Tutvustame tähte a. Lugemistund UMK "XXI sajandi algkool". Teema: "A-tähe tutvustamine." Lauamängud ja kaardid

Õppetund 11 KIRJA SISSEJUHATUS Ah ah

Eesmärgid : tutvustada õpilastele vokaalihäälikut [a]; õpetada sõnade häälikumudelitesse salvestatud vokaalide rõhuasetusega hääldamist; arendada foneemilist kuulmist; kasvatada kasvatustöö kultuuri.

Tundide ajal

I. Organisatsioonimoment.

Pole tähtsamat teadust!

Ei tunne üldse igavust.

II. Sissejuhatus tunni teemasse.

- Mida peaksite ütlema, kui arst teie kõri uurib?(Ah ah.)

- Pange tähele avatud suu kuju.

- Kas olete märganud, et heli [a] saab laulda ja et suust väljuv tuul (õhk) on nähtamatu.

- Arva ära mõistatused:

Ta on suur, nagu jalgpall

Kui see on küps, on kõik õnnelikud,

See maitseb nii hästi!

Ja ta nimi on...(arbuus).

- Öelge sõna "arbuus" esimene heli.

Päike põletab mu pea,

Tahab kõrist teha.(Mon.)

- Öelge sõna "poppy" teine ​​heli.

Sügis on meie aeda jõudnud,

Süüdati punane tõrvik.

Siin sibavad musträstad ja kuldnokad

Ja lärmakalt nokivad nad teda.(Pihlakas.)

- Ütle sõna "pihlakas" viimane häälik.

III. Teema väljakuulutamine ja tunni eesmärkide seadmine.

- Tänases tunnis teeme tutvust heli [a] ja tähegaAh ah .

IV. Töötage tunni teemaga.

1. Sõnade “Anyuta”, “moon” jne helianalüüs.

- Koostage sõnaskeem.

- "Lugege" sõna "Anyuta", suunates kursorit mööda sõna helikoostise diagrammi.

- "Loe" sõnaAaanyutanii et esimene heli oleks selgelt kuulda.

- Nimetage sõna esimene heli.

- Mis heli see on, täishäälik või kaashäälik? Miks? Märkige see vastava markeriga.

- "Loe" sõnaAnyutaet teine ​​heli oleks selgelt kuulda.

- Nimetage teine ​​heli.

- Selgitage, millist kiipi tuleb selle heli näitamiseks kasutada.

- "Loe" sõnaAnyyuutaet kolmas heli oleks selgelt kuulda.

- Nimetage kolmas heli.

- Selgitage, mis heli see on ja kuidas seda tähistada.

- "Loe" sõnaAnyuttanii et neljas heli on selgelt kuulda.

- Nimetage neljas heli.

-

- Nimetage pehme helipaar [t].

- Nimetage selle sõna viies häälik. Ütle mulle, mis heli see on.

- Selgitage, kuidas see tuleks tähistada.

- Loe kogu sõna. Mida see tähendab?(See on tüdruku nimi.)

- Mitu häälikut on ühes sõnas?

- Määrake, mitu [a] häält on sõnas Anyuta?(Kaks.)

- Mis need on?(Esimene ja viies.)

- Millisele kaashäälikule järgneb teine ​​heli [a]?(Pärast kõva kaashäälikut.)

- Pidage meeles reeglit: kõvade kaashäälikute järel kirjutatakse häälik [a] tähegaA .

- Mis vahe on esimesel ja viimasel tähel?(Suured ja väikesed tähedAh ah .)

- KiriA - suurtäht - kirjutatakse ainult lause või sõnade alguses, mis tähistavad inimeste nimesid, perekonnanimesid, loomade nimesid, linnade, riikide, jõgede nimesid.

- Milliseid tähega algavaid sõnu teate?A ? (Laste vastused.)

Töötage teiste sõnadega samal viisil.

- Valige teisest sõnast viimane häälik ja iseloomustage seda.

2. Hääliku [a] definitsioon sõnades. Töö õpiku järgi.

Õpetaja küsib lasteltnäidiste vaataminetrükitähtAh ah .

- Millistest elementidest tähed koosnevad?

KIRI TEEL

A - buss. Selge, lühidalt.

Siin on nii väljapääs kui ka maandumine.A. Šubajev

Kõik teavad tähteA - kiri on väga kena.

Ja pealegi kiriA tähestiku peamine.

Nii Andrei kui ka Allochka armastavad seda heli,

Pulk ja pulk ja pulk keskel.

E.Uspenski

3. Koosta nende sõnadega lauseid.

4. Sõnade valimine häälikuga [a] sõna alguses, keskel ja lõpus (skeemide järgi). Töö õpiku järgi.

- Nimetage sõnad, mis algavad heliga [a].

- Nimetage sõnad, milles häälik [a] on sõna keskel.

- Nimetage sõnad, milles häälik [a] on sõna lõpus.

- Selgitage, miks sõna "kaart" mainiti kaks korda.

- Määrake, millises sõnas on peidetud sõna "kraan".(Ekraan.)

- Rääkige meile, kuidas pildid on paigutatud.(Veerudes.)

- Andke nimi igale pildile, mis asub vasakpoolses veerus (parem veerg, ülemine rida, keskmine rida, alumine rida).

- Leidke sõna "sall".(Pall.)

5. Diferentseeritud töö trükitud vihiku abil “Õpin kirjutama ja lugema”.

- Vaadake kõige ülaosas kirjutatud tähti ja nimetage need järjekorras.(Suur trükitähtA, väiketäheline trükitähtA, suur algustähtA, väiketähtA .)

- Värvige need joonise osad, mis sisaldavad tähte.A .

- Mis täht tähistab häält [a] pärast kõvasid kaashäälikuid?(KiriA .)

Pildinimede heli-täht analüüs.

- Enne ülesannet vaadake sümbolit. Mida sa näed?(Kiibid, kiri.)

- See tähendab, et peate läbi viima heli-tähe analüüsi.

- Mis on esimese pildi õige nimi – pall või pall?(Helikompositsiooni diagrammil on sõnad kujutatud kolme lahtrina, mis tähendab, et pilti saab nimetada ainult sõnaks "pall".)

- Valmistage ette värvilised pliiatsid ja pliiats. Pärast heli heliomaduste andmist värvime selle lahtri sobiva värviga. Kasti, mille alla pliiats on joonistatud, kirjutage soovitud täht.

