Sufiksi ok kirjutamise õppimine nimisõnades. Lõpetamata pakkumise vastuvõtmine

Teema (tund):Õppige nimisõnades järelliidet -ok- kirjutama.

Planeeritud tulemused:

: jätkata õpilase sisemise positsiooni kujundamist kooli positiivse suhtumise tasemel;

metasubjekt tulemused:

regulatiivsed : tegevuste protsessi ja tulemuste kontroll ja hindamine, korrigeerimine, teema määramise ja eesmärgi sõnastamise oskus õpetaja abiga; planeerimine õppetegevused;

kognitiivne : leida vastuseid küsimustele õpiku, oma elukogemuse ja tundides saadud info abil, võrrelda, analüüsida ja sellest järeldusi teha ühine töö;

suhtlemisaldis : osalemine probleemi kollektiivses arutelus, hariduskoostöö kavandamine õpetaja ja kaaslastega; oskuste kujundamine paaris, rühmas töötamiseks;

õppeaine tulemused:

Õppige sufiksit õigesti kirjutama – ok nimisõnades pärast susisemist.

Tunni eesmärk: luua tingimused sufiks - ok- kirjutamise reegliga tutvumiseks sõnades, mille tüvi on lõppenud kahinal ja järelliitest - ok- õigekirja algoritmi loomiseks. rühmas töötamine.

Varustus : õpik, esitlus, trükitud märkmik.

Õpetaja tegevus

Laste tegevused

UUD

I . Aja organiseerimine

Hommikust kutid! Tere, Kallid kolleegid! Loodan, et meil kõigil on imeline tuju ja lastel piisavalt oskusi uute teadmiste avastamiseks.

Tänases tunnis paljastame veel ühe väikese suure vene keele saladuse.

Selleks tuleb üle korrata paaris, rühmas töötamise reegleid.

Räägime viisakalt
helistage vestluskaaslasele nimepidi,
räägime kordamööda, üksteist segamata,
tähelepanelikult kuulates
väljendada selgelt oma arvamust, kinnitades reeglit ;

Kui ühisele arvamusele ei jõua, pöördume abi saamiseks õpetaja poole.

Mida saame lisada, kui töötame rühmas?

Valime selle, kes tööd esitleb ja parandab.

Isiklik: vormi

õpilase sisemine positsioon kooli positiivse suhtumise tasemel;

II . Teadmiste värskendus

Asume tööle. Ava oma vihikud ja pane kirja number, tunnitöö.

1.Min kalligraafia

Vaata min. kalligraafia, mida sa märkasid?

Mis on järelliide?

Sea endale eesmärk, mille kallal ma kalligraafia minuti jooksul töötan.

1 slaid

2. Kirjutage üles, tõstke esile sõna osa, kus kirjapilt asub, sisestage puuduv täht.

Valime poisid töövormid (miks?)

võti? to, jänes? nok, tark? c, kanna? to

Kontrollimine

Kellel on raskusi sõna heel õigekirjaga?

Kes kirjutas tähega "o"?

Kes kirjutas tähega "yo"?

Kas saame jaatavalt öelda, kellel on õigus?

Poisid, mis on korras? Miks?

Mis osa kõnest on sõnakanna? (kirjutage probleem tahvlile???)

Kas oskate arvata, mis on tunni teema?

slaid 2

Teema: Sufiks ok nimisõnades.

Sihtmärk: õppige nimisõnades kirjutama järelliidet ok. (kirjutab tahvlile)

slaid 3

Poisid aitavad mul meie tööd planeerida.

Tegevuste planeerimine ülesannete lahendamiseks. Õpilastel palutakse järjestada tunni ülesanded õiges järjekorras ja määrata lisaülesanne.

1. Harjuta sõnade kirjutamist järelliitega -ok-.

2. Hinda oma tööd.

3. Jälgi -ok- sufiksiga sõnu ja tee järeldused.

4. (lisa) Harjutage sõnade kirjutamist, mille tüves on rõhutu täishäälik

5. Tutvuge sufiksi -ok- kirjutamise reegliga sõnades, mille tüvi lõppeb kahinal.

Uurimine

Tahvlile kirjutamine.

1. Jälgi -ok- sufiksiga sõnu ja tee järeldused.

2. Tutvu reegliga sufiksi -ok- kirjutamiseks sõnades, mille juurelõpp on susisemine.

3. Harjuta sõnade kirjutamist järelliitega -ok-.

4. Hinda oma tööd.

slaid 4

Tegevuste hindamine kriteeriumide järgi.

1. Oskab õigesti kirjutada sõnu sufiksiga -ok-

3. Täpne töö vihikus.

Need on järelliited.

See on sõna osa, mis tuleb pärast juurt ja moodustab uusi sõnu.

Lapsed valivad töövorme, kirjutavad sõnu üles

Me kontrollime.

(Lapsed tõstavad käed)

Ei, me ei ole seda teemat uurinud, seega me ei tea reegleid.

See on nimisõna. Tähistab objekti ja vastab küsimusele mida.

- Sufiks ok nimisõnades.

- õppige nimisõnades kirjutama järelliidet ok.

Rühmatöö

Õpilased seavad püstitatud eesmärgi lahendamiseks ülesanded õigesse järjekorda, leiavad lisaülesande.

3,5,1,2

Kognitiivne: leida vastuseid küsimustele, kasutades oma elukogemust ja tundides saadud infot; võrrelda, analüüsida ja teha järeldusi ühise töö tulemusena;

Regulatiivne: tegevuste protsessi ja tulemuste kontroll ja hindamine, korrigeerimine, teema määramise ja eesmärgi sõnastamise oskus õpetaja abiga; õppetegevuse planeerimine;

Kommunikatiivne eosalemine probleemi kollektiivses arutelus, haridusalase koostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega, paaris-, rühmatööoskuste kujundamine

III . Uute teadmiste problemaatiline seletamine

Töötage tunni esimese ülesandega.

slaid 5 - Kirjutage maha, tõstke esile järelliide, rõhutage, jälgige järelliidet, tehke järeldus.

Kuidas poisid töötavad? (paaris, rühmas)

tünn, lumepall, keel, aadress, kand

Kontrollimine

Töötage tunni teise ülesandega.

Õpik lk 25.

Loeme omaette ja valjusti.

Tagasi sõna juurdekanna? to.miks sufiks ok?

slaid 6

Enne tunni 3. ülesande juurde asumist koostame algoritmi tööks sufiksiga ok. Valige töövorm.

