Դասի վերնագիր. Ի՞նչ եք անում ձեր ազատ ժամանակ: ըստ UMK-ի, խմբագրված V.P. Կուզովլեւը

Պլան - անգլերենի դասի ամփոփում

Դասի ամսաթիվը՝ 12.05.2014թ

Դաս. 2 «B» (Վ.Պ. Կուզովլև, Է.Շ. Պերեգուդովա «Անգլերեն 2»)

Դասի թեմա՝ «Իզզին կենդանի՞ է»:

Դասի նպատակները.

Սոցիալական մշակութային: ծանոթություն «Օլիմպիական խաղեր» հասկացությանը, ամառային և ձմեռային օլիմպիական խաղերի խորհրդանիշներին և թալիսմանը, մայրցամաքների և աշխարհի մասերի անվանումներին:

Զարգացող: լեզվական կարողությունների զարգացում. ընդօրինակել, կռահել, տրամաբանական ներկայացում, բանավոր և ճանաչողական խնդիրներ լուծելու կարողությունների զարգացում, ուշադրության, հիշողության և երևակայության զարգացում, փոխհատուցման հմտությունների զարգացում. տեղեկատու նյութեր.

Ուսումնական: ճանաչողական կարողությունների ընդլայնում, սպորտային մրցումներին մասնակցելու հետաքրքրության ձևավորում, հետաքրքրության կրթություն և հարգանք օտար լեզուև անգլիախոս երկրների ժողովուրդների մշակույթը։

Առնչվող առաջադրանք. բարելավելով լսելու և կարդալու հմտությունները արտագրման միջոցով:

Լեզվական նյութ. բայով հարցական նախադասությունների կառուցվածքըդեպիլինել(ընդհանուր հարց և կարճ պատասխան);

Լեքսիկականթալիսման, կերպար, Ամերիկայից, Աֆրիկայից, Ավստրալիայից, Եվրոպայից, Ասիայից, ֆուտբոլ, հեծանիվ, նետ, աղեղ, գիրք, մեքենա, օլիմպիական:

Դասի սարքավորումներԱշխարհի քարտեզ, կենդանիների գծագրեր՝ Օլիմպիական խաղերի թալիսմաններ:

Դասերի ընթացքում.

    Կազմակերպման ժամանակը.

Բարի լույս, երեխաներ: Ուրախ եմ ձեզ կրկին տեսնելու համար: Թող’ սսկսելմերդաս.

2. Քերականական հմտությունների ձևավորում.

Դուք գիտեք, որ շքերթին մասնակցում են երեխաների սիրելի հեքիաթների, մուլտֆիլմերի, հեռուստատեսային և գրքերի հերոսներ։ Եկեք լսենք ամենատարածված հարցերն ու պատասխանները: (ձեռնարկի էջ . 68 նախկին .1.1)

3. Նոր քերականական երեւույթի ներկայացում - հարցական նախադասություններ(ընդհանուր հարց) to be in the form is բայով և կարճ պատասխաններ:

Իզզին կենդանի՞ է։

Ոչ, նա չէ: Իզզին կենդանի չէ. Իզզին համակարգչային կերպար է։(գրատախտակին գրված են հարցեր և կարճ պատասխաններ)

Նկատե՞լ եք բայով հարցերի տարբերությունըէհաստատական ​​նախադասություններից բայովէ? Որտե՞ղ է նախադասական բայը հաստատական ​​նախադասության մեջ:է?

Թեմայից հետո. Բայ մըէշարժվում է իր տեղից և դառնում ենթակա. (դասագիրք էջ 68 վարժություն 2)

3.1 Բառերի ձայնային պատկերների հիման վրա անալոգիայով գուշակելու ունակության զարգացում:

Այնպես որ, Իզզին կենդանի չէ։ Իզզին թռչուն չէ. Իզզին հեքիաթային կերպար չէ.

4. Ֆիզկուլտմինուտկա. (Խաղ «Զանգահարեք համարը»):

5. Օլիմպիական օղակները. (քերականական և բառապաշարային հմտությունների ձևավորում)

Ձեռնարկի էջ . 69 նախկին . 2

Խնդրում եմ, ևս մեկ անգամ նայեք Իզզիին: Կարդանք մայրցամաքների անունները.

Այժմ քարտեզի վրա գտե՛ք մայրցամաքները և անվանե՛ք դրանք:

Ձեռնարկի էջ . 69 նախկին .2.2

Ո՞ր մայրցամաքից է Իզին: Խնդրում եմ ինձ հարցեր տվեք Իզիի մասին:

6. Ամփոփելով դասը.

Ո՞րն է դասի վերնագիրը: ինչու? (հարցի պատասխան)

7. Տնային աշխատանք . (աշխատանքային գրքույկէջ 104"Բոլորըմասինինձ...» գրեք, թե որ երկրից եք):

- Լավ- ցտեսություն, երեխաներ!

ՊԼԱՆ-ԱՄՓՈՓՈՒՄ

ԱՆԳԼԵՐԵՆԻ ԴԱՍ

2 ԴԱՍ «B»

GBOU №626 միջնակարգ դպրոց

Ուսուցիչ՝ Ալբաս Ա.Ա.

Մոսկվա 2014 թ

Անգլերենի դասի պլանի ամփոփում 5-րդ դասարան Կուզովլև Վ. Պ
Դասի վերնագիր. Ի՞նչ եք անում ձեր ազատ ժամանակ:

Դասի նպատակներն ու խնդիրները.

Սոցիալ-մշակութային ասպեկտ- ծանոթանալ, թե ինչպես են ծախսում բրիտանացի հասակակիցները ազատ ժամանակընկերների և ծնողների հետ, խաղի հետ բինգո, ամերիկացի երեխաների սիրելի մուլտֆիլմերով The SimpsonsԵվ Ռուգրատս;
Ռ զարգացող ասպեկտ- ուշադրության, հիշողության, խոսքի միավորները համեմատելու և հակադրելու ունակության զարգացում, ընդհանրացում; գուշակության մշակում ռուսաց լեզվի հետ անալոգիայով, բառակազմական տարրերով. հաղորդակցման հմտությունների զարգացում;
IN կրթական ասպեկտ- անհրաժեշտության կրթություն առողջ ճանապարհկյանք և օգտակար ժամանց ընկերների և ընտանիքի հետ, համագործակցության և փոխօգնության անհրաժեշտության և կարողության կրթություն, զույգերով և խմբերով աշխատելիս.
ժամը կրթական ասպեկտ- բառապաշարի հմտությունների բարելավում; ուղեկից առաջադրանքԼսողական ընթերցանության/հասկանալու ունակության զարգացում` տեղեկատվությունն ամբողջությամբ հասկանալու և կոնկրետ տեղեկատվություն կորզելու համար:
Խոսքի նյութ.
արդյունավետ
lexical- լողավազան, ճամփորդություն անել, լուսանկարվել, ձանձրանալ, գլուխկոտրուկ անել.
քերականական - Present Simple.

Ակնկալվող արդյունքները.

Անձնական- հարգանք իրենց ընտանիքի ավանդույթների նկատմամբ և հարգանք նրանց նկատմամբ. բարեկիրթ վարքի կանոնների, խոսքի մշակույթի իմացություն; բարեկամության և ընկերների գաղափար, նրանց հետաքրքրությունների և հոբբիների նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունք. այլ ժողովուրդների լեզվի և մշակույթի նկատմամբ հարգանքի ձևավորումը:

Մետաառարկա- օտար լեզվի մասին պատկերացումների ձևավորում՝ որպես աշխարհը և այլ մշակույթները ճանաչելու միջոց. լեզվական կարողությունների զարգացում. լսողական և տեսողական տարբերակում, իմիտացիա, ենթադրություն, իմաստային ակնկալիք, լեզվական օրինաչափությունների բացահայտում. UUD-ի մշակում. օգտագործել համեմատության, վերլուծության, սինթեզի, ընդհանրացման, դասակարգման տրամաբանական գործողությունները՝ ըստ տարբեր չափանիշների, հաստատելով անալոգիաներ և պատճառահետևանքային հարաբերություններ. ընտրել, ամփոփել և գրանցել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը. աշխատել ինքնուրույն, ռացիոնալ կազմակերպելով իրենց աշխատանքը դասարանում և տանը:

առարկա- հաղորդակցման հմտությունների տիրապետում խոսքի գործունեության հիմնական տեսակների մեջ.

խոսելով- վարել երկխոսություն-հարցաքննություն, հարցաքննել զրուցակցին և պատասխանել նրա հարցերին. հարցման հիման վրա հաղորդագրություն կազմել տվյալ թեմայի վերաբերյալ.

