Lekce na základní škole je moje malá vlast. Shrnutí mimoškolních aktivit na ZŠ na téma: „Moje malá vlast. město Vladimir. Účastníci mimoškolní akce „Moje malá vlast“

Marina Poplavská
Hodina ve 3. třídě "Moje malá vlast"

MŮJ MALÁ VLAST

A pro nás - rodičovský dům.

Malajsko Vlast, kde žijeme".

CÍLE:

Zkontrolujte úroveň asimilace programu a dalších vzdělávací materiál pěstovat smysl pro vlastenectví a hrdost na své malé vlast vzbudit zájem o historickou, místní historii a kulturní dědictví

Obohacení dětských rodičovský vztahy prožívání společných aktivit prostřednictvím utváření představ o rodné vesnici.

Formování pocitu sounáležitosti s rodnou zemí, rodinou.

ÚKOLY:

Zintenzivnit poznávací činnost studentů při studiu historie rodné obce.

Obohatit a systematizovat znalosti dětí o obci.

Rozvíjet citový a hodnotový vztah k památkám obce.

přispět k manifestaci tvůrčí činnost, formování vlastenectví, lásky k Vlast, touha po zvýšení přírodního a kulturního a historického dědictví

Rozvíjejte dětskou kreativitu a fantazii.

Průběh učebny.

1. Organizace třída. Emocionální nálada.

Kluci, dnes budete mít první lekci v tomto akademický rok. Všichni jsme se dlouho neviděli, někteří spolu dlouho nekomunikovali. Doporučuji vám nejprve hrát. Pojďme se usmívat a říkat si hezká slova.

Hra "Řetěz" (pro soudržnost).

Studenti vstávají zezadu. Každý účastník se zase otočí ke svému sousedovi zprava, volá ho jménem a říká, co se mu na něm líbí.

(Studenti sedí na svých místech).

2. Úvodní slovo učitele.

Čtenář 1: Zvon zvoní

Rozptyl veselého smíchu,

Toužil

V letní hodině pro nás.

Dobrý den, škola

Milá školo!

Dobré odpoledne,

Náš útulný světlý Třída!

Čtenář 2: Zase kluci

Voláte za úsvitu

Šťastný, opálený, rozpustilý.

A ty říkáš:

"Už jsme zase spolu, děti!"

potkáš nás

Jako tvoji přátelé.

Učitel: Ahoj hoši!

Tady je konec Letní prázdniny zazvonil školní zvonek. Jsem rád, že vás poznávám. Jsem ráda, že jsi vyrostla už ve 3 třída. Blahopřeji vám k začátku školního roku a přeji, aby se vám letos splnily všechny vaše sny a také úspěchy ve studiu, abyste dostávali jen „4“ a „5“.

Den znalostí je zvláštní svátek, i když se každý rok znovu a znovu opakuje. První zářijové ráno s sebou přináší něco nového, vede nás po neprobádaných cestách poznání.

Podzim nám všem jemně říká

Kolik je hodin? školní dny přichází.

Dejte sbohem slunečnému létu

Ať se vám to líbí nebo ne, ale musíte se učit!

Podle dobré tradice první zvonění v akademickém roce vyzývá k hodině Vědění.

Dnes budeme mít velmi zajímavý rozhovor. Ale téma našeho dnešního povídání se dozvíte, když z písmen uděláte slovo. (VLAST)

3. Práce na tématu třídní hodina.

Jaké slovo vyšlo? Přečtěte si téma třídní hodina na tabuli. Co si budeme povídat?

Velká země, milovaná země,

Kde jsme narodit se a žít,

My vlast světlá,

My drahá vlast,

My Říkáme naší vlasti.

Co se stalo Vlast pro každého z nás? Než odpovíme na tuto otázku, poslechněme si jednu báseň.

Student 1: Co my Voláme domů?

Dům, kde vy a já vyrůstáme

A břízy podél cesty

Po kterém kráčíme. Student 2 : Co my Voláme domů?

Slunce na modré obloze

A voňavý, zlatý chléb,

Chléb u svátečního stolu.

Nyní se zamyslete nad tím, co to znamená vlast pro tebe. Řekni mi, jak tomu slovu rozumíš « VLAST» ?

Míčová hra.

Učitel hází dětem míč v pořadí a mluví: « Vlast je...» . Děti chytí míč a odpoví jedním slovem (les, pole, nebe, řeka, dům, ulice, rodiče, přátelé atd.)

vlast vlast

Toto slovo jsem napsal dvakrát. Jaký je jejich rozdíl? (jedna je velká a druhá malá)

Když slovo « vlast» velkými písmeny? (Když mluvíme o našem státě, o naší velké zemi jménem Rusko.)

Když slovo « vlast» píše se malými písmeny? (Když mluvíme o naší vesnici, o místě, kde jsme se narodili a žijí.)

Závěr: Vlast je země ve kterém žijeme; je město nebo vesnice, ve kterých žijeme; toto je dům, ve kterém žije každý z nás; Jsou to lidé (příbuzní a přátelé, kteří nás obklopují.

O tom, jak pečlivě se k nim ruský lid vždy choval Vlast, říká přísloví.

Pracovat v párech.

Milování přísloví Vlast.

-Dokonči úkol: složte a vysvětlete přísloví o Vlast a láska k vlasti.

1) Pokud je přátelství skvělé, bude Vlast je silná.

2) Na straně někoho jiného mám radost ze svého malého trychtýře.

3) Není země krásnější než naše země.

4) Na špatné straně Vlast je dvakrát sladší.

5) Kdo je pozadu hora vlasti, je to hrdina.

6) Každý má svou stránku.

