Inglise keele tund teemal "omadussõnade võrdlusastmed". Avatud tund "Odussõnade võrdlusastmed" Omadussõnade võrdlusastme 6. klass.

Klass: 6

6. klassis õpitakse teemat "Odussõnade võrdlusastmed". Omadussõnade võrdlusastmete lihtsate ja keerukate vormide kombineerimine ühes konstruktsioonis on tavaline grammatika viga(“tugevam”, “huvitavam”) mitte ainult 6. klassi õpilased, vaid ka koolilõpetajad, kes valmistuvad eksami sooritamine. Kaassõnade võrdlusastmete uurimisel tekib probleeme ka lihtsõna vormide eristamisega. võrdlev aste omadus- ja määrsõnad. Täites ülesannet B-2, kus peate välja kirjutama kõik omadussõnad, peate suutma leida kõik omadussõnad, sealhulgas võrdleva astme kujul.

Tunni eesmärk:

  • tutvustada õpilastele omadussõnade võrdlusastmeid;
  • õppida moodustama omadussõnu võrdleva ja ülivõrdelise astme kujul;
  • näidata nende omadussõnade vormide süntaktilist rolli lauses.

Varustus: projektor, ekraan või interaktiivne tahvel (uue materjali selgitamiseks), samuti harjutusploki täitmiseks.

Tunniplaan:

  1. Organisatsiooniline moment.
  2. Sissejuhatus tunni teemasse, eesmärkide selgitamine.
  3. Teoreetiline blokk ( Lisa 1 )
  4. Vastused küsimustele.
  5. Harjutusplokk.
  6. Fizminutka kell 25 minutit õppetundi.
  7. Kodutöö selgitus.
  8. Kokkuvõtteid tehes.

II. Harjutusplokk

1. Moodustage (ja kirjutage üles) lihtne võrdlev aste järgmistest omadussõnadest: selge, terav, kerge, pehme, kõva, sage, magus, puhas, lihtne, paks.

2. Tõstke esile sufiksid omadussõnades: magusam, peenem, sõbralikum, valjem, sügavam, järsem, suurim, pehmem, kergem, kõvem, väiksem.

3. Moodustage omadussõnade võrdleva astme lihtvorm. Pane rõhku.

Ilus, pr....meeldiv, õnnelik...elu, rahulik, mugav, jube, pr...punane, pr...valetav, pr...naljakas, atraktiivne...atraktiivne, pr...visuaalne , vana, osav, vaba.
Kallis, kuiv, kõva, rikkalik, järsk, paks, lihtne, paks, puhas, vali, madal, mõru, magus, pehme, kerge.
Pikk, varajane, vana, kõhn, kauge, kibe.
Väike, halb, hea.

4. Kirjutage maha, rõhutades omadussõnu lause liikmetena võrdleva ja ülivõrdelise astme kujul.

Territooriumil ... meie kodumaa, t ... isegi Euroopa suurim jõgi ... - Volga. Kesk-Siberi ... ruut ... mäeahelik - üks maailma suurimaid ... . Klyuchevskaya Sopka on Aasia kõrgeim vulkaan. Severni... Uurali esivanemad on karmimad kui Uurali kesk- ja lõunapoolsed esivanemad.

5. Kirjutage üles, moodustades sulgudes antud omadussõnade nimedest, lihtne võrdlev aste. Tõmmake need lause osana alla. Millistel omadussõnadel on teisest tüvest võetud lihtne võrdlev vorm?

Tervise (kallis) kuld. Head sõnad (hea) pehme pirukas. Peale tööd toit (maitsev). Tõeline (hele) päike. Vihmane suvi (halb) sügis.

Moodustage kõigi kolme soo omadussõnu kasutades võrdleva astme liitvorm.

Kurb (?) ny, selge (?) ny, ohtlik (?) ny, halastamatu (?) ny, pr ... valetab.