Uurimine. (kinnitage tahvlile)

Poisid esinevad paaris. (Rühmas)

Lapsed koostavad plaani

    Sorteeri sõnad koostise järgi.

    Pane rõhku.

    Uurige, milline sõna osa on rõhutatud.

    Jälgige juurtüve viimast heli ja rõhulist vokaali.

    Tee järeldus.

Pärast plaani koostamist jälgivad lapsed neid sõnu ja teevad järeldused..

Sufiks -ok- on alati rõhu all, peale susisemist kirjutame o-tähe

Koostage algoritm (töö vormi valite ise

Algoritm:

    Sorteeri sõnad koostise järgi.

    Sõnastage õigekiri.

    Pane rõhku.

    Jälgige juure viimast heli.

    Kirjutage sõna õigesti.

Kommunikatiivne: osalemine probleemi kollektiivses arutelus, paaris-, rühmatööoskuste kujundamine;

Regulatiivne: tunni eesmärgi ja eesmärkide säilitamine.

Kognitiivne: võrrelda, analüüsida ja teha järeldusi ühise töö tulemusena;

IV . Esmane kinnitus

Töötage tunni kolmanda ülesandega.

Nt 1 lk 25. (3 sõna tahvlil koos selgitusega)

Kinga + ok \u003d king, pull + ok \u003d pull,

Sõltumatult 3 sõna (sõber, mardikas, heinamaa)

Fizminutka

Sufiks kõnnib mööda teed
Ja ta mängib suupilli...
Siin on maja. See on maja.
See on maja. Siin elab päkapikk.
See on hiiglase kodu
Hiiglaslik Istukan…
Jookse tema eest ära
ära puutu kedagi!!!

kõndides paigal 3-4 sek.
käed rinna ees, käte tõmblused
istu maha, tõuse üles
tõuse üles
tõuse varvastele, käed püsti,
venitada
töötab paigal 2-3 sek.

Lapsed töötavad märkmikus

Lapsed teevad tähelepanekute põhjal järelduse sufiksi õigekirja kohta.

Hinda oma tööd

Reguleerivad: tegevuste protsessi ja tulemuste kontroll ja hindamine

v. Uute teadmiste kaasamine

teadmiste ja kordamise süsteemi.

Teen ettepaneku uurida, kui hästi teadmisi omandatakse.Diferentseerimine ( iseseisev töö)

trükitud märkmik lk 5, harjutus 1

S. 25 ex. 1 (jätk)

Pöörake tähelepanu vihjele.

Esitage. Me kontrollime.

Püsti poisid, kellel on ainult järelliited, ok,

Ja kellel on järelliited ja ok ja ek

Nimetage sõnad järelliitega ok

Mäng on muinasjutt sufiksitest.(Lisa) Nüüd valime oma klassi võlurid (vastastikune kontroll)

Võlurid tõusevad.

Reegel lk.25

Treening 3 ja harjutus 5 (kui soovite saada 5)

Nad kontrollivad sõnu ja tõstavad püsti need, kellel on kõigis sõnades järelliide -ok-.

Lapsed kirjutavad üles kodutöö

Kommunikatiivne: osalemine rühmaarutelus probleemi üle,

V /.Peegeldus. (Õppetunni kokkuvõte)

Töötage tunni neljanda ülesandega

Teen ettepaneku hinnata ennast kriteeriumide järgi.

1. Oskab õigesti kirjutada sõnu sufiksiga -ok-

2. Täpne töö vihikus.

Slaid 8

Nüüd palun lõpetage tahvlil olevad laused: täna tunnis

    Sain teada…

    Ma õppisin…

    Mul oli raske...

    keda tahan töö eest tänada

    Kus saame neid teadmisi kasutada?

Hinnatud "maagilise joonlaua" järgi

Tehke kindlaks, mis pole tunni teemas täiesti selge.

Regulatiivne:

kontroll ja korrigeerimine

Lisa 1

“Kaua aega tagasi oli naabruses kaks küla. Ühes elasid juured, teises sufiksid. Nende vahelt voolas lai ja sügav jõgi. Külarahvas sõitis paatidega üksteisele külla, ajas juttu, aga kõik ei saanud paati juhtida ja kõik tahtsid teisele poole minna. Ja nii otsustasid juured ja järelliited ühineda ja ehitada silla üle jõe. Sild tuli suurepärane. Mõlema küla elanikud elasid koos, lõbutsesid, korraldasid pidusid, pulmi. Aga häda tuli. Trollid ründasid külasid. Nad võtsid silla kinni, hävitasid selle, eraldasid üksteisest juured ja järelliited. Trollid aheldasid jõe ketti, et keegi ei saaks sellest teisele poole üle minna, ja võtmed visati jõkke. Ja juured ja järelliited jäid, igaüks ühele poole jõge. Nad ei saa mingil moel üksteist külastada ja ükski hulljulge ei suutnud ahelaid murda, veel vähem leida sügavast jõest võtmeid. Kuid nad ütlevad, et kuskil elab lahke võlur, kes suudab silla uuesti ühendada. Selleks peate lihtsalt valima sõnadele õiged järelliited. Võib-olla on see hea võlur teie seas? Proovi seda. Ja annan ülesande: valida sõnadele õiged järelliited.

Lisa 2 (kaart)

vana? ole tubli? kukk? hunt? laev? vanker7

onok yonok

ec itz ec

ok ik

Tunni eesmärgid:

  • parandada õpilaste teadmisi järelliite -ok- kirjutamise kohta,
  • arendada nimisõnade järelliidete õigekirjaoskusi ja -oskusi, mälu, tähelepanu, kõnet, kuulamisoskust,
  • kasvatada töökust, iseseisvust, huvi aine vastu.

Tundide ajal

1. Aja organiseerimine

Kas teie töölaual on õpik?
Aga pliiatsid ja märkmikud?
Alustame õppetundi kohe
Kui sul on kõik korras.
Ole ettevaatlik,
Kuulekas ja tähelepanelik.
Et õppida vene keelt
Peate kõike tõsiselt uurima.

2 . sõnavaratöö (Lisa 1, slaid 5 ,6)

Pteka, b.seda, b.l.to, tüdruk, z.bota, z.vod, m.rkov, k.l.ndar, k.strulya, .g.rod, r.keta, tr.mvai , sh.k.lad, sh .fer.

