Pohodový čas na cestě domů. Hra „Zakázáno – Povoleno“

Hodina o pravidlech silničního provozu ve 3. třídě.

cíle:

1) formulář představy mladších školáků o bezpečnosti silničního provozu;

2) opakovat pravidla pro pohyb chodců na ulici a silnici;

3) rozvíjet Děti mají schopnost najít nejbezpečnější cestu z domova do školy;

4) vychovat ohleduplný přístup ke všem účastníkům silničního provozu.

5) prezentace pravidel silničního provozu, kresby dětmi.

Zařízení: karty s pravidly, „semafory“, dětské kresby, mapa sousedství, křížovka.

Průběh vyučovací hodiny

    Organizační moment

    Dlouho očekávaný hovor byl uskutečněn -
    Toto je začátek lekce.
    A lekce to řekne všem
    Jak bez problémů a bez problémů,
    Brzy ráno, pomalu,
    Přijďte pro děti do školy.

II. Komunikace tématu a cílů - Téměř každé ráno opustíš dům a jdeš do školy. Dnes si ve třídě zopakujeme pravidla pro pohyb školáků po ulici a silnici a zjistíme, která cesta z domova do školy je nejbezpečnější.

Práce na téma 1. Přehled pravidel silničního provozu

Všichni lidé, jakmile vyjdou ven, stanou se chodci. Skutečný chodec se na ulici chová sebevědomě a řidiči se k němu chovají s respektem. Auta jezdí podle přísných pravidel. Existují také pravidla pro chodce. Pokud je neznáte, nikdy se nestanete dobrým chodcem. Poslouchejme poezii

1Město je plné dopravy!
Auta jezdí za sebou,
Barevné semafory
Denní i noční pálení.
Chůze opatrně
Sledujte ulici.
A jen tam, kde je to možné
Překročte to!

2-Dáváme klukům varování:
Urychleně se naučte dopravní pravidla,
Aby se rodiče netrápili každý den,
Aby byli řidiči při jízdě v klidu.

3Na světě existuje mnoho silničních pravidel.
Neuškodilo by nám, kdybychom se je všechny naučili.
Ale základní pravidla pohybu
Vědět, jak dělat násobilky.

Pojďme se podívat na prezentaci - Zvu vás k jízdě autobusem, posaďte se. Zdá se, že co by bylo jednodušší být cestujícím? (Posadil jsem 3 chlapy do autobusu) Ukazuje se, že všechno není tak jednoduché. Cestující mají svá pravidla a my si je budeme pamatovat:
Otázky: Co dělat, když do autobusu nastoupí invalidní starší člověk, žena s dítětem? Jak byste se měli obejít a vystoupit z autobusu? Jak byste měli mluvit? Je možné mluvit s řidičem v autobuse?
Nyní jedeme navštívit Aibolita, který čeká na zvířata na ošetření.

SCÉNA: Doktor Aibolit začíná vyšetřovat zvířata, která nedodržovala pravidla silničního provozu:
1 čtenář : Bunny přichází trochu živý
Kde jsi jezdil? - Na chodníku.
Bunny neposlouchal tátu -
Rozdrtili králíčkovi tlapku.
Čtenář 2: Auta na chodníku
Malá liška byla málem přejetá.
Na chodníku nic
Není třeba utíkat za míčem.
Čtenář 3: Kočka jezdila bez péče,
Nedíval se na červené světlo
Narazil na hrocha
Rozbil mi kolo.
Čtenář 4: Zvířata neznala pravidla pohybu.
Hloupé myši ztratily ocas.
Prasátko - bez klobouku
Zajíček bez tlapky
Zvířecí matky a otcové pláčou.
Čtenář 5: Sova se jmenovala „Milý učiteli!
Naučíš naše děti chodit."
Sova si upravila nadržené brýle
Naučil všechny dodržovat pravidla.
Čtenář 6: Znáš pravidla - jdi směle,
Tlapky i ocasy budou neporušené.
Děti jsou šťastné, myška i zajíček,
Toto jsou pravidla a měli byste si je přečíst.
TEST zaslaný semaforem: Posadil jsem 4 chlapy do autobusu - odpovídají



- Hra jsem já......

Pokud děti souhlasí, odpovídají jednohlasně:

"To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé!", a pokud nesouhlasí, mlčí.

Kdo z vás, když spěchá,

Utíká před dopravou?

Kdo z vás jde vpřed?

Jen kde je přechod? (to jsem já, to jsem já...)

Kdo ví, že je červené světlo

Znamená to, že není žádný pohyb? (to jsem já, to jsem já...) Kdo letí vpřed tak rychle,

Co semafor nevidí?

Kdo ví, že světlo je zelené

Znamená to, že cesta je otevřená? (to jsem já, to jsem já...)

Kdo, řekni, je z tramvaje

Vyběhne na silnici?

Kdo z vás, na cestě domů,

Je to na chodníku? (to jsem já, to jsem já...)

Kdo z vás je ve stísněné tramvaji?

Ustupuje to dospělým? (to jsem já, to jsem já...).

Dnes by měl každý školák vědět, že ulice je velmi nebezpečná pro toho, kdo po ní neumí správně chodit. Kdo ale pevně zná a přísně dodržuje přísná dopravní pravidla, nemusí se nejrychlejšího auta bát. Pojďme si tato pravidla zopakovat. (do autobusu posadí 2 děti)

Čtení poezie

7 .Na kraji silnice
Stojí jako vojáci.
Ty a já děláme všechno
Cokoli nám řeknou.
( ZNAMENÍ )

8. Chodec, chodec!
Pamatujte na PŘECHOD!
Pod zemí, nad zemí,
Jako zebra.
Vězte, že pouze PŘECHOD
Zachrání vás před auty!

9. Na cestě ke všem chlapům
Už dlouho svítíme,
Jsme tři sourozenci
Náš dům -
(SEMAFOR)

HRA" NAJDĚTE ZNAMENÍ" Materiál: dopravní značky. (4 studenti=2 dívky+2 chlapci)

Průběh hry: Na signál učitele běží 2 děti k dopravní značce, která je napsána na kusu papíru. A inspektor dopravní policie vás zkontroluje:

Slovo inspektorovi dopravní policie, přečetl jsem začátek pravidla a vy dokončete:

- Pravidlo 1: Chodci by měli chodit pouze po... chodník.

A musíte po ní chodit a dodržovat ji pravá strana , aby nedošlo ke střetu s protijedoucími lidmi.

- Pravidlo 2: pokud je silnice malá, chodci chodí po stranách... směrem k provozu.

- Pravidlo 3: Při přecházení ulice byste se rozhodně měli nejprve podívat... vlevo, odjet, a pak že jo.

- Pravidlo 4: Silnici nemůžete přecházet nikde a jakkoli! Kde můžete přejít ulici?... podél přechodů pro chodce.

- Pravidlo 5: „Tříoký velitel ulice“ vám pomůže správně přejít silnici na křižovatce... Semafor.

Děkuji! Výborně, přeji šťastnou cestu!

PREZENTACE

10Červená, žlutá a zelená,
Na všechny zírá.
Rušná křižovatka
Na semaforu není klid.
Staří lidé jdou a děti -
Neutíkají ani nespěchají.
Semafor pro každého na světě
Opravdový přítel a bratr. .

11.Na semaforu
Jdeme přes ulici.
A řidiči nám kývají:
"Pojď dál, počkáme."

12. Na červenou není silnice,
Na žlutou - počkejte
Když je světlo zelené
Šťastnou cestu!

IV. Tělesná výchova minuta - Zopakovali jsme si základní pravidla silničního provozu a teď si odpočineme. Ukážu vám různé semafory a musíte udělat následující:

    Červené - stát na místě

    žlutá - tleskat

    zelená- chodit na místě.

