Megtanulni az ok utótagot főnevekben írni. Befejezetlen ajánlat elfogadása

Téma (lecke):Megtanulni az -ok- utótagot főnevekben írni..

Tervezett eredmények:

: folytassa a tanuló belső helyzetének kialakítását az iskolához való pozitív hozzáállás szintjén;

metaszubjektum eredmények:

szabályozó : a tevékenységek folyamatának, eredményeinek ellenőrzése, értékelése, korrekció, a téma meghatározásának, cél megfogalmazásának képessége tanári segítséggel; tervezés tanulási tevékenységek;

kognitív : Tankönyvből, élettapasztalatából és az órákon szerzett információkból választ találhat kérdésekre, összehasonlíthatja, elemzi és következtetéseket vonhat le közös munka;

kommunikatív : részvétel a probléma kollektív megbeszélésében, oktatási együttműködés tervezése a tanárral és társaival; a párban, csoportban való munkavégzéshez szükséges készségek kialakítása;

tantárgy eredményei:

Tanuld meg helyesen írni az utótagot – ok főnevekben a sziszegés után.

Az óra célja: teremtsünk feltételeket a sziszegő végű szavakban az - ok- utótag írásának szabályával való megismerkedéshez és az - ok- utótagból helyesírási algoritmus létrehozásához. csoportban dolgozik.

Felszerelés : tankönyv, bemutató, nyomtatott jegyzetfüzet.

Tanári tevékenység

Gyermek tevékenységek

UUD

én . Idő szervezése

Jó reggelt srácok! Helló, Kedves kollégák! Remélem, mindannyiunknak csodálatos a hangulata, és a gyerekeknek kellő készségük lesz új ismeretek felfedezéséhez.

Ma a leckében a nagy orosz nyelv egy másik kis titkát tárjuk fel.

Ehhez meg kell ismételnünk a párban, csoportban történő munkavégzés szabályait.

Udvariasan beszélünk
nevén szólítsa a beszélgetőpartnert,
felváltva beszélünk, anélkül, hogy megzavarnánk egymást,
figyelmesen hallgatva
világosan kifejezzük véleményünket, bizonyítva a szabályt ;

Ha nem tudunk közös véleményre jutni, a tanárhoz fordulunk segítségért.

Mit tehetünk hozzá, ha csoportban dolgozunk?

Azt választjuk, aki bemutatja a munkát és javítja.

Személyes: forma

a tanuló belső helyzete az iskolához való pozitív hozzáállás szintjén;

II . Tudásfrissítés

Menjünk dolgozni. Nyisd ki a füzeteidet és írd le a számot, az órai munkát.

1.Min kalligráfia

Nézd meg min. kalligráfia, mit vettél észre?

Mi az utótag?

Tűzz ki magad elé egy célt, min dolgozom majd egy perc kalligráfia alatt.

1 csúszda

2. Írja le, jelölje ki a szó azon részét, ahol az elírás található, illessze be a hiányzó betűt.

Válasszuk meg srácok a munkaformákat (miért?)

kulcs?, nyúl? nok, bölcs? c, sarok? to

Ellenőrzés

Kinek okoz nehézséget a sarok szó helyesírása?

Ki írt "o" betűvel?

Ki írt "yo" betűvel?

Megmondhatjuk-e, hogy kinek van igaza?

Srácok, mi a jó? Miért?

A beszéd melyik része a szósarokba?? (írd fel a problémát a táblára???)

Kitalálod, mi az óra témája?

2. dia

Tantárgy: Az utótag ok a főnevekben.

Cél: tanuld meg az ok utótagot főnevekben írni. (írás a táblára)

3. dia

A srácok segítenek megtervezni a munkánkat.

Tevékenységek tervezése a feladatok megoldására. A tanulókat megkérjük, hogy rendezzék az óra feladatait a megfelelő sorrendbe, és határozzák meg a továbbiakat.

1. Gyakorold az -ok- utótagú szavak írását.

2. Értékelje a munkáját.

3. Figyeld meg az -ok- utótagú szavakat, és vonj le következtetéseket!

4. (extra) Gyakorold a szavak írását hangsúlytalan magánhangzóval a gyökérben

5. Ismerkedjen meg az -ok- utótag írásának szabályával a sziszegő végű szavakban!

Vizsgálat

Írás a táblára.

1. Figyeld meg az -ok- utótagú szavakat, és vonj le következtetéseket!

2. Ismerkedjen meg az -ok- utótag írásának szabályával a sziszegő végű szavakban!

3. Gyakorold a szavak írását az -ok- utótaggal.

4. Értékelje a munkáját.

4. dia

A tevékenységek értékelése kritériumok szerint.

1. Tudjon helyesen írni az -ok- utótagú szavakat

3. Pontos munka füzetben.

Ezek utótagok.

Ez a szó azon része, amely a gyök után következik, és új szavak képzésére szolgál.

A gyerekek munkaformákat választanak, szavakat írnak le

Ellenőrizzük.

(A gyerekek felemelik a kezüket)

Nem, nem tanulmányoztuk ezt a témát, így nem ismerjük a szabályokat.

Ez egy főnév. Egy tárgyat jelöl, és a mit kérdésre válaszol.

- Az ok utótag a főnevekben.

- tanuld meg az ok utótagot főnevekben írni.

Csoportmunka

A tanulók a feladatokat megfelelő sorrendbe rendezik, hogy megoldják a kitűzött célt, találjanak plusz feladatot.

3,5,1,2

Kognitív: az órákon szerzett élettapasztalatait és információit felhasználva találjon választ kérdésekre; összehasonlítani, elemezni és következtetéseket levonni közös munka eredményeként;

Szabályozó: a tevékenységek folyamatának, eredményeinek ellenőrzése, értékelése, korrekció, a téma meghatározásának, cél megfogalmazásának képessége tanári segítséggel; oktatási tevékenységek tervezése;

Kommunikatív erészvétel a probléma kollektív megbeszélésében, oktatási együttműködés tervezése a tanárral és társaival, a páros, csoportos munkavégzéshez szükséges készségek kialakítása

III . Új ismeretek problematikus magyarázata

Dolgozzon az óra első feladatán.

5. dia - Írd le, emeld ki az utótagot, hangsúlyozd, figyeld meg az utótagot, vonj le következtetést.

Hogyan fognak dolgozni a srácok? (párban, csoportban)

hordó, hógolyó, nyelv, cím, sarok

Ellenőrzés

Dolgozz a lecke második feladatán!

Tankönyv 25. oldal.

Felolvasunk magunknak és hangosan.

