Diferenciace předložek a předpon logopedická hodina. Synopse logopedické lekce "Předpony a předložky" osnova lekce logopedie (3. ročník) na dané téma. Řečový terapeut. A my se s tímto těžkým úkolem vyrovnáme

Shrnout poznatky o předložkách a předponách: o vlastnostech psaní části slova-předpona a slovního druhu-předložka.

Rozvíjet schopnost rozlišovat předpony a předložky; napište je správně; mluvený projev; Paměť; myslící; obohacení slovní zásoba student.

Stažení:


Náhled:

Abstraktní logopedické sezení ve 3. ročníku na téma: "Předpony a předložky."

Cíle: Zobecnit znalosti o předložkách a předponách: o vlastnostech psaní slovního druhu předpona a slovního druhu předložka.

Rozvíjet schopnost rozlišovat předpony a předložky; napište je správně; mluvený projev; Paměť; myslící; obohacování slovní zásoby žáka.

Vybavení: 1. Kartičky se slovy, rozdělené na části slova

2. nabídka schémat karty.

3. karty úkolů.

1 . Organizace času: ten, kdo slovo tvoří, sedá: at, moře, sk, kusy, by, milý, by, to, skutky, ale, by, och, dar, for, to, plaz, a.

2 . Přečtěte si nápis na tabuli.

Došel jsem k bříze

Běžel po cestě

Přečtěte si o městě

Křičel na psa

Co je napsáno na tabuli?

Do jakých skupin lze tato slova rozdělit? (slova s ​​předponami, slova s ​​předložkami).

Dokažme, že zde existují předpony a předložky.

Proč by se měli rozlišovat? (vyslovuje se stejně)

Pamatujete si, co jsou přílohy?

Jak se píšou slova?

  1. Přečtěte si první větu.
  2. Pojmenujte slovo s předponou.
  3. Jak se píše předpona?

Co je to návrh?

  1. Jak se píše předložka se slovy?
  2. Zkuste mezi předložku a slovo vložit jiné slovo.

Přečtěte si slovo s předponou znovu.

Do jakého slovního druhu patří?

Pamatujete si, co víte o předložce a slovesu? (před slovesy nejsou žádné předložky).

Připomeňme si znovu, jak rozlišit předponu od předložky?

1) před slovesy není žádná předložka.

2) mezi předložky a slovo můžete vložit ještě jedno slovo.

3 . Práce v sešitě: otevřete sešity a zapište si číslo.

Zapište si všechny fráze do sešitu. Předpony zvýrazněte čepičkou a předložky zakroužkujte v trojúhelníku.

Zkouška. Školní známka.

4 . Fizkultminutka: je-li slovo s předponou - tleskat.

Je-li slovo s předložkou, dupeme.

(pod) kreslil, (pod) kresbu, (od) nos, (od) nesl, (od) šrouboval, (od) šrouboval, (c) řezal, (pro) vzal, (pro) bratr.

5 . Práce s textem: čtěte text potichu

O kom je text?

Co jste se z pohádky dozvěděli? (1)

Číst nahlas.

Přečtěte si věty otevírající závorky.

Napište text do sešitu, otevřete závorky a zvýrazněte předpony a předložky.

Jsou nějaká slova, která vám dělají potíže?

Kontrola: Pojmenujte slova s ​​předponami. Řekněte slova s ​​předložkami.

Ukaž mi, jak se liška může ptát zajíce?

Opravte chyby, kterých se dopustil Dunno (přímo na kartě).

Vysoko v horách se už plazí.

Sýkora vletěla do klece.

Vyměňte si karty a vzájemně si kontrolujte práci.

6. Přečtěte si povídku. Přemýšlejte o otevírání závorek.

Medvěd (pod) ucho dal (pod) ucho.

Čtěte 2x rychlým tempem.

Čtěte s tázavou intonací.

7. Výsledek. co jsme se naučili?

Jak rozlišit předponu od předložky?

Jak správně psát předpony a předložky?


Synopse skupinové logopedické lekce pro žáky s

agramatická dysgrafie, dysorfografie

Předmět.Rozlišení předložek a předpon.

cílová naučit se rozlišovat předložky a předpony.

Úkoly.

Vzdělávací: upevnit znalosti dětí o předponách a předložkách;naučit prakticky rozlišovat předpony a předložky; upevnit schopnost rozlišovat a zvýraznit předponu a předložku; zlepšit schopnost izolovat a rozlišovat mezi předponou a předložkou.

Oprava - vývoj: doplňovat a aktivovat slovní zásobu prostřednictvím výběru přídavných jmen, zvládnutí vzdělávací terminologie k tématu lekce; rozvíjet schopnost srovnávat na základě vlastního výběru podstatných znaků pro srovnání; opravovat a zlepšovat dovednosti čtení a psaní prostřednictvím tréninkových cvičení; zlepšit porozumění čtenému materiálu deformovaného textu.

Vzdělávací: pěstovat vytrvalost, sebeovládání, pravopisnou ostražitost;kultivovat kulturu komunikace prostřednictvím schopnosti naslouchat si navzájem.

Zařízení:karty, sešity.

