Tēma (nodarbība):Mācīšanās rakstīt sufiksu -ok- lietvārdos..
Plānotie rezultāti:
: turpināt veidot skolēna iekšējo pozīciju pozitīvas attieksmes pret skolu līmenī;
metasubjekts rezultāti:
regulējošas : darbības procesa un rezultātu kontrole un izvērtēšana, korekcija, prasme noteikt tēmu un formulēt mērķi ar skolotāja palīdzību; plānošana mācību aktivitātes;
izziņas : rast atbildes uz jautājumiem, izmantojot mācību grāmatu, savu dzīves pieredzi un nodarbībās iegūto informāciju, salīdzināt, analizēt un rezultātā izdarīt secinājumus kopīgs darbs;
komunikabls : piedalīšanās kolektīvā problēmas apspriešanā, plānojot izglītības sadarbību ar skolotāju un vienaudžiem; iemaņu veidošana strādāt pārī, grupā;
priekšmeta rezultāti:
Iemācieties pareizi rakstīt galotni - ok lietvārdos pēc šņākšanas.
Nodarbības mērķis: radīt apstākļus, lai iepazītos ar sufiksa - ok- rakstīšanas likumu vārdos ar saknes galotni šņāc un izveidot pareizrakstības algoritmu no sufiksa - ok-. strādājot grupā.
Aprīkojums : mācību grāmata, prezentācija, drukāta piezīmju grāmatiņa.
Skolotāja darbība
Bērnu aktivitātes
UUD
es . Laika organizēšana
Labrīt puiši! Sveiki, dārgie kolēģi! Ceru, ka mums visiem ir brīnišķīgs noskaņojums un bērniem pietiek prasmju atklāt jaunas zināšanas.
Šodien nodarbībā atklāsim vēl vienu mazo lielās krievu valodas noslēpumu.
Lai to izdarītu, mums ir jāatkārto noteikumi par darbu pāros, grupā.
Mēs runājam pieklājīgi
sauc sarunu biedru vārdā,
mēs runājam pēc kārtas, nepārtraucot viens otru,
uzmanīgi klausoties
skaidri izteikt savu viedokli, pierādot likumu
;
Ja nevaram nonākt pie kopīga viedokļa, vēršamies pēc palīdzības pie skolotāja.
Ko mēs varam pievienot, ja strādājam grupā?
Mēs izvēlamies to, kurš prezentēs darbu un salabos.
Personīgi: formā
skolēna iekšējā pozīcija pozitīvas attieksmes pret skolu līmenī;
II . Zināšanu atjaunināšana
Sāksim strādāt. Atveriet klades un pierakstiet numuru, klases darbu.
1.Min kaligrāfija
Apskatiet min. kaligrāfija, ko tu pamanīji?
Kas ir sufikss?
Izvirzi sev mērķi, pie kā strādāšu kaligrāfijas minūtē.
1 slaids
2. Pierakstiet, iezīmējiet vārda daļu, kurā atrodas pareizrakstība, ievietojiet trūkstošo burtu.
Izvēlēsimies darba formas (kāpēc?)
atslēga? uz, zaķis? nok, gudrs? c, papēdis? uz
Pārbauda
Kam ir grūtības ar vārda papēža pareizrakstību?
Kurš rakstīja ar burtu "o"?
Kurš rakstīja ar burtu "yo"?
Vai mēs varam apstiprināt, kuram ir taisnība?
Puiši, kas ir labi? Kāpēc?
Kāda runas daļa ir vārdspapēža?? līdz? (pierakstīt problēmu uz tāfeles???)
Vai varat uzminēt, kāda ir nodarbības tēma?
2. slaids
Priekšmets: Sufikss ok lietvārdos.
Mērķis: iemācieties lietvārdos rakstīt sufiksu ok. (raksta uz tāfeles)
3. slaids
Puiši palīdz man plānot mūsu darbu.
Darbību plānošana uzdevumu risināšanai. Skolēni tiek aicināti sakārtot stundas uzdevumus pareizā secībā un noteikt papildus.
1. Trenējies rakstīt vārdus ar galotni -ok-.
2. Novērtējiet savu darbu.
3. Ievērojiet vārdus ar galotni -ok- un izdariet secinājumus.
4. (papildus) Iemācieties rakstīt vārdus ar neuzsvērtu patskaņu saknē
5. Iepazīstieties ar sufiksa -ok- rakstīšanas likumu vārdos ar saknes galotni šņāc.
Pārbaude
Rakstīšana uz tāfeles.
1. Ievērojiet vārdus ar galotni -ok- un izdariet secinājumus.
2. Iepazīstieties ar sufiksa -ok- rakstīšanas likumu vārdos ar saknes galotni šņāc.
3. Trenējies rakstīt vārdus ar piedēkli -ok-.
4. Novērtējiet savu darbu.
4. slaids
Aktivitāšu izvērtēšana pēc kritērijiem.
1. Prast pareizi uzrakstīt vārdus ar galotni -ok-
3. Precīzs darbs piezīmju grāmatiņā.
Tie ir sufiksi.
Šī ir vārda daļa, kas nāk aiz saknes un kalpo jaunu vārdu veidošanai.
Bērni izvēlas darba formas, pieraksta vārdus
Mēs pārbaudām.
(Bērni paceļ rokas)
Nē, mēs neesam pētījuši šo tēmu, tāpēc mēs nezinām noteikumus.