լսելով- հասկանալ խոսակցական լեզուն.

Նամակ- գրավոր արձանագրել բանավոր հայտարարությունները.

Հիմնական հասկացություններ՝ հծանոթացում նոր բառային միավորներին՝ լողավազան, ճամփորդություն անել, լուսանկարել, ձանձրանալ, գլուխկոտրուկ անել; Present Simple-ի ասպեկտ-ժամանակային ձևի կրկնություն (հաստատական, ժխտական ​​և հարցական նախադասությունների կառուցում), ճիշտ և. Անկանոն բայեր, դրանց ձևավորման ուղիները, -ed վերջավորության արտասանությունը, Uu տառը կարդալու կանոնների կրկնությունը։

Դասի պլան:

1. Խոսքի պատրաստում.

2. Նոր բառային միավորների իմաստավորում.

3. Խոսքի գործունեության հիմնական տեսակներում հաղորդակցման հմտությունների զարգացում.

ա) լսել

բ) ընթերցանություն;

գ) խոսելը.

4. Present Simple, կանոնավոր և անկանոն բայերի ասպեկտ-ժամանակային ձևի կրկնություն:

5. Տնային աշխատանք.

Զբաղմունքի խնդիր.Կարողացեք խոսել այն մասին, թե ինչով եք զբաղվում ազատ ժամանակ։

Դասի ռեսուրսների աջակցություն.Նկարազարդումներ, նկարներ տարբեր տեսակներդասեր; ձայնային ձայնագրություն; քերականական աղյուսակ (Present Simple), դասագիրք, աշխատանքային տետր, ընթերցանության գիրք, շնորհանդես:

Տեխնիկական աջակցություն- համակարգիչ.

Դասի նկարագրություն


Փուլեր

Ուսուցչի և ուսանողների գործունեությունը

Ակնկալվող արդյունքները

Վերահսկում և գնահատում

1. Մոտիվացիա

Դասի ընթացքում կքննարկվի ազատ ժամանակի թեման, հետևաբար, խոսքի ուսուցման ժամանակ ակտիվանում են բառապաշարային միավորներ, որոնք օգտագործվում են նկարագրելու հանգստի գործունեությունը, որը ուսանողները յուրացրել են նախորդ դասարաններում: Նկարազարդումները օգտագործվում են որպես տեղեկատվական աջակցություն:

Ուսուցիչ. Առաջադրանք է տալիս անվանել նկարներում պատկերված գործողությունները:

Մենք սիրում ենք տարբեր բաներ անել: Ի՞նչ կարող ենք անել զվարճանալու համար: (Դասում ստեղծում է պրոբլեմային իրավիճակ, թարմացնում սովորողների գիտելիքներն այս թեմայի վերաբերյալ):

ՈւսանողՀիշում է, թե ինչ գիտի ուսումնասիրվող առարկայի մասին,

ենթադրություն է անում, համակարգում է տեղեկատվությունը նոր նյութ սովորելուց առաջ, որոշում դասի թեման.



Գիտակցեք

թարմացում

առարկայի նախնական իմացություն.

Գնահատեք առաջադրանքի ճիշտությունը, կատարեք ձեր աշխատանքին անհրաժեշտ ճշգրտումներ ինչպես գործողության ավարտին, այնպես էլ դրա իրականացման ընթացքում. գնահատել սեփական անտեղյակության ոլորտը, սահմանել կրթական նպատակներ և խնդիրներ (ուսուցչի օգնությամբ որոշել, թե այլ ինչ պետք է սովորել այս թեմայով):


Անհատական ​​վերահսկողություն.

Գնահատվում են այն աշակերտները, ովքեր կարողացել են անվանել նկարներում պատկերված գործողությունների ամենամեծ թիվը։


2. Տեղեկություն ստանալը

ՈւսուցիչԹարգմանության և դասագրքի նկարազարդումների օգնությամբ իմաստավորում է նոր բառային միավորներ, մշակում դրանց արտասանությունը:Օրինակ՝ 1, էջ 8։

Ուսանող: Լսում և վերարտադրում է տարբեր գործունեության անվանումներ անգլերենով:


Իմաստավորե՛ք բառերը՝ հիմնվելով լեզվական ենթադրության վրա:

Անկախորեն գնահատեք գործողության կատարման ճիշտությունը, կատարեք անհրաժեշտ ճշգրտումներ առաջադրանքի կատարման մեջ: Հայտնաբերել շեղումները

ստանդարտից։


3. Տեղեկատվության մշակում և քննարկում

ՈւսուցիչԿազմակերպում է աուդիո ձայնագրման հետ աշխատանքը (խնդիր է տալիս լսել հաղորդագրությունը, ընտրել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը և վերափոխել այն:Օրինակ՝ 2 1), 2), 3):

1) Որ գործունեությունը նախկին. 1 Արդյո՞ք Քլերն ու Փոլը անում են իրենց ազատ ժամանակ:

2) Էլ ի՞նչ են անում Քլերը, Փոլը և Մեգանն իրենց ազատ ժամանակ: Նրանք զվարճանում են:

3) Քլերի և Փոլի գործունեություններից ո՞րն եք անում/չե՞ք անում:

ՈւսանողԼսեք հայտարարությունները, ընտրեք անհրաժեշտ տեղեկատվությունը և խոսեք իրենց մասին՝ առաջին դեմքի բայերը վերածելով երրորդ դեմքի բայիներկա անորոշ.
Ուսուցիչ: Առաջադրանք է տալիս նախադասության մասերը համեմատել և նմանատիպ արտահայտություններ կառուցել ձեր մասին՝ արտահայտելով ձեր վերաբերմունքը իրադարձությունների նկատմամբ:

ՈւսանողԿառուցե՛ք նախադասություններ՝ համեմատելով դրանց մասերը, արտահայտե՛ք իրենց վերաբերմունքը՝ պատասխանելով հարցերին. Ի՞նչ փաստեր են զարմացնում Քլերի ընտանեկան գործունեության մասին (հետաքրքիր, սովորական/անսովոր):
Ուսուցիչ: նոր խնդիր է դնում՝ երկխոսություն կազմել և միմյանց հարցնել, թե ինչպես են անցկացնում ազատ ժամանակը, խորհուրդ է տալիս ուսանողներին:

ՈւսանողՍովորեք հարցեր տալ ճիշտ՝ օգտագործելով ցանկալի ասպեկտ-ժամանակային ձևը և պատասխանել դրանց:

Հասկանալ Անգլերեն խոսքականջի միջոցով՝ կոնկրետ տեղեկատվություն կորզելու համար: Իմանալ քերականական երևույթների գործառական և ձևական առանձնահատկությունները (Present Simple):


Ձեր տեսակետը փաստարկելու համար օգտագործեք բանավոր միջոցներ:
Օգտագործեք անհրաժեշտ խոսքի միջոցները քննարկման համար. կարողանալ օգտագործել հարցեր՝ բացակայող տեղեկատվությունը հանելու համար:

Առջևի և անհատական ​​հսկողություն:

Երկխոսական խոսքի հմտությունների վերահսկում:



4. Ամփոփում

Ուսուցիչ: Խրախուսում է ուսանողներին խաղալ խաղըԳտեք նմանատիպ հետաքրքրություններ ունեցող դասընկերոջը,օգտագործելով դասի ընթացքում սովորած նոր բառապաշարային նյութը.
ՈւսանողՀամակարգում է ստացված տեղեկատվությունը:
Ուսուցիչ: Ամփոփում է դասը, բացատրում տնային աշխատանքը:Ի՞նչ եք անում միասին ձեր ընտանիքում:
ՈւսանողՏնային առաջադրանքները գրելը:

Թարմացնել ձեռք բերված գիտելիքները թեմայի վերաբերյալ: Ինքնուրույն վերլուծել նպատակին հասնելը` հաշվի առնելով նոր ուսումնական նյութում ուսուցչի կողմից բացահայտված գործողությունների կետերը.

Դասին ուսումնասիրված նյութի վերահսկում.

5. Անդրադարձ

Ուսուցիչ: Հրավիրում է ուսանողներին գնահատել իրենց գործունեությունը դասում, նպատակ ունի ըմբռնել և հասկանալ նրանց հուզական վիճակը և անձնական ներդրումը դասի ընթացքում: Երեխաները խոսում են այսպես.Հիմա ես կարող եմ...