6. Kirjutage omadussõnad üles liht- ja liitülivormidena. Tõstke esile järelliide, joonige alla vahelduvad kaashäälikud.

Ilus, nõrk, õnnelik, õnnelik, lihtne, huvitav, rikas, lühike, kerge, pehme, haruldane, õhuke, särav, kõrge, sügav, lai, suurepärane, range.

7. Moodustage allpool toodud omadussõnade kõikvõimalikud astmete võrdlusvormid. Märkige, millistest omadussõnadest ei saa moodustada võrdlusastmeid.

8. Glib, suur, oluline, tohutu, tohutu, valjuhäälne, raevukas, osav, ruuduline, ilus, osav, halb, triibuline, roosakas, raske, vastik, armas, vallaline, hea.

9. Loe lauseid. Leidke võrdlusastmete vormide kasutamisega seotud rikkumised. Parandage lauseid, põhjendage oma arvamust.

See prilliraam on rohkem naiselik kui mehelik. Järgmisel festivalil peaksid kõik olema rõõmsameelsemad ja pingevabamad. Minu sõber on kõige ausam inimene. See tekstiparanduse versioon on veelgi hullem. Nüüd kõige intensiivsemalt arenev apteek. Uus pluus on veel pruunim kui vana.
Kodutöö.

10. Millised jõed, järved, mäed, linnad on teie piirkonnas? Võrrelge jõgesid laiuse ja pikkuse järgi, mägesid kõrguse järgi, järvi sügavuse järgi, linnu ja külasid suuruse järgi. Lausete koostamisel kasutada sünonüüme kõrgvee, täisvoolu, sügava, põhjatu, madala, madala, madalaveelise. Tõmba joon alla võrdlevatele omadussõnadele.

Tunniplaan:

I. Organisatsioonimoment.

II. Kodutööde kontrollimine.

III. Uue teema tajumiseks valmistumine.

IV. Uus teema.

V. Konsolideerimine.

VI. refleksiooni etapp.

VII. Kodutöö.



Mäng "Bitkaart"

Nad kinkisid mulle valged maikellukesed.


kõige puhtam lumi, kõige valgem lumi Talv raputas metsatukast maha jooksustardiga Ja alla lihtsaim päikese käes särama, Las hermeliin metsas ringi rändab.

M. Dudin


Tunni teema: ""

Võrrelgem kõik.

Suvila on suur e Majad.

Tiiger on tugev teda kassipoeg.

Taks vähem e karjased.

Mesi on magus e Sahara.


Omadussõnade võrdlusastmed

VÕRDLUSLIK

SUUREPÄRANE

(predikaat)

komposiit

komposiit

(definitsioon, predikaat)

  • TEMA (-HER)

ENAM

(VÄHEM)

rohkem (vähem) ilusat

ilus;

parim

ilusam;

ilus talle;

kõige ilusam;

kõige ilusam

2. sõnavahetus

autor: r., h., p.

Ära muutu

autor: r., h., p.

kummardama

"enamik" ei muutu

(definitsioon)


Omadussõnade võrdlusastmed

SUUREPÄRANE

VÕRDLUSLIK

(predikaat)

komposiit

(definitsioon, predikaat)

komposiit

ENAM

(VÄHEM)

  • TEMA (-HER)

rohkem (vähem) ilusat

ilus;

parim

kõige ilusam;

kõige ilusam

ilusam;

ilus talle;

2. sõnavahetus

autor: r., h., p.

kummardama

"enamik" ei muutu

Ära muutu

autor: r., h., p.

(definitsioon)



SÕNAVARA DIKTSIOON

Noh ... ilus koht ..., noh ... isiklik ... osakond, sh ... kivine järv ... ro, kell ... kay sh ... nel, maitsev . .. ny sch ... vel, h ... des ... kuid ... poolt h ... ... stav, h ... dovishchie ... sõrmed, h ... otsmik, h . .. yki, sh ... h ... ma kukun, ohkan ... rit ... nii ... nce.


EKJAMINE

Looduskaunis piirkond, elamuosakond, lai järv, kitsas mantel, maitsev hapuoblikas, imeline tunda, koletised sõrmesõrmed, inimkajakas, vistrikuline suu, kissitab päikese käes.