2. Bezpečná cesta z domova do školy .

-KAŽDÝ ROK jsi dokončil kresby "Moje bezpečná cesta do školy. Proč? (dětské příběhy o bezpečné cestě do školy)

- Nyní dokončete další úkol - připojte svou bezpečnou cestu ke škole na mapě

Plakát: OPATRNOST JE KLÍČEM K BEZPEČNÉMU PROVOZU...

Tělesná výchova minuta. Odbočíš doleva -
Ujistěte se, že tam není žádné auto.
A teď odbočte doprava -
Pozor chodec!
Brzy přejdeme silnici
Dodržování semaforů.

V. Upevňování naučeného

Odraz: vytváření semaforů na desce.

VI. Shrnutí - Jaká by měla být vaše cesta z domova do školy? BEZPEČNÝ Děkuji.

Aplikace:

Hry lze použít:

Hra „Zakázáno - Povoleno“.

A třídy a bulváry -

Ulice jsou všude hlučné

Jděte po chodníku

Pouze na pravé straně!

Být tu zlobivý, rušit lidi -...

(Zakázáno)\

Být příkladným chodcem je...

(Re-re-scha-et-sya)!

Pokud cestujete tramvají

A kolem tebe jsou lidé,

Bez tlačení, bez zívání

Rychle vpřed.

Jezdit jako zajíc, jak víte,...

(Pro-pre-scha-et-sya)!

Dejte přednost staré paní...

(Otevřít)!

Pokud jen chodíš,

Pořád se dívejte dopředu

Přes hlučnou křižovatku

Projděte opatrně.

Přejezd na červenou...

( Pro-pre-sha-e)!

Když je zelená, i pro děti...

(Povoleno)!.


"K tvým znamením"

Cíl: upevnit představy dětí o dopravních značkách; rozvíjet pozornost,

logické myšlení, inteligence, prostorová orientace.

Materiál: dopravní značky.

Průběh hry: Hráči jsou rozděleni do skupin po 5–7 lidech, spojí ruce,

tvořící kruhy. Doprostřed každého kruhu vjede řidič se značkou a vysvětluje

Řidiči v této době mění místa a značky. Hráči hrají na signál

musí rychle najít své znamení a postavit se do kruhu. Řidiči drží značku

hlava.

"Zebra"

Cíl: naučit děti přesně dodržovat pravidla hry, rozvíjet rychlost

reakce, rychlost, orientace v prostoru.

Materiál: proužky bílého papíru (karton). Průběh hry: Všichni účastníci v každém týmu, kromě posledního, jsou uvedeni

pruh bílého papíru (karton).

Na signál první účastník položí proužek,

stojí na něm a vrací se ke svému týmu. Druhý jde přísně po svém

pruh, odloží zebří „krok“ a vrátí se zpět. Poslední

účastník prochází po všech pásech, vrací se, sbírá a

Utíkej ke znamení"

Účel: naučit děti zapamatovat si dopravní značky, rozvíjet paměť,

inteligence, rychlost reakce, rychlost, prostorová orientace.

Materiál: dopravní značky.

Průběh hry: Na signál učitele běží 2 děti k dopravní značce, která

Napsáno na kusu papíru.

Městská autonomní vzdělávací instituce

"Střední škola č. 36"

Hodina o pravidlech silničního provozu

3. třída

Zkompilovaný:

Kiryushkina Olga Evgenievna,

učitel základní školy,

I kvalifikační kategorie

Tambov 2014

Téma: „Bezpečná cesta do školy“

Cílová:formování myšlenek mladší školáci o pravidlech bezpečnost na silnicích.

úkoly:

1) opakovat pravidla pro pohyb chodců na ulici a silnici;

2) rozvíjet Děti mají schopnost najít nejbezpečnější cestu z domova do školy;

4) vychovat ohleduplný přístup ke všem účastníkům silničního provozu.

Zařízení: Počítačová prezentace, schémata bezpečné cesty do školy, křížovka.

Průběh vyučovací hodiny

I. Organizační moment

Dlouho očekávaný hovor byl uskutečněn -

Toto je začátek lekce.

A lekce to řekne všem

Jak bez problémů a bez problémů,

Brzy ráno, pomalu,

Přijďte pro děti do školy.

II. Sdělte téma a účel třídy.

Učitel: Téměř každé ráno vyjdete z domu a jdete do školy. Dnes si zopakujeme pravidla pro pohyb školáků na ulici a silnici a zjistíme, která cesta z domova do školy je nejbezpečnější.

III. Práce na téma třídní hodiny

1. Kontrola pravidel silničního provozu

Učitel: Když lidé vyjdou ven, všichni se stanou chodci. Skutečný chodec se na ulici chová sebevědomě a řidiči se k němu chovají s respektem. Auta jezdí podle přísných pravidel. Existují také pravidla pro chodce. Pokud je neznáte, nikdy se nestanete dobrým chodcem.

1. student:

Město je plné dopravy! Auta jezdí za sebou,

Barevné semafory svítí ve dne i v noci.

Choďte opatrně, sledujte ulici.

A jen kde je to možné, překračujte!

2. student:

Chceme dát dětem varování:

Urychleně se naučte dopravní pravidla,

Aby se rodiče netrápili každý den,

A aby byli řidiči při jízdě v klidu.

3. student:

Na světě existuje spousta dopravních pravidel.

Neuškodilo by nám, kdybychom se je všechny naučili.

Ale základní pravidla pohybu

Vědět, jak dělat násobilky.

Učitel: Dnes by měl každý školák vědět, že ulice je velmi nebezpečná pro toho, kdo po ní neumí správně chodit. Kdo ale pevně zná a přísně dodržuje přísná dopravní pravidla, nemusí se nejrychlejšího auta bát. Pojďme si tato pravidla zopakovat.

Pravidlo 1: Chodci by měli chodit pouze po... chodník. A musíte po něm chodit a držet se na pravé straně, abyste se nesrazili s protijedoucími lidmi.

Pravidlo 2: Silnici nemůžete přecházet nikde a jakkoli! Kde můžete přejít ulici?... podél přechodů pro chodce.

Pravidlo 3:„Asistent tří očí“ vám pomůže správně přejít silnici na křižovatce... Semafor.

Pravidlo 4: Při přecházení ulice byste se rozhodně měli nejprve podívat... vlevo, odjet, a pak že jo.

Pravidlo 5: pokud je silnice malá, chodci chodí po stranách... směrem k provozu.

4. student :

Chodec, chodec!

Pamatujte na PŘECHOD!

Pod zemí, nad zemí,

Jako zebra.

Vězte, že pouze PŘECHOD

Zachrání vás před auty!

5. student:

Červená, žlutá a zelená,

Na všechny zírá.

Rušná křižovatka

Na semaforu není klid.

Staří lidé jdou a děti -

Neutíkají ani nespěchají.

Semafor pro každého na světě

Opravdový přítel a bratr.

6. student:

Signálem semaforu

Jdeme přes ulici.

A řidiči nám kývají:

"Pojď dál, počkáme."

7. student:

Na červené světlo neexistuje žádná cesta,

Na žlutou - počkejte

Když je světlo zelené

Šťastnou cestu!

Tělesná výchova minuta.

(Děti provádějí pohyby napodobující slova z hodiny tělesné výchovy)

Zahnete doleva

Ujistěte se, že tam není žádné auto.

A teď odbočte doprava -

Pozor chodec!

Brzy přejdeme silnici

Poslouchání značek nebo semaforů.

2. Bezpečná cesta z domova do školy.

Učitel: Doma jste vyplnili diagram „Moje bezpečná cesta do školy“. Řekněte nám o své bezpečné cestě. ( Žáci mluví o bezpečné cestě do školy)

PROTI. Hádanka hra

Učitel: Teď si odpočineme a zahrajeme si hru o pozornost. Budu se ptát a vy jednohlasně odpovíte: "To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé!" Otázky však mohou obsahovat háček. V tomto případě je správnou odpovědí ticho.

otázky:

Kdo z vás ve stísněném kočáru přenechá místo starším?