3. Uue materjali õppimine.

Probleemne olukord. Vaatame järelliidet - ok - aadress, suss, orav, tünn, tuberkuloos, tuul, tuul, õhtu, juuksed, vurr

Kas teil õnnestus märgata selle sufiksi iseärasusi?

Lapsed teevad järelduse: esiteks on see järelliide alati rõhutatud ja teiseks tähistatakse selles järelliideses siblimise järel heli (o) tähega o.

4. Õpikutöö lk. 20 Nr 1. Moodustage sufiksiga -ok- sõnad, mis nimetaksid väikeseid objekte.

king, pull, hunt, sõber, mardikas, kand, heinamaa, ämblik, pirukas, kang, saabas, lumi, kodujuust, raud, hamster, samm, keel. ( Slaid 7, läbivaatus)

5. Töö vihikus “Kirjutame asjatundlikult” nr 2

Nr 1. Lisage järelliited -ek-, -ok-.

6. Paaris töötama.

Koostage ja kirjutage kümme sõna, kasutades järelliiteid -ek-, -ok-.

juust, sõber, konks, pannkook, sõber, ämblik, mees, tuul, loss, pirukas, tamm, lumi.

Ülesanne: lugege uuesti läbi algsõnad ja nimetage need, millel olid juba järelliited (need on sõnad pannkook, sõber), mis juhtus, kui nendele sõnadele lisati järelliide -ek-.

Järelduse teevad õpilased: järelliites -ok- oli vaheldumine k / h.

7. Kehalise kasvatuse minut

Hommikul ärkas liblikas üles
Sirutas, naeratas.
Kord - ta pesi end kastega,
Kaks - graatsiliselt ringi.
Kolm kummardusid ja istusid,
Kell neli lendas ta minema.

Silma laadija.

Vaata aknast välja, sulge silmad, vaata uuesti. Tee silmadega ringikujulisi liigutusi paremale ja vasakule. Ava silmad, vaata kaugusesse.

8. Õpikutöö. Koos. 21 nr 5.

Sufiksitega -ok-, -ek-, -ik- nimisõnade õigekirja parandamine, sõna koostise analüüsi väljatöötamine.

Kirjutage rühmad välja seotud sõnad kirjutage sõnad selles järjekorras:

lumi, tuvi, vile, lumi, samm, väike tuvi, õhtu, lasteaed, vile, õhtu, kell, lumepall, tuvi, vile, õhtu, aiahelin, samm, väike aed, helista, samm.

(Lisa 1. slaid 8. eksam)

9. Iseseisev töö.

Sõnade õigekirja parandamine järelliidetega -ek-, -ik-, -ok-. Töö vihikus “Kirjutame asjatundlikult” nr 2, lk. 4

10. Diferentseeritud töö tahvlil ja vihikutes.

Dikteerimise all olevate sõnade salvestamine kahte veergu: esimeses - sõnad, mille lõpus on b, pärast susisemist, teises - sõnad ilma b-ta.

Dikteeritud sõnad: maastik, joonistus, abi, kõne, maikelluke, asi, latikas, valvur, kõnnumaa, seltsimees, onn, öö, südaöö, tütar, pliiats.

11. Eksam ( Lisa 1, slaid number 9).

12. Kodutöö: lk. 22 nr 6, reegel p. 20.

Sõltuvalt õigekirja kohast kirjutage sõnad kahte veergu.

Sosin, ämblik, must, leelis, putukas, lühikesed püksid, pätt, õmblus, kahin, samm, mesilased, kapuuts.

Sufiks -OKEI- alati stressi all.

a) kriket Okei, mardikas Okei

37. Sufiksi -ets- ja -its- ning kombinatsioonide -ichk- ja -echk- kirjutamine.

1) Meessoost nimisõnades kirjutatakse järelliide -ec -.

vend ec , ilus ec

b) mõtle välja ja kirjuta selle kirjapildiga veel 3 sõna

2) Naissoost nimisõnades kirjutatakse järelliideitz -.

a) neitsi itz ah, ilus itz A

b) mõtle välja ja kirjuta selle kirjapildiga veel 3 sõna

3) Kombinatsioon-IC- kirjutatud sõnadega, mis on moodustatud sõnadest -itza.

a) õed itza- õed ichc ah, rebane itza- rebane ichc A

b) pane kirja testsõna

4) Muudel juhtudel kirjutatakse kombinatsioon-echk-.

tütar echk tass - tass echk A

b) pane kirja testsõna

38. Kirjutamise kombinatsioonid -tint-, -enk-.

1) kombinatsioon –sh- kirjutatud sõnadega, mis on moodustatud järelliitega sõnadest-in- ja lõpp ja lõpp-A.

a) ülemine sisse a - ülemine inc ah, pragu sisse a - pragu inc A

b) pane kirja testsõna

2) kombinatsioon –enc- kirjutatud sõnadega, mis on moodustatud sõnadest -edasi, -jah .

a) vish jah- vish enk ah, nii peal-SOS enk A

b) pane kirja testsõna

39. Nimisõnade lõppude kirjutamine pärast susisemist ja c.

Nimisõnade lõppudes pärast susisemist jac stressis

kirjutatakse kiriO , ja ilma stressita samades lõppudes kirjutatakse kirie .

a) küünlad Oeh et "htalle, pliiatso "m - duššsööma

b) kirjuta sõna üles, pane rõhku, tõmba kirjapilt alla.

40. Sõnamurdmine.

1) Sõnade murdmisel ei saa jätta rea ​​lõppu ega kanda teisele reale sõna osa, mis ei moodusta silpi.

Ei saa üle kanda: p-rah, view-tr.

Konsonanti ei saa eraldada sellele järgnevast vokaalist.

2) Te ei saa eelmisest kaashäälikust tähti "b" ja "b" maha rebida.

3) Te ei saa "Y" eelmisest vokaalist maha rebida.

4) Te ei saa jätta ühte tähte rea lõppu ega kanda ühte tähte teisele reale.

5) Eesliidetega sõnade ülekandmisel ei saa te ühesilbilist eesliidet katkestada, kui eesliitele järgneb kaashäälik.

6) Eesliitega sõnade ülekandmisel ei saa jätta eesliitega rea ​​lõppu tüve algusosa, mis ei moodusta silpi.

7) Liitsõnade ülekandmisel ei saa rea ​​lõppu jätta teise tüve algusosa, kui see osa ei moodusta silpi.

8) Te ei saa jätta rea ​​lõppu ega üle kanda kahe järgmise identse kaashääliku algusesse täishäälikute vahel. See reegel ei kehti teise tüve topeltkonsonantide kohta liitsõnad, Näiteks: uuenduslikkust.

