A tényezők helyének permutációja nem változtatja meg a szorzatot. Mese az orosz matematikáról, egy kedves gazdáról és a hülye vásárlókról. Dobjunk egy barométert a tetőről

útvonalválasztás lecke

Tétel:matematika
Osztály: 2
Az oktatási és módszertani készlet (EMC) neve: „Ígéretes általános iskola»

Az óra témája:"A tényezők permutációja"

Az óra típusa:új ismeretek felfedezése

Az óra helye az órarendszerben 1

Cél:

ismertesse meg a tanulókkal a szorzás kommutatív tulajdonságát; gyakorlati alkalmazásának képességének kialakítása; a szorzás jelentésének megerősítése;

Feladatok:Nevelési:
Fejlesztés:
Nevelési:

gyakorlati alkalmazásának képességének kialakítása; a szorzás jelentésének megerősítése;

fejleszteni a számítási készségeket, az összehasonlítás, osztályozás mentális műveleteit;

a tantárgy tanulmányozása iránti érdeklődésre nevelés, a csoportmunka képessége.

Tárgy UUD:

Szabályozási UUD:

Kommunikatív UUD:

Kognitív UUD:


Személyes UUD:

az óra céljainak tanári segítséggel történő meghatározásának és megfogalmazásának képessége; mondd ki a sorrendet a leckében; kollektív terv szerint dolgozni; a megfelelő értékelés szintjén értékelje egy cselekvés végrehajtásának helyességét;

a feladatnak megfelelően tervezze meg cselekvését; értékelése alapján és az elkövetett hibák jellegének figyelembe vételével megteszi a szükséges kiigazításokat az intézkedésen annak befejezése után; tippeljen

készség meghallgatni és megérteni mások beszédét; közösen állapodjanak meg az iskolai magatartási és kommunikációs szabályokban és tartsák be azokat

képes eligazodni a tudásrendszerében: tanári segítséggel megkülönböztetni az újat a már ismerttől; szerezzen új ismereteket: találjon választ a kérdésekre egy tankönyv segítségével, élettapasztalatai és az órán kapott információk segítségével.

Tervezett eredmények:

A tárgy eredményei:

Tantárgyi eredmények IKT-ban:

Metasubject eredmények:

Személyes találatok:

megérteni, mi a „szorzás kommutatív tulajdonsága”. Rögzítse a szorzás jelentését . Tudjon szöveges feladatokat megoldani. tudjon dönteni kombinatorikus problémák hogy meghatározzuk a két halmaz elemeiből álló párok számát. Az egész vagy a részek megkeresése, olvassa el matematikai kifejezések, egyenlőtlenség, egyenlőség.

tudja meghatározni és megfogalmazni a célt az órán tanári segítséggel; kimondani a műveletek sorrendjét a leckében; kollektív terv szerint dolgozni; a megfelelő értékelés szintjén értékelje egy cselekvés végrehajtásának helyességét; a feladatnak megfelelően tervezze meg cselekvését; értékelése alapján és az elkövetett hibák jellegének figyelembe vételével megteszi a szükséges kiigazításokat az intézkedésen annak befejezése után; tippeljen Szabályozó UUD); képesnek lenni szóban fogalmazza meg gondolatait; meghallgatni és megérteni mások beszédét; közösen állapodjanak meg az iskolai magatartási és kommunikációs szabályokban és tartsák be azokat ( Kommunikatív UUD); tudjon eligazodni tudásrendszerében: tanári segítséggel megkülönböztetni az újat a már ismerttől; szerezzen új ismereteket: találjon választ a kérdésekre egy tankönyv, saját élettapasztalata és az órán kapott információk segítségével (Kognitív UUD).

képes legyen önértékelésre sikerkritériumok alapján tanulási tevékenységek.

Alapfogalmak:

Fogalmak:

Bevezetés a szorzás kommutatív tulajdonságába

Interdiszciplináris kapcsolatok:

Matematika

Erőforrások:

    fő-

további

EMC "Perspektíva Általános Iskola" "Matematika" 2. évfolyam A.L. Chekin, interaktív környezet PeroLogo, dzor, szóróanyag.

Didaktikus
szerkezet
lecke

(az óra szakaszai)

Tervezett eredmények

Tanulói feladatok, melyek végrehajtása a tervezett eredmények elérését eredményezi

Tevékenység
hallgatók

Tevékenység
tanárok

1. szakasz. Idő szervezése.

Cél: tanuló aktiválása

Az oktatási tevékenységekbe való bekapcsolódás feltételeinek megteremtése (motiváció)

1. szakasz. Idő szervezése.

Legyenek képesek közösen megállapodni az iskolai kommunikáció magatartási szabályairól és betartani azokat. (Kommunikációs UUD)

Legyen képes szóban kifejezni gondolatait. (Kommunikációs UUD)

Tanári segítséggel megtalálni a különbséget az új és a már ismert között .(Kognitív UUD)

Legyen képes meghallgatni és megérteni mások beszédét. (Kommunikációs UUD)

Megszólalt már a csengő? (Igen)

Matek óránk van? (Igen)

Készen állsz a leckére? (Igen)

Figyelmesen hallgatod a leckét? (Igen)

Szeretnél valami újat tudni? (Igen)

Szóval mindenki leülhet!

Kezdjük a leckénket. Emlékezzünk az osztálytermi magatartási szabályokra.

Miért kell ezeket a szabályokat mindannyiunknak betartani.

Van matematikánk

Tehát azzal új téma találkozni az egész osztállyal.

Ma minden kétséget kizáróan nyitunk.

A szorzás nagyon fontos tulajdonsága számunkra.

