Logopédus tanár technológiai térképe fgos szerint. Egyéni logopédiai óra technológiai térképe „Hang automatizálása. Logopédiai óra vázlata

útvonalválasztás Egyedi logopédiai foglalkozás idősebb óvodásnak a hangkiejtés javítására.

Cél: az R hang automatizálása szavakban és mondatokban (mássalhangzók összefolyásával).

korrekciós-fejlesztő:
- helyes kiejtés;
- a párbeszédes beszéd korrekciója, fejlesztése teljes mondatos válaszképzésen keresztül;
- a hallás korrekciójára, fejlesztésére, ill vizuális észlelés;
- fejleszteni a kezek finommotorikáját;
- fejleszteni az általános motoros készséget, a beszéd és a mozgás összehangolásának képességét;
- fejleszti a figyelmet, a memóriát, logikus gondolkodás;
- az önuralom készsége, a kitartás.

nevelési:
– a szókincs pontosítása és bővítése a „Vad állatok”, „Szocsi olimpia”, „Téli sportok” témakörökben;
– a „Téli sportok” témában szerzett ismeretek rendszerezése, általánosítása.

nevelési:
- az órák iránti érdeklődés felkeltése;
- önállóságra nevelni;
- az előnyök tiszteletére nevelni.

egészségmegőrző:
- a gyermek fokozott fáradtságának figyelembevételével megtervezni az anyagmennyiséget;
- figyelje meg a gyermek helyes leszállását;
– hozzájárulnak a kedvező pszichológiai légkör megteremtéséhez;
– váltakozva statikus és dinamikus feladatok között.

Felszerelés: számítógépes bemutató „Téli sportok”; játékok - olimpiai kabalák (nyuszi, fehér medve, leopárd); állatokat ábrázoló tárgyképek (tigris és tigris, hód és hód, kobra és kobra, zebra és zebrák, gepárd és gepárd, vakond és vakond, leopárd és leopárd); kép "hófúvás"; telekképek: műkorcsolya, snowboard, síugrás, síelés, curling, jégkorong, bob, biatlon, 8 kép cédrus képével; „Olympic Leopard” képrejtvény (a fenti állatok testrészeinek képei az egyes részek hátoldalára vannak ragasztva); mutató; téma képek a kézikönyvből Kashe G.A.

Az óra előrehaladása

A színpadi munka típusai. A tanár tevékenysége. Gyermek tevékenység. Milyen feladatokat oldottak meg a feladat során
1. Szervezési mozzanat.

1.1. Pszichológiai hangulat.

Pszichogymnasztika. A tanár megkéri a gyermeket, képzelje el, hogy különböző állatokká változhat. Aztán azt javasolja, hogy változzon először tigrissé, és fenyegetően morogjon; majd a macskának. A cica ravasz, meglátta a tejfölt az asztalon, felugrott és dorombol. A logopédus felajánlja, hogy ábrázolja, ahogy a macska dorombol, nyalja az ajkát. A tanár beszámol arról, hogy a gazdi befordult és megharagudott a macskára, és elhajtotta: "Csss!" Megkéri a gyereket, mutassa meg, hogyan űzte el a gazdi a macskát. A gyerek előad Hozzájárul

jó teremtése

kellemes pszichológiai légkör.

1.2. Bevezető-szervezési szakasz.
Beszélgetés. A logopédus kideríti, sejtette-e a gyerek, milyen hanggal fogunk ma tovább dolgozni? A gyerek a felelős Szervezd meg a gyereket.

Készítse fel gyermekét a tevékenységre.

2. Főszínpad.

2.2. Házi feladat ellenőrzése.

A tanár ellenőrzi házi feladat az R hang témában szótagokban és mássalhangzók összefolyásával rendelkező szavakban megkéri a gyermeket, hogy ejtse ki a megadott témában szereplő szavakat. Minden helyesen kiejtett szóhoz a logopédus színes zsetont ad a gyermeknek. A gyermek kiejti a szavakat. Találja meg a hang helyes kiejtését

Р a mássalhangzók összefolyásával rendelkező szótagokban és szavakban

2.2. Tudásfrissítés.
Rejtvények megfejtése.

Képek bemutatása.

A tanár felkéri a gyermeket, hogy hallgassa meg és találja meg a rejtvényt. A logopédus arra kéri a gyermeket, hogy nézze meg a számítógép monitorán a téli sportokról készült képeket, és nevezze meg azokat. Aztán megtudja, kik a szocsi olimpia kabalafigurái, milyen sportágat szeret a Leopárd. A gyermek kitalálja a rejtvényt, megnézi a képeket és megnevezi a téli sportokat.

Aztán eszébe jut, kik a szocsi olimpia kabalafigurái, azt válaszolja, hogy Leopard hegymászó, ő snowboardos.

Vonja fel a figyelmet és keltse fel a gyermek érdeklődését az óra iránt.

Frissítse tudását a témában.

2.3. Bevezetés a témába. Új anyagok tanulása.
Gyakorlat. A tanár tájékoztatja a gyermeket, hogy ma kalandjai lesznek az olimpiai leopárddal, amelyek során tovább tanulja az R hang kiejtését. A gyermek emlékszik, hogyan kell helyesen kiejteni az R hangot. Határozza meg, hogy a gyermek milyen mértékben asszimilálja az R hang helyes kiejtését.
Magyarázat. A logopédus elmondja a gyereknek, mi történt a Leopárddal a hegyekben.

Aztán beszámol arról, hogy különböző állatok jöttek a Leopárd segítségére. De erős havazás kezdődött, és minden állatot hó borított.

A gyerek hallgat. Alkoss ötleteket a jövőbeli tevékenységekről.
Didaktikus játék. A tanár megmutatja a „hófúvás” képet, és megkéri a gyereket, hogy nézze meg és nevezze meg, mely állatok vannak a hó alatt. Minden szóhoz a gyermek egy állat képét kapja. A gyermek elvégzi a feladatot, megismétli a szavakat a logopédus után (tigris és tigris, kobra és kobra, hód és hód, gepárd és gepárd, leopárd és leopárd, zebra és zebrák, vakond és vakond). Gazdagítsa a szótárt a következő témában: „Vad állatok”

Az oktatási készség erősítése többes szám főnevek.