Vissza a szóhozsarokba?.miért utótag ok?

6. dia

Mielőtt rátérnénk a lecke 3. feladatára, készítsünk egy algoritmust az ok utótaggal való munkához. Válasszon egy munkaformát.

Vizsgálat. (rögzítés a táblán)

A srácok párban lépnek fel (egy csoportban)

A gyerekek tervet készítenek

    Rendezd a szavakat összetétel szerint!

    Tedd a hangsúlyt.

    Nézze meg, hogy a szó melyik része van hangsúlyos.

    Figyeljük meg a gyök és a hangsúlyos magánhangzó utolsó hangját.

    Vegyél következtetést.

A terv elkészítése után a gyerekek megfigyelik ezeket a szavakat, és levonják a következtetéseket..

Az -ok- utótag mindig hangsúlyos, a sziszegés után o betűt írunk

Állítson össze egy algoritmust (a munka formáját Ön választja ki

Algoritmus:

    Rendezd a szavakat összetétel szerint!

    Fogalmazd meg a helyesírást.

    Tedd a hangsúlyt.

    Figyeld meg a gyökér utolsó hangját.

    Írd le helyesen a szót!

Kommunikatív: részvétel a probléma kollektív megbeszélésében, a páros, csoportos munkavégzéshez szükséges készségek kialakítása;

Szabályozó: az óra céljának és célkitűzéseinek megtartása.

Kognitív:összehasonlítani, elemezni és következtetéseket levonni közös munka eredményeként;

IV . Elsődleges rögzítés

Dolgozz a lecke harmadik feladatán!

Volt. 1 p. 25. (3 szó a táblánál magyarázattal)

Cipő + ok \u003d cipő, bika + ok \u003d bika,

Önállóan 3 szó (barát, bogár, rét)

Fizminutka

Utótag végigmegy az ösvényen
És harmonikázik...
Itt van a ház. Ez egy ház.
Ez egy ház. Itt lakik egy gnóm.
Ez az óriás otthona
Óriás Istukan…
Fuss el előle
ne nyúlj senkihez!!!

helyben járás 3-4 másodpercig.
kezek a mellkas előtt, kézrándulások
ülj le, kelj fel
felkelni
kelj fel lábujjadra, kezed fel,
nyújtózkodni
fut a helyén 2-3 másodpercig.

A gyerekek füzetben dolgoznak

A gyerekek megfigyelések alapján következtetést vonnak le az utótag helyesírásáról.

Értékelje a munkáját

Szabályozó: a tevékenységek folyamatának és eredményeinek ellenőrzése és értékelése

v. Új ismeretek befogadása

a tudás és az ismétlés rendszerébe.

Azt javaslom, hogy derítsék ki, milyen jól sajátítják el a tudást.Különbségtétel( önálló munkavégzés)

nyomtatott jegyzetfüzet 5. oldal, 1. gyakorlat

S. 25 pl. 1 (folytatás)

Ügyeljen a tippre.

Végezzen. Ellenőrizzük.

Álljatok fel srácok, akiknek csak utótagjaik vannak.

És kinél vannak az utótagok és az ok és az ek

Nevezze el a szavakat az ok utótaggal!

A játék egy tündérmese az utótagokról.(Függelék) Most varázslókat fogunk választani az osztályunkban (kölcsönös ellenőrzés)

A varázslók felemelkednek.

Szabály 25. o

3. gyakorlat és 5. gyakorlat (ha 5-öt akarsz)

Ellenőrzik a szavakat, és felállnak azok, akiknél minden szóban az -ok- utótag szerepel.

A gyerekek írnak házi feladat

Kommunikatív: részvétel a probléma csoportos megbeszélésén,

V /.Visszaverődés. (Az óra összefoglalója)

Dolgozz a lecke negyedik feladatán!

Azt javaslom, hogy értékelje magát a kritériumok szerint.

1. Tudjon helyesen írni az -ok- utótagú szavakat

2. Pontos munka füzetben.

8. dia

Most kérem, fejezze be a táblán látható mondatokat: ma a leckében

    Kitaláltam…

    Tanultam…

    Nehezen éltem át...

    akinek szeretném megköszönni a munkát

    Hol tudjuk hasznosítani ezt a tudást?

A "mágikus uralkodó" alapján értékelve

Határozza meg, mi nem teljesen világos a lecke témájában.

Szabályozó:

ellenőrzés és korrekció

1. számú melléklet

„Régen két falu volt a környéken. Az egyikben gyökerek, a másikban utótagok éltek. Közöttük széles és mély folyó folyt. A falubeliek csónakokkal vitorláztak egymáshoz, beszélgettek, de nem mindenki tudta vezetni a csónakot, és mindenki át akart menni a túlpartra. Így a gyökerek és az utótagok úgy döntöttek, hogy egyesülnek, és hidat építenek a folyón. A híd remekül sikerült. Mindkét falu lakói együtt éltek, szórakoztak, bulikat, esküvőket rendeztek. De jött a baj. A trollok megtámadták a falvakat. Elfoglalták a hidat, lerombolták, elválasztották egymástól a gyökereket és az utótagokat. A trollok leláncolták a folyót, hogy senki ne tudjon átkelni a túlpartra, a kulcsokat pedig a folyóba dobták. A gyökerek és az utótagok pedig megmaradtak, mindegyik a folyó egyik oldalán. Semmiképpen nem látogathatják meg egymást, és egyetlen vakmerő sem tudta eltörni a láncokat, még kevésbé megtalálni a kulcsokat egy mély folyóban. De azt mondják, hogy egy kedves varázsló lakik valahol, aki újra összekötheti a hidat. Ehhez csak ki kell választani a megfelelő utótagokat a szavakhoz. Talán köztetek van ez a jó varázsló? Próbáld ki. És adom a feladatot: a szavakhoz megfelelő toldalékokat választani.

melléklet (kártya) 2. sz.

régi? vigyázz magadra? kakas? farkas? hajó? bástya7

onok yonok

ec itz ec

ok ik

Az óra céljai:

  • a tanulók ismereteinek fejlesztése az -ok- utótag írásában,
  • fejleszti a főnevek utótagjainak helyesírási készségeit és képességeit, a memóriát, a figyelmet, a beszédet, a halláskészséget,
  • szorgalmat, önállóságot, a tárgy iránti érdeklődést nevelni.

Az órák alatt

1. Idő szervezése

Van egy tankönyv az asztalodon?
Mi a helyzet a tollakkal és a füzetekkel?
Kezdjük most a leckével
Ha egyszer minden rendben lesz.
Légy óvatos,
Engedelmes és figyelmes.
Megtanulni az orosz nyelvet
Mindent komolyan kell tanulmányoznia.