Mindenki legyen óvatos, aktív és szorgalmas.

Új témát szeretnél tudni?

Fogalmazd megÉs vitatkozni magatartási szabályok az osztályteremben.

Figyelj és figyelj.

Magatartás oktatást, felkészíti a tanulókat a munkára. Létrehoz a nevelési-oktatási tevékenységekbe való befogadás belső igényének feltételei.

Motiválja

2.Az ismeretek frissítése.

Cél: megszervezni az egész vagy részek megtalálásának készségeinek aktualizálását;

Próba tevékenységek szervezése a hallgatók számára; tanulók rendezik.egyéni nehézség.

2.Az ismeretek frissítése

(Kommunikációs UUD)

.(Szabályozási UUD)

Legyen képes szóban megfogalmazni gondolatait. (Kommunikációs UUD)

Legyen képes kimondani a leckében szereplő cselekvések sorrendjét, hogy kifejezze feltételezését . (Szabályozási UUD)

(Személyes UUD)

Elülső munka

1. Írja le a mai dátumot.

Mit tud mondani a 12-es számról? (természetes, kétjegyű, páratlan, 1 dec. és 2 egységből áll, szomszédok 11 és 13)

Hogyan kapjuk meg a 12-es számot két egyértékű kifejezés használatával?

Az összeadást helyettesítheti szorzással? Miért7

Olvasd el a kifejezést különböző utak.

1. Mit jelentenek a számbevitelben szereplő egyes tényezők?

2. Olvassa el a szavakat: kifejezés, szorzó, termékérték, összegérték, kifejezés, szorzó.

Milyen két csoportra oszthatók ezek a szavak? (1. csoport - összeadási művelet összetevői, 2. csoport - szorzási művelet összetevői)

3. Számoljunk szóban.

A cicának 4 mancsa van. Hány mancsa van 2 cicának? (8)

Hány füle van 4 kutyának? (8)

Hányszor megy 5 15-be? (3)

Milyen kifejezést kell háromszor felvenni, hogy megkapjuk a 12-es számot? (4)

A libának 2 szárnya van. Hány szárnya van 7 libának?

4. Tekintse át a jegyzeteket. Hogyan nevezheti el őket? (összegek)

12+12+12+12+12 22+22+22

Lehetséges-e az összeadás műveletét szorzással helyettesíteni? Miért? (Igen, a kifejezésekben minden kifejezés azonos)

Egyéni munka.

Cserélje le az összeadást szorzással, és számítsa ki az eredményt.

Dolgozzon információkkal

Részt vesz vita problémás kérdéseket.

saját vélemény.

Munka egymaga

Szervez frontális munkavégzés, feladatokat kínál a szóbeli számítások gyakorlásához

Magába foglalja a diákok megvitatják a problémás kérdéseket.

Szervezd és biztosítsd a feladat végrehajtásának ellenőrzése.

Szervez egyéni munka

3. szakasz. A probléma megfogalmazása. Cél- tételezzük fel, hogy a szorzat értéke nem függ a tényezők permutációjától.

3. szakasz. A probléma megfogalmazása.

Legyen képes szóban megfogalmazni gondolatait. (Kommunikációs UUD)

Tudjon eligazodni tudásrendszerében: megkülönböztetni az újat a már ismerttől. (Kognitív UUD)

Kognitív UUD

Szabályozási UUD

Kognitív UUD

Szabályozási UUD

Nyissa ki a tankönyvet, és olvassa el a lecke témáját. ("A tényezők permutációja")

Mi a lecke célja? (A faktor permutációs tulajdonságának megismeréséhez)

1. Ismerje meg a szorzás tulajdonságát

2. Legyen képes alkalmazni a szorzás kommutatív törvényét

3. Gyakorold a matematikát

Mi segít elérni a lecke célját.

Elmondhatom neked;

Vagy párban fogsz dolgozni, és kihozod magad? (maguk)

Hasonlítsuk össze és találjuk meg két feladat eredményét?

    Hát testnevelés óra, két sorban álltak a fiúk, egyenként 4 fővel. Hány fiú állt két sorban?

2. A lányok 2, egyenként 4 fős oszlopban sorakoztak fel teniszórára. Hány lány állt sorban?

Ön szerint ezek a feladatok különböznek vagy ugyanazok? Válaszolhatunk a probléma kérdésére?

Mi segít a kérdés megválaszolásában?

(Segít, hogy illusztrációt készítsünk a problémához.) Hol készíthetünk illusztrációt? (A Pervologo című műsorban) Mire emlékezzünk? (Ne feledje a számítógéppel végzett munka szabályait.)

A számítógéppel végzett munka szabályai

1) szigorúan kezdje el a munkát,

A tanár engedélyével,

És ne feledd: te vagy a válasz,

Rendelésre az irodában.

2) Ha valahol szikrázik,

Vagy valami füstöl.

Ne vesztegesd az időt -

Fel kell hívni a tanárt.

3) Az egér szeret lenni

A kezek tiszták és szárazak.

Jobb itt nem inni, nem enni,

Hogy ne zavarja a rendet.

4) Ne menjen be nedves ruhában,

Ne nedvesítse meg a kezét sem.

5) Vezetékek, aljzatok, vezetékek

Soha nem szabad megérinteni.

6) Tartsa egyenesen a hátát

60 cm távolságban

A képernyőről ülsz.

7) Ülsz a számítógép előtt,

Ön a kijelzőt nézi.

Nincsenek extra elemek

Nem lehet az asztalon.

8) Dolgoztam, olvastam,

Minden, amire szüksége van, le van írva.

Kikapcsolod a számítógéped

Vegyen le mindent az asztalról.

Kapcsolja be a számítógépet.