Ուսանողները նույնպես ստանում եներեք անձի պատկերով բացիկներ.ուրախ, չեզոք և տխուր: Երեխաներին առաջարկվում է ընտրել նկար, որը համապատասխանում է իրենց տրամադրությանը. ընտրեք նկար, որը համապատասխանում է ձեր տրամադրությանը.Ընտրեք նկարը, որն արտացոլում է ձեր տրամադրությունը.
ՈւսանողՀամեմատում է դասի սկզբում դրված նպատակները ստացված արդյունքների հետ, գնահատում նրանց գործունեության արդյունքները։


Զարգացնել ուսանողների վերլուծելու կարողությունը ուսումնական գործունեությունև հուզական վիճակ: Իրականացնել ճանաչողական արտացոլում կրթական և ճանաչողական խնդիրների լուծման գործողությունների առնչությամբ:

ինքնագնահատական


Քաղաքային ինքնավար հանրակրթական հաստատություն

«Միջին հանրակրթական դպրոցԹիվ 55"
Դասի ուրվագիծ
Անգլերեն 3-րդ դասարանում
«Սիրված և չսիրված տնային գործեր» թեմայով
(UMK English 3 Kuzovlev V.P., Lapa N.M. և ուրիշներ)
Կազմող՝ Էրոֆեևա
Լարիսա
Ալեքսանդրովնա
2013 թ
Դասի թեման՝ Սիրված և ամենաքիչ սիրելի տնային գործերը
Դասի նպատակներն ու խնդիրները.
- խոսքում «Տնային աշխատանք» թեմայով բառապաշարի ակտիվացում; խմբում աշխատելու ունակության զարգացում;
- բաց և փակ վանկերում Aa, Ii, Yy, Ee տառերի ճիշտ ընթերցման հմտությունների ձևավորում.
- Դասընկերների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքի, համագործակցության, փոխօգնության զգացումի, անգլերենի հետագա ուսումնասիրության մոտիվացիայի բարձրացում:
Սարքավորումներ:
- նկարներ շաբաթվա օրերի, եղանակների հետ;
- կարդալու քարտեր
- քարտեր դասի բառապաշարով երկու լեզուներով.
- չիպսեր
Դասի ընթացքում օգտագործված տեխնիկա և կառուցվածք.
Կառավարեք Mat
թխի թող գա
Վիկտորինա-Վիկտորինան-Առեւտուր
Ռալի Ռոբին
Շարունակական Round Robin
Անջատել – Հպել վար
Դասերի ընթացքում.
Օրգմոտ Ուսուցիչ. Բարի լույս, երեխաներ:
Երեխաներ: Բարի լույս, L.A.
Ուսուցիչ: Ես ուրախ եմ տեսնել ձեզ: Նստել! (երեխաները նստում են):
Այսօր ինչպես ես?
Ուսուցիչ. Բոլորը միասին. Ես լավ եմ: (Լավ ժեստ) Ես լավ եմ: Ես հիասքանչ եմ։ Ես սուպեր եմ Ես լավ եմ! Ես գերազանց եմ: Ես դասի եմ Ես բարձրակարգ եմ: Ես կատարյալ եմ: (Բութ մատները վեր) Խնդիր չկա: (ձեռքի բացասական ժեստ) Ես այնքան եմ: (ափի ծայրը վեր ու վար շրջելով) Ես այնքան էլ լավ չեմ: Ես այնքան էլ վատ չեմ: (Պատասխանների տարբերակների խմբերգային պրակտիկան ընթացքի մեջ է)
Հիմա ես ուզում եմ իմանալ «Ինչպե՞ս ես այսօր»: (հերթով պատասխանեք յուրաքանչյուր երեխայի)
Հիմնական մասը
Գործարկման կարգավորում (Կառավարել Mat)
Ուսուցիչ- Տղաներ, այսօր դասին մենք կունենանք խմբային աշխատանք: Մենք ձեզ հետ գործընկերներ կլինենք։ Ուշադիր նայեք սեղանի գծապատկերներին և դրեք համապատասխան կրծքանշանները: Թվեր 2-3 / 1-4 - դուք գործընկերներ կլինեք դեմքով, կողջունեք միմյանց ամուր ձեռքսեղմումով և կասեք. «Ուրախ եմ ձեզ տեսնելու համար»: Թվեր 1-2 / 3-4 - դուք կլինեք ուս գործընկերներ, կողջունեք միմյանց ձեռք սեղմելով և ասելով. «Հաճելի օր անցկացրեք»:
շնորհակալություն. Եկեք սկսենք մեր դասը:
1). Շաբաթվա օրերը
Ուսուցիչ: Նայեք գրատախտակին: Մենք կվերանայենք շաբաթվա բոլոր օրերը: Կրկնել ինձանից հետո
Երկուշաբթի. Այսօր երկուշաբթի է։
Երեքշաբթի. Այսօր երեքշաբթի է։
չորեքշաբթի. Այսօր չորեքշաբթի է։
հինգշաբթի. Այսօր հինգշաբթի է։
Ուրբաթ. Այսօր ուրբաթ է։
շաբաթ օրը. Այսօր շաբաթ է։
Կիրակի. Այսօր կիրակի է։
(շաբաթվա օրերի հնչյունական պրակտիկա՝ օգտագործելով նկարներ)
Պատասխանեք իմ հարցերին.
Այսօր երկուշաբթի է? Արդյո՞ք այսօր երեքշաբթի է: Այսօր կիրակի՞ է։ և այլն: Տվեք ինձ լիարժեք պատասխան – Շաբաթվա ո՞ր օրն է այսօր: (երեխաները պատասխանում են) Շաբաթվա ո՞ր օրն է երկուշաբթիից չորեքշաբթի: (2-3 տարբերակ) Շաբաթվա ո՞ր օրն է ուրբաթին հաջորդող օրը: (2-3 տարբերակ) (երեխաները պատասխանում են հարցերին, ճիշտ պատասխանների համար ստանում են չիպսեր, որոնց հաշվարկը կլինի դասի վերջում):
2). Այսօրվա ամսաթիվը
Ուսուցիչ. Երեխաներ, և ո՞ր օրն է այսօր: Նայեք գրատախտակին.
Դեկտեմբերի երկրորդ - ապրում է տանիքում
Դեկտեմբերի երկրորդը՝ իրիսի ծամում
Դեկտեմբերի երկրորդ՝ սովոր չէ ձանձրանալ Դեկտեմբերի երկրորդը՝ մեծ չարաճճիություն
Այսօր դեկտեմբերի երկրորդն է։ Ո՞ր օրն է այսօր: (2-3 երեխա պատասխանում է հարցին)
3). Սեզոններ
Ուսուցիչ- Դուք ասում եք, այսօր դեկտեմբերի երկրորդն է: Բայց դա նշանակում է՝ աշունն ավարտվեց և սկսվեց ձմեռը։ Էլ ի՞նչ եղանակներ գիտեք, երեխաներ: Նայեք գրատախտակին. այս նկարները կարող են օգնել ձեզ: Բոլորը միասին՝ աշուն, ձմեռ, գարուն, ամառ։ (սեզոնները մշակվում են ըստ նկարների)
Rally Robin (Rally Robin)
Ուսուցիչ. Տղերք, ձեզնից յուրաքանչյուրն այժմ կստանա նկար չորս եղանակներից մեկի հետ: Մտածեք. Անվանեք ձեր սեզոնը: Փոխեք նկարները ձեր դեմքի գործընկերոջ հետ: Անվանեք ձեր նոր նկարը: Այժմ նկարներ փոխանակեք ձեր ուսի գործընկերների հետ: Կրկին անվանեք ձեր նոր նկարը: Պատրաստ ես? («Այո»)

Ուսուցիչ- Եվ հիմա, տղերք, վեր կացեք, ես ձեզ տալիս եմ ուղիղ 1 րոպե, դուք պետք է հայտնվեք ամենամոտ զույգին, բայց ոչ ձեր խմբից, նկարներ փոխանակեք ձեր նոր զուգընկերոջ հետ՝ անվանելով միմյանց նկարները: Նոր գործընկեր փնտրելիս մի մոռացեք «Բարձր հնգյակը»: Պատրաստ ես? (երեխաները պատասխանում են «Այո») Եկեք սկսենք:
Մեկ րոպե անց լռության ազդանշան է տրվում. - երեխաները պատասխանում են «Այո»: և տեղափոխվեն իրենց տեղերը: Հիմա ես կստուգեմ ձեր քարտերը: (սեզոնները վերահսկվում են արագ տեմպերով. եթե երեխան անվանել է իր սեզոնը, ապա նա ստանում է չիպ իր պատասխանի համար)
4). Պասիվ բառապաշարի յուրացման վերահսկում
Վերցրեք - հպեք (Take Of- Touch Down)
Ուսուցիչ- Տղերք, հիմա ոտքի կանգնեք նրանք, ովքեր կարող են անվանել շաբաթվա ո՞ր օրն է այսօր: (վերահսկում են 2-3 հոգի): Ո՞վ կարող է նշել, թե այսօր ինչ ամսաթիվ է: (վերահսկում են 2-3 հոգի): Ո՞վ կարող է անվանել ցանկացած սեզոն: (վերահսկում են 2-3 հոգի) (յուրաքանչյուր երեխա ստանում է չիպ ճիշտ պատասխանի համար)
5). Ընթերցանության կանոններ
Ուսուցիչ. Այժմ մենք կվերանայենք ընթերցանության բոլոր կանոնները: Նայեք գրատախտակին. (կա ընթերցանության հիմնական կանոնների կրկնություն՝ ձայնային պրակտիկայով՝ ընթերցանության քարտերի միջոցով)
Continuous Round Robin (Continius Round Robin)