Gyakorold az R hang helyes kiejtését a mássalhangzók összefolyásával rendelkező szavakban.

Ujjtorna "Beasts".
Gyakorlat. A logopédus felkéri a gyermeket ujjtorna gyakorlat elvégzésére. Finommotoros készségek fejlesztése.
Dinamikus szünet. Beszéd-motoros ritmus.
Gyakorlat. A tanár megkéri a gyermeket, hogy végezzen mozdulatokat a P hang és egy másik mássalhangzó összefolyásával járó szótagok kiejtése közben. A gyerek végzi a gyakorlatot. Hozzájáruljon az általános fáradtság megszüntetéséhez.

Pin helyes kiejtés R hang mássalhangzók összefolyásával rendelkező szótagokban. fejleszti a fonémikus érzékelést, az általános motoros készségeket.

2.4. A tanult anyag konszolidációja.
Didaktikus játék. A logopédus felkéri a gyermeket a „Kind Animals” játékra, és elmagyarázza a játék szabályait: az állatok R hangot adnak a Leopárdnak és megváltoztatják a nevüket, de a Leopárd nem akarja ártani a barátainak, és visszaadja nekik az R hangot. A gyermek elvégzi a feladatot, hív

állat új névvel, kihagyva az R hangot, majd beillesztve az R hangot a helyére.

A nyelvelemzés és szintézis funkciójának fejlesztése.
Didaktikus játék. A tanár felajánlja, hogy más módon is segít a Leopárdnak: egy nyomvonalat fektet le a hegy lábához, ahol az elveszett hang található.

De hatalmas cédrusok nőttek az út mentén. Minden cédrus mögött telekképek rejtőztek téli sportokkal. A logopédus elmagyarázza, hogy csak azt a sportot kell kiválasztania, amelynek nevében a P hang hallható, és helyesen kell kiejteni a mondatokat.

A gyermek elvégzi a feladatot.

A logopédus mondatok után ismétlődik a kiválasztott képeken

Automatizálja az R hang kiejtését mondatokban.

Passzív és aktív szókincs gazdagítása a témában.

2.5. A tudás és készségek ellenőrzése.
Önálló munkavégzés. A tanár megkéri a gyermeket, hogy állítson össze egy "olimpiai leopárd" képet - rejtvényt, miközben figyelembe kell venni hátoldal minden részletre találd ki, milyen állat rejtőzik ott, és nevezd el. A gyermek elvégzi a feladatot, P hanggal ejti ki az állatok nevét (mássalhangzók összefolyásával rendelkező szavak). Az anyag asszimilációs szintjének szabályozása.
3. A lecke összefoglalása.

3.1. A tevékenység értékelése.

Felmérés. Értékelés. A logopédus felkéri a gyermeket, hogy emlékezzen, milyen „kaland” volt az órán, és milyen hangot tanult meg kiejteni.

Ezután értékeli a gyermek munkáját, és átadja neki az "olimpiai leopárd" talizmánt.

A gyermek válaszol, hívja a hangot, tisztázza a hang helyes artikulációját. Foglalja össze az óra témáját! Memória fejlesztése. Értékelje a gyermek tevékenységét az osztályteremben.
3.2. Házi feladat.
Magyarázat. A tanár elmagyarázza a gyereknek a házi feladatot a kézikönyvben tárgyalt témában

"R születésnapja".

A gyerek kap házi feladatot. Erősítse meg otthon a leckében tárgyalt témát.

Bibliográfia

  1. Baskakina I.V., Lynskaya M.I. Születésnapi R. Logopédiai játékok. - M. Iris-press. 2013.
  2. Peregudova T.S. , Osmanova G.A. Hangokat vezetünk be a beszédbe. Kártyamutató a hangok automatizálásához [P], [Pb]. - Szentpétervár. KARO. 2007.
  3. Pozhilenko E.A. A hangok és szavak varázslatos világa. - M. Vlados.1999
1. Artikulációs gimnasztika gyakorlatokat hajtanak végre: „Palacsinta”, „Büntesd meg a szemtelen nyelvet”, „Repülőgép”, „Finom lekvár” 2. A hang artikulációs mintázatának tisztázása

Milyen pozíciót foglalnak el az ajkak, amikor kiejtjük az "L" hangot?

3. Elszigetelt megnyilatkozás hang.

Mutasd meg, hogyan kell helyesen kiejteni ezt a hangot.

Kürt hosszú ideig L-L-L

Mondja hirtelen, hogy L, L, L.

Hangautomatizálási munka

L: Térjünk vissza a téli mesénkhez.

"Az öreg jávorszarvas hívja az állatokat

Hé, ide! Siess, siess!
Elfelejtetted? Mert ma
Újévi ünnep lesz!

L: Ahhoz, hogy ezek a lakók a tisztáson találják magukat, több feladatot is el kell végezned.

a) automatizálás szótagokban

L: Ahhoz, hogy ez az állat vágtasson, meg kell ismételned a szótagokat utánam:

LA-LA-LA AL-AL-AL

LO-LO-LO OL-OL-OL

LU-LU-LU UL-UL-UL

LY-LY-LY YL-YL-YL

b) automatizálás szavakban és mondatokban

A logopédus bemutatja a szeretet figuráját

L: Tudod ennek az állatnak a nevét?

(Egy menyét nagy képe jelenik meg a képernyőn)

menyét- fehér színű kis ragadozó állat.

L: Egy menyét kell a fa bal oldalára helyezni. A gyermek veszi a figurát, és megjegyzéseket fűz a tetteihez - A MENYÉTÉT A FÁTÓL BAL OLDALRA HELYEZTEM.

L: Ahhoz, hogy ezek az erdőlakók megjelenjenek a tisztáson, rejtvényeket kell megfejtened:

Ki fázik télen

Bolyongva dühösen, éhesen... ( farkas)».

L: Tedd a farkast a fa elé. A gyerek megjegyzi A FA ELÉRE TESZTEM A FARKAST

L: És miért jött a farkas?