Průběh kurzu.

    Organizace času. Psychické rozpoložení dětí.

- Ahoj hoši! Jsem rád, že vás mohu přivítat ve třídě!

Dnes bude naše motto:

A začínáme lekci znovu

Jsme na cestě k vrcholu poznání.

Sami otevíráme veškeré znalosti,

Proto buďte aktivní!

- Slova jsou napsána na tabuli, určete, zda zvýrazněná písmena jsou předpony a předložky. Na tabuli jsou napsána slova:

V..šel, do..letadla, z..mola, z..rozjížděl se, ze..střechy, z..spadl, na..vzal, na..břeh.

- Pojmenujte slova s ​​předponami. Pojmenujte slova s ​​předložkami (proveďte ústně, vysvětlete každé slovo).

- Jaký problém máme v lekci řešit?(Rozlišujme předpony a předložky)
- Proč se musíme naučit rozlišovat mezi nimi? (Chcete-li správně psát slova s ​​předložkami a předponami, umět správně používat předpony a předložky v řeči, správně psát)

2. Reportování tématu lekce.

- Jak formulujeme téma lekce? (Předpony a předložky)
- Že jo. Dnes se v lekci naučíme rozlišovat předložku od předpony, trénovat pozornost a paměť.

- Nyní vám dám čísla: jedna je „kostka“ a druhá je „pyramida“. Dám vám pokyny a vy budete jednat. Připraveni? Začněme:

položte pyramidu na krychli;
- držte pyramidu nad krychlí;
- postavte pyramidu před kostku;
- postavte pyramidu .... krychle.

Proč jsi nemohl dokončit poslední úkol? (chybějící slovo)
- Hádej, jaké slovo jsem měl říct (blízko, blízko, vlevo, vpravo, v ...)? (Položte pyramidu blízko krychle.)
- Že jo.

3. Opakování dříve nabytých znalostí.

Co je to návrh? (Tohle slovo.)
- Proč potřebujete návrh? (Pro spojení slov ve větě.)
Jak se píše předložka s jinými slovy?(Odděleně.)
- Co je to příloha?
(Předpona je část slova, která je před kořenem a slouží k vytvoření nových slov.)
- Jak se píše předpona se slovy? (Plynulý.)
- Přečíst jazykolam, určit předpony a předložky.

Dogorodská cesta do kopce,
Ploty jsou hory.

4. Cvičení k rozlišení předložky a předpony.

Práce se slovy.

- Přečti ta slova.Určete, kde jsou slova s ​​předponami a kde jsou předložky?Na autě, načrtnuté, zkopírované, pohlednice, zadané, v letadle, běžely po cestě.
-
Jak to mohu udělat?(Mezi předložku a slovo můžete vložit znakové slovo, ale mezi předponu a kořen nelze vložit nic.)
- Zkontrolujeme: na autě zkusme vložit znakové slovo (na červené auto). Uzavřete, co je
na předpona nebo předložka?
(On je předložka, protože můžete vložit slovo: na červeném autě se píše samostatně.)
- Další slovo: načrtnuté, zkusme vložit slovo.
(Nic nefunguje, takže on je předpona, píše se společně.)
(Dále podobně se všemi slovy).
- Pojmenujte slova s ​​předponami z tohoto cvičení. (Načrtl jsem, načrtl, vstoupil, běžel.)
- Vyjmenujte slova s ​​předložkami. (Do auta, z pohlednice, do letadla, po cestě.
) První lavice si zapamatuje a zapíše slova s ​​předponami a druhá lavice s předložkami. Dávám ti čas na zapamatování, na můj příkaz si to zapisujeme do sešitu. Nezapomeňte zvýraznit předpony a podtrhnout předložky. Čas je pryč...
- Vyměňte sešity a zkontrolujte, zda jste slova napsali správně.
- Zopakujme si ještě jednou, jak rozlišit předpony a předložky?

Práce s frázemi.

- Přečtu slova a vy správnězapište slova s ​​předponami a předložkami.
Krytý běhal, vtahoval písek, škubal ze stromu
Podívejme se, jak jste tento úkol splnili. Pojmenujte slova s ​​předponami.
(Běhal, kreslil, trhal.
)

- Jak byly předpony zaznamenány?(Plynulý.)
- Vyjmenujte slova s ​​předložkami.
(Na střeše, na písku, ze stromu.)
Jak jste psali předložky se slovy?
(Odděleně.)
Jaké pravidlo jste použili při provádění tohoto cvičení? Studenti: mezi předložku a slovo můžete vložit další slovo, ale ne mezi předponu a kořen.

- Vymyslete větu s jednou z frází ústně.

Fizkultminutka.

5. Práce s písemkami.

- Na stole máte karty úkolů. Číst aVložte vhodné předpony a předložky. Definujte předpony, předložky.

Murka

Ráno jsme začali tahat síť. ... břeh ... táhl k sobě ... ryby a mořští krabi. ... moře je líné ... kočka Murka chodila a ... lezla ... vodu. Tlapou... cítila... malou rybku na dně. Murka ... držela se ryby svými drápy a hodila ... břeh na koťata.