- Märkige heli [a] tähega, sisestades selle vajalikesse lahtritesse.

- Millisele helile järgneb heli [a]?(Pärast kõva kaashäälikut.)

- Korrake reeglit heli [a] määramiseks pärast kõva kaashäälikut.(Pärast kõvasid kaashäälikuid kõlab heli[ A] koos kirjaga kirjutatudA .)

6. Ristsõna lahendamine.

- Nimetage sõnad häälikuga [a].

- Mis on pildil näidatud?(Harf.)

- Selgitage, mida tähendab sõna "harf".(Harf on kitkutud muusikariist, mis on suure kolmnurkse raami kujul, mille üle on venitatud keeled.)

- Öelge sõna "harf" aeglaselt, intoneerides iga heli ja sobitades need järjestikku sõna heli-tähtede diagrammi vastavate ruutudega.(Harf…)

- Ütle sõna rõhuga(laulmine)ainult täishäälik [a].

- Kus sõnas on heli [a]?

- Heli kvaliteediomaduste näitamiseks kasutage kiipe.

Õpetaja demonstreerib iga tööetappi tahvlil.

Sarnast tööd tehakse ristsõnas olevate teiste sõnade diagrammide ja piltidega.

Järeldus: kiriA tähistab täishääliku heli [a].

V. Tunni kokkuvõte. Tähelepanumäng.

Õpetajaloeb luuletustS. Marshak.

Siin on marmoristA rka

ViibA pargi allee.

Allee läheb väravani,

Ja väravasA buss ootab...

Jah, siin on puuviljapood!

Neil on see meie jaoks siin varuks.

A toonimine jaA pelsin,

A arbuus jaA nas.

SiinA bricot, siin see onA jaa...

Millised maitsvad sõnad -

Ja kõik on kirjas...("A").

- Nimetage tähega algavad sõnadA.

- Mida uut sa tunnis õppisid?

Õppetund 17
SUUR JA VÄIKE TÄHT
A , A

Eesmärgid : õppida kirjutama suur- ja väiketähtiAh ah ; tutvustada kirjalikult suurtähtede kasutamist; arendada motoorikat, foneemilist kuulmist; kasvatada puhtust.

Tundide ajal

I. Organisatsioonimoment.

- Täna läheme rännakule läbi kirjutamismaa, kus õpid kaunilt ja õigesti tähti kirjutama.

Sellest teatatakse poistele

Et rong läheb

Saadab kohe

Moskva jaamast

Kuni esimese täheni -A .

S. Marshak

II. Põhiteadmiste värskendamine.

- Kirjaoskuse tunnis tutvustati teile kirjaA . Mida sa tema kohta teada said?

KiriA , kiriA -

Tähestiku pea.V. Stepanov

- Mõelge, milliseid teadmisi ja oskusi on teil vaja, et õppida, kuidas ilusti tähti kirjutada.(Laste vastused.)

- KiriA ei taha, et me rongiga sõidaksime. Kuidas sa seda seletad?(Sõnal "rong" ei ole heli [a] ega tähteA .)

- Meile pakutakse muud transporti. Siin on selle tähtdiagramm:

Kellel on valikuvõimalusi?

Kui lapsed sõna kohe ära ei arva, võite selle ära arvata tähe järgi, mängides vastussõnadega:

1. Lõhnavate õitega puu.(akA mine. Nimetage kolmas heli ja täht.)

2. Suvekuu.(AIN paks, teine ​​heli.)

3. Kauplus, mis müüb ravimeid.(apT eka, kolmas heli ja selle kõva paar.)

4. Lõunamaine vili.(abrikKOHTA s, viimane täishäälik.)

5. Kalliskivi.(alM az, kolmas heli.)

6. Lühike naljakas lugu.(anekdKOHTA t, viimane täishäälik.)

7. Suur ookeanilind.(alB atros, esimene kaashäälik on kõva heli.)

8. Teade esinemise kohta.(afJA sha, täishäälik, kuid mitte [a].)

9. Suured röövkalad.(akuL a, teine ​​kaashäälik ja selle pehme paar.)

10. Mägironimissportlane.(alb pinist, mis muudab heli [l’] pehmeks.)

- Mida me reisile kaasa võtame?(Autoga.)

III. Tunni teema sõnum.

Koos kirjagaA sa ei tee nalja

Ta näeb tõsine välja.

See kiri, palun pange tähele,

Avab tähestiku!

T. Sinitsyna

- Meie imeauto viis meid kirjaA . Õpime kirjutama suur- ja väiketähti.

IV. Uue materjali õppimine.

1. Töö eksemplaris.

- Vaadake üle suurtähtede musterA . Rääkige meile, mis suunas teie käsi kirja kirjutamisel liigub.A . (KiriA koosneb kolmest elemendist. Esimese elemendi kirjutamist alustame laia abirea keskelt. Joonistame joone kaldu allapoole, ületame tööjoone ülemise joone ja tõmbame selle allapoole, kaldudes veidi paremale. Joonistame joone tööjoone alumisele joonele, ümardame selle vasakule ja tõuseme veidi tööjoone alumisest joonest kõrgemale.

Teise elemendi kirjutamist alustame esimesega samast punktist. Joonista joon alla, ületa tööjoone ülemine joon; peaaegu alumisele reale jõudes ümardame selle paremale ja viime selle tööjoone alumisele reale; tõuseme tööjoone keskele.

Kirjutame kolmanda elemendi - horisontaalse joone.)

Ma avan märkmiku ja panen selle õigesse kohta.

Ma ei varja seda teie eest, sõbrad: ma hoian oma pastakat niimoodi.

Istun sirgelt, ma ei paindu, hakkan tööle.

- Kirjutage suure algustähe elemendidA õhus.

- Tõmba suurtähega elemendid ümberA mööda punktiirjooni. Kirjutage ise.

- Võrrelge näidist ja kirjutatud kirju. Mis ei töötanud? Mida tuleks teisiti teha?

- Kirjutage rida suurtähtiA , püüdes muuta need näidisega sarnaseks.(Ülesande täitmine.)

- Miks on suurtähte vaja?A ? (Inimeste nimed on suurtähtedega.)

- Muide, mitte ainult inimestel pole nimesid. Ka linnade ja jõgede nimed kirjutatakse suure algustähega.

- Lähme autost välja.