Tas ir lietvārds. Apzīmē objektu un atbild uz jautājumu ko.
- Sufikss ok lietvārdos.
- iemācieties lietvārdos rakstīt galotni ok.
Grupas darbs
Skolēni sakārto uzdevumus pareizā secībā, lai atrisinātu izvirzīto mērķi, atrastu papildus uzdevumu.
3,5,1,2
Kognitīvā: rast atbildes uz jautājumiem, izmantojot savu dzīves pieredzi un nodarbībās saņemto informāciju; salīdzināt, analizēt un kopīgā darba rezultātā izdarīt secinājumus;
Normatīvie akti: darbības procesa un rezultātu kontrole un izvērtēšana, korekcija, prasme noteikt tēmu un formulēt mērķi ar skolotāja palīdzību; izglītības pasākumu plānošana;
Komunikabls epiedalīšanās kolektīvā problēmas apspriešanā, izglītības sadarbības plānošana ar skolotāju un vienaudžiem, prasmju veidošana strādāt pāros, grupās
III . Jaunu zināšanu problemātisks skaidrojums
Strādājiet pie pirmā nodarbības uzdevuma.
5. slaids - Norakstīt, izcelt galotni, uzsvērt, ievērot galotni, izdarīt secinājumu.
Kā puiši strādās? (pārī, grupā)
muca, sniega pika, mēle, adrese, papēdis
Pārbauda
Strādājiet pie otrā nodarbības uzdevuma.
Mācību grāmatas 25. lpp.
Mēs lasām pie sevis un skaļi.
Atpakaļ pie vārdapapēža? līdz.kāpēc sufikss ok?
6. slaids
Pirms turpināt nodarbības 3.uzdevumu, izveidosim algoritmu darbam ar piedēkli ok. Izvēlieties darba formu.
Pārbaude. (piestipriniet uz tāfeles)
Puiši uzstājas pa pāriem. (Grupā)
Bērni veido plānu
Kārtojiet vārdus pēc sastāva.
Liek uzsvaru.
Uzziniet, kura vārda daļa ir uzsvērta.
Ievērojiet saknes pēdējo skaņu un uzsvērto patskaņu.
Izdariet secinājumu.
Pēc plāna sastādīšanas bērni ievēro šos vārdus un izdara secinājumus..
Sufikss -ok- vienmēr ir stresā, pēc šņākšanas rakstām burtu o
Izveidojiet algoritmu (darba formu izvēlaties pats
Algoritms:
Kārtojiet vārdus pēc sastāva.
Formulējiet pareizrakstību.
Liek uzsvaru.
Ievērojiet pēdējo saknes skaņu.
Uzrakstiet vārdu pareizi.
Komunikabls: piedalīšanās kolektīvā problēmas apspriešanā, prasmju veidošana strādāt pāros, grupā;
Normatīvie akti: stundas mērķa un uzdevumu saglabāšana.
Kognitīvā: salīdzināt, analizēt un kopīgā darba rezultātā izdarīt secinājumus;
IV . Primārais stiprinājums
Strādājiet pie trešā nodarbības uzdevuma.
Piem. 1 lpp. 25. (3 vārdi pie tāfeles ar skaidrojumu)
Kurpe + labi \u003d kurpe, bullis + labi \u003d bullis,
Patstāvīgi 3 vārdi (draugs, vabole, pļava)
Fizminutka
Sufikss iet pa taku
Un viņš spēlē ermoņikas...
Šeit ir māja. Šī ir māja.
Šī ir māja. Šeit dzīvo rūķis.
Šī ir milža mājvieta
Milzu Istukan…
Bēdziet no viņa
neaiztiec nevienu!!!
ejot uz vietas 3-4 sek.
rokas krūtīs priekšā, roku raustīšanās
apsēdies, piecelies
piecelties
piecelties uz pirkstiem, rokas augšā,
stiept
darbojas vietā 2-3 sekundes.
Bērni strādā piezīmju grāmatiņā
Bērni, pamatojoties uz novērojumiem, izdara secinājumus par sufiksa rakstību.
Novērtējiet savu darbu
Regulējošais: darbību procesa un rezultātu kontrole un novērtēšana
v. Jaunu zināšanu iekļaušana
zināšanu un atkārtošanās sistēmā.
Piedāvāju noskaidrot, cik labi tiek apgūtas zināšanas.diferenciācija ( patstāvīgs darbs)
drukāta piezīmju grāmatiņa 5. lpp., 1. vingrinājums
S. 25 bij. 1 (turpinājums)
Pievērsiet uzmanību mājienam.
Veikt. Mēs pārbaudām.
Piecelieties puiši, kuriem ir tikai sufiksi, labi,
Un kam ir sufiksi un ok un ek
Nosauciet vārdus ar galotni ok
Spēle ir pasaka par sufiksiem.(Pielikums) Tagad mēs savā klasē izvēlēsimies burvjus (savstarpēja pārbaude)
Burvji ceļas augšā.
Noteikums 25. lpp
3. vingrinājums un 5. vingrinājums (ja vēlaties iegūt 5)
Viņi pārbauda vārdus un pieceļas tie, kuriem visos vārdos ir piedēklis -ok-.
Bērni pieraksta mājasdarbs
Komunikabls: dalība grupas diskusijā par problēmu,
V /.Atspulgs. (Nodarbības kopsavilkums)
Darbs pie ceturtā nodarbības uzdevuma
Ierosinu novērtēt sevi pēc kritērijiem.