2 . szókincsmunka (1. számú melléklet, 5. dia ,6)

Pteka, b.seda, b.l.to, lány, z.bota, z.vod, m.rkov, k.l.ndar, k.strulya, .g.rod, r.keta, tr.mvai , sh.k.lad, sh .fer.

3. Új anyagok tanulása.

Problémás helyzet. Nézzük az utótagot - ok - cím, papucs, mókus, hordó, tubercle, goby, szellő, este, haj, fonó

Sikerült észrevenned ennek az utótagnak a sajátosságait?

A gyerekek levonják a következtetést: először is ezt az utótagot mindig hangsúlyozzák, másodszor, a sziszegés utáni (o) hangot ebben az utótagban az o betű jelöli.

4. Tankönyvi munka p. 20 1. sz. Alkoss olyan szavakat -ok- utótaggal, amelyek kis tárgyakat neveznek meg.

cipő, bika, farkas, barát, bogár, sarok, rét, pók, pite, kar, csizma, hó, túró, vas, hörcsög, lépés, nyelv. ( 7. dia, vizsgálat)

5. Dolgozzon a 2. számú „Hozzáértően írunk” jegyzetfüzetben

1. sz. Adjon hozzá -ek-, -ok- utótagokat.

6. Párokban dolgozni.

Írjon össze és írjon le tíz szót az -ek-, -ok- utótagok használatával.

sajt, barát, horog, palacsinta, barát, pók, ember, szél, vár, pite, tölgy, hó.

Feladat: olvasd el újra az eredeti szavakat, és nevezd meg azokat, amelyeknek már volt utótagja (ezek a palacsinta, barát szavak), mi történt, amikor ezekhez a szavakhoz az -ek- utótagot adták.

A következtetést a hallgatók vonják le: az -ok- utótagban k / h váltakozás volt.

7. Testnevelés perc

Reggel a pillangó felébredt
Nyújtózva, mosolyogva.
Egyszer - harmattal megmosta magát,
Kettő – kecsesen körözve.
Hárman lehajoltak és leültek,
Négykor elrepült.

Szem töltő.

Nézz ki az ablakon, csukd be a szemed, nézz újra. Végezzen körkörös mozdulatokat a szemével jobbra és balra. Nyisd ki a szemed, nézz a távolba.

8. Tankönyvi munka. Val vel. 21 5. sz.

Az -ok-, -ek-, -ik- képzős főnevek írásmódjának rögzítése, a szóösszetétel elemzésének kidolgozása.

Írd ki a csoportokat kapcsolódó szavakírja be a szavakat ebben a sorrendben:

hó, galamb, síp, hó, kis lépés, kis galamb, este, óvoda, síp, este, harang, hógolyó, galamb, síp, este, kerti csengetés, lépés, kis kert, hív, lép.

(1. számú melléklet. 8. dia. Vizsgálat)

9. Önálló munkavégzés.

A szavak helyesírásának javítása -ek-, -ik-, -ok- utótagokkal. Munka a „Hozzáértően írunk” jegyzetfüzetben, 2. szám, p. 4

10. Differenciált munka a táblán és a füzetekben.

A diktált szavak rögzítése két oszlopban: az elsőben - sziszegés után a b-vel ellátott szavak, a másodikban - a b nélküli szavak.

Diktált szavak: tájkép, rajz, segítség, beszéd, gyöngyvirág, dolog, keszeg, őr, vadon, elvtárs, kunyhó, éjszaka, éjfél, leány, ceruza.

11. Vizsga ( 1. számú melléklet, 9. számú dia).

12. Házi feladat: p. 22. 6. sz., szabály p. 20.

Írja a szavakat két oszlopba a helyesírás helyétől függően!

Suttogás, pók, fekete, lúg, poloska, rövidnadrág, géb, varrás, suhogás, lépés, méhek, kapucni.

Utótag -RENDBEN- mindig stressz alatt.

a) krikett rendben, bogár rendben

37. Az -ets- és -its- utótag, valamint az -ichk- és -echk- kombinációk írása.

1) A hímnemű főnevekben az utótagot írják -ec -.

a) testvér ec , jóképű ec

b) gondolj ki és írj le még 3 szót ezzel a helyesírással

2) A nőnemű főnevekben az utótagot írjákitz -.

egy szűz itz ah, jóképű itz A

b) gondolj ki és írj le még 3 szót ezzel a helyesírással

3) Kombináció-IC- szavakból képzett szavakkal írva -itza.

a) nővérek itza- nővérek ichc ah, róka itza- róka ichc A

b) írja le a tesztszót!

4) Más esetekben kombinációt írnak-echk-.

egy lány echk egy csésze - csésze echk A

b) írja le a tesztszót!

38. Íráskombinációk -ink-, -enk-.

1) Kombináció -beleértve- utótagú szavakból képzett szavakkal írva-ban ben- és befejezés és befejezés-A.

a) felső ban ben a - felső inc ah, crack ban ben a - repedés inc A

b) írja le a tesztszót!

2) Kombináció -enc- szavakból képzett szavakkal írva -on, -nya .

a) Vish nya- vish enkó, szóval tovább-SOS enk A

b) írja le a tesztszót!

39. A főnevek végződésének írása sziszegés után és c.

A főnevek végződésében sziszegés után ésc stressz alatt

levél van írvaO , és stressz nélkül ugyanazokkal a végződésekkel írják le a levelete .

a) gyertyák Jaj hogy "hneki, ceruzao "m -zuhanyeszik

b) írja le a szót, helyezzen hangsúlyt, húzza alá a helyesírást.

40. Szótördelés.

1) Szavak tördelésekor nem hagyható a sor végén, és nem vihető át egy másik sorba egy szótagot nem alkotó szórészt.

Nem vihető át: p-rah, view-tr.

Nem választhatja el a mássalhangzót az azt követő magánhangzótól.

2) Nem lehet letépni a "b" és a "b" betűket az előző mássalhangzóról.

3) Az "Y"-t nem lehet letépni az előző magánhangzóról.

4) Nem hagyhat egy betűt a sor végén, és nem helyezhet át egy betűt egy másik sorba.

5) Az előtaggal rendelkező szavak átvitelekor nem törheti meg az egyszótagos előtagot, ha az előtagot mássalhangzó követi.

6) Az előtaggal rendelkező szavak átvitelekor nem hagyhatja a sor végére előtaggal a szótagot nem alkotó gyök kezdeti részét.