9) Liitlühendite ühesilbilist osa ei saa ülekandega katkestada

10) Sidekriipsuga on võimatu murda tähestikulisi lühendeid, mis on kirjutatud ainult suurtähtedega ja osaliselt väiketähtedega, osaliselt suurtähtedega või numbritega,

näiteks: NSVL, töökoodeks, TU-104.

11) paljusid sõnu saab üle kanda mitmel viisil; kus

lärmakas, lärmakas; laste, laste kii;

lov-cue, lo-vky;

stiilne, stiilne; julge, julge, julge; bit-va, bi-tva;

sugulus, sugulus, sugulus;

libe, libe, libe

talupoeg-janin, talupoeg-nin, talupoeg, talupoeg.

12) Mõnda sõna ei saa üle kanda, näiteks:

Aasia, ma tean, fuajee.

13) Tingimuslikke graafilisi lühendeid, näiteks:

jne jne, st. raudtee, umbes.

14) Te ei saa kirjavahemärke teisele reale üle kanda, välja arvatud ty-

re pärast punkti või pärast koolonit enne teist osa

katkestatud otsekõne.

15) Te ei saa jätta rea ​​lõppu avamissulgu ega avada-

jutumärgid.

Tõlgi sõna õigesti, kirjuta veel 3 sõna sidekriipsuga, kirjuta veel 3 sõna, mida ei saa sidekriipsutada.

Sõna kui kõneosa analüüs

1. Kõneosa nimi; Millisele küsimusele sõna vastab? mida see tähendab (raskuste korral uuri, kuidas see muutuda võib).

Nimisõna

Omadussõna

Tegusõna

2. Esialgne vorm:

neid. lk, ühikut h.

WHO? Mida?

neid. lk, ühikut tundi, m.

täpsustamata f. ptk.

mida teha?

3. Püsivad märgid:

deklinatsioon

konjugatsioon

4. Vorm, milles sõna kasutatud:

number

juhtum

number

juhtum

(Tuvasta nad ära sõna järgi-

komandör: ×)

aega

number

(möödunud temp. ühikute jaoks h.)

nägu

(oleviku ja tuleviku jaoks)

5. Roll ettepanekus: milline liige on; kui teisejärguline, kirjutage fraas sisse

kuhu ta siseneb sõltuva liikmena, näidata

Sufiksiga -ek-/-ik- sõnad tekitavad koolilastes alati palju küsimusi. Pealegi ei tea iga täiskasvanu, millistel juhtudel see või teine ​​morfeem on kirjutatud. Seetõttu otsustasime selle artikli sellele teemale pühendada.

Üldine informatsioon

Nimetage 2 sõna järelliitega -ik-. Tuleb märkida, et seda pole keeruline teha, kuid ainult siis, kui teate vene keele põhireeglit, mis selgitab tähtede "i" ja "e" õigekirja selles morfeemis. Lõppude lõpuks teevad mõned inimesed pidevalt samu vigu ja kirjutavad "võtme" asemel "võti", "põõsa" asemel - "põõsas", "pall" - "pall" jne. Seetõttu pööratakse kooli õppekavas sellele teemale erilist tähelepanu.

Millal tuleks kasutada tähte "i"?

Ja milliseid järelliidetega -ek-/-ik- sõnu sa tead? Nende hulka kuuluvad: diivan, tütretütar, poeg, telliskivi, herned, nuga, pliiats, kelluke, leht, tükk, vasar, lill, leht, põõsas, tuli, vile, vars, võti, poiss, tila, kurk, söögitool , sõrm , tükk, nägu, kott, pall, taskurätik, pirukas, sild, pall, lennuk, hammasratas, vibu, vihm, pähkel, aed, kassipoeg jne.

Nagu näete, tekitab iga mainitud sufiksiga -ik- sõna tõsiseid kahtlusi selle õigekirjas. Lõppude lõpuks on see morfeem rõhutamata asendis ja seetõttu on võimatu kindlaks teha, milline täishäälik tuleks asetada lõppu - “i” või “e” (või võib-olla “o”?). Seetõttu soovitame tutvuda asjakohaste vene keele reeglitega.

Põhireegel

Sufiksiga -ik- sõna tuleks kirjutada ainult siis, kui selle käände ajal säilib täishäälik "ja". Selguse huvides on siin konkreetsed näited:

  • pliiats - pliiats Ika;
  • diivan - diivan;
  • kurk - kurk;
  • kalachik - kalachik;
  • põõsas - põõsas;
  • tila - tila;
  • väljaheide - väljaheide;
  • sõrm - sõrm;
  • nägu - nägu;
  • poiss - poiss;
  • võti - võti;
  • pall - pall;
  • lennuk - lennukIka;
  • leht - leht;
  • kruvi - kruvi;
  • vibu - vibu;
  • sild - sild;
  • telliskivi - telliskivi;
  • vihm - vihm;
  • lasteaed - lasteaed jne.

Millal tuleks kasutada tähte "e"?

Rääkisime sellest, kuidas saab kontrollida sõna, mille järelliide on -ik- veidi kõrgem. Siiski tuleb märkida, et vene keeles on sageli selliseid leksikaalseid üksusi, millel on morfeem -ek-. Ja veendumaks, et nendes sõnades on tõesti kirjas täht “e”, on soovitatav ka neist keelduda. Kui see on ladus (st langeb välja), siis tuleks panna ainult järelliide -ek-.

Siin on mõned illustreerivad näited:

  • kelluke - kelluke;
  • pojatütar - lapselaps;
  • väike leek - väike leek;
  • herned - herned;
  • nuga - nuga;
  • tükk - tükk;
  • vile - vile;
  • haamer - vasar;
  • voldik - voldik;
  • pähkel - pähkel;
  • poeg - poegChKa;
  • vars - vars;
  • tükk - tükk;
  • kott - kott;
  • lill - lill;
  • taskurätik - taskurätik;
  • pirukas - pirukas;
  • kassipoeg - kassipoeg ja nii edasi.