Kõnnime, kõnnime, tõstame käed kõrgemale,
Me ei langeta pead, hingame ühtlaselt ja sügavalt.
Kõnnime varvastel ja siis kandadel.

Lähme pehmelt, nagu väikesed rebased ja nagu kohmakas karu,
Ja nagu väike jänku argpüks ja nagu hall väike hunt.

Siil kõverdus palliks, sest tal oli külm.

Kiir puudutas siili – siil venitas armsalt.

2. Töö eksemplaris. KOOS väiketäht A .

Sõna hääliku-tähe analüüs"Angara"ringraja ehitamine.

- Asendage täishäälikud tähtedega. Mida sa märkasid?(Sõnal Angara on kolm tähteA , esimene on suurtäht, ülejäänud on väiketähed.)

- Kaaluge väiketähtede mustritA . Milliste tööjoone ridade vahel see asub? Võrrelge suur- ja väiketähti. Kas need on kirjutatud ühtemoodi või erinevalt?

- Rääkige meile, mis suunas teie käsi kirja kirjutamisel liigub.A .

(Kiri koosneb kahest elemendist: ovaalne ja kaldpulk, mille allosas on kõver. Hakkame kirja kirjutamaA vahetult tööjoone ülemise joone all. Me juhime selle üles, ümardades seda veidi paremale ja viime selle tööjoone ülemisele reale. Seejärel joonistame ümara joone alla tööjoone alumisele reale ja liigume üles paremale kuni tähe alguseni. Seejärel kirjutame teise elemendi - kaldpulk, mille allosas on kõver. Teise elemendi kirjutamist alustame töörea ülemiselt realt. Joonistame alla, jõudes peaaegu tööjoone alumise jooneni, ümardame selle paremale, viime alumisele joonele, tõmbame joone üles paremale tööjoone keskele.)

Väike täht kiriA õhus.

- Kirjutage pliiatsi vastasotsaga, jälgides täpselt liikumissuunda.

Punktiirjoontele kirjutamineväiketähtA .

- Lisage rida ise. Võrrelge prooviga. Mida on vaja teha, et kirjad oleksid veelgi ilusamad?

- Taasta lõpetamata väiketähtedega elemendidA .

3. Töötage tunni teemaga.

Palju tähtsõnuA :

Ananass, arbuus, buss

Ja lihtne sõnaOh,

VarjuJaairbus.

T. Sinitsyna

- Mis muud tähega algavad sõnadA kas sa oskad nimetada?

- Kuidas see töötabA sõna keskel? Vaadake piltide all olevaid diagramme. Mis kõla on neil sõnadel ühist? Mis tähte see tähistab? Miks?(Enne heliA kõlab kõva kaashäälik.)

- Sisestage tähtA sõnadesse. Millist tähte – väike- või suurtähti – kasutasite? Miks?

Iseseisvalt töö tegemine.

- suur algustähtA Koostasin teile ka ülesande. Peame nende piltide jaoks laused välja mõtlema ja need üles kirjutama. Tuletan meelde, et lause algus kirjutatakse suure algustähega ja lõpus on punkt, küsi- või hüüumärk.

Ülesanne täidetakse vabal koopiaraamatu real.

V. Tunni kokkuvõte.

- KiriA Olen teie tööga rahul. Ja sina?

- Mis juhtus? Mille kallal tuleb veel tööd teha? Kas teile meeldis kirja külastamine?A ?

- Jah, aga lähme koju, sest külas on hea, aga kodus on parem

GCD kokkuvõte "Heli ja tähtede A, U sissejuhatus"

Sihtmärk: Tutvustage lastele heli "A" "U" ja tähte "A" "U".

Ülesanded: Tähega “A”, “U” tutvumine arendab oskust seda teiste tähestiku tähtede hulgast leida. Arendada visuaalset ja kuulmis tähelepanu, peen- ja artikulatsioonimotoorikat. Arendada kõne koordineerimist liigutustega, loovat kujutlusvõimet. Kasvatage head tahet, algatusvõimet, vastutustunnet ja koostööoskusi.

V.: Tere poisid, täna uurime uusi helisid ja tähti ning teie vastate mulle, millised. Tahan alustada oma õppetundi luuletusega

V. Berestovi luuletuse “Lugeja” lugemine.

Pole vaja oma ema kiusata,

Pole vaja vanaema raputada:

"Anna andeks, palun! Loe seda!"

Pole vaja oma õde paluda:

"Noh, lugege teist lehekülge!"

Pole vaja helistada

Pole vaja oodata

V.: Kuulake ja nimetage sõnade esimene heli:

kaar, antenn, arbuus, akrobaat.

See on õige, heli "A" on kuulda. See on täishäälik, seda lauldakse ja kui me seda suus hääldame, ei tunne me takistust.

Vaata pilte. Mida palub arst patsiendil öelda?(Ah ah) Kuidas tüdruk oma nuku magama paneb?(Ah ah)

Hääldame koos heli "A".(avab suu laiaks, erineva hääletugevusega) .

Kuulake ja nimetage sõnade esimene heli:

Kõrvad, tigu, raud, part, tänav.

Millist häält kuulete iga sõna alguses?

Täpselt nii, kõlab hääl "U". See on täishäälik, seda lauldakse ja me ei tunne selle hääldamisel oma suus takistust. Vaata pilti: tuleb rong ja vilistab “UUUU”.

Andke akustiline omadus.

[A]: suu on pärani avatud, huuled on rahulikud, mitte pinges, keele ots ja alumised hambad, keel on lame; täishäälik.

[U]: huuled on ümarad ja piklikud, keele ots ei ulatu alumiste hammasteni, keele tagumine osa on kumer; täishäälik. Helide [A] ja [U] artikulatsiooni tasapinnaline kujutis.)

V.: Nüüd ütlen erinevaid sõnu, plaksutage üle pea, millal

kuulda heli [A]; plaksutage allpool, kui kuulete heli [U].

Sügisene lehtede langemise pakane kuldne pleekimine lendab minema

Märjad tormiilma pilved vihma oranžpunased

Fizminutka

Nüüd lõõgastume veidi ja mängime.

