Nodarbība “Ziemojošie putni”. Logopēdiskās nodarbības kopsavilkums senioru grupā “Ziema. Ziemojošie putni Nodarbības kopsavilkums dhow par ziemojošiem putniem




















Atpakaļ uz priekšu

Uzmanību! Slaidu priekšskatījumi ir paredzēti tikai informatīviem nolūkiem, un tie var neatspoguļot visas prezentācijas funkcijas. Ja jūs interesē šis darbs, lūdzu, lejupielādējiet pilno versiju.

Mērķis:

  • bērnu vārdu krājuma paplašināšana un aktivizēšana par tēmu, ziemojošo putnu un to ķermeņa daļu vārdu nostiprināšana runā;
  • vispārējā jēdziena “Ziemojošie putni” konsolidācija.

Uzdevumi:

  • izglītojošs: stiprināt bērnu spēju sadalīt vārdus zilbēs;
  • izstrādājot:
    • bērnu domāšanas attīstība, pamatojoties uz aprakstošām mīklām;
    • bērnu saskaņotas runas attīstība: spēja sacerēt stāstu, izmantojot atbalsta modeļus;
    • vizuālās un dzirdes uztveres attīstība, pirkstu vispārējo un smalko motoriku attīstīšana;
  • izglītojošs:
    • attīstīt spēju mijiedarboties vienam ar otru;
    • humānas, rūpīgas, gādīgas attieksmes audzināšana pret apkārtējo pasauli, pret ziemojošiem putniem;
  • veselības saglabāšanas uzdevumi:
    • bērnu noguruma novēršana klasē;
    • nodrošinot fizioloģiski nepieciešamos informācijas uztveres un apstrādes posmus.

Izglītības jomu integrācija:

  • "Komunikācija",
  • "socializācija",
  • "Lasīt daiļliteratūru"
  • "Mākslinieciskā jaunrade"
  • "Drošība".

Bērnu aktivitāšu veidi:

  • izglītība un pētniecība
  • komunikabls,
  • spēles,
  • produktīvs.

Plānotais rezultāts: Zināšanu par ziemojošiem putniem izmantošana un pielietošana sarunās ar bērniem un pieaugušajiem.

Priekšdarbi:

  • Putnu vērošana pastaigā.
  • Sarunas par ziemojošiem putniem.
  • Skatoties uz ilustrācijām.
  • Izglītojošu stāstu lasīšana par putniem.
  • Padevēju izgatavošana kopā ar vecākiem.

Aprīkojums un materiāli:

  • ekrāns,
  • objekta un silueta (ēnošanai) attēli, kuros attēloti ziemojoši putni,
  • putnu modeļi katram bērnam,
  • ziemojošu putnu attēli,
  • magnētiskā tāfele,
  • 6 apakštasītes ar putnu barību (maizes drupatas, ogas, speķis, griķi, prosa, sēklas),
  • didaktiskā spēle "Nosauciet visu daļu pēc daļas",
  • sūkļi (2 gabali katram bērnam),
  • vienkārši zīmuļi katram bērnam.

Nodarbības gaita

Veselības taupīšanas atbalsts

I. Organizatoriskais moments.

Šodien klasē mums būs jāizpilda daudz dažādu uzdevumu. Lai veiksmīgi tiktu galā ar tiem, mums ir jābūt pienācīgi sagatavotiem. Veiksim vingrošanu.

1. - Vispirms uzvelciet “viedo cepuri” (izmantojiet rādītājpirkstu un īkšķi, lai novilktu ausu ļipiņas un imitētu mezgla sasiešanu zem zoda).

2. - Tagad žāvāsimies (plaši atveriet muti un piespiediet rādītājpirkstiem uz vaigu vidus.)

3. - Parādīsim "gudru pūci" (nolieciet labo roku uz kreisā pleca un viegli nospiediet, lēnām pagrieziet galvu atpakaļ pa kreisi, tad atpakaļ pa labi, mainiet rokas un atkārtojiet galvas kustību.)

Pūce-pūce,
Liela galva.
Sēž uz zara
Viņš skatās uz visiem.

(Bērni kopā ar skolotāju katru vingrinājumu izpilda 3-4 reizes.)

Nodarbības pirmā daļa nav noslogota ar sarežģītiem, prasīgiem materiāliem, kas prasa ievērojamu garīgo un garīgo piepūli.

4. - Un acis ir jāsagatavo darbam. Vingrošana acīm "Atrodi nosaukto putnu." Pēc skolotājas norādījumiem bērni ar acīm, galvu nepagriežot, atrod pie sienas piekārtu attēlu, kurā attēlots nosauktais putns.

Labi padarīts! Tagad esat gatavs izpildīt uzdevumus.

Extraokulāro muskuļu stiprināšana.

II. Galvenā daļa.

1. Materiāla vispārinājums par tēmu “Ziemojošie putni”.

Bērni, jūs droši vien uzminējāt, par ko mēs šodien runāsim stundā (bērnu atbildes.) Tieši tā, par ziemojošiem putniem.

Kādus putnus mēs saucam par ziemojošiem? (Ziemojošie putni ir tie putni, kuri nebaidās no aukstuma, paliek pie mums ziemu un nelido uz dienvidiem uz siltākiem klimatiem rudenī).

Skolotājs pievērš bērnu uzmanību ekrānam<Слайд 8>:
- Nosauc sev zināmos ziemojošos putnus (vārna, varene, vēršucis, zīle, zvirbulis, balodis, dzenis).

Labi padarīts. Tagad iesaku uzminēt mīklas par ziemojošiem putniem, un atbildi uz galda atradīs tas, kuru nosaucu, pārējie pārbauda atbildes pareizību. (Bērns iziet ārā, atrod bildi, skolotāja piekar pie tāfeles).

Atzīmē-čivināt!
Pārlēkt uz graudiem!
Peck, nekautrējies!
Kas tas ir? (Zvirbulis.)