Nagu näete, on üsna lihtne kindlaks teha, milline sõna on kirjutatud sufiksiga -ik- ja milline on kirjutatud sufiksiga -ek-. Muide, selliseid morfeeme vene keeles nimetatakse vahelduvateks. Erinevalt muutumatutest sõltub nende õigekiri teatud olukordadest (antud juhul vokaali säilimisest sõnast keeldumisel).

järelliitega -ok-

Eespool uurisime sõnu sufiksiga -ik-. -Ok- on ka morfeem Sõnamoodustuse käigus aga selline järelliide ei tekita kahtlust. Millega see seotud on? Fakt on see, et esitatud morfeem on peaaegu alati rõhuasetusega. Selle tulemusel kõlab järelliites -ok- täht "o" võimalikult selgelt. Illustreerimiseks on siin mõned näited:

  • nukk;
  • top;
  • poeg;
  • haamer;
  • shooterOk;
  • kukk;
  • lollOk;
  • pank;
  • kriit;
  • asjatundja;
  • lumiOk;
  • konks;
  • Teremok jne.

Sufiksid -ek- ja -ok- kaashäälikute näppimise järel

Teate küll, millised sõnad järelliitega -ik-, -ek- ja -ok- eksisteerivad. Siin aga tekib uus küsimus: "Millistel juhtudel tuleks kahel viimasel morfeemil panna sibilantide järele täht "e" ja millistel - "o"? Lõppude lõpuks on üsna raske kindlaks teha, kuidas see õige saab: kukk või kukk. Millega see seotud on? Fakt on see, et selliste leksikaalsete üksuste hääldamisel kuuleb nii tähte “e” kui ka tähte “o” pärast susisevaid kaashäälikuid kui [o].

Õigekirja reegel täishäälikute "e" ja "o" jaoks pärast susisemist

Kui sihiseva konsonandi järel olev sufiks on rõhutatud, tuleb kirjutada ainult morfeem -ok-. Võtame illustreeriva näite:

  • pank;
  • kukk;
  • nukk;
  • top;
  • mees;
  • top;
  • vana mees;
  • uss;
  • saabas;
  • lollOk;
  • põrgatama;
  • liigend;
  • poeg;
  • lumiOk;
  • konks ja teised.

Mis puutub sufiksisse -ek-, siis see asetatakse ainult nendesse sõnadesse, milles rõhk sellele ei lange ja kui selline leksikaalne üksus kaotab käände ajal vokaali.

Selguse huvides on siin näide:

  • nuga
  • pähkel
  • lapselaps;
  • herned;
  • kelluke;
  • tükk;
  • haamer;
  • infoleht;
  • väike säde;
  • whistlePoints;
  • poeg Prillid;
  • ColorPoints;
  • jälitama;
  • tükk;
  • kott;
  • ovrAzhek;
  • taskurätik;
  • pirukas;
  • kassipoeg ja teised.

Sõnade moodustamise viisid järelliide -ok- abil

Kuidas selliseid sõnu moodustatakse? Sufiksiga -ik-/-ek- nimisõnad tekivad morfeemi lisamisel Selle tulemusena saame uue leksikaalse üksuse, kuid deminutiivtähenduses (näiteks diivan, kämp, lapselaps, voldik, a. haamer, kelluke jne).

Mis puudutab järelliidet -ok-, annab see veidi teistsuguse tähenduse:

  • Deminutiivsus, millega kaasneb armastusavaldus (toome näite: kajakas, vend, väimees, seen, leht jne).
  • Tegevus (toome näite: haigutama, viskama, lööma, lonksa, tõmblema, määrima, lükkama, hüppama, laksu, hüppama, klõps, plaksutama jne).
  • Objekt, õigemini tegevuse tulemus (toome näite: kild, tokk, känd, eskiis, valas, jäljend, piste, küla, asula jne).
  • Objekt, õigemini tegutsemisinstrument (toome näite: vile, kell, piiks jne).
  • Subjekt või õigemini tegevuse subjekt (näiteks ujuk, mootor, idu jne).
  • Asukoht (uisuväli).
  • Deminutiivne või ainult lemmiklooma tähendus (näiteks Ninok, Vitek, Lidok, Igor, Sashok jne).
  • Isik, kes sooritab toimingu (näiteks rattur, sööja, laskur, mängija, kõndija jne).
  • Inimene, kes tekib mingi tegevuse tagajärjel (näiteks enneaegne laps, taandarenenud, ülekasvanud mees, metsaalune, teismeline jne).
  • Isikud, keda iseloomustab motiveerivas sõnas sisalduv omadus (näiteks esivanem, järeltulija jne).
  • Objekt, mida iseloomustab märk, mida nimetatakse motiveerivaks (näiteks metsik, orav, munakollane jne).
  • Aine, mida nimetatakse motiveeriva nimisõnaga (näiteks värvipliiats).
  • Üksus, mis eristub nimisõnades ja tähistab identsete objektide rühma. Samas on neid täpselt nii palju, kui motiveerivaks nimetatakse (näiteks viiesed, kümned jne).

Sufiksiga -ek-/-ik- sõnad tekitavad koolilastes alati palju küsimusi. Pealegi ei tea iga täiskasvanu, millistel juhtudel see või teine ​​morfeem on kirjutatud. Seetõttu otsustasime selle artikli sellele teemale pühendada.

Üldine informatsioon

Nimetage 2 sõna järelliitega -ik-. Tuleb märkida, et seda pole keeruline teha, kuid ainult siis, kui teate vene keele põhireeglit, mis selgitab tähtede "i" ja "e" õigekirja selles morfeemis. Lõppude lõpuks teevad mõned inimesed pidevalt samu vigu ja kirjutavad "võtme" asemel "võti", "põõsa" asemel - "põõsas", "pall" - "pall" jne. Seetõttu pööratakse kooli õppekavas sellele teemale erilist tähelepanu.

Millal tuleks kasutada tähte "i"?

Ja milliseid sufiksitega –ek-/-ik- sõnu sa tead? Nende hulka kuuluvad: diivan, tütretütar, poeg, telliskivi, herned, nuga, pliiats, kelluke, leht, tükk, vasar, lill, leht, põõsas, tuli, vile, vars, võti, poiss, tila, kurk, söögitool , sõrm , tükk, nägu, kott, pall, taskurätik, pirukas, sild, pall, lennuk, hammasratas, vibu, vihm, pähkel, aed, kassipoeg jne.

Nagu näete, tekitab iga mainitud sufiksiga -ik- sõna tõsiseid kahtlusi selle õigekirjas. Lõppude lõpuks on see morfeem rõhutamata asendis ja seetõttu on võimatu kindlaks teha, milline täishäälik tuleks asetada lõppu - “i” või “e” (või võib-olla “o”?). Seetõttu soovitame tutvuda asjakohaste vene keele reeglitega.