Õpikutöö.

Harjutus 189. Kirjutage maha, moodustades sulgudes antud omadussõnade nimedest, lihtne võrdlev aste. Tõmmake need lause osana alla. Millised omadussõnad moodustavad teisest tüvest lihtsa võrdleva astme.

(Kaugele) metsa, (suured) küttepuud. Tervise (kallis) rikkus. Väike asi (hea) suurest jõudeolekust. Vaim ja tervis kõigest (kallis). Vaenlane on mägede taga kohutav ja (kohutav) taga. Tea (suur) ja räägi (väike). Võõrsil on hea, aga kodus (hea). (varakult) alustad, (varakult) ja jõuad õigeks ajaks. Peale tööd toit (maitsev).



Nüüd mängime mäng "Bouncer" mis aitab teil kontrollida, kas saate moodustada võrdlusastmete vorme.

Näiteks: Ma olen pikk – ja ma olen pikem – ja ma olen kõige pikem.

Proovige kasutada erinevaid võrdlusastmete vorme.

(Õpetaja nimetab omadussõna positiivset astet,

õpilased – muud vormid.)

ma olen õnnelik

Olen tark, olen ilus, olen rahulik, olen hell, olen lahke, olen rõõmsameelne



Moodustage omadussõnade võrdleva astme lihtvorm.

Õnnelik -

ilus -

Valju -

Järsk -


Moodustage omadussõnade võrdleva astme liht- ja liitvorm.

Õudne -

Lihtne -

töökas -

Mugav -


Moodustage omadussõnadest lihtne ülivõrdeline vorm.

Õnnelik -

ilus -

Armas -

Lahke -

suur -

Huvitav -


Moodustage omadussõnade liht- ja liitülivorme.

julge -

Maitsev -

Huvitav -


Jaotav diktaat

võrdlev

Superlatiivid

kõige ilusam

tugevaim

targem

suurim

kõige raskem

kõige uhkem

lühim

kõige rangem


Mäng "Relee" ( moodustavad omadussõnade lihtsa võrdleva astme)

Nõrk, kõva, kallis, karm, kuiv, kuum, kõva, noor, rikas, lahe, lihtne, pikk, puhas, lai, odav, särav, vali, õhuke, paks, karm, sagedane, kerge, tervislik, magus, vaikne.


Praktiline

küsimused

Lihtsad küsimused

Täpsustavad küsimused

selgitades

küsimused

Hindamisküsimused

loomingulised küsimused


2. Kas omadussõnad muutuvad ülivõrra vormis?





Nahast jakk


Luik ... oh järv


lihtne vorm

võrdlev aste

C) ilusam

A) kõige ilusam

C) ilusam

D) vähem ilus

B) kõige ilusam


lihtne vorm

ülivõrdeid

A) kõige õhem

A) kõige õhem

C) õhem

B) kõige õhem

D) vähem õhuke


Komposiitvorm

võrdlev aste

A) kõige lahkem

C) lahkem

D) vähem lahke

B) kõige lahkem

D) vähem lahke


Komposiitvorm

ülivõrdeid

A) kiiremini

C) aeglasem

D) kiireim

B) kiiremini

D) kiireim

lihtne vorm

võrdlev kraad in

pakkumine on

A) predikaat

A) predikaat

C) lisamine

B) määratlus

D) asjaolu

Superlatiivid

omadussõna lauses

on…

A) predikaat

C) lisamine

B) määratlus

D) teema

A) määratlus

Lihtne vorm on suurepärane

aste moodustatakse kasutades

järelliide

A) -eish-, -aysh-

D) -eish-, -aysh -

Võrdlusastmed

rakenduste nimed

Näited

Ettevaatust

külmem

Kõige ilusam

Kõige magusam

Kõige tervislikum

Vähem halb

Kõige õhem

Kõige vähem tugev

Vähem suur

Võrdlusastmed

rakenduste nimed

Näited

Ettevaatust

Lihtne võrdlev kraad

Võrdleva astme liitvorm

külmem

Lihtne ülivõrde vorm

Kõige ilusam

Kõige magusam

Liitüliivvorm

Kõige tervislikum

Vähem halb

Kõige õhem

Kõige vähem tugev

Vähem suur

oma kamraadide tööd, kasutades erinevaid vorme

võrdlev ja parem

omadussõnade võrdlusastmed.

