Hudební nakladatelství sound m. A gr a „Magic letter. Korekce-rozvoj








Zpět dopředu

Pozornost! Náhled snímku slouží pouze pro informační účely a nemusí představovat celý rozsah prezentace. Jestli máte zájem tato práce stáhněte si prosím plnou verzi.

Účel lekce: seznámit se se zvuky [m] a [m "] a písmenem, které je označuje.

Cíle lekce:

  • naučit se rozlišovat hlásky [m] a [m"] a písmeno, které je označuje od jiných zvuků a písmen; naučit se číst slabiky, slova s ​​novým písmenem.
  • formovat čtenářské dovednosti, zobecňovat znalosti o tvrdých párových a měkkých párových souhláskách;
  • na základě řečově-kogitivní činnosti rozvíjet intelektové schopnosti žáků
  • podporovat smysl pro kamarádství, vzájemnou pomoc, lidskost vůči sobě navzájem,
  • vzbudit zájem o předmět

Viditelnost a vybavení.

V lavicích žáků: učebnice „Učíme se číst“ 2 hod. Kartičky na sestavování zvukových vzorů, kartičky slabik, pastelky, sešit.

Prezentace lekce: názorný materiál, úkoly.

Vybavení: kostky s písmenky, projektor, plátno, počítač.

I. Organizační moment.

Připravenost studentů na hodinu.

II. Artikulační gymnastika.

III. Aktualizace znalostí studentů

Na desce jsou vyobrazeny dvě skupiny předmětů.<Snímek 1>.

1) ústa, řádek, dítě;

2) míč, orel, krocan.

Pojmenujte objekty zobrazené v první skupině.

Pojmenujte objekty zobrazené ve druhé skupině.

Jak jste pojmenovali předměty na obrázku?

(- S pomocí slova)

Jaký je rozdíl mezi předmětem a slovem?

Odstraňte jedno slovo z první skupiny z několika důvodů současně.

(Můžete vyloučit slovo z první skupiny Dítě, protože má dvě slabiky a ve slovech pusa A řádek- jeden za druhým. Ve slově Dítě pět zvuků a slovy pusa A řádek- tři. Slovo Dítě odpovídá na otázku KDO? a slova pusa A řádek- na otázku CO?).<Klikněte na >

Jaké slovo lze vyloučit z druhé skupiny?

(Můžete vyloučit slovo z druhé skupiny míč, protože má jednu slabiku a ve slovech orel A krocan- dva. Míč- toto je název hračky, slovo odpovídá na otázku CO ?, a orel A krocan- to jsou jména ptáků, slova odpovídají na otázku KDO ?. Slovo míč začíná souhláskovým měkkým zvukem a končí souhláskovým měkkým zvukem a slovy orel A krocan začít samohláskou a končit souhláskou.<Klikněte na >

IV. Formulace tématu a účelu hodiny studenty

Řekněte první hlásky vyloučených slov a formulujte téma dnešní lekce.

(Slovo Dítě začíná zvukem [m] a slovem míč- ze hlásky [m "]. Téma dnešní lekce je tedy "Zvuky [m] a [m"] a písmeno, které je označuje").

Jaký je účel naší lekce?

(Smyslem lekce je seznámit se s hláskami [m] a [m"] a písmenem, které je označuje; naučit se rozlišovat hlásky [m] a [m"] a písmeno, které je označuje od ostatních zvuků a písmena; naučit se číst slabiky, slova s ​​novým písmenem).

V. Úvod do nových zvuků<Слайд 2>.

řekni slovo Dítě, zvýraznění prvního zvuku v něm.

Pojmenujte první zvuk. ([m]).

Vyslovte hlásku [m] před zrcadlem a řekněte, jak se při vyslovení nacházejí viditelné orgány řeči.

(Při vyslovování hlásky [m] jsou rty pevně stlačeny, nejsou roztaženy do stran. Zuby se navzájem nedotýkají. Jazyk leží volně).