Pehmete kuusekäppade vahel Vihma vaikselt tilgub, tilgub, tilgub!(Lapsed tõstavad ja langetavad vaheldumisi käsi enda ees, peopesad üleval)

Seal, kus oks ammu ära kuivas, kasvas hall sammal, sammal, sammal!(Lapsed kükitavad aeglaselt, käed langetatud ja keha külge surutud. Käed on veidi külgedele nihutatud, peopesad “vaatavad” alla)

Kuhu leht lehe külge kinni jäi, ilmus seen, seen, seene!(Lapsed tõusevad aeglaselt, hoides oma pead kätega nagu mütsi)

Kes selle leidis, sõbrad?(Lapsed seisavad sirgelt, kehitavad õlgu)

See olen mina, see olen mina, see olen mina!(Lapsed suruvad käed rinnale, noogutades jaatavalt pead.)

Tutvustame tähte "A". Näidatakse tähte "A".

V.: E. Uspenski luuletuse lugemine.

Kõik teavad tähte A -

Kiri on väga kena.

Ja pealegi, täht A

Peamine tähestikus.

Armasta seda heli

Ja Andrei ja Allochka,

Kleepige nii ja kleepige nii,

Ja keskel on kepp.

See on täht A. See koosneb kolmest pulgast. Pange tähele, et kaks pulka on pikad ja üks lühike.

Kirjutame õhku tähe "A".

Nüüd paneme loenduspulkadest kirja kokku.

Mis kirja sa lisasid?(A)

Kuid see on väike "a". See koosneb poolringist ja kõverast pulgast. Mis tähed need on?(Suur A ja väike A.)

Pange tähele, et need on punased, kuna need esindavad täishäälikuid. Kirjutame punase pliiatsiga märkmikusse A-tähe.

Tutvumine täht "U" .

IN.: Kuulake luuletust:

"U" on sõlm.

Igas metsas

Näete tähte "U".

Vaata, siin on täht "U".(Kuvatakse kaart U-tähe kujutisega).

Otsige oma lehtedelt üles täht "U". Viige sõrm üle selle (ring) ja varjutage see punase pliiatsiga. Miks punane, kes oskab öelda?

Kuna heli "U" on täishäälik ja me tähistame seda punasega.

Olete kõvasti tööd teinud ja teie sõrmed on väsinud, venitame neid.

Joonistage õhku U-täht, tehke harjutust "Rusikas rõngas" (logopeedi demonstratsioon).

10. U-tähe ladumine pulkadest.

Mitu pulka sul vaja oli?

11. Printige märkmikusse täht "U".

Kehalise kasvatuse tund “Kunekurg”.

Kurg, pika jalaga toonekurg,

Näita mulle teed koju.(Tonekurg vastab)

Tõmmake oma paremat jalga

Tõmmake vasakut jalga

Jällegi - parema jalaga,

Jällegi – vasaku jalaga.

Pärast - parema jalaga,

Siis - vasaku jalaga.

Ja siis tulete koju.

"Perenaine tuli ühel päeval turult":

Perenaine tuli ühel päeval turult,Nad kõnnivad näpud laual.

Perenaine tõi selle turult kojuPainutage üks sõrm korraga.

Kartul, kapsas, porgand, hernes

Petersell ja peet. Oh! ..Puuvill.

Siin alustasid köögiviljad laual vaidlust- Nad löövad vaheldumisi rusikatega.

Kes on parem, see maitsvam

Ja rohkem on maa peal vaja.Painutage üks sõrm korraga Nimi.

Kartul? Kapsas?

Porgand? Herned?

Petersell või peet? Oh! ..Puuvill.

Perenaine vahepealNad koputavad peopesade servaga.

Võtsin noa.

Ja selle noaga

Hakkas murenema Painutage üks sõrm korraga käsi.

Kartul, kapsas

Porgand, hernes,

Petersell ja peet. Oh! ..Puuvill.

Kaetud kaanegaNad panevad käed risti.

umbses potis

Keedetud, keedetud vees

Kartul, kapsas,Painutage mõlemal käel üks sõrm.

Porgand, hernes,

Petersell ja peet. Oh!Puuvill.

Ja köögiviljasupp sai päris hea!Nad näitavad, kuidas nad suppi söövad.

Tulemus:

Millist heli me täna kohtasime? Mis kirjaga?

Mis värvi kasutame heli A tähistamiseks?

Mis sulle kõige rohkem meeldis?

Ja me püüame teha kõik selleks, et see nii oleks. Kuid kõik lapsed on erinevad - igaühel on oma temperament ja iseloomulikud iseloomujooned, nad on sünnist saati varustatud talle ainulaadsete võimetega ja vastavalt sellele kulgeb iga lapse areng oma ainulaadset rada.

Täna tahaksin puudutada väga olulist teemat, kuidas lapsele tähti tutvustada – kuidas saab ju ilma nendeta lugema õppida? Mõne lapse jaoks on tähestiku õppimise ja meeldejätmise protsess väga lihtne ning nad liiguvad sujuvalt ja ka ilma suurema vaevata otse lugemise juurde. Kuid seda ei juhtu kõigi imikute puhul. Juhtub, et laps ei mäleta tähti ja lihtsalt ei näita üles soovi seda teha. Umbes nii see meiega oligi.

meie ajalugu

Minu meelest alustasime pojaga tähestikuga tutvust üsna hilja - umbes 4,5-aastaselt. Ja kõik sellepärast, et pikka aega ei suutnud ma oma last kirjade vastu huvitada. Tõenäoliselt peitusid selle põhjused tema rahutus olemuses ja kalduvuses aktiivse elustiili järele.

Mängud ja arendavad tegevused, mis nõudsid visadust, kuigi mitte väga pikad, olid meie jaoks alati üsna keerulised. Isegi kui ta oli väike, eelistas ta alati spordikomplekside valdamist ja jooksmist. Arvan, et paljud poiste emad ja ka mõned tüdrukud seisavad silmitsi selliste raskustega.

Tihti pidin sõna otseses mõttes käigu pealt arendavaid hetki välja mõtlema ja vahepeal märkamatult poja lemmiktegevustesse põimima. Seega, kui mu poeg oli väike, ei kleebitud tähti meie tunnetuslikku keskkonda kuidagi. Kuigi ma ei loobunud ikka veel püüdmast oma rahutut beebit tema emakeele tähestiku tähtede vastu huvitada.