1. Prast pareizi uzrakstīt vārdus ar galotni -ok-
2. Precīzs darbs piezīmju grāmatiņā.
8. slaids
Tagad, lūdzu, pabeidziet teikumus, ko redzat uz tāfeles: šodien stundā
ES uzzināju…
ES iemācījos…
Man bija grūti...
kuram vēlos pateikties par darbu
Kur mēs varam izmantot šīs zināšanas?
Novērtēts pēc "maģiskā lineāla"
Nosakiet, kas nav līdz galam skaidrs nodarbības tēmā.
Normatīvie akti:
kontrole un korekcija
1.pielikums
“Sen apkārtnē bija divi ciemati. Vienā dzīvoja saknes, otrā – sufiksi. Starp tiem tecēja plata un dziļa upe. Ciema ļaudis laivās brauca viens pie otra ciemos, sarunājās, bet ne visi varēja laivu vadīt, un visi gribēja doties uz otru krastu. Un tā saknes un sufiksi nolēma apvienoties un uzbūvēt tiltu pāri upei. Tilts izrādījās lielisks. Abu ciemu iedzīvotāji dzīvoja kopā, izklaidējās, rīkoja ballītes, kāzas. Bet nāca nepatikšanas. Troļļi uzbruka ciemiem. Viņi sagrāba tiltu, iznīcināja to, atdalīja saknes un sufiksus vienu no otra. Troļļi pieķēdēja upi, lai neviens nevarētu tai pāriet uz otru krastu, un atslēgas tika iemestas upē. Un saknes un sufiksi palika, katrs vienā upes pusē. Viņi nekādā veidā nevar apciemot viens otru, un neviens pārdrošnieks nevarēja pārraut ķēdes, vēl jo mazāk atrast atslēgas dziļā upē. Bet viņi saka, ka kaut kur dzīvo laipns burvis, kurš var atkal savienot tiltu. Lai to izdarītu, jums vienkārši jāizvēlas pareizie vārdu sufiksi. Varbūt šis labais burvis ir jūsu vidū? Pamēģini. Un es dodu uzdevumu: izvēlēties pareizos piedēkļus vārdiem.
2.pielikums (karte)
vecs? rūpējies? gailis? vilks? kuģis? baļķis7
onok yonok
ec itz ec
labi ik
Nodarbības mērķi:
- pilnveidot skolēnu zināšanas par piedēkli -ok- rakstīšanu,
- attīstīt lietvārdu sufiksu pareizrakstības prasmes un iemaņas, atmiņu, uzmanību, runu, spēju klausīties,
- audzināt centību, neatkarību, interesi par mācību priekšmetu.
Nodarbību laikā
1. Laika organizēšana
Vai uz jūsu galda ir mācību grāmata?
Kā ar pildspalvām un piezīmju grāmatiņām?
Sāksim nodarbību tagad
Kad tev viss ir kārtībā.
Esi uzmanīgs,
Paklausīgs un vērīgs.
Mācīties krievu valodu
Jums viss ir nopietni jāizpēta.
2 . vārdu krājuma darbs (1.pielikums, 5. slaids ,6)
Pteka, b.seda, b.l.to, meitene, z.bota, z.vod, m.rkov, k.l.ndar, k.strulya, .g.rod, r.keta, tr.mvai , sh.k.lad, sh .fer.
3. Jauna materiāla apgūšana.
Problemātiska situācija. Skatāmies piedēkli - ok - adrese, tupele, vāvere, stobrs, tuberkuls, gobijs, vējiņš, vakars, mati, vērpte
Vai izdevās pamanīt šī sufiksa īpatnības?
Bērni izdara secinājumu: pirmkārt, šis sufikss vienmēr tiek uzsvērts, un, otrkārt, skaņa (o) pēc šņākšanas šajā sufiksā tiek apzīmēta ar burtu o.
4. Mācību grāmatu darbs lpp. 20 Nr. 1. Veidojiet vārdus ar galotni -ok-, kas nosauktu mazus objektus.
kurpe, bullis, vilks, draugs, vabole, papēdis, pļava, zirneklis, pīrāgs, svira, zābaks, sniegs, biezpiens, dzelzs, kāmis, solis, mēle. ( 7. slaids, pārbaude)
5. Darbs piezīmju grāmatiņā “Rakstām prasmīgi” Nr.2
Nr. 1. Pievienojiet sufiksus -ek-, -ok-.
6. Strādāt pāros.
Sastādiet un uzrakstiet desmit vārdus, izmantojot sufiksus -ek-, -ok-.
siers, draugs, āķis, pankūka, draugs, zirneklis, cilvēks, vējš, pils, pīrāgs, ozols, sniegs.
Uzdevums: vēlreiz izlasi oriģinālos vārdus un nosauc tos, kuriem jau bija galotnes (tie ir vārdi pankūka, draugs), kas notika, kad šiem vārdiem pievienoja galotni -ek-.
Secinājumu izdara skolēni: sufiksā -ok- bija k / h maiņa.
7. Fiziskās audzināšanas minūte
No rīta tauriņš pamodās
Izstiepās, pasmaidīja.
Reiz - viņa nomazgājās ar rasu,
Divi - graciozi aplis.
