Näited on kõne- ja mittekõnehelid. Mis on helid? Mäng "Leia sama kast"

TEEMA LOGOPEEDIATUNNI KOKKUVÕTE:

"KÕNE JA MITTEKÕNEHELID".

Tunni eesmärk: tutvustada lastele "heli" mõistet, õpetada eristama kõnet ja Mitte kõne helid.

Ülesanded: Paranduslik ja õpetlik:

Mõiste "heli" kujunemine, kõne ja mittekõne helide (muusikalised, igapäevased mürad) eristamise oskuse kujunemine.

Artikulatsiooniaparaadi ettevalmistamine kõnehelide õigeks hääldamiseks.

Moodustage kõnehelide õige hääldus.

Kõnetaju kujundamine lastel silpide ja sõnade hääldamise protsessis.

Kuulmis tähelepanu ja taju kujunemine.

Õige kõnehingamise kujunemine.

Parandust arendav:

Üld-, artikulatsiooni- ja sõrmemotoorika arendamine ( peenmotoorikat sõrmed).

Areng foneemiline taju silpides ja sõnades.

Operatsioonide arendamine helianalüüs ja süntees.

Liigutuste koordinatsiooni, ruumilise orientatsiooni arendamine.

Kujutlusvõime areng.

Paranduslik ja õpetlik:

Kasvatada tunnis järelduste tegemise oskust.

Kasvatage kuulmis- ja kuulamisoskust.

Arendage oskust küsimustele õigesti vastata.

Varustus: kast esemetega, mis tekitavad muusikalisi ja igapäevaseid helisid; visuaalne abivahend "Suu – helide maja"; vatt kõnehingamise moodustamiseks; visuaalne abivahend "Karikas".

Kursuse edenemine.

I. Piiratud hetk. Logopeed: Tere, poisid!

Täna tunnis saate teada, mis on heli. Ja meil on erinevad assistendid. Selle karbi saatsid meile multifilmitegelased "The Bremen Town Musicians". Neil paluti ära arvata, millised esemed kastides olid – kuid oletada vaid heli järgi. Lapsed sulgevad silmad, arvavad objekte. Helid: kõrist, paberikohin, paki sahin, kell, vile, võtmed, tamburiin, tass lusikaga.

L: Mis võib kiirata objekte, mis on meie ümber? Noh, nad teevad erinevaid helisid.

2. Kuulmistaju kujunemine. Onomatopoeesia. L: Sa kuulsid erinevaid helisid ja õppisid nendest, milline muusikariista või majapidamiseseme kõlab. Mida me kuulame? D: Kõrvad. L: Kõrvad on meie keha oluline organ. Mida ei tohiks teha, et kuulmist säästa ja seda mitte kahjustada? D: Kas te saate lähedalt üksteisele kõrva karjuda? Kas ma võin väikseid esemeid kõrva panna? Kas kõrvad on külmad? D: Sa ei saa. Peate hoolitsema oma kõrvade eest, sulgege kõrvad külma ilmaga. L: Et helisid hästi eristada, peab sul olema hea kuulmine.

Kuid helisid võivad tekitada mitte ainult objektid, vaid ka elusolendid. Näiteks loomad ja linnud. Mäng "Arva ära, kes kuidas hääletab?" L: Nüüd proovite jäljendada helisid, mida loomad, linnud või objektid teevad. Kuulake luuletust ja lõpetage see. L: Kusagil urisesid koerad. D: Rrrrr. Laudas müttasid lehmad. - M-m-moo. Kärbsed sumisesid toas. - Zh-zh-zhzh. Autod sõitsid mööda. - Dr-dr-dr. Kõik juhtmed sumisesid tuule käes. - V-v-v-v. Köögi kraanist tilkus vett. - Tilk-tilk-tilk. Rongid kutsusid üksteist öösel. - Tšuh-tšuh-tšuh. Tu-tu-tu.

Ja nüüd annan vaheldumisi palli ja annan loomale nime. Ja kui palli tagasi annate, peate õigesti vastama, kuidas see või teine ​​loom häält annab: lehm mühiseb, tiiger uriseb, madu susiseb, sääsk piiksub, koer haugub, hunt ulub, part vudib, siga uriseb, vares krooksub, kass mjäutab.

II. Sissejuhatus teemasse.L: Kõik need erinevad helid – muusikalised, igapäevased, loomade või lindude helid ei sarnane inimese kõnele. Seetõttu nimetatakse neid helisid mittekõneks. Ainult inimesed saavad rääkida. Ja kõiki helisid, mida teie ja mina hääldame, isegi mis kujutavad objekte või loomi, nimetatakse "kõnehelideks".

Mõelge sellele, kuidas me helisid teeme? D: Helide tegemiseks on meil vaja suud.

3. Tutvumine artikulatsiooniorganitega. L: Suu on helide maja (pildi demonstratsioon). Selles majas - Punased uksed, Uste lähedal - Valged loomad. Mis on punased uksed? Mis on valged loomad? D: Need on huuled ja hambad. L: Ja selleks on vaja veel ühte orelit õige hääldus helid. Arva ära, millest jutt.

Niisiis, huuled, hambad ja keel aitavad meil kõne helisid õigesti hääldada.