Řekněte znovu zvuk [m], určete, jak vzduch prochází krkem, když je vyslovován? (Při vyslovení hlásky [m] vzduch narazí na překážku, což znamená, že jde o souhlásku).

Jaká je povaha jeho zvuku? (Když je vyslovován, je slyšet hlas a hluk, což znamená, že je zvučný).

Jaký zvuk následuje? (Hlas [m] je vyslovován pevně, následovaný zvukem [y], což znamená, že je pevný).

Uveďte krátký popis zvuku [m]. (Zvuková [m] souhláska, znělá, pevná).<Klikněte na >

Protože Dítě velmi rád hraje míč Pojďme pracovat s tímto slovem.

řekni slovo míč, zvýraznění prvního zvuku v něm.

Jaká je první hláska ve slově míč.

(Toto je zvuk [m "]).

Vyslovte zvuk [m"] několikrát, popište jej a zdůvodněte svou odpověď.

(Při vyslovení zvuku [m "] vzduch narazí na překážku, což znamená, že je souhláskový. Při vyslovení zvuku [m "] je slyšet hlas a hluk, což znamená, že je zvučný. Zvuk [m "] je vyslovován měkký, což znamená, že je měkký).

Stručně popište zvuk [m "].

(Zvuk [m "] souhláskový, zvučný, měkký).<Klikněte na >

Zapamatujte si téma lekce a pojmenujte hračky, se kterými by si miminko ještě mohlo hrát. (Auto, meč, medvěd atd.)

Fízminutka.

Na tělocviku určíme, jaké jméno by miminko mohlo mít. Má-li jeho jméno zvuk [m] nebo [m"], pak souhlasně pokyvujeme hlavami, není-li nový zvuk, pohybem hlavy jej popíráme.

Míša, Akim, Artyom, Sergej, Taras, Timur, Maxim, Danila, Semjon.

VI. Úvod do nového dopisu.

Dítě rozházelo kostky s různými písmeny. Udělejme pořádek tak, že kostky dáme do krabice. Jakmile na kostce uvidíte písmeno, které znamená zvuky [m] a [m"], tleskněte.

Jak se jmenuje tento dopis?

(Toto je písmeno "em").<Klikněte na >

Jak vypadá písmeno M? Přečteme si básně o tomto dopise.

Postavte se ve dvojicích a nakreslete písmeno M.

Do kterého čtverce pásky písmen umístíme písmeno M a proč?<Klikněte na >

VII. Čtení slabik, slov, textu s novým písmenem

1. Čtení slabik.

s dopisem M Jsme se potkali. Co teď můžeme dělat?

Přečteme slabiky miminku a pokaždé přidáme jedno písmeno.<Snímek 3>.

2. Práce s jasným slovem.

Odvedli dobrou práci. A teď naučíme miminko správně a jasně vyslovovat hlásky. Nejprve je potřeba vložit jazykolam vhodná slabika.<Snímek 4>.

:.- doma říkám: (ma-ma-ma -------ma)<Klikněte na >

:. - mléčné ko: (moo) Plakat

:. - jíst eski: (mo) Plakat

:. - čtěte: (my) Plakat

:. - zazpívejte notu ":" (mi)

3. Aby se miminko nenudilo, pojďme si hrát ve hře "Syllabic Lotto"

(Každý žák si vybere a zapíše do manuálu tři z navržených slabik, učitel ukáže další slabiku, pokud se získá slovo, pak žák získá bod atd.). (Následuje ověření.)

4. Najděte slovo „navíc“.

Pojďme si přečíst, jaká slova má Kid. Najdeme mezi nimi „extra“.

myš Miska mák
pakomár kočka srst

Dokažte svou odpověď.<Klikněte na >

Co víte o kočkách? Každý si připraví jednu větu, která by pokračovala v dříve slyšené myšlence.

Jaká dvouslabičná slova lze významově přiřadit ke slovu KOCOUR? (Miska je pokrm, ze kterého kočky jedí, myš je zvíře, které kočky loví).