Melna veste,
Sarkanā berete
Aste ir kā pietura,
Deguns kā cirvim. (Dzenis)

Balti vaigi -
Zilais putns,
Asais knābis -
Viņa nav liela.
Dzeltenās krūtis -
Tas ir... (Zīlīte)

Pastaigas svarīgas
Vadīt.
Un viņš kūko un knābj. (Balodis.)

Es apciemos visus pēc dienas,
Es iznīcināšu visu, ko zinu!
Es jums visu izstāstīšu pirms grafika,
Jo es... (varva)
Kā viņš atver muti, tas ir murgs! –
Viss, ko var dzirdēt, ir mašīna-mašīna-mašīna! (Vārna)

Paaugstināta fiziskā aktivitāte.

2. D.I “Saspiest un skaitīt”

Tagad noteiksim zilbju skaitu vārdos - ziemojošo putnu vārdus. Paņemiet sūkļus no paplātes. Katrai zilbei mēs izspiežam sūkli.

3. - Labi padarīts! Paskaties uz ekrānu.<Слайд 11>

Kas kopīgs visiem putniem to struktūrā? (2 spārni, 2 kājas, aste, apaļa galva, ovāls ķermenis, spalvas, dūnas)

Kā viņi atšķiras viens no otra? (Izmērs, krāsa, apspalvojums)

Paņemiet aploksnes uz galda, salieciet no mozaīkas putnu un nosauciet to.

4. Didaktiskais vingrinājums “Par ko?»

Kāpēc putnam ir knābis?
- Kāpēc putnam vajag spārnus?
– Kam putniem vajadzīgas ķepas?
– Kāpēc putniem vajadzīgas spalvas?
– Priekš kam putnam vajadzīga aste?

5. Pirkstu vingrošana “Putns”

Lai izpildītu nākamo uzdevumu, sagatavosim pirkstus.

Putns salocīja spārnus (savīti pirksti)
Putns nomazgāja spalvas (kustiniet pirkstus)
Putns pakustināja knābi (izgatavo knābi no mazajiem pirkstiņiem)
Putns atrada graudus
Putns ēda graudus (knābāt uz galda)
Putns dziedāja dziesmu (atver mazos pirkstiņus)
Putns izpleta spārnus (zīmē spārnus)
Tas lidoja, tas lidoja!

Paļaušanās uz vizuālo materiālu

6. Spēle “Atrast un ēnot”

– Uzmanīgi paskatieties uz ekrānu. Kas ir redzams attēlā?<Слайд 15>
- Tagad noskaidrosim, kurš ir uzmanīgākais. Cik putnu ir paslēpti attēlā?
- Nosauciet putnus, kas ir paslēpti attēlā.
– Viena un tā pati aina guļ visiem uz galda. Parādi man zvirbuli. Iezīmēsim un noēnosim zvirbuli. Sekojiet ēnojuma virzienam (bērni veic uzdevumu, lai nomierinātu mūziku).
Tu izšķīlējies?
Bērni: Mēs ēnojām.
– Un tagad visi kopā piecēlās. Pārvērsīsimies par putniem.

Relaksācijas un mūzikas terapijas elementi.

7. Fiziskais vingrinājums “Putni”.

Putni lec un lido.
Putni lēkā un dzied.
Putni savāc drupatas
Putni knābā graudus.
Vai esat iztīrījis spalvas?
Spalvas notīrītas!
Vai esi iztīrījis knābjus?
Knābji ir iztīrīti!
Mēs lidojām tālāk
Un viņi sēdēja aplī!

Fiziskais vingrinājums "Putni"

8. D.I “Pabarosim putnus”

Putni ziemā ir izsalkuši un auksti. Kā mēs par viņiem rūpējamies? (izgatavojām barotavas un barojām) Daudzi putni lido uz mūsu barotavu atpūsties un veldzēties. Ko jūs varat dot putniem? (maizes drupatas, ogas, speķis, griķi, prosa, rieksti, sēklas).
- Paskaties, esmu putniem sagatavojis cienastu, nofotografē katru bildi ar putnu un uzliec uz apakštasītes.
- Pastāsti man, kurš kuru putnu baroja? (baroju savu zīlīšu speķi utt.).
– Bērni, kam nepietika kārumu? (Pūce un dzenis).
- Un kāpēc?
(Pūce ir plēsīgs putns, kas ēd grauzējus. Dzenis barojas ar kukaiņu kāpuriem. Barību viņi iegūst paši)
– Kā vienā vārdā var nosaukt maizes drupatas, ogas, sēklas, prosu, speķi, riekstus? (Pārtika, barība, pārtika)
- Kam šis ēdiens ir paredzēts? (Putniem)
- Kam šis ir ēdiens? (Putnu sēklas)
- Kam šis ir ēdiens? (Putnu barība)

Garīgās veiktspējas uzturēšana nodarbības pēdējā daļā, izmantojot spēles metodi.

9. D.I “Sauc mani mīļi”

Tagad sildīsim ziemojošos putnus ar labiem vārdiem. Mīlīgs vārds ir kā saule.
- putns - putns, putniņš
- zīle - zīlīte
- zvirbulis – zvirbulis – mazais zvirbulēns
- bullfinks - bullfinks, bullfinks, bullfinks
- balodis - balodis, balodis
- atzīme - atzīme
- Labi padarīts! Ceru, ka putni dzirdēja mūsu sirsnīgos un laipnos vārdus un nāks pie mums ciemos biežāk.

III. Nodarbības kopsavilkums.

Par ko mēs runājām?
- Kuri uzdevumi jums patika visvairāk?
- Nodarbība ir beigusies, paldies.

Emocionālā stresa mazināšana.

Atsauces.