Kolik z vás jde ke světlu, které říká: „Neexistuje žádná cesta“?

Kolik z vás jde dopředu jen tam, kde je přechod?

Kolik z vás jde cestou domů po chodníku?

Kdo, aniž by znal pravidla, jezdí jako „zajíc“ v tramvaji?

Kdo vyběhne za špatného počasí na kluzkou silnici?

Pokud svítí žluté světlo, kdo jde?

kdo stojí?

PROTI. Konsolidace studovaného materiálu.

Učitel: Pojďme vyluštit křížovku a zapamatovat si základní pojmy silniční abecedy:

1) Pruhovaný kůň,

Jmenuje se zebra.

Ale ne ten v zoo -

Lidé po ní stále chodí (přechod)

2) Po cestě ve dvoře

Kolja se řítí na koni.

Ani auto, ani moped,

Jednoduchý ( kolo)

3) Z jednoho konce města na druhý

Dům chodí pod obloukem (tramvaj)

4) Ne živý, ale chodící.

Nehybný, ale vedoucí (silnice)

5) Hraju si očima

Den a noc,

Pomáhám autům

A chci vám pomoci (Semafor)

6) Dům jde po ulici,

Bere nás do práce.

Ne na kuřecí stehýnka,

A v gumácích (autobus)

7) ...... světlo je varování.

Počkejte, až se signál pohne (žlutá)

8) Na kraji silnice

Stojí jako vojáci.

Děláme to všichni společně

Všechno, co nám říkají (znamení)

9) Auta se řítí ulicemi,

Tam mají na starosti pneumatiky.

Šli jsme dolů do průchodu,

Majitel je tam... ( chodec)

10) Abych vám pomohl

Cesta je nebezpečná.

Pálí ve dne i v noci

Zelená žlutá, … (Červené)

11) Čekáte na nástup?

Na vyhrazené ploše,

Nepotřebujete zručnost

Toto místo … (stop)

12) Abych tě vzal,

Oves vůbec nemusím

Dejte mi benzín

Dej mi nějakou gumu na kopyta,

A pak, zvedající prach,

Poběží... (automobil)

12.

10.

11.

Ó

S

3. t

Ó

R

Ó

7. f

n

Ó

S

T

b

PROTI já Shrnutí.

Učitel: Jaké klíčové slovo jsme vyluštili v této křížovce? (Pozor)

Učitel: Jak toto slovo souvisí s tématem lekce? Jaká by měla být vaše cesta z domova do školy? (odpovědi dětí)

Učitel: Přeji vám, aby vaše cesta do školy byla vždy bezpečná. Doufám, že pravidla, která jsme si dnes připomněli, vám pomohou a zajistí vaši bezpečnost na silnici.

VII. Odraz.

Ohodnoťte událost a míru své účasti na ní.

    Nezajímalo mě to. Akce se mi zdála nudná.

    Zaujalo mě to, ale zůstal jsem lhostejný k otázkám akce.

    Bylo to pro mě zajímavé. Rád jsem se akce zúčastnil.

Použité zdroje informací:

    Tři semafory. Didaktické hry, kvízy. M: Vzdělávání, 1998.

    Filenko M.N. Školáci o pravidlech silničního provozu. M: Osvícení, 1985.

    Knyazeva R.A. 100 úkolů o pravidlech provozu. M: Pedagogika, 1997

Cílová:

Přezkoumat pravidla silničního provozu, účel dopravních značek;

Pěstujte si návyk dodržovat pravidla bezpečného provozu a správně přecházet ulici;

Rozvíjet logické myšlení, pozornost, pozorování;

Vypěstujte si pečlivý přístup ke svému zdraví a schopnost zvolit si bezpečnou cestu.

Zařízení:

stůl s dopravními značkami, model semaforu, zelené, červené a žluté vlajky, plakáty.

Průběh vyučovací hodiny

I. Organizace třídy pro práci.

Pohodlně se usaďte a můžeme začít hodinu.

II. Aktualizace základních znalostí.

Hádejte tyto hádanky:

Teď rovně, teď ploché, teď strmé,

Provede vás celým světem

Začíná na prahu

Tato nekonečná... (silnice).

Jaké zvíře leží na silnici, všichni po ní chodí? (Zebra)

Leží v lese, běží přes pole,

A jakmile vstane, dostane se do nebe. (Cesta).

Děti, jakou cestu volíte, když chodíte do školy?

Kde byste měli přejít ulici? Jak byste měli přejít silnici?

Jaké znáte dopravní značky? (používá se tabulka)

Jaký význam mají semafory na silnicích?

K čemu může vést porušení pravidel silničního provozu?

III. Uveďte téma a účel lekce.

Dnes si povíme něco o bezpečnosti na cestě z domova do školy a zpět. Cesta do školy nás vede nejen do areálu školy, ale také do velké země poznání. Každý den spěcháte se studiem na vaší škole.

Student

Nejlepší cesta na světě je cesta do školy,

Chodíte po něm jako dítě.

Nikdy na ni nezapomeneš - nikdy,

Je jako slunce ve vašem osudu.

Učitel

Cesta do školy! Každý má svůj vlastní, je tak známý, můžete se v něm procházet se zavřenýma očima! Ukazuje se ale, že ne vždy je to bezpečné, protože někdo potřebuje přejít vozovku, někdo železniční trať a někdo jiný zase les, náměstí nebo park... A proto existuje nebezpečí, které ohrožuje vaše zdraví a život.

Touto cestou vás samozřejmě nejprve vezmou rodiče, abyste si ji dobře prostudovali a naučili se vybrat si bezpečné místo. A pak jsi vyrostl a tvoji rodiče ti věřili, že to budeš následovat sám. Pamatujte ale, že na každé silnici jsou vždy pravidla, a proto je musíte dodržovat, abyste se vyhnuli nebezpečí.

Jak byste měli jít, abyste byli vždy v bezpečí?

(Odpovědi studentů).

Učitel

Když jdete do školy nebo se vracíte domů, jděte s přáteli nebo dospělými.

To je za prvé zajímavější, je si s kým popovídat a za druhé je to bezpečnější, protože společně je to vždy jednodušší.

Buďte vždy vidět, to znamená, jděte po silnici, kde chodí lidé, protože existuje možnost setkání s nebezpečnou osobou nebo zvířetem. A pak nebude nikdo, kdo by se tě zastal. Budete čelit problémům jeden na jednoho.

Děti, které rády chodí samy, často riskují svůj život. Ale tam, kde jsou alespoň dva lidé, je pravděpodobnost nebezpečí poloviční, protože v tomto případě je snazší najít správné řešení a východisko ze situace. A zločinci nikdy neútočí na skupinu lidí, protože nepotřebují svědky. Čekají, až se osamělí kolemjdoucí budou posmívat.

Ve skupině je snazší vyhnout se útokům toulavých zvířat, zpravidla neútočí na skupinu lidí. Nikdy se proto netoulejte po opuštěných cestách, nejen když se setmí, ale ani ve dne, aby vás nikdo neurazil.

Buďte viditelní, abyste mohli volat o pomoc. Pravděpodobně nejednou z vás někteří slyšeli, že zmizelo dítě, pátrají po něm jeho příbuzní i policie, ale najít ho je z různých důvodů obtížné, ne-li nemožné. Možná jste také slyšeli o dětech, které jsou uneseny, aby za ně dostaly spoustu peněz atd. Buďte proto velmi ostražití a volte frekventovanou a bezpečnou silnici a vždy po ní jděte, aby dospělí členové rodiny věděli, kde vás mají hledat. Nikdy si nezkracujte cestu rovně, protože lidová moudrost říká: Kdo jde rovně, nenocuje doma. Vybírejte proto bezpečnou cestu a vždy po ní choďte.