5. Vytváření zvukových vzorů pro slova MYŠ a MÍSA<Klikněte na >. (Jeden ze studentů sestaví schéma na tabuli pomocí magnetických karet, zbytek pracuje v sešitech).

6. Čtení textu.

Dítě chce také mluvit o svých mazlíčcích. Poslechněme si příběh "Murka a Murzik". (Posloucháme sečtělého studenta, pak si každý šeptem pro sebe).

Sezení čtení.

Kdo bydlí v domě?

Jak se jmenují kočky?

Proč Murka olizuje Murzika?

VIII. Shrnutí lekce

Jaké nové zvuky a nové písmeno jsme potkali?

(Seznámili jsme se se zvuky [m] a [m "] a písmenem M).

Uveďte popis zvuků [m] a [m "].

(Zv [m] souhláska, znělá, tvrdá. Zvuk [m "] souhláska, znělá, měkká).

Bibliografie.

  1. L. A. Efrsinina. Tutorial o četbě pro 1. ročník "Učíme se číst" 2. část, Moskva, nakladatelství Ventana-Graf.
  2. G.A. Bakulina. intelektuální rozvoj mladší školáci v hodinách gramotnosti. 1 třída. Moskva, humanitární vydavatelské centrum "Vlados".

Dvě hodiny žínky... (umyté).

Přilnutí k zadní pneumatice

Máša se chystá... (auto).

V podzemí, ve skříni

Žije v norce

Šedé dítě.

Kdo je to? (Myš).

10. Hra "Naopak"

Dospělý požádá dítě, aby pojmenovalo slova, která mají opačný význam (antonyma), která začínají hláskou M.

Hloupý - (moudrý)

Hodně - (málo)

Velký malý)

Suchý - (mokrý)

11. Převyprávěj příběh

Dospělý vyzve dítě, aby si příběh poslechlo a poté jej převyprávělo.

Máme kočku Murka. Murka má krásný knírek, nadýchaný ocas. Murka moc ráda pije mléko. Maminka to kupuje v obchodě speciálně pro Murka.

Na, mléko Murka.

Mur-mur-mur, díky kočce. Jak chytrý Murka!

Zvuk M

Zvuková artikulace

Cm. hláska M. Rozdíl spočívá v tom, že při vyslovení hlásky Mb jsou rty mnohem napjatější, jazyk je vyklenutý, jeho hrot se opírá o spodní řezáky.

Nastavení zvuku. Napodobováním.

1. Opakujte slabiky.

já-mě-mu
Já - já - já
já-mu-mě
Yam - yum - yum
Mi - já - mu
Mi-mi-mi
Mu-me-mi
Já-já-já
Já - já - já
im - im - im
Mu-mu-mu
Jíst - jíst - jíst

2. Opakujte slova.

Zvuk na začátku slova:

Mňau, hněte, koule, máta, máta, měkká, dužina, maso, rebelie, mumlat, mlýnek na maso; můj, mrknutí, minuta, mínus, medvěd, míle, Mila, roztomilý, svět, vedlejší; měď, medik, hod, štítek, medvěd, místo, medúza, taška, vánice, medaile, nábytek, křída; med, křída.

Předmět:

Zvuky M-M. Dopis M

Programové úkoly:

* Opravte dovednost správná výslovnost zní М a МЬ ve slabikách, slovech a větách

* Hledání polohy hlásek ve slově
* Rozlišení zvuků podle tvrdosti - měkkosti
* Analýza slov jako GHS.
* Čtení, psaní pozpátku

* Rozvíjet pozornost, paměť, myšlení

Průběh lekce:

1. Organizační moment.
Hra "Pamatuj - opakuj"
Trpaslík - album - dům - pokoj 3 - 4 možnosti řetízku
Co mají slova společného?
Moucha - mýdlo - malina - přadeno 3 - 4 možnosti řetízku
Co mají slova společného?
Mila - pyramida - kulomet
Co mají slova společného?
2. Izolovaná výslovnost. Charakteristika zvuků M, M.

