Millised on põhitöö lohud. Teksti visuaalsel tajumisel põhinev tunnikoolitusettekanne „Mis on õõnsused? Tunni teema seadmine

ABSTRAKTNE

SIDETUD KÕNE ARENDAMISE TUND 4. KLASSIS

TEEMA: AVALDUS - PÕHJENDUS - "MIS ON ÕÕNED?"


  1. TEKSTI ANALÜÜSIMISVÕIME KUJUMINE (MÄÄRATA KÕNELIIK, TEEMA, IDEE, OSAKS JAOTAMINE).

  2. TEKSTI KEELEST MÕISTMISE VÕIME KUJUMINE, VÕIME VALIDA MÕTEVÄLJENDAMISEKS KÕIGE TÄPSEMAID SÕNU.

  3. TEKSTI-PÕHJENDUSE ANALÜÜSIMISE VÕIME KUJUMINE (TEEMA MÄÄRATLEMINE, TÖÖTÖÖ VALIK, TÕENDID-ARGUMENTID, KOKKUVÕTE-PÕHIMÕTE).

  4. ÕPILASTE SUULISE JA KIRJALIKU KÕNE PARANDAMISEKS, NENDE AKTIIVSE SÕNAVARA RIKASTAMISEKS.

  5. LAENDADA LASTE PERSPEKTIIVSE.
SEADMED.

  • MÄRKUSED ÜHENDATUD KÕNE ARENDAMISEKS

  • TEKSTIGA KAARDID

  • PORTREE N.I.Sladkov

  • ÕIKKEÕIGUSÕNARAAMAT

  • KIRJUTAMINE TAHVIL

  • VENE KEELE SELETUSSÕNARAK. N.M. NEUSYPOVA

TUNNIDE AJAL:

1. Tunni korraldus.

Tere lapsed.

Istu vaikselt.

Alustame sidusa kõne arendamise õppetundi.

2. Tunni eesmärgi teatamine.

Täna kirjutame ettekande imelise vene kirjaniku, suure loodusetundja Nikolai Ivanovitš Sladkovi loo põhjal. Nikolai Ivanovitš õppis palju Vitali Bianchilt, kelle lood on meile hästi teada. (N.I. Sladkovi portree tahvlil)

Kas mäletate, milliseid Nikolai Sladkovi lugusid lugesite?

roheline savann

Metsa jutud.

3. Teksti esmane tajumine.

Teie laual on tekstidega paberid. Lugege teksti "Mis on õõnsused?"
Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti. Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama. Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb reservi metsahiire. Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes. Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve ta ei söö ega joo midagi. Kui palju lohke, nii palju saladusi.

(N. Sladkovi järgi)

Mis jäi ebaselgeks?

Ma ei saa aru sõnast jälgija.

Lapsed, kes oskavad seda sõna seletada.

Jälitaja on jahimees, kes tunneb hästi loomade jälgi.

Loeme selle sõna tähendust "Vene keele seletavast sõnastikust"

Rajaleidja on meessoost nimisõna.


  1. Jahimees, kes ajab looma jälgi.
Näiteks: Valvas jälgija.

2. See, kes otsib ajaloolisi väärtusi, saab teavet selle kohta ajaloolised sündmused. Näiteks: Noored rajaleidjad läksid matkale.

Lapsed, mis te arvate, milline tähendus meie tekstile sobib?

Meie lugu räägib loodusest, sellest, kuidas jahimees tunneb jälgede järgi ära lohus elava looma.

Tekst, lapsed, räägib paljudest loomadest. Vaadake, milline näeb välja öökull - öölind ja märter - röövloom. (Postan värvilised fotod tahvlile)

4. Teema määratlemine, teksti ideed. Tekstitüübi tõend.

Lugege tekst ette. Määrake teksti teema.

See tekst räägib erinevatest lohkudest.

Mis on lohud?

Seal on õõnsad-magamistoad, õõnsad-panipaigad.

Poisid, määratlege teksti idee.

Metsas tuleb olla ettevaatlik, tähelepanelik.

Kes ütleb teisiti?

Iga lohk on mõistatus.

Jah poisid. Kui palju lohke – nii palju saladusi.

Mis tüüpi teksti see lugu teie arvates kuulub?

See on arutelu.

Tõesta seda.

Pealkirjas on küsimus. Tekst sisaldab teesi, tõendeid, järeldusi.

Loe lõputöö.

Iga lohk metsas on mõistatus.