Keresse meg a Pervologo mappát az asztalon .

Nyisd ki.

1.Válassza ki a rajzeszközt az eszközök között.

2. Ezután válassza ki a háttereket.

3. Válassza ki az újszülött teknőst az eszköztárból, és helyezze a lapra.

4. Válassza ki a teknős jelmez lapot a parancslapok közül:

5. Kattintson a kívánt öltönyre. (fiúkra és lányokra van szükségünk) A lapon lévő teknősből fiú lesz, majd lány

6. Másoljon annyi elemet, amennyire szüksége van a problémák megoldásához. miközben kiválasztja a bélyeg parancsot

7.Válassza ki az eszközökben új szöveg(A betű)

8. Írja le a kívánt kifejezést.

9. Dőlt szedje a kifejezést, és válassza ki a kívánt betűtípust (20)

10. Válassza ki a kívánt színt (kék)

11.Kattintson az A betűre a jobb alsó sarokban.

12.Ellenőrizze a munkát.

És most önállóan ábrázolja a bal felső sarokban először a fiúkat, akik 4 fős két sorban állnak, a jobb felső sarokban pedig a lányokat.

Párokban dolgozni.

Hasonlítsa össze az illusztrációkat.

Írja fel az eredményt szorzással! 2*4=8(m) és 4*2=8(d)

Milyen következtetést lehet levonni? (a tényezők permutációja nem változtatja meg a termék értékét)

Részt vesz kutatás és praktikus munka

Teljesítsd a tanár által javasolt algoritmus szerint dolgozzon

Párokban dolgozni

Megvalósítani és biztosítani kölcsönös ellenőrzés az együttműködésben, a szükséges kölcsönös segítségnyújtás

Szervez kutatómunka

Magatartás tanulói oktatás.

Tanul dolgozik a Pervologo programban

Becslés a feladat helyességét

4. szakasz.Fizkultminutka.

Kommunikatív UUD

Hagyjuk az asztalokat. Nézze meg és ismételje meg a mozdulatokat (zenei hangok)

Végezzen mozdulatok, erőt és energiát mozgósítanak

Szervez testnevelés perc.

5. szakasz Új ismeretek felfedezése Cél: végrehajtják azt a feltételezésüket, hogy a szorzat nem függ a tényezők sorrendjétől.

Szabályozási UUD

Kognitív UUD

Szabályozási UUD

Legyen képes kimondani az óra cselekvési sorrendjét. (Szabályozási UUD)

Munka a tankönyvvel a 108. oldalon

Nyissa meg a tankönyvet a 108. oldalon.

Olvassa el Mása és Misha párbeszédét.

- Hogyan építette Misha a katonákat?

Mit mondott Masha?

- Melyiküknek van igaza, bizonyítsd be.

A táblán: 5 2 2 5

Vitatható-e, hogy ezeknek a termékeknek az értéke egyenlő? Miért?

Nyissa ki a füzeteit, és írja le a két kifejezés megfelelő egyenlőségét.

5 2 = 2 5

Ellenőrizze ennek az egyenlőségnek az érvényességét az egyes termékek értékének összeadással történő kiszámításával.

5 2 = 5 + 5 = 10

2 5 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10

Kinek van igaza: Másának vagy Misának? Miért? (mindkettőnek igaza van. A termék értéke egyenlő)

Milyen következtetést vont le?

(A termék értéke nem változik a tényezők átrendeződésétől)

Dolgozzon információkkal rajz formájában bemutatva.

Rájön kölcsönös ellenőrzés

Rendelje be együttműködés kölcsönös segítségnyújtás

Fogalmazd meg és indokold meg saját vélemény

Szervez egyéni előadás, véleménycsere

5. szakasz Elsődleges rögzítés.

Keresse meg a kifejezések értékét először a megfogalmazott tulajdonság, majd számítások alapján (a szorzatok összegekkel való helyettesítése)

A matematikai készségek fejlesztése és logikus gondolkodás, következtetési láncokat építeni

Legyen képes szóban és írásban megfogalmazni gondolatait: hallgassa és értse meg mások beszédét ( Kommunikatív UUD, (szabályozási UUD)

Ismét győződjünk meg feltételezéseinkről (felfedezéseinkről).

2., 109. oírásban (2-3 oszlopot készítünk).

Számítsa ki az oszlopban szereplő termékek értékét!

1 sor-2 oszlop

2 sor-3 oszlop

Milyen következtetést lehet levonni?

- Ellenőrizzük feltevéseinket a 109. oldalon található tankönyv szabállyal.

Megerősítették felfedezéseinket?

Teljesítsd feladatokat

Szervez a tanulók új cselekvési módot tanulnak

7. szakasz. A korábban tanultak rendszerezése és megismétlése.

Képes önértékelésre a nevelési-oktatási tevékenység eredményességi kritériuma alapján (Személyes UUD)

Számítógéppel végzett munka (TB)

feladat 2.

Csoportmunka (3 fő)

Teljesítsd feladatokat

Független Alkalmazás információ. Végezzen öntesztet

Visszahívás csoportmunka szabályai

Szervezönálló munkavégzés, önellenőrzés

8. szakasz. A tevékenység tükröződése

Cél: rögzítse az óra új tartalmát; Foglalja össze az órán végzett munkát!

Legyen képes kimondani az óra cselekvési sorrendjét (Szabályozási UUD)

Képes önértékelésre a nevelési-oktatási tevékenység eredményességi kritériuma alapján (Személyes UUD)

Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

Elvégezted az összes feladatot?

Hol használjuk a szorzás új tulajdonságát?

Köszönöm a leckét.