Vážení kluci! Vy narozený v zemi s názvem Rusko. Jste Rusové! Rusko je obrovská země.

Na světě je mnoho různých zemí

Ale je tu jedna země:

Od bílého ledu po teplé řeky

Roztáhla se.

V Rusku jsou vysoké hory, plné řeky, hluboká jezera, husté lesy a nekonečné stepi. Jsou zde i malé potůčky, světlé březové háje, slunné louky, bažiny a pole. Rusko je nejvíc velká země ve světě. Takový žádný stát nemá velká oblast a taková dlouhá hranice. Na území naší země by se úplně vešly takové kontinenty jako Austrálie a Antarktida.

Můžeme nazývat Rusko naším? Vlast? (Ano)

Jakým písmenem slovo napíšeme? Vlast v tomto případě? (s kapitálem).

Každá země má své vlastní symboly. Symboly Ruská Federace Víš. Řekněte o nich. (Symboly naší země jsou znak, hymna, vlajka)

Vysvětlete, co symbolizují barvy ruské vlajky.

Bílá barva symbolizuje vznešenost a upřímnost;

Modrá barva - věrnost, poctivost, bezúhonnost a cudnost;

Červená barva - odvaha, smělost, štědrost a láska.

Rusko je naše velké vlast. Ale každý z nás má své malá vlast – ten kout, Kde jsme narodili se kde bydlí naši rodiče a přátelé, kde je rodný domov. Pro někoho malá vlast - rodné město. Pro někoho - rodná ulice nebo útulný dvůr s houpačkou.

Ve slově, každý má svou malou vlast!

Malá vlast"

Malá vlast -

Ostrov země.

Pod oknem rybíz,

Třešně rozkvetly.

kudrnatá jabloň,

A pod ní je lavička -

Láskyplný malý

moje vlast!

Náš malá vlast je moskevská oblast.

Kluci, když řekneme, že žijeme v Rusku v Moskevské oblasti, tak ten náš rodný kout bude asi hodně těžké najít. Zdokonalme naše adresa:

Žijeme v Rusku, moskevská oblast, okres Stupinsky, vesnice Alfimovo.

A to můžeme říci za nás malá vlast- Toto je vesnice Alfimovo.

Co víš o své vesnici?

Víš co?

Obec Alfimovo je poprvé zmíněna v listinách ze 16. století. V roce 1627 je obec Alfimovo zmiňována jako pustina na Alfimovské rokli, tedy opuštěná půda vedle Alfimovské rokle. Samotný název pochází z církevního jména Evfimy (v řečtině - zbožný). Lidová forma tohoto jména je Alhim. Jednou z pamětihodností obce je kostel sv. Mikuláše, který se nachází v sousední vesnici Eganovo. Z ústního podání je známo, že na místě, kde stojí kostel sv. Mikuláše, nařídil svatý urozený kníže Dmitrij Donskoj, který se vítězstvím vrátil z Kulikova pole, vykácet kapli na památku vojáků, kteří v bitvě s hordami Mamai položili své životy za vlast.

Arcikněz otec Raphael v současnosti slouží v kostele sv. Mikuláše. Při příchodu do kostela zde obyvatelé naší obce nacházejí klid a útěchu.

Také naše oblast je známá prameny s vysokým obsahem stříbra. Jeden z nich se nachází v nížině, přímo nad chrámem vesnice Chirkino tyčící se na hoře. Je proslulý mimořádnou koncentrací stříbra v něm. Nad pramenem se tyčí baldachýn s kopulí a křížem. Nedaleko je pohodlné koupaliště. Starověký zázračný zdroj proroka Eliáše je zvláště známý. Nachází se v hluboké rokli, porostlé stromy a keři. V létě je tam i v největším vedru chládek. Voda z pramene je velmi studená. Je to proto, že je zde mnoho pramenů. Každý rok 2. srpna, na svátek Iljina, tam poutníci dělají náboženské procesí, koupou se v prameni a pijí z něj vodu. Byla na něm provedena koupel a upravena krásná studna. Dva další zdroje se nacházejí u vchodu do chrámového komplexu, ve vesnici Shcherbinino poblíž mostu přes řeku.

A jaká bohatá zelenina a zvířecí svět náš region!

Nyní si zahrajeme hru.

Podívejte se na tyto obrázky a řekněte mi, jakým jedním slovem je můžeme nazvat? Na jaké tři skupiny je můžeme rozdělit.

javory

Šípek

malinové keře

rybízová tráva

Pampeliška

Výborně. Nyní pořiďte obrázky a rozdělte rostliny do tří skupin.

Náš svět zvířat je také bohatý. Distribuovat zvířat: kočka, liška, okoun, vrabec, karas, kukačka, veverka, straka, sumec, datel, lín, medvěd, hýl do skupin. Kolik skupin vyšlo. () . (3 lidé jdou k tabuli, jsou rozděleni do skupin).

Chlapi, jaké další pamětihodnosti naší obce můžete vyjmenovat? (knihovna, škola, mateřská školka, obchod, pomník hrdinům, kteří padli za Vlast během války).

V naší obci jsou ulice a každá ulice má svůj název. Některé z nich uslyšíme, když uvedete svou domácí adresu. /jméno dětí/.

Chlapi, v Alfimovu nejsou žádné továrny, ale existují jiné podniky, kde lidé pracují. Profese jsou pro lidi různé. To kde a kým vaše matky pracují, to nyní zjistíme hraním hry. (Učitel předá hůlku dítěti, dítě musí říci, kdo pracuje matka a předat hůlku svému sousedovi).

Mnoho básní je věnováno naší Vlast.