Põhireegel

Sufiksiga -ik- sõna tuleks kirjutada ainult siis, kui selle käände ajal säilib täishäälik "i". Selguse huvides on siin konkreetsed näited:

  • pliiats - pliiats Ika;
  • diivan - diivan;
  • kurk - kurk;
  • kalachik - kalachik;
  • põõsas - põõsas;
  • tila - tila;
  • väljaheide - väljaheide;
  • sõrm - sõrm;
  • nägu - nägu;
  • poiss - poiss;
  • võti - võti;
  • pall - pall;
  • lennuk - lennuk;
  • leht - leht;
  • kruvi - kruvi;
  • vibu - vibu;
  • sild - sild;
  • telliskivi - telliskivi;
  • vihm - vihm;
  • lasteaed - lasteaed jne.
  • Millal tuleks kasutada tähte "e"?

    Rääkisime sellest, kuidas saab kontrollida sõna, mille järelliide on -ik- veidi kõrgem. Siiski tuleb märkida, et vene keeles on sageli selliseid leksikaalseid üksusi, millel on morfeem -ek-. Ja veendumaks, et nendes sõnades on tõesti kirjas täht “e”, on soovitatav ka neist keelduda. Kui see on ladus (st langeb välja), siis tuleks panna ainult järelliide -ek-.

    Siin on mõned illustreerivad näited:

  • kelluke - kelluke;
  • pojatütar - lapselaps;
  • vähe valgust - vähe valgust;
  • herned - herned;
  • nuga - nuga;
  • tükk - tükk;
  • vile - vile;
  • haamer - vasar;
  • voldik - voldik;
  • pähkel - pähkel;
  • poeg - poegChKa;
  • vars - vars;
  • tükk - tükk;
  • kott - kott;
  • lill - lill;
  • taskurätik - taskurätik;
  • pirukas - pirukas;
  • kassipoeg - kassipoeg ja nii edasi.
  • Nagu näete, on üsna lihtne kindlaks teha, milline sõna on kirjutatud sufiksiga -ik- ja milline on kirjutatud sufiksiga -ek-. Muide, selliseid morfeeme vene keeles nimetatakse vahelduvateks. Erinevalt muutumatutest sõltub nende õigekiri teatud olukordadest (antud juhul vokaali säilimisest sõnast keeldumisel).

    Nimisõnad järelliitega -ok-

    Eespool uurisime sõnu sufiksiga -ik-. –Ok- on ka nimisõnade morfeem. Sõnamoodustuse käigus selline järelliide aga kahtlust ei tekita. Millega see seotud on? Fakt on see, et esitatud morfeem on peaaegu alati rõhuasetusega. Selle tulemusel kõlab järelliites -ok- täht "o" võimalikult selgelt. Illustreerimiseks on siin mõned näited:

    Sufiksid -ek- ja -ok- kaashäälikute näppimise järel

    Teate küll, millised sõnad järelliitega -ik-, -ek- ja -ok- eksisteerivad. Siin tekib aga uus küsimus: “Millisel juhul peaks kahel viimasel morfeemil olema sibilantide järel täht “e” ja millistel – “o”? Lõppude lõpuks on üsna raske kindlaks teha, kuidas see õige saab: kukk või kukk. Millega see seotud on? Fakt on see, et selliste leksikaalsete üksuste hääldamisel kuuleb nii tähte “e” kui ka tähte “o” pärast susisevaid kaashäälikuid kui [o].

    Õigekirja reegel täishäälikute "e" ja "o" jaoks pärast susisemist

    Kui sihiseva konsonandi järel olev sufiks on rõhutatud, tuleb kirjutada ainult morfeem -ok-. Võtame illustreeriva näite:

  • pank;
  • kukk;
  • nukk;
  • top;
  • mees;
  • vana mees;
  • uss;
  • saabas;
  • lollOk;
  • põrgatama;
  • liigend;
  • poeg;
  • lumiOk;
  • konks ja teised.
  • Mis puutub sufiksisse -ek-, siis see asetatakse ainult nendesse sõnadesse, milles rõhk sellele ei lange ja kui selline leksikaalne üksus kaotab käände ajal vokaali.

    Selguse huvides on siin näide:

  • nuga
  • pähkel
  • lapselaps;
  • herned;
  • kelluke;
  • tükk;
  • haamer;
  • infoleht;
  • väike säde;
  • whistlePoints;
  • poeg Prillid;
  • ColorPoints;
  • jälitama;
  • tükk;
  • kott;
  • ovrAzhek;
  • taskurätik;
  • pirukas;
  • kassipoeg ja teised.
  • Sõnade moodustamise viisid järelliide -ok- abil

    Kuidas selliseid sõnu moodustatakse? Sufiksiga -ik-/-ek- nimisõnad tekivad sõnatüvele morfeemi lisamisega. Selle tulemusena saame uue leksikaalse üksuse, kuid deminutiivi tähenduses (näiteks diivan, kamakas, tütretütred, leht, vasar, kelluke jne).
    Mis puudutab järelliidet -ok-, annab see veidi teistsuguse tähenduse:

    ok yok reegel

    § 54. Sufiksite õigekiri.