Fogalmazd meg munkád végeredménye

Szervez visszaverődés

Projekt edzés matematika

Tantárgy és tananyagok: matematika 1. évfolyam, tananyagok „Perspektíva általános iskola”.

Az óra témája: Kiegészítés 10-es számmal.

Az óra helye a témában: 1 óra

Az óra típusa: új ismeretek felfedezése.

Cél és várható eredmény: Fedezzen fel egy új összeadási technikát, és használja fel a feladatokban másfajta.

Az óra céljai (tanári tevékenységek):

1. Problémahelyzet kialakítása az új ismeretek felfedezéséhez.

2. Hozzájárulni ahhoz, hogy a tanulók felfedezzék az összeadás új módszerét.

3. A 10-es számhoz való hozzáadáskor elősegítse az új ismeretek tudatos asszimilációját és alkalmazását.

4. Szervezze meg a tanulók tanórán végzett munkájának önértékelését.

Az óra felszerelése: matematika tankönyv 1. osztály (A.L. Chekin), munkafüzet„Matematika kérdésekben és feladatokban” 2. szám (O.A. Zakharova, E.P. Yudina), kártyák

Az óra szakaszai, a tanulók feladatai, tevékenységei

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

    Tanul

problémás helyzet.

Tanuld meg látni a problémát, és találd meg a kivezető utat.

A kifejezések fel vannak írva a táblára.

Srácok, Misha összezavarodott a kifejezések megoldásában, csak egy kifejezést tudott megoldani. Melyik?

És milyen kifejezésekkel nem tudott megbirkózni.

Segítsünk neki.

Miben hasonlítanak ezek a kifejezések?

Miben különböznek?

Találsz egy extra kifejezést? Miért gondolod, hogy felesleges?

Zárd le egy kártyával azt a kifejezést, amelyet feleslegesnek tartasz.

Másával már megoldott ilyen kifejezéseket.

A gyerekek válaszolnak:

abban hasonlítanak, hogy minden kifejezés összeadást tartalmaz.

Abban különböznek egymástól, hogy nem minden kifejezésnek ugyanaz a második tagja.

A második kifejezés felesleges, mert az első tag egyjegyű szám.

Kommunikatív

(gyerekek nyilatkozatai)

2. Célkitűzés.

Határozza meg az óra témáját, tűzzen ki célt, tanulási célokat.

A tanár eltávolítja ezt a kifejezést, és egy megjegyzés marad a táblán:

Nyissa ki a tankönyvet, és olvassa el a lecke témáját. (a téma felkerült a táblára)

Mit kell tenni, hogy megtaláljuk ezeknek a kifejezéseknek a jelentését?

Azt javaslom, hogy a leckében a következő cselekvési módot beszéljük meg:

(a terv a táblán van)

Feladatok: 1) 10+2

Fizminutka.

A gyerekek elolvassák az óra témáját.

Kiegészítés a 10-es számmal.

Fedezzen fel egy új összeadási módszert, és tanulja meg leírni az eredményét.

Nyissa meg az összeadási trükköt a 10-es számmal.

Ismerje meg, hogyan kell helyesen írni a 10-es összeadás eredményét

Gyakorold ezeknek a példáknak a megoldását.

Értékelje a munkáját.

információk keresése és kinyerése)

Szabályozási (célok elfogadása és leckék meghatározása)

Szabályozási (cselekvési tervezés)

3. Új ismeretek felfedezése

Ismerje meg, hogyan adhat hozzá egyjegyű számokat a 10-es számmal.

A megfigyelések általánosításának, következtetések levonásának képességének fejlesztése.

Mi az óra első feladata?

Munka a 32. oldalon található oktatóanyaggal

A tanár felolvassa a feladatot:

Egyszer Misha azt mondta: „Mása, észrevettem, hogy ha összeadja a 10-es számot az egyjegyű 2-es számmal, akkor a 12-es számot kapja, amelyben 1 tíz és további 2 egység van.”

Meg tudnád mondani, hogyan lehet megoldani ezt a példát a modell segítségével?

Mit lehet mondani?

Hány tízes és hány egység az 1-es számban

Ki akarja futtatni a második modellt, és elmondani, hogyan oldja meg a 10 + 5 kifejezést

Mit vett észre a kiegészítés eredményeként?

Miben hasonlítanak és különböznek ezek a példák, és miért?

Hasonlítsa össze a szabályt a tankönyvben leírtakkal.

Jegyezze fel a hozzáadás többi lépését a füzetébe.

Be tudja fejezni az új sémát úgy, hogy a 10-es számhoz bármilyen egyjegyű számot ad?

Fejezd be a kimenetet:

Ha bármelyik számjegyhez hozzáad 10-et, megkapja kétjegyű szám, melyik…

Ellenőrizze következtetésünket a tankönyvben található következtetéssel.

Foglaljuk össze a munkát. Olvass el 1 problémát.

Képesek vagyunk a feladatra? (tegye a v-t a befejezett feladat elé)

Jól sikerült fiúk.

Nyissa meg az összeadási trükköt a 10-es számmal.

A gyerekek bögréket raknak ki a táblára és a füzetekbe. (10 zöld és 2 piros)

1 kifejezés - 10 jelöli zöldben, a második tag - 2 pirossal van jelölve

Összesen 12 kör van.

A 12-es számban = 1 tíz és 2 egység.

A gyerekek is ezt teszik.

Az eredmény kétjegyű számok.

Abban hasonlítanak egymásra, hogy a válaszban az 1-es a tízesek helyén, de abban különböznek, hogy az egységek helyén az első példában a 2-es, a másodikban -5-ös szám szerepel, mert az első példában hozzáadtak egy egyjegyű 2-es számot, a második példában pedig 5-öt.

a tízes helyen az 1-es szám, az egységekben pedig ennek az egyjegyű számnak a számjegye.