D: síelés

"Állandóan kopog

A fák ki vannak vájva

De nem bántanak

Csak gyógyít... (harkály)».

L: És hogyan gyógyítja a fakopáncs a fákat?

L: Ültess egy harkályt a fa alá. A gyerek megjegyzi FAKAPCSOT ültettem egy fa alá.

L: És ez az erdő lakója ujjjátékot akar játszani veled

c) Fejlesztő munka finom motoros készségek ujjait

A torna után a logopédus bemutatja a figurát siketfajd

L: Ki az? (ha a gyerekek nehezen tudnak válaszolni, a logopédus hívja magát)

Ez egy siketfajd. Tudod miért hívják így? ! Siketet – a „süket” szóból. Azért hívják így, mert amikor elkezdi énekelni a dalát, megsüketül, és nem hall hangokat. Amikor megáll, újra hallani kezd. Ültess el egy siketfajtát a fa jobb oldalára.

R: A FÁTÓL JOBBRA ÓRACSÖRLŐT ültettem.

d) A gráf-motoros készségek fejlesztésére irányuló munka

L: És ez a kis állat nagyon szeretné, ha megrajzolnád a portréját.

(a gyerekek borítékokat kapnak, amelyekben különböző összetettségű feladatok vannak.

1) matematikai preferenciákkal rendelkező gyermek számára :

mókus körvonal, vékony szaggatott vonallal, amelyet szigorúan a vonal mentén kell körbeírni és számokkal összekötni (egyszerű lehetőség)

pontról pontra rajzolja meg a mókus kontúrját, követve digitális rejtjel(nehéz lehetőség)

2) művészi képességekkel rendelkező gyermek számára:

egy mókus kontúrja, vékony pontozott vonallal, amelyet szigorúan a vonal mentén kell körbeírni (egyszerű lehetőség);

vékony szaggatott vonallal készült mókuskörvonal hiányzó elemekkel (összetett opció)

L: Kit kaptál?

D: mókus

e) A beszéd grammatikai szerkezetének fejlesztésére irányuló munka.

L: A mi mókusunk nagyon szeszélyes. Meghív, hogy játssz vele újra, és nevezd meg a tisztás összes lakóját, mintha sokan lennének.

D: Moose - jávorszarvas - sok jávorszarvas
Menyét - menyét - sok menyét
Harkály - harkály - sok harkály
siketfajd - siketfajd - sok siketfajd
Farkas - farkasok - sok farkas
Fehérje - fehérje - sok fehérje.
L: Tedd csonkra a mókust

R: CSÖNKRE ültettem MÓKUSZT

e) Munka a hangelemző készség kialakításán

Határozza meg, melyik séma illik az egyes állatok vagy madarak nevéhez:

  • A szó eleje - menyét, jávorszarvas
  • A szó közepe - farkas, mókus, siketfajd
  • A szó vége - harkály

e) A hang tiszta kiejtésének gyakorlása tiszta beszédben

L: Nézd, az újévi fa nevében is van „L” hang. Mondjunk valamit róla. A következő kifejezéseket ajánlom:

Egyéni és kórusi kiejtés:

„LU-LU-LU – a karácsonyfa körül vagyunk a bálon
LO-LO-LO - a karácsonyfánk meleg
LA-LA-LA - a karácsonyfánk kicsi
LY-LY-LY - tapostuk a padlókat.

L: Most van hátra a karácsonyfa díszítése, és az állatok mesés ünnepet kezdenek.

(Megszólal az újévi dallam)

L: Búcsúzunk el kis állatainktól, madarainktól, és kívánjunk nekik boldog új évet.

  • Metatárgy:

Szabályozási UUD

Kommunikatív UUD:

  • Auditív üzenettel végzett munka
  • Párbeszéd logopédussal

Személyes UUD

Szakasz

Tanári tevékenység

én

Szia Pasha!

Emlékeztetem a beszédszabályra: "Ma így játszunk - mindig röviden válaszolunk, nem sietünk a beszéddel, többet gondolkodunk, csendben vagyunk."

Ma egy utazásra indulunk. És hol - a rejtvény kitalálásával megtudhatja:

A zöld ház mindig nyitva van

Faragott tető fedi.

Tele van mesékkel és csodákkal -

Mi ez? Ez... (Erdő)

II

  1. Kikapcsolódás

A szempillák lemennek.
A szemek csukva vannak.
Nyugodjunk békében. (2 alkalommal)
Varázslatos álommal alszunk el.
A kezünk pihen.
A lábak is pihennek.
Pihenő. elaludni. (2 alkalommal)
A nyak nem feszült
És ras-sla-a-ab-le-na.
Az ajkak kissé szétnyílnak.
Lélegezz könnyedén. sima. mély.
A feszültség elmúlt.
És az egész test ellazul. (2 alkalommal)
Most süt a nap.
A kezünk meleg.
Most már jobban süt a nap.
A lábunk meleg.
Lélegezz könnyedén. sima. mély.
Az ajkak melegek és petyhüdtek
De egyáltalán nem fáradt.
Az ajkak kissé szétnyílnak.
Minden csodálatosan pihentető. (2 alkalommal)
Értjük mi az.
A nyugalmi állapot. (2 alkalommal)"

hosszú szünet

"Nyugodtan pihentünk,
Varázslatos álommal aludtak el.
Jót tesz nekünk a pihenés!
De ideje felkelni!
Szorosan ökölbe szorítjuk a kezünket,
Magasabbra emeljük őket.
Nyújtsd! Mosoly!
Mindenki nyissa ki a szemét és álljon fel!”

Milyen zene szólt?