7) Összetett szavak átvitelekor nem hagyhatjuk a második tő kezdő részét a sor végén, ha ez a rész nem alkot szótagot.

8) Nem hagyhatja el a sor végén, vagy nem léphet át a következő két azonos mássalhangzó elejére a magánhangzók között. Ez a szabály nem vonatkozik a második tő kettős mássalhangzóira összetett szavak, Például: innováció.

9) Az összetett rövidítések egyszótagú részét áthelyezéssel nem lehet megtörni

10) Lehetetlen megszakítani az ábécé rövidítéseket elválasztással, mind csak nagybetűvel írva, mind részben kisbetűvel, részben nagybetűvel vagy nagybetűvel számokkal,

például: Szovjetunió, Munka Törvénykönyve, TU-104.

11) Sok szót különféle módokon lehet átvinni; ahol

zajos, zajos; gyermek, gyermek dákó;

lov-cue, lo-vky;

előkelő, előkelő; merész, merész, merész; bit-va, bi-tva;

rokonság, rokonság, rokonság;

csúszós, csúszós, csúszós

paraszt-janin, paraszt-nin, paraszt, paraszt.

12) Néhány szót nem lehet átvinni, például:

Ázsia, tudom, előcsarnok.

13) Lehetetlen megszakítani a feltételes grafikus rövidítéseket, például:

stb stb., azaz. vasút, kb.

14) Írásjeleket nem lehet másik sorba átvinni, kivéve a ty-

re pont után vagy kettőspont után a második rész előtt

megszakított közvetlen beszéd.

15) Nem hagyhat nyitó zárójelet a sor végén, vagy nyithat

idézőjel.

Fordítsd le helyesen a szót, írj még 3 szót kötőjellel, írj még 3 szót, ami nem kötőjelezhető.

A szó elemzése a beszéd részeként

1. A szórész neve; Milyen kérdésre ad választ a szó? mit jelent (nehézség esetén nézd meg, hogyan változhat).

Főnév

Melléknév

Ige

2. Kezdeti forma:

őket. p., egység h.

WHO? Mit?

őket. p., egység óra, m.

meg nem határozott f. ch.

mit kell tenni?

3. Állandó jelek:

deklináció

konjugáció

4. Az a forma, amelyben a szó használt:

szám

ügy

szám

ügy

(Ismerje meg őket a szóról

parancsnok: ×)

idő

szám

(múlt hőmérséklet mértékegységei h.)

arc

(jelennek és jövőnek)

5. Szerep a javaslatban: melyik tag; ha másodlagos, írja be a kifejezést

amelybe függő tagként lép be, show

Az -ek-/-ik- utótagú szavak mindig sok kérdést vetnek fel az iskolásokban. Ráadásul nem minden felnőtt tudja, hogy milyen esetekben írják ezt vagy azt a morfémát. Ezért úgy döntöttünk, hogy ezt a cikket ennek a témának szenteljük.

Általános információ

Nevezzen meg 2 szót -ik- utótaggal. Meg kell jegyezni, hogy ezt nem nehéz megtenni, de csak akkor, ha ismeri az orosz nyelv alapszabályát, amely megmagyarázza az "i" és az "e" betűk helyesírását ebben a morfémában. Végtére is, egyesek folyamatosan ugyanazokat a hibákat követik el, és a „kulcs” helyett „kulcsot” írnak, a „bokor” helyett „bokor”, „labda” - „labda” stb. Éppen ezért az iskolai tanterv kiemelt figyelmet fordít erre a témára.

Mikor kell az "i" betűt használni?

És milyen -ek-/-ik- utótagú szavakat ismersz? Ide tartoznak a következők: kanapé, unoka, fia, tégla, borsó, kés, ceruza, harang, levél, csomó, kalapács, virág, levél, bokor, lámpa, síp, szár, kulcs, fiú, kifolyó, uborka, etetőszék , ujj , egy darab, egy arc, egy táska, egy labda, egy zsebkendő, egy pite, egy híd, egy labda, egy repülőgép, egy fogaskerék, egy íj, egy eső, egy dió, egy kert, egy cica stb.

Amint látja, minden említett -ik- utótagú szó komoly kétségeket vet fel a helyes írásmódjával kapcsolatban. Végül is ez a morféma hangsúlytalan helyzetben van, ezért lehetetlen meghatározni, hogy melyik magánhangzót kell elhelyezni a végén - „i” vagy „e” (vagy talán „o”?). Ezért javasoljuk, hogy ismerkedjen meg az orosz nyelv vonatkozó szabályaival.

Alapszabály

Az -ik- utótagú szót csak akkor szabad írni, ha az "és" magánhangzó megmarad a deklináció során. Az egyértelműség kedvéért íme konkrét példák:

  • ceruza - ceruza Ika;
  • kanapé - kanapé;
  • uborka - uborka;
  • kalachik - kalachik;
  • bokor - bokor;
  • kifolyó - kifolyó;
  • széklet - széklet;
  • ujj - ujj;
  • arc - arc;
  • fiú - fiú;
  • kulcs - kulcs;
  • labda - labda;
  • repülőgép - airplaneIka;
  • levél - levél;
  • csavar - csavar;
  • íj - íj;
  • híd - híd;
  • tégla - tégla;
  • eső - eső;
  • óvoda - óvoda stb.

Mikor kell az "e" betűt használni?

Beszélgettünk arról, hogyan lehet ellenőrizni egy szót az -ik- utótaggal egy kicsit magasabban. Meg kell azonban jegyezni, hogy az orosz nyelvben gyakran vannak olyan lexikai egységek, amelyeknek az -ek- morfémája van. És annak érdekében, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az „e” betű valóban szerepel ezekben a szavakban, szintén ajánlott elutasítani őket. Ha folyékony (vagyis kiesik), akkor csak az -ek- utótagot kell tenni.

Íme néhány szemléltető példa:

  • csengő - csengő;
  • unokája - unokája;
  • kis láng - kis láng;
  • borsó - borsó;
  • kés - kés;
  • csomó - csomó;
  • síp – síp;
  • kalapács - kalapács;
  • szórólap - szórólap;
  • anya - anya;
  • fia - fiaChKa;
  • szár - szár;
  • egy darab - egy darab;
  • tasak - tasak;
  • virág - virág;
  • zsebkendő - zsebkendő;
  • pite - pite;
  • cica - cica és így tovább.