1. Grāmata “Kā iepazīstināt pirmsskolas vecuma bērnus ar dabu”, ko rediģēja P.G. Samorukova.

2. Grāmata “Krievijas putni”. Sastādījis L. L. Semago. M. Padomju Krievija, 1992. gads.

3. Rahmanovs A.I. “Putni ir mūsu draugi”, M. Rosagropromizdat, 1989.g.

4. Guralčuks L. “Pārsteidzošas lapas”. Žurnāls "Pirmsskolas izglītība". Nr.8 1995, 28.-30.lpp.

Materiāls un aprīkojums: audioieraksti (izrāde “Janvāris” no P. Čaikovska cikla “Gadalaiki”, putnu balsis un dziedāšana), kartītes ar migrējošo (bedelīga, lakstīgala, stārķis, rūķis) un ziemošanas (vārna, varene, dzenis, zīle, balodis) putni, 2 molberti, uzlīmes uz molbertiem (saule, sniegpārsla), kokošņiki ar dzeņa, vērša, zīlītes, varenes attēliem, grieztas kartītes ar ūdensputnu attēliem, augu eļļa; A5 papīra loksnes, otas atbilstoši bērnu skaitam, trauks ar ūdeni.

Nodarbības gaita

Tiek izrādīta izrāde “Janvāris” no P. Čaikovska cikla “Gadalaiki”. Skolotāja mūzikā nolasa bērniem S. Maršaka dzejoli “Ziema”:

Audzinātāja (V.). Par kuru gada laiku dzejolis runā? (Bērnu atbildes.) Ko līdzi atnesa ziema? (Bērnu atbildes.) Saka, ka ziema mēdz būt dažāda: reizēm līksma, reizēm kašķīga vai pat dusmīga. Kā jūs domājat, ar kādām dabas parādībām ziema pauž savu prieku? (Bērnu atbildes.) Kā ar dusmām? (Bērnu atbildes.)

Skolotāja nolasa īsu fragmentu no K. Ušinska stāsta “Ziemas vecenes nedarbi”.

IN. Kas tika apspriests šajā fragmentā? (Par putniem.) Kā putni uzvedas, kad iestājas ziema? (Daži putni lidoja uz siltajām zemēm.)

Tiem putniem, kas paliek, ir savi noslēpumi, kā izdzīvot ziemu. Iesaku aizbraukt uz parku un paskatīties, kā putni dzīvo ziemā. Ko mēs turpināsim? (Bērni piedāvā savus variantus.) Ejam slēpot. (Atdariniet kustības aplī atbilstoši mūzikai.)

Parkā ir daudz putnu. Kādi ir viņu vārdi? (Ziemojošie putni.) Kādus ziemojošos putnus jūs zināt? (Bērnu saraksts.) Kā sauc putnus, kas aizlidojuši uz siltajām zemēm? (Migrējošie.) Nosauciet gājputnus. (Bērnu atbildes.)

Spēle "Putni"

Bērni tiek sadalīti divās komandās - meiteņu komandā un zēnu komandā, un kapteiņi tiek izvēlēti, izmantojot skaitīšanu. Skan P. Čaikovska mūzika “Gadalaiki”, bērni izpilda uzdevumu: meitenes izvēlas kartītes ar gājputnu attēliem un novieto tās uz molberta, kas apzīmēts ar saulīti, bet zēni uz molberta, kas atzīmēts, novieto kartītes ar ziemojošu putnu attēliem. ar sniegpārsliņu.

IN. Tagad kapteiņi pārbaudīs, vai uzdevums ir izpildīts pareizi.

1. bērns.

Es valkāju koši sarkanu bereti,

Pelēkā satīna jakā,

Es esmu draugs visiem kokiem,

Un visi mani sauc... (dzenis).

2. bērns.

Sarkankrūšu, melnspārnu,

Man patīk knābāt graudus.

Ar pirmo sniegu uz pīlādža

Es atkal lidoju pie jums. (Vēlis.)

3. bērns.

Mazā ņirgāšanās

Dzeltenkrūtis putns

Es ēdu speķi un kviešus,

Un mani sauc... (zīlīte).

N. Gubskaja

IN. Kā saucam tos drosmīgos putnus, kas ziemā no mums neaizlido? (Ziemo.) No kā putni visvairāk baidās ziemā? (Bērnu atbildes.) Putniem vissliktākais ir nevis aukstums, jo līdz ziemai tie izaug zem spalvām, bet gan izsalkums. Kā jūs domājat, kur viņi ņem pārtiku ziemā? (Bērnu atbildes.)

Spēle "Ar ko mēs jūs varētu palutināt" (ar bumbu)

Zvirbulis - drupatas.

Zīle - speķis.

Balodis - prosa.

Waxwing - sēklas.

Vārna - maizes garoza utt.

Ielido “varva” (meitene kokošņikā) un saka: “Ziņas, ziņas! Vēstule jums!" Iedod skolotājam. Aploksnē ir izgrieztas kartītes ar ūdensputnu attēliem: pīle, zoss, gulbis.

IN. Kas tas ir? es nesaprotu. Dosimies pie galdiem un mēģināsim salocīt kārtis.

Bērni dodas pie saviem galdiem un savāc sagrieztas ūdensputnu kartītes.

IN. Kādus putnus tu dabūji? (Ūdensputni.) Ar ko šie putni atšķiras? (Bērnu atbildes.) Vai zini, kā ūdensputni pasargā savas spalvas no samirkšanas, jo tām ilgi jāpaliek ūdenī? (Eļļojiet ar taukiem, kas atrodas astes daļas eļļas blīvē.)

Eksperimenta veikšana

IN. Pārbaudīsim. Paņemiet papīra lapu un salokiet to uz pusēm. Vienu daļu iesmērē ar augu eļļu, otru atstāj tādu, kāda tā ir. Uzklājiet ūdens pilienu abās lapas pusēs. Ko jūs atradāt? (Ūdens ripo pa eļļotās loksnes virsmu, un neeļļotā daļa ir absorbējusi ūdeni un papīrs ir kļuvis slapjš.)

Secinājums: tauki atgrūž ūdeni.

IN. Puiši, ir pienācis laiks atgriezties bērnudārzā.