Zkontrolujeme (každý žák přečte větu a vysvětlí, jak ji napsal).

6. Výsledek lekce. Co jste se naučili ve třídě?
Ještě jednou si připomeňte, co je předpona a předložka.
Výborně! Děkuji za vaši práci.

cíle:

  • Vzdělávací.
    • Naučte se prakticky rozlišovat předpony a předložky.
    • Upevnit schopnost rozlišovat a zvýraznit předponu a předložku.
    • Zlepšit schopnost izolovat a rozlišovat mezi předponou a předložkou.
  • Vzdělávací.
    • Doplňovat a aktivovat slovní zásobu prostřednictvím výběru přídavných jmen, zvládnutí vzdělávací terminologie k tématu lekce.
    • Rozvinout schopnost srovnávat na základě vlastního výběru podstatných znaků pro srovnání.
    • Opravte a zdokonalte dovednosti čtení a psaní prostřednictvím tréninkových cvičení.
    • Zlepšete čtení s porozuměním materiálu deformovaného textu.
  • Vzdělávací.
    • Zvyšte zájem o slovo pomocí zábavného materiálu.
    • Zlepšit dovednost sebeovládání na základě srovnání se vzorkem.
    • Pěstujte kulturu komunikace prostřednictvím schopnosti naslouchat si navzájem.

Zařízení. Karty, multimediální projektor, počítač, plátno, notebooky.

PROCES STUDIA

1. Organizační moment

1. Pozdravte hosty. Popřejte si navzájem hodně štěstí ve třídě. Aby vám při plnění gramatických úkolů vše klapalo. V každé lekci se učíme něco nového. Abyste dnes získali znalosti, musíte splnit úkoly připravené královnou gramatiky.

2. Určete, zda jsou vybraná písmena předponami a předložkami.

Na tabuli jsou napsána slova:

V..šel, do..letadla, z..mola, z..rozjížděl se, ze..střechy, z..spadl, na..vzal, na..břeh.

Učitel: Pokud se jedná o předponu, přeškrtněte mezeru, která v tomto případě není potřeba. Přečti a pojmenuj věty.
studenti: Proveďte ústně, vysvětlete každé slovo.
Učitel: proč máš potíže?
studenti: Nevíme, jak rozlišit předponu od předložky.
Učitel: Jaký problém máme v lekci řešit?
studenti: Budeme rozlišovat předpony a předložky.
Učitel: Proč se mezi nimi musíme naučit rozlišovat?
studenti: Správně psát slova s ​​předložkami a předponami, umět správně používat předpony a předložky v řeči, správně psát.

2. Hlášení o tématu sezení(snímek 1)

Učitel: Jaké je téma dnešní lekce?
studenti: Přílohy a předložky.
Učitel:Že jo. Dnes se v lekci naučíme rozlišovat předložku od předpony, trénovat pozornost a paměť, ale neobvyklým způsobem. Půjdeme do říše gramatiky.

3. Formování psychologického základu řeči

Učitel: Nyní vám dám čísla: jedna je „kostka“ a druhá je „pyramida“. Dám vám pokyny a vy budete jednat. Připraveni? Začněme:

- položte pyramidu na kostku;
- držte pyramidu nad krychlí;
- postavte pyramidu před kostku;
- postavte pyramidu .... krychle.

Proč jsi nemohl dokončit poslední úkol?
studenti: Chybějící slovo.
Učitel: Hádejte, jaké slovo jsem řekl (blízko, blízko, vlevo, vpravo, v ...)?
studenti: Umístěte pyramidu vedle krychle.
Učitel:Že jo.

4. Opakování dříve nabytých znalostí

Učitel: Co je to návrh?
studenti: Tohle slovo.
Učitel: K čemu je návrh?
studenti: Spojení slov ve větě.
Učitel: Jak se píše předložka s jinými slovy?
studenti: Odděleně. (Snímek 2)
Učitel: Co je to příloha?
studenti: Předpona je část slova, která se nachází před kořenem a slouží k vytvoření nových slov.
Učitel: Jak se píše předpona se slovy?
studenti: sloučeny. (Snímek 2)
Učitel: Pojďme tedy do sféry gramatiky. (Snímek 3) Přečtěte si jazykolam, identifikujte předpony a předložky:

Dogorodská cesta do kopce,
Ploty jsou hory.

5. Cvičení k rozlišení předložky a předpony.

Učitel: Královna gramatiky nám poslala dopis s úkoly.

1. Práce se slovem

Učitel: Přečti ta slova. (Snímek 4) Určete, kde jsou slova s ​​předponami a kde jsou předložky?
na autě, házel, kopíroval, pohlednice, vstoupil, v letadle, běžel, po cestě.
Učitel: Jak to mohu udělat?
studenti: Mezi předložku a slovo můžete vložit znakové slovo, ale mezi předponu a kořen nelze vložit nic.
Učitel: Zkontrolujeme: na autě zkusme vložit znakové slovo (na červené auto).
Uzavřete, co je na předpona nebo předložka?
studenti: On je předložka, protože můžete vložit slovo: na červeném autě se píše samostatně.
Učitel: Další slovo: načrtnuté, zkusíme vložit slovo.
studenti: Nic se neděje, tak dále - předpona, píše se to dohromady.
(Dále podobně se všemi slovy).
Učitel: Pojmenujte slova s ​​předponami z tohoto cvičení.
studenti: Načrtl, načrtl, zadal, běžel.
Učitel: Pojmenujte slova s ​​předložkami.
studenti: Do auta, z pohlednice, do letadla, po cestě.
Učitel: První lavice si zapamatuje a zapíše slova s ​​předponami a druhá lavice s předložkami. Dávám ti čas na zapamatování, na můj příkaz si to zapisujeme do sešitu. Nezapomeňte zvýraznit předpony a podtrhnout předložky. Čas je pryč...
- Vyměňte sešity a zkontrolujte, zda jste slova napsali správně.
- Výborně, všichni jste si poradili s úkolem královny gramatiky.
- Zopakujme si ještě jednou, jak rozlišit předpony a předložky?

2. Práce s frází

Učitel: Napište správná slova s ​​předponami a předložkami. (Snímek 5)
vyběhl na vrchol, vtáhl do písku, utrhl, ze stromu
Učitel: Podívejme se, jak jste tento úkol splnili. (Snímek 6) Pojmenujte slova s ​​předponami.
studenti: Běhal, kreslil, trhal.
Učitel: Jak byly předpony zaznamenány?
studenti: sloučeny.
Učitel: Pojmenujte slova s ​​předložkami.
studenti: Na střeše, na písku, ze stromu.
Učitel: Jak píšete předložky se slovy?
studenti: Odděleně.
Učitel: Jaké pravidlo jste použili při provádění tohoto cvičení? Studenti: mezi předložku a slovo můžete vložit další slovo, ale ne mezi předponu a kořen.

3. Sestavení věty s jednou z frází (cvičení 2) - ústně.

Tělesná výchova minuta(snímek 7)

Hra "Fly"

4 příkazy (nahoru, dolů, doprava, doleva). Začátek hry ze středu.

létat

Přípravná fáze: aktualizovat pozornost. Děti vidí hřiště a létají. Vůdce ukazuje cestu mouchy. Řetězový povel: nahoru, doprava, dolů, dolů, doleva, nahoru - kde se zastavila moucha? (Ve středu).
hlavní pódium: sledování vývoje pozornosti. Není zde žádné hřiště, tzn. hostitel neukazuje dráhu mouchy, ale dává pokyny: doleva, nahoru, doprava, doprava, dolů, dolů. Kde se moucha zastavila? (pravý dolní čtverec). Tempo je tiché, ale nabízí se více pokynů.
Hra se zavřenýma očima: dáváme libovolné pokyny pro přepínání pozornosti. Na závěr se ptáme: „Kde se moucha zastavila?“.
Můžete opakovat několikrát.

4. Práce s návrhem (textem)

Učitel: Přečti ty věty. (Snímek 8)

(V) nádvoří byla hora.
(V) sále je voňavý vánoční stromeček.
Celý den je (na) hoře mnoho dětí.
(Na) větve hračky.
(Ke) chlupaté krásce (přišly) děti běhaly.
Mitya (na) saních (c) valil (c) hory.

Kolik příběhů lze z těchto vět vytvořit?
studenti: 2.
Učitel: O čem bude první příběh?
studenti: O kopci.
Učitel: Přečtěte si věty, které se vztahují k tomuto příběhu. Studenti: (U) na dvoře byla hora. Celý den je (na) hoře mnoho dětí. Mitya (na) saních (c) valil (c) hory.
Učitel: Jak můžete pojmenovat příběh?
studenti: Skluzavka.
Učitel: O čem je druhý příběh?
studenti: O stromečku.
Učitel: Přečtěte si to.
studenti:(V) sále je voňavý vánoční stromeček. (Na) větve hračky. (K) načechraná kráska (přišla) děti běhaly ..
Učitel: Jak nazveme tento příběh?
studenti: Vánoční strom.
Učitel: Vymýšlejte příběhy z vět, které máte v obálkách. Zvýrazněte předpony a podtrhněte předložky.

Vzájemné ověřování. (Snímek 9)

Venku byla hora. Celý den je na hoře mnoho dětí. Mitya se svezl z hory na saních.

V sále je voňavý vánoční strom. Na větvích hraček. K nadýchané kráse

5. Výběr předložek a předpon. Letáky na kartách.

Učitel: Vložte vhodné předpony a předložky. Definujte předpony, předložky.

Ráno jsme začali tahat síť. ... břeh ... táhl k sobě ... ryby a mořští krabi. ... moře je líné ... kočka Murka chodila a ... lezla ... vodu. Tlapou... cítila... malou rybku na dně. Murka ... držela se ryby svými drápy a hodila ... břeh na koťata.

5. Shrnutí

Učitel: Co jste se naučili ve třídě?
Ještě jednou si připomeňte, co je předpona a předložka.
Výborně! Úspěšně jste splnili úkoly královny gramatiky.
Děkuji za vaši práci, uvidíme se na další lekci. (Snímek 10)

Rozlišení předložek a předpon

Synopse otevřené logopedické lekce o nápravě dysgrafie

(pro žáky 2.st všeobecně vzdělávací školy)

cíle:

Nápravné a výchovné

    Utváření plnohodnotných představ o morfemickém složení slova (předpona - část slova) a morfologické stavbě jazyka.