Ուսուցիչ. Տղերք, այժմ յուրաքանչյուր խումբ կստանա գունավոր ընթերցանության քարտերի իր հավաքածուն: Գործընկեր համար 1-ը վերցնում է մեկ քարտ ընդհանուր կույտից և կարդում այն, այնուհետև գործընկեր համար 2-ը վերցնում է քարտը, այնուհետև համարը 3-ը և այնուհետև համարը 4-ը և նորից շրջանագծի մեջ, մինչև ձեր ժամանակը սպառվի: Ես ձեզ տալիս եմ ուղիղ մեկ րոպե: Պատրաստ ես? («Այո») Եկեք սկսենք:
Վիկտորինա-Վիկտորինան-Առևտուր (Վիկտորինայի-վիկտորինա-Առևտուր)
Ուսուցիչ- Եվ հիմա, տղերք, վեր կացեք, ես ձեզ տալիս եմ ուղիղ 1 րոպե, դուք պետք է գտնեք ձեզ ամենամոտ զույգը, բայց ոչ ձեր խմբից, փոխանակեք քարտեր ձեր նոր գործընկերոջ հետ, միմյանցից բացիկներ կարդալով: Նոր գործընկեր փնտրելիս մի մոռացեք «Բարձր հնգյակը»: Պատրաստ ես? («Այո») Եկեք սկսենք:
Մեկ րոպե անց լռության ազդանշան է տրվում. - երեխաները պատասխանում են «Այո»: և տեղափոխվեն իրենց տեղերը: Հիմա ես կստուգեմ ձեր քարտերը: (սեզոնները վերահսկվում են արագ տեմպերով. եթե երեխան կարդացել է իր քարտը, ապա նա ստանում է չիպ իր պատասխանի համար)
6). Մենք լավ օգնականներ ենք:
Ուսուցիչ. Երեխաներ, մենք բոլորս լավ օգնականներ ենք մեր մայրերի համար: Բայց ի՞նչ կարող ես անել տան հետ կապված: Կազմի՛ր նախադասություններդ: Օրինակ՝ ես կարող եմ լվանալ սպասքը։ Ես կարող եմ մաքրել մեքենան։ (Երեխաները «Տնային աշխատանք» թեմայով բառապաշարով նախադասություններ են կազմում) Շնորհակալություն:
Բայց ի՞նչ եք սիրում անել կամ չեք սիրում անել տան հետ կապված: Պատասխանիր իմ հարցերին.
Ուսուցիչ: Դուք սիրում եք լվանալ սպասքը:
Երեխաներ. Այո, ես անում եմ / Ոչ, ես չեմ
(լվացեք ամանները, մաքրեք մեքենան, հավաքեք միրգ/բանջարեղեն/հատապտուղներ, կերակրեք ընտանի կենդանիներին, մաքրեք արահետները, մաքրեք կահույքը, սեղան գցեք, կերակուր պատրաստեք, անկողին պատրաստեք, աշխատեք այգում, գնումներ կատարեք և այլն): )
Rally Robin (Rally Robin)
Ուսուցիչ: Լավ տղերք: Եվ հիմա ես ուզում եմ իմանալ, թե որքան լավ գիտեք մեր դասի բառապաշարը: Կրկին խմբերով ենք աշխատում, միացեք Անգլերեն տարբերակներկլիշեներ իրենց ռուսերեն տարբերակներով։ Ես ձեզ տալիս եմ 5 րոպե ամբողջ աշխատանքի համար: Համեմատեք անգլերեն և ռուսերեն համարժեքները միմյանց հետ: Ես ձեզ կտամ 5 րոպե խմբերով աշխատելու համար: Պատրաստ ես? («Այո»)
Եզրակացություն
Ուսուցիչ. Տղաներ, դուք այսօր հիանալի աշխատանք կատարեցիք: Շնորհակալություն բոլորին նման բեղմնավոր աշխատանքի համար։ Մենք հաշվում ենք չիպսերը, ասում, թե ով ինչքան է վաստակել այսօր, և դրանք փոխում ենք գնահատականների:
Ուսուցիչ: Դասը ավարտված է: Ցտեսություն, երեխաներ:
Երեխաներ: Ցտեսություն, L.A.


Կցված ֆայլեր

Վ.Պ. Կուզովլևի ուսումնական նյութերի վրա աշխատող ուսումնական հաստատությունների 6-րդ դասարանի ուսանողների համար օտար (անգլերեն) լեզվի դասի համառոտագիր:

Դասի թեման.«Տուն, անուշ տուն» (House, sweet home.) Դասի տեսակը՝ անցած բառային և քերականական նյութի համախմբում և համակարգում.
Սարքավորումներ:ՏՀՏ-ի կիրառում, հնչյուններով քարտեր, համաձայն եմ կամ համաձայն չեմ բառերով բացիկներ, թերթիկ «Գունավոր տուն», 2 գույնի ճառագայթներ արտացոլման համար:
Դասի նպատակները.
կրթական:
բառապաշարի հմտությունների բարելավում, խոսքում օգտագործելով «Կա .., կան ..» արտահայտությունը, տեղանքի նախադրյալները.
բառապաշար (կրկնության համար)՝ բազկաթոռ, մահճակալ, ննջասենյակ, գրադարակ, գորգ, կենտրոնացված ջեռուցում, աթոռ, համակարգիչ, հարմարավետ, պահարան, վարագույրներ, գրասեղան, ճաշասենյակ, DVD նվագարկիչ, կաթսա, ծաղիկ, խոհանոց, հյուրասենյակ, ժամանակակից հարմարություններ, պաստառ, սառնարան, հոսող ջուր, բազմոց, սեղան, հեռուստացույց, պատ, պատի պահարան, պատի ագրեգատ, զգեստապահարան, պատուհան, սանհանգույց, հատակ, կահույք, առաջին հարկ;
քերականական նյութ (կրկնության համար)՝ կան / կան, տեղի նախադրյալներ.
զարգացնել՝ նպաստել տրամաբանական մտածողության, ստեղծագործ երևակայության, հիշողության, ուշադրության, խոսքի հմտությունների զարգացմանը, արտասանության հմտությունների շտկմանը.
կրթական. պայմաններ ստեղծել դասընկերների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքի, զրուցակցին լսելու կարողության համար:
Առաջադրանքներ
Քերականական հմտությունների զարգացում
Հաղորդակցական իրավասության զարգացում

Դասերի ժամանակ.