Bērni uz “slēpēm” mūzikas pavadībā atgriežas bērnudārzā.

IN. Puiši, vai jums patika pastaiga pa parku? (Jā.) Kādus putnus jūs tur satikāt? (Bērnu atbildes.) Kā tos var nosaukt vienā vārdā? (Ziemošana.)

Puiši, putni ir mūsu draugi! Parūpējies par viņiem.

Skan putnu dziedāšanas audioieraksts.

N. Čerņicka,
augstākās kategorijas skolotājs

Reģioni: Socializācija, komunikācija, izziņa, mākslinieciskā lasīšana, mākslinieciskā jaunrade, mūzikas pasaule.

Mērķis: Padziļināt un konkretizēt izpratni par ziemojošo putnu dzīves apstākļiem.

Uzdevumi:

1. Attīstīt sakarīgas runas prasmes, veidot pareizu runas izteikumu leksisko un gramatisko formatējumu.

2. Mācīt spēju risināt mīklas un attīstīt tēlaino domāšanu.

3. Attīstīt vizuālo uzmanību, nostiprināt zināšanas par ziemojošiem putniem.

4. Izkopt draudzīgas attiecības, izveidot pozitīvu kontaktu un veidot adekvātu pašcieņu.

Aprīkojums: stāsta teksts, dzejoļa stāstīšanas shēma, “sniega bumba”, sniegpārslas uz aukliņām, kartiņas ar ziemojošiem putniem, bilde par ziemu, mazas mājas un savvaļas dzīvnieku rotaļlietas, flomāsteri katram bērnam.

NODARBĪBAS PROGRESS:

1. Organizatoriskais moments “Labuma aplis” , bērni stāv aplī, pieskaroties plaukstām viens otram un saka labus vārdus.

Pedagogs: Labi darīts, puiši, mēs visi devām viens otram daļu no labestības. Tagad, lūdzu, pastāstiet man, kurā gada laikā mēs šobrīd atrodamies?

Pedagogs: Pierādi man, ka tiešām ir ziema, bet es saku, ka ir pavasaris. Pierādi.

— Ārā ir ļoti auksts (piekrītu)

— Daudz sniega, slidens (labi)

— Cilvēki ir silti ģērbušies (cepures, dūraiņi, kažoki, mēteļi, šalles un filca zābaki)

— Uz upēm ir ledus, zivis nokritušas dibenā (piekrītu)

— Putni aizlidoja uz siltākiem apgabaliem, bet ziemojošie palika (labi darīts)

- Saule spīd, bet nesilda.

Pedagogs: Labi darīts, jūs droši vien jau uzminējāt, ka šodien mēs ar jums runāsim par ziemu-ziemu. Tagad es jums pateikšu vēlēšanos mīklas, un tu klausies uzmanīgi.

1. Cālīte! Pārlēkt uz graudiem!

Nekautrējies, kurš tas ir? (zvirbulis)

2. sarkanbrūna, melnspārna,

Patīk knābāt graudus.

Ar pirmo sniegu uz pīlādža

Viņš atkal parādīsies (bulzulis)

3. Melna veste, sarkana berete,

Aste ir kā stops, deguns kā cirvis (dzenis)

4. Balti vaigi, zils putns.

Ass knābis, mazs,

dzeltenā krūtiņa ir... (zīlīte)

5. Raiba ņirgāšanās,

Garastes putns,

Runīgs putns

Laimīga baltā puse, un viņas vārds ir (varene)

(Bērni min mīklas un parāda putnus uz plakāta)

Pedagogs: Puiši, kā jūs varat saukt šos putnus vienā vārdā?

Ziemošana.

Pedagogs: Tieši tā. Un tad saki, kā sauc mūsu pilsētu, kur mēs ar tevi dzīvojam?

— Ohotska.

- Kā jūs domājat, vai mums Ohotskā ir šie putni? (Jā)

Pedagogs: Labi, labi darīts! ES tev piekrītu. Ziniet, puiši, putniem ziemā ir ļoti grūti, ir bargs sals un putniem ir grūti atrast barību.

Tagad es gribu jums pateikt vienu vēsture. Vai vēlaties klausīties? (Jā)

Ziemā Maša un Vitja staigāja pa parku. Sniegā puiši ieraudzīja salstošu zvirbuli. Maša paņēma putnu rokās un sāka to sildīt ar elpu. Puiši nolēma zvirbuli glābt. Viņi ielika putnu dūrainā un steidzās mājās. Mājās zvirbulis sasildījās un sāka knābāt sēklas. Vakarā Vitja uztaisīja padevēju. Nākamajā dienā puiši izlaida zvirbuli savvaļā, bet parka bērzā piekāra putnu barotavu. Katru dienu bērni uz barotavu nesa maizes drupatas un sēklas. Tā puiši palīdzēja putniem pārdzīvot bargo ziemu.

– Vai jums patika stāsts? (Jā)

— Kā sauca meiteni un zēnu? (Maša un Vitja)

Kuru viņi atrada? (zvirbulis)

— kā viņi palīdzēja zvirbulim? (ieliku to dūraiņā un aiznesa mājās)

- Ko izdarīja Vitja? (padevējs)

Kāpēc putniem ir nepieciešama barotava? (putniem ēst)

— Sakiet, kas patiesībā ir visbriesmīgākais putniem, ir bads vai aukstums? (bads)

Protams, puiši, izsalkums ir šausmīgs, jo putnus silda spalvas, un zem sniega putniem ir grūti atrast barību.

