Rozdělení kruhu na stejné části. Rozdělení kruhu na libovolný počet stejných částí Psychologie rozdělení kruhu na 8 částí

Tento rozvoj je určen pro žáky 8. ročníku. Využití elektronické prezentace přispívá k rozvoji vizuálně-figurativního myšlení a formování technik a dovedností pro práci s kreslícími nástroji.

Stažení:


Náhled:

T.S. Frolová

Rozdělení kruhu na stejné části

(8. třída)

cíle:

Vzdělávací: Předat znalosti na téma „Rozdělení kruhu na stejné části. Ukázat žákům potřebu používat geometrické konstrukce při kreslení dílů; vytvářet podmínky pro formování dovedností

Vzdělávací : rozšířit obzory studentů a zvýšit kognitivní zájem o jejich předmět; pěstovat přesnost, přesnost, pozornost v grafických konstrukcích.

Vzdělávací : formování metod a dovedností práce, upevňování získaných znalostí

Metody: grafické konstrukce, výklady s ukázkami, grafické konstrukce, nestandardní učební situace pro aplikaci znalostí.

Zařízení pro studenty: učebnice, sešit, pomůcky na kreslení.

Plán lekce: 1. Organizační část.

3. Vysvětlení nového materiálu.

4. Upevňování naučeného.

5. Shrnutí.

6. Domácí úkol

Během lekcí:

1. Organizační moment.

Kontrola připravenosti třídy a studentů na hodinu (na hodinu by měly být připraveny notebooky, kreslící potřeby)

2. Stanovení cíle. Motivace studentů.

Studenti jsou vyzváni, aby analyzovali téma této lekce a určili účel lekce.

Učitel motivuje studenty ke studiu tohoto tématu, získávání vědomostí a procvičování získaných znalostí, dovedností a schopností v budoucnu - odborný význam znalostí k tématu.

Formulujte téma této lekce.

Analyzujte a stanovte si cíl lekce.

Učitel vysvětluje nový materiál pomocí prezentace.

Konstrukce pravidelných mnohoúhelníků je nerozlučně spjata s dělením kružnice. Nacházejí se v nejstarších ozdobách všech národů. Už tehdy lidé oceňovali jejich krásu. Navíc tyto postavy viděli v přírodě. Například pětiúhelník se nachází v obrysech minerálů, květin, ovoce, v podobě některých mořských živočichů, šestiúhelník je viditelný v plástvích atd. V uměleckých řemeslech designéři a šperkaři úspěšně využívali rozdělení kruhu a vytvořili krásná díla: řády, medaile, mince, šperky.

Techniky dělení kruhu na stejné části používá člověk od nepaměti. Například přeměna kola z pevného disku na paprskový ráfek způsobila, že člověk musel rovnoměrně rozmístit paprsky v kole. Při kreslení takového kola lidé hledali přesné cesty pomocí kreslících nástrojů.

Chcete-li vytvořit výkresy částí, musíte být schopni rozdělit kruh na požadovaný počet stejných částí ( snímky 4-12).

Konsolidace prostudovaného:

Pro upevnění materiálu jsou studenti vyzváni, aby samostatně provedli jednu z variant ornamentu pomocí pravidel pro rozdělení kruhu na stejné části.(snímek 13)

Shrnutí.

5. Metodické materiály / /http://www.pedagog.by/cherchur.html

Náhled:

Chcete-li používat náhled prezentací, vytvořte si účet Google (účet) a přihlaste se: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Rozdělení kruhu na stejné části Učitelka kreslení Frolova Tamara Serafimovna

Techniky dělení kruhu na stejné části používá člověk od nepaměti. Například přeměna kola z pevného disku na paprskový ráfek způsobila, že člověk musel rovnoměrně rozmístit paprsky v kole. Při kreslení takového kola lidé hledali přesné cesty pomocí kreslících nástrojů.