Mida arvate teie, kelle töö on täna tunnis

tuleb hinnata?

Meenutagem tunni eesmärki. - Kas nendeni on jõutud? - Kas olete kraadi kohta kõike õppinud?

võrdlused? - Kellel on küsimusi tunni teema kohta?

Meie õppetund saab läbi

Ärge unustage oma kodutööd kirja panna.

Tunni teema: „Omadussõnade võrdluse astmed. »

Omadussõnade tähenduse assimilatsioon võrdleva astme kujul.

UUD moodustamine kriitilise mõtlemise tehnoloogia tehnikaid kasutades.

analüüsida võrdleva astme moodustamise viise, nende süntaktilist rolli,

harjutada omadussõnade õiget kasutamist liitvõrdlusastmes.

UUD: ISIKLIK

maailmavaateliste mõistete kujunemine.

KOGNITIIVNE

Üldhariduslikud universaalsed tegevused märgi-sümboolsete vahendite, sealhulgas probleemide lahendamise mudelite ja skeemide kasutamine; kõnelause teadlik ja meelevaldne konstrueerimine suulises ja kirjalikus vormis;

ajumäng õppetegevused oskus teostada sünteesi osadest terviku kompileerimisena;

REGULEERIVAD

võta vastu ja salvesta õppeülesanne,

planeerida oma tegevust vastavalt ülesandele ja selle teostamise tingimustele, sh siseplaanis;

sooritada haridustoiminguid materialiseeritud, valju kõne ja mentaalses vormis

KOMMUNIKATIIVNE

kasutada adekvaatselt kõnevahendeid erinevate suhtlusülesannete lahendamiseks; koostama monoloogilise avalduse, omama dialoogilist kõnevormi.

Varustus:

tahvlil: kuueteistkümnes jaanuar

Klassitöö

Õpi Õpi Õppige kasutama

Sasha on Mašast tähelepanelikum.

Sasha on Mašast tähelepanelikum.

Tundide ajal

1. Õppetegevuse motivatsioon (psühholoogiline suhtumine tundi, et tõsta õpilaste emotsionaalsust ja positiivset suhtumist).

Tere pärastlõunast poisid! Mul on hea meel sind näha. Minu nimi on Ilgamiya Rashitovna ja täna püüan aidata teil avastada midagi uut vene keele maailmas

Ma ei kahtle, et minu ees on valmis meeled ja mõtlevad õpilased, kes teevad täna avastuse. Mind huvitab ka teie igaühe avastamine.

Milliseid omadusi saate omadussõnu kasutades kooliõpilasena anda?

Tore, et suudad endas nii olulisi jooni tuvastada, kuid tunni lõpuks suudad seada endale uued eesmärgid ja koostada memo “Milleks õpilane peaks püüdlema”

Ma soovin sulle edu. Naeratage maailmale ja maailm naeratab teile.

2. Värskendamine.

Arvan, et teate, mis on omadussõna, ja proovite nüüd vastata kõigile pakutud ülesannete küsimustele ilma vigadeta. Siin on viitekaart, millega töötate.

Vaadake oma viitekaarti ja kirjutage üles kõik, mida teate omadussõna kohta.

Omadussõna - _______________________ kõneosa, mis tähendab _________________________________, vastab küsimustele _______________________ Muudatused ________________________________________________. Võib olla ____________________ ja _________________________. Lauses on __________________ ja ____________________.

(omadussõna - iseseisev osa kõne, mis tähistab objekti märki, vastab küsimustele mida? Kelle oma? Muutused soo, juhtumite, numbrite lõikes. Võib olla lühike. Lauses on definitsioonid ja predikaadid.) 1. slaid.