Heliplakat "Rääkiv ABC"

Meie “kirja”-asjad liikusid veidi edasi, kui mu poeg sai 3. sünnipäevaks kingituseks “Rääkiva ABC” heliplakati. Ma arvan, et praegu on paljudel lastel selline tähestik. Poeg tundis alguses uue huvitava asja vastu huvi, kuid ei pööranud sellele peagi tähelepanu. Võib-olla polnud aeg veel tulnud või võib-olla ei mõistnud ta lihtsalt täielikult selle "rääkiva" objekti tähendust. Pärast seda otsustasime tähestikuplakati praegu silmapaistvast kohast eemaldada, kuid jätsime selle lapse juurdepääsualasse.

Mõne aja pärast hakkas mu poeg ise seda perioodiliselt välja võtma, sisse lülitama ja sellega mängima. Pealegi armastas ta seda üksi teha, ilma meie osaluseta. Ja sealt edasi algas see protsess kuidagi iseenesest.

Vahetult pärast kõnelevat tähestikku oli meil puidust tähtede komplekt. Imeline komplekt! Mitu korda ta meid tegevustes ja mängudes aitas. Tegime neist sõnu, kasutasime neid mänguülesannetes, jälgisime ja lõikasime välja ning seejärel kaunistasime erinevate loovtehnikate abil tühjad tähed ning viisime nende abiga ellu palju muid huvitavaid ideid.

Selle komplekti saime ka varakult, kuid erinevalt “Rääkivast tähestikust” avas mu poeg üsna sageli tähtedega karbi, vaatas neid ja uuris neid katsudes, otsides samu tähti tähestikuga plakatilt. Ja antud juhul eelistasin ka ise nendega tegeleda. Ainult mõnikord kutsus ta mind endaga mängima – ja me mõtlesime välja erinevaid talle teadaolevaid lihtsaid sõnu. Esimene sõna, mille me postitasime, oli loomulikult poja nimi.

Meil on ka tähtedega kuubikuid, aga millegipärast ei meeldinud mu pojale nendega otstarbekohaselt mängida - ta ehitas neist enamasti erinevaid hooneid. Kuigi minu arvates on tähekuubikud suurepärane võimalus lihtsates mänguolukordades tutvustada lapsele juba varakult tähestikku.

Meie täringukomplekt "Tähed" näeb välja selline:

Puidust kuubikud, väga siledad, ümarate nurkadega, erksavärviliste tähtedega – on igati väärt valik lastega mängudeks ja tegevusteks.

Raamatud on abilised

Usun, et minu poja aktiivse tähestiku valdamise üheks oluliseks tõukejõuks oli imelise raamatu ilmumine Georgi Yudin "Väike raamat"(Labürint, Osoon). Raamatus on kõike, mis võib lapse tähelepanu köita:

  • suured selged tähed;
  • huvitavad ühendused;
  • onomatopoeesia näited;
  • iga tähega seotud lühikesed naljakad ja meelelahutuslikud lood;
  • leiutiste ja erinevate objektide välimuse lühike ajalugu, mis on esitatud juurdepääsetavas keeles.

See raamat anti meile mõneks ajaks – ja lugesime seda väga kiiresti ja suure mõnuga. Esialgu leppisime kokku, et loeme kolm kirja päevas, et uus info hästi imenduks ja iga päev ootas mu pisipoeg seda hetke, millal me raamatu uuesti lahti teeme.

Vene tähestiku tähtedega tutvumine Bukvarenka seltskonnas on lõbus, lihtne, mänguline ja suure huviga. Usun, et iga laps peaks kindlasti käes hoidma ja lehitsema selle uhke väljaande lehti.

Ja samal ajal “Bukvarenokiga” hakkasime regulaarselt ja, mis kõige tähtsam, mõnuga läbi vaatama tähestikku, millega lapsepõlves tähti uurisin ja mis on tollest ajast suurepäraselt säilinud.

Järk-järgult lisasime veel ühe väga meelelahutusliku raamat-album “Kodu ABC”(autorid V. Bukatov, M. Gankina, T. Yarygina). See on praktiline juhend 4–7-aastaste laste õpetamiseks või, nagu kaanel märgitud, "Lõbus õpik vanematele ja väikelastele".

Tõepoolest, raamat sisaldab palju mänguülesandeid ja tegevusi peenmotoorika ja mõtlemise arendamiseks. Toimub pidev õppematerjali põimimine igapäevakeskkonda, samuti toimub järkjärguline omandatud teadmiste kinnistamine mängudes ja ülesannetes rubriigis “Vaheaeg”. Ütlen veel, see raamat on lihtsalt põnevate ideede aare, kuidas tähestikku hõlpsalt õppida.

Raamatu lõpus on suur selgitav osa “Kuidas töötada tähestikuga”. Ja pärast kogu tähestiku uurimist soovitavad autorid pidada kodupuhkust “Minu ABC” ja esitada mitte ainult selle ettevalmistamise üksikasjalik plaan, vaid isegi puhkuse stsenaarium. Mu poeg ja mina pole veel sellist puhkust korraldanud, kuid ma arvan, et seda on veel ees.

Lauamängud ja kaardid

Meie mängukollektsioon sisaldab mitmeid lauamänge, mille eesmärk on õppida tähestikku. Igaüks neist on omamoodi huvitav ja aitab beebil tähti meisterdada. Ma räägin teile lühidalt nendest mängudest.

Pehmete tähtede komplekt "Tähestik" on universaalne ja väga meelelahutuslik poorsest kummist valmistatud šabloonmäng. Saime selle komplekti juba ammu, mu poeg armus sellesse kohe ja ta pöördub siiamaani vahel. Selle tähestikuga saate mängida erineval viisil – siin on mõned mänguvalikud:


Iga kord saate pehmete tähtede komplektiga välja mõelda uusi mänguolukordi. Arvan, et samalaadset tähestikku võib proovida teha kodus loovuse huvides poorsest kummist või paksudest majapidamiskäsnast salvrätikutest, lõigates kirjatarvete noaga välja tähtede eelnevalt märgitud kontuurid.

Õppemäng "Tähed" lastele vanuses 3 kuni 7 aastat - koosneb 8 tähega klotsist ja 40 puslekaardist, millel on kujutatud erinevaid loomi ja esemeid.

Reeglid näevad ette mitu erineva raskusastmega mänguvalikut:

  • vali ja kinnita igale plokile vajalikud pildid;
  • “mõistatus” - arvake valitud pilt ainult kirjeldusest, vaatamata;
  • "Kett" - võime leida objektide ühiseid märke ja omadusi;
  • "Peidus" - visuaalse mälu arendamiseks.