A gyerekek olvassák:

Ha egy egyjegyű számhoz hozzáadjuk a 10-es számot, akkor egy kétjegyű számot kapunk, amelyben az 1-es számjegy a tízes, az egyjegyű számjegy pedig az egyesek helyén van.

Szabályozó (az óra céljának megtartása)

Kommunikatív (a gyermekek monológ kijelentései)

kognitív

(logikai megfigyelések, összehasonlítások, következtetések)

Kognitív (információs)

kognitív

(modellezés)

Kognitív (információs)

4. Alakformálás

az önkontrollon alapuló elsődleges készségek

Ismerje meg, hogyan adhat hozzá 10-et.

Tanulj meg nehéz feladatokat elvégezni.

Térjünk át a 2. leckére.

2. számú feladat.

Párokban dolgozni.

Olvassa el a feladatot.

Vegye ki a zsetonokat, és zárja be a megfelelő mennyiséget.

Írd le az összegeket a füzetedbe. Milyen feladatot kell még elvégezni?

Megoldottad az összes összeadási példát a 10-es számmal?

Futtassa a szimulációt.

Vegyél következtetést.

Olvassa el a 2. leckét.

Jól csináltuk a 2. feladatot? (tegye a v-t a befejezett feladat elé)

Mondd el, miért becsülöd magad ennyire?

Milyen feladatot nem végeztünk még el?

2. számú feladat a 31. oldalon lévő füzetben

Olvassa el a feladatot.

1 lehetőség-1 oszlop (1-4 példa)

2. lehetőség 1 oszlop (5-8 példa)

Mi magunk végezzük el a feladatot.

Figyelmesen nézze meg a második oszlop példáit. Mit kell tenni a nyilvántartások helyességéhez?

Mondja el, hogyan uralkodjon magán, amikor hiányzó kifejezéseket ír?

1. lehetőség – 2 oszlop (1–4 példa)

2. lehetőség – 2 oszlop (5–8 példa)

Mondhatjuk, hogy megbirkóztunk a 3. feladattal.

(tegye a v-t a befejezett feladat elé)

A példák egy rejtett táblára vannak felírva. A munka befejezése után a gyerekek önállóan ellenőrzik munkájukat.

1 feltétel: ismerem a kimenetet, amikor a 10-es számhoz hozzáadom

2. kritérium: tudok hiányzó kifejezéseket írni

Ki fogja megmondani, hogyan értékeled magad?

Írd le egy füzetbe mindazokat az összegeket, amelyekben az első tag -10, a második pedig egyjegyű szám.

A gyerekek párban megbeszélik és megoldják a feladatot.

Keresse meg az összeg értékét.

10+1=11, 10+7=17, 10+9=19, 10+4=14

Nem, 2 példa maradt:

A gyerekek 2 piros és 10 zöld kört rajzolnak.

A gyerekek arra a következtetésre jutnak, hogy ezzel az összeadással ugyanazt az eredményt kapjuk.

Igen. (A gyerekek egymás kezét fogják)

Több gyerek beszél a munkaeredményeiről.

Gyakorold ezeknek a példáknak a megoldását.

Töltse ki az üres helyeket, hogy a bejegyzések helyesek legyenek.

Kölcsönös ellenőrzés

Írd le az első vagy a második kifejezést!

Az összeg értéke alapján, a szabály alapján határozza meg, hogy melyik tag a 10-es, és melyik tag egyértékű tag.

A gyerekek kritériumok szerint értékelik magukat.

Kommunikatív (gyermekek nyilatkozatai)

Kommunikatív (kommunikációs)

kognitív

(modellezés)

Szabályozási (ellenőrzési)

Kognitív (jel-szimbolikus és szó szerinti)

Szabályozási (ellenőrzési)

5. Reflexió

Tanuld meg értékelni a munkáját az órán.

Mi volt a célunk az óra elején?

Megbirkóztak az összes feladattal (jól látható)

1. Megtaníthatok egy másik diáknak egy új összeadási technikát.

2. Tudom és tudok hozzátenni a 10-es számmal.

3. Tudom, de kétlem ezeknek a példáknak a megoldását.

Gyerekek beszélnek.

A tanulók önértékelése állítások segítségével.

Szabályozó

(céltartás)

Személyes

(önértékelési képesség az oktatási tevékenység sikerességének kritériuma alapján)

Matematika bemutató óra 2. osztályban

A matematika óra technológiai térképe

osztályban a "Tényezők permutációja" témában

Tétel: matematika Osztály: 2-a

Óra témája : A szorzók permutációja.

Cél: feltételek megteremtése a tanulók eléréséhez oktatási eredményeket:

- személyes: 1) pozitívan viszonyul az iskolához, a tanításhoz; kognitív szükségletek és tanulási motívumok bemutatása; fenntartani a rendet és a fegyelmet az osztályteremben.

2) mutasson figyelmet és türelmet a beszélgetőpartner felé, képes önértékelést végezni tevékenységeiken.

- metatárgy:

Kognitív UUD:új ismereteket szerezni megtalálni a szükséges információkat, feldolgozni az információkat (elemzés, összehasonlítás,) különböző formában bemutatva.

Szabályozási UUD:a tanárral együtt felfedezni és megfogalmazni egy tanulási problémát,meghatározza a munkája célját, értékelje saját és társai eredményét, különböztesse meg a helyesen elvégzett feladatot a helytelentől.