Hol él a farkas? (az odúban)

Hol él a róka? (a lyukban)

Hol él a mókus? (az üregben)

7. Su-jok terápia

Volt egy sündisznó (mutatjuk a masszázslabdát). Szúrós volt (fogja meg a jobb, majd a bal kéz tenyerét).
Egyszer elment sétálni (körbe gurulunk a tenyerünkön). A tisztáshoz ért, meglátott egy rövid utat és végigfutott rajta (tenyérről kisujjra gurult, vissza), visszatért a tisztásra (körbe gurult a tenyerén), újra átfutott a tisztáson (tenyérek között körbegurult), észrevette a folyót, végigfutott a partján (a gyűrűsujj mentén gördült), ismét visszatért a tisztásra (a tenyerek között), ült a nap közepén, megpihent, fűrészelt. visszatért a tisztásra, és meglátott egy dombot, úgy döntött, hogy felmászik oda (enyhén emelje fel a mutatóujját (csúsztassa), és hajtsa végig a labdát). Aztán a sündisznó legurult, és ismét a tisztáson kötött ki (körben mozgott a tenyerében), meglátott egy fát és megkerülte (a hüvelykujj körül gurulunk, felemelve).
A sündisznó felforrósodott, a pofáját kinyújtotta a hűvös szellő felé.
Légzőgyakorlatok: Lélegezzen be az orron keresztül, fújja ki a tenyerébe, ismételje meg 2-szer.
Nyissa ki a labdát, és vegye ki a masszázsgyűrűt. Felváltva tesszük a vezető kéz minden ujjára, többször fel-le mozgatva.
A sündisznó olyan vidáman sétált az erdőn keresztül, hogy észre sem vette, mennyire besötétedett. Eljött az este. Megelégedve a sétával, hazamegy (zárja be a labdát, gurul a tenyerek között).

8. Játék, írja le az állatot.

Milyen farkas? (gonosz, szürke)

IIIszínpad. fényvisszaverő

Kivel találkoztál az erdőben?

A dokumentum tartalmának megtekintése
"A logopédiai óra technológiai térképe a dadogás leküzdésére a rövid válaszok szakaszában"

Logopédiai óra technológiai térképe a dadogás leküzdésére a rövid válaszok szakaszában

Tantárgy:"Séta az erdőben"

Javító program alapján iránymutatásokat Harutyunyan L.Z.

Az óra típusa:Óra az ismeretek általánosításáról és rendszerezéséről

Osztály típusa: Egyedi

Diák életkora: 4 év

Logopédiai következtetés: OHP III, dysarthria. Közepes súlyosságú artikulációs-légzési dadogás, lokalizáció nulla fokú rögzítés.

Az óra célja: a folyékony beszéd készségének automatizálása a rövid válaszok szakaszában a lexikális témában: "Az erdő vadon élő állatai"

Feladatok:

    automatizálja a folyékony beszédkészséget a rövid válaszok szakaszában

    a relaxációs készség megszilárdítása;

    elképzelések bővítése az erdő szépségéről, erdeink vadállatairól (megjelenés, viselkedés, kölykök);

    hozzájárul a megnyúlt beszédkilégzés, a lágy hangátvitel, a tempó- és ritmusérzék, valamint az intonáció kifejezőképességének fejlesztéséhez.

Tervezett eredmények:

Tantárgy:

    A folyékony beszédkészség automatizálása a rövid válaszok szakaszában

    Erdőink állatvilágával kapcsolatos ismeretek felfrissítése

    Metatárgy:

Szabályozási UUD

    A játékterv követésének képessége

    Képesség irányítani a tetteit

Kommunikatív UUD:

    Auditív üzenettel végzett munka

    Párbeszéd logopédussal

Személyes UUD

    A kölcsönös segítségnyújtás érzésének kialakítása

    A hang-, légzés- és beszédmunka folyamatába való bekapcsolódás aktivitásának és motivációjának kialakítása

Szakasz

Tanári tevékenység

Gyermek tevékenységek

énszínpad. Motiváció a tevékenységre

Szia Pasha!

A mai órán sok vendég-tanár látogat el. Mosolyogjunk és köszönjünk!

Emlékeztetem a beszédszabályra: "Ma így játszunk - mindig röviden válaszolunk, nem sietünk a beszéddel, többet gondolkodunk, csendben vagyunk."

Ma egy utazásra indulunk. És hol - a rejtvény kitalálásával megtudhatja:

A zöld ház mindig nyitva van

Faragott tető fedi.

Tele van mesékkel és csodákkal -

Mi ez? Ez... (Erdő)

Hová megyünk ma veled?

De az utazás előtt egy jót kell pihennünk, és erőt kell gyűjtenünk.

Üdv.

Találja ki a rejtvényt

Szabályozási UUD

IIszínpad. Szervezési és kereső tevékenység

    Légzőgyakorlat "labda"

Először is emlékezni fogunk arra, hogyan tanuljunk meg helyesen lélegezni. Fújja fel és engedje le a ballont a gyomorban.

    Kikapcsolódás

Csukd be a szemed és hallgasd a hangokat:

A szempillák leesnek...
A szemek lecsukódnak...
Nyugodjunk békében... (2 alkalommal)
Varázslatos álommal alszunk el...
A kezünk pihen...
A láb is pihen...
Pihenj... aludj el... (2 alkalommal)
A nyak nem feszült
És ras-sla-a-ab-le-na...
Kinyílnak az ajkak...
Lélegezz könnyedén...egyenletesen...mélyen...
A feszültség elmúlt...
És az egész test ellazul... (2-szer)
most süt a nap...
A kezünk meleg...
Most már jobban süt a nap...
Meleg a lábunk...
Lélegezz könnyedén...egyenletesen...mélyen...
Az ajkak melegek és petyhüdtek
De egyáltalán nem fáradt...
Kinyílnak az ajkak...
Minden csodálatosan pihentető... (2 alkalommal)
Értjük mi...
A nyugalmi állapot... (2 alkalommal)"

hosszú szünet

"Nyugodtan pihentünk,
Varázslatos álommal aludtak el...
Jót tesz nekünk a pihenés!
De ideje felkelni!
Szorosan ökölbe szorítjuk a kezünket,
Magasabbra emeljük őket.
Nyújtsd! Mosoly!
Mindenki nyissa ki a szemét és álljon fel!”

Milyen zene szólt?

Levelet kaptunk. Kitől?

Arra kérnek, hogy segíts nekik: az összes állat elvesztette a babáját, és nem találja meg őket. Tudunk segíteni az állatokon?

Aztán megyünk az erdőbe. Nézd, vannak ösvényeink az erdőbe. Válassza ki azt az utat, amelyen járni fogunk.