A až budete dlouho pryč, máma s tátou vám vyjdou vstříc.

A když k tobě přijde pes a ty jsi sám, co uděláš?

(Odpovědi studentů)

Existuje několik možností: nedotýká se vás a prochází pokojně, pak byste se nikdy neměli dotýkat psa někoho jiného, ​​​​může to být docela nebezpečné. Za prvé, nikdy se nedívejte psovi zblízka do očí, neusmívejte se na něj, protože si myslí, že mu ukazujete zuby, abyste se na něj vrhli, protože pes před házením zuby ukazuje (vycvakává zuby). Takto demonstruje svou sílu. Pokud jste při setkání se psem velmi ostražití, pak to vycítí a jako první zaútočí, proto nikdy nedávejte najevo strach a ještě více před ním neutíkejte! Pokud se pes přikrčí, aby na vás skočil, pak se musíte aktivně bránit klackem, kamenem nebo čímkoli, co vám přijde pod ruku. Pokud je poblíž strom, můžete na něj vylézt, ale pokud ne, tak si chraňte hrdlo a hlavu rukama, zkuste se k psovi otočit zády a bránit se. Když pes kousne, je nutné ránu omýt roztokem manganistanu draselného, ​​peroxidu vodíku a určitě se poradit s lékařem, protože sliny, které se dostanou do krve, mohou obsahovat mnoho patogenních mikrobů, virů, které jsou pro člověka velmi nebezpečné a nejstrašnější nemoc je vzteklina, která se přenáší na člověka z nemocného zvířete.

Nebezpečí se tmou vždy zvyšuje. Pokud jste museli jít večer, zvolte osvětlenou silnici, ale je lepší přijet dopravou nebo se s vámi setkat dospělí členové rodiny. Každý má jeden život a není třeba ho ohrožovat.

Nikdy nespěchejte s odchodem z domu, dokud vše nezkontrolujete, protože přátelé, kteří vám zavolají, mohou počkat, ale potíže nepočkají. Udělejte proto vše proto, aby ve vašem životě bylo méně stresu. Závisí na tom vaše zdraví.

Poslechněte si otázku a vyberte správnou odpověď.

Test.

1) Jaká část ulice je určena pro pěší?

cesta;

b) chodník;

c) cyklostezka.

2) Jak by měli chodci chodit po chodníku?

a) držet se uprostřed;

b) na levé straně;

c) na pravé straně.

3) Na jakém semaforu můžete přejít ulici?

a) červená;

b) žlutá;

c) zelená.

4) Pokud na silnici není přechod pro chodce, musíte silnici přejít:

a) kdekoli;

b) podzemní chodbou;

c) počkejte, až na vozovce nebude provoz, a přeběhněte vozovku.

IV. Čtení a analýza obsahu vzdělávacího příběhu.

Děti, poslouchejte, co se stalo jednomu chlapci. Kolja dostal v hodině matematiky 5 bodů a spěchal domů, aby se mamince pochlubil dobrou známkou. Spěchal tak, že se ani nepodíval, kam běží. A po chodníku šla stará žena s holí. Kolja si jí nevšiml a srazil ji. Stařena upadla a zlomila si nohu. Skončil jsem v nemocnici a dlouho se léčil, protože zlomené kosti se u starých lidí hojí velmi špatně.

Děti, co způsobilo tento incident?

Jak byste se měli pohybovat na chodníku?

A pokud potřebujete předběhnout chodce, jak byste to měli udělat?

Jak byste měli přejít silnici?

Lekce tělesné výchovy „Semafor“.

Nyní si zahrajeme hru na pozornost. Říká se tomu „Semafor.“ Pravidla hry: když vám ukážu červenou vlajku, stojíte. Když je barva žlutá, tleskáte rukama, a když je zelená, chodíte na místě. V každé řadě, pokud žák udělá chybu, sedne si. Vítězí tým, který udělá nejméně chyb.

V. Pokračování rozhovoru.

Představte si tuto situaci. Chlapec jede na kole po chodníku, aniž by překročil povolenou rychlost. Dojede na křižovatku a nevěnuje pozornost semaforu, vjede na vozovku, když mu svítí červená.

Jaké to může mít následky?

Jak byste měli přecházet ulici, když jedete na kole?

VI. Shrnutí lekce

Tak o čem jsme dnes mluvili?

Kde to budeme potřebovat?

Proč bychom to měli vědět?

Memorandum pro studenty

Vždy si vybírejte bezpečná místa, ať jste kdekoli.

Analyzujte, kam je lepší jít.

Vyberte si cestu, kde je méně překážek a kde je to bezpečnější.

Přecházet ulici na přechodu pro chodce, podchod, nadchod - to je most pro chodce přes silnici, a když je instalován semafor - zelené světlo pro chodce, v místě, kde jsou příslušné značky a dopravní značení.

Nikdy nespěchejte, vystavujete se nebezpečí. Je lepší vyrazit o patnáct minut dříve, abyste byli včas a měli v záloze pár volných minut pro nepředvídané situace.

Neužívejte zkratky, ale vždy se držte obvyklé cesty.

Při večerním návratu domů jděte s přáteli nebo dospělými, vybírejte osvětlená místa.

Pokud potkáte cizí lidi u vchodu nebo v průchodu, je lepší předstírat, že jste na něco zapomněli a vystoupit, abyste nebyli v nebezpečí, a jít za přáteli a odtud zavolat rodičům, aby vás mohli potkat .

Pokud se ubytujete s přáteli, určitě o tom informujte své rodiče a před odjezdem znovu zavolejte, ať se s vámi sejdou.

Cestou domů nebo do školy dávejte pozor a pamatujte si, kde jsou kanalizační poklopy, mohou být otevřené, můžete tam omylem spadnout, i když je tam víko, ale není na správném místě.

Velikost: px

Začněte zobrazovat ze stránky:

Přepis

1 Třídní hodina „My way home“ Vytvoření třídnické hodiny. Třída: 4 Téma: "Bezpečná cesta ze školy domů a zpět." Cíl: formovat představy mladších školáků o bezpečnosti silničního provozu. Cíle: 1) Zopakovat si pravidla pro pohyb chodců na ulici a silnici, 2) Naučit se vybrat nejbezpečnější trasu ze školy domů a zpět, naučit se vypracovat trasu, 3) Rozvinout schopnost práce ve dvojicích, rozvíjet Pozornost. Formy práce: konverzace, párová práce, praktická práce. Vybavení: multimediální projektor, plakáty „Road Signs“, zvukový záznam „Down the Street, Down the Street“ hudba T. Shutenko, slova G. Bojko, karty s diagramy pro práci ve dvojicích. Průběh lekce. 1. Motivační moment. Formulování tématu lekce. - Podívejte se na sebe, usmějte se, přejte úspěšnou práci sobě, sousedovi i celé třídě. - Co potřebujeme, abychom byli ve třídě úspěšní? - Ukažte svým postojem, že jste připraveni pracovat. Kluci, podívejte se na video a zkuste formulovat téma naší třídnické hodiny. (video „Bezpečná cesta do školy“ – Co je podle vás tématem naší hodiny? – Ano, máte pravdu, tématem naší vyučovací hodiny je „Bezpečná cesta ze školy domů a zpět.“ – Jaké vzdělávací úkoly určíte si sami, znáte téma lekce? Na základě slov - pomocníci je vyslovte. (Na snímku: zopakujte si pravidla, naučte se vybírat, naučte se o nich) (Na snímku se objeví možné odpovědi, které učitel shrne, zopakuje pravidla pro přecházení silnice, naučí se volit bezpečnou cestu ze školy domů a zpět) seznámí se s tím, jak zajistit bezpečnou cestu) II.Zpracování tématu hodiny.

2 -Jak chápete význam slova - bezpečný? -Jak to můžu říct jinak? (Obezřetně, opatrně, klidně.) -Co si myslíte, že potřebujete vědět, abyste našli bezpečnou cestu do školy? -Je to tak, je potřeba se na silnici dobře orientovat, znát pravidla silničního provozu a vyhýbat se nebezpečí. - Jací pomocníci v ulicích naší obce vám pomáhají přejít silnici s menším nebezpečím? (stezka pro chodce, bez semaforu v obci) - Řekněte mi, jak správně přejít stezku pro chodce? - Jaké dopravní značky vidíš cestou do školy? Ukažte je na plakátu. O čem to mluví"? Pojďme si zahrát hru "Road Sign" S odpovědí musíte také odpovědět, kde na cestě do školy na tuto značku narazíte. Sesednu z kola Když uvidím tuto značku, A půjdu jako chodec, Spolu s ní na přechod (jízda na kolech je zakázána) Jaká je tam značka? Chodec je přeškrtnutý. Co to znamená? Možná se tady urážejí? (provoz chodců je zakázán) Dálnice šustila pneumatikami, jezdící auta, ale u školy zpomalte plyn - Visí, řidiči, je tu pro vás speciální značka „Děti“ Jsme za ně odpovědní všichni. A vy také v tomto znamení, Chlapi, buďte opatrní! (děti) - Kluci, podívejte se na nákres naší vesnice (dialogová mapa - nákres vesnice Abatskoje) - Řekněte nám o vlastnostech umístění naší školy? (vstup je možný z ulice Lenin a ulice Sovětskaja po stezce pro pěší, jsou zde chodníky, místo je osvětlené, provoz je poměrně intenzivní) -Které ulice musíte přejít? Je to snadné? Proč? Každý má svou vlastní cestu do školy, je tak známá, že po ní můžete chodit se zavřenýma očima! Ale ukazuje se, že ne vždy se to stane

3 bezpečné. Nyní jste zestárli a vaši rodiče vás pověřili, abyste se po něm procházeli samostatně. Pamatujte ale, že na každé silnici jsou vždy pravidla, a proto je musíte dodržovat, abyste se vyhnuli nebezpečí. - Jak byste měli jít, abyste byli vždy v bezpečí? (jdeme po chodníku, držíme se vpravo, přecházíme silnici po stezce pro chodce.._) - Také bych vám chtěl připomenout, že přes silnici nemůžete nikoho volat: ani příbuzné, ani přátele, ani známí. To je nejen neslušné, ale může to být i nebezpečné, protože vás to vybízí k přecházení silnice a zapomínání na pravidla silničního provozu. Pokud není chodník, jdeme směrem k jedoucímu provozu. Vyhýbáme se opuštěným a špatně osvětleným místům podél silnice. Cestující domů autobusem musí také dodržovat pravidla bezpečného chování na zastávce a při vystupování z autobusu. - Pojmenujte tato pravidla. Tělesné cvičení – Nyní si poslechnete písničku o pravidlech silničního provozu a zároveň budete dělat to, co se v ní zpívá, chodit po chodníku, přecházet ulici. (Hraje píseň „Na ulici, na ulici“, hudba T. Shutenko, text G. Bojko.) Opakování pravidel silničního provozu. Kluci, jak se jmenuje tento báječný mužíček? (na Pinocchiově snímku) Pinocchio se připravil do školy. Ale aby se mu cestou do školy nic nestalo, pomozme mu. Jakmile uslyšíte, že Pinocchio dělá něco špatně, okamžitě tleskáte, tedy varujete. Takže Buratino vzal ABC a šel do školy. Všichni lidé šli po chodníku a pohádkový muž také. Ale tady je cesta. K autu vedou ještě tři obrovské schody a Buratino se rozhodl, že bude mít čas přeběhnout. (Děti tleskají) Kluci, proč varujete Pinocchia? (Nemůžete přejít silnici před okolní dopravou) Pinocchio nechal auto projet a přešel silnici. Do začátku školy bylo ještě hodně času, protože Pinocchio odešel z domu brzy. Pak se rozhodl přečíst všechna znamení, která se mu objevila. Chlapče, buď opatrný! Vrány nepočítejte. Jděte doprava, řekli kolemjdoucí. (Děti tleskají) (Měli byste jít po pravé straně chodníku, abyste nerušili lidi jdoucí k vám) Zatímco Pinocchio četl nápisy, do začátku vyučování zbývalo jen málo času.

4 Musíme si pospíšit, rozhodl dřevěný chlapec. A před námi je další cesta. Semafor zamrkal svým červeným okem na všechny vítaje. Přejdu silnici, rozhodl se Pinocchio. Vždyť tam nejsou žádná auta. (Děti tleskají) (Pinocchio chtěl přejít silnici na červenou. Tudy ale nemůžete přejít, i když tam nejedou žádná auta. Musíte počkat, až se rozsvítí zelená) Ale pak se provoz světlo se změní na zelenou. Všichni chodci, včetně Buratina, přešli silnici. A přichází škola! Kluci, pomohli jste Pinocchiovi dostat se bezpečně do školy. Ale může se stát něco špatného. Jaká pravidla chtěl pohádkový hrdina porušit? (Přejděte ulici před okolní dopravou, přejděte ulici na červenou, jděte po chodníku po špatné straně a překážejte chodcům v protijedoucím směru) Co byste poradili dětem, jako je Buratino? (Prostudujte si pravidla provozu) Pracujte ve dvojicích. Studentům jsou dána schematická znázornění situací. Děti plní úkoly ve dvojicích, pamatují si pravidla silničního provozu. (práce s diagramy. Diagramy jsou uvedeny níže) Pravidla bezpečnosti provozu na ulici. Správná cesta do školy. Kontrola snímku (otevře se snímek s diagramem, děti porovnávají) – Tleskněte rukama těm, kteří úkol splnili správně. Vysvětlete, proč je tato cesta správná a bezpečná? 3. Praktická práce. 1. Sestavení schématu bezpečné cesty. Přezkoumali jsme dopravní pravidla a nyní se pomocí mapy pokusíme vytvořit bezpečnou cestu ze školy domů. Souhlasíme, červeně značíme nebezpečná místa a zeleně značíme možné cesty. - Nezapomeňte označit přechody pro chodce a dopravní značky. Děti, které při cestě do školy použijí autobus, si musí trasu ze zastávky vyznačit v mapě. (Děti to dělají na listu schématu, učitel pomáhá) -Kdo chce mluvit o trase podle svého schématu. 2.Praktická lekce na ulici. Poblíž naší školy vede silnice podél ulice. Gogol. Kdo ji překračuje každý den na cestě do školy? Jak to děláte? (děti vysvětlují) Jaké znaky jste tam viděli?