Andrei nám přečte báseň věnovanou naší milované a drahé vesnici. Tak se tomu říká "Nativní Alfimovo".

Jednou budeme dospělí

někam půjdeme,

Ale Alfimovův rodák

Nikdy nezapomeneme.

V rodné zemi je vždy všechno lepší.

A řeky, nebe a lesy,

A slunce svítí, nějak jasněji,

Když se podíváte na oblohu

V obci jsou velké domy.

Je zde škola, pošta a nemocnice.

A támhle u řeky. Přes řeku

Z vysokého komína se valí kouř.

Tady jsou lidé různí

Někdy dobro i zlo

Ale to nikde lepší nenajdete.

Každý tady má zlaté duše.

Co chcete vidět vaše maličkost vlast? Co by se pro to mělo udělat?

Závěr: Každý člověk potřebuje milovat a starat se o své malé vlast pak bude krásná, úžasná, velkolepá a úžasná.

4. Shrnutí.

A dokončíme svou práci epigraf:

"Pro Rusko je vesnice částice,

A pro nás - rodičovský dům.

A jsme rádi, že můžeme být hrdí

Malajsko Vlast, kde žijeme".

- Oni říkají: "Kde byl narozen a tam se to hodilo.“ Jde o připoutanost člověka k místu, kde se nachází. byl narozen kde vyrostl, kde našel přátele; o připoutanosti ke své práci, k lidem s jejich zvyky a tradicemi. Každý z vás má svou vlastní cestu životem, svou vlastní cestu, ale nechte lásku žít v srdci každého z vás. vlast, do rodné země, do rodné vesnice a ulice, ve které jste bydleli. Ať v srdci každého z vás žije LÁSKA PRO VAŠE MALÉ VLAST.

5. Reflexe.

Řekni mi, o čem jsme dnes mluvili? Co by měl každý udělat, aby mohl Vlast vzkvétala?

Chlapi! Usmějme se na sebe! Kéž nám dnešní lekce přinese radost ze společenství.

Prohlížení prezentace a poslech písně „Moje Rusko má dlouhé copánky“

Líbila se vám prezentace?

Jaké snímky si pamatujete?

Líbila se vám písnička?

Jaká slova se v písni opakují?

O čem si myslíte, že si dnes budeme povídat?

co je to Rusko?

Měl jsem jednou v životě štěstí:
Kdysi jsem se narodil v Rusku -
V zemi, kde je světlo z bříz,
Na zemi, která není krásnější.
Moje láska je moje země
Moje krásné Rusko.
Jeho jezera a pole
Břízy, vrby a osiky.
To vše navždy se mnou
A ve štěstí a vrhající se do potíží.
Žádný jiný takový na světě není
A proč je jiná?

Nyní se zamyslete nad tím, co to znamená

tvá vlast?

Rusko je naše velká vlast. Ale každý z nás má své

malá vlast – kout, kde jsme

se narodili, kde žijí naši rodiče, přátelé, kde se nachází náš domov. pro někoho malý

R Homeland - rodné město. Pro někoho - rodná ulice nebo útulný dvůr s

k houpačkám. Vlast nemusí být velká. Zde je naše historie a každý člověk by měl znát historii své země, jejích lidí. V tomto je částečkou našeho štěstí Naše malá vlast je naše

vesnice Afanasiev. Poslouchat

s básničkou, která je věnována obci, kterou jsme

říkáme tomu malá vlast. (děti čtou básně o své vesnici)

(V jaké oblasti se nachází?

naše vesnice?

Jaké jiné vesnice

Znáte Tulunsky okres?

Kdo je starostou našeho okresu?

Co víte o své rodné vesnici?

Co je v naší vesnici? Kam byste vzali svého kamaráda, který k vám přišel poprvé na návštěvu?

Máme velkou pohodlnou školu, kulturní dům, obchody, poštu první pomoci, školku, poštu, mléčnou farmu.

Jaká řeka protéká naší vesnicí?

Ve středu naší obce se nachází posvátné místo - jedná se o pomník vojáků, našich krajanů, kteří za druhé světové války s nacisty za naši vlast.

Proč se naše vesnice tak jmenuje? Vraťme se k historii.

Afanasievskoe venkovské osídlení zahrnuje tři osady: vesnici Afanasyev, vesnici Ermaki, vesnici Nikitaevo. Vesnice Afanasiev je pojmenována po prvním osadníkovi, který se zde usadil před více než dvěma sty lety. Takto stará je vaše vesnice. Později sem začaly přicházet rodiny z Běloruska, Ukrajiny, Čuvašů, Mordovců. Celkem to bylo 24 yardů.

Válečná léta byla pro obyvatele těžkou zkouškou. Všichni muži odešli na frontu, zůstaly jen ženy a děti. Mladé dívky pracovaly na poli na traktorech a kombajnech. A v létě 1943 vypukl v obci požár, vyhořela polovina obce.

Po válce začala obec ožívat, stavěly se školy, nemocnice, obchody, kulturní domy, školky.

Velkou událostí v životě Afanasvy byla stavba střední škola kde v současnosti studujete. Dříve jste pro získání středoškolského vzdělání museli cestovat do Tulunu.

V roce 1992 byl postaven moderní Dům kultury, kde sídlí knihovna, kroužky pracují, prázdniny, soutěže, koncerty.

Letos mají všichni obyvatelé našeho kraje velký svátek. Náš okres slaví 90 let od svého založení. Oslavencům se zpravidla říkají jen dobrá slova. A naši pracovníci si je zaslouží. Náš kraj, naše vesnice je bohatá na úžasné lidi, dělníky, jejich jména nás činí hrdými na naše krajany.