Amint látja, meglehetősen könnyű meghatározni, hogy melyik szót írjuk az -ik- utótaggal, és melyiket az -ek- utótaggal. Egyébként az ilyen morfémákat oroszul váltakozónak nevezik. A változatlanoktól eltérően ezek helyesírása bizonyos helyzetektől függ (ebben az esetben a magánhangzó megőrzésétől a szó elutasításakor).

utótaggal -ok-

Fent az -ik- utótagú szavakat vizsgáltuk. Az -Ok- is morféma.A szóalkotás során azonban egy ilyen utótag nem vet fel kétséget. Mihez kapcsolódik? Az a tény, hogy a bemutatott morféma szinte mindig hangsúlyos pozíciót foglal el. Ennek eredményeként az "o" betű az -ok- utótagban a lehető legtisztábban hallható. A szemléltetés kedvéért álljon itt néhány példa:

  • bütyök;
  • felső;
  • fiú;
  • kalapács;
  • shooterOk;
  • fiatal kis kakas;
  • bolondOk;
  • bank;
  • kréta;
  • műértő;
  • hóOk;
  • horog;
  • Teremok stb.

-ek- és -ok- toldalékok a mássalhangzók csípése után

Tudod milyen -ik-, -ek- és -ok- utótagú szavak léteznek. Itt azonban felmerül új kérdés: "Milyen esetekben kell az utolsó két morfémában az "e" betűt a sibilánsok mögé tenni, és melyikben az "o" betűt? Végül is meglehetősen nehéz meghatározni, hogyan lesz helyes: kakas vagy kakas. Mihez kapcsolódik? A helyzet az, hogy az ilyen lexikai egységek kiejtése során a sziszegő mássalhangzók után az „e” és az „o” betű is [o]-ként hallható.

Helyesírási szabály az "e" és "o" magánhangzókhoz sziszegés után

Ha a sziszegő mássalhangzó utáni utótag hangsúlyos, akkor csak az -ok- morfémát kell írni. Vegyünk egy szemléltető példát:

  • bank;
  • fiatal kis kakas;
  • bütyök;
  • felső;
  • Férfi;
  • felső;
  • idős ember;
  • féreg;
  • csomagtartó;
  • bolondOk;
  • ugrál;
  • közös;
  • fiú;
  • hóOk;
  • horog és mások.

Ami az -ek- utótagot illeti, csak azokban a szavakban kerül elhelyezésre, amelyekben a hangsúly nem esik rá, és ha egy ilyen lexikai egység magánhangzót veszít a deklináció során.

Az érthetőség kedvéért álljon itt egy példa:

  • kés
  • diócska
  • lány unoka;
  • borsó;
  • harang;
  • csomó;
  • kalapács;
  • szórólap;
  • kis szikra;
  • whistlePoints;
  • fia Szemüveg;
  • colorPoints;
  • szár;
  • egy darab;
  • zacskó;
  • ovrAzhek;
  • zsebkendő;
  • pite;
  • cica és mások.

A szóalkotás módjai az -ok- utótag használatával

Hogyan keletkeznek az ilyen szavak? Az -ik-/-ek- utótagú főnevek egy morféma hozzáadásával keletkeznek. Ennek eredményeként egy új lexikai egységet kapunk, de kicsinyítő jelentésben (pl. kanapé, csomó, unoka, levél, egy kalapács, harang stb.).

Ami az -ok- utótagot illeti, kissé eltérő jelentést ad:

  • A kicsinyesség, amelyet a szeretet kifejezése kísér (mondjunk egy példát: sirály, testvér, meny, gomba, levél stb.).
  • Cselekvés (mondjunk egy példát: ásít, dob, rúg, kortyol, ránt, smárol, lök, ugrál, csap, ugrál, csattan, tapsol stb.).
  • Tárgy, vagy inkább cselekvés eredménye (mondjunk egy példát: töredék, gombolyag, tuskó, vázlat, öntvény, lenyomat, öltés, falu, település stb.).
  • Tárgy, vagy inkább cselekvési eszköz (mondjunk egy példát: síp, csengő, csipogó stb.).
  • A tárgy, vagy inkább a cselekvés alanya (például úszó, motor, hajtás stb.).
  • Helyszín (korcsolyapálya).
  • Kicsinyítő vagy csak kisállat jelentés (például Ninok, Vitek, Lidok, Igor, Sashok stb.).
  • Olyan személy, aki cselekvést hajt végre (például lovas, evő, lövész, játékos, sétáló stb.).
  • Olyan személy, aki valamilyen cselekvés eredményeként keletkezik (például koraszülött, degenerált, túlnőtt férfi, aljnövényzet, tinédzser stb.).
  • A motiváló szóban rejlő tulajdonsággal jellemezhető személyek (például ős, leszármazott stb.).
  • Motiválónak nevezett jellel jellemezhető tárgy (például vad, mókus, sárgája stb.).
  • Olyan anyag, amelyet motiváló főnévvel (például zsírkrétával) neveznek el.
  • Olyan egység, amely a főnevekben kiemelkedik, és azonos tárgyak csoportját jelöli. Ugyanakkor pontosan annyi van belőlük, amennyit motiválónak neveznek (például ötös, tízes stb.).

Az -ek-/-ik- utótagú szavak mindig sok kérdést vetnek fel az iskolásokban. Ráadásul nem minden felnőtt tudja, hogy milyen esetekben írják ezt vagy azt a morfémát. Ezért úgy döntöttünk, hogy ezt a cikket ennek a témának szenteljük.

Általános információ

Nevezzen meg 2 szót -ik- utótaggal. Meg kell jegyezni, hogy ezt nem nehéz megtenni, de csak akkor, ha ismeri az orosz nyelv alapszabályát, amely megmagyarázza az "i" és az "e" betűk helyesírását ebben a morfémában. Végtére is, egyesek folyamatosan ugyanazokat a hibákat követik el, és a „kulcs” helyett „kulcsot” írnak, a „bokor” helyett „bokor”, „labda” - „labda” stb. Éppen ezért az iskolai tanterv kiemelt figyelmet fordít erre a témára.

Mikor kell az "i" betűt használni?

És milyen –ek-/-ik- utótagú szavakat ismersz? Ide tartoznak a következők: kanapé, unoka, fia, tégla, borsó, kés, ceruza, harang, levél, csomó, kalapács, virág, levél, bokor, lámpa, síp, szár, kulcs, fiú, kifolyó, uborka, etetőszék , ujj , egy darab, egy arc, egy táska, egy labda, egy zsebkendő, egy pite, egy híd, egy labda, egy repülőgép, egy fogaskerék, egy íj, egy eső, egy dió, egy kert, egy cica stb.