5 ŠKOLA Nyní vyjdeme do této ulice, podíváme se blíže na tyto značky a zopakujeme si pravidla pro přecházení silnice. Dodržujeme pravidla pohybu ve skupině, pravidla chování. Praktická část. Děti a jejich učitelka sledují kolemjdoucí přecházející ulice, v případě porušení zjišťujeme, k čemu mohou vést. IY.Celkem. Reflexe lekce. (pokračování ve třídě) - Proč jsme se dneska naučili sestavit trasu z domova do školy, kluci, jak nám to bude užitečné? - Mohu použít vypracovanou trasu při přesunu z domova do školy? Proč? - Kdo splnil vzdělávací úkoly stanovené pro sebe na začátku hodiny, zvedne žlutou tužku. Ti, kteří se setkají s obtížemi, dostanou modrou tužku. (zjišťujeme důvody obtíží, snímek s úkoly na obrazovce) - Naše lekce skončila. Děkuji všem. Pracovní list: Schéma trasového listu pro studenta žijícího ve Vasilkovoye, Krasnovka (pro práci ve dvojicích a připomínka v deníku) Při práci s těmito diagramy děti označují směr cesty na cestu domů az domova, nejnebezpečnější místa pomocí červenou tužkou. S. vesnice Vasilkovoe Krasnovka

6 Schéma trasového listu pro studenta žijícího ve vesnici Sinitsyno (pro práci ve dvojicích a připomenutí v diáři) ŠKOLA sv. Evdokimova st. Kartashova st. Mateřská škola Kuryakova Dům kultury ul. Yubileiny ul. Sovětská ul. Kalinina st. Gogol sv. Laskina st. Laskina st. Telman


MATEŘSKÁ ŠKOLA MKDOU „BEREZKA“ Zábava ve střední skupině „Náš přítel je semafor“ Pedagog: Kharitonova S.N. Cíle: upevnit znalosti dětí o semaforech a jejich signálech; systematizovat znalosti dětí o

Městská rozpočtová předškolní vzdělávací instituce "Mateřská škola 131" města Cheboksary Shrnutí lekce o pravidlech silničního provozu ve střední skupině "Škola silničních věd" Zpracoval učitel: Lyanguzova L.V. 2018

Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit v seniorské skupině za účasti rodičů MADOU „Mateřská škola kombinovaného typu 1 v Shebekino, oblast Belgorod“ Téma. "Dopravní zákony"

GCD pro pravidla silničního provozu ve střední skupině Téma: "Buďte opatrní na silnici." Pedagog: Shvetsova T.S. (duben 2016) Cíl: rozvíjet znalosti dětí o bezpečném chování na ulicích a vozovkách; zlepšení

Směr „Za zdravým životním stylem“ NA CESTA DO ŠKOLY vzdělávací lekce v 5. ročníku „A“ o dopravních pravidlech učitel Iost V.V., Krasnojarská střední škola 5 Cíl: formace

Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce "Mateřská škola "Palec" QUEST hra o pravidlech provozu ve skupině seniorů Téma: "Cestování se semaforem" Vedoucí učitel:

Dodržování pravidel silničního provozu je cesta k osobní bezpečnosti! Pravidla jsou jednotná pro celé území Ruské federace a pomáhají stanovit pořádek pohybu na ulicích, náměstích a dalších průchodech

Akce o dopravních pravidlech na téma: „Na ulici města“ Cíl: Posílit dovednosti dětí v dodržování pravidel silničního provozu. Cíle: 1. Naučit děti rozlišovat dopravní značky. Upevnit znalosti dětí o silnici

Drazí rodiče! Vaše dítě je dnes prvňáčkem. Je to velká událost v jeho životě i v životě jeho rodiny. V prvním měsíci určitě doprovázejte své děti do školy a setkejte se s nimi po vyučování, pokud

Scénář akce YID pro předškoláky Ahoj, kluci! Sešli jsme se, abychom si popovídali o velmi důležitém tématu – o pravidlech chování na silnici. Moderátor - 2 Vaše školka je poblíž

Shrnutí lekce o pravidlech silničního provozu ve střední skupině „Země dopravních pravidel“ (střední skupina) Sestavila: Gorelova M.N. Cíle programu: upevnit znalosti dětí o semaforech a jejich signálech; organizovat

Konverzace „Semafor“ Účel: Představit semafor a jeho význam v provozu, posílit pravidla pro přecházení ulice. Otázky ke konverzaci (používá se obrazový materiál): Den a noc Hořím, Signály všem

Tým „Mládež 21. století“, škola 57, Novosibirsk Mimoškolní aktivita „Země dopravních značek“ Zní melodie písně „Černá kočka“: Byla jednou za rohem černá kočka a celý náš dům ne jako kočka. Přece silnice

Téma: „Cesta do země dopravních pravidel“ Střední skupina, učitel Solyanik T.V. OBSAH PROGRAMU: Účel lekce: Pokračovat v zavádění pravidel silničního provozu, učit prakticky

Pravidla provozu (2. stupeň) Cíle: Yakusheva S.S. Učitel základní školy vás naučí rozumět semaforům, osvojí si znalosti o bezpečném přecházení ulic a zopakuje si pravidla chování v dopravě.

PŘIPOMÍNKA pro studenta ohledně bezpečné trasy a obtížných oblastí na silnicích Při vycházení a používání dopravy často nedodržujete určitá bezpečnostní pravidla. hlavním cílem

Úkoly pro studenty Vážení! Pozorně si přečtěte pravidla silničního provozu a plňte úkoly. Žít v tak nádherném, krásném a velkém městě, jako je Moskva, podél ulic a tříd

„Schvaluji“ Ředitel Soukromé vzdělávací instituce Škola „Výběr“ N.E. Pirkhavka „30“ Srpen 2016 „Bezpečnost při učení“ Vysvětlivka Výuka pravidel silničního provozu je nedílnou součástí vzdělávacího vzdělávání

Sportovní festival Téma: Poznej a dodržuj pravidla silničního provozu Vovka navštěvuje děti Starší předškolní věk Vývojář: Instruktorka tělesné výchovy Elena Alekseevna Kononova Obsah programu:

Ch Jaká nebezpečí číhají na ulicích a silnicích Cíl: formovat představy mladších školáků o bezpečnosti silničního provozu, aby se předešlo dopravním úrazům dětí. úkoly:

Lozhkina Tatyana Vladimirovna, učitelka základní školy, Městská rozpočtová vzdělávací instituce Střední škola 28, Belovo, Kemerovo Region SCÉNÁŘ INTEGROVANÉ LEKCE O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ „PRAVIDLA DOPRAVY. SILNIČNÍ ZNAČKY" Abstrakt.

Konzultace pro rodiče Připravila učitelka I. kategorie Lapina O.Yu. Jak často vidím rodiče, jak drží své dítě za ruku, ve spěchu přebíhají přes silnici a porušují pravidla silničního provozu. Neobtěžovali se

Shrnutí lekce o dopravních pravidlech ve střední skupině „Zelená, žlutá, červená“ (střední skupina) Cíle programu: upevnit znalosti dětí o semaforech a jejich signálech; systematizovat znalosti dětí o dopravních značkách,

Městská rozpočtová předškolní vzdělávací instituce "Mateřská škola 37 "Jeřáb" města Evpatoria, Republika Krym" 297403, Ruská federace, Republika Krym, město Evpatoria, st. Nekrasová

Téma: „Jaká nebezpečí číhají na ulicích a silnicích“ Cíl: formovat představy mladších školáků o bezpečnosti silničního provozu, aby se předešlo úrazům dětí při dopravě.

Obecní rozpočtový předškolní vzdělávací ústav mateřská škola "Vlaštovka" Lekce "Můj přítel semafor" Nyaurene I. M. 2013 Cíl: 1. Rozvinout znalosti o pravidlech silničního provozu. 2.Formulář

Je snadné naučit dítě správně se chovat na silnici? Zpracovala: Shanina I.B. Na první pohled se to zdá snadné. Stačí ho seznámit se základními požadavky Dopravního řádu a nebudou žádné problémy.

Zpracovala: Burnaeva S.N., učitelka základní školy. Hodina o pravidlech silničního provozu ve 4. třídě. Hodina o pravidlech silničního provozu ve 4. třídě. Téma: Pravidla provozu. Cíl: Formovat porozumění u mladších školáků

KSU "Střední škola 1 města Taiynsha" akimat okresu Taiynsha regionu Severní Kazachstán Ministerstva školství a vědy Republiky Kazachstán Technologická mapa organizačních vzdělávacích aktivit

Konverzace s dětmi „Všechny děti musí umět chodit po ulici“ Účel: Seznámit se s pravidly chování na ulici. Cíle: 1. Rozvinout u dětí schopnost vidět vše, co představuje nebezpečí pro jejich život

Shrnutí volného času „Silnice ABC“ Cíle programu: upevnit znalosti dětí o semaforech a jejich signálech; systematizovat znalosti dětí o dopravních značkách a jejich významu; rozvíjet pozorovací schopnosti, zrak

Memo pro školáky BEZPEČNOST NA SILNICI Každoročně se v naší zemi stávají děti obětí dopravních nehod. Každý den vyjíždíte a stáváte se účastníky silničního provozu.

Městská předškolní vzdělávací instituce kombinovaného typu mateřské školy 17 města Lipetsk. Shrnutí přímé výchovné činnosti o pravidlech silničního provozu na střední škole

Obecní rozpočtový předškolní výchovný ústav mateřská škola 3 b. Městská část Verkhneyarkeyevo Ilishevsky okres Republiky Bashkortostan Scénář zábavy pro děti střední skupiny

rusko-aktašská speciální (nápravná) všeobecně vzdělávací škola internátní VIII typ Kvíz pro lepší znalost pravidel silničního provozu Cíle a cíle: upevnit znalosti dětí o dopravních značkách a pravidlech silničního provozu;

Městská rozpočtová předškolní vzdělávací instituce obecného rozvojového typu v městské části města Volgorechensk, region Kostroma „Mateřská škola 4 „Krepysh“ MASTER CLASS „Bezpečná cesta z domova“

ŠKOLA SEMINÁŘŮ. Cíle: 1. Upevnit znalosti dětí o pravidlech silničního provozu. 2. Seznamte děti s nápisy "Děti pozor!" a „Žádná kola nejsou povolena.“ 3. Rozvíjejte zájem o

LEKCE DOPRAVNÍHO PRAVIDLA PRO STARŠÍ PŘEDŠKOLNÍ DĚTI „PRAVIDLA DOPRAVY“ Zpracovala sociální učitelka N.T. Účel Burdaeva. Upevnit znalosti dětí o pravidlech silničního provozu. Dejte dětem

MDOU "Mateřská škola 32 kombinovaný typ" Shrnutí společných aktivit v přípravné skupině Pedagog: Evseeva S.A. 2016 Použitý Rámcový vzdělávací program předškolního vzdělávání

Lekce pro střední skupinu o pravidlech silničního provozu. Autor: učitelka Luchkina Elena Viktorovna. Téma: „Mladý chodec“ Cíl: Rozvinout dovednosti bezpečného chování. Rozvíjet pozornost u dětí. Rozšíření slovní zásoby

Shrnutí lekce o pravidlech silničního provozu ve střední skupině. Téma: „Cesta do země pravidel silničního provozu“ Připravila vychovatelka MBDOU Zolotaya Rybka Ageeva D.A. Poznámky k hodině podle pravidel

Zábava podle pravidel silničního provozu „Dobrodružství v ulicích města“ 2016 Ved. Kluci, žijeme ve velkém krásném městě se širokými ulicemi, uličkami a náměstími, hladkými silnicemi. Pohybuje se podél nich

Pedagog Merkulov A.M. Shrnutí vyučovací hodiny pro žáky GPD 10 (7. ročník). Téma lekce: Pravidla chování na veřejných místech. Jsem cestující. Cíl: rozvoj kulturních dovedností

1 Scénář prázdnin „Zasvěcení prvňáčků do chodců“. Cíle: 1. Upevnit dovednosti bezpečného chování na pozemních komunikacích, zopakovat si základní pravidla pro provoz chodců. 2. Podporujte smysl pro zodpovědnost.

Tým škola „Dej mládí“ 28 Miass, Čeljabinská oblast Dopravní předpisy Prázdniny na ZŠ Cíle: 1. seznámení a upevnění dříve nabytých znalostí o pravidlech silničního provozu; 2. rozvoj pozornosti,

Chaldaeva Tatyana Ivanovna, učitelka strukturální jednotky mateřské školy Státního rozpočtového vzdělávacího zařízení Střední škola v obci Domashka, Kinelsky Municipal District, Samara Region TVORBA ZÁKLADŮ BEZPEČNOSTI SILNIČNÍHO PROVOZU V

Dopravní značky pro děti Jakmile vaše miminko začne chodit dál než na hřiště u domu, určitě si všimne dopravních značek. Nejčastějšími znaky pro děti jsou: „Chodec

Městské rozpočtové předškolní vzdělávací zařízení „Mateřská škola kombinovaného typu 277 „Beryozka“. Scénář herního programu "POZOR, CESTA!" pro střední a starší skupiny. Hudba dozorce:

Připomenutí chodců Být chodcem je velmi zodpovědné. Silniční provoz je složitý proces, ale jeho bezpečnost závisí na jednání každého člověka, potažmo na vás. Musíte přísně dodržovat pravidla

Volný čas o pravidlech silničního provozu s rodiči „Pokud neznáte pravidla, nelze se vyhnout problémům“ Cíl: - naučit děti dávat pozor na silnici a dodržovat pravidla silničního provozu; - povzbudit rodiče, aby přemýšleli o čem

Všichni dnes žijeme ve věku rychlosti, ve věku vědeckého a technologického pokroku. Vysokorychlostní auta se řítí po moderních silnicích, nadzvuková letadla a vesmírné lodě létají ve vzduchu, přes moře a

MĚSTSKÝ ROZPOČTOVÝ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ ÚSTAV "MATEŘSKÁ ŠKOLA BEREZOVSKÝ 9" Přehled přímých vzdělávacích aktivit o pravidlech silničního provozu pro střední skupiny Téma: "Co když není semafor?" Cílová:

Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav "Mateřská škola všeobecného vývojového typu 306" městské části Samara Herní cesta "Tiše půjdeš dál!!!" Reference 1. T.F. Saulina

Didaktické zdůvodnění vzdělávací činnosti. Téma: Pravidla pro bezpečné chování v ulicích města. Software: Ukázka rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání „Od

Třídní hodina

"Bezpečná cesta ze školy domů a zpět"

Vyvinuto:

Korolenko T.N.

učitel základní školy

2014

Rozvoj učebny.

Třída: 2 B

Tématem je „Bezpečná cesta ze školy domů a zpět“.

Cílová: formovat představy mladších školáků o bezpečnosti silničního provozu.

úkoly:

1) Zopakujte si pravidla pro pohyb chodců na ulici a silnici,

2) Naučte se vybrat si nejbezpečnější trasu ze školy domů a zpět, naučte se vytvořit trasu,

3)Rozvoj schopnosti práce ve dvojicích, rozvoj pozornosti.

Formy práce : konverzace, práce ve dvojicích, praktická práce.

Zařízení : multimediální projektor, plakáty „Road Signs“, audionahrávka „Down the Street, Down the Street“ hudba T. Shutenko, slova G. Bojko, karty s diagramy pro práci ve dvojicích.

Průběh lekce.

  1. Motivační moment. Formulování tématu lekce.

Podívejte se na sebe, usmějte se, přejte úspěšnou práci sobě, sousedovi i celé třídě.

Co potřebujeme, abychom byli ve třídě úspěšní?

Ukažte svým postojem, že jste připraveni pracovat.

Kluci, podívejte se na video a zkuste formulovat téma naší třídnické hodiny.

(video „Bezpečná cesta do školy“

http://videoscope.cc/147998-bezopasnyj-put-v-shkolu.html )

Co je podle vás tématem naší lekce?

Ano, máte pravdu, téma naší vyučovací hodiny je „Bezpečná cesta ze školy domů a zpět“.

Jaké učební cíle si stanovíte, když znáte téma lekce?

Na základě slov - pomocníci, hlas je.

(Na snímku:

Zopakujte pravidla......

naučit se vybírat......

zjistit o......)

(Na snímku se objeví možné odpovědi, které učitel shrne

opakovat pravidla pro přecházení silnice,

naučit se volit bezpečnou cestu ze školy domů a zpět)

naučte se, jak zajistit bezpečnou cestu...)

II.Zpracování tématu lekce.

Jak chápete význam slova – bezpečný?

Jak jinak to můžeš říct?