Trīs noliecās un apsēdās,
Četros viņa aizlidoja.
Acu lādētājs.
Paskaties ārā pa logu, aizver acis, paskaties vēlreiz. Veiciet apļveida kustības ar acīm pa labi un pa kreisi. Atver acis, paskaties tālumā.
8. Mācību grāmatu darbs. Ar. 21 nr.5.
Lietvārdu pareizrakstības labošana ar sufiksiem -ok-, -ek-, -ik-, vārda sastāva analīzes izstrāde.
Izrakstiet grupas saistīti vārdi rakstot vārdus šādā secībā:
sniegs, balodis, svilpe, sniegs, solītis, balodis, vakars, bērnudārzs, svilpe, vakars, zvans, sniega bumba, balodis, svilpe, vakars, dārza zvans, solis, dārziņš, zvans, soli.
(1.pielikums. 8. slaids. eksāmens)
9. Patstāvīgs darbs.
Vārdu pareizrakstības labošana ar sufiksiem -ek-, -ik-, -ok-. Darbs piezīmju grāmatiņā “Rakstām prasmīgi” Nr.2, 2. lpp. 4
10. Diferencēts darbs pie tāfeles un burtnīcās.
Vārdu ierakstīšana saskaņā ar diktātu divās kolonnās: pirmajā - vārdi ar b beigās pēc šņākšanas, otrajā - vārdi bez b.
Dikti vārdi: ainava, zīmējums, palīdzība, runa, maijpuķīte, lieta, plaudis, sargs, tuksnesis, biedrs, būda, nakts, pusnakts, meita, zīmulis.
11. Pārbaude ( 1.pielikums, 9. slaids).
12. Mājas darbs: lpp. 22 nr.6, noteikumu lpp. 20.
Ierakstiet vārdus divās kolonnās atkarībā no pareizrakstības vietas.
Čuksts, zirneklis, melns, sārms, blaktis, šorti, vīle, šuve, čaukstēšana, solis, bites, kapuce.
Sufikss -LABI- vienmēr stresa stāvoklī.
a) krikets labi, vabole labi
37. Sufiksa -ets- un -its- un kombināciju -ichk- un -echk- rakstīšana.
1) Vīriešu dzimtes lietvārdos sufikss ir rakstīts -ec -.
a) brālis ec , izskatīgs ec
b) izdomā un pieraksti vēl 3 vārdus ar šo rakstību
2) Sieviešu dzimtas lietvārdos tiek rakstīts sufikssitz -.
a) jaunava itz ak, izskatīgs itz A
b) izdomā un pieraksti vēl 3 vārdus ar šo rakstību
3) Kombinācija-IC- rakstīts ar vārdiem, kas veidoti no vārdiem -itza.
a) māsas itza- māsas ichc ak, lapsa itza- lapsa ichc A
b) pierakstiet testa vārdu
4) Pārējos gadījumos raksta kombināciju-echk-.
a) meita echk kauss - kauss echk A
b) pierakstiet testa vārdu
38. Rakstīšanas kombinācijas -ink-, -enk-.
1) kombinācija -ieskaitot- rakstīts vārdos, kas veidoti no vārdiem ar galotni-in- un beigas un beigas-A.
a) augšpusē iekšā a - augšdaļa inc ak, plaisa iekšā a - plaisa inc A
b) pierakstiet testa vārdu
2) kombinācija -enc- rakstīts ar vārdiem, kas veidoti no vārdiem -uz, -jā .
a) vish jā- vish enk ak, sos ieslēgts-SOS enk A
b) pierakstiet testa vārdu
39. Lietvārdu galotņu rakstīšana pēc šņākšanas un c.
Lietvārdu galos pēc šņākšanas unc stresa apstākļos
ir uzrakstīta vēstuleO , un bez stresa tādās pašās galotnēs tiek uzrakstīta vēstulee .
a) sveces Ak! – ka "hviņai, zīmuliso "m - dušaēst
b) pierakstiet vārdu, akcentējiet, pasvītrojiet pareizrakstību.
40. Vārdu aplaušana.
1) Aplauzot vārdus, nevar atstāt rindas beigās vai pārcelt uz citu rindiņu vārda daļu, kas nesastāv zilbi.
Nevar pārsūtīt: p-rah, view-tr.
Jūs nevarat atdalīt līdzskaņu no patskaņa, kas tam seko.
2) Jūs nevarat noraut burtus "b" un "b" no iepriekšējā līdzskaņa.
3) Jūs nevarat noraut "Y" no iepriekšējā patskaņa.
4) Jūs nevarat atstāt vienu burtu rindas beigās vai pārsūtīt vienu burtu uz citu rindiņu.
5) Pārsūtot vārdus ar priedēkļiem, jūs nevarat izjaukt vienzilbisku prefiksu, ja prefiksam seko līdzskaņs.
6) Pārsūtot vārdus ar priedēkļiem, rindas beigās ar prefiksu nevar atstāt saknes sākumdaļu, kas neveido zilbi.
7) Pārnesot salikteņus, rindas beigās nevar atstāt otrā celma sākuma daļu, ja šī daļa nesastāv zilbi.
8) Jūs nevarat atstāt rindas beigās vai pāriet uz nākamo divu identisku līdzskaņu sākumu starp patskaņiem. Šis noteikums neattiecas uz otrā celma dubultlīdzskaņiem in salikti vārdi, Piemēram: inovācijas.