Peame seda teesi või väidet tõestama. Lugege esimest tõestust.

Seal on õõnsad magamistoad. Oravad ööbivad neis.

Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama.
Määrake selle jaotise teema.

Õõnesruumid.

Kuidas me selle osa pealkirja paneme?

Õõnesruumid.

Loe, kelle jaoks on lohud tubased majad.

Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull unistab õõnes.

Lugege teist tõestust.

Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid.

Marten paneb reservi metsahiire.

Määrake selle jaotise teema.

Õõnesruumid.

Kuidas seda jaotist pealkirjastada?

Õõnesruumid.

Kelle sahvrid on õõnes?

Oravad ja märdid peidavad oma varud lohkudesse.

Lugege kolmandat tõestust.

Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes.

Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve

Ei söö ega joo midagi.

Otsustage osa teema.

Õõnes - magamistoad.

Kuidas me seda osa nimetame?

Õõnes - magamistoad.

Mis on viimane pakkumine?

See on järeldus.

Pange tähele, et väljund ühtib teksti teema, idee ja pealkirjaga.

5. Tekstiplaani koostamine.

Mitmeks põhiosaks saame teksti jagada?

See on jagatud kolmeks osaks: sissejuhatus, põhiosa ja kokkuvõte.

Lugege tutvustust.

Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti.

Loe viimast lauset.

Kui palju lohke, nii palju saladusi.

Mis see esitluses on?

Järeldus.

Millised on ülejäänud ettepanekud?

See on põhiosa.

Lugege meie tehtud plaani.


  1. Sissejuhatus.

  2. Põhiosa.

  1. Õõnesruumid.

  2. Õõnes sahvrid.

  3. Õõnes-magamistoad.

  1. Järeldus.
Mitu punast rida on tekstis?

3 punast joont.

Märkige need oma paberitele.

Fizminutka.


  1. Kujutage ette, et oleme metsas. Sirutage käed külgedele ja hingake 5 korda sügavalt sisse ja välja.

  2. Nüüd sirutage käed puuõõnsuse poole. Seisa varvastel ja venita 5 korda.
Istu maha.

6. Teksti keeleline analüüs.

Jätkame teksti keeleanalüüsiga. Milleks see mõeldud on?

See on õige poisid. Keeleanalüüs aitab meil teksti loomiseks täpselt valida sõnad ning mitte kalduda kõrvale teemast, ideest ja tekstitüübist.

Loe 1 lause.

Iga lohk metsas on mõistatus.

Kas sõna "igaüks" võib ära jätta?

Ei, sest see näitab, et kõik lohud on salapärased.

Millist sõna saab asendada?

Võite kirjutada "ükskõik milline".

Ja milline sõna on parem?

Parem "igaüks"

See sõna kinnitab.

"Metsas". Mida need sõnad näitavad?

Koht, kus sündmus toimub.

Mõistatus tuleb lahendada.

Kui mõistatame mõistatust, peame seda mõistatust tõestama.

Loe lause 2.

Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti.

Kas sõna "oskuslik" võib ära jätta?

See on võimatu, sest mitte iga inimene ei suuda loomade jälgi lahti harutada.

Millist sõna saab asendada?

Võite öelda "oskuslikud".

Milline sõna on parem ja miks?

Parem "oskuslik". Sõna "oskuslik" kasutatakse sageli koos sõnaga "meister, kunstnik".

Kas sõna "jälgija" on võimalik asendada?

Mis sõnad?

Ta järgib jälgi.

Mida tähendab sõna "õõnes"?
See näitab, et metsaelanikud elavad lohus.

Sest loomad elavad õõnes.

Loe lause 3.

Seal on õõnsad magamistoad.

Lause algab sõnaga "on". Kuidas saab alustada teisiti?

Võite kirjutada "kohtume".

Jah, need sõnad on sünonüümid.

Nendes lohkudes veedavad elanikud ainult ööd.

Loe lause 4.

Neis ööbivad oravad ja rähnid.

Miks algab lause sõnaga "nendes"?

Et vältida kordamist.

Sõna "käitumine". Kas saate öelda "otse"?

Ei, oravad ja rähnid on lohkudes vaid teatud aja. Nad ei ela seal.

Mida tähendab sõna "öö"?

See näitab kellaaega.

Loe lause 5.

Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama.

"päevane". Mida see sõna näitab?

Ta magab seal päeval.

Kas seda saab asendada sõnaga "elab"?