Kommunikatív UUD:figyelni és párbeszédet folytatnimegvédeni a pozíciójátrészt vesz egy csoportos beszélgetésen,működjenek együtt párban, beszéljenek az osztály előtt,

    - tantárgy: megérteni, mi a „szorzás eltolási tulajdonsága”, alkalmazni tudja, megszilárdítani a szorzás műveletének jelentését, kialakítani a fejben történő számolásban a számítási készségeket.

Az óra céljai:

    a tanulók megismertetése a szorzás kommutatív tulajdonságával konkrét példákon keresztül;

    gyakorlati alkalmazásának képességének kialakítása; a szorzás jelentésének megerősítése;

    a matematikai beszéd fejlesztése a vizsgált minta felhasználása alapján; fejleszteni a számítási készségeket, az összehasonlítás, osztályozás mentális műveleteit;

Az oktatás módszerei és formái : Magyarázó és szemléltető jellegű; egyéni, frontális, gőzfürdő.

A tanulók oktatási tevékenységének megszervezésének módszerei: új ismeretek keresése interjúkkal és páros munkával; önálló munkavégzés pedagógiai támogatással azoknak a tanulóknak, akiknek szükségük van rá

Az órák alatt:

Didaktikus szerkezet lecke

(A lecke lépései

Tanári tevékenység

Tevékenység
hallgatók

Tervezett eredmények

1. Motiváció a tanulási tevékenységekhez .

Fogadás: jókívánságok kifejezése a tanulóknak

A csengő mindannyiunkat az órára vitt,

Matek óránk van.

Gondolkodjunk és vitassuk meg.

Ideje elkezdenünk a leckét.

Szeretnél valami újat tudni? (Igen)

Így mindenki leülhet!

Kezdjük a leckénket.

Mindenki legyen óvatos, aktív és szorgalmas.

Nyissa ki a füzeteit, és írja le a dátumot és az órai feladatokat.

Expressz jókívánságok egymás.

Írja le a dátumot, a munka típusát.

Idő szervezése.

Legyenek képesek közösen megállapodni az iskolai kommunikáció magatartási szabályairól és betartani azokat.

Tudásfrissítés.

Nézze meg a numerikus kifejezéseket

(Csúszik)

2 + 2 + 2 + 2

5 + 5 + 55 + 5

6 + 6 + 6

Keresse meg az extra kifejezést.

Miért a harmadik kifejezést választottad?

Mi a közös minden kifejezésben?

Milyen cselekvés helyettesítheti ugyanazon feltételek összegét?

Az összegeket szorzatként fejezze ki, és keresse meg az értékeket.

Ellenőrizze a diáról(csúszik)

Miből áll a munka?

Mi a szorzás eredménye?

Milyen akción dolgozunk?

Keressen egy extra kifejezést.

- a feltételek nem ugyanazok

-szorzás

2*4=8

6*3=18

-A szorzóktól.

- a mű értelme

-Szorzási művelettel

(Kommunikációs UUD)

Tudja kimondani a cselekvések sorrendjét,

spekulál.(Szabályozási UUD)

Legyen képes szóban megfogalmazni gondolatait.(Kommunikációs UUD)

A probléma megfogalmazása. Óra témája.

célmeghatározás

Borítékok vannak az asztalodon. (1. boríték)

Elemezze a boríték tartalmát, ezek közül melyiket ismeri már?

Mitmert neked ismeretlen, új.

Amit tanultunk, azt tudjuk, tedd vissza a borítékba.

És ami új neked, hagyd magad előtt.

Milyen témán dolgozunk?

És mi segít abban, hogy ellenőrizzük a lecke témáját?

Nézzük és hasonlítsuk össze, igazunk van-e.

Határozzuk meg leckénk céljait.

- Mit kell tudnunk?

- Mit fogunk akkor tanulni?

Próbáljuk meg az óra elején felmérni tudásunkat a témában. Majd hasonlítsa össze az eredményt a lecke végén a lecke végén.

Töltse ki az 1. számú borítékban található feladatot!

Ellenőrizze a dián

- tankönyv tartalma

Mi az a szorzó permutáció?

Tanulja meg a szabály alkalmazását különféle feladatok végrehajtása során

Legyen képes szóban megfogalmazni gondolatait.(Kommunikációs UUD)

Tudjon eligazodni tudásrendszerében: megkülönböztetni az újat a már ismerttől.(Kognitív UUD)

A témában szerzett ismeretek elsődleges felmérése

Próbáljuk meg az óra elején felmérni tudásunkat a témában. Majd hasonlítsa össze az eredményt a lecke végén a lecke végén.

Az óra elején mérje fel tudását.

(közlekedési jelzőlámpák)

(Személyes UUD)

Új ismeretek felfedezése.

Most egy kis játékkatonát fogunk játszani. Párban fogunk dolgozni.

Borítékban katonák hevernek az asztalaidon. (2. boríték)

Próbálja meg (párokban) az összes katonát egy 2-es oszlopba rendezni

Mit csináltál7 Ki tud majd a táblánál demonstrálni a tengerészek példáján?

(2. lehetőség: Ha a gyerekeknek nehézséget okoz, nyissa meg a tankönyveket)

Tekintsük azt az illusztrációt, ahol Mása és Misa katonákkal játszik és veszekszik.

Misha elmondja a nővérének, hogy a katonákat 2 sorba rendezte, mindegyikben 5 katonával. De Masha úgy véli, hogy a katonák 5 sorban épülnek fel. Minden sorban 2 katona van. Melyik gyereknek van igaza?

írd le teljes szám katonák alkotás formájábankét út.

- Kijelenthető, hogy a termékek értéke egyenlő lesz?

Milyen jelet tegyünk a munkák közé? Miért?