Dnes je naším hostem čestný obyvatel naší obce, kulturní pracovník, mistr svého řemesla a prostě úžasný člověk Kazakevič Maria Vasilievna.

A co bychom měli udělat, aby na tebe mohla být tvoje vlast hrdá?

Experiment (navrhuji lámat stébla trávy z koštěte) A teď mám v rukou koště, ve kterém je těchto stébel trávy spousta a všechna jsou k sobě pevně spojena. Zkuste je zlomit. Nefunguje. Takže vlast bude silná a nepřemožitelná, pokud všichni obyvatelé naší země budou žít v míru a přátelství.

Tady naše lekce končí.

Co jste se dozvěděli o vaší vesnici?

Každý z vás má svou vlastní cestu životem, svou vlastní cestu, ale nechte v srdci každého žít lásku k rodné zemi, k rodné zemi, k rodné vesnici. Ať láska k vaší malé vlasti žije v srdci každého z vás.

Figury erbu označují historické, přírodní a geografické vlastnosti okres. Loď vypráví o starověkých přístavech, které procházely po vodních „silnicích“ regionu a symbolizuje jeho historii. Modrý hrot ukazuje na řeku Západní Dvinu. Zelená barva symbolizuje přírodu regionu, jeho lesní bohatství.

Vlajka města.

Obdélníkový zelený panel, reprodukující složení zbrojního štítu. špička symbolizuje řeku Západní Dvinu a zelená barva lesní zdroje regionu.

5. Atrakce.

Lidé procházejí kolem, spěchají. Jen si měšťané nevšímají věcí, které se jim zdají obyčejné, ale ve skutečnosti jsou plné velké kulturní a historické hodnoty.

První zastávka.

V roce 1989, v souvislosti s 500. výročím první písemné zmínky o Andreapolu, byla instalována architektonická kompozice lodi - symbolu města. Kříž zosobňuje Christiana Rusa, nahoře je loď, je také na erbu a na vlajce Andreapolu. To je symbolem regionu, protože jedna z vodních cest od Varjagů k Řekům procházela podél Západní Dviny.

Druhá zastávka.

Jezera města Andreapol a regionu Slavné jezero Brosno je považováno za nejhlubší jezero. Rybáři tvrdí, že na jejím dně jsou krasové jeskyně. Pravděpodobně tyto jedinečné podmínky daly vzniknout legendě o monstru, které zde žije.

Třetí zastávka.

U 20 vojenských hrobů vojáků-osvoboditelů zvěčňují sochy památku těch, kteří zemřeli během Velké Vlastenecká válka 1941 – 1945. Za války byl Andreapol vymazán z povrchu zemského, nezůstaly zde téměř žádné předválečné budovy.

Čtvrtá zastávka.

Provozujte regionální vlastivědné muzeum a několik školních muzeí. Regionální vlastivědné muzeum poprvé otevřelo své brány 6. května 1972. Za jejího zakladatele je považován učitel-frontový voják Eduard Eduardovič Šimkevič. Dne 1. srpna 1993 byl do čela muzea jmenován učitel Andreapolské střední školy č. 2 Valerij Viktorovič Linkevič, který je stálým vedoucím muzea dodnes, poctivě a svědomitě vykonávající svou práci.

Pátá zastávka.

V Andreapolu a dalších osadách byly instalovány stély a pamětní desky na počest slavných osobností regionu.

Šesté zastavení.

Slavní lidé.

Uvedu jen pár jmen, nebo by tomuto tématu měla být věnována samostatná třídnická hodina.

1. Alexandrov Alexander Petrovič - dvakrát hrdina socialistické práce, ctěný stavitel RSFSR, inženýr-plukovník.

2. Kuropatkin Alexej Nikolajevič - generál ruské armády.

3. Kushelev Sergey Andreevich - tvůrce jednoho z prvních letovisek v Rusku "Andreapolskiye minerální voda».

4. Polovchenya Gavriil Antonovič-Hrdina Sovětský svaz, čestný občan Andreapolu.

5. Nazimov Nikolaj Ignatovič - Hrdina Sovětského svazu a mnoho dalších úžasných lidí.

6.Naši současníci.

Konstantin Dmitrievich Ushinsky, slavný ruský učitel a spisovatel, velmi dobře řekl o vlasti: „Naše vlast, naše vlast-matka Rusko. Rusku říkáme Vlast, protože v něm naši otcové a dědové žili od nepaměti. Říkáme jí Vlast, protože jsme se v ní narodili, oni v ní mluví naším rodným jazykem a všechno, co je v ní, je pro nás přirozené, a Matka, protože nás nakrmila svým chlebem, napojila nás svými vodami, naučila se svůj jazyk, jako matka nás chrání a chrání před všemi nepřáteli ... Na světě a kromě Ruska je mnoho dobrých států a zemí, ale jeden člověk má vlastní matka- Má jedno a vlast.

I v našem městě máme úžasné básníky, kteří ve svých dílech velebí svou rodnou zemi. Jedná se o Shabanova N.I., Bezrukova G., Yurinov V.V., Lapko T.M. a mnoho dalších. Některá díla si dnes poslechneme.

Příloha 1.

7. Přísloví o vlasti.

Jaká přísloví o vlasti znáš?

Nyní vysvětlíme význam viděných přísloví.

1. Každý má svou stránku.

2. Pelyněk neroste bez kořene.

3.Na cizí straně a pružina není červená.

4. Člověk bez vlasti je jako slavík bez písně.

5. Kde se kdo narodil, tam se to hodilo.

8. Kvíz "Znáš svou rodnou zemi?"

-Vyjmenujte jezera v oblasti Andreapol.