Õppemäng “Scrabble. Sõbralikud kirjad"(alates 3 eluaastast). Mäng sisaldab 9 tohutut mänguvälja, samuti 88 tähest ja 33 tühjast klotsist koosnevat komplekti.

Mängu alustades satub beebi Bukovka riiki ja tutvub järk-järgult selle helge riigi elanikega - kirjadega. Iga mänguvälja jaoks on mitu erinevat mänguvõimalust, saate koos lapsega ka oma lugusid välja mõelda.

Kas olete väsinud oma lasteaia segadusest? Kas olete väsinud oma lapsele lõputust mänguasjade kogumisest?

Kõik üheksa välja on väga suured ja säravad – suurepärane võimalus oma lapsele õpetliku mänguga huvi pakkuda ja võluda.

Õppekaardid “Smurfid. Tähed ja silbid" (alates 3-aastasest) - need on 33 eredat kaarti tähtede ja ülesannetega. Nendega koos õppides õpib beebi lisaks tähestiku õppimisele silpe ja lihtsaid sõnu moodustama.

Kahel eraldi kaardil on seitse erinevat ja ligipääsetavat mänguvalikut (leiud, sõnamängud, leiutised, “Juhuslik”, “Kes on suurem”, “Sain aru!”). Tavaliselt võtsime need kaardid kaasa erinevatele reisidele transpordiga või kliinikusse - nende abiga veetsime pikkadel ootamisperioodidel lõbusalt ja kasulikult aega.

Aiatähestiku plakat

Veetsime peaaegu kogu eelmise suve suvilas. Ja sinna jõudes tekkis mul idee, kuidas hiljuti omandatud põhiteadmisi lihtsal ja informatiivsel viisil kinnistada. Tegime suvilasse jäetud tapeedirullist pika plakati, kirjutasime selle peale suurte tähtedega nime “Garden ABC” ja riputasime veranda seinale.

Valmistasin ette, kirjutades üles kõik aiamärkmed, mis meil lilleaias, juurviljaaias ja suvila ümbruses on - et mitte millestki ilma jääda ja et meie aiatähestik oleks võimalikult terviklik ja rikkalik. Ütlen kohe ära, et peaaegu iga kirja jaoks oli meie ümber aias taimi ja mõne kirja jaoks isegi mitut tüüpi. Ainus raskus oli tähega “yu” - leidsime selle kirja jaoks võsa ja plakati allkirjas tõmbasime selle tähe sõnas lihtsalt alla.

Seejärel hakkasime tasapisi plakatit täitma: iga päev märkisime sellele uue tähe, liikudes tähestiku järjekorras ja läksime kohe aeda taimi, lilli, põõsaid, puid, marju, puuvilju või köögivilju otsima. kelle nimed algavad selle tähega. Olles leidnud meile vajaliku taime, rebisime sellelt ettevaatlikult maha väikese oksa, lehe või lilleõie ning liimisime (PVA liimi või teibiga) selle taimeosa vastava kirja juurde plakati külge. Taime kõrval kirjutasin selle nime alla ja me lugesime seda mitu korda koos.

Minu suureks rõõmuks lummasid mu poega väga meie aiasuvise tähestiku õppetunnid. Ta mitte ainult ei kordanud pidevalt täiesti pingevabades oludes tähti ja omandas nii vajalikku lugemisoskust, vaid tutvus vahepeal ka uute taimeliikidega ja sai nende kohta palju huvitavat teada. Tasapisi kuivasid plakatil olevad oksad ja lilled kuumades ja veidi varjulistes tingimustes ning omandasid omamoodi herbaariumi välimuse - see näeb üsna atraktiivne välja. Kahju ainult, et ma ei saa nüüd meie “Aia-ABC-d” näidata - see jäi suvilasse ja meil polnud aega seda pildistada.

Omatehtud tähed ja lihtsad mängud

Ja nüüd mainin veel paar lihtsasti teostatavat ideed tähtedega visuaalseks tutvumiseks ja päheõppimiseks, mida aeg-ajalt erinevatel perioodidel meie mängutegevusse kaasasin. Ma arvan, et paljud neist on teile teada ja neid on juba tundides kasutatud, kuid parem on teile siiski öelda.

Soolataignast või plastiliinist tehtud kirjad- voolime, kuivatame ja mängime.

Kirjad toodetest(ubadest, ubadest, erinevat tüüpi pastadest) - suurepärane võimalus arendavateks ja harivateks tegevusteks köögis.

Kirjad vanametallist— meie kodudes on palju turvalisi majapidamistarbeid, mida saab kasutada lastega õppetegevuses, sh tähestiku õppimisel.

Need võivad olla puidust pulgad ja klotsid, nööbid, dekoratiivkivikesed, mere- või jõekivid, plastpudelikorgid, pesulõksud, kestad jne.

Laotame nende esemetega tähti ja arendame samal ajal peenmotoorikat.

Tänav ABC— juhuslikul jalutuskäigul kirjutage paar tähte või mõni sõna lumele, liivale, maapinnale ja paluge lapsel teie järel korrata. Samuti saab okstest, kivikestest ja langenud lehtedest teha tähti ja sõnu.

- kõigist kasutatud papppakenditest ja suurte pealdistega kastidest lõikame välja tähed ja moodustame neist erinevaid silpe ja sõnu:

- Kirjutame kolmemõõtmelised tähed eraldi albumilehtedele ja palume lapsel olemasolevate piltide hulgast valida pildid, millel nende tähtedega algavad, ja liimida need soovitud tähe kõrvale. Fotodel on leheküljed meie omatehtud tähestikust, mis tehti siis, kui meie poeg oli veidi üle 3-aastane:

Mäng "Arva ära täht"- kirjutame ühe tähe käega õhus või lapse seljale ja palume tal see ära arvata. Vahetage rolle perioodiliselt – laske lapsel näidata ja täiskasvanul arvata. Tähti saab esitada ka keha abil. Need lõbusad tegevused on tavaliselt laste seas väga populaarsed.