1. Կազմակերպչական պահ
Ուսուցչի խնդիրն է՝ ուսանողներին կազմակերպել աշխատանքի համար, դրականորեն կարգավորել նրանց անգլերենով հաղորդակցվելու համար, ուսանողներին առաջնորդել դասի թեման որոշելու համար:
Առաջադրանքներ ուսանողների համար. համահունչ աշխատանքային տրամադրությանը; մասնակցել ուսուցչի հետ զրույցին, զբաղվել օտարալեզու հաղորդակցությամբ, պատասխանել ուսուցչի հարցերին ըստ հաղորդակցական առաջադրանքի.
ՄեթոդներԿատարվում են զրույցի, հնչյունական և խոսքի վարժություններ խաղի ձևը, տեսանելիության օգտագործումը.
արդյունքները
Պատասխանում են ողջույնին, հանձնում հերթապահի հաշվետվությունը։
Բարի առավոտ!
Ես եմ.
Չբացակայել։
Այսօր նոյեմբերի 10-ն է։
Աշուն է
Երեքշաբթի է։
Սլայդ 2-ի և առաջատար հարցերի օգնությամբ ուսանողները տրամաբանում են, արտահայտում իրենց կարծիքը դասի թեմայի վերաբերյալ:
Կարծում եմ, որ մենք խոսելու ենք տան մասին:
Կարծում եմ՝ խոսելու ենք տան տարբեր սենյակների, կահույքի մասին
Ուսանողները ծափ են տալիս, երբ լսում են այն ձայնը, որի վրա կենտրոնանում է ուսուցիչը:
Ուսանողները նայում են էկրանին, կարդում և թարգմանում ասացվածքներ անգլերենից ռուսերեն:
Իմ տունն իմ ամրոցն է։
Հյուր լինելը լավ է, բայց տանը լինելն ավելի լավ է։
Չկա ավելի լավ տեղ, քան տունը:
Ողջունել ուսանողներին, հարցաքննել սպասավորին:
Բարի լույս տղաներ և աղջիկներ: Ուրախ եմ քեզ տեսնելու համար: Նստե՛ք, խնդրում եմ։
Սպայի հաշվետվություն.
Ո՞վ է այսօր հերթապահում. Ո՞վ է անհետ կորել. Ո՞րն է այսօր ամսաթիվը: Ո՞րն է սեզոնը:
Շաբաթվա ո՞ր օրն է այսօր։ Դե, եկեք սկսենք մեր դասը:
Սլայդ 1. Էկրանի վրա կա ժպտացող հուզապատկերակ և Միկի Մաուսի հետ ողջույնի խոսքԲարեւ Ձեզ.
Դասի թեմայի զեկուցում՝ զրույցի ընթացքում երեխաների ներգրավմամբ.
Նայեք տախտակին: Ինչի՞ մասին ենք խոսելու այսօր։
Այո՛։ Դուք ճիշտ եք! Մեր այսօրվա թեման է «Տուն, քաղցր տուն»: Մենք խոսելու ենք տների մասին:
հնչյունական լիցքավորում:
Այն իրականացվում է խաղի տեսքով։ Ուսանողները պետք է ծափ տան, եթե լսեն այն ձայնը, որն ընդգծեց ուսուցիչը:
«Աշակերտ, հիմա մենք կվերանայենք որոշ հնչյուններ, ես կխոսեմ ձայնը, և դուք պետք է ճանաչեք այն բառերի մեջ: Եթե ​​դուք ճանաչում եք ձայնը, ծափ տվեք ձեր ձեռքերին»:


[ə] գնդակ, բարձրահասակ, զարդարանք պատուհան, զգացողություն, հետաքրքրություն, բազմոց, վերևում։
Խոսքի լիցքավորում.
Սկզբում նայեք էկրանին: Կան շատ լավ անգլերեն պրովերներ։
Ո՞րն է այս ասացվածքի ռուսերեն համարժեքը: Անձնական՝ կրթական գործունեության մոտիվացիա; Ուսանողները հնարավորություն կունենան ներդաշնակվել աշխատանքին, նրանք կտեսնեն իրենց հայրենի մշակույթն անգլերենով առածների միջոցով ներկայացնելու ունակությունը:
Թեմա՝ լսել, արձագանքել և ակտիվորեն մասնակցել հաղորդակցությանը, ավելացնելով ձեր տվյալները, համոզելով ուրիշներին;
արձագանքել խոսքի իրավիճակներին; կարողանալ ինքնուրույն ընտրել ընթերցանության համարժեք ռազմավարություն՝ հաղորդակցական առաջադրանքին համապատասխան:
Մետա-առարկա. ուսանողները կկարողանան սովորել. ձևակերպել դասի թեման և նպատակները;
օգտագործել ընդհանրացման և դասակարգման տրամաբանական գործողությունները. կառուցել տրամաբանական դատողություններ, եզրակացություններ անել և եզրակացություններ անել:
Նախկինում սովորած բառապաշարի և քերականության կիրառում
Ուսուցչի խնդիրն է. պայմաններ ստեղծել բանավոր խոսքի հմտությունների զարգացման համար, ստուգել նախկինում ուսումնասիրված քերականական նյութի յուրացման մակարդակը, ճանաչել և հասկանալ նախկինում ուսումնասիրված բառային միավորները, ձևավորել ուսանողների մոտ ընկալելու կարողություն: լսել և հասկանալ աուդիո տեքստի հիմնական բովանդակությունը, տեքստից կոնկրետ տեղեկատվություն հանելու համար:
Առաջադրանքներ ուսանողների համար. սովորել լսել և հասկանալ լեզվական նյութը; սովորել օգտագործել քերականական կառուցվածքը Կա / Կան խոսքում; սովորել հասկանալ լսված տեքստի բովանդակությունը անգլերենով և դրանից հանել կոնկրետ տեղեկատվություն, արտասանել հարցեր և պատասխաններ՝ պահպանելով ճիշտ արտասանությունն ու ինտոնացիան:
Մեթոդներ՝ երկխոսություն, աուդիո տեքստով աշխատանք, վիզուալիզացիայի կիրառում, աշխատանքի տարբեր ձևեր (ճակատային, անհատական) (բանավոր և գրավոր):
Աշակերտների գործունեություն Ուսուցչի գործունեությունը և ՏՀՏ պլանավորված
արդյունքները
Շրջանառությամբ նախադասություններ Կա / There are թարգմանվում են վերջից։ Սկզբում ասում ենք, թե որտեղ է գտնվում առարկան, իսկ հետո ինչ առարկա է:
Աշակերտներն իրենց տետրերում լրացնում են սլայդում ներկայացված նախադասությունների բացերը:
1. է
2. են
3. է
4. են
5. է
6. է
Ստուգում. Ուսանողները կարդում են նախադասություններ, որոնց շրջանառությունը կա կամ կա:
Ուսանողները կարդում են բառերը և համապատասխանեցնում դրանք թարգմանության հետ:

Աշակերտները նայում են գրատախտակին և անվանում կահույքի կտորներ՝ դիտարկելով բառերի արտասանությունը:
Ուսանողները ունեն տեղեկատու դիագրամ՝ պատմելու, թե ինչ կա սենյակում:
Առկա է (սանհանգույց, խոհանոց, ճաշասենյակ, հյուրասենյակ, ննջասենյակ)։
Կա մի …………..
Կան ……………..
Բարձրացրեք ձեր ձեռքերը վեր ու վար
Մենք մեր ձեռքերը տարածում ենք կողմերին
Անդրադառնալով կողքին
Մենք նայում ենք շուրջը
Փակեք մեր աչքերը
Մենք բացում ենք մեր աչքերը
Նրանք նայում են գրատախտակին դրված սլայդին, կարդում և թարգմանում նախադասությունները:
1. Ննջասենյակում կա մեկ մահճակալ։
2. Սենյակում կա 2 մահճակալ։
3. Վերին հարկի սենյակ.
4. Սենյակում կա 2 հեռուստացույց։
5. Սենյակում կա համակարգիչ։
Նրանք երկու անգամ լսում են տեքստը և նոթատետրում արձանագրում, թե որ առաջարկի հետ են համաձայն, ինչի հետ՝ ոչ։
1. համաձայն չեն.
2. համաձայնել
3. համաձայնել
4. համաձայնել
5. համաձայն չեն.
Ինքնաթեստավորումն իրականացվում է հաջորդ սլայդի միջոցով, որը ճիշտ պատասխաններ է տալիս ձեր լսած տեքստի նախադասություններին:
Նշում են, թե քանի սխալ ունեն և ստանում են համապատասխան գույնի տուն։ Քերականական հմտությունների կատարելագործում։
Ինչպե՞ս ճիշտ թարգմանել նախադասությունները շրջանառությամբ There is / There are?
շնորհակալություն.
Բացեք ձեր պատճենահանման գիրքը: Գրեք ամսաթիվը: Լրացրեք կա կամ կան: Սլայդ
կարդալ.
Լեքսիկական հմտությունների կատարելագործում.
Եկեք հիշենք սենյակների անունները. նայեք էկրանին.
Խնդրում ենք համապատասխանեցնել անգլերեն բառերը դրանց թարգմանությունների հետ:
շնորհակալություն.
Խնդրում եմ, նայեք էկրանին
Հիշենք կահույքի անունները.
Նայեք էկրանին, խնդրում եմ։
Ի՞նչ է դա։
Ի՞նչ կա հյուրասենյակում: (Ուսանողները խոսում են այն մասին, թե ինչ կա այս սենյակում):