Konstrukce pravidelných mnohoúhelníků je nerozlučně spjata s dělením kružnice. Nacházejí se v nejstarších ozdobách všech národů. Už tehdy lidé oceňovali jejich krásu. Navíc tyto postavy viděli v přírodě. Například pětiúhelník se nachází v obrysech minerálů, květin, ovoce, v podobě některých mořských živočichů, šestiúhelník je viditelný v plástvích atd. Mnohoúhelníky kolem nás

Mnohoúhelníky kolem nás

Rozdělení kruhu na čtyři stejné části Přerušované středové čáry nakreslené jedna na druhou rozdělují kruh na čtyři stejné části. Důsledným spojením jejich konců získáme pravidelný čtyřúhelník

Rozdělení kruhu na osm stejných částí Pomocí kružítka se oblouky rovnající se čtvrté části kruhu rozdělí na polovinu. K tomu se ze dvou bodů omezujících čtvrtinu oblouku, jako ze středů poloměrů kružnice, udělají mimo ni zářezy. Výsledné body jsou připojeny ke středu kružnic a v jejich průsečíku s přímkou ​​kružnice jsou získány body, které rozdělují čtvrtinové části na polovinu, to znamená, že obdrží osm stejných částí kruhu. Chcete-li rozdělit kruh na osm stejných částí, musíte nakreslit dva páry průměrů nebo orientací rovnostranného trojúhelníku rozdělit čtvrtou část kruhu na polovinu.

Rozdělení kružnice na tři stejné části Z bodu A nakreslete oblouk BC rovný poloměru kružnice AO. Spojte body B a C tětivou a body B a C s bodem D.

Rozdělení kružnice na šest stejných částí K rozdělení kružnice na šest stejných částí je nutné z bodů 1 a 4 průsečíku osy s kružnicí udělat na kružnici dva zářezy o poloměru R rovném poloměru Kruh. Spojením získaných bodů úsečkami získáme pravidelný šestiúhelník

Rozdělení kruhu na dvanáct stejných částí K rozdělení kruhu na dvanáct stejných částí je nutné rozdělit kruh na čtyři části se vzájemně kolmými průměry. Vezmeme-li průsečíky průměrů s kružnicí A, B, C, D jako středy, nakreslí se čtyři oblouky s hodnotou poloměru, dokud se neprotnou s kružnicí. Výsledné body 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a body A, B, C, D rozdělí kruh na dvanáct stejných částí

Rozdělení kružnice na pět stejných částí Z bodu A nakreslíme oblouk o stejném poloměru, jako je poloměr kružnice, než se protne s kružnicí - dostaneme bod B. Spuštěním kolmice z tohoto bodu - dostaneme bod C. Z bodu C - střed poloměru kružnice, jako od středu, obloukem o poloměru CD uděláme na průměru zářez, dostaneme bod E. Segment DE rovná délce strana vepsaného pravidelný pětiúhelník. Po vytvoření zářezů na kružnici s poloměrem DE získáme body rozdělení kružnice na pět stejných částí

Rozdělení kruhu na deset stejných částí Rozdělením kruhu na pět stejných částí můžete kruh snadno rozdělit na 10 stejných částí. Kreslení přímých čar z výsledných bodů středem kruhu na opačné strany kruhu - získáme dalších 5 bodů

Rozdělením kruhu na sedm stejných částí Spojením bodů B a C tětivou a převzetím její poloviny GC získáme délku strany pravidelného sedmiúhelníku.

Další způsob, jak rozdělit kružnici o poloměru R na 7 stejných částí: Z průsečíku osy s kružnicí (například z bodu A) popisují, jak ze středu vznikne další oblouk o stejném poloměru R - získáme bod B. Snížením kolmice z bodu B dostaneme bod C. Úsečka BC je rovna délce strany vepsaného pravidelného sedmiúhelníku

Proveďte jednu z možností ornamentu pomocí pravidel pro rozdělení kruhu na stejné části. Vymyslete si vlastní ozdobu, která bude obsahovat pravidelné mnohoúhelníky.