— täiskasvanu kirjutab maastikupaberile suuri ruumilisi tähti ja kutsub last pliiatsiga läbi täherägastiku kõndima. Saate joonistada jooni erineval viisil, näidates oma kujutlusvõimet: iga kord uut kontuuri jälgides või pliiatsit paberilt tõstmata kontuure spiraalselt. Tähetoorikuid saab korduvalt kasutada, joonistades erinevates värvides radu. See on hea tegevus, et oma käsi kirjutamiseks ette valmistada. Seejärel saab tähti mööda kontuuri välja lõigata (samal ajal beebi harjutab) ja kasutada muudes huvitavates mängudes ja tegevustes.

Lugemine

Niisiis, kasutades järk-järgult kõiki ülaltoodud meetodeid, õppisime pojaga lõpuks tähed selgeks, ehkki hilja ja mitte ilma raskusteta. Nüüd oleme hoopis teises perioodis – aktiivne lugemaõppimine. Ja mu poeg eelistab õppida üldse mitte N.S.-i väga populaarse aabitsa järgi. Žukova ( Labürint, Osoon), mida ta lasteaias õpetab. Kodus valib ta alati sama nõukogude aabitsa – möödunud põlvkondade säilinud pärandi. Mu poeg sai oma emalt ja isalt kaks aabitsat, mis olid üksteisest veidi erinevad. Ja iga kord valib ta, millist ABC-raamatut me loeme, kas ema või isa oma. Mu poeg on nende raamatute suhtes väga tundlik. Kes teab, võib-olla teeb päris tõeline põlvkondadevaheline side oma töö – ja varsti hakkab meie laps ise lugema.

Tutvustame heli (a) ja tähte A.

Eesmärk: tutvustada lastele vokaali a ja tähte A. Õppige valima sõnu, mille alguses, keskel ja lõpus on häälik a. Esitage vokaali heli esimene mõiste. A-tähe kirjutamisel arendage peenmotoorikat, orienteerumist kaldjoontega lehel.

Varustus: nukk, pildid: arbuus, Aibolit, buss; A-tähe pilt, punased pliiatsid, lihtsad pliiatsid, loenduspulgad, pall.

Tunni edenemine

Organisatsiooniline moment

Poisid, meie tänane külaline on nukk. Tema nimi on Ann. Ta on teile ülesanded ette valmistanud.

Mis on heli? (seda me ütleme ja kuuleme)

Kuidas nimetatakse kirja? (seda me kirjutame ja näeme)

- Arva ära mõistatused.

Milline ime – sinine maja!

Selles on palju lapsi.

Kannab kummist kingi

Ja see töötab bensiiniga. (buss)

Ta on lahkem kui kõik teised maailmas,

Ta ravib haigeid loomi,

Ja üks päev rabast

Ta tõmbas jõehobu välja.

Ta on kuulus, kuulus.

See on arst... (Aibolit)

Ta on suur, nagu jalgpall

Kui ta laulab, on kõik õnnelikud,

See maitseb nii hästi.

Ja ta nimi on... (arbuus)

Millist häält te nendes sõnades kuulete?

See on õige, heli "A" on kuulda.

Hääldame koos heli "A".

Ava oma suu laiaks

Kiigutame nukku õrnalt. (Hääldatakse üksikult ja kooris, erineva hääletugevusega – vaiksemalt, valjemini.)

Suu on pärani lahti.

Huuled on rahulikud (mitte pinges ega ümarad).

Keele ots asub alumiste hammaste juures, keel on lame.

Kui me häält teeme, kuidas õhk meie suust välja tuleb? (lihtne, tasuta)

Kas on mingi takistus? (õhk ei vasta takistustele)

Kui heli hääldamisel väljub õhk suust kergesti ja vabalt, takistusi kokku puutumata, siis nimetatakse sellist heli vokaaliks.

Mis värviga see on tähistatud?

Mäng "Plaksutage käsi, kui kuulete heli "A":

a, y, o, a, s, i, a, uh, y, a.

om, uf, am, ur, at, it, yk, ar, au, ok

säga, kass, vähk, tähestik, ananass, ingel, kalkun, Inglismaa, tark, taimne, kingad, sussid, vibu, side, mäss.

Mäng "Kus on heli?" (sõna alguses, keskel või lõpus)

Kurg, pilv, aster, buss, vatt, raam, rakett, savi, jõgi, kivi, paak, toru, mõistatus, hiir, talv, vähk, aare, kuu, park?

Mäng “Mõtle A-häälikuga sõna” pallimäng

(- sõna alguses, sõna keskel, sõna lõpus)

Mäng "Tule välja ettepanek"

(mõelge välja lause sõnaga Anya)

Kehalise kasvatuse minut. Kurg.

Kurg, pikajalg-toonekurg

Näita mulle teed koju.

Tõmmake oma paremat jalga

Jällegi – parema jalaga.

Jällegi – vasaku jalaga

Siis parema jalaga,

Siis vasaku jalaga,

Siis tuled koju.

Päikest treenimiseks

Tõstab meid üles.

Tõstame käed.

Käskluse peale – üks!

Ja meil on lõbus

Lehed kahisevad

Anname alla.

Käskluse peale - kaks.

Tutvustame tähte "A". Näidatakse tähte "A".

Siin on kiri nagu onn.

See pole tõsi, aga kiri on hea!

Ja kuigi ta on välimuselt lihtne,

Ja tähestik algab.

Siin on kaks sammast diagonaalselt,

Ja nende vahel on vöö.

Kas sa tead seda kirja? A?

Teie ees on täht A!

Kuidas täht A välja näeb?

Mitmest elemendist täht koosneb?

Mäng "Leia täht A"

Pulkadest tähtede ladumine.

Ehitage sõrmede abil täht A. Kes arvas, kuidas seda teha saab?

Tähtede joonistamine õhku.

Kirja trükkimine.

"Te olete kõvasti tööd teinud ja teie sõrmed on väsinud, sirutame neid välja."

Sõrmevõimlemine "Me jagasime apelsini."

(Käs rusikasse surutud) Jagasime apelsini.

(Keerake rusikat vasakule ja paremale) Meid on palju, aga ta on üksi!

(Teise käega sirutame rusikasse volditud sõrmi, alustades suurest) See viil on siilile, (Sirutame nimetissõrme) See viil on siili jaoks,

(Siruta keskmist sõrm välja) See viil on mõeldud pardipoegadele,

(Painutage sõrmusesõrme) See viil on mõeldud kassipoegadele,

(Painutame väikest sõrme) See viil on kopra jaoks,

(Pööra avatud peopesa vasakule ja paremale) Noh, hundi jaoks - koor.