– Vai, jūsuprāt, puiši izdarīja labu darbu? (Jā)

Pedagogs: Vai vēlaties, lai es jums vēlreiz nolasu stāstu? (Jā)

(Paņem papīra lapu) Bet problēma ir tā, ka es noliku papīru uz galda, un šeit bija ūdens, un daži vārdi izrādījās izplūduši, bet es ļoti gribēju jums vēlreiz nolasīt stāstu. varbūt jūs varat man palīdzēt, un mēs varam to izlasīt kopā? (Jā)

(Skolotājs lasa un bērni pabeidz)

Pedagogs: Labi darīts, paldies, puiši, varbūt kāds vēlas pārstāstīt mūsu stāstu? (bērni pārstāsta)

Pedagogs: Paldies, puiši. Ārā ir tik auksts, ka mums pat rokas salst. Sasildīsim viņus. (tiek veikta roku pašmasāža)

Vienreiz. Divas. Trīs. Četri. Pieci (sagriež pirkstus)

Mēs devāmies pastaigā pa pagalmu (staigāt ar pirkstiem pa plaukstu)

Viņi veidoja sniega sievieti (ripināt kamolu ar divām plaukstām)

Putnus baroja ar drupačām (maizi sadrupina)

Pēc tam braucām lejā no kalna (pārbrauc ar pirkstu pa plaukstu)

Un viņi arī gulēja sniegā (uzlieciet plaukstu uz vienas plaukstas,tad otrā puse)

Mājās visi ieradās sniegā (nokratām plaukstas)

Paēdām zupu un devāmies gulēt (iedomātas karotes kustība, rokas zem vaiga) 2 reizes

Pedagogs: Kamēr spēlējāmies, stipri sniga un pie mums lidoja īstas sniegpārslas. Paskaties, kas tie ir?

Vai vēlaties, lai sniegpārslas griežas? (Jā)

- Tad jums ir jāpūš uz tām (lēnām velciet gaisu caur degunu. Neizpūtiet vaigus, izstiepiet lūpas kā "caurule" un pūtiet uz sniegpārslām.

(bērni uzstājas vingrinājums "Sniegpārslas" 3-5 reizes)

Pedagogs: Un tagad es ierosinu spēlēt vēlreiz. Spēle saucas: “Padodiet garām sniega bumbiņu – sakiet darbības vārdus”

Ziemā laikapstākļi ārā var būt dažādi: brīžiem snieg vētra, brīžiem stiprs sals, brīžiem snieg. Es tev uzdošu jautājumus, un tu atbildēsi.

- Sals (ko tas dara?) - salst, kniebj, kož

Blizzard (ko tas dara?) – gaudo, trako, slauka

- Sniegs (ko tas dara?) - iet, riņķo, lido, krīt

Bērni (ko viņi dara?) - spēlējas, jāj, priecājas, izklaidējas

— Saule (ko dara?) – spīd, bet nesilda

Pedagogs: Labi darīts, puiši, jūs paveicāt uzdevumu. Tagad nāc pie manis un apskati mūsu diagrammu. pieņemsim mēs godinām tos, kas mums jau pazīstami dzejoļi dažādos veidos.

(Bērni skatās diagrammu un paskaidro, kā lasīt - skaļi, klusi, ātri, lēni, jautri, skumji)

Bērni spēlē un lasa dzejoļus pa pāriem:

Lācis ļoti saslima, lācis ēda daudz medus

Lācis raud un rūc. Mans kuņģis sāp.

Pedagogs: Man ļoti patika, kā jūs pareizi lasāt dzejoļus pēc shēmas. Un es jums arī esmu sagatavojis bildi par ziemu (galu galā šeit tagad ir ziema). Jūsu uzdevums, puiši, ir pareizi novietot dzīvniekus tur, kur tiem vajadzētu dzīvot.

Bērni: - Šis ir vilks, viņš dzīvo mežā.

- Šis ir lācis, viņš dzīvo mežā.

– Tas ir kaķis, viņa dzīvo kopā ar cilvēku.

- Šis ir suns, viņa dzīvo kopā ar cilvēku un... utt.

Pedagogs: Puiši, kamēr mēs mācījāmies, mūsu sniegpārslas, kas lidoja pie mums, izkusa, jo mūsu grupā ir silts (un sniegs, atcerieties mūsu eksperimentus, kūst siltumā), iesaku jums pašiem uzzīmēt sniegpārslas, paņemt marķierus un uzzīmēt .

Bērni zīmē paši, klausoties mūziku.

Lai visiem jauka diena!!!

Uz drīzu redzēšanos!!!

Integrētas nodarbības kopsavilkums par tēmu: “Ziemojošie putni”.


Efimova Alla Ivanovna, GBDOU Nr. 43 skolotāja, Kolpino Sanktpēterburga
Apraksts: Piedāvāju tiešo izglītojošo pasākumu kopsavilkumu vecāka un sagatavošanas vecuma bērniem. Šis materiāls būs noderīgs bērnudārza skolotājiem. Nodarbības laikā tiek nostiprinātas bērnu zināšanas par putniem.
Mērķis: Nostiprināt, paplašināt un vispārināt zināšanas par ziemojošajiem putniem, pētīt to īpašības. Attīstīt gādīgu attieksmi pret putniem un vēlmi palīdzēt tiem grūtos brīžos.
Izglītības joma: Sociālā un komunikatīvā attīstība.
Uzdevumi:
- pilnveidot bērnu rotaļu mijiedarbības prasmes;
- veidot humānu attieksmi pret savvaļas dzīvniekiem un putniem;
- izkopt bērnos komunikatīvo kultūru: spēju vadīt sarunu par noteiktu tēmu un veikt radošu darbu.
Izglītības joma: Kognitīvā attīstība.
Uzdevumi:
- veicināt uzmanības stabilitātes attīstību bērniem secīgu uzdevumu veikšanas procesā uz vizuālā un skaņas pamata;
- veicināt loģiskās domāšanas attīstību un cēloņu un seku attiecību nodibināšanu.
Izglītības joma: Mākslinieciskā un estētiskā attīstība.
Uzdevumi:
- veicināt asociatīvās domāšanas un radošās iztēles attīstību bērnos;
- veidot interesi par apkārtējās realitātes estētisko pusi, apmierinot bērnu pašizpausmes vajadzības.
Izglītības joma: Runas attīstība.
Uzdevumi:
- stiprināt bērnu spēju atbildēt uz jautājumiem pilnos teikumos;
- iemācīties rakstīt īsus stāstus par ziemojošiem putniem;
- aktivizēt un paplašināt vārdu krājumu par tēmu “Ziemojošie putni”
- attīstīt uzmanību un domāšanu.
Izglītības joma: Fiziskā attīstība.
Uzdevumi:
- turpināt darbu pie veselības uzlabošanas, motorisko spēju un īpašību attīstīšanas (veiklība, ātrums, spēks, lokanība).

