Lekcia „Zimovanie vtákov“. Zhrnutie logopedickej hodiny v seniorskej skupine „Zima. Zimovanie vtákov Zhrnutie lekcie v dhow o zimujúcich vtákoch




















Späť dopredu

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.

Cieľ:

  • rozšírenie a aktivácia slovnej zásoby detí na danú tému, upevnenie mien zimujúcich vtákov a ich častí tela v reči;
  • konsolidácia všeobecnej koncepcie „zimovanie vtákov“.

Úlohy:

  • vzdelávacie: posilnenie schopnosti detí deliť slová na slabiky;
  • vyvíja:
    • rozvoj myslenia detí na základe popisných hádaniek;
    • rozvoj koherentnej reči detí: schopnosť zostaviť príbeh pomocou podporných vzorov;
    • rozvoj zrakového a sluchového vnímania, rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky prstov;
  • vzdelávacie:
    • rozvíjať schopnosť vzájomnej interakcie;
    • podporovať humánny, opatrný a starostlivý prístup k okolitému svetu a zimujúcim vtákom;
  • úlohy na záchranu zdravia:
    • prevencia únavy detí v triede;
    • zabezpečenie fyziologicky nevyhnutných štádií vnímania a spracovania informácií.

Integrácia vzdelávacích oblastí:

  • "Komunikácia",
  • "Socializácia",
  • "Čítanie beletrie"
  • "Umelecká kreativita"
  • "Bezpečnosť".

Typy detských aktivít:

  • vzdelávanie a výskum
  • komunikatívny,
  • hranie,
  • produktívny.

Plánovaný výsledok: Využívanie a uplatňovanie poznatkov o zimujúcich vtákoch v rozhovoroch s deťmi a dospelými.

Prípravné práce:

  • Pozorovanie vtákov na prechádzke.
  • Rozhovory o zimujúcich vtákoch.
  • Pri pohľade na ilustrácie.
  • Čítanie náučných príbehov o vtákoch.
  • Výroba kŕmidiel spolu s rodičmi.

Vybavenie a materiály:

  • obrazovka,
  • obrázky motívu a siluety (na zatienenie) zobrazujúce zimujúce vtáky,
  • modely vtákov pre každé dieťa,
  • obrázky zimujúcich vtákov,
  • magnetická tabuľa,
  • 6 tanierikov s krmivom pre vtáky (strúhanka, bobuľové ovocie, bravčová masť, pohánka, proso, semienka),
  • didaktická hra „Pomenujte celú časť po časti“,
  • špongie (2 kusy pre každé dieťa),
  • jednoduché ceruzky pre každé dieťa.

Priebeh lekcie

Podpora šetriaca zdravie

I. Organizačný moment.

Dnes v triede budeme musieť splniť veľa rôznych úloh. Aby sme sa s nimi úspešne vyrovnali, musíme byť riadne pripravení. Poďme si zacvičiť gymnastiku.

1. - Najprv si natiahneme „inteligentný klobúk“ (ukazovákom a palcom si stiahneme ušné lalôčiky a napodobníme viazanie uzla pod bradou).

2. - Teraz si zívnime (dokorán otvorte ústa a pritlačte ukazováky na stred líc.)

3. - Ukážme si „inteligentnú sovu“ (pravú ruku si položte na ľavé rameno a zľahka zatlačte, pomaly otočte hlavu späť doľava, potom späť doprava, vymeňte ruky a zopakujte pohyb hlavy.)

Sova-sova,
Veľká hlava.
Sedí na konári
Pozerá na každého.

(Deti spolu s učiteľom vykonávajú každé cvičenie 3-4 krát.)

Prvá časť hodiny nie je nabitá zložitým, náročným materiálom, ktorý si vyžaduje značné duševné a duševné úsilie.

4. - A oči treba pripraviť na prácu. Gymnastika pre oči „Nájdite pomenovaného vtáka“. Deti podľa pokynov učiteľky nájdu očami bez otáčania hlavy obrázok visiaci na stene s vyobrazením menovaného vtáčika.

Výborne! Teraz ste pripravení dokončiť úlohy.

Posilnenie extraokulárnych svalov.

II. Hlavná časť.

1. Zovšeobecnenie materiálu na tému „Zimovanie vtákov“.

Deti, asi ste uhádli, o kom sa dnes na hodine budeme rozprávať (odpovede detí.) Správne, o zimujúcich vtákoch.

Aké vtáky nazývame zimovanie? (Prezimujúce vtáky sú tie vtáky, ktoré sa neboja chladu, zostávajú s nami na zimu a na jeseň neodlietajú na juh do teplejších oblastí).

Učiteľka upriami pozornosť detí na obrazovku<Слайд 8>:
- Vymenuj zimujúce vtáky, ktoré poznáš (vrana, straka, hýľ, sýkorka, vrabec, holub, ďateľ).

Výborne. Teraz vám navrhujem uhádnuť hádanky o zimujúcich vtákoch a odpoveď na stole nájde ten, ktorého vymenujem, ostatní si overia správnosť odpovede. (Dieťa vyjde von, nájde obrázok, učiteľ ho zavesí na tabuľu).

Tick-tweet!
Skočte k zrnám!
Pecka, nehanbi sa!
Kto je to? (Vrabec.)

Čierna vesta,
Červený baret
Chvost je ako zastávka,
Nos ako sekera. (ďateľ)

Biele líčka -
Modrý vták,
Ostrý zobák -
Nie je veľká.
Žlté prsia -
Toto je... (sýkorka)

Prechádzky dôležité
kolísať sa.
A kuká a kikká. (Holub.)