4. Hingamisharjutused "Jõehobu".

L: Et õppida, kuidas hääli ilusti ja õigesti hääldada, peate õppima, kuidas õigesti hingata. Jõehobud istuvad, lapsed istuvad toolidel. Nad panevad käpad kõhule. Nad panid käed kõhule. Siis tõuseb kõht üles, Hinga pikalt läbi nina. See kõht läheb alla. Hingake välja suu kaudu.

5. Liigestusvõimlemine. L: Teeme harjutusi keelele ja huultele. Üks harjutustest kannab nime "Jõehobu". Suu tuleb avada nii laialt kui võimalik, hoida selles asendis kuni viieni, seejärel sulgeda.

Tee suu lahti nagu näljane jõehobu. Te ei saa seda sulgeda - ma loen viieni. Ja siis paneme suud kinni, jõehobu puhkab. (Korda 3-4 korda).

Harjutused "Tara", "Õrn", omakorda "Tara" - "Õrn", "Karistame ulaka keelt."

Harjutus "Kala" - avage vaikselt ja sulgege seejärel huuled tihedalt. L: Kala teeb suu lahti, aga sa ei kuule, mida ta laulab.

6. Kõnehingamise arendamine. L: Helide õigeks hääldamiseks on oluline mitte ainult võimlemisega keelt sõtkuda, vaid ka õigesti hingata.

Harjutus "Fookus" (andke välja vatipallid). L: Asetage vatitups oma peopesale. Avage suu, asetage lai keel alahuulele, selles asendis puhuge peopesalt puuvillane.

Sõrmede peenmotoorika arendamine. L: Lisaks huulte ja keele võimlemisele tuleb sirutada sõrmi. "Nukis": koguge sõrmed vaheldumisi rusikasse, alustades väikesest sõrmest. Tehke seda kõigepealt parema käega, seejärel vasaku käega, seejärel mõlema käega. "Kits" - "Lehm" (vaheldumisi): "Kits": sirutage nimetissõrm ja keskmine sõrm üles ning ühendage ülejäänud sõrmede otsad kokku. "Mme-e!" "Lehm": sirutage nimetissõrm ja väike sõrm üles ning ühendage ülejäänud sõrmede otsad kokku. "Mmu-u!" Alternatiivne "kits" - "lehm" kõigepealt parema, seejärel vasaku käega.

7. Kõne intonatsioonilise aspekti kujundamine. Sissejuhatus täishäälikutesse.

L: Oleme oma kõneaparaadi ette valmistanud häälikute selgeks hääldamiseks. Me suudame hääli hääldada mitte ainult kaunilt ja õigesti, vaid ka erinevate meeleoludega - valjemini ja vaiksemalt, kiiresti ja aeglaselt, rõõmsalt ja üllatunult. Harjutame. [a] – üllatunud; [o] - nördinud; [y] – rahulolematu; [ja] – rõõmsalt; [s] – hirmutav; [e] – rahe. L: Kõiki neid helisid hääldatakse häälega, ilma tõkketa suus, suu on lahti, nii et neid saab isegi laulda [aaa], [ooo]. Selliseid helisid nimetatakse "vokaalideks" Need on tähistatud punasega (demonstratsioon).

Meie vene keeles on kuus täishäälikut. Ütleme need uuesti ja loendame need sõrmedel [a, o, u ja, s, uh] (sõrmede võimlemine)

8. Tutvumine mõistetega “kaashäälik”, “silp”, “sõna” L: Meie keeles on ka kaashäälikuid: nende hääldamisel kohtub õhk suus takistusega (m, p, k, f).

Kui kombineerime täishäälikuid kõne kaashäälikutega, saame silbid, silpidest aga sõnad.

9. Areng foneemiline kuulmine silpides. L: Nüüd mängime mängu "Catch the sound" Ma teen hääli ja sa peaksid plaksutama käsi, kui kuulete õiget: (M)

L: Nüüd ma hääldan need sõnad välja ja sa pead ära arvama, mis heli on kõigis neis sõnades: kass, kasukas, hiir.

L: Nüüd kontrollime, kas kuulete kõiki helisid hästi. Tõuse üles. Istub maha see, kes kordab pärast mind vigadeta silpide ahelat. Ka-ko-ku, mi-mo-mu, sy-se-sa, du-do-dy, chu-chi-che, ry-ra-ru, in-you-ve, ly-le-la, tsa- tse-tso, pu-pu-pa.

10. Foneemilise kuulmise arendamine sõnades. Mäng "Tõsi või mitte?" L: Iga heli on oluline, kui ütleme sõna. Igal asjal on nimi – nii metsalisel kui ka objektil. Ümberringi on palju asju, kuid nimetuid pole. Ja kõik, mida ainult silm näeb - meie kohal ja meie all, Ja kõik, mis on meie mälus, on tähistatud sõnadega.

L: Panen pildil olevale objektile nime (“tassi” pildi demonstratsioon), kuid õigesti nimetan objekti ainult ühe korra. Õige nime kuuldes peaksite käsi plaksutama. L: Kabe, chaska, zhashka, sashka, kohe, tass. L: Näete, nad muutsid ühe hääliku või unustasid selle hääldada ja tulemuseks pole sama sõna, vaid häälikute segadus.

Naljamängu minut. Ma loen sulle koomilise luuletuse ja sa pead vea leidma.

Mustritega saba

Saapad kardinatega

Tili-bom! tili bom!

Kass põleb maht .

III. Õppetunni kokkuvõte.L: Niisiis, meenutagem, millest me täna rääkisime? D: Erinevate objektide helidest ja helidest, mida inimene hääldab. L: Neid helisid nimetatakse kõne ja mittekõne helideks. Kas teile meeldis tegevus? Õppetund lõpetatud.