Priekšdarbi: grāmatu lasīšana, sarunas, vērojumi pastaigās, dzejoļu iegaumēšana, mīklu risināšana par putniem, slaidu, ilustrāciju apskate, barotavu gatavošana.
Materiāli un aprīkojums: izgriezti attēli, putnu ilustrācijas, sagataves barotavu izgatavošanai, otas un krāsas, šķēres vai kancelejas nazis, portatīvais dators, prezentācija par tēmu “Ziemojošie putni”.
Veiktas intervijas un novērojumi ar bērniem.
GCD izmanto: metodes un tehnikas.
Vizuāli - rāda ilustrācijas, attēlus; verbāls - stāsta rakstīšana, atbildes uz jautājumiem, sarunas; praktiska – palīdzības sniegšana bērniem; spēles - didaktiskās spēles.

Kopīgo pasākumu gaita:
Uz galda izklāti izgriezti putnu attēli (uz sarkana kartona vēršucis, uz dzeltena kartona zīle, uz pelēka kartona zvirbulis, uz melna kartona dzeguze).
Pedagogs: Bērni iet pie galdiem un skatās attēlus, ņemiet vērā, ka attēli ir dažādās krāsās. Izvēlieties attēlus pēc krāsas un savāciet tos. Ko tu dabūji?
(Bērnu atbildes).
Pedagogs: Tieši tā, putniņi. Kurš var nosaukt jūsu savākto putnu vārdus?
(bērnu atbildes).
Pedagogs: Vienā vārdā, kā nosaukt šos putnus?
(bērnu atbildes)
Pedagogs: Tieši tā, ziemošana. Kāpēc, jūsuprāt, tos sauc tā - ziemojoši?
(bērnu atbildes).
Pedagogs: Pa labi. Un tagad es jums pastāstīšu mīklas par putniem, un jūs man pateiksit atbildes, un, lai palīdzētu, es jums parādīšu attēlus uz ekrāna. Skatieties un klausieties uzmanīgi.
1. Mēs atšķiras pēc krāsas,
Jūs satiksit mūs ziemā un vasarā,
Ja plivinām spārnus,
Mēs būsim zilajās debesīs.
Čau, dziedi un kūko,
Pabaro mūs ziemā...
Bērni, kas mēs esam? Nosauciet to. (putni)
2. Mugura ir zaļgana,
Vēders ir dzeltenīgs,
Maza melna cepure,
Un šalles strēmeli. (zīle)


3. Jūs atradīsiet viņu savā pagalmā,
Viņa ir prieks bērniem,
Neuzdrošinies viņu aizvainot
Šis putns... (zvirbulis)


4. Krāsa – pelēcīga,
Ieradums - zagšana,
Aizsmacis kliedzējs,
Slavenība,
Viņas vārds ir...(vārna).


5. Mežā, skanot čivināšanai, zvanīšanai un svilpošanai,
Meža telegrāfists pieklauvē:
"Čau, strazds, draugs!"
Un zīmes... (dzenis).