Za deň navštívim každého,
Zničím všetko, čo viem!
Všetko ti poviem v predstihu,
Pretože ja...(straka)
To, ako otvára ústa, je nočná mora! –
Všetko, čo môžete počuť, je auto-auto-auto! (Vrana)

Zvýšená fyzická aktivita.

2. D.I „Stláčaj a počítaj“

Teraz určme počet slabík v slovách - mená zimujúcich vtákov. Vyberte špongie zo zásobníka. Pre každú slabiku stlačíme špongiu.

3. - Výborne! Pozrite sa na obrazovku.<Слайд 11>

Čo majú všetky vtáky spoločné vo svojej štruktúre? (2 krídla, 2 nohy, chvost, guľatá hlava, oválne telo, perie, páperie)

Ako sa od seba líšia? (veľkosť, farba, perie)

Vezmite obálky na stôl, poskladajte vtáčika z mozaiky a pomenujte ho.

4. Didaktické cvičenie „Na čo?»

Prečo má vták zobák?
- Prečo potrebuje vták krídla?
- Na čo potrebujú vtáky labky?
- Prečo vtáky potrebujú perie?
- Na čo potrebuje vták chvost?

5. Prstová gymnastika „Vták“

Aby sme dokončili ďalšiu úlohu, pripravme si prsty.

Vták zložil krídla (prepletené prsty)
Vták si umyl perie (pohnite prstami)
Vták pohol zobákom (vyrobte si zobák z malých prstov)
Vták našiel zrná
Vták zožral zrná (klov na stôl)
Vták spieval pieseň (otvor svoje malé prsty)
Vták roztiahol krídla (nakresli krídla)
Letelo, letelo!

Spoliehanie sa na obrazový materiál

6. Hra „Nájdi a vytieň“

– Pozrite sa pozorne na obrazovku. Čo je zobrazené na obrázku?<Слайд 15>
- Teraz poďme zistiť, kto je najpozornejší. Koľko vtákov sa skrýva na obrázku?
- Pomenujte vtáky, ktoré sa skrývajú na obrázku.
- Rovnaký obrázok leží pred všetkými na stole. Ukáž mi vrabca. Obkreslíme a vytieňujeme vrabca. Postupujte podľa smeru tieňovania (deti plnia úlohu pri utíšení hudby).
Vyliahli ste sa?
Deti: Tienili sme.
- A teraz vstali všetci spolu. Premeňme sa na vtáky.

Prvky relaxácie a muzikoterapie.

7. Fyzické cvičenie „Vtáky“.

Vtáky skáču a lietajú.
Vtáky skáču a spievajú.
Vtáky zbierajú omrvinky
Vtáky klujú zrná.
Vyčistili ste perie?
Perie vyčistené!
Vyčistili ste si zobáky?
Zobáky sú vyčistené!
Leteli sme ďalej
A sedeli v kruhu!

Fyzické cvičenie "Vtáky"

8. D.I „Nakŕmme vtáky“

Vtáky sú v zime hladné a chladné. Ako sa o ne staráme? (vyrobili sme kŕmidlá a kŕmime ich) Veľa vtáčikov lieta na naše kŕmidlo, aby si oddýchli a občerstvili sa. Čo môžete dať vtákom? (strúhanka, bobuľové ovocie, bravčová masť, pohánka, proso, orechy, semená).
- Pozri, pripravil som pre vtáky pochúťku, odfoť každú fotku s vtáčikom a polož to na tanierik.
- Povedz mi, kto čím kŕmil vtáka? (kŕmil som masťou sýkoriek a pod.).
– Deti, ktoré nemali dosť maškŕt? (Sova a ďateľ).
- A prečo?
(Sova je dravý vták, ktorý žerie hlodavce. Ďateľ sa živí larvami hmyzu. Dostávajú vlastnú potravu)
- Ako sa dá jedným slovom nazvať strúhanka, bobule, semienka, proso, masť, orechy? (Jedlo, krmivo, jedlo)
- Pre koho je toto jedlo? (Pre vtáky)
- Koho je to jedlo? (semeno vtákov)
- Koho je to jedlo? (krmivo pre vtáky)

Udržiavanie mentálnej výkonnosti v poslednej časti vyučovacej hodiny metódou hry.

9. D.I „Zavolaj mi láskavo“

Teraz zahrejte zimujúce vtáky láskavými slovami. Láskavé slovo je ako slnko.
- vtáčik - vtáčik, vtáčik
- sýkorka – sýkorka
- vrabec – vrabec – vrabček
- hýľ - hýľ, hýľ, hýľ
- holubica - holubica, holubica
- začiarknutie - začiarknutie
- Výborne! Dúfam, že vtáčiky počuli naše láskavé a milé slová a budú nás navštevovať častejšie.

III. Zhrnutie lekcie.

O kom sme hovorili?
- Ktoré úlohy sa vám páčili najviac?
- Vyučovanie sa skončilo, ďakujem.

Zmiernenie emočného stresu.

Referencie.