I. Ettevalmistav etapp

Eesmärk: aluse loomine foneemilise taju arendamiseks.

Töö mittekõneliste helide tajumisega algab tööga piltide, mänguasjade ja nende tegevustega:

Mäng "Ütle mulle, mida sa kuuled?"

Eesmärk: kuulmistaju arendamine, kõneväliste helide eristamine.

Varustus: klaasid (veega ja tühjad), teraviljapurgid, foolium, puidust ja metallist lusikad, ekraan.

Mängu kirjeldus: logopeed näitab ja nimetab objekte, demonstreerib nende kõla. Esineb ekraani taga olev logopeed erinevaid tegevusi esemetega (valab vett, valab teravilja ...). Laps peab kindlaks tegema, mida ta kuuleb (paberi sahin, vee valamise heli jne).

Selle mänguga saate alustada õppetundi teemal "Mõtete kujundamine helide kohta". Logopeed võib paluda lastel tuvastada, mida nad kuulevad. See, kes vastab õigesti, võtab istet. Seega osaleb mängus iga laps.

Mäng "Helide maailmas"

Mängu kirjeldus: logopeed kutsub lapsi silmi sulgema ja kuulama, mis lasteaias toimub.

Mäng "Ütle mulle, kuidas see kõlab?"

Eesmärk: kuulmis tähelepanu arendamine, kõneväliste helide eristamine.

Varustus: mänguasjad ja esemed, mis võivad tekitada iseloomulikke helisid (kell, tamburiin, trumm, toru, kõrist, kõrist jne)

Mängu kirjeldus: logopeed tutvustab lapsele muusikainstrumente, mängib neid, kutsub last mängima. Seejärel kutsub ta beebil silmad sulgema ja otsustama, millist muusikainstrumenti ta mängib.

Seda mängu saab pakkuda põhiosas individuaaltunnid teemal "Kuulmistaju arendamine".

Mäng "Leia paar"

Eesmärk: kuulmis tähelepanu arendamine, kõneväliste helide eristamine.

Varustus: kolm paari ühesuguseid erineva täidisega kilekarpe (üks teelusikatäis manna, tatar, herned).

Mängu kirjeldus: logopeed paneb tema ette ja lapse ette kolm karpi erinevate täiteainetega. Logopeed ja laps põristavad kordamööda oma kaste, asetades kastid paarikaupa, mis samamoodi ragisevad. Seejärel segab logopeed kastid ja kutsub last üles leidma kaste, mis samamoodi ragisevad.

Seda mängu saab pakkuda ka individuaaltunnis teemal "Kuulmistaju arendamine".

Mäng "Pane korda"

Eesmärk: kuulmis tähelepanu, mälu arendamine, kõneväliste helide eristamine.

Varustus: ekraan, muusikariistad (2 kuni 5), nende pillide pildid.

Mängu kirjeldus: logopeed näitab muusikainstrumente, mängib neid lapse ees, palub näidata pilti sellest instrumendist. Kutsub last nendega mängima. Tutvustab mängureegleid: “Mina mängin ja sina kuula hoolega, milline mänguasi kõlab. Näidake mulle pilti kõlavast mänguasjast. Asetage pilt enda ette lauale. Kuulake hoolega, milline pilt kõlab pärast esimest. Otsige üles ja pange tema kujutisega pilt. Tehke kindlaks, milline mänguasja kõlab viimasena. Leidke sobiv pilt. Kui laps õpib ülesannet õigesti täitma, raskendage ülesannet, pakkudes pärast kuulamist pillid nende helide järjestusse paigutamist; suurendada kõlavate instrumentide arvu.

See mäng on üsna raske, seetõttu on parem seda pakkuda individuaalse õppetunni põhiosas.

Mäng "Arva ära, kes karjub."

Eesmärk: kuulmis tähelepanu arendamine, kõneväliste helide eristamine.

Varustus: mänguasjad või pildid, millel on kujutatud lapsele tuttavaid lemmikloomi, magnetofon, loomade häälte salvestis.

Mängu kirjeldus: täiskasvanu näitab ettevalmistatud pilte või mänguasju, lülitades sisse vastavate loomade häältega salvestuse. Seejärel palub ta kuulata ja arvata, kes neile külla tuleb. Logopeed lülitab sisse salvestuse loomade häältega, muutes nende esitusjärjekorda. Laps arvab, kes see on.

Seda mängu saab pakkuda korralduslik moment individuaaltund teemal "Kõnetaju arendamine". Logopeed kutsub last tähelepanelikult kuulama ja ära arvama, kes meile Mašaga külla tuli.

Mäng "Tutvu külalistega".

Eesmärk: kuulmistaju arendamine, onomatopoeesia eristamine.

Varustus: erinevate loomade kõrvadega mütsid.

Laste hulgast valitakse välja külalised (kolm või neli), neile jagatakse erinevate loomade kõrvadega mütsid. Nad lähevad ekraani taha, teevad vaheldumisi ekraani taga hääli ja lapsed arvavad, kes ilmub. Kokkutulnud, tantsivad külalised nii hästi kui suudavad aplausi saatel. Seejärel valitakse uued külalised.