Tvorba elementárních matematických reprezentací(předškolní).

Téma: "Rozdělení na 8 částí."

Cílová: Naučte děti rozdělit kruh na 8 částí.

Pro vytvoření představ o vztahu a závislosti části a celku: celek je větší než část, část je menší než celek.

Upevnit znalosti čísel od 1 do 7.

Rozvíjet pozornost, paměť, jemné motorické dovednosti ruce.

Pěstujte dobrou vůli, vytrvalost.

Materiál:(demo) - karty s čísly, písmeny, geometrickými tvary různých barev, žetony;

Materiál: kruhy, nůžky, pera, sešity.

Průběh lekce: Kluci, dnes máme hosty. Přišli se podívat, jak se dá hrát a cvičit.

Obraťte se na hosty. Usměj se a pozdrav. Teď mi ukaž své laskavé, chytré a krásné oči. Sedni si.

Čím byste chtěli být, až vyrostete?

Velmi zajímavé a pro vás potřebné profese a všechny vyžadují dobré matematické znalosti.

Co to znamená umět matematiku? (odpovědi dětí)

Bez účtu nebude na ulici žádné světlo,

Raketa nemůže vzlétnout bez skóre.

Bez účtu dopis nenajde adresáta,

A kluci si nebudou moci hrát na schovávanou.

Co je ještě potřeba udělat?

Děti: řešit problémy, znát geometrické tvary, umět přemýšlet, porovnávat, analyzovat atd.

Abyste se to všechno naučili, čím musíte být?

Děti: pozorné, bystré ......

Jste pozorný? Chytrý? No, pak si myslím, že tento balík byl doručen na adresu.

Kapitán jedné lodi se na nás obrátil o pomoc, bohužel nenapsal své jméno. A jméno budeme znát, když mu pomůžeme. Souhlasíš?

Námořníci na jeho lodi se vzbouřili a zašifrovali jméno lodi. Kapitán nás žádá, abychom mu pomohli splnit úkoly námořníků. Poslal nám fotku své lodi. (Posílám nakreslenou loď).

Takže první úkol.

D/I "Co se změnilo"

Na desku jsem vyložil karty: 10-12 kusů, s obrázkem geometrické tvary, různé barvy, velikosti, tvary).

Zavři oči, polož hlavy na stůl (výměna karet)

Otevři oči. -Co se změnilo? (2-3 odpovědi na ucho a poté odpovědi obvykle).

Výborně, kluci, byli jste velmi pozorní.

Zavřete oči, položte hlavy na stůl (mění se).

co se změnilo?

Znovu zavřete oči, sklopte hlavu. (tentokrát nic neměním)

co se změnilo? (4-5 odpovědí)

Výborně kluci, mám z vás velkou radost. Takže jste se naučili první písmeno N

co je to za dopis? (Vlepím to na výkres lodi).

Přejděme k druhému úkolu. V číselná řada postavy jsou ztraceny. Který? 1 ... 3 ... 5 ... 7..9.10 (děti doplní chybějící čísla).

Vyjmenuj sousedy čísel 5,3,7.

Pojmenujte číslo 1 větší než 5, 1 menší než 6.

Pojmenujte předchozí číslo 7, další 8 atd..

A v tomto úkolu jste byli pozorní, pohotoví. (otevřené písmeno A). -Co je to za dopis?

Dveře na lodi jsou natřeny různými barvami. Z,K,J.

Jakou barvu mají dveře uprostřed? Tohle je kapitánova kajuta. Jakou barvu mají dveře vpravo? Vlevo? - Toto jsou kajuty námořníků.

Kde je kapitánova kajuta? Ubikace námořníků?

No, myslím, že pokud se dostaneme na loď, najdeme kapitánovu kajutu a ani náhodou nepadneme do rukou vzbouřených námořníků.(otevírám třetí písmeno -U).

Pojmenujte toto písmeno. Zakryjte si ústa „hrnkem“ a zazpívejte tento dopis.