    1. -ik, -ek. Sufiksite eristamiseks -ik, -ek (-ok) , peame meeles pidama, et sõna tagasilükkamisel järelliide -ik säilitab täishääliku ja järelliide -ek (-ok) kaotab täishääliku: võti- ik- võti- ik-a, kurk- ik- kurk- ik-A, Aga lill-ek - lill- To-tulekahju- ek-tuli- To-A.
    2. - olgu olgu. Pärast stressi all susisemist kirjutatakse -OKEI : rannikul Okei, wolch Okei, kukk Okei, kinga Okei . Sufiks - ek pärast susisemist kirjutatakse, kui rõhk sellele ei lange: n o zhich ek või e sh ek .
    Harjutused.
    3. -ets, -seda- A. Sufiks -ets esineb ainult meessoost sõnades ja järelliide -seda- A esineb ainult naissoost sõnades: leib ec, vana ec , Aga: ühendus itz a, lomp itz A.
    Harjutus.
    4. -ets- O, -seda- e. Neutersetes nimisõnades kirjutatakse - öko , kui rõhk langeb lõpule, ja on kirjutatud -jää kui aktsent langeb varrele: kiri tso, relv eso , Aga kleit jää, tugitool jää .
    Harjutused.
    5. inc-A, -enk- A. Sufiks -tint- A kirjutatud nimisõnades, mis on moodustatud sõnadest in -in- A, millel on singulaarsuse väärtus: põhk sisse kõrs inc ah, läinud sisse a - protal inc A; -enk- A kirjutatakse nimisõnadest moodustatud sõnadega, mille aluseks on sugu. pad. mitmuses numbritega lõppevad numbrid -en : pash n ma olen pash et (üldjuht. mitmus) - pash enk A; bass n ma olen bass et- bass enk A; SOS n a - sos et– sos enk A.
    Aga: küla - puu ny- puu ny ka; köök - köök ny– kuho ny ka.
    Harjutused.
    6. -kõrv-, -yushk-, -yshk- . Sufiks -yshk- kasutatakse neutraalsetes nimisõnades: päike yshk oh per yshk O. Sufiks -kõrv-, -juusk- kirjutatud mehelike ja naiselike sõnadega: vanaisa aas naaber aas ah, lehmad aas a, hunt yushk ah, nahkhiir yushk ah, leib aas O. Sufiks -yushk- see on kirjutatud ka pehme tüvega keskmise soo sõnadega: põld - põrand yushk oh lein – mäed yushk O. 7. Järelliited -ushk- (-yushk-), -ishk- lõpp on kirjutatud -A või -O :
    a) Naissoost nimisõnades. perekonnale kirjutatakse alati lõpp -A ; väike pea A, volyushk A, maa A .
    b) meessoost nimisõnades. lahke, kui need tähistavad animeeritud objekte, kirjutatakse lõpp -A : vanaisad A, poeg A ; kui need tähistavad elutuid objekte, siis kirjutatakse lõpp -O : leib O, sisehoov O .
    c) Nimisõnades keskmine. perekonnale kirjutatakse alati lõpp -O: polüuška O, kiri O, klaas O, tiib O .
    Harjutused.
    8. -IC- A, -echk- A. Sufiks -IC- A(tavaliselt aktsendiga Ja ) on kirjutatud nimisõnades, mis on moodustatud sõnadest in -seda- A või -hii- A: riigid ja tsa - riigid ja chk a, rebane ja tsa - rebane ja chk a, redel – redel ichc a, maalased ja ka - maalased ja chk A. Muudel juhtudel kirjutage -echk- A: lusikas - vale echk paber - paber echk a, pink - pink echk A.
    Harjutused.
    9. -Jonk- A ( - Ta peab- A), -yonok (-onok) . Pärast hoopis stressi all susisemist -Jonk- A, -yonok kirjutatud - Ta peab- A, -onok : raamatuid Tema selleks oh, karu oh ei, hiir oh ei, galch oh ei .
    10. -enk- A, -onk- A. Kiindumussufiksites -enk-, -onk- pärast n kirjutatud b: ema enk a, kask kord A.
    Harjutused.
    11. -otsing- e, -otsing- A. Sufiks -otsing- e(lõpp -e ) kirjutatakse mees- ja neutraalsetes sõnades (taandamine 2. käände järgi): Maja Maja otsima e, nina - nina otsima e, soo - soo otsima e, log - log otsima e. Sufiks -otsing- A(lõpp -A ) kirjutatakse naissoost sõnadega (1. käände järgi kaldu): igavus - igav otsima a, käpp - käpp otsima a, habe - habe otsima A.
    Harjutused.

    12. -tšik, -tšik. Kaashäälikute järelliited - šikk Ja - tšik hääldust on raske eristada. Kahtlastel juhtudel tuleb meeles pidada, et nimisõnades, mis tähistavad inimesi nende ametite ja tegevuste olemuse järgi, kirjutatakse järelliide - tšik kui sufiksile eelneb t, e, s, h, f: lend – lend chik, tõlkida - tõlge chik, levi - vahekaugus chik, kandke - käru chik, üle jooksma - üle sõitma chik . Teiste kaashäälikute järel kirjutada -schik : komplekt kasti, kivi kasti, sõrm kasti . Pärast T vaid mõnel, enamasti võõrpäritolu sõnal on järelliide -schik : flöödid kasti, remont kasti, teemant kasti ja jne.
    Enne järelliiteid -schik Ja - tšik pehme märk kirjutatud alles pärast kirja l: tool chik, suitsutatud kasti, pil kasti (Aga: con chik, keeld kasti, kivi kasti ).
    Harjutused.

    § 55. Partikli õigekiri Mitte nimisõnadega.

    Osake Mitte kirjutatud nimisõnadega koos:
    1) kui ilma osakeseta Mitte nimisõna ei kasutata: ebaõnne, halb ilm, labane, nördimus;
    2) kui partikli lisamine ei moodusta uut sõna, mida saab asendada teise tähenduselt lähedase sõnaga: vaenlane - vaenlane, õnnetus - häda.
    Osake Mitte kirjutatakse nimisõnadega eraldi, kui vastand on või on kaudne: See Mitte Tõde(ja vale). Tema mind Mitte sõber(aga ainult sõber).
    Harjutused.

    stcreserv.narod.ru

    Vene keele tund 3. klassile teemal "Õpime kirjutama nimisõnades sufiksit -ok-"

  • parandada õpilaste teadmisi järelliite -ok- kirjutamise kohta,
  • arendada nimisõnade järelliidete õigekirjaoskusi ja -oskusi, mälu, tähelepanu, kõnet, kuulamisoskust,
  • kasvatada töökust, iseseisvust, huvi aine vastu.
  • 1. Aja organiseerimine

    Kas teie töölaual on õpik?
    Aga pliiatsid ja märkmikud?
    Alustame õppetundi kohe
    Kui sul on kõik korras.
    Ole ettevaatlik,
    Kuulekas ja tähelepanelik.
    Et õppida vene keelt
    Peate kõike tõsiselt uurima.

    Pteka, b.seda, b.l.to, tüdruk, z.bota, z.vod, m.rkov, k.l.ndar, k.strulya, .g.rod, r.keta, tr.mvai , sh.k.lad, sh .fer.

    3. Uue materjali õppimine.

    Probleemne olukord. Vaatame järelliidet - ok - aadress, suss, orav, tünn, tuberkuloos, tuul, tuul, õhtu, juuksed, vurr

    Kas teil õnnestus märgata selle sufiksi iseärasusi?

    Lapsed teevad järelduse: esiteks on see järelliide alati rõhutatud ja teiseks tähistatakse selles järelliideses siblimise järel heli (o) tähega o.