Seda mängu saab pakkuda dünaamilise pausi ajal eesmise tunni teemal "Sõna sissejuhatus", paludes lastel ära arvata, millised loomad nende juurde tulid. Mängu alguses palub logopeed lastel näidata, kuidas need loomad, kelle välimus ta on kavandanud, häält annavad.

Eristamine taasesitusmeetodi järgi:

Päikese või vihma mäng.

Eesmärk: kuulmis tähelepanu arendamine, kõneväliste helide eristamine vastavalt reprodutseerimismeetodile.

Varustus: tamburiin.

Mängu kirjeldus: logopeed ütleb lastele, et ilm on hea, päike paistab ja nüüd lähevad nad jalutama. Sel ajal helistab ta tamburiini ja lapsed kõnnivad. Siis ta ütleb, et ilm läks halvaks, hakkas vihma sadama. Nüüd peksab logopeed tamburiini ja palub lastel selle juurde joosta ja vihma eest peitu pugeda. Logopeed selgitab lastele, et nad peaksid parmupilli tähelepanelikult kuulama ja vastavalt selle helidele “kõndima” või “peitma”.

Mäng "Mida Maša tegi?"

Varustus: nukk.

Mängu kirjeldus: täiskasvanu näitab nukku, kutsub teda nime, palub lastel end tutvustada. Pakub temaga mängida. (Teostage toiminguid vastavalt tekstile: plaksutame käsi - plaksutage, plaksutage, plaksutage.

Tampime jalgu – ülevalt, ülevalt, ülevalt.

Me laksutame huuli (kolm korda).

Nuusutame ninaga (nuusutame kolm korda).

Logopeed kutsub lapsi silmad kinni panema ja ära arvama, mida nukk teeb. Logopeed teeb toiminguid ja küsib iga kord, mida Maša tegi.

Mäng "Vala või tilguta"

Eesmärk: kuulmistaju arendamine, kõneväliste helide eristamine reprodutseerimismeetodi järgi.

Varustus: anum veega, kummist pirn, metallist kraanikauss, ekraan.

Mängu kirjeldus: logopeed räägib lastele, et haldjamaal hakkas vihma sadama. Ta kas valab tugevalt (logopeed surub veega tugevalt pirnile vett), siis tilgutab (logopeed tilgutab pirnilt vett). Ekraani taga olev logopeed teeb neid toiminguid vaheldumisi ja lapsed ütlevad, kas sajab vihma või tibutab.

Seda mängu saab pakkuda individuaaltunni põhiosas teemal "Kuulmistaju arendamine". Logopeed võib näidata konnapilti ja öelda, et aitab röövitud vasika üles leida, kui laps temaga seda mängu mängib.

Tempo eristamine:

Mäng Arva ära, kes tuleb.

Varustus: haigrut ja varblast kujutavad pildid, tamburiin.

Mängu kirjeldus: logopeed näitab pilte ja selgitab, et haigur kõnnib tähtsalt ja aeglaselt ning varblane hüppab kiiresti. Siis lööb ta aeglaselt tamburiini ja lapsed kõnnivad nagu haigurid. Kui täiskasvanu kiiresti tamburiinile koputab, hüppavad lapsed nagu varblased.

Seda mängu saab lastele pakkuda dünaamilise pausi ajal eesmise õppetunni teemal "Sõnad - tegevused".

Mäng "Niidul"

Eesmärk: kuulmistaju arendamine, kõneväliste helide eristamine helitempo järgi.

Varustus: jäneste ja hundi kujutistega mütsid vastavalt laste arvule, trumm.

Mängu kirjeldus: logopeed jagab lapsed kahte rühma: jänesed ja hundid. Logopeed selgitab lastele, et kui ta aeglaselt trummi lööb, kõnnivad lagendikul hundid, kui kiiresti hüppavad jänesed. Logopeed teeb vaheldumisi kiireid ja aeglaseid helisid.

Seda mängu saab lastele pakkuda dünaamilise pausi ajal eesmises õppetunnis teemal "Ettepaneku sissejuhatus".

Mäng "Vihm"

Eesmärk: kuulmistaju arendamine, helitempo eristamine.

Varustus: pilt vihmast.

Mängu kirjeldus: logopeed pakub pilti vaadata, riimi korrata.

Vihma tilkus peopesale: Tilgu - tilguti! (aeglaselt)

Lilledel, Murkal - kass: Tilguti - tilguti! (aeglaselt)

Ja siis ta mängis. Lil da lil

Ta andis endast parima: tilk-tilk-tilk-tilk! (kiire)

Logopeed pakub näidata, kui aeglaselt sajab (löö ühe käe nimetissõrmega teise peopesale, öeldes: “Tilku-tilgu!”.) Seejärel pakub näidata, kuidas sajab kiiresti (sama toimingud teha kl. kiirem tempo: "Tilgu-tilguti!" - tilguti!).

Seejärel kutsuge laps kaja mängima: "Korda nagu mina." Ekraani tagant öelge onomatopoeia, paluge korrata.

1) kork - kork - kork; 2) kork; 3) kork - kork; 4) kork - kork - kork - kork.

Seda mängu saab lastele pakkuda tunni põhiosas teemal "Sõnad-märgid" pärast psühho-võimlemist, mille käigus lapsed "muutuvad" köögiviljadeks. Logopeed võib paluda lastel vihmaks muutuda ja kasta taimi, nagu ta näitab. Sellist mängu saate pakkuda liigendvõimlemise ajal individuaaltunnis, kutsudes last sooritama harjutust nii mitu korda, kui tilgad langevad (näiteks klõpsake keelt nii mitu korda kui teete harjutust Hobune).