(Näitame kahe käega hundi suud) Ta on meie peale vihane – häda!

(Me paneme käed majja) Peidame majja - siin!

Nukk Anyal on aeg koju naasta. Jätame temaga hüvasti!

Tulemus:

Poisid, mäletate, millist heli me täna tunnis õppisime?

Mis kirjaga?

Mis värvi me kasutame?

Programmi sisu:

- tutvustada heli ja tähte A;

- arendada artikulatsiooni ja sõrmede motoorseid oskusi. Arendada foneemilisi protsesse: onomatopoeesia ja igapäevamüra eristamine, muu hulgas isoleeritud heli A tuvastamine, sõna alguses oleva hääliku tuvastamine. Arendada konstruktiivset praktikat, visuaalset taju;

- kasvatada kognitiivset huvi läbi mänguliste hetkede.

VARUSTUS: sülearvuti, arvutimäng “Õpime õigesti rääkima” sarjast “Varsti kooli”; täishäälikute sümbolid, fotoalbum; üllatuspilt; individuaalsed peeglid; teemapildid heli A jaoks; teemapildid, mille nimed algavad heliga A ja muud helid; täht a; "Maagilised" ruudud vastavalt laste arvule.

KIRJANDUSSARI: luuletus A-tähest.

KLASSI EDU

I. Organisatsioonimoment.

- Poisid, kellele teist meeldib arvutimänge mängida? Täna tõin teile huvitava mängu, seda saavad mängida ainult väga tähelepanelikud poisid. Kumb teist on tähelepanelik?

(Lapsed istuvad koos logopeediga arvuti ees. Mäng onomatopoeesia, majapidamise müra ja loodushäälte eristamiseks. Mängu mängivad lapsed kordamööda).

II. Teatage tunni teemast.

- Poisid, nüüd kuulasite tähelepanelikult ja arvasite ära helid, mida tänaval kuulda võib, helisid, mida objektid ja loomad teevad. Aga nüüd tuleb meile külla heli, mida ei suuda tekitada esemed ja loomad; Saage tuttavaks, kutid, heli A on meieni jõudnud.

(Heli sümbol A on seatud).

- Poisid, heli A tahab väga teiega kohtuda ja sõpru leida. Ta ei tulnud meie juurde tühjade kätega, vaid tõi kaasa üllatuse - pildi, aga ta ei taha seda lihtsalt ära anda, vaid tahab sinuga mängida. Sound A on teile ette valmistanud huvitavad ülesanded ja iga sooritatud ülesande kohta annab teile ühe osa pildist. Ja kui olete kõik ülesanded täitnud, saate pildi koguda.

III. Tutvustame helisümbolit A.

— Tavaliselt näitavad sõbrad üksteisele fotodega albumeid. Nii et heli A tõi meile oma albumi, vaatame seda: siin on fotod helist A ja tema sõpradest. Otsime heli A fotosid.

(Albumi ühisvaatamine lastega)

- Hästi tehtud, leidsite kõik heli A fotod. Selle eest saate ühe osa üllatusest - pildid.

IV. Konjugeeritud võimlemine.

- Ja nüüd tahab heli A õpetada meid just nii laulma, selleks peame treenima huulte nišše ja meie sõrmed aitavad meid. Teeme harjutuse “Tibud pesas”.

A) "Pesa";

B) "Tibud".

V. Heli A omadused peegli ees.

(Igal lapsel on individuaalne peegel).

- Nüüd õpime ka suu lahti tegema samamoodi nagu heli A: suu on pärani lahti, näeb välja nagu ring, keel lebab rahulikult alumiste hammaste all, laul venib edasi, ei kohta takistusi , täishäälik.

- Hästi tehtud, poisid, see on suurepärane, et saate laulda nagu heli A. Selle eest saate pildist teise osa.

VI. Onomatopoeesia.

- Heli A on väga oluline, me ei saa ilma selleta elada: - Mida palub arst teil kaela vaadates öelda? (Ahh) – Kuidas ema oma last kiigutab? (Ahhh)

VII. Foneemilise kuulmise arendamine.

A) heli eristamine paljudest teistest: "Plaksutame heli A jaoks":

- Ja nüüd tahab heli A meile laulda ja kui me tema laulu kuuleme, siis plaksutame talle ja kui kuulete muid helisid, siis pole vaja plaksutada.

- Hästi tehtud, et olete nii tähelepanelikud kuulajad, annab heli A teile pildist teise osa.

B) hääliku eraldamine sõna algusest: "Anname postkaardid helile A":

- Ja nüüd teeme helile A kingituse. Anname talle kaardid. Peate valima ainult need objektid, mille nimed algavad heliga A.

- Sound A-le meeldisid teie postkaardid väga, selleks annab ta teile pildi teise osa.

VIII. Tutvustame A-tähte.

A) kirja välimuse analüüs:

- Kust heli A meile tuli? Tal on maja, ta elab seal ja seda maja nimetatakse A-täheks. Siin see on.

(Tahvlile pannakse täht A. Lapsed avaldavad arvamust, milline on heli A lähedal asuv maja. Seejärel tutvustab täiskasvanu kõigile luuletust):

"A" onn, vaata,

Ja pink sees.

B) tähe A konstrueerimine maagilisest ruudust:

- Ehitame majad helile A - Tähed A. Ehitame kolmnurkadest ja triipudest sama tähe A, mis postkaardil.

- Sa tegid imelised tähed A. Siin on pildi teine ​​osa.

B) tähe A äratundmine süžeepildil:

- Heli A-le meeldis väga teiega mängida, kuid tal on aeg koju naasta ja siin on tema viimane ülesanne: me peame oma uue sõbra koju viima - otsima üles kõik tema majad - tähed A sellel pildil.

(Lapsed tõusevad oma kohalt, lähenevad jutupildile ja igaüks leiab ühe tähe).

- Hästi tehtud, poisid, täitsite kõik ülesanded ja teil on kõik pildi osad olemas - üllatus, kogume selle kokku. Täname oma külalist ja lähme minema.

IX. Õppetunni kokkuvõte.

(Tunni kokkuvõte põhineb kogutud pildil, millel on kujutatud a-tähte ja kurge)

— Mis heli meile täna külla tuli?

— Mis on heli A maja nimi?

- Millise naljaka riimi me täna A-tähe kohta õppisime?

- Miks meie uus sõber sellele pildile toonekure joonistas?