Ei. Sest "päev" näitab täpset aega.

Nad hoiavad varusid, nagu sahvrites.

Loe lause 7.

Orav peidab neisse pähkleid.

Miks mitte "õõnsustes", vaid "nendes"?

Et vältida kordamist.

Milline sõna võib asendada sõna "peida"?

Võite öelda "puhastab, paneb, salvestab".

Ja milline sõna on parem?

Parem sõna "peidab". Orav teeb seda selleks, et teised loomad teda ei leiaks.

Loe järgmist lauset.

Märts pani metsahiire reservi.

Milline sõna võib asendada sõna "panna"?

Võite kasutada sõna "peidetud, eemaldatud". Kuid ta ei varjanud, nimelt pani.

Mida tähendab "reservis"?

Nüüd ta ei söö ja siis ta sööb.

Ta täpsustas, kus hiir elab.

Loe lause 9.

Seal on õõnsad magamistoad.

Miks nimetab N. I. Sladkov õõnsusi "magamistuppadeks"?

Nii nad magavad neis lohkudes.

Loe lause 10.

Terve talve magab nahkhiir õõnes.

"kõik". Mida see sõna näitab?

Näitab, et nahkhiir magab seal terve talve, mitte ainult lühikest aega.

Millist sõna saab asendada?

Võite kirjutada "alati, alati, kogu aeg".

See sõna on lühike ja selge.

Kui oleks sõna "elab", siis võiks hiir talvel lohust välja lennata, aga ta ei lenda. Hiir magab seal ega istu ega oota talve.

Miks näidatakse, et hiir on "nahkhiir"?

Muud tüüpi hiired talvel lohus ei maga.

Ta jääb talveunne tagurpidi.

Miks kasutada sõna "ta"?

Vastasel juhul kordub sõna "hiir".

Mida tähendab sõna "talv"?

See sõna tähistab konkreetset aega, mil nahkhiir lohus magab. Hiir ei maga seal niisama, vaid uinub talveunne, ta magab suvel, aga ainult päeval.

Hästi tehtud. Täpsustasite hästi ja selgitasite kohe, et peate kirjutama sõna "talveunek", mitte "hiir magab".

Loe järgmist lauset.

Terve talve ta ei söö ega joo midagi.

Kuidas oleme juba selgitanud sõna "kõik" tähendust?

See näitab püsivust.

Miks seda selles lauses kasutatakse?

Sõna "kõik" viitab sellele, et nahkhiir ei söö talvel üldse midagi, sest ta magab.

Loe viimast lauset.

Kui palju lohke, nii palju saladusi.

Mida näitavad sõnad "kui palju"?

Need näitavad lohkude arvu – mõistatusi on palju.

Tegime teiega teksti keeleanalüüsi ja loodan, et kokkuvõtet kirjutades pöörate tähelepanu täpsele sõnakasutusele.

7. Õigekirja ettevalmistamine.

Tekstis kohtate sõnu, mille õigekiri vajab selgitamist.

Lugege sõna tahvlil. Öö.

Selgitage selle õigekirja.

Nimetage selle reegli jaoks tekstist rohkem sõnu.

Hiir, öökull.

Selgitage sõnade "õõnes" ja "saladus" õigekirja.

Selgitage tegusõnade õigekirja.

Poisid, tekstis on palju sõnu, millel on kontrollitud rõhutu täishäälik, olge ettevaatlik. Valige testsõnad.

8. Tunni tulemus.

Sa tegid täna tunnis head tööd ja loodan, et kirjutad sama hästi ka teise tunni teksti esitluse.

Esitluste eelvaate kasutamiseks looge Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidide pealdised:

AVALDUS MIS MAJAD ON 2 KLASS "VENEMAA KOOL" ALGKOOLI ÕPETAJA MIRONYUKOVA ELENA NIKOLAEVNA PETROPAVLOVSK - KAMCHATSKY MAOU "KESKOOL nr 36"

Ta on riietatud tööks – Mugav, lihtne, tark. Ta kannab karmiinpunast baretti ja kirjut kombinesooni. See lind on lihtsalt aare, metsa korras. Ta valib hea meelega kõik koore all olevad kahjurid välja.

MIS MAJAD ON? Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja võib jälgi jälgides märgata õõnsat elanikku.

Seal on lohud - toamajad. Neis ööbivad oravad ja rähnid.

Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama.

Seal on lohud - sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb reservi metsahiire.

Seal on lohud - magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes. Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve ta ei söö, ei joo.

Kui palju lohkusid metsas, nii palju saladusi.

MIS MAJAD ON? lohud - narid lohud - sahvrid lohud - magamistoad Mitu lohku metsas, nii palju ... .


Teemal: metoodilised arendused, ettekanded ja märkmed

Õppeaine: Keskkond Klass: 3 "A" Teema: "Mis tüüpi tööstus on" Eesmärgid: tutvustada tööstust kui majandusharu; Planeeritud tulemused: Isiklikud: Tegevus...

Integreeritud Kontrollimistööd

2. klass

Mis on lohud?

Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti.

Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama.

Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb reservi metsahiire.

Päeva jooksul sööb orav ära 36 pähklit, rähn tõmbab välja ja sööb ära kuni 600 vastsete tükki. Märts sööb päevas seitse närilist ning öökull püüab ja sööb kaks hiirt päevas.

Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes. Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve ta ei söö ega joo midagi.

Kui palju lohke, nii palju saladusi.

1. variant

PÕHIOSA

Ülesanne number 1.

Kellest teksti kolmas lõik räägib?

Vastus. See räägib _________________________________.

Ülesanne number 2.

Leidke tekstist vastus küsimusele: "Kuidas orav õõnestub?" Kirjuta see lause.

Kontrollige oma sisestust ja vajadusel parandage.

Ülesanne number 3.

    Leidke lausest, mille kirjutasite välja sõna, mis tähistab objekti tegevust.Kirjutage see välja. ________________________________

    Otsige välja kirjutatud lausest teemat tähistav sõna.Kirjutage see välja. _____________________________________________________

Ülesanne number 4.

    Otsige ja kirjutage tekstist välja lindude nimed.

________________________________________________________ ________

    Kirjutatud sõnades tõmmake alla pehmete kaashäälikute tähed.

Ülesanne number 5.

Orav varus talveks 65 pähklit ja 28 seent.

    Kirjutage üles ülesande küsimus, kui see on lahendatud järgmiselt: 65 + 28 = ...

Loendage ja kirjutage vastus üles: _________________________________________________________________

________________________________________________________________

    Mitu seeni vähem kui pähkleid oli oraval varutud? Kirjutage avaldis ja arvutage selle väärtus: _______________________________________________________________________

________________________________________________________________

Ülesanne number 6.

Märkige ikooniga, millise looma eeldatav eluiga on pikem kui nahkhiirel, kuid lühem kui öökullil.



LISAOSA

Ülesanne number 7.

Loom

Toidu kogus

päeva kohta

Mis on teised kohad?

Öökull

Marten

Rähn

Orav



Ülesanne number 8.

Kes tekstis loetletud loomadest varub talveks varusid? _________________________________________________________________________

________________________________________________________________

Ülesanne number 9.

Looduskaitses väikseid tegusid pole. Mida teete looduse säästmiseks?

Ülesanne number 10.

Kirjutage, mida tähendab sõna "õõnes"?

__________________________________________________________________

2. variant

Perekonnanimi, nimi _______________________________________________________

Kool __________________________ Klass _________________________

PÕHIOSA

Proovige täita kõik selle osa ülesanded. Tehke neid järjekorras. Loe teksti.

Ülesanne number 1.

Kellele on viidatud teksti viiendas lõigus?

Vastus.

Ülesanne number 2.

Leidke tekstist vastus küsimusele: "Kuidas märter lohku kasutab?" Kirjutage see lause.________________________________________________________

Kontrollige oma sisestust ja vajadusel parandage.

Ülesanne number 3.

1. Leia lausest, mille sa välja kirjutasid, sõna, mis tähistab objekti tegevust. Kirjutage see välja. ________________________________

2. Leia lausest, mille sa välja kirjutasid, objekti tähistav sõna. Kirjutage see välja. _____________________________________________________

Ülesanne number 4.

1. Leia ja kirjuta tekstist välja loomade nimed.

________________________________________________________________

Ülesanne number 5.

Orav varus 48 pähklit ja 26 seent.

1. Kirjutage üles ülesande küsimus, kui see on lahendatud järgmiselt: 48 - 26 = ...

________________________________________________________________________________________________________________________________

Loendage ja kirjutage vastus üles: ______________________________________________________________________

2. Mitu seeni ja pähklit oli oraval kokku? Kirjutage avaldis ja arvutage selle väärtus: _______________________________________________________________________

________________________________________________________________

Ülesanne number 6.

Märkige ikooniga, millisel loomal on pikem eluiga kui märsil, kuid lühem kui rähnil.



60 kuud 96 kuud 80 kuud 92 kuud 72 kuud

LISAOSA

Ülesandeid 7-10 saab täita mis tahes järjekorras. Proovige täita vähemalt kolm ülesannet.

Ülesanne number 7.

Täitke tabel tekstiandmete abil.

Loom

Toidu kogus

päeva kohta

Kes on päevas söödud toidukoguse poolest esikohal? Mis on teised kohad?

Öökull

Marten

Rähn

Orav

Ülesanne number 8.

Vastake küsimusele ja selgitage oma vastust lühidalt.

Kes tekstis loetletud loomadest ei varu talveks? Too mulle näide. _________________________________________________________________________

________________________________________________________________

Ülesanne number 9.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ülesanne number 10.

Kirjutage, mida tähendab sõna "den"? _______________________________________________

3. variant

Perekonnanimi, nimi _______________________________________________________

Kool __________________________ Klass _________________________

PÕHIOSA

Tehke neid järjekorras.

Loe teksti.

Ülesanne number 1.

Kellele on viidatud teksti teises lõigus?

Vastus. See räägib __________________________________________________

Ülesanne number 2.

Leia tekstist vastus küsimusele: "Kuidas nahkhiir talve veedab?" Kirjutage see lause.__________________________________________________________________________________________________________

Kontrollige oma sisestust ja vajadusel parandage.

Ülesanne number 3.

1. Leia lausest, mille sa välja kirjutasid, sõna, mis tähistab objekti tegevust. Kirjutage see välja. ____________________________________ .

2. Leia lausest, mille sa välja kirjutasid, objekti tähistav sõna. Kirjutage see välja. ____________________________________ .

Ülesanne number 4.

1. Leia ja kirjuta tekstist välja kaks loomanime.

Metsalised: _______________________________________________________________

Linnud: _______________________________________________________________

2. Tõmmake kirjutatud sõnades alla pehmete kaashäälikute tähed.

Ülesanne number 5.

Orav varus 57 pähklit ja 14 seent.

1. Kirjutage üles ülesande küsimus, kui see on lahendatud nii: 57 + 14 = ...

_______________________________________________________________

Loendage ja kirjutage vastus üles: _______________________________________________________

2. Mitu pähkleid rohkem kui seeni varus orav? Kirjutage avaldis üles ja arvutage selle väärtus: ________________________________________________________________________

Ülesanne number 6.

Märgi ikooniga, millise looma kehapikkus on suurem kui nahkhiirel, kuid väiksem kui öökullil.



28 cm 24 cm 46 cm 25 cm 13 cm

LISAOSA

Ülesandeid 7-10 saab täita mis tahes järjekorras.

Proovige täita vähemalt kolm ülesannet.

Ülesanne number 7.

Täitke tabel tekstiandmete abil.

Loom

Toidu kogus

päeva kohta

Kes on päevas söödud toidukoguse poolest esikohal? Mis on teised kohad?

Öökull

Marten

Rähn

Orav

Ülesanne number 8.

Vastake küsimusele ja selgitage oma vastust lühidalt.

Kirjutage, kes tekstis olevatest loomadest ei söö ega joo terve talve midagi?

Too mulle näide. ________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________

Ülesanne number 9.

Looduskaitses väikseid tegusid pole. Mida teete looduse säästmiseks? ______________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________

Ülesanne number 10.

Mida tähendab sõna "nora"? ______________________________________________________________________

________________________________________________________________

4. variant

Perekonnanimi, nimi _______________________________________________________

Kool __________________________ Klass _________________________

PÕHIOSA

Proovige täita kõik selle osa ülesanded.

Vene keele tunni kokkuvõte 3. klassis.

Tunni teema : Õpetlik esitlus teksti visuaalsel tajumisel "Mis on õõnsused?" (N. Sladkovi järgi) Tunni eesmärgid: 1. Kujundada tekstiga töötamise oskus, määrata selle põhiidee, idee, struktuur, jagada tekst osadeks ja pealkirjastada need vastavalt arutlusteksti tüübile. UUD: Kujundada oskust üles ehitada arutlusteksti struktuursetele ja kompositsioonilistele tunnustele vastavat teksti, oskust koostada teesi ja järeldust. konstruktsioonikomponendid arutlusteksti, ühendage lauseid, kasutades leksikaalseid ja grammatilisi suhtlusvahendeid.

Tunni eesmärgid : 1. Aidake kaasa oskuse arendamisele valida teksti kirjutamiseks täpsemalt sõnu, väljendeid, fraase. 2. Töö õpilaste kõne arendamiseks. 3. Arendage oskust oma seisukohta tõestada argumentide ja faktide esitamisega. 4. Arenda õpilaste õigekirjavalvsust. 5. Sisestage armastust põlise looduse vastu. 6. Sisestage lugemisarmastust, arendage uudishimu.

Tundide ajal.

1. Organisatsioonimoment.

Keda nimetatakse metsa korrapidajaks? (Hunt. Rähn) Arva ära mõistatus: ta on riietatud töökindlalt – mugavalt, lihtsalt, osavalt. Ta kannab karmiinpunast baretti ja kirevat kombinesooni. (Rähn) Mida sa tead rähnidest? (Rähni võib näha metsas ja pargis puutüvedel. Rähn on üleni kirju - valge ja must ning peas on punane "kübar". Rähn on kasvult väike - just suurem kui kuldnokk. .) Mida sageli puutüvest pärast rähni tööd leitakse? (Õõnes.) Rähnid ehitavad pesa kuivade puude õõnsustesse ja tavaliselt õõnestab need õõnsused ise välja. Ja nende "korterid" muutuvad igal aastal. Ja vana on hõivatud uute rentnikega, kuid mitte rähnid. WHO? (Oravad. Teised linnud.) Ülejäänud tänaste "korterite" elanike kohta saate teada tunnis.

2. Tunni teema seadmine.

Nüüd valmistame ette ja kirjutame ettekande. Miks me õpime esseesid kirjutama? (Et oleks võimalik loetu sisu kirjalikult edasi anda. Õppida midagi uut.)

Ettekande kirjutame Nikolai Ivanovitš Sladkovi loo põhjal. Milliseid selle kirjaniku teoseid olete lugenud? ("Metsasaladused." "Karumägi." "Öised jahimehed." "Purr." "Meeleheitel jänes") /Tahvlil on N. Sladkovi raamatute näitus./

Nikolai Sladkov sündis Moskvas, kuid kasvas üles ja elas kogu elu Peterburis. Poisipõlves osales ta zooloogiainstituudis noorte loodusteadlaste ringis, mille patrooniks oli Vitali Bianchi. Vitali Valentinovitšist sai Sladkovi mentor, õpetaja ja sõber. Elukutselt topograaf Sladkov kõndis mööda Suure Isamaasõja teid ja teenis pärast sõda sõjaväes. Tema esimene raamat "The Silver Tail" ilmus 1953. aastal. Sellest ajast peale on avaldatud palju tema muinasjutte ja lugusid loodusest. Paljud N. Sladkovi raamatud sisaldavad tema fotosid – pilte tema kangelaste erakordsest ilust: maod, liblikad, karud, tiigrid, sipelgad... Iga loodusmaailma elanik on omal moel ilus: Sladkov teab, kuidas seda näha.

Meie teksti nimi on "Mis on õõnsused?"

3. Tekstiga tutvumine. /Trükitud tekstid lebavad töölaudadel./ Teksti loeb läbi õpetaja.

Mis on lohud?

N. Sladkov.

Millised sõnad jäid selgeks? (Päev, öökull) Kes teab või oskab seletada nende sõnade tähendust? (Öökull on öökulliga sarnane öine röövlind.) Magab - veedab öö ja päeva - veedab päeva.

/Õpetaja näitab illustratsioone öökullist, rähnist, oravast, märdist, nahkhiirest./

4. Õpilaste poolt teksti uuesti ettelugemine. Sisuvestlus.

Mida see tekst ütleb? (Loogude kohta.) Mis on teksti teema? (Metsas on erinevaid lohke.) Millisesse teksti tüüpi te selle loo liigitaksite? (Teksti põhjendus.) Tõesta seda. (See tekst sisaldab teesi, tõestust, järeldust.) Mida tähendab sõna "lõputöö"? (See on mõte, mis vajab tõestamist.) Lugege selle teksti väitekirja. (Iga lohk metsas on mõistatus. Vilunud jälitaja suudab jälgi jälgides lohuelanikku eristada.) Just seda teesi peame tõestama. Lugege tõestust. (Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab öö lohus ja öösiti lendab jahti pidama. Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb metsa hiir tagavaraks. Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve nahkhiir magab lohus, veedab talveune tagurpidi ega söö ega joo terve talve.)