Lugege, mida nad kirjutasid.

Hästi tehtud. Andsite omadussõna õige definitsiooni

3. Eesmärkide seadmine.

Ja mida me tunnis teeme, proovite mulle ise öelda.

Teie ees on lumehelbed (pööran tähelepanu projektorile. Slaid 2). Proovige leida nendevahelised erinevused.

2. Lumehelveste juurde on kirjutatud sõnaahelad.

väike - vähem - rohkem väike;

ilus-…-…

külm - ... - ...

Millise lumehelbe kohta võib öelda, et see on väike? Ja kumb on väiksem? Kumb on väiksem?

Jätkake teist ahelat. Üks lumehelves on ilus, teine ​​on ....

Töötame kolmanda ahelaga. Milline lumehelves on külm? Teine on...?

Hästi tehtud. Rääkisid kõik õigesti. Ja meie tunni teema on "Odussõnade võrdlusastmed".

Ja nüüd avage vihikud, pange kirja number, klassitöö ja tunni teema: "Odussõnade võrdlusastmed." (õpetaja juhib laste tähelepanu projektorile, kuhu on kirjas tunni number, töö liik ja teema. Slaid 3.4

4. Faas – materjalist arusaamine:

1. Teooria. Teie laual on diagramm. Seda nimetatakse klastriks. Inglise keelest tõlgitud "pintsel", "kimp", "kimp". Nüüd peame selle üles ehitama teema kontseptsioonidega.

Kuidas ehitada? Soovitan sul see ise välja uurida. See oskus on väga oluline – õppige ise. IN kaasaegne maailm inimene peab terve elu õppima Õpik, teoreetiline materjal lk. 10-11 Täna töötame ainult võrdleva kraadiga. Aga teeme seda nii. "Sisesta" - teksti märgistamine. See on teabega töötamise viis. Vestelge lõiguga ise.

Südamike täitmise kontrollimine. slaid5

2. Teooriat peab kinnitama praktika:

Harjutus 333

Avage sulud, pannes omadussõnad võrdlevas astmes. Tõmmake alla lause põhiliikmed

Head sõnad (hea) pehme pirukas.

Peale tööd toit (maitsev).

Vihmane suvi (halb) sügis.

Millise osa lausest on omadussõna liht- ja liitvõrdlusastmes? (predikaat)

paljastada omadussõnade eripära liht- ja liitvõrdlusastmes.

Peame lahendama keelelise probleemi . Selleks loe tahvlile kirjutatud lauseid.

Millises lauses kasutatakse omadussõna lihtsa võrdleva astme valemit?

Kas on võimalik kindlaks teha, kes on Sasha (poiss või tüdruk?)

Tee järeldus. (Lihtsas võrdlevas astmes olevad omadussõnad ei muutu soo järgi).

Lugege teist lauset. Sasha, poiss või tüdruk? Tõesta seda.

Mis on omadussõnade morfoloogiline tunnus lihtsas võrdlevas astmes?

VÕTTA VÄLJA

Õige vastuse korral tõusevad õpilased oma kohalt püsti (omadussõnade võrdlev aste):

Magusam, parem, kitsam, halvem, soojem, vähem tugevam

Meie ülesanne on täita harjutus 334.

Harjutage omadussõna liitvõrdlusastme kasutamist.

Moodustage nendest omadussõnadest liitvõrdlusaste, määrake omadussõna sugu.

Istud laua taga, töötage ketis.

Kuidas moodustada omadussõna liitvõrdlusastet?

Hästi tehtud poisid, järgmine on meie

3. Kinnitamine.

Jaotav diktaat

Õpilased peavad kindlaks määrama, milline omadussõna on lihtsas võrdlevas astmes ja milline komposiit võrdlev võrdlusaste.
Suurem, suurem, suurem, tervem, julgem, julgem, väiksem, vähem väike, pikem, pikem, pikim, lühem, lühem, lühem, lühem, parem.