Amint látja, minden említett -ik- utótagú szó komoly kétségeket vet fel a helyes írásmódjával kapcsolatban. Végül is ez a morféma hangsúlytalan helyzetben van, ezért lehetetlen meghatározni, hogy melyik magánhangzót kell elhelyezni a végén - „i” vagy „e” (vagy talán „o”?). Ezért javasoljuk, hogy ismerkedjen meg az orosz nyelv vonatkozó szabályaival.

Alapszabály

Az -ik- utótagú szót csak akkor szabad írni, ha az "i" magánhangzó megmarad a deklináció során. Az egyértelműség kedvéért íme konkrét példák:

  • ceruza - ceruza Ika;
  • kanapé - kanapé;
  • uborka - uborka;
  • kalachik - kalachik;
  • bokor - bokor;
  • kifolyó - kifolyó;
  • széklet - széklet;
  • ujj - ujj;
  • arc - arc;
  • fiú - fiú;
  • kulcs - kulcs;
  • labda - labda;
  • repülőgép - repülőgép;
  • levél - levél;
  • csavar - csavar;
  • íj - íj;
  • híd - híd;
  • tégla - tégla;
  • eső - eső;
  • óvoda - óvoda stb.
  • Mikor kell az "e" betűt használni?

    Beszélgettünk arról, hogyan lehet ellenőrizni egy szót az -ik- utótaggal egy kicsit magasabban. Meg kell azonban jegyezni, hogy az orosz nyelvben gyakran vannak olyan lexikai egységek, amelyeknek az -ek- morfémája van. És annak érdekében, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az „e” betű valóban szerepel ezekben a szavakban, szintén ajánlott elutasítani őket. Ha folyékony (vagyis kiesik), akkor csak az -ek- utótagot kell tenni.

    Íme néhány szemléltető példa:

  • csengő - csengő;
  • unokája - unokája;
  • kevés fény - kevés fény;
  • borsó - borsó;
  • kés - kés;
  • csomó - csomó;
  • síp – síp;
  • kalapács - kalapács;
  • szórólap - szórólap;
  • anya - anya;
  • fia - fiaChKa;
  • szár - szár;
  • egy darab - egy darab;
  • tasak - tasak;
  • virág - virág;
  • zsebkendő - zsebkendő;
  • pite - pite;
  • cica - cica és így tovább.
  • Amint látja, meglehetősen könnyű meghatározni, hogy melyik szót írjuk az -ik- utótaggal, és melyiket az -ek- utótaggal. Egyébként az ilyen morfémákat oroszul váltakozónak nevezik. A változatlanoktól eltérően ezek helyesírása bizonyos helyzetektől függ (ebben az esetben a magánhangzó megőrzésétől a szó elutasításakor).

    Főnevek -ok- utótaggal

    Fent az -ik- utótagú szavakat vizsgáltuk. Az –Ok- szintén főnevek morfémája. A szóalkotás során azonban egy ilyen utótag nem kelt kétséget. Mihez kapcsolódik? Az a tény, hogy a bemutatott morféma szinte mindig hangsúlyos pozíciót foglal el. Ennek eredményeként az "o" betű az -ok- utótagban a lehető legtisztábban hallható. A szemléltetés kedvéért álljon itt néhány példa:

    -ek- és -ok- toldalékok a mássalhangzók csípése után

    Tudod milyen -ik-, -ek- és -ok- utótagú szavak léteznek. Itt azonban új kérdés merül fel: „Milyen esetekben kell az utolsó két morfémában az „e” betűt a sibilánsok mögé tenni, és milyen esetekben az „o”-t? Végül is meglehetősen nehéz meghatározni, hogyan lesz helyes: kakas vagy kakas. Mihez kapcsolódik? A helyzet az, hogy az ilyen lexikai egységek kiejtése során a sziszegő mássalhangzók után az „e” és az „o” betű is [o]-ként hallható.

    Helyesírási szabály az "e" és "o" magánhangzókhoz sziszegés után

    Ha a sziszegő mássalhangzó utáni utótag hangsúlyos, akkor csak az -ok- morfémát kell írni. Vegyünk egy szemléltető példát:

  • bank;
  • fiatal kis kakas;
  • bütyök;
  • felső;
  • Férfi;
  • idős ember;
  • féreg;
  • csomagtartó;
  • bolondOk;
  • ugrál;
  • közös;
  • fiú;
  • hóOk;
  • horog és mások.
  • Ami az -ek- utótagot illeti, csak azokban a szavakban kerül elhelyezésre, amelyekben a hangsúly nem esik rá, és ha egy ilyen lexikai egység magánhangzót veszít a deklináció során.

    Az érthetőség kedvéért álljon itt egy példa:

  • kés
  • diócska
  • lány unoka;
  • borsó;
  • harang;
  • csomó;
  • kalapács;
  • szórólap;
  • kis szikra;
  • whistlePoints;
  • fia Szemüveg;
  • colorPoints;
  • szár;
  • egy darab;
  • zacskó;
  • ovrAzhek;
  • zsebkendő;
  • pite;
  • cica és mások.
  • A szóalkotás módjai az -ok- utótag használatával

    Hogyan keletkeznek az ilyen szavak? Az -ik-/-ek- utótagú főnevek úgy keletkeznek, hogy egy szó tövét morfémával egészítik ki. Ennek eredményeként új lexikai egységet kapunk, de kicsinyítő jelentésben (például kanapé, csomó, unokák, levél, kalapács, harang stb.).
    Ami az -ok- utótagot illeti, kissé eltérő jelentést ad:

    ok yok szabály

    54. § A toldalékok helyesírása.