    4. Õpikutöö lk. 20 Nr 1. Moodustage sufiksiga -ok- sõnad, mis nimetaksid väikeseid objekte.

    king, pull, hunt, sõber, mardikas, kand, heinamaa, ämblik, pirukas, kang, saabas, lumi, kodujuust, raud, hamster, samm, keel. ( Slaid 7, läbivaatus)

    5. Töö vihikus “Kirjutame asjatundlikult” nr 2

    Nr 1. Lisage järelliited -ek-, -ok-.

    6. Paaris töötama.

    Koostage ja kirjutage kümme sõna, kasutades järelliiteid -ek-, -ok-.

    juust, sõber, konks, pannkook, sõber, ämblik, mees, tuul, loss, pirukas, tamm, lumi.

    Ülesanne: lugege uuesti läbi algsõnad ja nimetage need, millel olid juba järelliited (need on sõnad pannkook, sõber), mis juhtus, kui nendele sõnadele lisati järelliide -ek-.

    Järelduse teevad õpilased: järelliites -ok- oli vaheldumine k / h.

    Hommikul ärkas liblikas üles
    Sirutas, naeratas.
    Kord - ta pesi end kastega,
    Kaks - graatsiliselt ringi.
    Kolm kummardusid ja istusid,
    Kell neli lendas ta minema.

    Silma laadija.

    Vaata aknast välja, sulge silmad, vaata uuesti. Tee silmadega ringikujulisi liigutusi paremale ja vasakule. Ava silmad, vaata kaugusesse.

    8. Õpikutöö. Koos. 21 nr 5.

    Sufiksitega -ok-, -ek-, -ik- nimisõnade õigekirja parandamine, sõna koostise analüüsi väljatöötamine.

    Kirjutage üles seotud sõnade rühmad, kirjutades sõnad järgmises järjekorras:

    lumi, tuvi, vile, lumi, samm, väike tuvi, õhtu, lasteaed, vile, õhtu, kell, lumepall, tuvi, vile, õhtu, aiahelin, samm, väike aed, helista, samm.

    xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai

    Deminutiivse paitava tähendusega sufiksid. Sufiksite näited?

    Mis on deminutiivse tähendusega järelliited vene keeles?

    Deminutiivisufiksid ehk vene keeles subjektiivse hinnangu järelliited ei ole tuletised: need moodustavad sõnavorme, peamiselt nimisõnu.

    Rühmitame need soo järgi.

    Meessoost nimisõnade järelliited:

    2) -hii-: leht;

    3) -tšikk-: kohver;

    4) -ets-: inimesed;

    6) -yshk-/-kõrv-: varblane, veeris.

    Naissoost nimisõnade järelliited:

    1) -To-: pliiats;

    2) -c-: uks;

    3) -IC-: labakinnas;

    4) -punktid-/-punktid-: nõel, väike raamat;

    5) -nk-: jõgi, Nadya;

    6) -kõrv-/-kõrv-: väike pea, girly, lapsehoidja;

    7) -enochk-: tüdruk;

    8) —urk-: tüdrukulik;

    9) -us-// -str-: mamusya, Lenusya; emme.

    Neutraalsete nimisõnade järelliited:

    1) -To-: piim;

    2) -c-/-ec-/-ic-: taskupeegel, mantel, kleit;

    3) -yshk-/-ishk-: pesa, maja;

    4) -kõrv-/-kõrv-: leib, polüuško;

    5) -echk-: sõna.

    Omadussõnade järelliited:

    -onk / -enk-: pehme, magus.

    Deminutiivse tähendusega tuletisliited:

    Onk- triibuline, rebane, Lizonka;

    Enk-zorenka, väike tee, Sashenka, mama, papa;

    Jink-hare, head aega, head aega;

    In + k - hernes, hõõrdumine, põhk;

    Enk - pagulane, õde, prantslane;

    Ik - võti, nuga;

    Ek - lukk, tükk, kott;

    Ok- top, rusikas;

    Etz - kiri, relv;

    Itz-mitelitsa, ilu, või, tugitool;

    Ich + k kukeseen, redel, sibul.

    vene keeles deminutiivse tähendusega järelliiteid on palju.

    nimisõna annab järgnevale deminutiivse tähenduse järelliited:

    jalg, pea, tuvi, käepide;

    -ik, -ek:

    laud, ruut, pliiats, luud, pärg;

    olgu olgu:

    suss, rind, konks, kohev, känd, päev;

    -ets-, -its-:

    lomp, nägu, tugitool, õli, mantel, kiri;

    -echk-/punktid:

    seeme, temechko, imechko, aeg, kurn, hommik, tärn, tutt, uudised;

    -onk-/-enk-/enk-:

    pea, rebane, väike käsi, väike jalg;

    -yshk-/-ishk-:

    sulg, päike, kael, pisiasi, klaas;

    -kõrv-/-kõrv- :

    vana naine, girly, talv, pole, volushka;

    -onk-/yonk-:

    väike poiss, väike jõgi, väike pood, raha, väike hobune, väike pea;

    -tšikk-:

    tasku, tass, mannekeen;

    -tint-:

    tolmukübe, pisar, kohev, kastepiisk;

    -ashk-:

    Kell omadussõnad pane tähele deminutiivse tähendusega järelliiteid:

    enk-/-onk-:

    väike, kiire, krapsakas, tark, kehv, kerge.

    Näited nimisõnadest deminutiivses tähenduses koos järelliidetega:

  • - hik: maja, elevant, kass, vaip, suu:
  • - ek: tabalukk, kott;
  • - OKEI: heinamaa, raud, juust;
  • -onok: hundipoeg, hiir;
  • -enok: tiigripoeg, elevandikutsikas, lõvikutsikas, kassipoeg;
  • -enko: tütar, väike jõgi;
  • - Ta peab: koer, tüdruk, seelik;
  • - tšik: poiss, diivan, söögitool, kurk;
  • - kõrva: ema, tüdruk, vanaema, vanaisa, kallim;
  • - yshk: palk, põhi, täpp;
  • - yushk: isa, polüuško;
  • - oshk: korv, akordion;
  • - ichk: kukeseen, sibul, õde, tihane, nupp;
  • - echk: tass, kiisu;
  • - punktid: korv, tüdruk, piim, kahvel, seelik;
  • - kõrvad: leib, veeris;
  • – st: vanaema, poeg, emme, kapriisne;
  • - c: taskupeegel, vutlar, alustass;
  • - itz: õli, kleit.
  • Näited omadussõnadest deminutiivses tähenduses koos järelliidetega.