Így hát bementünk az erdőbe. És akkor találkozunk az első állattal, ki az? (mezei nyúl)

3. A nyúl nagyon éhes, segíthetünk neki élelmet találni?

4. Elindulunk egy másik ösvényen, és egy tisztáson találjuk magunkat, ahol az erdő összes kölyköit vesztett állata összegyűlt. Minden állatnak meg kell találnia a babáját.

5. Pasha, milyen a levegő az erdőben?

Lélegezzük be a tiszta erdei levegőt. Állj egyenesen. Ismételd utánam: Ah!

6. Nézd, az erdőben van egy erdészház, amit állatok védenek a vadászoktól. De tudod, hol élnek állatok az erdőben?

Hol él a farkas? (az odúban)

Hol él a róka? (a lyukban)

Hol él a mókus? (az üregben)

Hol bujkál a nyuszi? (egy bokor alatt)

Ahol a medve hibernált (egy barlangban)

7. Su-jok terápia

Nézd, két sündisznó futott hozzánk, játsszunk velük?

Volt egy sündisznó (mutatjuk a masszázslabdát). Ő voltszálkás kalász (fogja meg a jobb, majd a bal kéz tenyerét).
Egyszer elment sétálni (körbe gurulunk a tenyerünkön). A rétre jöttem, láttam
rövid út és végigfutott rajta (tenyértől a kisujjig gurulunk vissza), visszatért a tisztásra (körbe gurulunk a tenyerünkön), ismét átfutott a tisztáson (körbe gurulunk a tenyerek között), észrevettefolyó , végigfutott a partján (a gyűrűsujjon gördülünk), ismét visszatért a tisztásra (tenyér közé), ült, pihent, sütkérezett a napon, látotthosszú út és végigfutott rajta (a középső ujjon gurítunk), visszatért a tisztásra és fűrészeltcsúszik , úgy döntöttem, hogy felmászom oda (a mutatóujjat kissé felemelem (csúsztatva) és áthajtom rajta a labdát). Aztán a sündisznó legurult, és ismét egy tisztáson kötött ki (körben mozog a tenyerében), láttafacsemete és körbefutott (a hüvelykujj körül forgatjuk, felemeljük).
A sündisznó felforrósodott , beledugta a pofáját a hűvös szellőbe.
Légzőgyakorlatok: Lélegezzen be az orron keresztül, fújja ki a tenyerébe, ismételje meg 2-szer.
Nyissa ki a labdát, és vegye ki a masszázsgyűrűt. Felváltva tesszük a vezető kéz minden ujjára, többször fel-le mozgatva.
A sündisznó olyan vidáman sétált az erdőn keresztül, hogy észre sem vette, mennyire besötétedett.
Eljött az este. Megelégedve a sétával, hazamegy (zárja be a labdát, gurul a tenyerek között).

Jó éjszakát kívánunk a sündisznónak: Jó éjszakát!

8. Játék, írja le az állatot.

Te és én különböző erdei állatokat láttunk.

Mondd, milyen róka? (ravasz, vörös hajú)

Milyen nyúl? (gyáva, szürke)

Milyen farkas? (gonosz, szürke)

Milyen medve? (lábbaláb, barna)

Végzi a "Gyógy" gyakorlatot: belégzéskor a gyomor emelkedik, kilégzéskor leesik.

A gyermek csukott szemmel fekszik, ellazult állapotban, hallgatja a természet hangjait

Szelíd, csendes, nyugodt

Állatoktól (állatok). Fogadja el, hogy segít

Kiválasztja az elérési utat, attól függően, hogy melyik lesz kiválasztva a következő feladat. És végigmegy az ösvényen.

Kiválasztja a javasolt elemek közül azokat a termékeket, amelyeket a nyúl megeszik, és felsorolja azokat.

Neveket ad az állatnak és kölykének, és rögzíti őket a mágnestáblához.

Tiszta, friss

Belégzés: felemelt karok, Kilégzéskor leengedjük a kezünket, és azt mondjuk: Ah!

Válaszol, és feltartja a megfelelő lakáskártyát.

Logopédusnál minden mozdulatot megismétel

A gyermek leírja az állatok színét és jellemét.

Kognitív UUD

Kommunikatív UUD

Személyes UUD

Kognitív UUD

Kommunikatív UUD

Személyes UUD

IIIszínpad. fényvisszaverő

Erdei sétánk a végéhez ért. Menjünk vissza az ösvényen.

Hol voltunk ma?

Kivel találkoztál az erdőben?

Milyen beszédszabályokat tartott be?

Szabályozási UUD

Kommunikatív UUD

Tárgy UUD

Egyéni (páros) logopédiai óra technológiai térképe

TELJES NÉV.

beszédpatológus

Milus Natalja Alekszandrovna

Csoport (logopédikus következtetés)

előkészítő csoport, ONRIIIszint

Az óra témája

A /С/ és /Ш/ hangok megkülönböztetése

Cél

Az artikulációs és motoros érzetek alapján egyértelmű /S/, /Sh/ differenciálás kialakítása

Feladatok

Nevelési:

Tanítsa meg a gyerekeket, hogy világos leírást adjanak a tanult hangokról,

Megtanítani a gyerekeket a hangok /С/, /Ш/ akusztikai-artikulációs jellemzőiben a különbségek megtalálására, az alapján különböző fajták ellenőrzés.

Korrekció-fejlesztés:

Elősegíti a javulást fonemikus észlelés,

Hozzájárul az artikulációs motilitás, a beszédlégzés, a beszéd- és mozgáskoordináció javításához,

Gyakorlat a hangok /С/- /Ш/ szótagokban, szavakban, mondatokban,

Tanuld meg meghatározni a hang helyét a szóban (eleje, közepe, vége).

Nevelési:

Lehetőséget adni gondolataik kifejezésére, bizonyításra, következtetések levonására,

A gyerekek közötti baráti kapcsolatok kialakítása, a közös munka szokása,

Nevelje a gyermekeket az újonnan kiadott hangok feletti önuralomra.