Jaké řeky protékají územím města Andreapol?

Vyjmenuj obce v našem regionu.

Jaké ulice města znáte?

— Jaké podniky se nacházejí na území našeho města?

Jak stará je naše škola?

9. Moje malá vlast.

Rusko, vlast, vlast. nativní strana.

Taková bolestně rodná slova.

Život rozhání lidi v mnoha koutech Země. Ale ať jsme kdekoli, náš rodný region Andreapol pro nás vždy bude tím jasným světlem, které nám bude vlastní. jasné světlo zavolej nás do naší rodné země.

1 student: A v rodné zemi jsou další břízy,

A voňavé šeříky, zelenější topoly.

Na mnoha místech na zemi, pouze v našem Rusku,

Každý si najde koutek podle svého srdce.

2 student: Možná někde, v lese, na volném prostranství, možná

Možná u oceánu, na divoké skále,

Člověk, jeho život, základ položí

A postaví svůj dům, nejlepší dům na zemi

3 student: A přivede svou ženu do domu, bez milenky je prázdný,

A dítě se narodí, jak se očekávalo, včas

Ve své velké vlasti, se jménem Rus,

Zavolá malou vlast, ten roh.

4 student: A kamkoli ho osud uvrhl,

A bez ohledu na to, po jakých cestách prošli,

Muž za jeho zády bude vědět,

Vždy existuje silná týl - jeho malá vlast.

10. Shrnutí.

Na konci vyučování podle známé tradice vypustíme naše „holubice“ do „nebe“. I když jsou falešné, ale přání, na které píšeme opačná strana bude nejskutečnější a budeme čekat na splnění těchto tužeb.

(zatímco děti píší, zní písnička "Rodičovský dům").

Doufám, že obyvatelé našeho města budou zachovávat a rozšiřovat dobré tradice starších generací Andreapol je náš společný domov a jsme to my, obyvatelé, kdo ho naplňuje teplem, pohodlím a radostí. Budoucnost města závisí jen na nás. Pokud to pochopí každý obyvatel našeho města, pak se město stane krásnějším a světlejším.

Lekce na téma: „Moje malá vlast"

ve 3. třídě MAOU "SOŠ č. 12 SUIOP"

město Gubkin, oblast Belgorod

Učitel: Golovacheva Raisa Vladimirovna

Cíle lekce : objasnit pojmy "Malá vlast", "Malá vlast", rozšířit znalosti dětí o jejich rodném městě, jeho minulosti, historii jeho vzniku, pamětihodnostech města.

úkoly:

Formovat pocity vlastenectví, lásky k rodné zemi, vzdělávání studentů jako občanů své vlasti, kteří znají a ctí své kořeny;

Podporovat rozvoj kognitivních zájmů, zájem o historii své rodné země, své země;

rozvíjet řeč, tvůrčí schopnosti dětí, schopnost souvisle a emocionálně prezentovat látku;

Vybudujte si dovednosti vyhledávačů výzkumná práce;

Vybavení: počítač, projektor, prezentace na lekci

Vytvořil UUD :

Regulační:

Schopnost definovat a formulovat účel lekce.

Osobní:

Podporovat rozvoj zájmu o umění, formovat estetické cítění, tvořit motivační základ vzdělávací aktivity, tj. touha dětí dozvědět se více o svém regionu.

Poznávací:

schopnost zpracovávat přijaté informace, porovnávat předměty, porovnávat, ústně sestavit výpověď, rozvíjet pozorovací schopnosti, utvářet schopnost vyhledávat informace ve slovnících.

komunikativní:

kontrolovat své jednání v kolektivní práci, přebírat iniciativu, naslouchat a vést dialog, formulovat vlastní názor a postoj.

Během vyučování.

1. Motivace k učebním činnostem.

Chlapi! Usmějme se na sebe! Kéž nám dnešní lekce přinese radost ze společenství. Žák přečte báseň.

Kde začíná Vlast?

Z obrázku ve vašem základu

S dobrými a věrnými soudruhy,

Bydlení v sousedním dvoře.

Možná to začíná

Z písně, kterou nám zpívala naše matka,

Protože v jakýchkoli zkouškách

Nikdo nám to nemůže vzít?

Kde začíná Vlast?

Z cenné lavice u brány,

Ze stejné břízy na poli

Pod větrem, naklánějící se, roste ...

Nebo to možná začíná

Z veselého zpěvu špačka

A z této venkovské cesty,

Bez konce v nedohlednu...

Kde začíná Vlast?

Z oken hořících v dálce,

Ze staré Budyonovky mého otce,

Co jsme našli někde ve skříni...

Nebo to možná začíná

Ze zvuku kol vagónu

A z přísahy, která v mládí,

Přinesl si ji do svého srdce...

2 . Formulace tématu hodiny, stanovení cíle a cílů hodiny.

Které z vás dětí uhádlo, o čem si budeme v hodině povídat? Jaké je téma naší lekce?

(o vlasti)

3. Aktualizace znalostí studentů.

Vlasti... Poslouchejte a podívejte se na toto slovo. Co to znamená?!

Vyberte, prosím, synonyma pro slovo Vlast.

Učitel :

Náš smysl pro vlast se také skládá z různých představ: velkých a malých, ale stejně tak drahých srdci.

Chlapi! Na vašich stolech jsou karty se slovy Konstantina Dmitrieviče Ushinského. Co píše o vlasti? Pojďme číst.

Text číslo 1.