5*2=2*5

Hogyan ellenőrizheti, hogy ez az egyenlőség igaz?

Mi lepett meg?

Felfedezők vagyunk! Ellenőrizzük, hogy ez az állítás igaz-e más kifejezésekre?

Párban dolgozik katonákkal

Adjon időt a feladat elvégzésére

Magyarázat a táblán.

Gyermekek elmagyarázzák az új anyagot a táblánál

Meghallgatjuk a gyerekek véleményét, és felajánljuk, hogy a zsetonokat úgy rendezzük el, ahogy a katonák állnak

Két gyerek két lehetőséget ír a táblára

Ellenőrizd szóban, és írd fel a táblára: 5 2 És 2 5

-Igen, mert ugyanannyi a katona.

- A szorzók ugyanazok, csak kicserélték őket,

Cserélje ki a szorzást ugyanazon tagok összegére.

Hívhat két diákot a táblához, az egyiket felajánlva a szorzat értékének kiszámításához 5 2, a másiknak - 2 5 (5 2 = 5 + 5 = 10, 2 5 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10).

A szorzók megfordulnak, a termékek értéke megegyezik

Legyen képes kimondani az óra cselekvési sorrendjét.(Szabályozási UUD)

Elsődleges rögzítés.

A tudás alkalmazása

Még egyszer ellenőrizzük feltevéseinket (felfedezéseinket)

Végezzük el a 2. számú feladatot

3 art. - 1 sor

4 szem - 2 sor.

5 szem - 3 sor

Milyen szabályt használt a feladat végrehajtásához?

- Megerősítették felfedezéseinket?

Milyen következtetést lehet levonni?

- Hasonlítsuk össze feltételezéseinket a 109. oldalon található tankönyv szabállyal.

Tudod, hogy a matematikában hogyan nevezik a tényezők permutációját? A szorzás kommutatív tulajdonsága vagy a szorzás kommutatív törvénye.

3. feladat (szóbeli)

2 8 = 8 2

9 4 = 4 9

5 3 = 3 5

8 4 = 4 8

5 9 = 9 5

3 7 = 7 3

Végezze el az 1. és 2. oszlopot - együtt a táblánál.

Cserélje ki a jegyzetfüzeteket a szomszéddal, és értékelje a munkáját (kölcsönös ellenőrzés).

szorzó permutációs szabály

Következtetésük: A tényezők permutációjából a termék értéke nem változik.

Olvasd el a szabályt

Legyen képes szóban és írásban megfogalmazni gondolatait: hallgassa és értse meg mások beszédét ( Kommunikatív UUD, (szabályozási UUD)

Legyen képes szóban megfogalmazni gondolatait. (Kommunikációs UUD

önuralom

Az eredmények értékelése

cselekedeteiket

4. feladat (U-1, 109. o.)

A megszerzett tudás felhasználásával. Végezze el a feladatot egyedül.

- Olvassa el a feladat szövegét. (Keresse meg az első termék értékeit) Hogyan fogunk teljesíteni?(

A táblán szemléltetjük a szóbeli válasz írásbeli végrehajtásának mintáját.

önellenőrzés(válaszok a dián)

Aki kétszer hibázott - 4

Aki 3 hibát vétett - 3

Önálló munkavégzés.

Dolgozhatsz párban

Ha a gyerekek nehezen kérdezik meg a szomszédot!

-A termék értékének megállapításához 5 4 felhasznált

egyenlőség 4 5 = 20.)

5 4 = 4 5 = 20.

A tanulók önállóan találják meg a művek többi jelentését és jegyzetelnek

Értékelje az elvégzett feladatot

Legyen képes kimondani a leckében szereplő cselekvések sorrendjét, hogy kifejezze feltételezését. (Szabályozási UUD)

Legyen képes értékelni a tetteit, a feltételezéseit. (Szabályozási UUD)

A tevékenység tükröződése. Óra összefoglalója

Mi volt a feladat az órán?

Sikerült elérni a célt?

Hol használjuk a szorzás új tulajdonságát?

Ki változtatta meg az eredményeket? Egészítsd ki a mondatokat….

Köszönöm a leckét!

Értékelés közlekedési lámpákkal.

Képes önértékelésre a nevelési-oktatási tevékenység eredményességi kritériuma alapján (Személyes UUD)

Milyen vicces nézni a szar forrongását olyan emberek fejében, akik távol állnak a matematikától, a fizikától, természettudományokáltalánosságban és középiskolai oktatásuk módszereiről.

Ez nekem egy egyszerű probléma ilyen megoldásának tanári „tisztességtelen” értékelésének széles körben elterjedt vitája:

Amikor az emberek ilyen értékelést látnak a fejükben, általában kognitív disszonancia lép fel azzal a ténnyel, hogy a többség, bár intuitív módon, emlékszik arra, hogy a szorzási művelet kommunikatív, azaz. a tényezők helyeinek permutációjától a szorzat nem változik, i.e. a*b = b*a.

De itt meg kell érteni, hogy a tárgyalt probléma a legelemibbek kategóriájába tartozik, amikor a gyermek nemcsak nem ismeri a szorzás tulajdonságait, hanem most találkozott először az összeadásként bevezetett szorzás fogalmával. azonos kifejezésekből.

Tehát matematikai szempontból a probléma megoldásának így kell kinéznie:

2l + 2l + 2l + 2l + 2l + 2l + 2l + 2l + 2l = 2l * 9 = 18l

A tényezők sorrendje pedig valóban fontos a szorzás működésének megértéséhez. És ez nem a kortárs orosz metodisták szeszélye. Ezt írták a matematika tankönyvekbe 130 évvel ezelőtt: 42. § Mi a szorzás. A szorzás hasonló kifejezések összeadása. Ebben az esetben a tagként ismétlődő számot szorzónak nevezzük (megszorozzuk), azt a számot pedig, amely megmutatja, hogy hány ilyen azonos tagot vettünk fel, szorzónak.(Kiselev, első kiadás 1884).