Pojďme k dalšímu úkolu. Na lodi je kuchař. kdo si myslíš, že to je? Vždy peče kulatý chléb a námořníci se hádají, když ho rozdělují na kousky. Učme se sami a naučme námořníky rozdělit kulatý tvar na části.

Jak rozpůlit kruh? - Ještě jednou napůl?

Znovu přeložte napůl. Vyžehlete čáry ohybu.

Kolikrát jsi složil?

Kolik dílů myslíš?

Rozbalte kruh a odřízněte podél ohybových čar. Počet.

Kolik dílů to vyrobilo? (3-4 odpovědi)

Ukažte jednu část z osmi.

Kolik dílů se zobrazuje? (3-4 odpovědi).

Zobrazit dvě části. - Kolik dílů? (3-4 odpovědi).

Ukaž čtyři z osmi.

Co lze říci o těchto částech? (polovina).

Ukaž osm z osmi. Jak jinak můžete volat 8 z 8 (celek).

Co je větší než jeden celek nebo 8 z 8? (3-4 odpovědi).

Výborně! Myslím, že teď bude pro námořníky jednodušší rozdělovat bochník. (otevírám písmena T).

co je to za dopis? "Dej" ji na jazyk, hoď mi to.

V matematice existují i ​​neobvyklé „zábavné“ úkoly. Odpovědi na tyto úkoly se zobrazí na prstech. Zavřete oči, položte hlavu na stůl.

Kolik rohů je v místnosti?

Kolik nohou mají vrabci?

Kolik očí má semafor?

Kolik ocasů má pět oslů?

Kolik rohů mají dvě krávy?

Otevři oči. Sedněte si pěkně. Narovnejte ramena, narovnejte záda.

Zde je další dopis. Pojmenujte to (H) - (3-4 odpovědi).

Oh, jaký neobvyklý další úkol. "Odpočinek", co to znamená?

Vstávej trochu. Rozveselme kapitána této lodi naší písní.

Kapitáne, kapitáne úsměv

Koneckonců, úsměv je vlajkou lodi.

Kapitáne, kapitáne zastavte

Pouze odvážní dobývají moře. (opakujte 2x).

Sedni si. (Otevírám další dopis). Chlapi, co je to za dopis? (L).

Výborně, chytrý, skoro rozluštil název lodi. Pokud už někdo uhodl, držte jméno v tajnosti, protože pokud jsme souhlasili s tím, že pomůžeme kapitánovi, pak musíme dojít až na konec a splnit všechny úkoly.

Mám 8 žetonů. V pravé ruce - 2. Kolik žetonů je v levé ruce?

V levé ruce je 6 žetonů, kolik žetonů je v pravé ruce?

Vpravo - 0, kolik vlevo?

Nyní hádejte, která kombinace má kolik, ale nezapomeňte, že je celkem -8 žetonů.

Mám z tebe velkou radost. (otevírám písmeno U).

Kluci, všimli jste si, že na dveřích kajuty ani na lodi nejsou žádné vzory. Nakreslíme vzor a navrhneme kapitánovi a námořníkům.

Otevřu sešit a dám ho na správné místo, vezmu pero a začnu psát: jedna buňka dolů, jedna doprava, jedna nahoru, jedna doprava, jedna dolů atd.

Dokončete řádek až do konce. Vzor se povedl, zkusili jste to. Otevírám poslední písmeno (C).

Kdo četl název lodi? Řekni mi to do ucha. (2-3 odpovědi)

Jak se jmenuje loď? Kdo je kapitánem na Nautilu?

Výsledek: Kapitán Nemo vám děkuje za vaši pomoc. Pomohl jsi i námořníkům. Tým se usmířil s kapitánem a vyplul. A nechali vám dárky - mini volanty. -Líbilo se ti pomáhat kapitánovi a námořníkům? -Jaký úkol se ti líbil?

Děkuji vám za to, že jste tak pozorní, přemýšliví, pilní. Děkuji.