    1. -ik, -ek. A toldalékok megkülönböztetésére -ik, -ek (-ok) , emlékeznünk kell arra, hogy a szó elutasításakor az utótag -ik megőrzi a magánhangzót és az utótagot -ek (-ok) elveszti a magánhangzót: kulcs- ik- kulcs- ik-egy uborka- ik-uborka- ik-A, De virág-ek - virág- Nak nek-Tűz- ek- Tűz- Nak nek-A.
    2. - oké oké. Stresszes sziszegés után ki van írva -RENDBEN : tengerpart rendben, wolch rendben, kakas rendben, cipő rendben . Utótag -ek sziszegés után kiírják, ha nem esik rá a stressz: n o zhich ek, vagy e sh ek .
    Feladatok.
    3. -ets, -az- A. Utótag -ets csak hímnemű szavakban fordul elő, és az utótag -az- A csak nőies szavakban fordul elő: kenyér ec, régi ec , De: konn itz a, tócsa itz A.
    Gyakorlat.
    4. -ets-ó, -az- e. A semleges főnevekben ezt írják - öko , ha a hangsúly a végére esik, és le van írva -jég ha a hangsúly a szárra esik: levél tso, fegyvert eso , De ruha jég, fotel jég .
    Feladatok.
    5. inc-A, -enk- A. Utótag -tinta- A olyan főnevekkel írva, amelyek az in szavakból alakultak ki -ban ben- A, amelynek szingularitás értéke: szalma ban ben a - szalma inc ah, elment ban ben a - protal inc A; -enk- A főnevekből képzett szavakkal íródik, melynek alapja a nemben van. párna. többes szám számokra végződő számok -en : pash n pash vagyok hu (gen. eset. többes szám) - pash enk A; basszus n basszus vagyok hu- basszus enk A; SOS n a - sos hu– sos enk A.
    De: falu - fa ny– fa ny ka; konyha - konyha ny– kuho ny ka.
    Feladatok.
    6. -fül-, -yushk-, -yshk- . Utótag -yshk- semleges főnevekben használatos: nap yshk oh per yshk O. Utótag -fül-, -yushk- férfi és nőnemű szavakkal írva: nagyapa fűzőlyuk egy szomszéd fűzőlyukó, tehenek fűzőlyuk egy farkas yushk ah, denevér yushk ah, kenyér fűzőlyuk O. Utótag -yushk- középnembeli lágy tövekű szavakkal is írják: mező - emelet yushkó, bánat - hegyek yushk O. 7. Utótagok után -ushk- (-yushk-), -ishk- a végét írják -A vagy -O :
    a) Nőnemű főnevekben. a nemzetség mindig írott végű -A ; kis fej A, volyushk A, föld A .
    b) A férfi főnevekben. kedves, ha animált objektumokat jelölnek, akkor a végét írják -A : nagyapák A, fiú A ; ha élettelen tárgyakat jelölnek, akkor a végződést írjuk -O : kenyér O, udvar O .
    c) A főnevekben a középső. a nemzetség mindig írott végű -O: polyushka O, levél O, üveg O, szárny O .
    Feladatok.
    8. -IC- A, -echk- A. Utótag -IC- A(általában akcentussal És ) az in szavakból képzett főnevekben van írva -az- A vagy -hicc- A: országok és tsa - országok és chk a, róka és tsa - róka és chk a, létra - létra ichc a, földlakók és ka - földlakók és chk A. Egyéb esetekben írj -echk- A: kanál - hazugság echk egy papír - papír echk a, pad - pad echk A.
    Feladatok.
    9. -Jonk- A ( - Ő... A), -yonok (-onok) . Miután inkább stressz alatt sziszegett -Jonk- A, -yonok tönköly - Ő... A, -onok : könyveket Ő meg uh, medve oh nok, egér oh nok, galch oh nok .
    10. -enk- A, -onk- A. A ragaszkodó utótagokban -enk-, -onk- után n tönköly b: anya enk a, nyír onc A.
    Feladatok.
    11. -keresés- e, -keresés- A. Utótag -keresés- e(befejező -e ) hímnemű és semleges szavakkal írják (a 2. deklináció szerint csökken): Ház Ház keresni e, orr - orr keresni e, mocsár - mocsár keresni e, log - log keresni e. Utótag -keresés- A(befejező -A ) nőnemű szavakkal írják (az 1. deklináció szerint ferde): unalom – unalmas keresni a, mancs - mancs keresni a, szakáll - szakáll keresni A.
    Feladatok.

    12. -csik, -csik. Mássalhangzó utótagok után -sikkes És -csik a kiejtést nehéz megkülönböztetni. Kétes esetekben emlékezni kell arra, hogy azokban a főnevekben, amelyek az embereket foglalkozásuk és cselekedeteik jellege alapján jelölik, az utótagot írják -csik ha az utótagot megelőzi t, e, s, h, f: légy - repülés chik, fordítani - fordítás chik, terítés - térköz chik, hord - kocsi chik, elgázol - elgázol chik . A többi mássalhangzó után írd -schik : készlet doboz, kő doboz, ujj doboz . Után T csak néhány, többnyire idegen eredetű szóban van utótag -schik : furulyák doboz, javítás doboz, gyémánt doboz satöbbi.
    Utótagok előtt -schik És -csik puha jel csak a levél után írva l: szék chik, füstölt doboz, pil doboz (De: con chik, tilalom doboz, kő doboz ).
    Feladatok.

    55. § A részecske helyesírása Nem főnevekkel.

    Részecske Nem főnevekkel együtt írva:
    1) ha részecske nélkül Nem a főnév nem használatos: csapások, rossz idő, lompos, felháborodás;
    2) ha egy részecske hozzáadása nem hoz létre új szót, amely helyettesíthető egy másik, közeli jelentésű szóval: ellenség - ellenség, szerencsétlenség - baj.
    Részecske Nem főnevekkel külön írva, ha van vagy van ráutaló ellentétre: Ez Nem Igazság(és hazugság). Ő engem Nem haver(de csak egy barát).
    Feladatok.

    stcreserv.narod.ru

    Orosz nyelv óra a 3. osztályban "Az -ok- utótag írásának megtanulása főnevekben" témában

  • a tanulók ismereteinek fejlesztése az -ok- utótag írásában,
  • fejleszti a főnevek utótagjainak helyesírási készségeit és képességeit, a memóriát, a figyelmet, a beszédet, a halláskészséget,
  • szorgalmat, önállóságot, a tárgy iránti érdeklődést nevelni.
  • 1. Idő szervezése

    Van egy tankönyv az asztalodon?
    Mi a helyzet a tollakkal és a füzetekkel?
    Kezdjük most a leckével
    Ha egyszer minden rendben lesz.
    Légy óvatos,
    Engedelmes és figyelmes.
    Megtanulni az orosz nyelvet
    Mindent komolyan kell tanulmányoznia.

    Pteka, b.seda, b.l.to, lány, z.bota, z.vod, m.rkov, k.l.ndar, k.strulya, .g.rod, r.keta, tr.mvai , sh.k.lad, sh .fer.

    3. Új anyagok tanulása.

    Problémás helyzet. Nézzük az utótagot - ok - cím, papucs, mókus, hordó, tubercle, goby, szellő, este, haj, fonó

    Sikerült észrevenned ennek az utótagnak a sajátosságait?

    A gyerekek levonják a következtetést: először is ezt az utótagot mindig hangsúlyozzák, másodszor, a sziszegés utáni (o) hangot ebben az utótagban az o betű jelöli.