Egyetemes tanulási tevékenységek

Személyes UUD:

1. Motiváció kialakítása a tanuláshoz és a céltudatos kognitív tevékenységhez.

2. Fejleszteni kell azt a képességet, hogy önértékeljék cselekedeteiket.

Szabályozási UUD:

1. A tevékenység céljának megfogalmazására való képesség fejlesztése, cselekvési terv készítése.

2. A páros munkavégzés képességének kialakítása.

3. Korrelálja tevékenységének eredményét a céllal, és értékelje azt.

4. Értékelje megfelelően az elért eredményeit, legyen tudatában a felmerülő nehézségeknek.

Kommunikatív UUD:

1. Vegyen részt egy általános beszélgetésben, betartva a beszédmagatartás szabályait.

2. Fogalmazd meg saját gondolataidat, állításaidat, és indokold meg álláspontodat.

3. Készítsen egy kis monológ állítást.

4. Közös tevékenység végzése párban és egyénileg meghatározott nevelési, megismerési feladatok figyelembevételével.

Kognitív UUD:

1. Értse a feladatot.

2. Eredményként alakítsa ki a következtetések levonásának képességét közös munka párban és egy logopédus tanár.

3. Elvégezni az elemzési, szintézis, összehasonlítási műveleteket, általánosításokat, következtetéseket levonni a nevelési problémák megoldására.

IKT eszközök, hardver, név

Hardver: egyéni számítógépek, SMART tábla, CD-k játékokkal, testnevelési jegyzőkönyvek hangfelvétele.

Tárgyképek hanggal /С/, /Ш/, készletek diagramok készítéséhez, ceruzák, füzetek, tükrök, Kiosztóanyag: Cabochon üvegkavicsok, kúpok (természetes anyag), didaktikus játék: „Találd meg a hangot”, „Mondd az ellenkezőjét”, „Titkosítsd a szavakat”, a képtáblán: a felhőt lezárja a nap, csirkék, sün, kacsa, nyúl, csiga, szarka.

Szervezeti struktúra osztályok

Logopédiai szakasz

A munkavégzés módszerei és technikái

A tanulók tevékenységének szervezési formái

Logopédus tevékenységei

A tanulók tevékenységei

A motiváció szakasza

Beszélgetés, bemelegítő játék "Általános kör", artikulációs motilitásés mimikai gyakorlatok, találós kérdésekkel való munka.

Feladat:Érzelmi hangulat, alkotás pozitív érzelmek, hozzájárulva a tanulókból (párokban) egy mini csoport kialakításához.

A tanulók bevonása a tevékenységekbe egy problémahelyzeten keresztül.

A logopédus körbe gyűjti az összes gyereket, hogy én lássam Önt, te pedig engem. Amikor a gyerekek körbe ülnek, a logopédus azt mondja: „Most, hogy megbizonyosodjon arról, hogy senki sem rejtőzködik, és mindenkit látok, és mindenki lát engem, hagyja, hogy mindenki a szemével köszönjön körbe. Először kezdem, amikor mindenkinek köszönök, a jobb oldali szomszédom elkezd köszönni.

Srácok, találjátok ki a rejtvényt:

tűzcsészealj

Lovagol az égen.

Reggel keleten

Felemelkedik.

Este nyugaton

A horizont alá süllyed.

Emlékeztek még a „Napról” szóló mesére, amelyet három napig eltakart egy felhő, és nem tudott utána ragyogni?

Egyszer egy nagy felhő borította az eget, betakarta a napot, és nem világította meg a földet (a SMART táblán megjelenik egy kép: felhő takarta el a napot).

Mit kell tenni? Ki fogja ébreszteni a "Napfényt"?

(a SMART táblán megjelenik egy kép: felhő takarja el a napot és a csirkéket).

A tanulók a szemükkel köszönnek.

A srácok kórusban azt válaszolják: "Sunshine"

Igen, emlékszünk. Ez egy szlovák tündérmese "A nap látogat."

A gyerekek válaszai kórusban: a csirkék úgy döntöttek, mennek.

Az ismeretek frissítésének szakasza

megfigyelés, önálló munkavégzés, összehasonlítás, elemzés.

Én, P

Hangbemelegítés "Levelek"

Csendesen kavarognak az őszi levelek

A levelek csendben hevernek a lábunk alatt,

És susog a láb alatt, suhog,

Úgy tűnik, újra akarnak pörögni.

Hogyan susognak a levelek? (Psszt). Fújt a szél. Hogyan fütyül a szél? (S-s-s). A levelek susognak: p-s-sh, a szellő fütyül: s-s-s, levelek ..., szellő ....

Milyen hangokat próbálunk helyesen kiejteni?

Mit tudsz ezekről a hangokról?

A srácok a szövegnek megfelelően hajtják végre a mozdulatokat.

(A logopédus a „levelek” vagy a „szellő” szavakat, a gyermek pedig a /Ш/ vagy /С/ hangokat ejti ki).

Válaszok: /Ш/ és /С/.

Srácok lépnek fel összehasonlító jellemző hangok hangszimbólumokkal.

(/Sh/ - mássalhangzó, süket, mindig kemény, sziszegő;

/C/ - mássalhangzó, süket, kemény és lágy, fütyülő).

A nehézségek azonosításának szakasza

Önálló munkavégzés, összehasonlítás, elemzés

Én, P

Srácok, mire kell még feltétlenül emlékeznünk ezekről a hangokról?

Milyen segítséggel ellenőrizhetjük, hogy a nyelv hegye milyen pozíciót foglal el a szájban?

Gyerekek válaszai

(a nyelv melyik pozícióját foglalja el a hang / S / és a / Ш / hang)

Gyermekek válaszai (el kell venni egy tükröt, felváltva kell kiejteni a hangjainkat, és figyelni kell a nyelv és az ajkak helyzetét); és tapintással is megtudhatja a nyelv helyzetét.

Színpadi magyarázat (új ismeretek megszerzése).

Megfigyelés, elemzés, megbeszélés,

ujjtorna.

Én, P

Srácok, milyen következtetést lehet levonni a két hang összehasonlításával?

Jönnek, jönnek a csirkék... Ezzel találkoztak...