Ֆիզկուլտմինուտկա.
Ժամանակն է հանգստանալու։ Կկանգնե՞ս։
Վերև, վար, վերև, վար:
Որն է ճանապարհը
Դեպի Լոնդոնթաուն?
Որտեղ? Որտեղ?
օդում,
Փակիր քո աչքերը
Իսկ դու այնտեղ ես:
Լսելով.
նայեք էկրանին. Հինգ նախադասություն կա, կարդանք ու թարգմանենք։
Այժմ դուք կլսեք սենյակի պատմությունը: Նշել՝ համաձայն եմ կամ համաձայն չեմ: Պատմությունը երկու անգամ կլսեք։
Լսող տեքստ (հնչում է երկու անգամ).
Էմիլի. Ես կիսում եմ փոքրիկ սենյակը քրոջս հետ: Այս սենյակը վերևում է: Մենք ունենք երկու մահճակալ, և իմ մահճակալի մոտ ես փոքրիկ հեռուստացույց ունեմ: Եվ քույրս նույնպես հեռուստացույց ունի իր մահճակալի մոտ: Հայրս խոհանոցում համակարգիչ ունի, բայց ես կարող եմ օգտագործել այն, երբ ուզում եմ:
Խնդրում եմ, նայեք էկրանին, ստուգեք ձեր պատասխանները, դրեք նշաններ և վերադարձեք ձեր տեղերը:
Սխալներ չկա՞ն: (Ես երեխաներին կանաչ տուն եմ տալիս)
Մեկ սխալ? (Ես երեխաներին դեղին տուն եմ տալիս)
Երկու սխալ? (Ես երեխաներին տալիս եմ կարմիր տուն) Անձնական. ձևավորել ինքնագնահատական՝ հիմնվելով կրթական գործունեության հաջողության, կրթական և ճանաչողական գործունեության մոտիվացիայի վրա. համագործակցության հմտություններ տարբեր իրավիճակներ.
Թեմա՝ արձագանքել խոսքի իրավիճակներին; կուտակել նոր բառապաշարային և քերականական նյութի ուղեբեռ և ձեռք բերել փորձ դրա կիրառման մեջ.
Մետա-առարկա. կառուցել տրամաբանական պատճառաբանություն, եզրակացություններ անել և եզրակացություններ անել; թարմացնել ձեռք բերված գիտելիքները; ընտրել առաջադրանքին համապատասխան գործողություններ, օգտագործել խոսքը՝ կարգավորելու իրենց գործողությունները. լսել ուսուցչին և միմյանց՝ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը վերարտադրելու և ընկալելու և կրթական և գործնական զրույց վարելու համար:
Սովորողների հարցում տանը տրված նյութի վերաբերյալ.
Ուսուցչի գործունեության նպատակը՝ սովորողներին վարժեցնել երկխոսությունների ճիշտ ընթերցմանը, ինտոնացիային դիտարկմանը, ստեղծել պայմաններ զույգերով աշխատելու ունակության համար։
Ուսանողների գործունեության նպատակը՝ վերարտադրել պատրաստված երկխոսական հայտարարությունը; կատարել աշխատանքը սխալների վրա; եզրակացություններ արեք նրանց պատրաստվածության մակարդակի վերաբերյալ:
Մեթոդը՝ աշխատել զույգերով
Աշակերտների գործունեություն Ուսուցչի գործունեությունը և ՏՀՏ պլանավորված
արդյունքները
Երեխաները բացում են դասագիրքը:
Ուսանողները միանում են երկխոսությանը
Հերթով վարեք երկխոսությունները:
Ուղղեք նրանց սխալները կամ լսեք ուսուցչի ուղղումները Տնային աշխատանք.
Բացեք գիրքը նախկինում. 2, էջ. 46 կարդալ երկխոսության մեջ զույգերով:
Կազմակերպում է տնային աշխատանքների ստուգումը զույգերով:
Վերահսկում է սովորողների երկխոսական հայտարարությունները, ուղղում սովորողների սխալները, անհրաժեշտության դեպքում առաջարկում ուղղել դրանք, ուղղում և բացատրում է սովորողների սխալները։
Անձնական՝ հանդուրժողականության ձևավորում։
Թեմա՝ բարելավում հաղորդակցական մշակույթկոնկրետ ուսումնական իրավիճակում; ստանդարտ հաղորդակցման իրավիճակում երկխոսություն վարելու ունակության զարգացում` պահպանելով նորմերը խոսքի էթիկետ.
Մետաթեմա:
Ուսուցչի և հասակակիցների հետ կրթական համագործակցություն և համատեղ գործունեություն կազմակերպելու և պլանավորելու ունակություն. գործընկերոջը լսելու ունակությունը.
Նախկինում ուսումնասիրված նյութի համախմբում
Ուսուցչի առաջադրանքները. ստեղծել պայմաններ ձևավորման համար՝ նմուշի հիման վրա մենախոսական հայտարարություն կառուցելու համար. ստեղծագործական առաջադրանք կատարելու համար խմբում աշխատելու ուսանողների ունակությունը
Առաջադրանքներ ուսանողների համար. սովորել, թե ինչպես կարելի է մենախոսական հայտարարություն կառուցել նմուշի վրա; սովորել աշխատել խմբով և համատեղ գտնել տվյալ խնդրի լուծումը:
Մեթոդներ՝ աշխատանքի տարբեր ձևեր (անհատական, մուլտիմեդիա տախտակով, հետ թերթիկ); հաջողության իրավիճակի ստեղծում.
Աշակերտների գործունեություն Ուսուցչի գործունեությունը և ՏՀՏ պլանավորված
արդյունքները
Նախադրյալների ընթերցում և ռուսերեն թարգմանում:
աջ կողմում - աջ կողմում
դիմաց - առաջ
ձախ կողմում - ձախ կողմում
մեջտեղում - մեջտեղում
մոտ, ժամը - մոտ, մոտ
on - on
հակառակ - հակառակ
տակ - տակ
միջեւ - միջեւ
ետևում - հետևում, հետևում, հետևում
Նայեք էկրանին և զանգահարեք կատվի գտնվելու վայրը:
Կատուն գնդակի աջ կողմում է:
Կատուն գնդակների միջև է:
Կատուն գնդակի տակ է։
Կատուն գնդակի վրա է:
Կատուն գնդակի հետևում է:
Երեխաները գրատախտակի մոտ ներկայացնում են իրենց դիզայներական աշխատանքները, մանրամասն նկարագրում սենյակները:
Տեղի նախադրյալների օգտագործումը.
նայեք էկրանին. Կարդացեք և թարգմանեք նախադրյալները:
Որտե՞ղ է կատուն:
Այո դու ճիշտ ես.
Խմբային աշխատանք.
Երեխաները բաժանվում են 2 խմբի. Նախօրոք պատրաստվել է 2 թերթ նկարչական թուղթ՝ դատարկ սենյակների պատկերով և նկարներ՝ հյուրասենյակի և ննջասենյակի կահույքի կտորներով։
1. խումբ - «Հյուրասենյակ»
2. Խումբ - «Ննջասենյակ» Անձնական. համատեղ աշխատանք կատարելիս ձեռք կբերի հաղորդակցման փորձ:
Թեմա՝ խոսքում ուսումնասիրված քերականական միավորների ճանաչում և օգտագործում; վարժությունը կատարելիս մոդելի համաձայն գործելու ունակության զարգացում.
Մետա-առարկա. հասակակիցների հետ համատեղ գործունեություն կազմակերպելու ունակության զարգացում; օգտագործել աջակցություն; տարբեր հաղորդակցական խնդիրներ լուծելու համար խոսքի միջոցները համարժեք օգտագործելու ունակություն.
աշխատել սահմանափակ ժամկետում; օգտագործել աջակցություն.
Ուսուցչի առաջադրանքները. տեղեկացնել և բացատրել ուսանողներին իրենց տնային աշխատանքը. որոշել դասում ընդգրկված նյութի յուրացման աստիճանը.
Առաջադրանքներ ուսանողների համար. գրել և հասկանալ վարժությունների իմաստը տնային աշխատանքից. գնահատել իրենց գործունեության արդյունքները դասարանում.
Մեթոդը՝ երկխոսություն
Աշակերտների գործունեություն Ուսուցչի գործունեությունը և ՏՀՏ պլանավորված
արդյունքները
Բացեք օրագրերը և գրեք տնային առաջադրանքները:
Երեխաների պատասխանները.
Երեխաները նշումներ են դնում օրագրում:
Նրանք գնում են տախտակի մոտ և սոսնձում են ճառագայթները:
Աշակերտները հրաժեշտ են տալիս ուսուցչին
Տնային աշխատանք.
Բացեք ամենահարազատը: Ձեր տնային առաջադրանքը հաջորդ դասի համար է՝ պատրաստել փոքրիկ պատմություն ձեր սենյակի կամ նախկինի մասին: 5, էջ. 47.
Ամփոփելով դասը.
1. Դժվարություններ եղե՞լ են դասում:
2. Ի՞նչն էր անսովոր այսօր:
3. Ու՞մ և ինչո՞վ օգնեց դասն այսօր:
Դե, երեխաներ, ձեր այսօրվա գնահատականները 5 և 4 են:
………. ստացեք լավ գնահատականներ!
….. ……ջանացել է, ստանում է 5:
Արտացոլում.
Մեր դասը պետք է ավարտվի: Դուք քրտնաջան աշխատել եք: Մինչ դատավորներն ամփոփում են.
Եթե ​​դասին ձեզ համար ամեն ինչ պարզ ու հեշտ էր, ապա սոսինձով դեղին ճառագայթ կպցրեք արևին։
Եթե ​​դասի ընթացքում դժվարություններ ունեիք և չկարողացաք հաղթահարել առաջադրանքը, կամ ինչ-որ բան ձեզ համար պարզ չէր, ապա կարմիր ճառագայթ կպցրեք արևի տակ:
Շնորհակալություն Դասը ավարտվեց, կարող եք գնալ։ Ցտեսություն, տղաներ և աղջիկներ:
Անձնական՝ տնային առաջադրանք կատարելու նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի անհրաժեշտության գիտակցում
Մետա-թեմա. Ուսանողներին կառաջարկվի հասկանալ տնային առաջադրանքի իմաստը:
Դասի դիմում.
խոհանոց, վարդ, քիթ, Իտալիա, նշան, ամուսնանալ.
[e] ատամներ, գրասեղան, դրել, տուն, տեղական.
ծով, ուրախ, հավ, կարմիր, կանաչ, երգեր
մութ, ատում, մեքենա, մեղք, տորթ, հանգիստ.
[ə] գնդակ, բարձրահասակ, զարդարանք, պատուհան, զգացում, հետաքրքրություն, բազմոց, վերևում։
Ես կիսում եմ փոքրիկ սենյակը քրոջս հետ: Այս սենյակը վերևում է: Մենք ունենք երկու մահճակալ, և իմ մահճակալի մոտ ես փոքրիկ հեռուստացույց ունեմ: Եվ քույրս նույնպես հեռուստացույց ունի իր մահճակալի մոտ: Հայրս խոհանոցում համակարգիչ ունի, բայց ես կարող եմ օգտագործել այն, երբ ուզում եմ:
[e]
համաձայնել համաձայն չեմ