Kruh je uzavřená zakřivená čára, jejíž každý bod je umístěn ve stejné vzdálenosti od jednoho bodu O, nazývaného střed.

Nazývají se přímky spojující libovolný bod na kružnici s jejím středem poloměry R.

Přímka AB spojující dva body kružnice a procházející jejím středem O se nazývá průměr D.

Části kruhů se nazývají oblouky.

Říká se přímka CD spojující dva body na kružnici akord.

Přímka MN, která má pouze jednu společný bod s kruhem se nazývá tečna.

Část kružnice ohraničená tětivou CD a obloukem se nazývá segment.

Část kružnice ohraničená dvěma poloměry a obloukem se nazývá sektor.

Nazývají se dvě vzájemně kolmé vodorovné a svislé čáry protínající se ve středu kružnice kruhové osy.

Úhel tvořený dvěma poloměry KOA se nazývá centrální roh.

Dva vzájemně kolmý poloměr sevřete úhel 90 0 a vymezte 1/4 kružnice.

Rozdělení kruhu na části

Nakreslíme kruh s vodorovnou a svislou osou, které jej rozdělují na 4 stejné části. Nakreslený kružítkem nebo čtvercem pod úhlem 45 0, dvě vzájemně kolmé čáry rozdělují kruh na 8 stejných částí.

Rozdělení kruhu na 3 a 6 stejných částí (násobky 3 třemi)

Pro rozdělení kružnice na 3, 6 a jejich násobek nakreslíme kružnici o daném poloměru a odpovídajících osách. Dělení lze začít od průsečíku vodorovné nebo svislé osy s kružnicí. Zadaný poloměr kruhu se postupně 6krát odkládá. Poté jsou získané body na kružnici postupně spojeny přímkami a tvoří pravidelný vepsaný šestiúhelník. Spojením bodů jedním vznikne rovnostranný trojúhelník a rozdělením kruhu na tři stejné části.

Konstrukce pravidelného pětiúhelníku se provádí následovně. Nakreslíme dvě na sebe kolmé osy kružnice rovné průměru kružnice. Rozdělte pravou polovinu vodorovného průměru na polovinu pomocí oblouku R1. Ze získaného bodu "a" uprostřed tohoto segmentu o poloměru R2 nakreslíme oblouk kružnice, dokud se neprotne s vodorovným průměrem v bodě "b". Poloměr R3 z bodu "1" nakreslete oblouk kružnice do průsečíku s danou kružnicí (bod 5) a získáme stranu pravidelného pětiúhelníku. Vzdálenost "b-O" udává stranu pravidelného desetiúhelníku.

Rozdělení kruhu na N-tý počet stejných částí (sestavení pravidelného mnohoúhelníku s N stranami)

Provádí se následovně. Nakreslíme vodorovné a svislé vzájemně kolmé osy kružnice. Z horního bodu "1" kružnice nakreslíme přímku v libovolném úhlu ke svislé ose. Na ní vyčleníme stejné úsečky libovolné délky, jejichž počet se rovná počtu částí, na které danou kružnici rozdělíme, například 9. Konec poslední úsečky spojíme se spodním bodem svislého průměru . Vedeme čáry rovnoběžné se získanou od konců segmentů k průsečíku se svislým průměrem, čímž rozdělíme svislý průměr daného kruhu na daný počet dílů. O poloměru rovném průměru kružnice vedeme od spodního bodu svislé osy oblouk MN, dokud se neprotne s pokračováním vodorovné osy kružnice. Z bodů M a N vedeme paprsky přes sudé (nebo liché) dělící body svislého průměru, dokud se neprotnou s kružnicí. Výsledné segmenty kruhu budou požadované, protože body 1, 2, …. 9 rozdělte kruh na 9 (N) stejných částí.

Chcete-li najít střed oblouku kružnice, musíte provést následující konstrukce: na tomto oblouku označte čtyři libovolné body A, B, C, D a spojte je do párů s tětivami AB a CD. Každý z tětiv rozdělíme pomocí kružítka napůl, čímž získáme kolmici procházející středem odpovídajícího tětivy. Vzájemný průsečík těchto kolmiček dává střed daného oblouku a jemu odpovídající kružnici.

Dnes v příspěvku zveřejňuji několik obrázků lodí a jejich schémata pro vyšívání isovláknem (obrázky lze kliknout).

Zpočátku byla druhá plachetnice vyrobena na karafiátech. A protože karafiát má určitou tloušťku, ukázalo se, že od každého odcházejí dvě vlákna. Navíc vrstvení jedné plachty na druhou. V důsledku toho se v očích objeví určitý efekt rozdělení obrazu. Pokud loď vyšíváte na karton, myslím, že to bude vypadat atraktivněji.
Druhá a třetí loď se vyšívají o něco snadněji než první. Každá z plachet má centrální bod (na spodní straně plachty), ze kterého se paprsky rozšiřují do bodů po obvodu plachty.
Žert:
- Máte vlákna?
- Jíst.
- A ty drsné?
- Je to jen noční můra! Bojím se přijít!

V prosinci, za pár týdnů, má blog rok. Je to děsivé pomyslet - už je to celý rok! Když jsem s blogováním začínal, měl jsem dobrou zásobu, pokud jsem měl tucet témat pro budoucí příspěvky, a v konceptech nebyly vůbec žádné psané příspěvky, což z hlediska seriózního blogování nebylo dobré. Ukázalo se, že jsem jednal podle zásady – Nejdřív se do toho dáme, a pak se uvidí. A tady je to, co se stalo: K dnešnímu dni je moje čtenářská obec zastoupena 58 zeměmi. Ale opravdu by mě zajímalo víc o tom, kdo na můj blog chodí a za jakým účelem, jak se materiály blogu používají. To je velmi důležité, abych mohl vyhodnotit užitečnost naplnění stránek a příští rok, při novém kole vývoje, vzít v úvahu přání respektovaného publika (v zagnulJ).Vypracoval jsem dotazník skládající se z 10 otázek s více možností, tj. Musíte vybrat jednu z navrhovaných odpovědí. Pokud je něco, co byste chtěli vyjádřit, ale nebylo to zahrnuto v seznamu otázek, napište mi na e-mail nebo do komentářů k tomuto příspěvku ...

Rozdělení kruhu na tři stejné části. Nainstalujte čtverec s úhly 30 a 60 ° s velkou nohou rovnoběžnou s jednou ze středových čar. Podél přepony z bodu 1 (první dělení) nakreslete akord (obr. 2.11, A), získání druhého dělení - bod 2. Otočením čtverce a nakreslením druhého akordu získáte třetí dělení - bod 3 (obr. 2.11, b). Spojením bodů 2 a 3; 3 A 1 přímky tvoří rovnostranný trojúhelník.

Rýže. 2.11.

a, b - c pomocí čtverce; PROTI- pomocí kruhu

Stejný problém lze vyřešit pomocí kompasu. Umístěním opěrné nohy kompasu na spodní nebo horní konec průměru (obr. 2.11, PROTI) popisují oblouk, jehož poloměr se rovná poloměru kružnice. Získejte první a druhou divizi. Třetí dělení je na opačném konci průměru.

Rozdělení kruhu na šest stejných částí

Otvor kompasu je nastaven stejně jako poloměr R kruhy. Z konců jednoho z průměrů kruhu (z bodů 1, 4 ) popisují oblouky (obr. 2.12, a, b). body 1, 2, 3, 4, 5, 6 rozdělte kruh na šest stejných částí. Spojením přímkami získají pravidelný šestiúhelník (obr. 2.12, b).

Rýže. 2.12.

Stejný úkol lze provést pomocí pravítka a čtverce s úhly 30 a 60° (obr. 2.13). Přepona čtverce musí procházet středem kruhu.