    Upevňování dovednosti souvislého psaní předpon a samostatného psaní předložek.

Korekce-rozvoj

    Práce na rozvoji souvislé řeči žáků.

    Rozvoj duševní procesy(paměť, schopnost přepínání).

Vzdělávací

    Formování zájmu o hodiny logopedie.

    Rozvoj samostatnosti v procesu řešení problémových situací.

Zařízení:

"Veselý dům" (obraz domu s "muži-předložky")

Karty s návrhy

Číslo karty 1

Číslo karty 2

Číslo karty 3

Postup lekce

    Organizace času.

Ahoj hoši. Sedni si.

Jake je dnes datum? Jaký den v týdnu byl včera? Jaký měsíc bude po tom aktuálním? Dokážete pojmenovat roční období mezi podzimem a jarem?

    Fáze přehrávání základní znalosti studentů. Aktualizace znalostí.

Chlapi, s jakými velkými skupinami slov už známe, můžeme je definovat v řeči, ve větách, klást jim otázky.

    slova označující předmět jsou podstatná jména;

    slova označující děj předmětu jsou slovesa;

    slova označující znak předmětu jsou přídavná jména;

(Studenti sami uvádějí relevantní příklady)

Dnes jsme pozváni na kolaudační párty. Podívejte se, kolik nájemníků má tento dům. Pojďme se s nimi seznámit.

(práce s "Merry House")

Odpovězte na otázku tvorbou vět.

(Za správnou odpověď student obdrží kartičku s předložkou a přiloží ji k „potřebné“ mužské předložce na layoutu.)

Parita kde? stoupá výše Domov

Sedět kde? sedí na střecha

Běh pro co? běh Podle střecha

Kde se nachází? nachází se PROTI Domov

Odkud vychází? vychází z Domy

Kde se schovávat? schoval se za Dům

Odkud se díváš? vykoukne kvůli roh domu

Vhodné k čemu? sedí Na Domov

Odjezd od čeho? odjíždí z Domy

Stojí to kde? náklady u Domy

Jaká slova tedy žijí v "Magic House"?

Toto jsou návrhy.

Pojmenujte předložky, které jsme si zapamatovali.

Jaké další návrhy můžete jmenovat?

K čemu jsou návrhy?

Předložky se používají ke spojení slov ve frázích a větách.

    Fáze počáteční fixace. Typické a konstruktivní úkoly.

Předložky jsou tedy nezávislá slova, a proto se s jinými slovy píší jako: společně nebo odděleně?

Přesně tak, odděleně.

Hromadná práce na kartě č. 1

Zimní dny jsou krátké. Ptáci mají málo času na hledání potravy. Ptáci jsou oslabeni hladem a zimou. Pomozte ptákům! Hrst semínek s kousky slaniny v krmítku zachrání ptáčky v chladné zimě. Naše péče pomůže ptáčkům přežít až do jara.


O kom je tento příběh?

Proč ptáci potřebují v zimě pomoc?

Jak můžeme ptákům pomoci?

Název textu.

Ústní rozbor textu po větách, výběr předložek.

(Studenti zvýrazní předložky na svých kartách)

Písemný rozbor fráze s předložkou z poslední věty.

předponová předložka

předžít před jaro

Samostatný písemný rozbor úryvku z básně S. Marshaka "The Ball".

Před válcované před brána

Pod válcované pod brány

Před uprchl před otočit se

Společný závěr z této fáze:

Předpony a předložky mohou být stejné.

Předpony se píší dohromady, to je součást slova.

Předložky se píší samostatně, jsou to samostatná slova.

    Etapa tvůrčí aplikace znalostí v nové situaci. Dokončení problematických úkolů.

1) Pracujte na kartě číslo 2

Otevřená závorka. Předpony pište dohromady, předložky oddělte.

Žáci (vy) jdou (ze) školy.

Chlapi (c) se schovávali (před) deštěm (pod) rozlehlým smrkem.

Včely (z) létají (z) květiny (na) květinu.

(Od) nového kabátu (od) roztrhl se knoflík


2) Psaní zpaměti.

Vítr kráčí po moři

A loď tlačí.

Komu tyto řádky patří?

Z jaké práce?

Zapište si zpaměti, zvýrazněte předložku, označte předponu.

3) Pracujte na kartě číslo 3

Místo teček vložte vhodné předložky a předpony.

Perníkový panáček ….. válel ……. cesta.

Jezdec ….. pletl ….. koně ….. dřevo a ….. skočil ….. sedlo.

Pastýři….. vyrazili….. hory….. údolí.


(Po dokončení každého úkolu této fáze se zkontroluje.)

    Fáze balení. Odraz.

Co jsme se dnes naučili rozlišovat?

Jak se píší návrhy?

Jak se píšou předpony?