* Výslovnost daného zvuku s jiným zabarvením

* Vyslovování daného zvuku s různou silou hlasu

- Jaké zvuky jsi vydával?

– Řekni mi o zvuku M

- Řekněte nám o měkké dvojici zvuku M

3. Izolace poslední souhlásky.
Echo hra.
Domů - ... M vám - ... M
Kouř - ... vigvam - ...
Dam - ... album - ...
Tam - ... Tome - ...
Kom - ... hroch - ...
Sumec - ... sám - ...

4. Hra "Naopak."
MA – MYA AM – AM
MO - ... OM - ...
MU - ... UM - ...
MY - ... YM - ...
MOJE - MA AM - AM
MYO - ... OM - ...
MU - ... UM - ...
MI - ... YM - ...
5. Rozlišení zvuků podle tvrdosti - měkkosti.
Pracovat s leták 2 obrázky 1 - se zvukem M, 2. - se zvukem M.
1) Úkol: seberte kartu s kartou s měkkým M, seberte kartu s tvrdý zvuk M
2) Úkol: položte všechny karty na jeden stůl.
Vyberte obrázky pomocí M - na začátku slova, poté M - na konci slova a obrázky
s M uprostřed slova.

6. FMK
Chůze v kruzích
A) Se zastavením u pevného M. Ve slabikách, slovech.
B) Se zastávkou na soft My. Ve slabikách, slovech. Slovní zásoba ve cvičeních je stejná pro zvuk k úloze pod písmenem A) a B).
7. Určení polohy místa zvuku ve slově.
Hra "Kde se skrývá zvuk?"
Slovní zásoba: mák, letadlo, medvěd, com, Tom, moucha, panama, album, Dima, mytí.
Výhoda "3 domy".

8. Výběr antonym
Válka je mír
rychle pomalu
hloupý - chytrý
hádka - smířit se

tvrdý měkký

velký malý

9. Zvuková analýza

A) Transformace slabik, práce s dělenými abecedami.
možnost řetězu: MA…..MU…..UM…..IM…..MI…..MA…..AM

Ústní rozbor slabik, vytyčení slabik MA, MI s čipy.

Čtení přímá slabika: MA, MU, ME, MI.

B) Analýza a rozložení slabiky MA s čipy

Kolik zvuků jsi slyšel?

- Jaký je první zvuk, řekněte nám o něm.

- Jaký je druhý zvuk, řekněte nám o něm.

- Rozložte schéma této slabiky pomocí žetonů.

- K těmto dvěma čipům přidejte čip označující zvuk K.

Kolik zvuků tam bylo?

Jak spolu zněly?

- Kolik zvuků?

- "Přečtěte si" podle schématu, které slovo se ukázalo. (MÁK)

- Byla tam slabika - vypadlo slovo.

– Co jsi pro to udělal?

Kolik zvuků obsahuje slovo MAC?

- Který na začátku? Který na konci? Která je uprostřed?

10. Seznámení s dopisem.

Kolik zvuků má písmeno M? (Dva - M a M)
Jaký je rozdíl mezi zvukem a písmenem?
- Co je to slabika?
Jak vypadá písmeno M?
- Ukažte pravopis písmene M.

11. Písmeno písmene M, slabiky UM, MU

odesláno

Královna Světlana

učitel logoped

Autor je potěšen, není to pro vás těžké - klikněte na "LIKE"

Naše další online lekce gramotnosti je věnována novému zvuku a nový dopis. Který? Nejprve si zahrajeme echo. Co je to ozvěna?

Echo hra
Domů - ... mmmm
Kouř -…
Album -…
Hlasitost -….
Tam - …
Com -...
Sumec -...

Uhádli jste, o jakém zvuku bude naše dnešní internetová lekce?

Zvuk [m]… Co je to samohláska nebo souhláska? Hlasitý nebo hluchý?

Zapamatujte si slova pomocí zvuků [m],[m`]že se setkají v pohádce G. Yudina "Básníci".

Myška Myška a medvídě Míša leželi na mýtině a jedli maliny. Myš a říká:

Pojďme vymyslet básně. Poslechněte si, co jsem napsal:

Každý den a každou hodinu

Tvrdošíjně trváme na:

Na světě nikdo není

Lepší než naše...

- Maliny! vykřikla Míša.

- Ano, co s tím má společného "malina"! Chtěl jsem říct: "Lepší než naše matka."

-To je taky skvělé! A teď budu skládat... A o čem?

- No, alespoň o tom muchomůrku.

Nejezte bílé těstoviny

A jezte červené houby!

- Co jsi, co jsi! - vyděsila se myš. - Muchomůrka se nedá jíst, skončíte v nemocnici. Zde si poslechněte verš o doktorovi:

V lese není důležitější lékař,

Jaká živá zrzka...

- Aibolit! křičel malý medvěd.

- Ano, ne Aibolit, ale mravenec. Aibolit léčí zvířata a mravenec les.

- Jak toho tolik víš?

- Kdo hodně čte, hodně ví! - odpověděla myška důležitě.

1. Vyjmenuj slova které mají zvuk [m] ….

2. Hádejte hádanku

Spaní v zimě
V létě se úly míchají

Řekněte toto slovo několikrát. Jaký zvuk slyšíte na začátku slova? Jak se liší zvuk [m'] ze zvuku [m]?

3. Pojmenujte slova S jemný zvuk [m'](koule, svět, sedm, osm, křída, měsíc)

4.Vyčistěte jazyky

Ma-ma-ma - jsem doma sama.

Mu-mu-mu - mléko komu?

Mo-mo-mo - jíst nanuk.

My-my-my-čteme.

Mi-mi-mi - zazpívejte notu mi.

5. A gr a "Kdo je víc?"

1. Pamatujte, která bobule začíná zvukem [m] a končí zvukem [A] . (Malina, moruška.)

2. Vyjmenuj květiny, které mají v názvu zvuk [m] . (Mák, sedmikráska, sléz, heřmánek.)

3. Vyjmenujte produkty, které mají v názvu zvuk [m] . (Maso, margarín, máslo, těstoviny, krupice, mléko, mouka, mandarinky.)

6. Řekněte slovo

Celou zimu spal v kožichu,

Cucal svou hnědou tlapku,

A když se probudil, začal plakat.

Toto zvíře je les... (medvěd)

V černém poli bílý zajíc

Skákal, běhal, dělal smyčky.

Stopa za ním byla také bílá.

Kdo je tento králík? (Křída)

V podzemí, ve skříni

Žije v norce

Šedé dítě.

Kdo je to?.. (Myš).

V létě je jich hodně

A v zimě všichni zemřou.

Skákání, bzučení přes ucho,

Jak se jmenují?.. (Mouchy).

Každý tady v lese je talent -

Jak zpěvák, tak... (hudebník).

Naše Tanya hlasitě pláče

Spadl do řeky... (míč)

I když leží v mrazu

Ale netřesou se zimou.

Ať jsou větry s vodou svěží

Krytí pláže… (mroži).

Pole jsou zelená,

Slavík zpívá.

Zahrada je oděna do bílé barvy

Včely létají jako první.

Hrom duní. Tipni si,

Co je to za měsíc? (Smět).

Jsme štěně ve vodě a v mýdle

Dvě hodiny žínky... (prané).

7. A gr a "Řekněte frázi"

  • Kůň rve a kráva... (mumlá).
  • Pes štěká a kočka... (mňoukání).
  • Měsíc svítí a hvězdy... (blikat).

8.

Zastupuji dopis M!

1. Najděte skrytá písmena M. Zakroužkujte je.

2. Vybarvěte velké písmeno modrou a malé v zeleném. Do písmene vložte tečky podle vzoru. Najděte a vybarvěte písmeno M napravo.


3. Spojte se dopisem M pouze ty položky, jejichž názvy začínají zvuky [m] [m`].


4. Podtrhněte stejné písmeno jako na obrázku vlevo dole. Zakroužkuj všechna písmena M napravo.

5. Spojte tečky v číselném pořadí a vybarvěte výsledek. Jak se čtverce liší?


6. Hra "Magic Chain"

Otočit se myš PROTI miska.

(Myšpakomár - medvěd - miska.)

7. A gr a "Dopis se ztratil"

Najděte chybějící písmeno.

- squa, - insk, - ak, - etro, - a - a, - ir.

8. A hra "Naopak"

Pojmenujte slova, která začínají hláskou [ m], ve významu opačném k těmto slovům,

válka - ( svět), dohadovat se - ( postavit), rychle - ( pomalu), pevný - ( měkký), hloupé - ( moudrý), velký - ( malý).

9. Hra „Jeden – mnoho“

Prezentujte tato slova v množný: most - ( mosty), muzeum - ( muzeí), mouka - ( mouka), mýdlo - ( mýdlo), metro - ( metro).

10. A hra "Půl slova pro tebe"

Mac… (- uši), maska… (- rád), maso… (- kácení), myš… (- jaka).

11. Hra "Vyzvedni pár"

malé auto

mořská karmínová

pomalý muž

klidný míč

jemná křída

muzeum zmrzliny

masový muzikál


12. A hra "Šest kouzelníků"

1. m– – – a – d.

Tuhle vymysleli lidé v Austrálii.

2. mág - - - - - - - -.

Tohle a jazz, písně a árie.

3. mág - - - - -.

Tohle je krásná orientální květina.

4. - - - - - - mág.

Jedná se o proud různého zboží.

5. ma - g - - - - - -.

Tenhle je na záhonku, je malý, ale krásný.

6. - - mág -.

Pokud ne tento, nebo spíše ne tento,

Nečekal bych na odpověď od vás.

Odpovědět: mustang, magnetofon, magnólie, obchodní dům, sedmikráska, papír.

13. Hra "Najít slova"

14. Hra "Hrajeme na schovávanou"

Otázka. Kdo další bydlel v domě? Pozorně si přečtěte nabídku. Možná ještě někoho uvidíš.

15. A gr a "Syllabic Lotto"

1. Přečti slabiky a tvoř s nimi slova. ( Mléko, máma, mýdlo, mráz atd.)

2. Na sazebním plátně je vytištěna slabika ma, musíte přidat další slabiku (slabiky), abyste získali celé slovo. ( Ma-ma, ma-lina, ma-ki.)

3. Vymyslete slova, kterými by měla začínat jedna ze slabik

s písmenem "m": ma, ti, ma, si, ma, ra, ma, ro, ma, mu, lo, la, ma, lo, we. (Například: máma, málo, mýdlo, Rom, mouka, rám, Sima, Tim.)

16. A r a "Kouzelné písmeno"

L

A R? A JÁ

Odpovědět: armáda, lampa

17. Hra "Tailhead"

Jsme malá miminka.

Budeme rádi, když budete

Přemýšlejte a najděte

A začátky a ocasy.

pletl molo mák

Odpovědět: čmelák, mlýn, chmel; mléko, dobře uděláno, krtek, pryskyřice, molekula; těstoviny, houpací síť, rozložení atd.

18. Čtení..

19. Psaní..


20.



Přísloví a rčení

1. Mír buduje a válka ničí.

2. Hodně sněhu - hodně chleba.

3. Nestačí chtít, musíte umět.

Slovník

  • Trh- z anglického market - market
  • Mistrovská třída— výměna zkušeností
  • metropoleTento město, které dosáhlo počtu obyvatel jednoho milionu lidí
  • Manažer- odborný manažer.

Okřídlené výrazy nebo frazeologické jednotky

  • Házet hromy a blesky - zlobit se, velmi se zlobit.
  • malý svět - o nečekaném setkání se starým známým.

Automatizace zvuku M

    Opakujte slabiky.

Ma-mo-mu

Am – om – um – um

Mo-ma-moo

Ym - om - am - mysl

Mu - my - ma

Hm - om - am - um

Mu-ma-my

Om – mysl – um – jsem

    Opakujte slova.

Zvuk na začátku slova: Mák, kouzelník, malý, Máša, obchod, auto, malina, malíř, mandarinka; umýt, umýt, pelerína, mýdlo, bučet; mot, mech, přadeno, mince, kladivo, monolog, moře, námořník, mráz, mrkev; Muk, sutiny, mouka, moucha, pěna, muzeum, hudba, mulat, Murka, předení.

Zvuk uprostřed slova: Maminko, kmotr, Kama, myslel, doma, paní, škrabka, zima, KAMAZ, pomazánka, tým, přestávka, rám, Roman, komár, heřmánek; koumiss, rákos, rámy; komoda, hrudka, kouř, němý, hrad, citron; komu, k tomu sevřít, vzbudit, Talmud.

Zvuk na konci slova:

House, kouř, dámy, vy, bum, bom, com, sumec, sám, zástupce, hluk, šrot, rum, album, burbot, chrám, brom, hanba.

Mka, já, já, mysli, mla, mra, mru, rma, rchma. Umka, Tomka, taška; mnoho, mnoho, množit se, množit se; já, názor, pochybnost; kameny, pamatuj, hněte; mladý, dítě, mladší; ponurý, ponurý, ponurý, mramor; krmivo, krčma.

    Opakujte návrhy.

Máma myje Mášu. Máma má mák. Manya miluje maliny. Malý Muck jde do obchodu. Kuma má malou tašku. Z domu jde kouř. Máma myje rám. Mania rozbije zámek. Dům má malý pokoj. Kuma má malého sumce. Manya se dívá na album. Dima je zlomený. Všude kolem tma. V zámku je spousta mramoru. V zámku je malý klíček. Sumec v pytli. Máša se množí. Máma myje dítě. Máša je mladší než Viti.

    Opakujte slova.

Ma - ma - ma - jsem doma sama.

Mu-mu-mu-mléko komu?

My - my - my - jsme chodili.

Po - po - po - jezte nanuk.

    Opakujte přísloví, rčení.

Hodně sněhu, hodně chleba.

Hodně vody, hodně trávy.

Moskva je matkou všech měst.

    Opakujte fráze.

Umyli jste maliny?

Vyprané, ale nevyprané.

Kočka mlela mléko

A Borya namočil rohlík do mléka.

    Opakujte hádanky.

Červená panna sedí v žaláři,

hlava na noze,

A plivanec je na ulici.

(Mrkev)

Hrách v hlavě.

(Mák)

Létání celý den

Všichni se nudí.

Blíží se noc

Pak to přestane.

(Létat)

Pije benzín jako mléko

Může běžet daleko.

Převáží zboží a lidi.

Znáš ji, samozřejmě.

(Auto)

    Naučte se básně.

Mami, moc tě miluji

Nevím správně!

Jsem námořní loď

Dejte jméno "máma!".

(Y. Akim)

Mohu? - Zeptala se myš?

co ty? Jsi ještě miminko.

(G. Satir)

    Hra "Dej mi slovo"

A hrát žerty bez přestávky

Celý den by mohl... (opice).

Jsme štěně ve vodě a v mýdle

Dvě hodiny žínky... (prané).

Přilnutí k zadní pneumatice

Máša se chystá... (stroj).

V podzemí, ve skříni

Žije v norce

Šedé dítě.

Kdo je to? (Myš).

    Opačná hra

Dospělý požádá dítě, aby pojmenovalo slova, která mají opačný význam (antonyma), která začínají hláskou M.

Hloupý - (moudrý)

Hodně - (málo)

Velký malý)

Suchý - (mokrý)

    Převyprávěj příběh

Dospělý vyzve dítě, aby si příběh poslechlo a poté jej převyprávělo.

Máme kočku Murka. Murka má krásný knírek, nadýchaný ocas. Murka moc ráda pije mléko. Maminka to kupuje v obchodě speciálně pro Murka.

Na, mléko Murka.

Mur-mur-mur, díky kočce. Co Murka

Zvuk M

Zvuková artikulace

Viz hláska M. Rozdíl spočívá v tom, že při vyslovení hlásky Mb jsou rty mnohem napjatější, jazyk je vyklenutý, jeho špička se opírá o spodní řezáky.

Nastavení zvuku. Napodobováním.

    Opakujte slabiky.

já-mě-mu

Já - já - já

Mu-me-mi

Já-já-já

já-mu-mě

Yam - yum - yum

Já - já - já

im - im - im

Mi - já - mu

Mi-mi-mi

Mu-mu-mu

Jíst - jíst - jíst

    Opakujte slova.

Zvuk na začátku slova:

Mňau, vráska, koule, máta, máta, měkká, dužina, maso, vzpoura, mumlání, Mlýnek na maso; můj, mrknutí, minuta, mínus, medvěd, míle, Mila, roztomilý, mír, vedlejší; měď, zdravotník, házet, štítek, medvěd, místo, medúza, pytel, vánice, medaile, nábytek křída; med, křída.

Zvuk uprostřed slova:

Jméno, ticho, prapor; dům, komik, krb, domino, vitamín, zmrazit; kometa, kámen, změna, poznámka, nahrazení, kamélie, změna; nápověda, nápověda.

Splynutí souhlásek ve slabikách a slovech: Tme, dme, bme, vme, sm. Zrušit, vrátit zpět, zrušit; změnit, zamést; výměna, výměna; spolu; odvážný, odvážný.

    Opakujte návrhy.

Míla má medaili. Míla hodí míč. Medvěd miluje med. Míša mrkne na Milu. Míč letí minutu. Míla dobře házela. Míša jí maso. V domě je krb. Na domě je transparent. Kometa proletí kolem Milina domu. Mitya si všimla kamene. Komik to pochopil. Mitya nese prapor. Máta má mátovou příchuť. Venku fouká vánice. Míša pije vitamíny. Medvěd miluje med. Mitya kreslí křídou.

    Opakujte slova.

Mi - mi - mi - zpívám notu mi.

Mi-mi-mi-pojďme sami.

    Opakujte přísloví, rčení.

Žít s vlky znamená výt jako vlk. Kdo se odvážil, ten jedl.

    Opakujte hádanky.

Bijí ho, ale on nepláče,

Pouze vyšší, vyšší skoky.

(Míč)

Procházky v lese v létě

Odpočinek v doupěti v zimě.

(Medvěd)

Bílý kámen se roztavil

Levé stopy na desce.

(Křída)

Rohatý, ale ne naražený.

(Měsíc)

Zkroucené, svázané

zasazený na kůl,

A tanec na ulici.

(Koště).

    Naučte se básničku.

Míč skáče barevný

Na dvoře přede mnou

Tento míč je velmi roztomilý:

Ještě nerozbil sklo!

(G. Vieru)

    Hra "Řekni mi slovo."

Dospělý vyzve dítě, aby navrhlo správné slovo na konci každé básně.

Nevejde se do knihy

PEC… (medvěd).

Naše Tanya hlasitě pláče

Spadl do řeky... (míč).

Celou zimu spal v kožichu,

Cucal svou hnědou tlapku,

A když se probudil, začal plakat.

Je to lesní zvíře... (medvěd).

    Opačná hra.

Dospělý vyzve dítě, aby pojmenovalo slova, která mají opačný význam (antonyma), která začínají hláskou МЬ.

    Hra "Buďte opatrní"

Dospělý vyzve dítě, aby poslouchalo příběh a pojmenovalo všechna slova se zvukem МЬ, která se v něm vyskytují.

Míla má pastelky. Nakreslila medvěda, medúzu, míček, medaili. Mila dělala krásné kresby. Mila ukázala kresby Tyomovi. Taky se rozhodl něco nakreslit, vzal si křídu a tady máme kometu. Výborně chlapci!