5. Peegeldus.

Mäletame, kuidas sa ennast tunni alguses iseloomustasid. Kuid nüüd, teades, kuidas omadussõnade võrdleva astme vormid moodustuvad, pole teil raske õpilasele memo kirjutada: kelleks peaks õpilane püüdma saada.

Seega peaks õpilane püüdma saada ......

Kasutage omadussõnade erinevaid võrdlevaid vorme.

Täna tunnis õppisin...

Ma proovisin...

Mulle meeldib see…

Minu jaoks oli see raske...

Minu jaoks oli huvitav…

Kodutöö: harjutus 336.

Tund number 91 vene keel 6. klassis

TEEMA: "Omadussõnade võrdlusastmed."

TUNNI EESMÄRK:

Tutvustada õpilastele mõistet "omadussõnade võrdlusastmed". Arendada oskusi võrdleva astme liht- ja liitvormi moodustamisel;

Arendada oskust omadussõnu võrdleval määral leida, määrata nende rolli lauses;

Kasvatage isamaalisi tundeid

TUNNI TÜÜP: kombineeritud.

SEADMED : õpik, märkmik jaoks sõnaraamatuteosed, üksikud kaardid, skeemid - valemid.

TUNNIDE AJAL

I . Aja organiseerimine.

II . Suuline süntaktiline viis minutit.

Jõulupuud kaunistasid eredad mänguasjad ja nendest kallas tuppa rõõmsat valgust.

Koostage ettepanek.

Kirjutage välja fraasid "omadussõna + nimisõna", pannes need algvormi.

Mida need omadussõnad tähendavad? Kas miski saab mänguasjadest heledam olla?

3. Salvestus koos selgitusega:

Hele - heledam - kõige heledam;

Rõõmsameelne - lõbusam - lõbusam - kõige lõbusam.

III . Töötage tunni teemaga.

1. Tahvlile kirjutamine:

Meie ees avanes ilus maastik.

See maastik oli ilusam kui eelmine.

- Ütle mulle, milline omadussõnailus võiilusam näitab, et sümptom avaldub suuremal määral?

- Seega võivad omadussõnadel olla võrdlusastmed: võrdlev ja ülim. Võrdlusaste näitab, et ühes või teises õppeaines avaldub see tunnus rohkem kui teises:Maastik oli ilusam kui eelmine. Kui on vaja näidata, et üks või teine ​​objekt on mingil moel teistest objektidest parem, siis sel juhul kasutatakse omadussõna ülivõrdet:Enne meid avanes ilus maastik.

2. Harjutuse sooritamine. 281.

2. Skeemi "Odussõnade võrdlusastmed" koostamine

3. Töö õpikuga. Teooria § 49 lugemine lk 116-119.

- Täiendage skeemi võrdlusastmete liht- ja liitvormide näidetega.

Kirjutage valem oma märkmikusse, sisestades puuduvad andmed:

Omadussõna tüvi + sufiksid …= lihtne võrdlev

+ omadussõna = liitvõrdlusaste

4. Üksikud kaardid:

1). Kirjutage see üles, kasutades sulgudes antud omadussõnu lihtsas võrdlevas astmes.

Lapsena oli kõik teisiti. (Hele) oli päike (tugev) põldude lõhn, (valju) oli äikest, (rohket) vihma ja (kõrge) rohtu. Ja (lai) oli inimese süda, (terav) lein ja tuhat korda oli (salapärane) maa, emamaa- kõige suurepärasem asi, mis meile on eluks antud.

(K. Paustovski järgi )

2). Kirjutage tekst, avage sulud, moodustades omadussõnade võrdleva astme.