Rütmi eristamine:

Mäng "Kes koputab?"

Varustus: illustratsioon muinasjutule "Kolm põrsakest"

Mängu kirjeldus: Logopeed ütleb lastele, et põrsas ootab külalisi - oma vendi. Üks põrsas koputab uksele nii: /- /- / (logopeed koputab rütmi välja), teine ​​nii: /-// ja hunt koputab nii: //- /. Logopeed pakub hoolikalt kuulata rütmi ja määrata, kes koputab.

Seda mängu saab pakkuda õppetunni põhiosas teemal “Helid “p”, “p”. Meie külalisteks on Pik, Pak ja Pok. Logopeed võib paluda lastel õpetada Peaki koputades kindlaks tegema, kes tema juurde on tulnud.

Mäng "Helisevad tilgad"

Eesmärk: kuulmistaju arendamine, rütmimustrite eristamine.

Varustus: muusikaline kolmnurk, kevadpilt.

Mängu kirjeldus: logopeed palub lastel määrata, mis aastaaeg on pildil kujutatud, nimetada kevade märke. Logopeed pakub lastele

korrata kevadlaule. Logopeed koputab muusikalise kolmnurga rütme ja nimeline laps lööb: /- /, / -//, //- //...

Seda mängu saab pakkuda frontaalse tunni alguses, kutsudes lapsi hoolikalt kuulama kevadlaule ja neid samal viisil kordama. See, kes kordab õigesti, istub. Seega osalevad mängus kõik lapsed. Mängu kirjeldus: logopeed selgitab lapsele, et tilgad laulavad nende piltide järgi oma laule. Logopeed näitab pilti ja laksutab sobiva rütmi. Seejärel palub ta lapsel rütmi kuulata ja näidata pilti, mis selle rütmiga sobib: /-/, //, /-/-/, /-//.

Seda mängu on kõige parem pakkuda esimest korda individuaaltunni põhiosas. Kui lapsed õpivad mängureeglid selgeks, on võimalik pakkuda korralduslikul hetkel frontaaltundi, et lapsed võistkondadesse jagada, kui on kavas võistlus. Logopeed saab meeskonna laudadele panna rütmikaardid. Seejärel lööb logopeed igale lapsele rütmi. Laps peab kindlaks määrama, kus on tema rütmiga kaart, ja asuma tema kohale.

Erinevus helitugevuse järgi: Varustus: tamburiin.

Mängu kirjeldus: logopeed koputab vaikselt, valjult ja väga valjult tamburiinile. Parmupilli heli järgi teeb laps liigutusi: vaikse heli peale kõnnib ta varvastel, valju heli peale - samm, väga valjule - jookseb.

Seda mängu saab pakkuda dünaamilise pausi ajal eesmises või individuaalses õppetunnis.

Mäng "Leia mänguasi"

Eesmärk: kuulmis tähelepanu arendamine, helide eristamine heli tugevuse järgi.

Varustus: väike mänguasi.

Mängu kirjeldus: üks laps lahkub toast. Teine laps peidab tuppa mänguasja. Kui esimene laps tuppa naaseb, selgitab logopeed talle, et teised lapsed aitavad tal mänguasja leida. Kui ta peidetud mänguasja lähedale jõuab, plaksutavad lapsed valjult käsi. Kui ta temast eemaldub, on plaksutamine vaiksem.

Seda mängu saab pakkuda esiosa õppetunni põhiosas teemal "Sõnad - tegevused".

Mitteverbaalne (füüsiline) kuulmine- see on ümbritseva maailma erinevate helide püüdmine ja eristamine (inimkõne helide välistamine), helide eristamine helitugevuse järgi ning heli suuna ja allika määramine.

Sünnist saati ümbritsevad last erinevad helid: kassi mjäu, autode sumin, vihmahääl, muusika, inimlik kõne. Väike laps kuuleb ainult valju helisid, kuid kuulmisteravus kasvab kiiresti, kuid helisid tajub laps alateadlikult. Ta ei tea siiani, kuidas oma kuulmist kontrollida, mõnikord ta lihtsalt ei märka helisid.

Kõnevälised helid on inimese jaoks väga olulised, need on vajalikud ümbritsevas maailmas orienteerumiseks.

Kuulmisvõime (võime keskenduda helile) on oluline inimese võime, mida tuleb arendada. See ei teki iseenesest, isegi kui lapsel on loomult terav kuulmine. Seda tuleb arendada esimestest eluaastatest peale.

Kõnevälise kuulmise (taju) suunatud arendamine aitab lapsel paremini ruumis navigeerida, vältida õnnetusi (tänava ületamisel). Õpetamisel tuleb arvestada, et helisid on võimalik tajuda ainult kõrvaga või nägemise põhjal, mis peaks eelnema isoleeritud kuulmistajule.

Mäng "Mille peal Mishutka mängis?"

Näitame lapsele kordamööda trummi ja suupilli, helistame. Näitame nende kõla, pakume lapsel nendega mängida. Mishka tuleb ja ütleb, et tahab mängida, niipea kui peidab end (ekraani taha, laua alla jne) ja laps peab ära arvama, mida Mishutka mängis. Laps vastab ja Mishutka lööb uuesti lapse juuresolekul trummi.