Ujjtorna "Csiga"

Aki lassan ott kúszik

(egyik tenyér takarja a másikat).

A saját házát hordja?

(„A csiga” lassan átkúszik az asztalon).

Egy kicsit tovább fog kúszni

(a mutató és a középső ujjak kilógnak a tenyér alól).

Állj ki és rejtsd el a szarvakat.

Lapon, hajlékony ágon

("Csiga" mászik kiálló szarvakkal)..

Lassan kúszó ... csiga!

(megjelenik a táblán: felhő takarta a napot, csirkék, csiga).

A csirkék megkérdezték a csigát, hogyan juthat el a napra, ő pedig azt mondja: „Jobb lenne, ha a szarkát kérdeznéd meg. Mindenfelé repül, mindent tud.

Srácok, hogy néz ki az S betű? Mi a helyzet a C betűvel?

Miből rakhatjuk ki ezeket a betűket?

Hogy a /Ш/ hang kiejtésekor az ajkak előrenyújtva, mint egy szájcső, a nyelv oldalsó szélei a felső őrlőfogakhoz nyomódjanak, a nyelv csésze formát ölt, a nyelv hegye a felső fogak felé emelkedjen, és a kilélegzett folyam meleg legyen;

A /C/ - ajkak mosolyogva hang kiejtésekor a nyelv hegye az alsó elülső fogakra támaszkodik, a nyelv oldalsó szélei szorosan a felső őrlőfogakhoz nyomódnak, a kilélegzett légáram erős - hűvös.

Ujjtorna a gyerekek által.

A gyerekek válaszai és érvelése.

Gyerekek válaszai.

Minden gyermek az általa szükségesnek ítélt anyagból rakja ki a /Ш/ és /С/ betűket (külön az asztalon a dobozok elkülönítéséhez sokféle anyag van: üveg Cabochon kavics, számlálópálca, kötelek, babok, gombok, színes ceruzák stb.).

Konszolidáció a külső beszédben

Önálló munka igazolással

Visszaverődés

Beszédgyakorlatok, önálló munkavégzés, szakértői értékelés.

P, I

(megjelenik a táblán: felhő takarta a napot, csirkék, csiga, szarka). Sok kúpot és CABOCHON kavicsot húzott, és nem tudja lebontani őket. Segítsünk neki.

Ha a szóban a /Sh/ hangot hallod, ütögess, ha a hang /S/, akkor vegyél egy üvegkavicsot, és tedd őket különböző irányba.

Szavak: bajusz, fül, orr, kés, köpeny, egér, felnőtt, rozs, tál, egér, nap, vicc, sisak, sisak, patkány, patkány, zokni, láb, mese, torony, pénztár, zabkása.

A csirkék mennek tovább. Látják a nyuszit, aki ül, és a mancsával eltakarja a könyvet. (megjelenik a táblán: felhő takarta a napot, csirkék, csiga, szarka, nyúl). Mi történt? Nyuszi azt mondta, hogy esik az eső, és a könyvben néhány szó lemosódott a betűkről.

A csirkék megsajnálták a nyulat, és úgy döntöttek, segítenek neki.

– A levél hiányzik. Nézd meg a hiányzó betűket a szavakban. Az eső elmosta őket. Találd ki és tedd a helyükre.

A csirkék megkérdezték, hogy tudja-e a nyuszi, hogyan kell kijutni a napra. – Nem, talán a kacsa tudja? - válaszolta a nyúl.

Figyelmesen figyelje a szavakat: szán, kalap. Be kell fejeznie hangos elemzés szavakkal, grafikus séma elrendezésével. Írja be a szavakat a füzetekbe.

Megjelenik a táblán: felhő takarta a napot, csirkék, csiga, szarka, nyúl, kacsa.

Kacsa és kiskacsák kacsázva sétálnak és virágot szednek. Segíts nekik gyönyörű csokrokat gyűjteni.

A /Ш/ és /С/ hangok helyének meghatározása szavakban (eleje, közepe és vége), (a közepén minden virágon van egy diagram, ahol a hang található).

Szavak: kalap, fül, egér, kancsó, zuhany, korong, autó, tinta.

Szavak: szán, zokni, orr, kutya, asztal, bajusz, pikkely, gyümölcslé, ananász.

A barátok megkérdezték a kacsát, tudja-e, hogyan juthat el a napra. A kacsa azt mondta, hogy nem tudja. Ő maga szomorú nap nélkül.

Srácok, azt javaslom, hogy végezzenek el egyedül egy feladatot, amely borítékban van. Az egyik borítékban egy autó képe, a másikban pedig egy busz. Ezekkel a szavakkal mondatot kell alkotnia a borítékokban is található sémák szerint (mindegyiknek megvan a maga sémája).

A kacsa felajánlotta, hogy megkérdezi a sündisznót, nagyon okos.

Megjelenik a táblán: felhő takarta a napot, csirke, csiga, szarka, nyúl, kacsa, sündisznó.

A gyerekek fejlesztő munkát végeznek. fonemikus hallás

A srácok elvégzik a feladatot: ko..a, mi..i, de..s, ..uba, ..apka, ..umka, mo..ka, pa..ta, ..anki, ma..ina, ..ahta, ..ilo, de..ok, mo..t, ..ani, mi..ka, ..a.

A gyerekek önállóan oldják meg a feladatot, majd elmondják és bizonyítják válaszaikat.

A gyerekek önállóan oldják meg a feladatot, majd összehasonlítják eredményeiket.

A gyerekek önállóan oldják meg a feladatot.

Reflexió, az új beépítése a tudásrendszerbe

Reflexió, önértékelés

- A sündisznó tud egy verset, amely elűzi a felhőt és felébreszti a napot. Tanuljuk meg, és velünk és a barátaival. (A logopédus tanár a SMART táblára mutat).

A "Napsütés, ragyog!" című vers hallgatása és visszavert kiejtése!

Napsütés, napsütés

Arany alsó!

Nap, nap, ragyog!

Nap, nap, ragyog!

Napsütés, napsütés

Arany alsó!

Körbe jársz

Ne tévedj el!