Mõni kujutab ette, et mis (kõrgele) tõuseb (?) õhku, sellest saab (?) Xia (soe), aga see (pole) tõsi. Kui (kõrge), (külm). Miks on see? Aga kuna ko(?)ntze soojendab oma kiirtega nõrgalt õhku, kuna õhk on väga läbipaistev(?)ny. Altpoolt on õhk alati (soe). Co(?)ntse..soojendab maad oma kiirtega..mi, õhk soojendab..valib(?)sya h..mlist samamoodi nagu g..ryach..th ahjust(?) ki. Kuumutatud õhk on (kerge) külm ja seetõttu tõuseb (?) Xia üles. Mida (kõrge) ta tõstab (?) Xia, seda (palju) jahtub. Seetõttu on kõrgel alati külm.. põhi.

(N. Nosov )

Dünaamiline paus

5. Moodusta omadussõnadest liht- ja liitvõrdlusvorme. Märkige omadussõnad, millel pole võrdlusastmeid.

Punane, tormine, halb, oluline, kohutav, alasti, kallis, märg, lühike, kuldne.

Kirjutage igasse lausesse võrdlev omadussõna ja ülivõrde omadussõna.

Tõmba lause osana alla omadussõnad.

6. Sõnastiku rubriiki "Räägi õigesti" sissekanne: ilusam, vabam, mugavam, rahulikum.

Tee nende sõnadega lauseid; määrata omadussõnade osa võrdlevas astmes väljamõeldud lausetes.

IV . Õppetunni kokkuvõte.

- Millised võrdlusastmed võivad omadussõnadel olla?

- Võrdlusastme lihtvorm moodustatakse tüvele lisades...

- Võrdlusastme liitvorm moodustatakse tavaliselt ....

V . Kodutöö sõnum.

Jookse endine. 283, 284.

VI . Tunni hindamine.

Võrdlusastmete mõiste

Vastavalt selle üldisele grammatiline tähendus kvalitatiivsetel omadussõnadel on kaks võrdlusastet, mis näitavad, mil määral see tunnus subjektis avaldub. Need on võrdlevad ja ülimuslikud võrdlusastmed.

Võrdlev omadussõna

Omadussõna võrdlev aste tähistab tunnuse suuremat või väiksemat avaldumist konkreetses subjektis. Näiteks:

See kook on magusam kui kook.

Võrdlev aste võib olla lihtne ja liit.

Lihtne võrdlev aste moodustatakse liidete -ee-(-ee-), -e-, -she-/-same abil.

Ilus - ilusam

Tark - targem

Enne liidet -e- vahelduvad tavaliselt tüve kaashäälikud:

Magus on magusam

Madal - allpool

Lihtsa võrdleva astme kujul olevad omadussõnad ei muutu ei soo, käänete ega arvude lõikes. Lausetes saavad nad täita predikaadi ja definitsiooni funktsioone. Näiteks:

See linn on ilusam kui meie oma.

Omadussõna ilusam seisab lihtsa võrdleva kraadi kujul. Selles lauses täidab see predikaadi funktsiooni.

Otsime ilusama koha.

Sama omadussõna lihtsas võrdlevas astmes on määratlus.

Liitvõrdlusaste moodustatakse omadussõnale sõnade lisamisega rohkem või vähem.

Magus – enam-vähem magus

Kõrge – enam-vähem kõrge

Omadussõnad liite võrdleva astme kujul muutuvad soo, arvu ja käände järgi järgmiselt: esimene sõna - rohkem või vähem- jääb muutumatuks. Ja teine ​​sõna muutub:

Kõrgemale

Vähem ilusate kohta

Lauses võivad liitvõrdlusastme kujul olevad omadussõnad olla nii predikaadid kui ka määratlused:

Ilm on täna soojem kui nädal tagasi.

Selles lauses näeme, et liite võrdleva astme kujul olev omadussõna täidab predikaadi funktsiooni.

Koljale meeldis soojem vesi.

Sama võrdleva kraadi vorm oleks definitsioon.

Pidage meeles:

Omadussõnade võrdlusastet ei saa moodustada korraga lihtsal ja liitsel viisil.

Oleks ekslik kasutada “magusamat” konstruktsiooni. Õiged valikud on magusam Ja magusam .

Omadussõnade ülivõrdeline võrdlus

Ülivõrdeline aste tähistab antud subjekti paremust võrreldes muuga mis tahes alusel:

Everest on maailma kõrgeim tipp.