9) Salikto saīsinājumu vienzilbīgo daļu nevar pārtraukt ar pārsūtīšanu
10) Nav iespējams lauzt alfabētiskos saīsinājumus ar defisēm, gan rakstītus tikai ar lielajiem burtiem, gan daļēji rakstītus ar mazajiem burtiem, daļēji ar lielajiem burtiem vai ar cipariem,
piemēram: PSRS, Darba kodekss, TU-104.
11) Daudzus vārdus var pārnest dažādos veidos; kurā
trokšņains, skaļš; bērnu, bērnu kijas;
lov-cue, lo-vky;
elegants, elegants; uzdrīkstēšanās, uzdrīkstēšanās, uzdrīkstēšanās; bit-va, bi-tva;
radniecība, radniecība, radniecība;
slidens, slidens, slidens
zemnieks-jaņins, zemnieks-nins, zemnieks, zemnieks.
12) Dažus vārdus nevar pārsūtīt, piemēram:
Āzija, es zinu, foajē.
13) Nav iespējams lauzt nosacījumus grafiskos saīsinājumus, piemēram:
utt., utt., t.i. dzelzceļš, apmēram.
14) Jūs nevarat pārsūtīt pieturzīmes uz citu rindiņu, izņemot ty-
re pēc punkta vai pēc resnās zarnas pirms otrās daļas
pārtraukta tiešā runa.
15) Jūs nevarat atstāt atvēršanas kronšteinu rindas beigās vai atvērt-
pēdiņas.
Pareizi tulkojiet vārdu, uzrakstiet vēl 3 vārdus ar defisēm, uzrakstiet vēl 3 vārdus, kurus nevar defisēt.
Vārda kā runas daļas analīze
1. Runas daļas nosaukums; Uz kādu jautājumu atbild vārds? ko tas nozīmē (grūtību gadījumā uzziniet, kā tas var mainīties).
Lietvārds |
Īpašības vārds |
Darbības vārds |
2. Sākotnējā forma: |
||
viņiem. lpp., vienības h. PVO? Kas? |
viņiem. lpp., vienības stundas, m. |
nenoteikts f. ch. ko darīt? |
3. Pastāvīgās zīmes: |
||
deklinācija |
konjugācija |
|
4. Forma, kādā vārds lietots: |
||
numuru lietu |
numuru lietu (Atpazīt tos pēc vārda- komandieris: ×) |
laiks numuru (pagātnes temp. mērvienībām h.) sejas (pašreizējai un nākotnei) |
5. Loma priekšlikumā: kurš dalībnieks ir; ja ir sekundāra, ierakstiet frāzi kurā tas ienāk kā atkarīgs biedrs, rāda Vārdi ar piedēkļiem -ek-/-ik- vienmēr rada daudz jautājumu no skolēniem. Turklāt ne katrs pieaugušais zina, kādos gadījumos tiek uzrakstīta šī vai cita morfēma. Tāpēc mēs nolēmām šo rakstu veltīt šai tēmai. Galvenā informācijaNosauciet 2 vārdus ar piedēkli -ik-. Jāatzīmē, ka to izdarīt nav grūti, bet tikai tad, ja zināt krievu valodas pamatnoteikumu, kas izskaidro burtu "i" un "e" pareizrakstību šajā morfēmā. Galu galā daži cilvēki pastāvīgi pieļauj vienas un tās pašas kļūdas, un “atslēgas” vietā viņi raksta “atslēga”, “krūms” vietā - “krūms”, “bumba” - “bumba” un tā tālāk. Tāpēc skolas mācību programmā šai tēmai tiek pievērsta īpaša uzmanība. Kad jālieto burts "i"?Un kādus vārdus ar galotnēm -ek-/-ik- jūs zināt? Tajos ietilpst: dīvāns, mazmeita, dēls, ķieģelis, zirņi, nazis, zīmulis, zvans, lapa, kamols, āmurs, zieds, lapa, krūms, gaisma, svilpe, kāts, atslēga, zēns, snīpis, gurķis, augstais krēsls , pirksts , gabals, seja, soma, bumba, kabatlakats, pīrāgs, tilts, bumba, lidmašīna, zobrats, loks, lietus, rieksts, dārzs, kaķēns utt. Kā redzams, katrs pieminētais vārds ar galotni -ik- rada nopietnas šaubas par tā pareizrakstību. Galu galā šī morfēma atrodas neuzsvērtā stāvoklī, un tāpēc nav iespējams noteikt, kurš patskanis jāievieto beigās - “i” vai “e” (vai varbūt “o”?). Tāpēc mēs iesakām iepazīties ar attiecīgajiem krievu valodas noteikumiem. PamatnoteikumsVārds ar galotni -ik- jāraksta tikai tad, ja tā deklinācijas laikā tiek saglabāts patskanis "un". Skaidrības labad šeit ir konkrēti piemēri:
Kad jālieto burts "e"?Mēs runājām par to, kā jūs varat pārbaudīt vārdu ar piedēkli -ik- nedaudz augstāk. Tomēr jāatzīmē, ka krievu valodā bieži ir tādas leksiskās vienības, kurām ir morfēma -ek-. Un, lai pārliecinātos, ka šajos vārdos tiešām ir rakstīts burts “e”, ieteicams arī no tiem atteikties. Ja tas ir plūstošs (tas ir, tas izkrīt), tad jāliek tikai piedēklis -ek-. Šeit ir daži ilustratīvi piemēri:
Kā redzat, ir diezgan viegli noteikt, kurš vārds ir rakstīts ar galotni -ik-, bet kurš - ar galotni -ek-. Starp citu, šādas morfēmas krievu valodā sauc par pārmaiņus. Atšķirībā no nemainīgajiem, to pareizrakstība ir atkarīga no noteiktām situācijām (šajā gadījumā no patskaņa saglabāšanas, kad vārds tiek noraidīts). ar sufiksu -ok-Iepriekš mēs pārbaudījām vārdus ar piedēkli -ik-. -Ok- arī ir morfēma.Tomēr vārdu veidošanas laikā šāds piedēklis šaubas nerada. Ar ko tas saistīts? Fakts ir tāds, ka parādītā morfēma gandrīz vienmēr ieņem saspringtu pozīciju. Rezultātā burts "o" sufiksā -ok- tiek dzirdams pēc iespējas skaidrāk. Lai ilustrētu, šeit ir daži piemēri:
Sufiksi -ek- un -ok- pēc līdzskaņu saspiešanasJūs zināt, kādi vārdi ar piedēkli -ik-, -ek- un -ok- pastāv. Tomēr šeit rodas jauns jautājums: "Kādos gadījumos pēdējās divās morfēmās aiz sibilantiem jāliek burts "e" un kuros - "o"? Galu galā ir diezgan grūti noteikt, kā tas būs pareizi: gailis vai gailis. Ar ko tas saistīts? Fakts ir tāds, ka šādu leksisko vienību izrunas laikā gan burts “e”, gan burts “o” pēc šņākšanas līdzskaņiem tiek dzirdami kā [o]. Pareizrakstības noteikums patskaņiem "e" un "o" pēc šņākšanasJa pēc šņākošā līdzskaņa ir uzsvērts galotnis, tad jāraksta tikai morfēma -ok-. Ņemsim ilustratīvu piemēru:
Kas attiecas uz piedēkli -ek-, tas tiek ievietots tikai tajos vārdos, kuros uzsvars uz to nekrīt, un ja šāda leksiskā vienība deklinācijas laikā zaudē patskaņu. Skaidrības labad šeit ir piemērs:
Vārdu veidošanas veidi, izmantojot sufiksu -ok-Kā veidojas šādi vārdi? Lietvārdi ar galotni -ik-/-ek- rodas, pievienojot morfēmu Rezultātā iegūstam jaunu leksisko vienību, bet deminutīvā nozīmē (piemēram, dīvāns, klucis, mazmeita, lapiņa, a āmurs, zvans utt.). Kas attiecas uz sufiksu -ok-, tas piešķir nedaudz atšķirīgas nozīmes:
Vārdi ar piedēkļiem -ek-/-ik- vienmēr rada daudz jautājumu no skolēniem. Turklāt ne katrs pieaugušais zina, kādos gadījumos tiek uzrakstīta šī vai cita morfēma. Tāpēc mēs nolēmām šo rakstu veltīt šai tēmai. Galvenā informācijaNosauciet 2 vārdus ar piedēkli -ik-. Jāatzīmē, ka to izdarīt nav grūti, bet tikai tad, ja zināt krievu valodas pamatnoteikumu, kas izskaidro burtu "i" un "e" pareizrakstību šajā morfēmā. Galu galā daži cilvēki pastāvīgi pieļauj vienas un tās pašas kļūdas, un “atslēgas” vietā viņi raksta “atslēga”, “krūms” vietā - “krūms”, “bumba” - “bumba” un tā tālāk. Tāpēc skolas mācību programmā šai tēmai tiek pievērsta īpaša uzmanība. Kad jālieto burts "i"?Un kādus vārdus ar galotnēm –ek-/-ik- jūs zināt? Tajos ietilpst: dīvāns, mazmeita, dēls, ķieģelis, zirņi, nazis, zīmulis, zvans, lapa, kamols, āmurs, zieds, lapa, krūms, gaisma, svilpe, kāts, atslēga, zēns, snīpis, gurķis, augstais krēsls , pirksts , gabals, seja, soma, bumba, kabatlakats, pīrāgs, tilts, bumba, lidmašīna, zobrats, loks, lietus, rieksts, dārzs, kaķēns utt. Kā redzams, katrs pieminētais vārds ar galotni -ik- rada nopietnas šaubas par tā pareizrakstību. Galu galā šī morfēma atrodas neuzsvērtā stāvoklī, un tāpēc nav iespējams noteikt, kurš patskanis jāievieto beigās - “i” vai “e” (vai varbūt “o”?). Tāpēc mēs iesakām iepazīties ar attiecīgajiem krievu valodas noteikumiem. PamatnoteikumsVārds ar galotni -ik- jāraksta tikai tad, ja tā deklinācijas laikā tiek saglabāts patskanis "i". Skaidrības labad šeit ir konkrēti piemēri: Kad jālieto burts "e"?Mēs runājām par to, kā jūs varat pārbaudīt vārdu ar piedēkli -ik- nedaudz augstāk. Tomēr jāatzīmē, ka krievu valodā bieži ir tādas leksiskās vienības, kurām ir morfēma -ek-. Un, lai pārliecinātos, ka šajos vārdos tiešām ir rakstīts burts “e”, ieteicams arī no tiem atteikties. Ja tas ir plūstošs (tas ir, tas izkrīt), tad jāliek tikai piedēklis -ek-. Šeit ir daži ilustratīvi piemēri: Kā redzat, ir diezgan viegli noteikt, kurš vārds ir rakstīts ar galotni -ik-, bet kurš - ar galotni -ek-. Starp citu, šādas morfēmas krievu valodā sauc par pārmaiņus. Atšķirībā no nemainīgajiem, to pareizrakstība ir atkarīga no noteiktām situācijām (šajā gadījumā no patskaņa saglabāšanas, kad vārds tiek noraidīts). Lietvārdi ar sufiksu -ok-Iepriekš mēs pārbaudījām vārdus ar piedēkli -ik-. –Ok- ir arī lietvārdu morfēma. Taču vārdu veidošanas laikā šāds galotnes šaubas nerada. Ar ko tas saistīts? Fakts ir tāds, ka parādītā morfēma gandrīz vienmēr ieņem saspringtu pozīciju. Rezultātā burts "o" sufiksā -ok- tiek dzirdams pēc iespējas skaidrāk. Lai ilustrētu, šeit ir daži piemēri: Sufiksi -ek- un -ok- pēc līdzskaņu saspiešanasJūs zināt, kādi vārdi ar piedēkli -ik-, -ek- un -ok- pastāv. Taču te rodas jauns jautājums: “Kādos gadījumos pēdējās divās morfēmās aiz sibilantiem jāliek burts “e”, bet kādos – “o”? Galu galā ir diezgan grūti noteikt, kā tas būs pareizi: gailis vai gailis. Ar ko tas saistīts? Fakts ir tāds, ka šādu leksisko vienību izrunas laikā gan burts “e”, gan burts “o” pēc šņākšanas līdzskaņiem tiek dzirdami kā [o]. Pareizrakstības noteikums patskaņiem "e" un "o" pēc šņākšanasJa pēc šņākošā līdzskaņa ir uzsvērts galotnis, tad jāraksta tikai morfēma -ok-. Ņemsim ilustratīvu piemēru: Kas attiecas uz piedēkli -ek-, tas tiek ievietots tikai tajos vārdos, kuros uzsvars uz to nekrīt, un ja šāda leksiskā vienība deklinācijas laikā zaudē patskaņu. Skaidrības labad šeit ir piemērs: Vārdu veidošanas veidi, izmantojot sufiksu -ok-Kā veidojas šādi vārdi? Lietvārdi ar galotni -ik-/-ek- rodas, pievienojot vārda celmam morfēmu. Rezultātā mēs iegūstam jaunu leksisko vienību, bet deminutīvā nozīmē (piemēram, dīvāns, kamols, mazmeitas, lapa, āmurs, zvans utt.). ok jū noteikums◄ 54.§ Sufiksu rakstība. 1. -ik, -ek.
Lai atšķirtu sufiksus -ik, -ek (-ok)
, jāatceras, ka, noraidot vārdu, piedēkli -ik
saglabā patskaņu skaņu un galotni -ek (-ok)
zaudē patskaņu skaņu: atslēga- ik- atslēga- ik-a, gurķis- ik- gurķis- ik-A, Bet zieds-ek - zieds- Uz-uguns- ek- uguns- Uz-A. 12. -čiks, -čiks.
Pēc līdzskaņu sufiksiem - šiks
Un -čiks
izrunu ir grūti atšķirt. Apšaubāmos gadījumos jāatceras, ka lietvārdos, kas apzīmē cilvēkus pēc viņu nodarbošanās un darbības rakstura, tiek rakstīts sufikss -čiks
ja pirms sufiksa ir t, e, s, h, f:
lidot - lidojums čik, tulkot - tulkojums čik, izplatīšanās - atstarpes čik, pārvadāt - ratiņi čik, sabraukt - pārbraukt čik
. Pēc citiem līdzskaņiem rakstiet -schik
: komplekts kaste, akmens kaste, pirksts kaste
. Pēc T
tikai dažiem vārdiem, pārsvarā svešas izcelsmes, ir piedēklis -schik
: flautas kaste, remonts kaste, dimants kaste
un utt. ◄ § 55. Daļiņas pareizrakstība Nav ar lietvārdiem. Daļiņa Nav
rakstīts ar lietvārdiem kopā: stcreserv.narod.ru Krievu valodas stunda 3. klasē par tēmu "Mācīšanās rakstīt sufiksu -ok- lietvārdos"1. Laika organizēšana Vai uz jūsu galda ir mācību grāmata? Pteka, b.seda, b.l.to, meitene, z.bota, z.vod, m.rkov, k.l.ndar, k.strulya, .g.rod, r.keta, tr.mvai , sh.k.lad, sh .fer. 3. Jauna materiāla apgūšana. Problemātiska situācija. Skatāmies piedēkli - ok - adrese, tupele, vāvere, stobrs, tuberkuls, gobijs, vējiņš, vakars, mati, vērpte Vai izdevās pamanīt šī sufiksa īpatnības? Bērni izdara secinājumu: pirmkārt, šis sufikss vienmēr tiek uzsvērts, un, otrkārt, skaņa (o) pēc šņākšanas šajā sufiksā tiek apzīmēta ar burtu o. 4. Mācību grāmatu darbs lpp. 20 Nr. 1. Veidojiet vārdus ar galotni -ok-, kas nosauktu mazus objektus. kurpe, bullis, vilks, draugs, vabole, papēdis, pļava, zirneklis, pīrāgs, svira, zābaks, sniegs, biezpiens, dzelzs, kāmis, solis, mēle. ( 7. slaids, pārbaude) 5. Darbs piezīmju grāmatiņā “Rakstām prasmīgi” Nr.2 Nr. 1. Pievienojiet sufiksus -ek-, -ok-. 6. Strādāt pāros. Sastādiet un uzrakstiet desmit vārdus, izmantojot sufiksus -ek-, -ok-. siers, draugs, āķis, pankūka, draugs, zirneklis, cilvēks, vējš, pils, pīrāgs, ozols, sniegs. Uzdevums: vēlreiz izlasi oriģinālos vārdus un nosauc tos, kuriem jau bija galotnes (tie ir vārdi pankūka, draugs), kas notika, kad šiem vārdiem pievienoja galotni -ek-. Secinājumu izdara skolēni: sufiksā -ok- bija k / h maiņa. No rīta tauriņš pamodās Acu lādētājs. Paskaties ārā pa logu, aizver acis, paskaties vēlreiz. Veiciet apļveida kustības ar acīm pa labi un pa kreisi. Atver acis, paskaties tālumā. 8. Mācību grāmatu darbs. Ar. 21 nr.5. Lietvārdu pareizrakstības labošana ar sufiksiem -ok-, -ek-, -ik-, vārda sastāva analīzes izstrāde. Pierakstiet saistīto vārdu grupas, ierakstot vārdus šādā secībā: sniegs, balodis, svilpe, sniegs, solītis, balodis, vakars, bērnudārzs, svilpe, vakars, zvans, sniega bumba, balodis, svilpe, vakars, dārza zvans, solis, dārziņš, zvans, soli. xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai Sufiksi ar deminutīvu glāstošu nozīmi. Sufiksu piemēri?Kādi ir sufiksi ar deminutīvu nozīmi krievu valodā? Deminutīvie sufiksi jeb subjektīvā vērtējuma sufiksi krievu valodā nav atvasinājumi: tie veido vārdu formas, galvenokārt lietvārdus. Sagrupēsim tos pēc dzimuma. Vīriešu dzimtas lietvārdu sufiksi: 2) -Hic-: lapa; 3) -čiks-: čemodāns; 4) -ets-: cilvēki; 6) -yshk-/-auss-: zvirbulis, oļi. Sieviešu dzimtas lietvārdu sufiksi: 1) -uz-: pildspalva; 2) -c-: durvis; 3) -IC-: dūrainis; 4) -punkti-/-punkti-: adata, grāmatiņa; 5) -nk-: upe, Nadenka; 6) -auss-/-auss-: maza galva, meitene, aukle; 7) -enočk-: meitene; 8) —urk-: meitenīga; 9) -us-// -str-: mamusya, Lenusya; mammīte. Neitrālu lietvārdu sufiksi: 1) -uz-: piens; 2) -c-/-ec-/-ic-: kabatas spogulis, mētelis, kleita; 3) -yshk-/-ishk-: ligzda, māja; 4) -auss-/-auss-: maize, poliuško; 5) -Echk-: vārds. Īpašības vārdu sufiksi: -onk / -enk-: mīksts, salds. Atvasinātie sufiksi ar deminutīvu nozīmi: Onk- svītrains, lapsa, Lizonka; Enk-zorenka, mazais taciņš, Sašenka, mamma, papa; Zaķis, uz redzēšanos, uz redzēšanos; In + k - zirņi, nobrāzums, salmi; Enk - bēglis, māsa, franču valoda; Ik - atslēga, nazis; Ek - slēdzene, gabals, soma; Ok- top, dūre; Etz - vēstule, lielgabals; Itz-mitelitsa, skaistums, sviests, atzveltnes krēsls; Ich + k gailenes, kāpnes, sīpols. Krievu valodā ar deminutīvu nozīmi ir daudz piedēkļu. lietvārds dos deminutīvu nozīmi sekojošajam sufiksi: kāja, galva, balodis, rokturis; -ik, -ek: galds, kvadrāts, zīmulis, slota, vainags; labi labi: tupele, lāde, āķis, pūka, celms, diena; -ets-, -its-: peļķe, seja, atzveltnes krēsls, eļļa, mētelis, vēstule; -echk-/punkti: sēklas, temečko, imečko, laiks, sietiņš, rīts, zvaigznīte, pušķis, ziņas; -onk-/-enk-/enk-: galva, lapsa, maza rociņa, maza kājiņa; -yshk-/-ishk-: spalva, saule, kakls, sīkums, stikls; -auss-/-auss- : vecene, meitenīte, ziema, stabs, voluška; -onk-/yonk-: mazs zēns, maza upīte, mazs veikals, nauda, mazs zirgs, maza galva; -čiks-: kabata, krūze, manekens; -tinte-: putekļu traips, asara, pūka, rasas lāse; -ashk-: Plkst īpašības vārdiņemiet vērā sufiksus ar deminutīvu nozīmi: enk-/-onk-: mazs, ātrs, veikls, gudrs, nepilnvērtīgs, viegls. Lietvārdu piemēri deminutīvā nozīmē ar sufiksiem: Īpašības vārdu piemēri deminutīvā nozīmē ar sufiksiem. |