„Naše vlast, naše vlast, vlast. Naší zemi říkáme Vlast, protože v ní naši otcové a dědové dlouho žili. Říkáme tomu Vlast, protože jsme se v ní narodili, mluví se v ní naším rodným jazykem a všechno, co je v ní, je pro nás přirozené. Říkáme jí matka, protože nás nakrmila svým chlebem, napojila nás svými vodami, naučila nás její řeč a jako matka nás chrání a chrání před všemi nepřáteli.

Na světě je mnoho a kromě Ruska všelijaké dobré státy a země, ale člověk má jednu vlastní matku - má ji a svou vlast.

Učitel :

A co pro vás znamená slovo "Vlast"?

Jak se jmenuje naše země?

Kde to je?

Jaká moře omývají naši zemi?

Vážení kluci! Narodil jste se v zemi jménem Rusko! Jste Rusové! Rusko je obrovská země! Šířil se volně ze sněhů a ledů Dálného severu do jižních moří. Máme vysoké hory, plné řeky, hluboká jezera, husté lesy a nekonečné stepi. Jsou zde také malé říčky, světlé březové háje, slunné louky, rokle, bažiny a pole.

Učitel:

A přesně o tom mluví Konstantin Simonov.

Student :

Dotknout se tří velkých oceánů,

Lže, šíří města,

Pokryté mřížkou meridiánů

Neporazitelný, široký, hrdý...

Tady jsme měli štěstí, že jsme se narodili

Kde pro život, až do smrti, jsme našli

Ta hrstka země, která je dobrá,

Vidět v něm znamení celé země...

Učitel :

Když posloucháte tuto báseň, zdá se, že je postavena na kontrastu: Vlast dál zeměpisná mapa, obrovský, mocný, táhnoucí se ke třem velkým oceánům a maličkému kousku země, kde jste se narodili a kde žijete.

Kluci, řekněte mi, prosím, jak se jmenuje ten malý kousek země, kde teď všichni žijeme?

4. Práce na tématu lekce.

- malá rodina. Jak se jmenuje naše malá vlast?

Zvedni ruku, kdo se tu narodil?

Odkud přišli vaši rodiče?

Z jakých míst?

Jak dlouho tu žijí?

Proč se tak naše město jmenuje?

Jak staré je naše město?

Řekněte mi, jaké ulice našeho města nesou jména slavných lidí?

- Čím je naše město známé?

- Jaké hlavní průmyslové podniky znáte?

Řekněte mi, co je nejcennějším bohatstvím našeho kraje?

Bez koho by naše město neexistovalo?

Jméno jedním slovem ... (lidé)

- Jaké jsou nejdůležitější profese pro rozvoj našeho města?

- Je možné vyčlenit 2-3 profese a říci, že jsou nejdůležitější?

Proč?

- (bez lékařů, učitelů, prodejců atd. by naše město nemohlo fungovat).

Učitel :

Dá se tedy tvrdit, že každé povolání je důležité a potřebné.

Pojďme si nyní přečíst slova Vasilije Peskova, která mají velmi hluboký význam.

Text číslo 2.

„Z čeho vyrůstá obrovská lidská láska ke všemu, co se hodí jedním slovem – Vlast? Vlast je hodně. Vlast je jako obrovský strom, na kterém není listí, které by se dalo spočítat. A všechno, co děláme dobře, mu přidává na síle. Ale každý strom má kořeny. Bez kořenů by ho srazil i mírný vítr.

Fízminutka. (Sofia Rotaru "Moje vlast")

Jsme hrdí na naši velkou vlast, její přírodu, její pracovité a talentované lidi. Ale každý z nás má svou Malou vlast – ten kout země, kde jste se narodili, kde jste strávili dětství, kde žijí vaši rodiče a přátelé, kde se nachází váš domov. Pro někoho je malá vlast malá vesnička či vesnice, pro jiného městská ulice a útulný zelený dvorek s houpačkou, pískovištěm a dřevěnou skluzavkou.

Jedním slovem, každý má svou malou vlast!

A nikdy bychom neměli zapomínat, že když jsme spolu, když jsme přátelé, milujeme se a rozumíme si, vlast každého z nás bude vzkvétat a lidé budou šťastní.

Učitel: Nyní vám, kluci, navrhuji, abyste dokončili tři věty:

Moje malá vlast je...

Miluji ji za...

Chci jí popřát...

Každý člověk má svou vlastní malou vlast, ale hlavní věc je, že ji miluje, nezapomíná a přináší jí jediný prospěch!

Všechno na světě není nekonečné -

Od oceánu k potoku

Ale pokud je něco na světě věčné,

To je moje vlast.

5. Kreativní pauza. Děti pracují ve skupinách.

- Nakreslete krásné kouty své malé vlasti, oblíbené kouty.

Nakreslete, jak byste chtěli v budoucnu vidět svou vlast.

Napište přání do své vlasti.

6. Události na Ukrajině. Chvilka ticha na památku zabitých na Ukrajině.

7. Výsledek lekce.

O vlasti - říkám tiše:O velké lásce přece není třeba křičet.Ona je moje radost a odměna,Řeknu o ní - budu se modlit:Buď navždy v prosperitě a slávě,Dej ti sílu, Všemohoucí, udržet svět,Dej nám sílu žít bez lstivého filozofováníA předtím, než se upustíš!“A. Prokofjev "Vlast?"

8. Reflexe.

V rámci rozvoje projektu moderní škola» otázka dětí je akutní. Každý ví, že skutečný vlastenec miluje svou vlast. A láska k velkým vždy přichází skrze lásku k malým. K navození vlasteneckého cítění jsou zapotřebí roky usilovné práce a čím dříve se s ní začne, tím většího efektu lze dosáhnout při řešení tohoto problému.

Pořádání akce

Je velmi dobře, když se škola zapojí do projektu „Moje malá vlast“. Na základě tohoto tématu najde příležitost k sebevyjádření a nejlepší způsoby, jak děti ovlivnit. Široká škála aktivit neomezuje učitele v metodách a formátech. To může být:

  • lekce;
  • tematická mimoškolní akce;
  • informativní rozhovor: "Moje malá vlast";
  • kruhová lekce;
  • výzkumný projekt;
  • výstavy fotografií a kreseb.

Je velmi důležité, aby si každý učitel, než se pustí do práce, zapamatoval slova z písně „Kde začíná vlast? k veršům M. Matušovského a použil je jako epigraf.

Kde začíná Vlast?

Z obrázku ve vašem základu,

S dobrými a věrnými soudruhy,

Bydlení v sousedním dvoře.

Nebo to možná začíná

Z písničky, kterou nám zpívala naše maminka.

Protože v jakýchkoli zkouškách

Nikdo nám to nemůže vzít

Pro předškoláky můžete uspořádat i akci „Moje malá vlast“. Je však nutné vzít v úvahu specifika věku, v souladu s tím, sestavení plánu.

Mimoškolní práce jako druh vzdělávání

Proces vzdělávání žáka je samozřejmě přiřazen především k mimoškolní práci a plný rozvoj osobnosti dítěte závisí na tom, jak dobře ji učitelé vykonávají.

Jeden z typů lze přiřadit mimoškolní akci „Moje malá vlast“. Jeho cílem je podporovat lásku k rodné zemi. Tato událost může být načasována tak, aby se shodovala s následujícími svátky:

  • den rodného osídlení (Den města);
  • ke Dni obránce vlasti;
  • ke Dni vítězství;
  • ke dni literárního čtení.

Mimoškolní akce „My Small Motherland“ ve škole může být velmi zajímavá, pokud k procesu přistoupíte kreativně. Během této činnosti lze pokrýt několik typů činností. Tento:

  • pořádání výstavy fotografií dětských prací;
  • čtení poezie;
  • taneční lidová čísla;
  • divadelní představení s vlasteneckou tematikou;
  • kvízy o znalostech historie rodné město(vesnice);
  • prezentace „Moje malá vlast“ pro předškoláky.

Tato aktivita se může lišit v závislosti na věkové skupině studentů.

Účastníci mimoškolní akce „Moje malá vlast“

Hlavní roli ve formování hraje mimoškolní akce „My Small Motherland“. osobní kvality dítě. A je skvělé, když je mezi rodinou, dítětem a školou dobrý, úzký vztah. To znamená, že proces výchovy budoucí osobnosti je založen na jednotě.

Na tomto typu akce musí být přítomni rodiče, zvláště pokud je dítě nehybné student střední školy. Je skvělé, když rodiny ctí učitele, lékaře nebo (tato položka se týká starší generace) – to znamená, že mohou dětem říct o svých zásluhách a vysvětlit, jaké široké možnosti jim Vlast poskytla.

Lekce "Moje malá vlast"

Lekce na toto téma je nejen možná, ale měla by probíhat ve všech věkových kategoriích. Jeho přítomnost je povinná tématické plánování práce třídního učitele.

Rozvoj lekce „Moje malá vlast“ by měl být cílený. Například teenageři potřebují vysvětlit důležitost vlasti v životě každého člověka. Odtud postupujte podle naplánovaných úkolů.

  1. Vysvětlete pojmy „vlast“ a „malá vlast“ a dokažte existenci velmi tenké hranice mezi nimi.
  2. Rozvíjet v dětech smysl pro lásku k vlasti.

Tuto hodinu je nejlepší provádět integrovaným způsobem, spojujícím již existující znalosti dětí z oblasti geografie (nechte je najít a ukázat na mapě regionu nebo regionu své lokalita), literatura (připomenou si slavné básně a přísloví na dané téma), ruský jazyk (na otázku, zda se slovo vlast píše ve všech pádech s malým písmenem, odpoví), výtvarná (vyjmenují slavných děl v hudbě a umění).

Pouze aktivní činnost dítěte může přinést pozitivní výsledek při dosažení cíle.

Spojení vlastenecké akce s Dnem vítězství

Do prázdnin 9. května můžete s dětmi strávit třídní hodinu. Téma lekce: "Moje malá vlast a její spojení s Dnem vítězství." Takové tematické akce se mohou konat v kterémkoli koutě Ruska.

Rozvíjení lekce „Moje malá vlast a její spojení s Dnem vítězství“ by mělo být zaměřeno na rozvoj v mladé generaci smyslu pro vlastenectví, hrdost na místo, kde jste se narodili a vyrostli, vděčnost svým předkům za zachovaný mír a svobodu.

K tomuto třídní hodina připravit se musí nejen učitelé, ale i děti. Můžete jim například dát za úkol vyprávět o tom, jak druhá světová válka ovlivnila jejich rodinu (kdo byl vepředu, kdo poskytoval zázemí), nebo je požádat, aby navrhli stánek ve třídě „Děkujeme za vítězství!“. a umístěte na něj obrázky. rodinné archivy studentů. Pouze společná aktivita dospělého a dítěte je schopna vštípit vlastenectví.

"Moje malá vlast" na základní škole

Většina nejlepší čas pro formování lásky k vlasti - to je základní škola. Program „Moje malá vlast“ pro školáky základní škola sestavené na základě koncepce duchovní a mravní výchovy. V rámci tohoto programu musí vzdělávací proces probíhat po všechny čtyři roky studia.