Ülivõrde, nagu komparatiiv, võib olla lihtne ja liitsõna.

Üliastme lihtvorm moodustatakse järelliidete -eysh- või -aysh- abil:

Vaikne – kõige vaiksem

Tark - kõige targem

Lihtsa ülivõrdelise võrdlusastme vormis olevad omadussõnad võivad muutuda nii soo, arvu kui ka käände poolest. Lauses on need nii definitsioonid kui ka predikaadid.

Everest - maailma kõrgeim tipp.

Omadussõna kõrgeim on definitsioon.

See kraater on sügavaim.

Omadussõna sügavaim- predikaat.

Omadussõnade liitülatiive saab moodustada kahel viisil:

1. Sõnade lisamine omadussõnale enamik, kõige vähem:

Tark on kõige targem

Kõrge - kõrgeim

Sõnaga liitüliastme astme kujul enamus soo, juhtumite ja numbrite järgi muutuvad mõlemad sõnad:

Targematele

Kõige ilusama kohta

Sõnadega liitüliastme astme kujul enamus Ja vähemalt muudetakse ainult teist sõna:

umbes kõrgeim

Lauses võib see ülivõrdeline vorm olla nii predikaat kui ka definitsioon.

2. Sõna lisatakse omadussõna lihtsa võrdleva astme vormile Kokku kui see on võrdlus elutute objektidega või sõna kõik kui see on võrdlus elusobjektidega või mitme samasuguse objektiga.

See maja on piirkonna kõrgeim.

See maja on kõrgem kui kõik selle piirkonna majad.

See poiss on kooli kõige pikem.

Lausetes võivad sellised ülivõrded olla ainult predikaadid.

Pidage meeles:

Omadussõnade ülivõrdlusastet ei saa moodustada korraga lihtsal ja liitsel viisil.

Sellised vormid nagu "sügavaim" on ekslikud.

Peate kasutama muid ülivõrdeid – kumbagi sügavaim, või sügavaim.

Bibliograafia

  1. vene keel. 6. klass: Baranov M.T. ja teised - M .: Haridus, 2008.
  2. vene keel. teooria. 5-9 rakku: V.V. Babaitseva, L.D. Chesnokova - M.: Bustard, 2008.
  3. vene keel. 6. klass: toim. MM. Razumovskaja, P.A. Lekanta - M.: Bustard, 2010.
  1. Võrdlusastmete kohta ().
  2. Yaklass.ru ().

Kodutöö

Kirjutage üles vanasõnad, moodustades võrdleva astme:

Tõeline (hele) päike.

Vana sõber (parim) kahest uuest.

Hommikune õhtu (keeruline).

Vihmane suvi (halb) sügis.

Tervise (kallis) kuld.

Valige omadussõnad, millel on võrdlusastmed. Moodustage nendest omadussõnadest kõik võimalikud võrdlusastmed.

Plekasõdur, tinasilmad, külm päev, pikk rong, julge tegu lahke inimene, loll küsimus, südamelihas, südamlik tere, kivimaja, kivinägu, lühike kleit, paks poiss, sinine sall, Moskva metroo, lastekirjandus, topeltlõug, villane ülikond, plii kuul, pliipilved, linnapark, raske kohver, raske tööstus, kurt vanamees, kurt kaashäälik, vanaisa kabinet, Masinatöö, tihase pesa, hanekäpp, koerakuut, hundisuu, hundikasukas, hundiisu, hirvesarved, Mereväelased, koer külm, Katjušini jalgratas, veski, maomürk, ussi naeratus, taimeõli, kõhn nägu, hiiresaba, naabri aed, suurejoonelised plaanid, tähelepanelik inimene, traagiline saatus, puuhääl, kanajalg, kanasupp, orava kaelarihm, raudne tahe, vanaisa sõnad, linnupoiss, jänesekübar, detsembrikülmad, koolivorm, Serežini kohver, Barentsi meri, Beringi väin.