1. Kniha “Ako zoznámiť deti v predškolskom veku s prírodou”, ktorú pripravil P.G. Samoruková.

2. Kniha „Vtáky Ruska“. Zostavil L. L. Semago. M. Sovietske Rusko, 1992.

3. Rakhmanov A.I. „Vtáky sú naši priatelia“, M. Rosagropromizdat, 1989.

4. Guralchuk L. "Úžasné stránky." Časopis "Predškolská výchova". č. 8 1995, str. 28-30.

Materiál a výbava: audionahrávky (hra „Január“ z cyklu P. Čajkovského „Ročné obdobia“, hlasy a spev vtákov), kartičky s obrázkami sťahovavých (lastovička, slávik, bocian, vrana) a zimovania (vrana, straka, ďateľ, sýkorka, holubica) vtáky, 2 stojany, nálepky na stojanoch (slnko, snehová vločka), kokoshniky s obrázkami ďatľa, hýla, sýkorky, straky, rezané karty s obrázkami vodného vtáctva, rastlinný olej; listy papiera A5, štetce podľa počtu detí, nádoba s vodou.

Priebeh lekcie

Hrá sa divadelná hra „Január“ z cyklu P. Čajkovského „Ročné obdobia“. Učiteľ číta deťom báseň S. Marshaka „Zima“ na hudbu:

Vychovávateľ (V.). O akom ročnom období báseň hovorí? (Odpovede detí.) Čo so sebou priniesla zima? (Odpovede detí.) Hovorí sa, že zima môže byť iná: niekedy je radostná, inokedy mrzutá alebo aj nahnevaná. Akými prírodnými javmi podľa vás zima vyjadruje svoju radosť? (Odpovede detí.) A čo hnev? (Odpovede detí.)

Učiteľ prečíta krátky úryvok z príbehu K. Ushinského „Neplechy starej zimy“.

IN. O kom sa hovorilo v tejto pasáži? (O vtákoch.) Ako sa správajú vtáky, keď príde zima? (Niektoré vtáky odleteli do teplých krajín.)

Tie vtáky, ktoré zostanú, majú svoje tajomstvá na prežitie zimy. Navrhujem, aby ste šli do parku a videli, ako vtáky žijú v zime. v čom pôjdeme ďalej? (Deti ponúkajú svoje vlastné možnosti.) Poďme lyžovať. (Napodobňujte pohyby v kruhu pri hudbe.)

V parku je veľa vtákov. Ako sa volajú? (Prezimujúce vtáky.) Aké zimujúce vtáky poznáte? (Zoznam detí.) Ako sa volajú vtáky, ktoré odleteli do teplejších krajín? (Sťahovavé.) Vymenuj sťahovavé vtáky. (Odpovede detí.)

Hra "Vtáky"

Deti sú rozdelené do dvoch tímov – dievčenské a chlapčenské a kapitáni sú vybraní pomocou počítania. Zaznie hudba P. Čajkovského „Ročné obdobia“, deti dokončia úlohu: dievčatá si vyberú kartičky s obrázkami sťahovavých vtákov a položia ich na stojan označený slnkom a chlapci položia karty s obrázkami zimujúcich vtákov na stojan označený so snehovou vločkou.

IN. Teraz kapitáni skontrolujú, či bola úloha dokončená správne.

1. dieťa.

Mám na sebe jasne červený baret,

V sivej saténovej bunde,

Som priateľom všetkých stromov,

A všetci ma volajú... (ďateľ).

2. dieťa.

Červenovlasý, čiernokrídle,

Milujem klovanie zŕn.

S prvým snehom na horskom popole

Znova letím k vám. (Bullfinch.)

3. dieťa.

Malý nevrlý

Žltoprsý vták

Jem bravčovú masť a pšenicu,

A moje meno je... (sýkorka).

N. Gubskaja

IN. Ako nazývame odvážne vtáky, ktoré od nás v zime neodlietajú? (Zimovanie.) Čoho sa vtáky v zime najviac boja? (Odpovede detí.) Najhoršie pre vtáky nie je zima, lebo do zimy im pod perím podrastú, ale hlad. Čo si myslíte, kde berú jedlo v zime? (Odpovede detí.)

Hra „Čím ťa môžeme pohostiť“ (s loptou)

Vrabec - omrvinky.

Sýkorka – bravčová masť.

Holub - proso.

Waxwing - semená.

Vrana - chlebová kôrka atď.

Priletí „straka“ (dievča v kokoshniku) a hovorí: „Novinky, novinky! List pre teba!" Dá to učiteľovi. Obálka obsahuje vyrezané kartičky s obrázkami vodného vtáctva: kačica, hus, labuť.

IN. Kto je to? nechapem. Poďme k stolom a pokúsime sa poskladať karty.

Deti idú k svojim stolom a zbierajú rozrezané karty vodného vtáctva.

IN. Aké vtáky ste dostali? (Vodné vtáctvo.) Čím sa tieto vtáky líšia? (Odpovede detí.) Viete, ako si vodné vtáctvo chráni perie pred navlhnutím, pretože musí zostať dlho vo vode? (Namažte tukom, ktorý sa nachádza v olejovom tesnení zadnej časti.)

Vykonávanie experimentu

IN. Skontrolujme to. Vezmite list papiera a zložte ho na polovicu. Jednu časť namažte rastlinným olejom, druhú nechajte tak, ako je. Naneste kvapku vody na obe strany listu. čo ste našli? (Voda steká po povrchu naolejovaného listu a nenaolejovaná časť absorbovala vodu a papier sa rozmočil.)

Záver: tuk odpudzuje vodu.

IN. Chlapci, je čas vrátiť sa do škôlky.

Deti na „lyžiach“ sa vracajú do škôlky k hudbe.

IN. Chlapci, užili ste si prechádzku v parku? (Áno.) Aké vtáky ste tam stretli? (Odpovede detí.) Ako ich možno nazvať jedným slovom? (Zimovanie.)