    4. Tankönyvi munka p. 20 1. sz. Alkoss olyan szavakat -ok- utótaggal, amelyek kis tárgyakat neveznek meg.

    cipő, bika, farkas, barát, bogár, sarok, rét, pók, pite, kar, csizma, hó, túró, vas, hörcsög, lépés, nyelv. ( 7. dia, vizsgálat)

    5. Dolgozzon a 2. számú „Hozzáértően írunk” jegyzetfüzetben

    1. sz. Adjon hozzá -ek-, -ok- utótagokat.

    6. Párokban dolgozni.

    Írjon össze és írjon le tíz szót az -ek-, -ok- utótagok használatával.

    sajt, barát, horog, palacsinta, barát, pók, ember, szél, vár, pite, tölgy, hó.

    Feladat: olvasd el újra az eredeti szavakat, és nevezd meg azokat, amelyeknek már volt utótagja (ezek a palacsinta, barát szavak), mi történt, amikor ezekhez a szavakhoz az -ek- utótagot adták.

    A következtetést a hallgatók vonják le: az -ok- utótagban k / h váltakozás volt.

    Reggel a pillangó felébredt
    Nyújtózva, mosolyogva.
    Egyszer - harmattal megmosta magát,
    Kettő – kecsesen körözve.
    Hárman lehajoltak és leültek,
    Négykor elrepült.

    Szem töltő.

    Nézz ki az ablakon, csukd be a szemed, nézz újra. Végezzen körkörös mozdulatokat a szemével jobbra és balra. Nyisd ki a szemed, nézz a távolba.

    8. Tankönyvi munka. Val vel. 21 5. sz.

    Az -ok-, -ek-, -ik- képzős főnevek írásmódjának rögzítése, a szóösszetétel elemzésének kidolgozása.

    Írja le a kapcsolódó szavak csoportjait, és írja le a szavakat a következő sorrendben:

    hó, galamb, síp, hó, kis lépés, kis galamb, este, óvoda, síp, este, harang, hógolyó, galamb, síp, este, kerti csengetés, lépés, kis kert, hív, lép.

    xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai

    Kicsinyítő simogató jelentésű toldalékok. Utótag példák?

    Mik azok az utótagok, amelyek kicsinyítő jelentésűek az oroszban?

    A kicsinyítő toldalékok, vagy az oroszban a szubjektív értékelés utótagjai nem származékosak: szóalakot alkotnak, főként főneveket.

    Csoportosítsuk őket nemek szerint.

    A hímnemű főnevek utótagjai:

    2) -hicc-: levél;

    3) -csaj-: bőrönd;

    4) -ets-: emberek;

    6) -yshk-/-ear-: veréb, kavics.

    A nőnemű főnevek utótagjai:

    1) -Nak nek-: toll;

    2) -c-: ajtó;

    3) -IC-: ujjatlan;

    4) -pontok-/-pontok-: tű, könyvecske;

    5) -nk-: folyó, Nadenka;

    6) -fül-/-fül-: kis fej, lányos, dajka;

    7) -enochk-: lány;

    8) —urk-: lányos;

    9) -us-// -str-: mamusya, Lenusya; anyuci.

    Semleges főnevek utótagjai:

    1) -Nak nek-: tej;

    2) -c-/-ec-/-ic-: zsebtükör, kabát, ruha;

    3) -yshk-/-ishk-: fészek, ház;

    4) -fül-/-fül-: kenyér, polyushko;

    5) -echk-: szó.

    Melléknévi toldalékok:

    -onk / -enk-: puha, édes.

    Kicsinyítő jelentésű származékos utótagok:

    Onk- csíkos, róka, Lizonka;

    Enk-zorenka, kis ösvény, Sashenka, mama, papa;

    Nyuszi nyúl, viszlát, viszlát;

    In + k - borsó, kopás, szalma;

    Enk - menekült, nővér, francia;

    Ik - kulcs, kés;

    Ek - egy zár, egy darab, egy táska;

    Ok- felső, ököl;

    Etz - levél, fegyver;

    Itz-mitelitsa, szépség, vaj, fotel;

    Ich + k rókagomba, létra, hagyma.

    Orosz nyelven kicsinyítő jelentéssel sok utótag van.

    főnév kicsinyítő jelentést fog adni a következőknek utótagok:

    láb, fej, galamb, nyél;

    -ik, -ek:

    asztal, négyzet, ceruza, seprű, koszorú;

    oké oké:

    papucs, láda, horog, pihe, tuskó, nap;

    -ets-, -its-:

    egy tócsa, egy arc, egy fotel, egy olaj, egy kabát, egy levél;

    -echk-/pontok:

    mag, temechko, imechko, idő, szűrő, reggel, csillag, bojt, hírek;

    -onk-/-enk-/enk-:

    fej, ​​róka, kis kéz, kis láb;

    -yshk-/-ishk-:

    toll, nap, nyak, apróság, üveg;

    -fül-/-fül- :

    öregasszony, lányos, téli, rúd, volushka;

    -onk-/yonk-:

    kisfiú, kis folyó, kis bolt, pénz, kis ló, kis fej;

    -csaj-:

    zseb, csésze, próbababa;

    -tinta-:

    egy porszem, egy könnycsepp, egy pihe, egy harmatcsepp;

    -ashk-:

    Nál nél melléknevek vegye figyelembe a kicsinyítő jelentésű utótagokat:

    enk-/-onk-:

    kicsi, gyors, fürge, okos, alacsonyabb rendű, könnyű.

    Példák kicsinyítő jelentésű főnevekre utótaggal:

  • - hic: ház, elefánt, macska, szőnyeg, száj:
  • – ek: lakat, tasak;
  • - RENDBEN: rét, vas, sajt;
  • -onok: farkaskölyök, egér;
  • -enok: tigriskölyök, elefántkölyök, oroszlánkölyök, cica;
  • -enko: lánya, kis folyó;
  • - Ő meg: kutya, lány, szoknya;
  • - csaj: fiú, kanapé, etetőszék, uborka;
  • - fül: anya, lány, nagymama, nagyapa, édes;
  • - yshk: rönk, fenék, foltos;
  • - yushk: apa, polyushko;
  • - oshk: kosár, harmonika;
  • - ichk: rókagomba, hagyma, nővér, cinege, gomb;
  • - echk: csésze, cica;
  • - pontok: kosár, lány, tej, villa, szoknya;
  • - fülek: kenyér, kavics;
  • - utca: nagymama, kisfiú, anyuci, szeszélyes;
  • - c: zsebtükör, kis tok, csészealj;
  • - itz: olaj, ruha.
  • Példák kicsinyítő jelentésű melléknevekre utótagokkal.