(Obezřetně, opatrně, klidně.)

Co si myslíte, že potřebujete vědět, abyste našli bezpečnou cestu do školy?

Je to tak, na silnici je potřeba se dobře orientovat, znát pravidla silničního provozu a vyhýbat se nebezpečí.

Jací pomocníci v ulicích naší obce nám pomáhají přejít silnici s menším nebezpečím? (stezka pro chodce, bez semaforů v obci)

Řekněte nám, jak správně přecházet stezku pro chodce?

Jaké dopravní značky vidíte cestou do školy? Ukažte je na plakátu. O čem to mluví"?

Pojďme si zahrát hru "Road Sign"

S odpovědí musíte také odpovědět, kde cestou do školy na tuto značku narazíte.

Slezu z kola

Pokud uvidím toto znamení,

A budu chodit jako chodec

Spolu s ním na přechodu

(jízda na kolech je zakázána)

Co je to za znamení? Chodec

Má přeškrtnutou čáru.

Co to znamená?

Možná se tady urážejí?

(žádní chodci)

Dálnice šustila pneumatikami,

Běžící auta

Ale poblíž školy zpomalte plyn -

Visí, řidiči, pro vás

Zvláštním znakem je zde „Děti“

Jsme za ně odpovědní všichni.

A ty také v tomto znamení,

Chlapi, buďte opatrní! (děti)

Kluci, podívejte se na mapu naší vesnice (slide mapa - mapa vesnice Abatskoye)

Řekněte nám o vlastnostech umístění naší školy?

(vstup je možný z ulice Lenin a ulice Sovětskaja po stezce pro pěší, jsou zde chodníky, místo je osvětlené, provoz je poměrně intenzivní)

Které ulice musíte přejít? Je to snadné? Proč?

Každý má svou vlastní cestu do školy, je tak známá, že po ní můžete chodit se zavřenýma očima! Ukazuje se ale, že ne vždy je to bezpečné. Nyní jste zestárli a vaši rodiče vás pověřili, abyste se po něm procházeli samostatně.

Pamatujte ale, že na každé silnici jsou vždy pravidla, a proto je musíte dodržovat, abyste se vyhnuli nebezpečí.

Jak byste měli jít, abyste byli vždy v bezpečí?

(jdeme po chodníku, držíme se vpravo, přecházíme silnici po stezce pro pěší.._)

Také, chlapci, rád bych vám připomněl, že přes silnici nemůžete nikomu zavolat: ani příbuzným, ani přátelům, ani známým. To je nejen neslušné, ale může to být i nebezpečné, protože vás to vybízí k přecházení silnice a zapomínání na pravidla silničního provozu. Pokud není chodník, jdeme směrem k jedoucímu provozu. Vyhýbáme se opuštěným a špatně osvětleným místům podél silnice. Cestující domů autobusem musí také dodržovat pravidla bezpečného chování na zastávce a při vystupování z autobusu.

Pojmenujte tato pravidla.

Fízminutka

Nyní si poslechnete písničku o pravidlech silničního provozu a zároveň budete dělat to, o čem se zpívá – jít po chodníku, přejít ulici.

(Hraje píseň „Na ulici, na ulici“, hudba T. Shutenko, text G. Bojko.)

Opakování pravidel silničního provozu.

- Kluci, jak se jmenuje ten muž z pohádky?

(na snímku Buratino)

- Pinocchio se připravuje do školy. Ale aby se mu cestou do školy nic nestalo, pomozme mu. Jakmile uslyšíte, že Pinocchio dělá něco špatně, okamžitě tleskáte, tedy varujete.

- Takže Pinocchio vzal ABC a šel do školy. Všichni lidé šli po chodníku a pohádkový muž také. Ale tady je cesta. K autu vedou ještě tři obrovské schody a Buratino se rozhodl, že bude mít čas přeběhnout.

(Děti tleskají rukama)

- Kluci, proč varujete Pinocchia?

(Nemůžete přejít silnici před okolní dopravou)

– Pinocchio nechal projet auta a přešel silnici. Do začátku školy bylo ještě hodně času, protože Pinocchio odešel z domu brzy. Pak se rozhodl přečíst všechna znamení, která se mu objevila.

- Chlapče, buď opatrný! Vrány nepočítejte. Jděte správnou cestou, říkali kolemjdoucí.

(Děti tleskají)

(Měli byste chodit po pravé straně chodníku, abyste nepřekáželi lidem, kteří jdou proti vám)

- Zatímco Pinocchio četl nápisy, do začátku vyučování zbývalo málo času.

"Musíme si pospíšit," rozhodl dřevěný chlapec.

A před námi je další cesta. Semafor zamrkal svým červeným okem na všechny vítaje.

"Přejdu silnici," rozhodl se Buratino. Vždyť tam nejsou žádná auta.

(Děti tleskají rukama)

(Pinocchio chtěl přejít silnici na červenou. Ale takhle přecházet nemůžete, i když tam nejsou žádná auta. Musíte počkat, až se rozsvítí zelená)

- Ale pak se na semaforu rozsvítila zelená. Všichni chodci, včetně Buratina, přešli silnici. A přichází škola!

- Kluci, pomohli jste Pinocchiovi dostat se bezpečně do školy. Ale může se stát něco špatného. Jaká pravidla chtěl pohádkový hrdina porušit?

(Přejděte ulici před okolním provozem, přecházejte ulici na červenou, jděte po chodníku po špatné straně a překážejte protijedoucím chodcům)

– Co byste poradil dětem, jako je Buratino?

(Naučte se pravidla provozu)

Pracovat v párech.

Studentům jsou dána schematická znázornění situací. Děti plní úkoly ve dvojicích, pamatují si pravidla silničního provozu.

(práce s diagramy. Diagramy jsou uvedeny níže)

Pravidla bezpečnosti na ulici.

Správná cesta do školy.

Kontrola snímku (otevře se snímek s diagramem, děti porovnávají)

Těm, kteří splnili úkol správně, zatleskejte. Vysvětlete, proč je tato cesta správná a bezpečná?

  1. Praktická práce.

1. Sestavení schématu bezpečné cesty.

Přezkoumali jsme dopravní pravidla a nyní se pomocí mapy pokusíme vytvořit bezpečnou cestu ze školy domů. Domluvme se na nebezpečných místech – označíme je červeně, zeleně značíme možnou cestu.

Nezapomeňte označit přechody pro chodce a dopravní značky. Děti, které při cestě do školy použijí autobus, si musí trasu ze zastávky vyznačit v mapě.

(Děti to dělají na papír v krabici, učitelka pomáhá)

Kdo by nám chtěl povědět o trase podle jejich schématu.

2.Praktická lekce na ulici.

Poblíž naší školy vede silnice podél ulice. Lenin. Kdo ji překračuje každý den na cestě do školy? Jak to děláte? (děti vysvětlují)

Jaké známky jsi tam viděl?

Nyní vyjdeme na tuto ulici, podíváme se blíže na tyto značky a zopakujeme si pravidla pro přecházení silnice. Dodržujeme pravidla pohybu ve skupině, pravidla chování.

Praktická část.

Děti a jejich učitelka sledují kolemjdoucí přecházející ulice, v případě porušení zjišťujeme, k čemu mohou vést.

IY.Celkem. Reflexe lekce.

(pokračování ve třídě)

Proč, kluci, jsme se dnes naučili plánovat cestu z domova do školy, jak se nám to bude hodit?

Mohu použít vypracovanou trasu při přesunu z domova do školy? Proč?

Pokud jste splnili učební úkoly, které jste si stanovili na začátku lekce, zvedněte žlutou tužku. Ti, kteří se setkají s obtížemi, dostanou modrou tužku.

(zjistíme důvody obtíží, snímek s úkoly na obrazovce)

Naše lekce skončila. Děkuji všem.

Schémata pro práci ve dvojicích