6. Ziemā uz ābeles zariem!
Savāc tos ātri!
Un pēkšņi uzlidoja āboli,
Galu galā tas ir... (bulbīši).


7. Paskatieties uz balkonu:
Viņš te kūko kopš rīta.
Šis putns ir pastnieks,
Lidos jebkurš maršruts. (Balodis.)
8. Kāds galds starp bērziem,
Brīvdabas?
Viņš dod gardumus aukstumā.
Putni ar graudiem un maizi (Padeveja).
Pedagogs: Pa labi. Kam domātas barotavas? (bērnu atbildes). Ko putni ēd un ko var likt barotavā? (bērnu atbildes). Labi padarīts!
Pedagogs: Labi darīts, gudrie puiši, jūs paveicāt ļoti labu darbu.
Pedagogs: Putnus, kas lido pie mums no ziemeļiem, iestājoties aukstam laikam, sauc par nomadiem. Tagad es jums parādīšu attēlus, un vai jūs man nosauksiet šos putnus? (bērnu atbildes)
Bullfinks, krustnagliņa, vaskspārnis, zīle.
Pedagogs: Tev izdevās lieliski. Pievērsiet uzmanību, ka jūsu priekšā ir molberts, uz molberta ir izkārti attēli, uzmanīgi apskatiet attēlus un mēģiniet pilnā teikumā pateikt, kas uz tiem ir attēlots.
- Kādi putni aizlidoja uz barotavu?
- Ko zīlītes ēd?
- Kā sauc putnu māju?
- No kā var pagatavot barotavu?
- Nosauciet ziemojošos putnus?
- Kāpēc jums jāpalīdz putniem?
- Ko putni ēd?
Pedagogs: Labi darīts, man ļoti patika, kā tu veidoji teikumus. Spēlēsim spēli: "Putnu skaitīšana". Tagad pielikšu pie molberta plakātu ar putnu attēlu un kopā skaitīsim putnus. (Bērni skaita putnus.)
Pedagogs: Ziemojošie putni nebaidās no sala, tie daudz lido un paši cenšas dabūt barību arī aukstākajā laikā. Viņi meklē kukaiņus, kas paslēpti mizas spraugās, māju un sētu spraugās, meklē lapu koku augļus un sēklas, skuju koku čiekurus ar sēklām. Viņi lido uz mūsu mājām pēc palīdzības. Un jums un man jāpalīdz saviem spalvainajiem draugiem pārdzīvot ziemu. Kas mums jādara, lai palīdzētu viņiem pārdzīvot auksto sezonu?
(bērnu atbildes).
Pedagogs: Tieši tā, putni ziemā jābaro un jābūvē tiem barotavas. Neaizmirstiet iztīrīt šīs padeves pirms ēdiena ievietošanas tajās. Vai vēlaties, lai es jums pastāstu, kādu putnu tas ēd? (bērnu atbildes).
- Zvirbuļi mīl graudus un maizes drupatas.
- Zīles pārtiek no graudiem, maizes drupačām, un viņu iecienītākais gardums ir speķis.
- Bulvīši – ēd sēklas, ogas, mīl knābāt pīlādžu ogas.
- Vārnas – barojas ar pārtikas atliekām un pārpalikumiem.
Pedagogs: Mēs runājām par putniem, nolēmām, kā palīdzēt putniem, un tagad es iesaku pāriet no vārdiem pie darbiem. Puiši, iepriekšējā nodarbībā jau sākām gatavot barotavas, bet diemžēl maz darījām, šodien turpināsim strādāt. Atgādini, ko mēs sākumā darām, no kā taisām barotavas.(bērnu atbildes)
Fiziskais vingrinājums "Mazais putniņš"
Mazs putns
Lidoja pāri debesīm (putni lido)
Sēdēja zem loga
Viņa knābāja drupatas (tupās un knābāja graudus),
Putns atdzīvojās (viņi piecēlās, nokratījās),
Viņa iztaisnoja muguru.
Viņa nodziedāja dziesmu un ielidoja mājā (vicinot rokas).
Pedagogs: Sēdies savās vietās un ķersimies pie darba,kastes nokrāsosim,var izrotāt ar zīmējumiem,pagaidām kamēr nožūs.Un tad lūgsim vecākus palīdzēt,izgriežam logus mājām izgatavots. Skatieties puiši, kādas skaistas barotavas esat sagatavojuši.
Pedagogs: Pastaigas laikā pakarināsim barotavas un iebērsim barotavās barību. Iesaku arī pie savām mājām pakārt sagatavotas barotavas, lūgt vecākus, lai tev palīdz. Es domāju, ka mēs palīdzējām daudziem putniem un izglābām daudzu putnu dzīvības.
Pedagogs: Puiši, mūsu stunda ir beigusies. Pastāsti man, par ko mēs runājām, ko atceries. Kas jums patika visvairāk? (bērnu atbildes).
Pedagogs: Klausieties E. Blagiņinas dzejoli “Viņi lido prom, aizlido...”
Drīzumā gaidāmas baltas sniega vētras
Sniegs celsies no zemes.
Viņi aizlido, viņi aizlido,
Celtņi aizlidoja.
Dzeguzes birzī nedzird.
Un putnu māja bija tukša.
Stārķis plivina spārnus -
Viņš aizlido, viņš aizlido.
Lapu šūpošanās rakstaina
Zilā peļķē uz ūdens.
Melns staigs staigā ar melnu baļķi
Dārzā gar grēdu.
Tie sabruka un kļuva dzelteni
Reti saules stari.
Viņi aizlido, viņi aizlido,
Rooki arī aizlidoja.
Plānotais rezultāts:
- aktīva bērnu līdzdalība, spēja formulēt atbildes uz skolotāja jautājumiem, dialogiskas runas meistarība, draudzīga izpausme radošās darbības procesā.
Tālākais darbs:
– Mēs plānojam izstrādāt projektu.

Nodarbības mērķi:
Izglītojoši:

1. Atjauniniet bērnu vārdnīcu par leksisko tēmu “”.
2. Paplašiniet idejas par ko putni ēd ziemā.
3. Iemācieties atbildēt uz logopēda jautājumiem pilnos teikumos.

Labošanas:

1. Attīstīt dzirdes uztveri, dzirdes uzmanību, dzirdes atmiņu.
2. Pagaidu pārstāvniecību attīstība.
3. Taktilo sajūtu un pirkstu smalkās motorikas attīstīšana.
4. Vizuālās uztveres un atmiņas attīstība.
5. Pilnveidot spēju mainīt vārdus instrumentālajā gadījumā.

Izglītojoši:

1. Attīstīt interesi par nodarbību, izmantojot vizuālo materiālu un spēles momentus.
2. Izkopt mīlestību pret putniem un vēlmi par tiem rūpēties.
3. Izkopt neatlaidību, smagu darbu un spēju saglabāt uzmanību visas nodarbības laikā.

Nodarbības gaita:

1. Organizatoriskais moments.

Puiši, kāds tagad ir gada laiks? (Ziema)

Kurš ziemas mēnesis ir ārā? (janvāris)

Kurš var mums pastāstīt? (balts putns ar numuru 2).

Kurš ziemas mēnesis ir janvāris? (otrais), un kura bija pirmā, pirms janvāra? (decembris)

Kurš mums palīdz noteikt nedēļas dienu (gailis atbalsta diagrammā).

2. Galvenā daļa:

Puiši, kādi svētki bija nesen? (Nesen bija Jaunais gads).

Svētki pagāja, un es atradu dāvanu.

Bet tas nav parakstīts. Uzminēsim, kam tas paredzēts!

Logopēde izņem skaistu svētku kastīti. Tajā ir maisiņi. Bērni, kurš pēc taustes var uzminēt, kas atrodas maisos?

Bērni iznāk pa vienam. Ja kāds nevar uzminēt, kāds cits mēģina.

1 maisiņš sēklu.

2 maisiņi - žāvētas ogas

3 maisiņi - speķa gabaliņi.

4 graudu maisi.

Kas ir somās? (pārtika).

Kam tas paredzēts? (Putniem). Kāpēc putniem ir vajadzīga barība? (putniem ziemā grūti dabūt barību, barības maz)

Vai putniem ir viegli ziemā dzīvot mežā? (tas ir grūti, viņi ir auksti, izsalkuši)

Vai viņiem ir viegli atrast pārtiku tur, kur ir daudz sniega?

(Snigā grūti atrast barību, snieg daudz).

Putni ziemā mirst nevis no sala, bet gan no bada. Aukstumā visgrūtāk ir atrast pārtiku.

3. Nodarbības tēmas ziņojums:

Šodien mēs uzzināsim, kuriem putniem šīs dāvanas ir paredzētas. Kam ir vajadzīga pārtika lielā salnā?

Pirmā putna ierašanās.

- Uzmini mīklu:

Mugura ir zaļgana,

Vēders ir dzeltenīgs,

Uz galvas ir melns vāciņš,

Un pat svītru kaklasaite.

Vēders ir dzeltenīgs,

Uz galvas ir melns vāciņš,

Un pat svītru kaklasaite.

4. Darbs ar mīklu.

Kāds vēders ir šim putnam? (dzeltens)

Kāda mugura? (zaļš)

Kas viņai ir uz galvas? (maza melna cepurīte)

Kas viņai uz krūtīm? (kaklasaite)

Kurš klasē atradīs zīlīti?

(klases bērni meklē paslēptu zīlīti un novieto uz tāfeles).

Vai tas ir īstais putns? Vai viņai ir melna cepure? Vai viņai ir dzeltenas krūtis? Vai jums ir kaklasaite?

Otrā putna ierašanās.

Un šis putns paslēpās. Viņa pārvērtās par ģeometrisku figūru.

Kurš? (aplis). Kāds loks? (sarkans). Kā sauc šo putnu? (bulžubs)

Kā figūra tev pateica, ka tā ir vērša?

(vēršam ir sarkana krūtis un apaļa forma).

Kurš vēršu atradīs klasē? (bērni atrod vēršu un novieto to uz tāfeles) Kāpēc to sauca tā? Kāds vēl vārds ir dzirdēts šī putna vārdā? (sniegs). Kāpēc viņu tā sauca?

Kāda lāde ir vēršam? Kā viņš izskatās? (uz ābola, sarkana bumbiņa).

Trešā putna ierašanās:

Uzmini šo putnu pēc tā dziedāšanas. (Skan mūzika - putni dzied).

Kurš putns čivina? (zvirbulis). Kas tas par putnu? (mazs, pelēkbrūns). Atrodiet šo putnu klasē.

Ceturtais putns:

Un vēl veikls putns ar melnbaltām spalvām. Spalvām var būt zaļa vai zelta nokrāsa. To sauc arī par balto pusi.

Ko nozīmē baltā puse?

Kā mēs varam saukt visus šos putnus vienā vārdā? (ziemošana). Kāpēc viņus sauca par ziemniekiem?

Zināšanu nostiprināšana. Putnu vārdu korāla izruna. (Pareizrakstības izruna).

Tagad pārbaudīsim, cik daudzi no jums atceras ziemojošos putnus.

Spēle “Kurš putns aizlidoja? »

5. Fiziskie vingrinājumi:

Ikviens, kuram pieskaras maģiska putna spalva, pārvēršas par putnu.

Pa izcirtumu staigā putni. Viņi lec. Viņi lido. Un tagad putni ir notīrījuši spalvas un knābuši graudus.

Un tagad spalva mūs atkal pārvērš par bērniem. (Logopēds pieskaras bērniem ar spalvu)

Puiši, paskatieties, kādu sniega kupenu ir izveidojis putenis! Kas ir sniega kupenā? (zem baltās drānas ir paslēpta padevējs).

Logopēds atver audumu un izņem padevēju.

Vai jūs zināt, kas ir šī dīvainā māja? (padevējs).

No kurienes viņa ir? (kāds to darīja). Kāpēc jums ir nepieciešams padevējs?

(Padevējā ielej putnu barību.) Paņemsim barotavu un liksim tur putniem dāvanas.

6. Jauna materiāla komunikācija.

Puiši, vai jūs zināt, ko putni labprāt ēd?

(Putni mīl drupatas, graudus, sēklas).

Zīlēm visvairāk patīk speķis, taču tam jābūt nesālītam. Tiek parādīta atsauces diagramma.

Kas patīk vēršam? Bulžu iecienītākais gardums ir pīlādžu ogas, irbene, mežrozīšu gurni un sēklas. Tiek parādīta atsauces diagramma.

Zvirbuļi mīl dažādus ēdienus, bet īpaši sēklas. Bet pirms putnu apstrādes sēklas ir nedaudz jāsaplacina. Piemēram, apvelciet tiem stikla pudeli. Tiek parādīta atsauces diagramma.

Kas patīk varnam? Varnei visvairāk patīk graudi.

Un tagad mēs pacienāsim savus draugus.

Kam tu iedosi speķa gabaliņus? (Zīlei dodu speķa gabalus).

Kuru pacienāsi ar sēklām? (Zvirbuli apstrādāšu ar sēklām).

Kam tu dosi ogas? (Ogas atdošu vēršam).

Ko jūs varat ārstēt vareni? (Vareni var apstrādāt ar graudiem.)

Kādi putni pulcējas mūsu barotavā? Kā tos var nosaukt vienā vārdā? (ziemojošie putni)

7. Praktiskās aktivitātes.

Vai jūs vēlētos, lai katram no jums būtu kāds ziemojoša putna portrets? Šodien mēs izsekosim putnus, izmantojot trafaretu. Lai putns būtu skaists un vienmērīgs, trafarets ir stingri jātur ar kreiso roku, lai tas nepazustu. Un ar labo roku apli putnu. Pēc tam pabeidziet to zīmēt (acs, kājas, spārns).

Kādus putnus jūs satikāt nodarbības laikā?

Kāpēc viņus sauca par pārziemotājiem?

Bērnu darbu izstāde.

Dubok Dina Vladimirovna
Pašvaldības izglītības iestāde "18.vidusskola"
Abakāna, Hakasijas Republika