Rýže. 2.13.

Rozdělení kruhu na osm stejných částí

body 1, 3, 5, 7 leží v průsečíku středových čar s kružnicí (obr. 2.14). Další čtyři body jsou nalezeny pomocí čtverce s úhly 45°. Při získávání bodů 2, 4, 6, 8 středem kruhu prochází přepona čtverce.

Rýže. 2.14.

Rozdělení kruhu na libovolný počet stejných částí

K rozdělení kruhu na libovolný počet stejných částí použijte koeficienty uvedené v tabulce. 2.1.

Délka l tětiva, která je položena na dané kružnici, je určena vzorcem l = neví, Kde l- délka tětivy; d je průměr daného kruhu; k- koeficient stanovený z tabulky. 1.2.

Tabulka 2.1

Koeficienty pro dělení kružnic

Chcete-li rozdělit kruh o daném průměru např. 90 mm na 14 dílů, postupujte následovně.

V prvním sloupci tabulky. 2.1 zjistěte počet dělení P, těch. 14. Z druhého sloupce vypište koeficient k, odpovídající počtu divizí P. V tomto případě se rovná 0,22252. Průměr dané kružnice se vynásobí koeficientem a získá se délka tětivy l=dk= 90 0,22252 = 0,22 mm. Výsledná délka tětivy se odloží měřícím kružítkem 14x na danou kružnici.

Nalezení středu oblouku a určení velikosti poloměru

Je dán oblouk kružnice, jehož střed a poloměr nejsou známy.

K jejich určení je třeba nakreslit dva nerovnoběžné tětivy (obr. 2.15, A) a nastavte kolmice na středy tětiv (obr. 2.15, b). Centrum O oblouk je v průsečíku těchto kolmiček.

Rýže. 2.15.

Párování

Při provádění strojírenských výkresů, stejně jako při označování obrobků ve výrobě, je často nutné plynule spojovat přímky s oblouky kružnic nebo oblouk kružnice s oblouky jiných kružnic, tzn. provést párování.

Párování nazývá se plynulý přechod přímky do oblouku kruhu nebo jednoho oblouku do druhého.

Pro stavbu vazeb je potřeba znát hodnotu poloměru vazeb, najít středy, ze kterých se kreslí oblouky, tzn. centra rozhraní(obr. 2.16). Pak je potřeba najít body, ve kterých jedna přímka přechází do druhé, tzn. spojovací body. Při vytváření výkresu musí být spojovací čáry přivedeny přesně do těchto bodů. Bod konjugace oblouku kružnice a přímky leží na kolmici spuštěné ze středu oblouku ke spojovací čáře (obr. 2.17, A), nebo na přímce spojující středy párových oblouků (obr. 2.17, b). Proto, abyste sestavili jakoukoli konjugaci obloukem daného poloměru, musíte najít centrum rozhraní A směřovat (body) časování.

Rýže. 2.16.

Rýže. 2.17.

Konjugace dvou protínajících se čar obloukem o daném poloměru. Dané přímky protínající se v pravém, ostrém a tupém úhlu (obr. 2.18, A). Je nutné sestrojit konjugace těchto čar obloukem o daném poloměru R.

Rýže. 2.18.

Pro všechny tři případy lze použít následující konstrukci.

1. Najděte bod O- střed matu, který musí ležet v určité vzdálenosti R ze stran rohu, tzn. v průsečíku přímek procházejících rovnoběžně se stranami úhlu na dálku R z nich (obr. 2.18, b).

Provádět přímo rovnoběžné stranyúhlu, z libovolných bodů na přímkách, s řešením podle kompasu rovném R, vytvořte patky a nakreslete k nim tečny (obr. 2.18, b).

  • 2. Najděte styčné body (obr. 2.18, c). K tomu od věci O pokles kolmice na dané čáry.
  • 3. Z bodu O jako ze středu opište oblouk daného poloměru R mezi spojovacími body (obr. 2.18, c).