Ugyanerről írtak a múlt század eleji kommunista tankönyvek (State pedagógiai intézetőket. Herzen, I. N. Kavun, N. S. Popova, "A számtantanítás módszerei. Tanároknak Általános Iskolaés a pedagógiai főiskolák hallgatói". Jóváhagyta az RSFSR Oktatási Népbiztossága, 1934):

Nyilvánvaló, hogy a tanuló által javasolt megoldás azt mutatja, hogy nem értette a szorzási művelet lényegét, amit a tanár megfelelően értékelt.

Még ha feltételezzük is, hogy a zseniális diák maga is sejtette (sőt tudott) a szorzási művelet kommunikatív voltáról, döntése akkor is téves. A lényeg az, hogy ha a megoldásba azt írta:

akkor a válasz helyes lenne. Azonban a literek, mint dimenziók, hiányoznak az egyenlet bal oldalán, és a semmiből jelennek meg a jobb oldalon. Rögzítse ugyanazt

ráadásul helyes, annak ellenére, hogy a bal oldali részben hiányzik az (n) dimenzió, mert ezt a dimenziót a probléma kezdeti feltételei alapján elhagyjuk, ami azt jelenti, hogy a válasz dimenziója megegyezik a szorzó dimenziójával, amely mindig az első.

Egyébként a méretek félreértése szomorú következményekkel jár felnőttkor. Olvass egy dühös opust biglebowsky aki önelégült mosollyal őszinte hülyeségeket ír, kiszámolja azt a távolságot, amelyet az autó 2 óra alatt tett meg 60 kilométeres óránkénti sebességgel: S = 60km/h * 2h = 120km/h. Ezután emlékezünk fizikai jelentése probléma, és dobja el a „/h” megoldás végét.

Az ilyen írástudatlanok pedig, akik nem jártasak az elemi matematikában és fizikában, lehetségesnek és elfogadhatónak tartják a gyerekek matematika alapjaira tanító másfél évszázados módszereinek szidását.

Sőt, ők maguk (igen, ti is) a szorzást tanulták az iskolában kellő időben. A Szovjetunióban minden iskola számára egy tankönyv volt, és ebben volt fontos a szorzási művelet vizsgálatának tényezőinek sorrendje. És ugyanígy lejjebb vitték a faktorok átrendeződését, hiszen ez a tanuló félreértését mutatta a szorzási művelet lényegével kapcsolatban, és a faktorok egyszerű kiválasztásáról tanúskodott, a jelenségek lényegének megértése nélkül.

Egy másik dolog, hogy később, a szorzás törvényeinek tanulmányozása és a szorzási művelet kommunikatív voltára vonatkozó ismeretek megszilárdítása után a szorzók helyes megírásának készsége szükségtelenné válik és elfelejtődik. De ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a megfelelő méretről. Végül a fizika minden további tanulmányozása ezen alapul.

Általában egy egyszerű gondolatot akartam közvetíteni. Ha valaki nem érti, amit a tanár mond neki, akkor az általában nem a tanár hibája, hanem az illetőnek vannak problémái.

Meghatározás. A szorzás egy olyan művelet, amelynek eredményeként megtaláljuk az azonos tagok összegét. Szorozni szám A számonként b az összeg megtalálását jelenti b kifejezések, amelyek mindegyike egyenlő a.

A szorzott számokat faktoroknak (vagy szorzóknak), a szorzás eredményét pedig szorzatnak nevezzük.

Nál nél szorzás természetes számok a termék mindig pozitív szám. Ha az egyik tényező 0 (nulla), akkor a szorzat 0. Ha a szorzat nulla, akkor legalább az egyik tényező 0.

Ha a két tényező közül az egyik egyenlő 1-gyel (egy), akkor munka egyenlő a második tényezővel.

  • Például:
  • 5 * 6 * 8 * 0 = 0
  • 132 * 1 = 132

A szorzás törvényei

asszociációs jog

Szabály. Ha két tényező szorzatát meg szeretné szorozni a harmadik tényezővel, az első tényezőt megszorozhatja a második és harmadik tényező szorzatával.

  • Például:
  • (7 * 6) * 5 = 7 * (6 * 5) = 210
  • (a * b) * c = a * (b * c)

eltolási törvény

Szabály. A tényezők átrendezésével a szorzat nem változik.

  • Például:
  • 7 * 6 * 5 = 5 * 6 * 7 = 210
  • a * b * c = c * b * a

elosztási törvény

Szabály. Egy szám összeggel való szorzásához megszorozhatja ezt a számot mindegyik kifejezéssel, és összeadhatja a kapott szorzatokat.

  • Például:
  • 7 * (6 + 5) = 7 * 6 + 7 * 5 = 77
  • a * (b + c) = ab + ac

Az elosztási törvény a kivonásra is vonatkozik.

  • Például:
  • 7 * (6 — 5) = 7 * 6 — 7 * 5 = 7

A szorzás törvényei tetszőleges számú tényezőre érvényesek numerikus vagy szó szerinti értelemben. A szorzás eloszlási törvénye arra szolgál, hogy a közös tényezőt a zárójelekből kivesszük.

Szabály. Az összeg (különbség) szorzattá alakításához elegendő a tagok ugyanazt a tényezőjét zárójelbe tenni, és a fennmaradó tényezőket zárójelbe írni összegként (különbségként).