Ringi jagamine võrdseteks osadeks. Ringi jagamine suvaliseks arvuks võrdseteks osadeks Psühholoogia ringi jagamine 8 osaks

See arendus on mõeldud 8. klassi õpilastele. Elektroonilise esitluse kasutamine aitab kaasa visuaal-kujundliku mõtlemise arendamisele ning joonistusvahenditega töötamise tehnikate ja oskuste kujunemisele.

Lae alla:


Eelvaade:

T.S. Frolova

Ringi jagamine võrdseteks osadeks

(8. klass)

Eesmärgid:

Hariduslik: Anda teadmisi teemal „Ringi jagamine võrdseteks osadeks. Näidata õpilastele detailide jooniste tegemisel geomeetriliste konstruktsioonide kasutamise vajadust; luua tingimused oskuste kujunemiseks

Hariduslik : avardage õpilaste silmaringi ja suurendage kognitiivset huvi oma aine vastu; kasvatada graafilistes konstruktsioonides täpsust, täpsust ja tähelepanelikkust.

Arendav : tehnikate ja tööoskuste kujundamine, omandatud teadmiste kinnistamine

meetodid: graafilised konstruktsioonid, selgitused koos demonstratsiooniga, graafilised konstruktsioonid, mittestandardsed haridussituatsioonid teadmiste rakendamiseks.

Varustus õpilastele: õpik, vihik, joonistusvahendid.

Tunniplaan: 1. Korralduslik osa.

3. Uue materjali selgitus.

4. Õpitu kinnistamine.

5. Kokkuvõtete tegemine.

6. Kodutöö

Tundide ajal:

1. Organisatsioonimoment.

Klassi ja õpilaste tunniks valmisoleku kontrollimine (märkmikud ja joonistusvahendid peaksid tunniks valmis olema)

2. Eesmärkide seadmine. Õpilaste motivatsioon.

Õpilastel palutakse analüüsida selle tunni teemat ja määrata tunni eesmärk.

Õpetaja motiveerib õpilasi seda teemat uurima, teadmisi omandama ja omandatud teadmisi, oskusi ja vilumusi edaspidi praktiseerima – teemakohaste teadmiste erialast tähendust.

Sõnastage selle õppetunni teema.

Analüüsige ja seadke tunni eesmärk.

Õpetaja selgitab uus materjal esitlust kasutades.

Regulaarsete hulknurkade ehitus on lahutamatult seotud ringi jagamisega. Neid leidub kõigi rahvaste kõige iidsemates kaunistustes. Inimesed hindasid nende ilu juba siis. Lisaks nägid nad neid kujusid looduses. Näiteks viisnurk leidub mineraalide, lillede, puuviljade piirjoontes, mõne merelooma kujul, kuusnurk on näha kärjes jne. Dekoratiiv- ja tarbekunstis kasutasid disainerid ja juveliirid edukalt ringi jaotust, luues kauneid töid: ordeneid, medaleid, münte, ehteid.

Inimesed on juba ammusest ajast kasutanud tehnikaid ringi jagamiseks võrdseteks osadeks. Näiteks ratta muutmine tahkest kettast kodaratega veljeks seadis inimese silmitsi vajadusega jaotada kodarad rattas ühtlaselt. Sellise ratta kujutiste joonistamisel otsiti joonistustööriistade abil täpseid meetodeid.

Osade jooniste täitmiseks peate suutma jagada ringi vajalikuks arvuks võrdseteks osadeks ( slaidid 4-12).

Õpitu kinnistamine:

Materjali kinnistamiseks palutakse õpilastel iseseisvalt luua üks ornamendivalikutest, kasutades ringi võrdseteks osadeks jagamise reegleid.(slaid 13)

Kokkuvõtteid tehes.

5. Metoodilised materjalid / /http://www.pedagog.by/churchur.html

Eelvaade:

Esitluse eelvaadete kasutamiseks looge Google'i konto ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidi pealdised:

Ringi jagamine võrdseteks osadeks Joonistusõpetaja Tamara Serafimovna Frolova

Inimesed on juba ammusest ajast kasutanud tehnikaid ringi jagamiseks võrdseteks osadeks. Näiteks ratta muutmine tahkest kettast kodaratega veljeks seadis inimese silmitsi vajadusega jaotada kodarad rattas ühtlaselt. Sellise ratta kujutiste joonistamisel otsiti joonistustööriistade abil täpseid meetodeid.

Regulaarsete hulknurkade ehitus on lahutamatult seotud ringi jagamisega. Neid leidub kõigi rahvaste kõige iidsemates kaunistustes. Inimesed hindasid nende ilu juba siis. Lisaks nägid nad neid kujusid looduses. Näiteks viisnurk leidub mineraalide, lillede, puuviljade piirjoontes, mõne merelooma kujul, kuusnurk on näha kärjes jne. Hulknurgad meie ümber

Hulknurgad meie ümber

Ringi jagamine neljaks võrdseks osaks Üksteisega risti tõmmatud kriips- ja punktiirjooned jagavad ringi neljaks võrdseks osaks. Nende otsad järjekindlalt ühendades saame korrapärase nelinurga

Ringi jagamine kaheksaks võrdseks osaks Jagatakse kompassi abil pooleks kaared, mis on võrdsed veerandiga ringist. Selleks tehakse kahest punktist, mis piiravad kaare neljandikku, nagu ka ringi raadiuste keskpunktidest, selle piiridest väljapoole sälgud. Saadud punktid ühendatakse ringide keskpunktiga ja nende ristumiskohas ringi joonega saadakse punktid, mis jagavad veerandi lõigud pooleks, st saadakse kaheksa võrdset ringi osa. Ringi kaheksaks võrdseks osaks jagamiseks peate joonistama kaks paari läbimõõtu või võrdkülgse kolmnurga suunamisel jagama ringi neljas osa pooleks.

Ringjoone jagamine kolmeks võrdseks osaks Joonistage punktist A kaar BC, mis on võrdne ringi AO raadiusega. Ühendage punktid B ja C akordiga. A punktid B ja C punktiga D.

Ringjoone jagamine kuueks võrdseks osaks Ringi jagamiseks kuueks võrdseks osaks tehke keskjoone ja ringiga ristumiskoha punktidest 1 ja 4 ringile kaks sälku, mille raadius on võrdne ringi raadiusega. Ühendades saadud punktid sirgjooneliste segmentidega, saame korrapärase kuusnurga

Ringi jagamine kaheteistkümneks võrdseks osaks Ringi jagamiseks kaheteistkümneks võrdseks osaks tuleb ring jagada neljaks üksteisega risti olevaks osaks. Võttes keskpunktideks läbimõõtude lõikepunktid ringiga A, B, C, D, tõmmatakse raadiuse abil neli kaare, kuni need ristuvad ringiga. Saadud punktid 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ja punktid A, B, C, D jagavad ringi kaheteistkümneks võrdseks osaks

Ringkonna jagamine viieks võrdseks osaks Punktist A tõmbame ringi raadiusega sama raadiusega kaare, kuni see lõikub ringiga - saame punkti B. Sellest punktist risti langetades saame punkti C. Punktist C - ringi raadiuse keskkoht, nagu keskelt, Raadiusega CD kaarega teeme läbimõõdule sälgu, saame punkti E. Segment DE pikkusega võrdne küljed kirjas tavaline viisnurk. Olles teinud ringile raadiusega DE sälgud, saame punktid, mis jagavad ringi viieks võrdseks osaks

Ringi jagamine kümneks võrdseks osaks Jagades ringi viieks võrdseks osaks, saate hõlpsalt jagada ringi 10 võrdseks osaks. Joonistades saadud punktidest sirgjooned läbi ringi keskpunkti ringi vastaskülgedeni, saame veel 5 punkti

Ringjoone jagamine seitsmeks võrdseks osaks Ühendades punktid B ja C kõõluga ja võttes selle poole GC, saadakse korrapärase seitsenurga külje pikkus.

Veel üks viis raadiusega R ringi jagamiseks 7 võrdseks osaks: Keskjoone ja ringi lõikepunktist (näiteks punktist A) kirjeldatakse sama raadiusega R täiendavat kaare keskpunktist - me saada punkt B. Punktist B risti langetades saame punkti C. Lõik BC võrdub sissekirjutatud korrapärase seitsenurga külje pikkusega

Täitke üks ornamendivalikutest, kasutades ringi võrdseteks osadeks jagamise reegleid. Mõelge välja oma ornament, mis sisaldab tavalisi hulknurki.


Matemaatiliste elementaarmõistete kujunemine(eelkool).

Teema: "Jagamine 8 osaks."

Sihtmärk:Õpetage lapsi jagama ring 8 osaks.

Kujundada ettekujutusi osa ja terviku vahekorrast ja sõltuvusest: tervik on osast suurem, osa väiksem kui tervik.

Tugevdage oma teadmisi numbrite kohta 1 kuni 7.

Arendada tähelepanu, mälu, peenmotoorikat käed.

Kasvatage lahkust ja visadust.

Materjal:(demonstratsioon) - kaardid numbrite, tähtedega, erinevat värvi geomeetriliste kujunditega, kiibid;

Jaotusmaterjal: ringid, käärid, pastakad, märkmikud.

Tunni käik: Poisid, meil on täna külalised. Nad tulid vaatama, kuidas saab mängida ja harjutada.

Pöörduge külaliste poole. Naerata ja ütle tere. Nüüd näita mulle oma lahkeid, tarku ja ilusaid silmi. Istu maha.

Kelleks te suureks saades saada tahate?

Teie ametid on väga huvitavad ja vajalikud ning kõik need nõuavad häid matemaatilisi teadmisi.

Mida tähendab matemaatika tundmine? (laste vastused)

Ilma loendamata ei paista tänaval valgust,

Ilma loendamata ei saa rakett tõusta.

Ilma arveta ei leia kiri adressaati,

Ja poisid ei saa peitust mängida.

Mida on veel vaja teha?

Lapsed: lahendage ülesandeid, tunnevad geomeetrilisi kujundeid, oskavad mõelda, võrrelda, analüüsida jne.

Et seda kõike õppida, milline inimene peaks olema?

Lapsed: tähelepanelikud, targad......

Kas olete tähelepanelik? Tark? No siis ma arvan, et see pakk on antud aadressile.

Ühe laeva kapten pöördus meie poole abipalvega, kahjuks oma nime ei kirjutanud. Ja me saame tema nime teada, kui teda aitame. Kas sa nõustud?

Tema laeval olnud madrused mässasid ja krüpteerisid laeva nime. Kapten palub meil aidata tal meremeeste ülesandeid täita. Ta saatis meile oma laevast foto. (Ma riputan joonistatud laeva üles).

Niisiis, esimene ülesanne.

D/I "Mis on muutunud"

Panin tahvlile kaarte: 10-12 tk, pildiga geomeetrilised kujundid, erinevad värvid, suurused, kujundid).

Sulgege silmad, langetage pead lauale (ma muudan kaartide paigutust)

Ava oma silmad. - Mis muutus? (2-3 vastust kõrva kohta ja siis tavaliselt vastused).

Hästi tehtud poisid, te olite väga tähelepanelikud.

Sule silmad, langeta pead lauale (ma muudan).

Mis muutus?

Sulgege uuesti silmad, langetage pead. (Ma ei muuda seekord midagi)

Mis muutus? (4-5 vastust)

Hästi tehtud poisid, ma olen teiega väga rahul. Nii et sa õppisid ära esimese tähe N

Mis kiri see on? (kleebin selle laeva joonisele).

Liigume edasi teise ülesande juurde. IN numbriseeria numbrid on kadunud. Milline? 1…3…5…7..9.10 (lapsed täidavad puuduvad numbrid).

Nimetage naabrite numbrid 5,3,7.

Nimetage number 1 rohkem kui 5, 1 väiksem kui 6.

Öelge number, mis eelneb 7-le, järgneb 8-le jne.

Ja selles ülesandes olite tähelepanelik ja tark. (Avan A-tähe). - Mis kiri see on?

Laeval on uksed värvitud erinevat värvi. Z, K, J.

Mis värvi on uks keskel? See on kapteni kajut. Mis värvi on parempoolne uks? Vasakul? - Need on meremeeste kajutid.

Kus on kapteni kajut? Meremeeste eluruumid?

No ma arvan, et kui me laevale jõuame, siis leiame kapteni kajuti ja isegi kogemata ei satu me mässuliste meremeeste kätte.(Avan kolmanda tähe -U).

Nimetage see kiri. Kata oma suu tassiga ja laula seda kirja.

Liigume edasi järgmise ülesande juurde. Laeval on kokk. Kes see teie arvates on? Ta küpsetab alati ümmargust leiba ja meremehed vaidlevad, kui nad seda osadeks jagavad. Õpime ise ja õpetame meremeestele ümarat kuju osadeks jagama.

Kuidas jagada ring pooleks? - Jälle pooleks?

Voldi uuesti pooleks. Triikige voltimisjooned.

Mitu korda sa selle voltisid?

Mis sa arvad, kui palju osi tuleb?

Voldi ring lahti ja lõika mööda voltimisjooni. Arvestage seda.

Mitu osa sa said? (3-4 vastust)

Näita ühte osa kaheksast.

Mitut osa sa näitad? (3-4 vastust).

Näita kahte osa. - Mitu osa? (3-4 vastust).

Näita nelja kaheksast.

Mida saate nende osade kohta öelda? (pool).

Näita kaheksat kaheksast. Kuidas saab 8-st 8-st (täisarv) erinevalt kutsuda?

Mis on suurem: üks tervik või 8 kaheksast? (3-4 vastust).

Hästi tehtud! Arvan, et nüüd on meremeestel kergem pätsi jagada. (Avan T-tähed).

Mis kiri see on? "Pane" see oma keelele ja visake see mulle.

Matemaatikas on ka ebatavalisi “lõbusaid” ülesandeid. Nende ülesannete vastuseid näete oma sõrmedel. Sulgege silmad, langetage pead lauale.

Mitu nurka on ruumis?

Mitu jalga on varblastel?

Mitu silma on valgusfooril?

Mitu saba on viiel eeslil?

Mitu sarve on kahel lehmal?

Ava oma silmad. Istu ilusti. Sirutage õlad, sirutage selg.

Siin on järgmine kiri. Helista (N) – (3-4 vastust).

Vau, milline ebatavaline järgmine ülesanne. "Puhka" mida see tähendab?

Seisa vaikselt püsti. Rõõmustagem selle laeva kaptenit oma lauluga.

Kapten, kapten, naerata

Naeratus on ju laeva lipp.

Kapten, kapten, tõmmake end üles,

Ainult julged vallutavad mered. (korda 2 korda).

Istu maha. (Avan järgmise kirja). - Poisid, mis kiri see on? (L).

Hästi tehtud, targad poisid, nad said laeva nime peaaegu lahti. Kui keegi on juba ära arvanud, hoidke nimi saladuses, sest kui nõustusime kaptenit aitama, peame jõudma lõpuni ja täitma kõik ülesanded.

Mul on 8 kiipi. Paremas käes - 2. Mitu žetoon on vasakus käes?

Sinu vasakus käes on 6 mängumärki, mitu žetoon on sinu paremas käes?

Paremal - 0, mitu vasakul?

Nüüd arvake, kummal käel on mitu mängu, kuid pidage meeles, et kokku on 8 mängumärki.

Mul on sinu üle väga hea meel. (Avan U-tähe).

Poisid, kas olete märganud, et kajuti ustel ega laeval pole mustreid? Joonistame mustri ja pakume seda kaptenile ja meremeestele.

Avan märkmiku ja panen selle õigesse asendisse, võtan pliiatsi ja hakkan kirjutama: üks lahter alla, üks paremale, üks üles, üks paremale, üks alla jne.

Lõpeta rida lõpuni. Muster sai ilus, andsite endast parima. Avan viimase tähe (C).

Kes luges laeva nime? Ütle mulle kõrva. (2-3 vastust)

Mis on laeva nimi? - Kes on Nautiluse kapten?

Tulemus: Kapten Nemo tänab teid abi eest. Sa aitasid ka meremehi. Meeskond sõlmis kapteniga rahu ja asus teele. Ja nad jätsid teile kingitusi - miniroolid. -Kas teile meeldis kaptenit ja meremehi aidata? -Milline ülesanne teile meeldis?

Tänan teid, et olete nii tähelepanelik, läbimõeldud ja hoolas. Aitäh.

Ring on suletud kõverjoon, mille iga punkt asub ühest punktist O samal kaugusel, mida nimetatakse keskpunktiks.

Nimetatakse sirgeid, mis ühendavad ringi mis tahes punkti selle keskpunktiga raadiused R.

Nimetatakse sirget AB, mis ühendab ringi kahte punkti ja läbib selle keskpunkti O läbimõõt D.

Ringide osi nimetatakse kaared.

Nimetatakse sirgjoont CD, mis ühendab kahte ringi punkti akord.

Otsene MN, millel on ainult üks ühine punkt ringiga nimetatakse puutuja.

Ringjoone osa, mis on piiratud akordi CD ja kaarega, nimetatakse segment.

Ringjoone osa, mis on piiratud kahe raadiuse ja kaarega, nimetatakse sektor.

Nimetatakse kahte üksteisega risti asetsevat horisontaalset ja vertikaalset joont, mis ristuvad ringi keskpunktis ringi teljed.

Kahe raadiusega KOA moodustatud nurka nimetatakse kesknurk.

Kaks vastastikku risti raadiusega teha nurk 90 0 ja piirata 1/4 ringist.

Ringi jagamine osadeks

Joonistame ringi horisontaalsete ja vertikaalsete telgedega, mis jagavad selle 4 võrdseks osaks. Joonistades kompassi või ruuduga 45 0 juures, jagavad kaks üksteisega risti asetsevat joont ringi 8 võrdseks osaks.

Ringi jagamine 3 ja 6 võrdseks osaks (kordused 3 kuni kolm)

Ringi jagamiseks 3-ks, 6-ks ja nende mitmekordseks joonestage etteantud raadiusega ring ja vastavad teljed. Jagamine võib alata horisontaal- või vertikaaltelje ja ringi lõikepunktist. Ringi määratud raadius joonistatakse 6 korda järjest. Seejärel ühendatakse saadud punktid ringil järjestikku sirgjoontega ja moodustavad korrapärase sissekirjutatud kuusnurga. Punktide ühendamine ühe kaudu annab võrdkülgse kolmnurga ja ringi jagamine kolmeks võrdseks osaks.

Tavalise viisnurga ehitamine toimub järgmiselt. Joonistame kaks üksteisega risti asetsevat ringi telge, mis on võrdsed ringi läbimõõduga. Jagage horisontaalse läbimõõdu parem pool pooleks, kasutades kaare R1. Selle lõigu raadiusega R2 keskel olevast punktist "a" tõmmake ringikujuline kaar, kuni see lõikub horisontaalse läbimõõduga punktis "b". Raadiusega R3 tõmmake punktist 1 ringkaar, kuni see lõikub etteantud ringiga (punkt 5) ja saage tavalise viisnurga külg. Kaugus "b-O" annab tavalise kümnenurga külje.

Ringi jagamine N arvuks identseteks osadeks (N küljega korrapärase hulknurga konstrueerimine)

Seda tehakse järgmiselt. Joonistame ringi horisontaalse ja vertikaalse vastastikku risti oleva telje. Ringi ülemisest punktist “1” tõmmake sirgjoon vertikaaltelje suhtes suvalise nurga all. Laotame sellele suvalise pikkusega võrdsed segmendid, mille arv on võrdne osade arvuga, milleks antud ringi jagame, näiteks 9. Ühendame viimase segmendi otsa vertikaalse läbimõõdu alumise punktiga . Tõmbame kõrvale pandud segmentide otstest paralleelsed jooned, kuni need lõikuvad vertikaalse läbimõõduga, jagades seega antud ringi vertikaalse läbimõõdu teatud arvuks osadeks. Ringi läbimõõduga võrdse raadiusega joonistame vertikaaltelje alumisest punktist kaare MN, kuni see lõikub ringi horisontaaltelje jätkuga. Punktidest M ja N tõmbame kiirid läbi vertikaalse läbimõõdu paaris (või paaritu) jaotuspunktide, kuni need ristuvad ringiga. Saadud ringi segmendid on vajalikud, sest punktid 1, 2, …. 9 jagage ring 9 (N) võrdseks osaks.

Ringkaare keskpunkti leidmiseks tuleb sooritada järgmised konstruktsioonid: sellel kaarel märgime neli suvalist punkti A, B, C, D ja ühendame need paarikaupa kõõludega AB ja CD. Jagame kõik akordid kompassi abil pooleks, saades seeläbi risti, mis läbib vastava akordi keskosa. Nende ristide vastastikune lõikepunkt annab antud kaare keskpunkti ja sellele vastava ringjoone.

Postitan täna postitusse mitu pilti laevadest ja nende mustrid isofilamendiga tikkimiseks (pildid on klikitavad).

Esialgu valmistati teine ​​purjekas naastudel. Ja kuna küüntel on teatud paksus, siis tuleb välja, et kummalgi tuleb kaks niiti ära. Lisaks ühe purje kihistamine teise peale. Selle tulemusena ilmub silmadesse teatud lõhestunud pildiefekt. Kui tikid laeva papile, näeb see minu arvates atraktiivsem välja.
Teist ja kolmandat paati on mõnevõrra lihtsam tikkida kui esimest. Igal purjel on keskpunkt (purje alumisel küljel), millest kiired ulatuvad punktidesse, mis asuvad ümber purje perimeetri.
Nali:
- Kas teil on niite?
- Sööma.
- Ja karmid?
- Jah, see on lihtsalt õudusunenägu! Ma kardan läheneda!

Blogi saab detsembris aastaseks, paari nädala pärast. See on hirmutav mõelda – sellest on juba terve aasta möödas! Kui ma blogi kirjutama hakkasin, oli mul tulevaste postituste jaoks kümmekond teemat, kuid mustandites kirjalikke postitusi polnud üldse, mis tõsise blogimise seisukohalt ei olnud hea. Selgus, et käitusin põhimõttel: kõigepealt lööme kaasa ja siis vaatame. Ja see juhtus, täna on minu lugejaskond esindatud 58 riigis. Aga väga tahaks rohkem teada, kes ja mis eesmärgil mu blogisse tulevad, kuidas blogi materjale kasutatakse. See on väga oluline, et saaksin hinnata lehekülgede täitmise kasulikkust ja järgmisel aastal, uuel arenguetapil, arvestada lugupeetud publiku soovidega (bent J) Töötasin välja 10 küsimusest koosneva küsimustiku multiga -valik, st. peate valima ühe pakutud vastustest. Kui on midagi, mida tahaksite väljendada, kuid see pole küsimuste loendis, kirjutage mulle e-posti teel või selle postituse kommentaaridesse...

Ringi jagamine kolmeks võrdseks osaks. Paigaldage 30 ja 60° nurkade ruut nii, et suur jalg on paralleelne ühe keskjoonega. Mööda hüpotenuusi punktist 1 (esimene jaotus) tõmba akord (joonis 2.11, A), saades teise jaotuse - punkt 2. Ruudu ümber pöörates ja teise akordi joonistades saame kolmanda jaotuse - punkti 3 (Joonis 2.11, b). Ühenduspunktid 2 ja 3; 3 Ja 1 sirgjooned, saame võrdkülgse kolmnurga.

Riis. 2.11.

a, b – c ruudu kasutamine; V- kompassi kasutamine

Sama probleemi saab lahendada kompassi abil. Asetades kompassi tugijala läbimõõdu alumisse või ülemisse otsa (joon. 2.11, V), kirjeldage kaare, mille raadius on võrdne ringi raadiusega. Hankige esimene ja teine ​​jaotus. Kolmas jaotus asub läbimõõdu vastasotsas.

Ringi jagamine kuueks võrdseks osaks

Kompassi ava on seatud võrdseks raadiusega R ringid. Ringi ühe läbimõõdu otstest (punktidest 1, 4 ) kirjeldavad kaarte (joonis 2.12, a, b). Punktid 1, 2, 3, 4, 5, 6 jagage ring kuueks võrdseks osaks. Ühendades need sirgjoontega, saate korrapärase kuusnurga (joon. 2.12, b).

Riis. 2.12.

Sama ülesande saab täita joonlaua ja 30 ja 60° nurkade ruudu abil (joonis 2.13). Kolmnurga hüpotenuus peab läbima ringi keskpunkti.

Riis. 2.13.

Ringi jagamine kaheksaks võrdseks osaks

Punktid 1, 3, 5, 7 asetsevad keskjoonte ja ringi ristumiskohas (joonis 2.14). 45° ruudu abil leitakse veel neli punkti. Punktide saamisel 2, 4, 6, 8 Kolmnurga hüpotenuus läbib ringi keskpunkti.

Riis. 2.14.

Ringi jagamine suvaliseks arvuks võrdseteks osadeks

Ringi jagamiseks suvaliseks arvuks võrdseteks osadeks kasutage tabelis toodud koefitsiente. 2.1.

Pikkus l antud ringile kantud akord määratakse valemiga l = dk, Kus l- akordi pikkus; d– etteantud ringi läbimõõt; k– tabeli järgi määratud koefitsient. 1.2.

Tabel 2.1

Ringide jagamise koefitsiendid

Näiteks antud 90 mm läbimõõduga ringi jagamiseks 14 osaks toimige järgmiselt.

Tabeli esimeses veerus. 2.1 leidke jaotuste arv P, need. 14. Kirjutage koefitsient teisest veerust välja k, jaotuste arvule vastav P. Sel juhul võrdub see 0,22252-ga. Kõõlu pikkuse saamiseks korrutatakse antud ringi läbimõõt koefitsiendiga l=dk= 90 0,22252 = 0,22 mm. Saadud akordi pikkus joonistatakse mõõtekompassiga 14 korda antud ringile.

Kaare keskpunkti leidmine ja raadiuse määramine

Antakse ringi kaar, mille keskpunkt ja raadius on teadmata.

Nende määramiseks peate joonistama kaks mitteparalleelset akordi (joonis 2.15, A) ja taastada ristid kõõlude keskpunktidega (joonis 2.15, b). Keskus KOHTA kaar on nende ristide ristumiskohas.

Riis. 2.15.

Kaaslased

Masinaehituslike jooniste tegemisel, samuti tootmises detailide tooriku märgistamisel, on sageli vaja sujuvalt ühendada ringikujuliste kaaredega sirgjooned või ringikujuline kaar teiste ringide kaaredega, s.t. sooritama sidumist.

Sidumine nimetatakse sirgjoone sujuvaks üleminekuks ringkaareks või ühe kaare üleminekuks teiseks.

Kaaslaste konstrueerimiseks on vaja teada paariliste raadiust, leida keskpunktid, millest kaared tõmmatakse, s.t. mate keskused(joonis 2.16). Seejärel tuleb leida punktid, kus üks sirge teiseneb, s.t. kaaslase punktid. Joonise konstrueerimisel tuleb ühendusjooned viia täpselt nendesse punktidesse. Ringkaare ja sirge konjugatsioonipunkt asub risti, kaare keskpunktist paaritussirgele langetatud (joonis 2.17, A) või paarituskaarte keskpunkte ühendaval joonel (joonis 2.17, b). Seega, et konstrueerida mis tahes konjugatsiooni antud raadiusega kaarega, peate leidma kaaslase keskus Ja punkt (punktid) sidumine.

Riis. 2.16.

Riis. 2.17.

Kahe ristuva sirge konjugatsioon etteantud raadiusega kaarega. Antud on sirgjooned, mis ristuvad täis-, terav- ja nürinurga all (joonis 2.18, A). Nendest sirgjoontest on vaja konstrueerida etteantud raadiusega kaarega kaaslased R.

Riis. 2.18.

Kõigil kolmel juhul saab rakendada järgmist konstruktsiooni.

1. Leidke punkt KOHTA– kaaslase keskpunkt, mis peaks asuma eemal R nurga külgedelt, s.o. nurga külgedega paralleelselt kulgevate sirgete lõikepunktis R neist (joon. 2.18, b).

Juhtida otse paralleelselt külgedega nurk, suvalistest sirgjoontel võetud punktidest, kusjuures kompassi ava on võrdne R, tehke sälgud ja tõmmake neile puutujad (joonis 2.18, b).

  • 2. Leidke ühenduskohad (joonis 2.18, c). Et seda teha punktist KOHTA langetada risti etteantud joontele.
  • 3. Punktist O, nagu keskpunktist, kirjeldage etteantud raadiusega kaare R liidesepunktide vahel (joonis 2.18, c).