Milliseid õõnsusi on nimetatud? (Õõnesruumid, õõnsad panipaigad, õõnsad magamistoad.)Lugege selle teksti järeldust. (Kui palju lohke, nii palju saladusi.) Pöörake tähelepanu - järeldus vastab teemale, pealkirjale, põhiideele. Mis žanris on teie arvates tekst kirjutatud? (See on lugu.)

5. Teksti osadeks jagamine ja plaani koostamine. Kas see tekst on jagatud osadeks? (Ei)

Mitmeks osaks saab kogu teksti jagada? (Kolme ossa.) Põhjendustekstid koosnevad sageli kolmest lõigust. Kuidas te iga osa kirjutate? (Punasest joonest.) Millest räägib esimene osa? (Iga lohk metsas on mõistatus. Vilunud jälitaja eristab lohuelanikku jälgede järgi. See on lõputöö. Sissejuhatus.)

/ Õpetaja märgib laste vastused tahvlile. /

Millest räägib teine ​​osa? (See on põhiosa. Tõestus.)Lugege esimest tõestust. (Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab õõnsuses päeva, öösiti lendab jahti pidama.) Määratlege teema. (Õõnesruumid.) Kes ööbib dosshouse'ides? (Oravad ja rähnid.) Kuidas me nimetame esimest tõendit? (Õõnesruumid.) Lugege teist tõestust. (Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Märts paneb metsahiire reservi.) Määrake selle teema. (Õõnes sahvrid.) Kes korraldab sahvreid lohkudes? (Orav ja marten.) Kuidas nimetame teist tõendit? (Õõnes sahvrid.) Lugege kolmandat tõestust. (Seal on õõnsad magamistoad. Nahkhiir magab terve talve lohus. Ta uinub tagurpidi. Ta ei söö ega joo terve talve.) Mis on selle osa teema? (Õõnesruumid.) Kes magab tagurpidi terve talve? (Nahkhiir.) Kuidas nimetame kolmandat tõendit? (Õõnesruumid.) Millest kolmas osa räägib? (See on järeldus. Järeldus.) Väljundi olemasolu näitab, et tekst on valmis. Milline osa on suurim? (Teine osa on tõestus.)

/ Tahvlile ilmus esitlusplaan. /

Plaan: 1. Sissejuhatus. 2. Põhiosa: 1) Õõnesruumid. 2) Õõnes sahvrid. 3) Õõnes-magamistoad. 3. Järeldus.

Mitu korda hakkate kirjutama teksti punasest joonest? (Kolm korda.)

6. Fizkultminutka.

7. Teksti keeleline analüüs. (Teksti analüüs)

Lugege esimest lauset. (Iga lohk metsas on mõistatus.)

Valige sõnale "igaüks" sünonüüm. (ükskõik milline.)

Miks on seda sõna lauses vaja? (Metsas oli palju lohke, kuid need on kõik erinevad.)

Milline sõna viitab sündmuse toimumiskohale? (Metsas.)

Millist rolli mängib lauses sõna "saladus"? (Et meid huvitaks.)

Lugege teist lauset. (Osav jälitaja suudab jälgi jälgides õõnsat elanikku eristada.)

Leia sünonüüm sõnale "oskuslik". (Kogenud.)

Milline sõna võib asendada sõna "jälgija"? (Loodusõber.)

Mida tähendab sõna "õõnes"? (Mõne lohu elanik.)

Loe kolmas lause. (Seal on õõnsad magamistoad.)

Valige sõnale "on" sünonüüm. (Sööma.)

Ja kes veedab neis päeva? (Öökull.)

Miks nimetab N. Sladkov teisi lohku sahvriks? (Loomad hoiavad neis toitu.)

Valige sõnale peida sünonüüm. (Kindub kokku. Katab uudishimulike pilkude eest.)

Ja miks nimetatakse lohkusid magamistubadeks? (Magamistuba on magamiskoht. Mõned loomad jäävad talveunne.)

Milline tegusõna võib asendada fraasi "talveunes"? (Talveunes.)

Loe viimast lauset. (Kui palju lohke, nii palju saladusi.)

Milline sõna kordub esimeses ja viimases lauses? ("Müsteerium".)

Miks sa arvad? (Tavaliselt on lõputöö sama, mis järeldus. Järeldus on tõestatud tees.)

Määrake tekstis lausete seose tüüp: ahel või paralleel? (Ketiühendus.)

Nimeta sidevahendid. (Sõna "õõnesed" kordamine, asesõna (nendes) ta.)

Täiesti õige. Ahelseosega tekstides võivad siduvad sõnad olla sünonüümid, asesõnad, sõnade kordused.

Kas tekstis on pärast lõputööd ja pärast tõestust erilisi siduvaid sõnu: "tõestame", "kahtlemata", "sest", "sel viisil", "esmalt" jt? (Ei)

Õige. Siin on argumendi osad omavahel tähenduses ja intonatsiooni abil ühendatud.

8. Õigekirja ettevalmistamine.

Et esitluse tekst vigadeta kirjutada, tuletame meelde mõne kirjapildi õigekirja.

/Sõnad tekstist kirjutatakse tahvlile, jaotatakse rühmadesse./

Mis põhimõttel ühendatakse esimesse veergu puuduva kirjapildiga sõnad? (Rõhuta vokaaliga sõnad, mida saab rõhu abil kontrollida.)

Nimetagem testsõnad ja sisestame puuduvad tähed ning vajadusel avame sulud. Töötame tahvli juures "mööda ketti".

/ Õpilased lähevad kordamööda tahvli juurde, sisestavad punase kriidiga puuduva kirjapildi ja selgitavad seda. /

Mis on teise veeru sõnade reegel? (Paaritud kaashäälikud.)

Nimetage testsõnad ja täitke puuduvad tähed. Jätkame tööd mööda ketti.

Milline reegel vastas kolmandas veerus olevatele sõnadele? (Sõnade õigekiri susisevate kaashäälikutega.)

Vajadusel sisestage puuduvad tähed.

/Lapsed jätkavad "ketti pidi" tööd tahvli juures./

Milline reegel ühendab neljanda veeru sõnu? (Tegusõnade õigekiri.)

Selgitage, kuidas neid tegusõnu kirjutatakse.

/Lapsed "mööda ketti" lähevad tahvli juurde./

Milliseid küsimusi teil veel on?

/Töö lõpus suletakse sõnad./

9. Kirjutage ettekande tekst.

Lugege tekst ise uuesti läbi.

Sulgege tekstilehed. Kirjuta see üles.

/Õpilased kirjutavad teksti iseseisvalt, ilma mustandita.

10. Kodutöö.

Kodus peate kirjutama essee-arutluskäigu teemal "Kui ma oleksin õpetaja ..."

11. Õppetunni kokkuvõte.

Poisid, mida te täna vene keele tunnis õppisite? (Õppige kokkuvõtet kirjutama.)

Mis tüüpi tekstiga te töötasite? (Töötasime arutlustekstiga.)

(c) l ... su zaga ... noh ... tel (pro) drive

(vastavalt) järgmine ... ma annan sulle öömaja ... ki öökull ... (üks kord) arvab

l ... pilved ... ma vaatan ... hiir ... (peal) heidab pikali

g ... l ... ulguma (umbes) zapa ... öö ... yu (ei) söö

lahe ... talveunne ... ku (mitte) joomine

Mis on lohud?

Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti. Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama. Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb reservi metsahiire. Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes. Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve ta ei söö ega joo midagi. Kui palju lohke, nii palju saladusi.

N. Sladkov.

Mis on lohud?

Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti. Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama. Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb reservi metsahiire. Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes. Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve ta ei söö ega joo midagi. Kui palju lohke, nii palju saladusi.

N. Sladkov.

_____________________________________________________________________________

Mis on lohud?

Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti. Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama. Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb reservi metsahiire. Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes. Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve ta ei söö ega joo midagi. Kui palju lohke, nii palju saladusi.

N. Sladkov.

_____________________________________________________________________________

Mis on lohud?

Iga lohk metsas on mõistatus. Osav jälitaja harutab õõnsa elaniku jälgi jälgides lahti. Seal on õõnsad magamistoad. Neis ööbivad oravad ja rähnid. Öökull veedab päeva lohus ja öösel lendab jahti pidama. Seal on õõnsad sahvrid. Orav peidab neisse pähkleid. Marten paneb reservi metsahiire. Seal on õõnsad magamistoad. Terve talve magab nahkhiir õõnes. Ta jääb talveunne tagurpidi. Terve talve ta ei söö ega joo midagi. Kui palju lohke, nii palju saladusi.

N. Sladkov.