Na základě programu učitel sestaví akční plán „Moje malá vlast“. Mohou být následující:

  • lekce - konverzace;
  • vyučovací hodiny;
  • setkání se zajímavými lidmi;
  • exkurze;
  • kreativní soutěže;
  • děj - hry na hrdiny.

Na těchto akcích se školáci seznamují s historickými památkami, učí se vidět a vážit si krásného, ​​děti si utvářejí pojetí rodiny jako celku společnosti a mnoho dalšího.

Činnosti učitele a dětí by měly být co nejrozmanitější a emocionálně nasycené, protože vnímání dětí v základní škola je stále nerozlučně spjata s emocionálním faktorem a aktivním využíváním vizualizace.

Kvíz - jeden ze způsobů, jak studovat vlast

Jak víte, ve výchově jsou všechny metody dobré, a ještě více ve výchově mladého vlastence. Jednou z forem, které mohou navodit pocit lásky k vlasti a poznání její historické minulosti, je kvíz „Moje malá vlast“. Účastníkem kvízu se může stát každý student, který projevil touhu. Zde je velmi vhodné zařadit otázky, které ovlivňují nejen moderní život ale také historickou minulost rodné země. Čili dotazy na známé osobnosti, které v dané oblasti dříve žily, na přejmenování města (vesnice), na historické kulturní památky budou tím nejlepším způsobem, jak školáky stimulovat k poznávání své vlasti.

Kvíz lze navíc konat jako samostatnou aktivitu, případně jej zařadit do mimoškolní aktivity „Moje malá vlast“. V druhém případě jde hlavně o to nepřehánět to s otázkami, aby se hledání odpovědí na ně nestalo pro děti hlavní činností na akci.

Akce "Moje malá vlast"

Nejen ve škole se dá pořádat akce s názvem „Moje malá vlast“. Je docela schopný stát se akcí městského či regionálního typu. Ale i přes svou úroveň má stále výchovný charakter, jen se bude zvětšovat rozsah dopadu. Vývoj akce „Moje malá vlast“ leží na bedrech odpovědných za její realizaci.

Chtěla bych poznamenat, že rodiče jsou také zodpovědní za výchovu svého dítěte. A pokud není možné se této akce zúčastnit přímo, tak je prostě nutné se zúčastnit jako divák i s cílem, abyste vy i vaše dítě nové téma k diskusi. Akce za účasti rodičů se konají zpravidla ve večerních hodinách. Pracující maminky a tatínkové mohou školu snadno navštívit a nabít se energií vlastenectví.

Veřejná akce

Na otevřenou akci „Moje malá vlast“, která se ve škole koná, je třeba pozvat kromě žáků i rodiče a všechny učitele školy. Při těchto druzích setkání je velmi vhodné jej používat moderní technologie, kterými si můžete zpestřit řeč řečníka a dokázat správnost a váhu jeho slov.

Kromě, otevřené akce by neměly být jen přednášky, ale dialogová sezení, ve kterých může každý svobodně položit otázku, přednést projev nebo předložit nějaký návrh.

Mezi akce otevřeného typu patří také reportážní koncert o mimoškolních aktivitách na základní škole „Moje malá vlast“, pro školáky je to skvělá příležitost prokázat všechny své znalosti, dovednosti a schopnosti. Zúčastnit se mohou děti všech věkových kategorií.

Co je třeba vzít v úvahu při přípravě lekce „Moje malá vlast“?

Každý dospělý zná význam slova „vlast“ a to, že historicky vzniklo ze slova klan. To znamená, že v hodinách by mělo být zveřejněno vše, co se týká rodiny (bydliště, aktivity).

Lekce „Moje malá vlast“ by měla odpovídat věku žáků, nastává tedy následující rozdělení.

  1. Pro mladší děti školní věk bude užitečné dozvědět se o místních zajímavostech, o fungujících závodech a továrnách, o architektonických památkách ve vaší rodné vesnici.
  2. Pro děti středního školního věku budou optimální třídy, které odhalují téma rodiny, definují ji jako buňku společnosti a také znalost svého „já“ v rodině.
  3. Pro starší děti mohou být vedeny besedy na obecná témata, například „Já a moje vlast“.

Tato lekce navíc nevyžaduje přísné územní hranice, což znamená, že ji lze provádět kdekoli (v muzeu, parku, v přírodě), stejně jako kdykoli, například po škole nebo o prázdninách.

Shrnutí

Výsledky jsou shrnuty na konci. Shrnutí průběžných výsledků po každé akci je ale samozřejmě také velmi důležité. Pro zachování objektivity by měl učitel shrnout výsledky společně se třídou a analyzovat každý neúspěšný moment ze všech stran. Koneckonců, nedostatky v raných fázích mohou vést k obrovské chybě jako celku. Každý ví, že chyby lékařů jsou hned vidět a pedagogické nedostatky jsou znát na celý život.

Hodnota osobního příkladu

Každé dítě je vychováváno nejen ve třídě, ale i ve společnosti, takže osobní příklad postoje k malé vlasti má pro něj velký význam. K tomu se musí každý dospělý nejprve naučit milovat svou vlast sám a tento pocit pak vštípit dětem. Proto musíte ze svého chování vyloučit následující nežádoucí aspekty:

  • neuctivý přístup k lidské práci;
  • znečištění přírody;
  • nedostatek vstřícnosti a soucitu s ostatními.

Pokud budeme spolupracovat a kvalitně, pak naše děti mohou udělat svět o něco lepším. Dospělí by měli jít důstojným příkladem a akce „Moje malá vlast“ také pomůže navodit pocit vlastenectví. Pro předškoláky a starší děti bude určitě přínosem a pomůže se co nejlépe začlenit do společnosti.