Esiteks kasutame muusikainstrumente, mis on heli poolest üksteisest kaugel. Kui laps on eristamiseks (eristamiseks) täis puhutud, võite kasutada mänguasju, mis on heli poolest sarnased.

Mäng "Kus see kriuksus?"

Õpetame last ruumis navigeerima, heli suunda määrama. Näitame lapsele kriuksuvat mänguasja (kelluke, kõrist), helistame, kuulame koos selle häält. Kutsume last ise häält tegema. Siis sibab täiskasvanu, kes peidab mänguasja laua alla, kardina taha vms, sellele ja laps arvab. Siis saate mängu keerulisemaks muuta ja kutsuda lapsel silmad kinni.

Kõva ja vaikne mäng

1. Pane lapse ette pilte väikestest ja suurtest trummidest. Peida trumm ekraani taha. Paluge lapsel tähelepanelikult kuulata. Näidake väikese trummi pilti ja koputage vaikselt – "See on väike trumm koputab." Näidake bassitrummi pilti ja koputage valjult. "See on suure trummi hääl." Laske lapsel trummi erinevaid helisid mitu korda kuulata ja tugevdage helisid pilti näidates. Seejärel paluge lapsel uurida, kus on väike trumm ja kus on suur. Paluge lapsel trummi häält tähelepanelikult kuulata ja näidata, milline trumm peksis. Pärast seda, kui tutvustame lapsele sõnu "valju" ja "vaikne".

2. Kasutame maracasid (kõristid) ja magnetofonit. Lapsel ja täiskasvanul on mõlemal kaks marakat. Täiskasvanu lülitab muusika valjult sisse ja näitab lapsele, et ta lööks marakat valjult üksteise vastu, öeldes: "Valjult." Siis muudame heli vaiksemaks ja täiskasvanu koputab vaikselt marakasse: öeldes: "Vaikne." Korrake mängu mitu korda, muutes helitugevust.

Mäng "Päike ja vihm"

Õpetame beebil kuulmis tähelepanu ümber lülitama, sooritades erinevaid toiminguid vastavalt tamburiini erinevale helile: heliseme - raputame õrnalt käes olevat tamburiini; koputamine - hoiame tamburiini ühes käes, teise peopesaga lööme rütmiliselt vastu tamburiini membraani.

Kutsume last mõttelisele jalutuskäigule: „Ilm on hea, päike paistab. Sina kõnni ja ma helistan tamburiini – niimoodi! Kui vihma sajab, koputan tamburiinile – niimoodi. Kui kuuled koputust, jookse koju!”

Korrake mängu mitu korda, muutes tamburiini heli. Seejärel paluge lapsel proovida heliseda ja tamburiinile koputada ning rolle vahetada.

Mäng "Leia sama kast"

Mängu jaoks kasutame Kinder Surprises plastnõusid, kuhu valame erinevaid teravilju - herneid, ube, manna ja tatart, riisi jne. Valmistame kastid paarikaupa, et heli ei erineks, vala sama palju puistematerjali.
Pange üks kastide komplekt lapse ette, teine ​​jääb täiskasvanule. Raputage üht kastist, et juhtida lapse tähelepanu helile. Paluge lapsel leida oma kastide hulgast üks, mis teeb sama häält. Kastipaaride arvu tuleks järk-järgult suurendada.

Mäng "Karu ja jänku"

Õpetame last määrama muusikainstrumendi tempot (kiire, aeglane) ja sooritama liigutusi sõltuvalt tempost.
Kutsume last mängima: “Karu kõnnib aeglaselt - nii ja jänku hüppab kiiresti - nii! Kui ma koputan trummile (tamburiinile) aeglaselt - kõnnin nagu karu, kui koputan kiiresti - hüppan kiiresti nagu jänku!
Korrake mängu mitu korda, muutes trummiheli tempot. Seejärel paluge lapsel proovida ise trummile erinevas tempos koputada (tempod peaksid oluliselt erinema) ja seejärel rolle vahetama.

Mäng "Trummar"

Trummi mängitakse pulkadega.
Kutsume last trummile aeglaselt, kiiresti koputama; vaikne, vali; korrake lihtsat rütmi (rütmimustrite kordamine, saate käsi plaksutada).
Pärast seda, kui laps on õppinud trummil erinevaid lööke eristama ja taasesitama, paluge lapsel kõrva järgi heli olemust kindlaks teha: "Ma keeran ära (peidan end) ja mängin trummi ning te arvate ja ütlete mulle, kuidas ma mängin: valjult või vaikselt, aeglaselt või kiiresti".
Kui laps ei räägi, kutsu ta heli kordama – mängi trummi.
Erinevaid rütme tajuma ja taasesitama õppimine nõuab eraldi tõsist tööd.

Mäng "Mis kukkus?"

Näidake oma lapsele, et kui pall langeb, saadakse üks heli ja kui see langeb, on näiteks märkmik täiesti erinev. Paluge lapsel suletud silmadega tuvastada, mis on kukkunud. Võite kasutada pliiatsit, pehmet mänguasja, raamatut,

Mäng "Kes kuuleb rohkem helisid"

Paluge lapsel vaikselt istuda ja kuulata ümbritsevaid helisid (kell tiksub, linnud laulavad akna taga, autod sõidavad, inimesed räägivad jne)

Materjalid E. Yanushko raamatust “Aita beebil rääkida!”