Chlapci, vtáky sú naši priatelia! Postaraj sa o nich.

Zaznie zvukový záznam spevu vtákov.

N. Chernitskaya,
učiteľ najvyššej kategórie

Regióny: Socializácia, komunikácia, poznávanie, umelecké čítanie, umelecká tvorivosť, svet hudby.

Cieľ: Prehĺbiť a konkretizovať chápanie životných podmienok zimujúcich vtákov.

Úlohy:

1. Rozvíjať koherentné rečové schopnosti, formovať správne lexikálne a gramatické formátovanie rečových výrokov.

2. Naučiť schopnosť riešiť hádanky a rozvíjať nápadité myslenie.

3. Rozvíjať zrakovú pozornosť, upevňovať poznatky o zimujúcich vtákoch.

4. Pestujte si priateľské vzťahy, nadväzujte pozitívny kontakt a vytvorte si primeranú sebaúctu.

Vybavenie: text príbehu, schéma rozprávania básne, „snehová guľa“, snehové vločky na šnúrkach, kartičky so zimujúcimi vtáčikmi, obrázok o zime, drobné hračky domácich a divých zvieratiek, fixky pre každé dieťa.

POKROK TRIEDY:

1. Organizačný moment „Kruh dobra“ , deti stoja v kruhu, dotýkajú sa dlaňami a hovoria milé slová.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, všetci sme si dali kus dobroty. Teraz mi prosím povedzte, v akom ročnom období sa práve nachádzame?

Vychovávateľ: Dokáž mi, že je naozaj zima, ale ja ti hovorím, že je jar. Dokázať to.

- Vonku je veľmi chladno (súhlasím)

— Veľa snehu, šmykľavé (dobré)

— Ľudia sú teplo oblečení (klobúky, palčiaky, kožuchy, kabáty, šatky a plstené čižmy)

— Na riekach je ľad, ryby spadli na dno (súhlasím)

— Vtáky odleteli do teplejších podnebí, ale zimujúce zostali (výborne)

- Slnko svieti, ale nehreje.

Pedagóg: Výborne, asi ste už uhádli, že dnes sa s vami budeme rozprávať o zime-zime. Teraz ti poviem prianie hádanky, a pozorne počúvaj.

1. Chick-chirp! Skočte k zrnám!

Nehanbite sa, kto to je? (vrabec)

2. červenoprsý, čiernokrídle,

Miluje klovať zrná.

S prvým snehom na horskom popole

Znova sa objaví (bulfinch)

3. Čierna vesta, červený baret,

Chvost je ako zarážka, nos je ako sekera (ďateľ)

4. Biele líčka, modrý vtáčik.

Ostrý zobák, malý,

žlté prsia sú... (sýkorka)

5. Motley fidget,

dlhochvostý vták,

Hovorivý vták

Lucky white-sided a jej meno je (straka)

(Deti hádajú hádanky a ukazujú vtáky na plagáte)

pedagóg: Chlapci, ako môžete nazvať tieto vtáky jedným slovom?

Zimovanie.

Vychovávateľ: Presne tak. A potom mi povedz, ako sa volá naše mesto, kde ty a ja žijeme?

— Ochotsk.

- Čo myslíš, máme v Ochotsku tieto vtáky? (Áno)

Vychovávateľ: Dobre, dobre! Súhlasím s tebou. Viete, chlapci, v zime je pre vtáky veľmi ťažké, sú silné mrazy a pre vtáky je ťažké nájsť potravu.

Teraz vám chcem jeden povedať histórie. chceš počúvať? (Áno)

V zime sa Masha a Vitya prechádzali v parku. V snehu chlapi videli mrznúceho vrabca. Máša vzala vtáka do rúk a začala ho hriať dychom. Chlapci sa rozhodli vrabca zachrániť. Vložili vtáka do rukavice a ponáhľali sa domov. Doma sa vrabec zohrial a začal klovať semená. Večer urobil Vitya kŕmidlo. Na druhý deň chlapi vypustili vrabca do prírody a na brezu v parku zavesili kŕmidlo pre vtáky. Každý deň deti nosili na kŕmidlo omrvinky a semienka. Chlapi takto pomohli vtákom prežiť tuhú zimu.

— Páčil sa vám príbeh? (Áno)

— Ako sa volali dievča a chlapec? (Masha a Vitya)

Koho našli? (vrabec)

— ako pomohli vrabcovi? (vložil do rukavice a zobral domov)

- Čo urobila Vitya? (feeder)

Prečo vtáky potrebujú kŕmidlo? (aby jedli vtáky)

— Povedz mi, čo je v skutočnosti pre vtáky najstrašnejšie, je hlad alebo zima? (hlad)

Samozrejme, chlapci, hlad je strašný, pretože vtáky sú ohrievané perím a pod snehom je pre vtáky ťažké nájsť jedlo.

- Myslíte si, že chalani urobili dobrý skutok? (Áno)

Pedagóg: Chceli by ste, aby som vám znova prečítal príbeh? (Áno)

(Vezme si papier) Problém je však v tom, že som ten papier položil na stôl a bola tu voda a niektoré slová boli rozmazané, ale naozaj som vám chcel príbeh prečítať znova, možno mi môžete pomôcť a môžeme si to prečítať spolu? (Áno)

(Učiteľ číta a deti dopĺňajú)

Pedagóg: Výborne, ďakujem vám, možno chce niekto prerozprávať náš príbeh? (deti prerozprávajú)

Vychovávateľ: Ďakujem, chlapci. Vonku je taká zima, že máme omrznuté aj ruky. Zohrejeme ich. (vykonáva sa samomasáž rúk)

Raz. Dva. Tri. Štyri. Päť (krúti prsty)

Išli sme na prechádzku do dvora (prejdi prstami po dlani)

Vytvarovali snehovú ženu (zrolujte hrudku dvoma dlaňami)

Vtáky boli kŕmené omrvinkami (strúhanka chleba)

Potom sme išli dole kopcom (prejdi prstom po dlani)

A tiež ležali v snehu (položte dlaň na vrch jednej dlane,potom druhá strana)

Všetci prišli domov zasypaní snehom (otrasieme dlaňami)

Zjedli sme polievku a išli spať (pohyb pomyselnej lyžice, ruky pod lícom) 2 krát

Vychovávateľ: Kým sme sa hrali, husto snežilo a lietali k nám skutočné snehové vločky. Pozrite sa, aké sú?

Chcete, aby sa snehové vločky točili? (Áno)

- Potom na ne musíte fúkať (pomaly nasávajte vzduch nosom. Nenafúknite si líca, natiahnite pery ako „rúrka“ a fúkajte na snehové vločky.

(vystupujú deti cvičenie "Snehové vločky" 3-5 krát)

Pedagóg: A teraz navrhujem hrať znova. Hra sa volá: „Podaj snehovú guľu – povedz slová činu“

V zime môže byť počasie vonku iné: niekedy je snehová búrka, niekedy je poriadna mráz, niekedy sneží. Budem vám klásť otázky a vy odpoviete.

- Mráz (čo to robí?) - mrzne, štípe, hryzie

Blizzard (čo to robí?) – kvíli, zúri, zametá

- Sneh (čo robí?) - ide, krúži, letí, padá

Deti (čo robia?) - hrajú sa, jazdia, radujú sa, bavia sa

— Slnko (čo robí?) – svieti, ale nehreje

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, splnili ste úlohu. Teraz poďte ku mne a pozrite sa na náš diagram. Poďme ctíme tých, ktorí sú nám už známi básne rôznymi spôsobmi.

(Deti sa pozerajú na schému a vysvetľujú, ako čítať - nahlas, potichu, rýchlo, pomaly, veselo, smutne)

Deti sa hrajú a čítajú básne vo dvojiciach:

Medveď veľmi ochorel, medveď zjedol veľa medu

Medveď plače a vrčí. Môj žalúdok bolí.

Pedagóg: Veľmi sa mi páčilo, ako správne čítate básne podľa schémy. A pripravila som pre vás aj obrázok o zime (koniec koncov, teraz je tu zima). Vašou úlohou, chlapci, je umiestniť zvieratá správne tam, kde majú žiť.

Deti: - Toto je vlk, žije v lese.

- Toto je medveď, žije v lese.

- Toto je mačka, žije s človekom.

- Toto je pes, žije s človekom a... atď.

Učiteľ: Chlapci, keď sme sa učili, naše snehové vločky, ktoré k nám prileteli, sa roztopili, pretože v našej skupine je teplo (a sneh, pamätajte na naše pokusy, sa topí v teple), navrhujem, aby ste si snehové vločky nakreslili sami, vzali si fixky a kreslili .

Deti kreslia samy pri počúvaní hudby.

Pekný deň všetkým!!!

Do skorého videnia!!!

Zhrnutie integrovanej lekcie na tému: „Zimné vtáky“.


Efimova Alla Ivanovna, učiteľka GBDOU č. 43, Kolpino Petrohrad
Popis: Ponúkam súhrn priamych vzdelávacích aktivít pre deti staršieho a prípravného veku. Tento materiál bude užitočný pre učiteľov materských škôl. Počas hodiny sa upevňujú vedomosti detí o vtákoch.
Cieľ: Upevniť, rozšíriť a zovšeobecniť poznatky o zimujúcich vtákoch, študovať ich vlastnosti. Rozvíjajte starostlivý prístup k vtákom a túžbu pomôcť im v ťažkých časoch.
Vzdelávacia oblasť: Sociálny a komunikačný rozvoj.
Úlohy:
- zlepšiť herné interakčné schopnosti detí;
- formovať humánny postoj k voľne žijúcim živočíchom a vtákom;
- pestovať u detí kultúru komunikácie: schopnosť viesť rozhovor na danú tému a vykonávať tvorivú prácu.
Vzdelávacia oblasť: Kognitívny vývoj.
Úlohy:
- podporovať rozvoj stability pozornosti u detí v procese vykonávania sekvenčných úloh na vizuálnom a zvukovom základe;
- podporovať rozvoj logického myslenia a vytváranie vzťahov príčina-následok.
Vzdelávacia oblasť: Umelecký a estetický vývoj.
Úlohy:
- podporovať rozvoj asociatívneho myslenia a tvorivej predstavivosti u detí;
- formovať záujem o estetickú stránku okolitej reality, uspokojovať potreby detí na sebavyjadrenie.
Vzdelávacia oblasť: Vývoj reči.
Úlohy:
- posilniť schopnosť detí odpovedať na otázky v celých vetách;
- naučiť sa písať krátke príbehy o zimujúcich vtákoch;
- aktivovať a rozširovať slovnú zásobu na tému „Zimné vtáky“
- rozvíjať pozornosť a myslenie.
Vzdelávacia oblasť: Fyzický vývoj.
Úlohy:
- naďalej pracovať na zlepšovaní zdravotného stavu, rozvíjaní pohybových schopností a vlastností (obratnosť, rýchlosť, sila, ohybnosť).

Prípravné práce:čítanie kníh, rozhovory, postrehy na prechádzkach, memorovanie básničiek, riešenie hádaniek o vtákoch, prezeranie diapozitívov, ilustrácií, výroba kŕmidiel.
Materiály a vybavenie: vystrihnuté obrázky, ilustrácie vtáčikov, prírezy na výrobu kŕmidiel, štetce a farby, nožnice alebo písací nôž, notebook, prezentácia na tému Zimné vtáctvo.
Viedol rozhovory a pozorovania s deťmi.
GCD používa: metódy a techniky.
Vizuálne - zobrazenie ilustrácií, obrázkov; verbálne - písanie príbehu, odpovedanie na otázky, rozhovory; praktické – poskytovanie pomoci deťom; herno - didaktické hry.

Priebeh spoločných aktivít:
Na stole sú rozložené vystrihnuté obrázky vtákov (hýl na červenom kartóne, sýkorka na žltom kartóne, vrabec na sivom kartóne, vrana na čiernom kartóne).
Vychovávateľ: Deti idú k stolom a pozerajú sa na obrázky, pričom si všimnite, že obrázky sú rôznych farieb. Vyberte obrázky podľa farby a zbierajte ich. Čo si dostal?
(Odpovede detí).
Vychovávateľ: Presne tak, vtáky. Kto môže pomenovať mená vtákov, ktoré ste nazbierali?
(odpovede detí).
Vychovávateľ: Jedným slovom, ako nazvať tieto vtáky?
(odpovede detí)
Vychovávateľ: Presne tak, zimovanie. Čo myslíte, prečo sa im hovorí tak – zimovanie?
(odpovede detí).
Vychovávateľ: Správny. A teraz vám poviem hádanky o vtákoch a vy mi poviete odpovede, a aby som vám pomohol, ukážem vám obrázky na obrazovke. Pozorne sledujte a počúvajte.
1. Líšime sa farbou,
Stretnete nás v zime aj v lete,
Ak mávneme krídlami,
Budeme na modrej oblohe.
Caw, spievaj a kukaj,
Nakŕm nás v zime...
Deti, kto sme? Pomenujte to. (vtáky)
2. Zadná strana je zelenkastá,
Brucho je žltkasté,
Malý čierny klobúk,
A pásik šatky. (sýkorka)


3. Nájdeš ju vo svojom dvore,
Je radosťou pre deti,
Neopováž sa ju uraziť
Tento vták... (vrabec)


4. Farba – sivastá,
Zvyk - zlodejstvo,
chrapľavý krikľúň,
Slávna osoba,
Volá sa...(vrana).


5. V lese za zvuku štebotania, zvonenia a pískania,
Lesný telegrafista klope:
"Hej drozd, kamarát!"
A znamenia... (ďateľ).


6. V zime na konároch jablone!
Zbierajte ich rýchlo!
A zrazu jablká vyleteli hore,
Veď toto je... (bullfinches).


7.Pozrite sa na balkón:
Od rána tu vrčí.
Tento vták je poštár,
Poletí akákoľvek trasa. (Holub.)
8. Aký stôl medzi brezami,
Pod holým nebom?
V chlade dáva maškrty.
Vtáky s obilím a chlebom (Feeder).
Vychovávateľ: Správny. Na čo slúžia podávače? (odpovede detí). Čo jedia vtáky a čo sa dá dať do kŕmidla? (odpovede detí). Výborne!
Vychovávateľ: Výborne, šikovní chlapci, odviedli ste veľmi dobrú prácu.
Vychovávateľ: Vtáky, ktoré k nám prilietajú zo severu s nástupom chladného počasia, sa nazývajú kočovné. Teraz vám ukážem obrázky a pomenujete mi tieto vtáky? (odpovede detí)
Hýľ, kríženec, voskovka, sýkorka.
Vychovávateľ: Zvládli ste to skvele. Dávajte pozor, pred vami je stojan, na stojane sú zavesené obrázky, pozorne si obrázky prezrite a skúste celou vetou povedať, čo je na nich vyobrazené.
- Aké vtáky prileteli na kŕmidlo?
- Čo jedia sýkorky?
- Ako sa volá domček pre vtáky?
- Z čoho sa dá vyrobiť kŕmidlo?
- Pomenujte zimujúce vtáky?
- Prečo potrebujete pomáhať vtákom?
- Čo jedia vtáky?
Pedagóg: Výborne, veľmi sa mi páčilo, ako si skladal vety. Poďme si zahrať hru: "Počítanie vtákov." Teraz na stojan priložím plagát s obrázkom vtáčikov a spoločne vtáčiky spočítame. (Deti počítajú vtáky.)
Vychovávateľ: Zimujúce vtáky sa neboja mrazu, veľa lietajú a sami sa snažia získať potravu aj v najchladnejšom počasí. Hľadajú hmyz ukrytý v štrbinách kôry, v štrbinách domov a plotov, hľadajú plody a semená listnatých rastlín, šišky ihličnatých stromov so semenami. Lietajú do našich domovov pre pomoc. A ty a ja musíme pomôcť našim opereným priateľom prežiť zimu. Čo musíme urobiť, aby sme im pomohli prežiť chladné obdobie?
(odpovede detí).
Vychovávateľ: Presne tak, vtáky treba v zime prikrmovať a postaviť im kŕmidlá. Nezabudnite tieto kŕmidlá pred vložením jedla vyčistiť. Chcete, aby som vám povedal, aký druh vtáka žerie? (odpovede detí).
- Vrabci milujú obilniny a strúhanku.
- Sýkorky sa živia obilím, strúhankou a ich obľúbenou pochúťkou je bravčová masť.
- Hýly – jedia semená, bobule, radi klujú jarabiny.
- Vrany – živia sa kúskami a zvyškami potravy.
Vychovávateľ: Hovorili sme o vtákoch, rozhodli sme sa, ako vtákom pomôcť, a teraz vám navrhujem prejsť od slov k činom. Chlapci, v predchádzajúcej lekcii sme už začali pripravovať kŕmidlá, ale bohužiaľ sme urobili málo, dnes budeme pokračovať v práci. Pripomeňte mi, čo robíme na začiatku, z čoho vyrábame kŕmidlá. (odpovede detí)
Fyzické cvičenie „Vtáčik“
Malý vták
Letel po oblohe (vtáky lietajú)
Sedel pod oknom
Nakukala do omrviniek (sadla si do drepu a nakukla do zŕn),
Vták sa vzchopil (vstali, striasli sa),
Narovnala chrbát.
Zaspievala pieseň a vletela do domu (mávajúc rukami).
Vychovávateľ: Sadnite si na svoje miesta a pustíme sa do práce, natrieme škatule, môžete ich ozdobiť kresbami, počkáme, kým uschnú. A potom poprosíme rodičov, aby nám pomohli, vyrezali okná na domoch, ktoré vyrobené. Pozrite sa chlapci, aké krásne kŕmidlá ste pripravili.
Vychovávateľ: Zavesme si kŕmidlá počas našej prechádzky a nasypme potravu do kŕmidiel. Tiež navrhujem, aby ste zavesili pripravené kŕmidlá v blízkosti svojich domov, požiadali svojich rodičov, aby vám pomohli. Myslím, že sme pomohli mnohým vtákom a zachránili životy mnohým vtákom.
Vychovávateľ: Chlapci, naša lekcia sa skončila. Povedz mi, o čom sme sa rozprávali, čo si pamätáš. Čo sa vám najviac páčilo? (odpovede detí).
Vychovávateľ: Vypočujte si báseň E. Blaginina „Odlietajú, odlietajú...“
Čoskoro prídu biele snehové búrky
Sneh bude stúpať zo zeme.
Odlietajú, odlietajú,
Žeriavy odleteli.
Kukučky v háji nepočuť.
A vtáčia búdka bola prázdna.
Bocian máva krídlami -
Odletí, odletí.
List kývajúci sa vzorom
V modrej kaluži na vode.
Čierna veža kráča s čiernou vežou
V záhrade pozdĺž hrebeňa.
Rozpadali sa a zožltli
Zriedkavé lúče slnka.
Odlietajú, odlietajú,
Aj veže odleteli.
Plánovaný výsledok:
- aktívna účasť detí, schopnosť formulovať odpovede na otázky učiteľa, ovládanie dialogickej reči, priateľský prejav v procese tvorivej činnosti.
Ďalšia práca:
- Plánujeme vypracovať projekt.

Ciele lekcie:
Vzdelávacie:

1. Aktualizujte detský slovník na lexikálnu tému „“.
2. Rozšírte predstavy o čo jedia vtáky v zime.
3. Naučte sa odpovedať na otázky logopéda celými vetami.

Opravné:

1. Rozvíjať sluchové vnímanie, sluchovú pozornosť, sluchovú pamäť.
2. Rozvoj dočasných zastúpení.
3. Rozvoj hmatových vnemov a jemnej motoriky prstov.
4. Rozvoj zrakového vnímania a pamäti.
5. Zlepšenie schopnosti meniť slová v inštrumentálnom páde.

Vzdelávacie:

1. Rozvíjať záujem o vyučovaciu hodinu pomocou obrazového materiálu a herných momentov.
2. Pestujte v sebe lásku k vtákom a túžbu starať sa o ne.
3. Pestujte vytrvalosť, tvrdú prácu a schopnosť udržať pozornosť počas celej hodiny.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie? (zima)

Aký zimný mesiac je vonku? (január)

Kto nám to povie? (biely vták s číslom 2).

Aký zimný mesiac je január? (druhý), a ktorý bol prvý, pred januárom? (December)

Kto nám pomáha určiť deň v týždni (kohútik na schéme podpory).

2. Hlavná časť:

Chlapci, aký bol nedávno sviatok? (Nedávno bol Nový rok).

Dovolenka prešla a ja som našiel darček.

Ale nie je to podpísané. Hádajme, pre koho to je!

Logopéd vyťahuje krásnu prázdninovú krabičku. Sú v nej vrecia. Deti, kto hmatom uhádne, čo je vo vrecúškach?

Deti vychádzajú jedno po druhom. Ak niekto nevie uhádnuť, skúša to niekto iný.

1 vrecko semien.

2 vrecká - sušené bobule

3 vrecká - kúsky bravčovej masti.

4 vrecká na obilie.

Čo je vo vreciach? (jedlo).

Pre koho to je? (Pre vtáky). Prečo vtáky potrebujú jedlo? (v zime je pre vtáky ťažké získať potravu, potravy je málo)

Je pre vtáky ľahké žiť v zime v lese? (je to ťažké, sú studené, hladné)

Je pre nich ľahké nájsť potravu tam, kde je veľa snehu?