Kisütött a nap a felhők mögül! (megjelenik a táblán: a nap, csirkék, csiga, szarka, nyúl, kacsa, sündisznó). Mindenki nagyon boldog volt! Ma segítettünk a csirkéknek és barátaiknak megtalálni a napot.

Srácok, milyen fontos feladatot kellett megoldanunk az órán?

Ön szerint sikerült teljesítenünk ezt a feladatot?

Következtetés: Mire kell emlékezni a fütyülő és sziszegő hangok helyes kiejtéséhez és megkülönböztetéséhez?

Srácok, és most mindenki értékelni fogja az osztályban végzett munkáját, ehhez le kell fényképeznie - a napot, és fel kell tennie a létránkra - egy három lépcsőből álló csoda. Értékelje magát. Ha úgy gondolja, hogy nagyon figyelmes, szorgalmas volt, és hibátlanul végezte a munkát, akkor lépjen fel a lépcső legtetejére - csodák.

A gyerekek hallgatnak és gondolkodnak.

Megtanulták a /Ш/ és /С/ hangok helyes kiejtését és megkülönböztetését.

Igen.

A srácok felváltva mondják el következtetéseiket (az egyik gyerek a sípoló hangokról, a másik a sziszegő hangokról).

A srácok értékelik magukat. Fejezzék ki véleményüket.

Fazlyeva Olesya Igorevna

Logopédus, UIOP 6. számú középiskola, Yamalo-Nenets Autonóm Okrug, Nadym

Fazlyeva O.I. A logopédiai órák technológiai térképe a szövetségi állami oktatási szabvány követelményeinek megfelelően // Sovushka. 2016. 3(5)..2019.10.

Lecke forma: csoportos logopédia

Osztály: 2

Az óra témája: "A betűk megkülönböztetése p-t szavakban és mondatokban" Lexikai téma "Évszakok", "Vándormadarak".

Az óra helye és szerepe a vizsgált témában: első foglalkozás a témában.

Az óra típusa : új anyagot tanult

Az óra céljai:

fejlesztés : feltételeket teremteni a betűk megkülönböztetésének képességének kialakulásához p-t szavakban; kiterjesztések szójegyzék az „Évszakok”, „Vándormadarak” témában; a kognitív érdeklődések aktiválása; a figyelem, a vizuális és hallási memória fejlesztése; képes teljes választ adni a feltett kérdésekre;

javító: feltételek megteremtése a konkrét írási hibák, optikai diszgráfia megelőzésére;

nevelési: elősegíteni a tanulók olvasás iránti kognitív érdeklődésének kialakulását; a természet iránti tisztelet és a madarak iránti törődés előmozdítása; tiszteletre tanítani az osztálytárs és önmaga kommunikációjában és együttműködésében.

Az óra során kialakuló kulcskompetenciák: oktatási - kognitív, kommunikatív.

UUD, amelyek az óra során alakulnak ki:

  • szabályozó: cél kitűzése, tervezés;
  • kognitív: a szóbeli nyilatkozat tudatos és akaratlagos felépítésének képessége, a cselekvés módszereinek és feltételeinek reflexiója, a tevékenység folyamatának és eredményeinek ellenőrzése és értékelése;
  • kommunikatív: a gondolatok kellő teljességgel és pontos kifejezésének képessége a kommunikáció feladatainak és feltételeinek megfelelően; az anyanyelv nyelvtani és szintaktikai normáinak megfelelő monológ és párbeszédes beszédformák birtoklása.

Tervezett eredmények:

Metatárgy:

1) A javító feladat megértése és elfogadása, megoldásának elvégzése logopédus tanár irányításával.

2) Ismert ismeretek és készségek kiemelése az óra tartalmából, az ismeretlenek körének meghatározása a vizsgált témában.

3) párbeszédet folytatni a tanárral és társaival, kollektív megbeszélést folytatni a problémákról, kezdeményezni és aktivitást mutatni, megszólalni;

4) Gyakorolja a kölcsönös ellenőrzést, és együttműködve adja meg a szükséges kölcsönös segítséget.

Személyes :

1) Mutasson motivációt az oktatási és kognitív tevékenységhez.

2) Értse az önellenőrzés és az oktatási tevékenységek eredményeinek önértékelésének jelentését.

Felszerelés: Számítógép, plazmaképernyő, prezentáció „Differenciálás p-t”, egyedi tükrök; "hangtáska"; betűdifferenciálási kézikönyv p, t; levélkártyák PÉs T gyurmából; a p és t betűk stilizált képe; Toropyzhkát ábrázoló kép, évszakokat és hónapok nevét ábrázoló képek, vándormadarakat ábrázoló képek.

Tanterv:

I. Szervezési szakasz.

II. Előkészületi szakasz

Oktatási tevékenység motivációja - 1 perc.

Tudásfrissítés a témában - 3 perc.

III. Cél- és feladatmeghatározási szakasz - 1 perc

IV. A témával kapcsolatos munka szakasza - 15 perc.

1. A logopédus felolvassa a "Toropyzhkina baja" című mesét.

2. A betűk megkülönböztetése p - t

3. Hangok megkülönböztetése [p] - [t]

4. Didaktikus játék "Titkosítás"

5. A betűmotorikának megszilárdítása kinesztetikus érzetek alapján.

6. Didaktikus játék "Hangtáska" .

V. Színpad. A tanult anyag konszolidációja. - 12 perc.

7. Önálló munka önellenőrzéssel. Cserkész játék

8. Testnevelés. Didaktikus labdajáték "Ellenkezőleg" -3 perc.

9. Ideiglenes fogalmak.

10. Grafikus diktálás.

VI. A tevékenység tükrözése (az óra eredménye) - 5 perc

Felhasznált források

  1. Efimenkova L.N. A formálatlan fonémaészlelés okozta hibák javítása. - M.: Knigolyub, 2003.
  2. Eletskaya O.V., Gorbachevskaya N.Yu. Szervezet logopédiai munka Iskolában. - M.: Sfera, 2005.
  3. Sadovnikova I.N. Szabálysértések írásés legyőzni őket alsó tagozatos iskolások. - M.: Vlados, 1997.
  4. Orosz nyelvű technológiai kártyák 2. osztály.