Dnes jsme se naučili rozlišovat předložky a předpony. Opakujeme, že předložka je samostatné slovo, psané samostatně. Předpona je součástí slova a píše se společně. Slovesa mohou mít ve svém složení předponu, podstatná jména lze používat s různými předložkami.

Předmět. Rozlišení předpon a předložek.

cíle:

    Upevnit znalosti dětí o předponách a předložkách

Všimněte si slovotvorné a sémantické role předpony;

rozvíjet a zdokonalovat prostorové reprezentace, jejich vyjádření prostřednictvím předložek;

Procvičte si psaní samostatných předložek; v souvislém pravopisu předpon;

Provádět prevenci dysorfografie;

Překonání agramatismů působivé a výrazné řeči.

Zařízení: didaktický materiál na tabuli, schéma-tabulka předložek, kartičky, schémata - etapy vyučování, prezentace Královna gramatika, vlak, jízdenky - karty, semafory - odhadci

Aktualizace orgmomentu

Dechová cvičení ladění cvičení

Rozvoj břišního typu dýchání se zařazením prvků dechové gymnastiky A.N. Střelníková.

Účel etapy: další vývoj kontraktilní činnost bráničního svalu, stejně jako rozvoj koordinačních vztahů mezi dvěma funkcemi: dýcháním a pohyby trupu nebo končetin.

Automatizujeme a rozlišujeme plynulý a rychlý nádech a výdech, s rychlými nádechy. Hra "Květiny", "Ježci", "Psi". Čicháme vzduch."

Naučte se rychle dvojitě nadechnout (čichnout-čichnout)

Provádění rychlých nádechů při otáčení hlavy doprava a doleva

Provedení páru „rychlých nádechů“ při naklánění hlavy doprava a poté k levému rameni

Vývoj hrudně-břišního typu dýchání v procesu chůze. Hrajeme si na vojáky.

Nácvik hlučného, ​​krátkého, aktivního dechu nosem, dechová cvičení v co nejdříve obnovuje ztracené dýchání nosem.

" Květiny". Zhluboka se nadechněte a s úsměvem vydechněte A pomůže nám to ovládat naše zrcadla. Představte si, že ležíte na louce a vdechujete kopretiny, chrpy, zvonky, měsíčky, jetel. Co jsou to za květiny.

V zahradě: růže, mečíky, hyacinty, narcisy, sedmikrásky, jiřiny, astry. Co jsou to za květiny? Zahrada.

Chlapi, co jste si všimli, když jste říkali zahradní a luční květiny.

Heřmánek je zahradní barva a může být luční.

Že jo. Heřmánek se také nazývá léčivá rostlina.

Serjoža. Vím, že mě moje babička vždy léčí heřmánkovým čajem, když mě bolí v krku nebo jsem nastydlý. http://www.calend.ru/moon/ (o heřmánku)

A jaká rezerva se tvoří ve vzduchu při vaření heřmánku. Heřmánek.

Hra "Ježek". A teď si představte, že jsme ježci a našli heřmánek a čenicháme jen nosem

Že jo. Z květenství heřmánku připravte nálev, čaj, odvar, tinkturu, používané v lidovém léčitelství. Vodní nálev nebo tinktura se předepisuje na mnoho nemocí: jako protizánětlivé, analgetikum, sedativum se při chřipce inhaluje pára z heřmánku. revmatismus, skrofula, dna.

Hra "Ježek". Teď si představte, že jsme ježci a našli jsme heřmánek a čicháme jen nosem. Rychlé nádechy provádíme při otáčení hlavy vpravo a vlevo

. "Hrajeme si na psy." Psi nosí květiny svému majiteli. Čicháme vzduch.

Zatímco jsme dýchali, Queen Grammar přiletěla na naši lekci. Přinesla nám truhlu znalostí. A v této truhle úkolů.

1. Určete, zda jsou vybraná písmena předponami a předložkami.

Slova jsou napsána na tabuli.

Za...hora ,za... běh, S.. vrátil, S.. střechy, na..obálka, na…střih, na... list, na ... kreslený.

Řečový terapeut.

Pokud se jedná o předponu, spojte ji se slovem a označte ji čepičkou. Pokud se jedná o předložku, podtrhněte mezeru a zakroužkujte předložku v trojúhelníku.

Jak se nám dařilo předchozí lekce.

Děti:. Proveďte ústně, vysvětlete pravopis slova

Řečový terapeut.

Kluci, bylo to těžké. A proč?

Děti. Nevíme, jak rozlišit předponu od předložky.

Řečový terapeut.

Co se budeme ve třídě učit?

Děti:. Předložky a předpony

Řečový terapeut.

Jaký problém musíme ve třídě vyřešit?

Naučte se rozlišovat a správně psát předložky a předpony. Aby nedošlo k chybám v pravopisu předložek a předpon v písemných pracích, je správné používat v řeči.

Řečový terapeut. A my se přes to dostaneme náročný úkol?

Děti provádět hru-automatický trénink "kouzelná slova"

Nadechnou se a řeknou, praskla jejich imaginární koule. Může být velká nebo malá, těžká nebo lehká atd. „Uspěji!“ Pak si mnou prsty a přikládají mi teplé ruce na uši a krk, udržujíce pozitivní afirmaci .

Řečový terapeut.

Náš host lekce vám bude vyprávět pohádku V mé zemi, Gramatika, měly předložky vždy své vlastní domy. Byli důležití, přísní a velmi nezávislí.V návrhu měli vždy své místo. Některé předložky označovaly místo. Ano, znáte je (děti jim říkají) B, ON, UNDER, NAD, FOR, Y (schéma čtverců), ostatní ukazovali, kam se posunout K, FROM, TO, C (schéma)

A předpony neměly domy. Neuměli žít samostatně, byli velmi bezradní. A napadlo je lpět na jiných slovech. Aby se nenechali zahnat, začali dávat slovům různé významy (přiběhli, přiběhli, vyběhli) a tvořili nová slova (výjezd, přechod, přiblížení).

Ale mnoho předpon bylo podobných s předložkami a obrátili se s prosbou o radu na mě, královnu gramatiky. Přišel na záchranu znaková slova. Nabídli se vyjádřit slovy. A slovní označení "Krásná" bylo určeno jako hlavní slovo. Pokud je vloženo toto hlavní slovo červená, pak je to předložka. Napište jej samostatně, a pokud jej nelze vložit, jedná se o předponu. Předpony tedy navždy přilnuly ke slovům, zvláště ke slovům činů, a předložky se začaly kamarádit se slovy-znaky.

Nyní se naučíme rozlišovat předpony od předložek a správně je psát.

Kluci, v této pohádce je vše jasné.

Opakování dříve nabytých znalostí

Připomeňme si, co víme o předložkách a předponách (snímek) TABULKA!!

Děti: Předložka je samostatné slovo.

Řečový terapeut:. K čemu to je?

Děti: Je potřeba spojit slova ve větě. Psáno samostatně

A označili jsme to trojúhelníkem.

Logoped: Co je to předpona?

Děti: Předpona je část slova, která je před kořenem a slouží k vytvoření nových slov.

Logoped: Jak se to píše?

Děti: Psáno slovy. Slouží také k tvoření nových slov.

Co nového jsme se dozvěděli o předložkách a předponách?

Děti. Od královny gramatiky jsme se dozvěděli, že mezi předložku a slovo lze vložit slovní znak, hlavní slovní znak je „červený“. A před slovy-činy se nikdy nepíší předložky, ale pouze předpony.

    Zapisování čísla, tématu lekce.

Udělejme si úkol z královny gramatiky do sešitů. Napište slova správně do dvou sloupců. Jakým písmenem bychom měli začínat prvním slovem ve sloupci? Děti. S velkým

Slova jsou napsána na tabuli.

1 sloupec

Za...hora

S.. střechy

na..obálka

na... prostěradlo.

Za utéct

S vrátil

na střih

na kreslil.

Řečový terapeut: Jak jsme diskutovali ?

Děti: Algoritmus akce. Zjistili jsme, zda je toto slovo děj, pak směle napíšeme předponu, a pokud toto není děj slova, vložíme slovní znak „Krásný“, pokud je slovo vloženo, jde o předložku, pokud není vložen, pak se jedná o předponu.

Kontrola úkolu (snímek KONTROLA)

    A nyní s využitím znalostí královny gramatiky jede vlakem na nádraží „Hledači".Lístky dávám všem. Ale abyste mohli jít, je potřeba najít slova s ​​předponami a předložkami a správně je označit. Předpony s víčkem - modré pero, a předložky v trojúhelníku - zelené pero. Můžete použít jakékoli jiné 2 barvy rukojeti

    Pracujte ve dvojicích. Každá vstupenka-karta-

Za (školou) Zapnuto (mělce)

Na (ledě)…….In (dvoře)

Podle (běh)………….Pod (sněhové pole)

Pro (zmrazit) V (snímky)

U (silnice) Pod (borovice)

Nyní vyměňte vstupenky-karty a zkontrolujte. Vzájemné ověření. Pokud je slovo označeno správně, dejte nad slovo „+“, pokud je nesprávné, vložte „-“

Zkontrolujte na SLIDE

Nyní vysvětlete, proč jste to napsal takto a ne jinak. (Děti vysvětlí několika slovy)

    Cestovní hudba zní. Podívejte se z okna, svítíme "Starostlivé slunce"

    Hra ukazuje verše rukama.

Slunce posílá z nebe vstát se protáhnout, ruce nahoru)

paprsek, paprsek, paprsek střídavě zvedněte pravou a levou ruku, uvolněte prsty, sevřete v pěst

A odvážně se rozcházejí ( zkřížit ruce nad hlavou)

Mraky, mraky, mraky (ohýbejte paže střídavě nad hlavou ,uvolněné prsty sevřené v pěst)

V létě příjemně hřeje samomasáž obličeje, rytmické tření tváří)

Tváře, tváře, tváře ( za každé slovo 3x nafoukněte tváře).

A na jaře si to dává na nos

Tečky, tečky, tečky.( střídavě se dotýkat tváří prstem a kreslit napodobující pihy)

Dětské pihy jsou zlacené ( drží úsměv a proboscis)

Moc se jim líbí! natáhněte se a postavte se na špičky. „Okamžik růstu»)

Řečový terapeut. Tady jsme na nádraží Znayki"

Návrhová práce.

Chlapi, přečtěte si věty

Na (ulice) je vidět hora.

Ve (škole) je načechraný vánoční stromeček.

Celý den je na kopci mnoho dětí.

Novoroční hračky na větvích.

(Ke) zelená kráska přišla (přišla) chlapi.

Seryozha (na) saních (c) kutálených z (hora).

Kolik příběhů lze z těchto vět vytvořit

Děti: Dva

Logoped: O čem bude první příběh.

Děti: O skluzavce

Řečový terapeut. Přečtěte si tyto věty

Na (ulice) je vidět hora. Celý den je na kopci mnoho dětí. Seryozha (na) saních (c) kutálených z (hora).

Řečový terapeut. ? Skluzavka

Logoped: O čem bude druhý příběh?

Děti: O vánočním stromečku

Řečový terapeut: Přečtěte si to.

Ve (škole) je načechraný vánoční stromeček.

Novoroční hračky na větvích

Do) zelené krásky přišli (přišli) chlapi.

Řečový terapeut. Jak můžete pojmenovat tento příběh? ?Vánoční strom

Řečový terapeut: Před vámi jsou dvě obálky – modrá a zelená. Obsahují texty úkolů různé úrovně potíže.

V modré obálce je text o snímku. Je potřeba to odepsat a zvýraznit předponami a předložkami.

V zelené obálce je text o vánočním stromku. Musí se odepsat, otevřít závorky a zvýraznit předložky a předpony.

Řečový terapeut: Splněný úkol si vzájemně zkontrolujte. vzájemně ověření.

Řečový terapeut. Na konci cesty ale do vlaku vstoupili pohraničníci.

Hra "Pohraniční stráž"

Cílová: Rozvoj sluchové pozornosti, pravopisná ostražitost, rozšiřování slovní zásoby

Logoped: Pohraničníci, navrhují, abychom našli slovní hříčky ve verších Kluci, co jsou to slovní hříčky? Řekne nám to vědec Kotofej Ivanovič Náš mistr encyklopedie Wikipedie.

vědec kočka Vasily

Vědec Kotofey Ivanovič

Slovní hříčka(fr. Calembour) - literární prostředek využívající různé významy jednoho slova v jednom kontextu resp různá slova, fráze podobné zvuku.

Ve slovní hříčce buď dvě sousední slova dávají při vyslovení třetí slovo, nebo jedno ze slov má homonymum nebo je nejednoznačné. Účinkem slovní hříčky, obvykle komické (humorné), je kontrast mezi významem téhož znějící slova. https://ru.wikipedia.org/wiki/%CA%E0%EB%E0%EC%E1%F3%F0

    V. Z. Sannikov. Hříčka jako sémantický fenomén // Otázky lingvistiky. - Ne. 3- 1995. - S. 59.

Přečtěte si, poslouchejte báseň - slovní hříčku o mně. Kotofey Ivanovič a určit, kde je třeba napsat předponu a kde je předložka.

1. Kotofej Ivanovič

Slunce se schovává za les

Kotofej Ivanovič.

Lezení na PLOT-

Projděte se v noci.

Děti: Pro bor zvlášť. Bor je les., pro krásný les - vkládá se slovo znamení.

Plot - píšu dohromady, protože slovo není vloženo

2. Pihy

Pihy nemají DEMOLICI

Nezmizet z NOSU.

Já, nešetřím SOAP,

Nos byl trpělivě umyt.

Záleželo by na SOAP.

Pihy bych PRALA.

Děti: SNOSA - předpona, z nosu - předložka, Z mýdla - předložka, vyprané - předpona

Logoped: Najděte v druhé slovní hříčce všechna slova se stejným kořenem.

Vyprané, vyprané.

3.Zima

Závěje sněhových vánic NAMELI

A u brány, jako bárka na skalách,

Nákladní auto za to stojí.

Vyšel jsem z brány a mráz

Jak praskající - a chyť mě za nos!

4. Medvěd

Medvěd zařval SO SNA,

A v hustém lese

Borovice polekaně zaklepala

Liščí kužel.

9. "Najděte chyby."

Je možné vidět Vasyovy chyby bez úsměvu? Pomozte Vasyovi rychle, opravte všechny chyby.

Přečti ty věty. Najděte chyby, které jste udělali. Dokažte správnost své opravy. Napište věty správně.

10. Shrnutí lekce.

Co jste se na lekci naučili Ještě jednou si připomeňte, co je to předložka a předpona. Jak poznáte předložku od předpony? Jaký algoritmus použijeme, abychom zabránili chybě v psaní předložek a předpon? Co si pamatuješ? Co se vám na lekci líbilo? Kdo to měl těžké? Kdo se snažil překonat obtíže? kdo to dostal? A kdo ne?

Výborně! Úspěšně jste splnili úkoly královny gramatiky.

semafory

Červená - bylo to těžké

Žlutá - pochybná

Zelená - vše je jasné, se vším jsem se vyrovnal.

Jak rozlišit předložku od předpony?