(V snehu je ťažké nájsť potravu, je tu veľa snehu).

Vtáky v zime neumierajú od mrazu, ale od hladu. Najťažšie je nájsť jedlo v mraze.

3. Správa k téme lekcie:

Dnes zistíme, ktorým vtákom sú tieto darčeky určené. Kto potrebuje jedlo v silných mrazoch?

Prílet prvého vtáka.

- Hádajte hádanku:

Zadná strana je zelenkastá,

Brucho je žltkasté,

Na hlave je čierna čiapka,

A dokonca aj prúžkovú kravatu.

Brucho je žltkasté,

Na hlave je čierna čiapka,

A dokonca aj prúžkovú kravatu.

4. Práca s hádankou.

Aké brucho má tento vták? (žlté)

Aký druh chrbta? (zelený)

Čo to má na hlave? (malá čierna čiapka)

Čo má na hrudi? (kravata)

Kto z triedy nájde sýkorku?

(deti v triede hľadajú skrytú sýkorku a položia ju na tabuľu).

Je to správny vták? Má čiernu čiapku? Má žltý hrudník? Máte kravatu?

Prílet druhého vtáka.

A tento vták sa skryl. Premenila sa na geometrickú postavu.

Ktorý? (kruh). Aký kruh? (červená). Ako sa volá tento vták? (hýl)

Ako vám tá postava povedala, že je to hýľ?

(hýl má červenú hruď a je okrúhleho tvaru).

Kto nájde hýla v triede? (deti nájdu hýľa a položia ho na tabuľu.) Prečo sa to tak volalo? Aké iné slovo je počuť v mene tohto vtáka? (sneh). Prečo sa tak volala?

Aký druh hrudníka má hýľ? Ako vyzerá? (na jablku, červená guľa).

Prílet tretieho vtáka:

Uhádni tohto vtáka podľa jeho spevu. (Hudba znie - spev vtákov).

Aký vták cvrliká? (vrabec). Čo je to za vtáka? (malé, šedo-hnedé). Nájdite tohto vtáka v triede.

Štvrtý vták:

A ďalší obratný vták s čiernobielym perím. Perie môže mať zelený alebo zlatý odtieň. Nazýva sa aj bielostranný.

Čo znamená bielostranný?

Ako môžeme nazvať všetky tieto vtáky jedným slovom? (zimovanie). Prečo sa im hovorilo zimomriavky?

Upevnenie vedomostí. Zborová výslovnosť mien vtákov. (Pravopisná výslovnosť).

Teraz sa pozrime, koľkí z vás si pamätajú zimujúce vtáky.

Hra „Ktorý vták odletel? »

5. Fyzické cvičenie:

Každý, koho sa dotkne čarovné vtáčie pierko, sa zmení na vtáka.

Vtáky chodia po čistinke. Skáču. Lietajú. A teraz vtáčiky vyčistili perie a klovali zrná.

A teraz nás pierko opäť premení na deti. ( Logopéd sa dotýka detí pierkom)

Chlapci, pozrite sa, akú snehovú fujavicu vytvorila fujavica! Čo je v záveji? (pod bielou látkou je ukryté kŕmidlo).

Logopéd otvorí látku a vyberie podávač.

Viete, čo je to za zvláštny dom? (podávač).

Odkiaľ je? (niekto to urobil). Prečo potrebujete podávač?

(Krmivo pre vtáky sa naleje do kŕmidla.) Vezmeme kŕmidlo a dáme tam darčeky pre vtáky.

6. Komunikácia nového materiálu.

Chlapci, viete, čo radi jedia vtáky?

(Vtáky milujú omrvinky, zrná, semienka).

Sýkorky zo všetkého najviac milujú bravčovú masť, no mala by byť neslaná. Zobrazí sa referenčný diagram.

Čo má rád hýľ? Obľúbenou pochúťkou hýla sú plody jarabiny, kalina, šípky a semená. Zobrazí sa referenčný diagram.

Vrabce milujú rozmanitú potravu, no najmä semená. Ale predtým, ako ošetríte vtáky, semená musia byť mierne sploštené. Prehoďte cez ne napríklad sklenenú fľašu. Zobrazí sa referenčný diagram.

Čo má rada straka? Straka zo všetkého najviac miluje obilie.

A teraz budeme liečiť našich priateľov.

Komu dáte kúsky bravčovej masti? (Sýkorke dávam kúsky bravčovej masti).

Koho budete liečiť semenami? (Vrabca ošetrím semienkami).

Komu dáte bobule? (Ja dám hýľovi bobule).

Čo môžete liečiť strakou? (Straku môžete liečiť obilím.)

Aké vtáky sa zhromažďujú na našom kŕmidle? Ako ich možno nazvať jedným slovom? (zimné vtáky)

7. Praktické činnosti.

Chceli by ste, aby mal každý z vás portrét zimujúceho vtáčika? Dnes budeme sledovať vtáky pomocou šablóny. Aby bol vták krásny a rovnomerný, musíte šablónu pevne držať ľavou rukou, aby sa nestratila. A pravou rukou zakrúžkujte vtáka. Potom ho dokreslite (oko, nohy, krídlo).

Aké vtáky ste stretli počas hodiny?

Prečo sa im hovorilo zimomriavky?

Výstava detských prác.

Dubok Dina Vladimirovna
Mestská vzdelávacia inštitúcia "Stredná škola č. 18"
Abakan, Chakaská republika