Դասի ամփոփում Անգլերեն Լեզու 4-րդ դասարանում՝ Վ.Պ. Կուզովլևի ուսումնական նյութերի համաձայն՝ օգտագործելով ՏՀՏ տեխնոլոգիաները:

Բաժնի թեման.«Այն վայրը, որն ինձ ուրախացնում է».
Դասի թեման.«Սենյակդ կարգի բերե՞լ ես։ »
Նպատակները:
Ուսումնական:
քերականական խոսքի հմտությունների ձևավորում (հարցական նախադասություններ Present Perfect-ով)
թեմայի վերաբերյալ բառապաշարի հմտությունների բարելավում
լսելու ունակության զարգացում` կոնկրետ տեղեկատվություն ստանալու համար
Զարգացող:
հիշողության և ուշադրության զարգացում
զույգերով աշխատելու կարողության զարգացում
Ուսումնական:
հաղորդակցության մշակույթի, օտար լեզվի նկատմամբ սիրո դրսևորումների և հետաքրքրության ձևավորում
զարգացնել հետաքրքրությունը անգլիախոս երկրների մշակույթն ուսումնասիրելու նկատմամբ
Պլանավորված արդյունքներ.
1. Անձնական:
Զարգացնել ուսումնական գործունեության մոտիվացիան և ձևավորել ուսուցման անձնական իմաստը, տեղյակ լինել նյութի յուրացման աստիճանին.
ձեւը հաղորդակցական իրավասությունշփվել և համագործակցել հասակակիցների հետ

2. Մետաթեմա.
Սովորեք սահմանել ձեր սեփական ուսումնական նպատակները
պլանավորել նպատակներին հասնելու ուղիներ
Կարողանալ սահմանել հասկացությունները, հաստատել պատճառահետևանքային հարաբերություններ
3. Թեմա:
Հարցեր PresentPerfect-ում» թեմայի շրջանակներում ձևավորել լեզվական քերականական և բառապաշարային հմտություններ։
Բարելավեք ձեր խոսակցական հմտությունները

Դասի սարքավորումներՀամակարգիչ, էկրան, տախտակ, մուլտիմեդիա ներկայացում դասի համար PowerPoint ծրագրում, քերականական աղյուսակ Present Perfect Tense

Դասերի ժամանակ.

1. Կազմակերպչական պահ.
Ուսուցիչ. «Բարի լույս բոլորին: Պատրա՞ստ եք սկսել։
Ուսանողներ. «Բարի լույս, բարի լույս:
Բարի լույս ձեզ:
Բարի լույս, բարի լույս:
Մենք ուրախ ենք տեսնել ձեզ»:
Ուսուցիչ. «Ես նույնպես ուրախ եմ քեզ տեսնել: Այսօր ես կցանկանայի սկսել մեր դասը գրատախտակին պատկերված նկարով: Հիմա նայեք նկարին և փորձեք անվանել մեր այսօրվա դասի թեման»։
Ուսանողներ (արտահայտել իրենց մտքերը)
Ուսուցիչ. «Դա միանգամայն ճիշտ է: . «Դուք կարգի բերե՞լ եք ձեր սենյակը»: Գիտեմ, որ սիրում եք օգնել ձեր ծնողներին: Այսպիսով, այսօր դասի ժամանակ մենք կկարդանք, կխոսենք և կխաղանք»:
2. Հնչյունական լիցքավորում:
Ուսուցիչ. «Եկեք սկսենք մեր դասը հնչյունական վարժություններով»

3. Խոսքի տաքացում.
Ուսուցիչ. «Նայեք տախտակին. Սա հայրիկն է և նրա սիրելի հյուրասենյակը: Պատասխանեք հարցին. «Ի՞նչ ունի նա և ի՞նչ չունի սենյակում»:
(Ուսուցիչը հրավիրում է ուսանողներին հիշել նախորդ դասերի բառապաշարը «Տուն, կահույք» թեմայով: hasn * t got) ...)» Այսպիսով, այս կերպ կատարվում է նախկինում ծածկված նյութի ակտիվացումը և համախմբումը):
Ուսուցիչ. «Ճիշտ է. Եվ սա մայրիկն է և նրա սիրելի խոհանոցը: «Ի՞նչ ունի նա և ի՞նչ չունի իր խոհանոցում» հարցին պատասխանեք:
(Աշխատանքը նույնն է ըստ առաջարկվող մոդելի):
Ուսուցիչ:«Դուք շատ լավ եք արել դա: Նկարում տեսնում եք մի փոքրիկ աղջիկ Քեյթին և նրա սենյակը: Դուք պետք է ասեք, թե ինչ ունի նա և ինչ չունի սենյակը»:
(Աշխատեք ըստ առաջարկվող նմուշի)
Ուսուցիչ. «Հիանալի է: Եկեք «կրկնենք կահույքի անունները փոքրիկ բանաստեղծության մեջ»
(Բանաստեղծություններ-պայմանագրերը միշտ դուր են գալիս ուսանողներին տարրական դպրոց. Սլայդի վրա բանաստեղծություն է, ուսուցիչը ռուսերենով կարդում է տողերը, սովորողները անգլերենով տեղադրում են պայմանագրային բառեր):
4. Քերականական խոսքի հմտությունների ձևավորում.
Ուսուցիչ:«Այսօր դուք պարզապես հիանալի եք: երեխաները նայում են? Այս մարդու մոտ ինչ-որ բան կորցրել է.
ուսանողները(բարձրացնում են ձեռքը և ուսանողներից մեկը կարդում է).
«Ես կորցրել եմ իմ բանալին»:
Ուսուցիչ: Ճիշտ. Ո՞ր ժամանակն է օգտագործել տղամարդը մեզ ասելու այս ցենտը:
Ուսանողներ. Present Perfect. (Այս քերականական ժամանակը լուսաբանվել է նախորդ դասերում, ուսանողները գիտեն, թե ինչ է նշանակում Present Perfect և գիտեն, թե ինչպես են ձևավորվում դեկլարատիվ նախադասությունները:)
Ուսուցիչ:Լավ: Կրկնենք, թե ինչպես ձևավորել դեկլարատիվ նախադասություններ ներկա կատարյալ ժամանակով»։