Programmi sisu:

kinnistada oskust eristada kõne ja kõneväliseid helisid;

korrata häälikute [a], [o], [y] hääldust ja artikulatsiooni, kinnistada sõnades häälikute eristamise oskust;

õppida nende häälikutega sõnu välja mõtlema;

fikseerige tähed A, O, U;

arendada kuulmis- ja nägemismälu, taju, mõtlemist, kõnet, peenmotoorikat;

kasvatada oskust õpetajat kuulata ja kuulda, ülesandeid õigesti täita.

Meetodid ja tehnikad: verbaalne (küsimused, selgitus), visuaalne (multimeedia, artikulatsiooni näitamine), mäng (D / ja "Imeline kott", "Tuvasta heli ära », « Leidke häälik sõna algusest, "Nimeta lisasõna", "Leia hääliku koht sõnas" ) , praktiline (harjutused).

Varustus:

näidismaterjal: helide märgid-sümbolid, nukud, teemapildid; Jaotusmaterjal: heliseeria kaardid, luud, pulgad, nöörid; Põhivõrguettevõtja: multimeedia, sülearvuti.

Lae alla:


Eelvaade:

KIRJANDUSE ÕPPIMINE:

Teema: “Kõne ja kõnevälised helid. Kõlab [a], [o], [y]. Tähed A, O, U.Programmi sisu:

kinnistada oskust eristada kõne ja kõneväliseid helisid;

korrata häälikute [a], [o], [y] hääldust ja artikulatsiooni, kinnistada sõnades häälikute eristamise oskust;

õppida nende häälikutega sõnu välja mõtlema;

fikseerige tähed A, O, U;

arendada kuulmis- ja nägemismälu, taju, mõtlemist, kõnet, peenmotoorikat;

kasvatada oskust õpetajat kuulata ja kuulda, ülesandeid õigesti täita. Meetodid ja tehnikad: verbaalne (küsimused, selgitus), visuaalne (multimeedia, artikulatsiooni näitamine), mäng (D / ja "Imeline kott", "Tuvasta heli ära», « Otsige sõna algusest häälikut"Nimeta lisasõna""Leia heli koht sõnas") , praktiline (harjutused). Varustus:

näidismaterjal: helide märgid-sümbolid, nukud, teemapildid; jaotusmaterjal: heliseeria kaardid, luud, pulgad, paelad; Põhivõrguettevõtja: multimeedia, sülearvuti.

Tunni edenemine:

slaid 1. KÕNE JA MITTEKÕNEHELID. HELID [a], [o], [y]. TÄHED A, O, W.

Kuule... kui palju erinevad helid kiirgavad meie ümber elavaid ja elutuid esemeid! (Lapsed kuulavad helide salvestust suletud silmadega). - Mida sa kuulsid? Mis on need helid: kõne või mittekõne? Milliseid muid kõneväliseid helisid oskate nimetada? (Akna taga siristavad varblased, kuskil läheduses mühiseb automootor, köögis kraanist häälitseb vesi, diivanil nurrub kass) - Hästi tehtud. Mis on kõnevälised helid? (need on looduse hääled)

õige, kõnevälised helid on loodushääled, ümbritseva maailma helid.

Mis on kõnehelid?

õige, kui inimene räägib, siis ta ka räägib erinevaid helisid. Neid helisid nimetatakse kõneks või kõnehelideks.

slaid 2. Vaata slaidi. Meenutagem helide reeglit: me hääldame ja kuuleme helisid.

slaid 3. Mäng "Uuri heli välja"(liigendamise teel).Vaadake meie abilisi. Arva ära, millistest helidest me täna räägime? (sümbolikaartide järgi). Mis on need helid, täishäälikud või kaashäälikud?

Miks nimetatakse neid helisid täishäälikuteks? (Neid saab laulda, tõmmata, karjuda. Kui me neid helisid hääldame, siis õhk tuleb suust vabalt välja. Ei sega seda ei huuled, hambad ega keel). Kuidas me esindame täishäälikuid? (punane kast)

Niisiis, hääldamisel täishäälikud õhk käib suust vabalt läbi, miski ei sega meid, ei huuled, hambad ega keel. Vokaalhelid saate seda pikalt hääldada, laulda.

Mäng "Tunne ära heli" (sümbolikaartide järgi).- Teie laudadel on heliridadega kaardid, lugege neid.

Phys. minut. "Kes on tähelepanelikum"(Ma hääldan heli ilma helita ja sina valjusti. A - plaks, O - vöö kätel, U - istuge maha)

Mäng "Leia heli sõna algusest" slaid 4.Mida sa siin näed? Kuidas ühe sõnaga helistada?Nimetage ainult need puuviljad, mille nimi algab heliga [a].

slaid 5. slaid 6. Mis sellel slaidil on?Nimi: 1. Hooaeg, mis algab heliga [o]. 2. Hooaeg, mis lõpeb heliga [o]. slaid 7.

slaid 8. Mida sa siin näed?Leia loomad, kelle nimed algavad heliga [y]. slaid 9.

Mängu "Nimeta lisasõna" slaid 10-15.Vaata hoolega. Mis siin sinu arvates puudu on? Miks?

Mäng "Leia hääliku koht sõnas" slaid 16.Tuletame meelde, kus häälik sõnas olla? (sõna alguses, keskel, lõpus)Määrake heli [a] asukoht järgmiste sõnadega: moon, toonekurg, kass, salv, T-särk, märts, kaar. Määrake heli [o] asukoht järgmiste sõnadega: jäähall, herilased, mahl, aknad, ööliblikas, mutt, kasukas. Määrake heli [y] asukoht järgmiste sõnadega: part, pilv, piip, ay, jahu, tigu, hunnik, raud, ma kannan.
slaid 17. Mõelge helide [a], [o], [y] meestele nimed.

Nüüd märgistame helid tähtedega.

slaid 19-20. Heli ja täht A.

Tunni edenemine

I Org. hetk: laulu "Üks, kaks - pea kõrgemale, kolm - neli - käed laiemad, viis - kuus - istuge vaikselt maha."

II Sissejuhatav vestlus logopeeditoast, koolituse eesmärkidest ja eesmärkidest. Mäng "Mis on minu paremal ja mis on minu vasakul?" Orienteerumine enda kehas. Luuletus "Saškina puder".

III Lugu "Rõõmsast keelest" - tutvumine kõneorganite, nende tööga. Kasutatakse kõneorganeid kujutavaid pilte. Selgitatakse laste teadmisi iga kõneorgani funktsioonide kohta.

Peeglite avamine. Hääldatakse riimi, vaadeldakse kõneorganeid, tehakse harjutusi (näitades harjutuse jaoks vastavaid pilte).

Suu on maja, huuled on uksed.

Kes selles majas elab?

Selles majas, mu sõber,

Rõõmsameelne keel elab.

Oh, ja ta on tark poiss,

Ja natuke lits. (Harjutus "nõel")

Meie rõõmsameelne keel

Lülitas tünni sisse

Vaadates vasakule

Vaatab paremale

Ja siis jälle edasi. (Harjutus "vaata", "madu")

Avas keeleakna

Ja väljas on soe.

Meie keel venis välja

Naeratas meile laialt

Ja siis läks ta jalutama

Päevitamas verandal. (Harjutus "naeratus", "nõel", "pannkook")

Lamades verandal

Jooksin kiige juurde.

Lenda julgelt üles-alla.

Kuid tal on aeg tööle asuda.

Kiirustasin oma õue,

Aia korda tegemiseks.

Ta asus kiiresti asja kallale.

Ja töö hakkas keema. (Harjutus "naeratus", "toru")

Harjutuste individuaalne kordamine piltide näitamiseks, visuaalse mälu arendamine.

IV Phys. Minut "Me oleme sügislehed."

V Õhujoa arendamise harjutus “Puhu lehed maha” (pane tähele, et põsed välja ei paisuks).

VI Mäng "Kogume portfoolio". Dunno kogub koolitarbed. Vastake, mida ta õigesti pani ja mis on üleliigne. (Pildid ladumislõuendil).

Kõigil on laual pildid, mänguasjad ja koolitarbed segamini. Asetage mänguasjad vasakule ja koolitarbed paremale.

VII Harjutus "Sõrmed ütlevad tere" vasakule ja paremale käele.

VIII Lainete, spiraalide, ringide "Võlulõnga" ladumine vastavalt saatele ja näidisele.

IX Harjutuste (nimetuste), artikulatsioonivõimlemise ja töötavate kõneorganite meeldetuletamine.

X Tulemus. Laste töö hindamine. Väljumise parool: võtke vasaku käega lauas oleva seltsimehe paremast käest ja lahkuge kontorist.

2 õppetund

Teema. Kõne ja kõneta helid.

Eesmärgid:

Arendada kuulmist, kuulmis tähelepanu, mälu.

Õppige eristama ja eristama kõneväliseid helisid.

· 3 osa juhistest arusaamise arendamine.

Kuulmis tähelepanu ja peenmotoorika korrigeerimine.

Varustus: videokassett "Kodulogopeed", kõristide komplekt, häält tegevad asjad, ekraan, "Võluniit", peeglid.

Kursuse edenemine.

I Org. hetk. Eelmise tunni kõne kordamine.

II Teadmiste aktualiseerimine. Milliseid harjutusi ta mäletab, mis on kõneorganite nimetused. Harjutuse kordamine pildi näitamiseks: “naeratus”, “toru”, “aken”, “labidas”, “pannkoogi-nõel”, “kell”, “madu”, “kiik”.

III Muinasjutu "Rõõmsast keelest" jätk.

Naelad, haamer ja tangid -

Puusepa hädavajalikud asjad.

Haamer koputab: "Kop - koputab!"

Keel ta parim sõber. (Harjutus "haamer")

Siin on selle kõrval värvipurk.

Piirdeaed vajab uuendamist.

Pintsel hakkas tantsima,

Meie tara on tundmatu. (Harjutus "maalija")

Meie keel lõpetas töö,

Ta saab ohutult puhata.

Ma kõnnin hobusega

Ma mängin talle suupilli. (Harjutus "hobused", "akordion")

Ma sõidan jalgpalliga

Ja ma löön värava.

Väga raske ülesanne

Vii pall väravasse. (Harjutus "jalgpall")

Päike peitis mäe taha.

Keel läks koju.

Ta pani ukse lukku,

Ta heitis voodisse pikali ja jäi vait. (Harjutus "liumägi", "häll")

IV Vestlus meid ümbritsevatest helidest. Kuulake ja öelge, mida nad kuulevad ukse taga, akna taga tänaval, klassiruumis.

Näitab asju, mis teevad häält. Ekraani tagant tuleva heli äraarvamine. Vastused on täielikud: "Kuulen klaasi helinat, paberi sahinat, mündi kõlisemist jne."