(Ուսուցիչը միացնում է այս քերականական ժամանակը բացատրող տեսահոլովակ: Այս տեսանյութը ներառում է նաև նոր նյութի բացատրություն: Դիտելու ընթացքում ուսուցիչը կանգ է առնում և մեկնաբանում: Այնուհետև նա ցուցադրում է սլայդը գրատախտակին, որը սխեմատիկորեն ցույց է տալիս, թե ինչպես են ձևավորվում հարցական նախադասությունները. Ներկա կատարյալ ժամանակաշրջան):
5. Ֆիզիկական րոպեներ.
Ուսուցիչ:«Ժամանակն է կարճատև հանգստանալու։ Եկեք մի քանի քայլ անենք»

(Երեխաները կատարում են վարժություններ ուրախ երգի համար, և այս տեսահոլովակի մշտական ​​օգտագործումը թույլ է տալիս երեխաներին երգել, քանի որ բառերը հեշտ է հիշել):
6. Խոսքում քերականական նոր երեւույթի կիրառման ավտոմատացում.
Ուսուցիչ՝ «Բաց դասագիրք, օրինակ 1.3, էջ 15. Ուշադիր կարդացեք տեքստը»։
(Ուսանողները կարդում են տեքստը իրենց համար):
Ուսուցիչ:«Եվ հիմա եկեք նորից լսենք Էնդիի պատմությունը այն մասին, թե ինչ է նա արել տանը»:
(Գրատախտակին ցուցադրվում է տեքստով սլայդ, ուսուցիչը այս վարժությունով միացնում է աուդիո ձայնագրությունը (Աուդիո դասընթաց Վ.Պ. Կուզովլևի ուսումնական նյութերին)):
(Լսելուց հետո ուսուցիչն առաջարկում է աշխատանք խոսքում նոր քերականական նյութի օգտագործումը ավտոմատացնելու ուղղությամբ)
Ուսուցիչ:«Ահա որոշ հարցեր, որոնք Էնդիի մայրիկը հաճախ է տալիս Էնդիին: Ինչ են նրանք?
(Գրատախտակին զույգերով աշխատող աշակերտների մոդելն է: Ուսուցիչը կարդում է մի օրինակ: Այնուհետև նա հրավիրում է ուսանողներին աշխատել զույգերով: Այս մոդելում ուսանողները մշակում են հարցական նախադասություններ Present Perfect Tense-ով` օգտագործելով «have» օժանդակ բայը):
Ուսուցիչ: "Աշխատանք զույգերով. Ձեզանից մեկը տեքստում հարցեր է տալիս, մյուսը՝ մի քանի հակիրճ պատասխաններ: Դուք հինգ րոպե ունեք դա անելու համար»:
(5 րոպե հետո ուսուցիչը ստուգում է առաջադրանքը, կարող եք լսել մեկ զույգ մարդկանց, կարող եք առաջարկել պատասխանել յուրաքանչյուր զույգի հարցերին (յուրաքանչյուրը 1 հարց):
Ուսուցիչ«Հիանալի է: Հիմա ես առաջարկում եմ մեկ այլ վարժություն. Էնդին քույր ունի: Մայրիկը հարցնում է նրան, թե ինչ է արել Էշլիի եղբայրը: Նայիր գրատախտակին»:

(Ուրիշ մոդելով սլայդ տախտակի վրա: Ուսուցիչը կարդում է օրինակը` ուշադրություն դարձնելով օժանդակ բայի գործածությանը: Կրկին ուսանողներին առաջարկվում է աշխատել զույգերով):
Ուսուցիչ. «Աշխատեք զույգերով. Ձեզանից մեկը տեքստում հարցեր է տալիս, մյուսը՝ մի քանի հակիրճ պատասխաններ: Դուք հինգ րոպե ունեք դա անելու համար»:
(Առաջադրանքի ստուգումն իրականացվում է այնպես, ինչպես նախորդ առաջադրանքը):
Ուսուցիչ. «Դուք դա շատ լավ եք արել»:
7. Հանգստություն.
(Դասին աշխատելիս աչքերը մեծ սթրես են ապրում, ուստի խորհուրդ է տրվում հանգստի րոպեներ կազմակերպել):
Ուսուցիչ«Հարմար նստեք. փակիր քո աչքերը. Շնչել. Արտաշնչեք: Եկեք ձևացնենք, որ ամառ է: Դուք պառկած եք ավազոտ լողափում: Եղանակը լավ է։ Թեթև քամին փչում է ծովից։ Թռչունները երգում են. Դուք դժվարություններ չունեք: Ոչ մի լուրջ խնդիր: Դուք լուռ եք: Ձեր ուղեղը հանգստանում է: Ձեր մարմնում հանգստություն է: Ոչինչ չի շեղում ձեր ուշադրությունը։ Դուք հանգստանում եք: (Դադար) Ձեր անախորժությունները հեռանում են: Դուք սիրում եք ձեր հարազատներին, ձեր դպրոցը, ձեր ընկերներին: Նրանք նույնպես սիրում են քեզ: Սովորեք գնահատել ամեն լավ բան: Երկիրը լի է հրաշքներով. Դուք կարող եք ամեն ինչ անել: Դուք վստահ եք ինքներդ ձեզ, որ շատ էներգիա ունեք։ Դուք լավ տրամադրություն ունեք։ բացիր աչքերդ. Ինչպես ես քեզ զգում?
(Այս բարդ հանգստի ժամանակ կարող եք միացնել բառերի հետ կապված բնության հնչյունները (ծովի ձայն, ճայերի ճիչ, զեփյուռի շունչ և այլն)
8. Գրելու հմտությունների զարգացում.
Ուսուցիչ՝ «Օր. 1, էջ 59. Ի՞նչ փոփոխություններ են արել Էնդիի հարևանները: Լրացրե՛ք բացերը։ Դուք ունեք հինգ րոպե դա անելու համար »
(Աշակերտները ինքնուրույն կատարում են առաջադրանքը գրավոր: Ավարտելուց հետո առաջադրանքը պետք է ստուգվի: Ուսուցիչն ինքն է ընտրում ստուգման եղանակը.
Բանավոր (բարձրաձայն կարդալ)
Զույգերով (աշակերտները փոխանակում են նոթատետրերը, գրատախտակին ցուցադրվում է ճիշտ պատասխաններով սլայդ):
Յուրաքանչյուր ուսանող ինքն է ստուգում իր աշխատանքը (գրատախտակին ցուցադրվում է ճիշտ կատարված առաջադրանքով սլայդ)
9. Մատների մարմնամարզություն.
(Փոքր տաքացումն օգտագործվում է գրելու ժամանակ մատների մկանային հոգնածությունը վերացնելու համար)
Ուսուցիչ. «Հինգ փոքրիկ պարոններ, որոնք գնում են զբոսնելու: Հինգ փոքրիկ պարոններ Կանգնեք զրույցի համար: Մոտ եկան հինգ տիկիններ, նրանք բոլորը միասին կանգնեցին և սկսեցին պարել։ (5 մատ - պարոնայք, 5 մատ - տիկնայք, նրանք հանդիպում են և սկսում պարել) »:
10. Ամփոփելով դասը. Արտացոլում.
Ուսուցիչ:«Այսօր մենք խոսել ենք…»
Ուսանողներ. (մի քանի կարծիք կազմել) օրինակ՝ «իմ սենյակը, իմ տունը և այլն:
Ուսուցիչ:«Դուք ունե՞ք ձեր սեփական սենյակը:

Ուսուցիչ«Դուք կարգի բերե՞լ եք ձեր սենյակը»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (ես չունեմ*)»
Ուսուցիչ«Դուք ձեր խաղալիքները դրե՞լ եք պահարանում»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (ես չունեմ*)»
Ուսուցիչ«Դուք ձեր անկողինը սարքե՞լ եք»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (ես չունեմ*)»
Ուսուցիչ«Դուք կատարե՞լ եք ձեր տնային աշխատանքը»:
Ուսանողներ. «Այո/Ոչ, ես ունեմ (ես չունեմ*)»
Ուսուցիչ: "Դա գեղեցիկ է."
11. Տնային աշխատանք.
Ուսուցիչ:«Նայեք սև տողին, սա ձեր տնային առաջադրանքն է (AB ex.2, Ex.1.2, p.59. T. 1-6 հարցերը համապատասխանեցրեք A-G պատասխաններին:
Այսօրվա համար այսքանը: Դուք կարող եք գնալ հիմա: Ցտեսություն!"
Ուսանողները:Բարձրացրեք ձեր գլուխը:
ցատկել բարձր:
ձեռքդ թափահարիր
և ասա «Ցտեսություն»: