Nutq terapiyasi darslarini tahlil qilish sxemasi namunasi. Bolalar bog'chasida nutq terapiyasi darslari: buni qanday qilish kerak. Amaliy hisobot

Darsning maqsadlarini belgilash va uni rejalashtirishda nutq terapevti bolalarning yoshi va xarakteristik xususiyatlarini hisobga oldi. Darsning tuzilishi o'qitish, tarbiyalash va tuzatish maqsadlariga mos keladi, dars bosqichlarining mantiqiy ketma-ketligi va o'zaro bog'liqligi, bir bosqichdan ikkinchisiga o'tishning aniqligini kuzatish mumkin. Dars rejasining mavjudligi va uni nutq terapevti tomonidan amalga oshirilishini tashkil etish darsning haqiqiy borishiga to'g'ri keldi. Logoped o'z ish uslubi va tizimini ishlab chiqdi. Bolalarni faolroq holatga o'tkazish uchun nutq terapevti birlashtiradi individual ish old tomondan. Logoped tomonidan usullar, uslublar va vositalarni ijodiy qayta ko'rib chiqish, bolalarni o'rgatish, paydo bo'lgan ta'lim holatiga muvofiq amalga oshirildi. Turli usullar, qiziqarli taqdimot, intonatsiyaning boyligi, o'qituvchining ifodali mimikalari bolalarning darsga qiziqishini oshirishga yordam berdi. Nutq terapevti bolalarning faoliyatini mohirlik bilan va o'z vaqtida rag'batlantiradi. Deyarli barcha bolalar darsga qiziqish bildirishdi, etarlicha ko'rsatdilar yaxshi sifat vazifalar, bilimlarni qo'llash qobiliyati turli vaziyatlar. Sakkiz nafar boladan olti nafari bilim chuqurligi, ongliligi va kuchliligini namoyon etdi. Dars davomida ko'pchilik bolalar yuqori faollikni saqlab qolishdi, ammo dars oxiriga kelib, 2 bolada bilim faolligining pasayishi kuzatildi. Umuman olganda, sessiyada ijobiy tendentsiyalar kuzatildi nutqni rivojlantirish Va tuzatish jarayoni umuman.

Ariza № 6

Talabalarning ota-onalari uchun maslahat quyi sinflar

"Og'zaki va yozish»

Hurmatli ota-onalar, agar farzandingiz nutqida nuqsoni boʻlsa, muammo oʻz-oʻzidan “hal boʻladi” degan umidda yashirmasligingiz kerak, balki sabrli boʻling, oʻgʻlingiz yoki qizingiz muammosiga, kerak boʻlsa, tushunish bilan yondashing. bolani shifokorlar bilan maslahatlashing, o'qituvchi va nutq terapevti bilan doimiy aloqada bo'ling, bolaga o'rganishdagi qiyinchiliklarni engishga yordam bering. Men birinchi sinf o'quvchilarida eng ko'p uchraydigan qoidabuzarliklarni qayd etaman:

  • Nutqning tovush chizig'ini shakllantirishning etishmasligi. Bu erda, ko'pincha, o'rnatilgan tovushlarning avtomatlashtirilmaganligi, yaqin tovushlar aralashmasi, almashtirishlar, loyqalik va artikulyatsiyaning letargiyasi mavjud.
  • Fanematik idrokning to'liq shakllanmaganligi.
  • Shakllanmagan fonemik tahlil va sintez.
  • Eng ko'p talaffuz qilishda tovush-bo'g'in tuzilishining buzilishi qiyin so'zlar.
  • Qashshoqlik lug'at.

· Nutqning grammatik tuzilishidagi buzilishlar.

· Umumlashtirishning past darajasi.

Zaif og'zaki-mantiqiy fikrlash, tushunchalar o'rtasida mantiqiy aloqalarni o'rnatishga qodir emas.

Diqqat va xotiraning etishmasligi.

  • Shakllanmagan vaqt-fazoviy tasavvurlar.
  • Uzoq muddatli lateralizatsiya jarayoni, juftlashgan sensorimotor organlarning etakchisi nihoyat aniqlanmagan.
  • Grafomotor ko'nikmalarni o'zlashtirishni qiyinlashtiradigan qo'l harakatlarini dinamik va kinetik tashkil etishdagi qiyinchiliklar.
  • Hissiy-irodaviy sohaning kamchiliklari.

Bu buzilishlarning barchasi o'quvchilarning maktab o'quv dasturini ishlab chiqishni, birinchi navbatda, yozish va o'qishni o'zlashtirishni qiyinlashtiradi. Va oxir-oqibat disgrafiya (yozuv buzilishi) va disleksiya (o'qish buzilishi) ga olib keladi. Yozish buzilishlari eng ko'p uchraydigan kasalliklardan biridir haqiqiy muammolar maktab ta'limi, chunki boshlang'ich ta'lim maqsadidan yozish va o'qish bilimlarni keyingi egallash vositasiga aylanadi.

Disgrafiyaning asosiy belgilari o'ziga xos (imlo qoidalaridan foydalanish bilan bog'liq emas) doimiy xatolardir. Ushbu xatolarning paydo bo'lishi hech qanday pasayish bilan bog'liq emas intellektual rivojlanish, na jiddiy ko'rish va eshitish qobiliyati, na maktabda o'qishning tartibsizligi bilan. 2-4-sinf o'quvchilarining xatlarini tekshirishda quyidagi doimiy xatolar topiladi:

  • Harflar, bo'g'inlar, so'zlar, ularni almashtirish, qo'shimcha harflar, bo'g'inlarni kiritish
  • Akustik va artikulyar xususiyatlarda o'xshash tovushlarni bildiruvchi harflarni almashtirish va aralashtirish
  • Grafik jihatdan o'xshash harflarni aralashtirish
  • Gapdagi so'zlarning kelishish va nazoratini buzish

Qoida tariqasida, disgrafiya disleksiya bilan birgalikda, bolalar o'qish ko'nikmalarini egallashda qiyinchiliklarga duch kelganda paydo bo'ladi. Shu bilan birga, ularni o'qish ko'plab takroriy xatolar bilan to'la. Zero, bola nutqdagi alohida tovushlarni aniq ajrata olgandagina o‘qish mumkin bo‘ladi. Faqatgina bu holatda, harf belgilari bolaga tegishli tovush tarkibi bilan to'ldiriladi. Har biriga qadar alohida ovoz nutqdan to'g'ri aniqlik bilan ajratilmaydi, harf fonema bilan bog'lanmagan bo'sh grafik uslub bo'lib qoladi. Bu esa, o'z navbatida, harflarni yodlashda, kuchli tovush-harf aloqalarini o'rnatishda sezilarli qiyinchiliklarga olib keladi. Nutqda nuqsoni bo'lgan bolalar uchun esa quloqqa qarab tovushlarni tanlash va yaqin tovushlarni farqlash katta qiyinchilik tug'diradi.

Bundan tashqari, disgrafiya ko'pincha disorfografiya bilan birga keladi yoki uning natijasidir. Bu nutq mahoratining bir turi bo'lgan yozuvning imlo ko'nikmasining shakllanishi va avtomatlashtirilishining buzilishi. Bunday buzuqlik bilan og'rigan bolalar, hatto tanish so'zlarda ham juda ko'p imlo xatolariga yo'l qo'yishadi va agar ular qoidalarni yaxshi bilishsa. Ushbu buzuqlik 9 yoshdan 10 yoshgacha tashxis qilinadi. Shuningdek katta muammo bolalarning maktabdagi faoliyatini sezilarli darajada kamaytirish.

Yozish va o'qishning buzilishi bolaning rivojlanishining turli davrlarida sodir bo'lgan xavf-xatarlar tufayli yozma nutqni rivojlantirish uchun muhim bo'lgan ma'lum funktsional tizimlarning shakllanishidagi kechikish bilan bog'liq bo'lishi mumkin. Bundan tashqari, yozma nutqni tashkil etishda ishtirok etadigan individual miya tuzilmalarining sifat jihatidan etukligi uzatilganda irsiy moyillik bo'lishi mumkin. Va bolalarda og'zaki nutqning rivojlanmaganligi bilan yozish va o'qishning buzilishi o'rtasida yaqin bog'liqlik mavjudligi aniq. Og'zaki nutqning fonetik-fonematik ham, leksik-grammatik xususiyatlari ham yozma nutqda o'z aksini topadi. Shu sababli, ushbu qoidabuzarliklarni bartaraf etish uchun murakkab tuzatuvchi harakatlar tizimi kerak. Usul va texnikalar tuzatish ishlari og'zaki nutqning barcha tomonlarini takomillashtirish, yozma nutqni tuzatish, rivojlantirishga qaratilgan aqliy jarayonlar to'laqonli nutqni shakllantirish bilan chambarchas bog'liq. Ko'pincha bir o'quv yilidan ko'proq vaqt talab qiladigan muntazam mashaqqatli ishgina yaxshi natijalar beradi. Ammo bu holatda ham, har doimgidan uzoqda, bizning o'quvchilarimizga o'rta maktabda rus tili dasturini osonlikcha o'zlashtirish mumkin.

Nutq terapevtining maslahati

  • Agar birinchi sinf bolangiz yozish va o'qishni o'zlashtirishda qiyinchiliklarga duch kelayotganini sezsangiz, nutq terapevtiga murojaat qiling. Uning daftarlarini siz bilan olib keling.
  • Farzandingizda yozish va o'qishda buzilishlar bo'lsa, u holda bolani pediatr nevrologi ko'rigidan o'tkazish, elektroansefalogramma, miya tomirlarining dopplerografiyasini o'tkazish kerak.
  • Agar kerak bo'lsa, shifokor kuzatilishi kerak bo'lgan davolanish kursini belgilaydi. Axir, davolanish fonida tuzatish ishlari samaraliroq bo'ladi, kerakli natijaga tezroq erishadi.
  • O'qish yoki xulq-atvorida qiyinchiliklarga duch kelgan bolani psixolog bilan maslahatlashishga olib boring. Agar darslar taklif qilinsa, rad qilmang.
  • Bolaning muammolariga e'tiborli bo'ling, xatolar va yomon baholar uchun ta'na qilmang, agar u harakat qilsa, sabrli bo'ling.
  • Uy vazifasini kuzatib boring, xatolarni topishga va tuzatishga yordam bering. Lekin bolaning o'rniga ishni qilmang!
  • Agar bola yaxshi o'qimasa, tabiiyki, u o'qishni yoqtirmaydi. Keyin birgalikda o'qing (xorda, navbat bilan, rollarda, etakchining orqasida va hokazo). Bola uchun qiziqarli bo'lgan, qiziqarli nashr etilgan, o'yin elementlari bilan kitoblarni tanlang.
  • O'qilgan materialni muhokama qiling, bolalarni qayta aytib berishga va o'z fikrlarini ifoda etishga o'rgating. Bu izchil nutq va fikrlash jarayonlarini rivojlantiradi. Bu ishlamayapti - to'g'rilang, namuna, etakchi savollar bering.
  • Nutq terapevtiga tez-tez keling, so'rang, maslahatlashing, tuzatish ishlarida qatnashing. Axir, bolaga yordam berishning yagona yo'li - birgalikda ishlash.

Ota-onalar uchun eslatma

"Yozma nutq buzilishining oldini olish"

1. Harflar bilan tanishish, nutqni eshitishni rivojlantirish va ko'nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan o'yin va mashqlardan foydalaning. tovush-harf tahlili. Masalan, har bir tovushni so'z bilan navbatma-navbat nomlang, so'ngra bolani tovushning o'rnini topishga taklif qiling; bola bilan so'zda takrorlanadigan tovushlarni aniqlang; so'zda qanday tovushlar farqlanadi va hokazo.

2. Farzandga doim o‘rnak bo‘l: ichida to'g'ri talaffuz so'zlar, foydalanish leksik ma’nolar so'zlar; u bilan grammatik xatolarga yo'l qo'ymaslikka harakat qiling.

3. So'zlarni tayoqchalar bilan joylashtiring, harflar imlosiga kiritilgan elementlarga e'tibor bering.

4. Farzandingiz noqulay aloqalar o'rnatayotganini, qog'oz varag'ida harakat qilishni bilmasligini va qalam bilan ishlash ko'nikmalariga ega emasligini sezsangiz, qo'lning umumiy va nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantirishga e'tibor bering.

Bolaning qaysi qo'lni chizishiga e'tibor bering. U namuna bilan qanday ishlaydi, u tez-tez qaraydimi yoki xotiradan chizadimi. Chiziqlarni tez yoki sekin chizadi. Chizish paytida qanday savollarni berasiz?

Farzandingiz tomonidan yuqoridagi vazifalarni bajarish jarayonida sizni biror narsa tashvishlantirsa, psixolog va nutq terapevti kabi mutaxassislarga murojaat qilishni unutmang.

1. O'g'lingiz yoki qizingiz bilan xursand bo'ling. Farzandingiz bilan g'amxo'r, dalda beruvchi ohangda gapiring.

2. Farzandingiz siz bilan gaplashayotganda gapni bo‘lmasdan diqqat bilan tinglang.

3. Tushuntirishlaringiz sodda va tushunarli bo'lishi, aniq, aniq gapirishi kerak.

4. U nima qilishni yoqtirishiga (chizish, yig'ish va hokazo) qiziqish bildirishga harakat qiling.

5. Boshqa bolalar bilan o'ynashni rag'batlantiring va bolangiz bilan turli o'yinlarni o'ynang.

6. Hazil tuyg'usini saqlang.

7. Bolaning qiziquvchanligi va ijodkorligini, savol berish istagini rag'batlantirish.

8. Hech qachon bolangizga yomon ekanligini aytmang, chunki u uyga yomon baho olib keladi. Belgilarga munosabat samarali bo'lishi kerak. Ha, ular o'qish holatining signalidir, ammo keyingi hayotdagi jumla emas.

9. Sizning uyingiz son-sanoqsiz hodisalar bo'ronida xavfsiz orol bo'lishi kerak, u erda bola ishonchli va eng muhimi,

u qaerda seviladi.

Ariza raqami.

Mavzu va maqsadlar dars mazmuniga mos keladi. Darsning tuzilishi mantiqiy jihatdan izchil, nutqiy material dastur talablariga javob beradi va istiqbolli reja ish. Darsning materiali ushbu nutq terapiyasi guruhiga jalb qilingan bolalarning yoshi va individual xususiyatlariga mos keladi.

Darsning tuzilishida tuzatish, tarbiyaviy va birlik yo'nalishi tarbiyaviy vazifalar.

Tashqi ko'rinish bolalar o'yinlari o'quv jarayoni. Nutq terapevti barcha bolalarni yaqinlashib kelayotgan ish uchun tayyorlaydi, diqqatni jamlaydi va diqqatni jamlaydi, kognitiv jarayon sifatida diqqatni jamlashning turli usullari va vositalaridan foydalanadi.

Darsning muhiti va jihozlanishi estetikasi, didaktik materialning sifati juda yuqori darajada saqlanadi.

Nutq terapiyasi darsi mantiqiy va izchil qurilgan, barcha rejalashtirilgan bosqichlarning davomiyligi barqaror.

Darsning tuzilishida og'zaki, ko'rgazmali va amaliy o'qitish usullaridan foydalanishni kuzatish mumkin. Amaldagi barcha usullar to'liq asosli va mantiqiy jihatdan bir-biriga bog'langan. Dars davomida nutq terapevti muntazam ravishda bolaning e'tiborini tortadi, qiziqarli o'yin vaziyatlarini yaratadi. Qo'llaniladigan vizualizatsiya darsning tuzilishi va mazmuniga to'liq mos keladi.

Nutq terapevti barcha bolalar bilan yaxshi muloqot qiladi, osongina dialog o'tkazadi va agar u savolga javob berishga qiynalsa, har bir bolani qo'llab-quvvatlaydi. O'qituvchi xushmuomala, tashqi ko'rinishi kasbiy axloqiy talablarga javob beradi. Nutqni terapevtga kirish mumkin, mantiqiy, hissiy, diksiya va ovoz kuchi professional talablarga javob beradi.

Darsning barcha bosqichlarida o'qituvchi bolaning nutqining talaffuzi, so'z boyligi va grammatik tuzilishini nazorat qiladi. Darsda u boladagi xatolar va qiyinchiliklarni muntazam ravishda ochib beradi, o'z vaqtida samarali logopediya yordamini ko'rsatadi.

Darsda bolaning nutq qobiliyati va shaxsiy xususiyatlarini, maqsadlarga erishishdagi qat'iyatliligini, dozalash qobiliyatini hisobga olgan holda taqdim etilgan talablarning muvofiqligi kuzatiladi. yangi material, uni avvalgisiga bog'lang.

Dars natijalariga ko'ra, darsning maqsadlariga erishildi, reja bajarildi, bolalar yuqori sifatli bilim, ko'nikma va malakalarga ega bo'ldilar, degan xulosaga kelish mumkin.

Pedagog-logoped ________________________________________________


Shaxsning konspekti nutq terapiyasi sessiyasi"Ovozni avtomatlashtirish [L]" mavzusida

Maqsad: Ovozli talaffuzni shakllantirish [L] - [R].

1. Bo'g'inlar, so'zlar, iboralar, bog'langan matndagi [L] tovushini avtomatlashtirish.

2. mahkamlang izolyatsiya qilingan talaffuz tovush [P], tovushni bo'g'inlarga kiriting.

3. [L] - [P] tovushlarini farqlashni o'rganing.

4. Fonemik diqqatni, xotirani rivojlantirish.

5. Hol va bosh kelishikdagi mashq.

6. Nutqning psixologik asosini rivojlantirish.

7. Rivojlantiring nozik vosita qobiliyatlari qo'llarni yozishga tayyorlash.

Uskunalar: oyna, o'yinchoqlar to'plami - hayvonlar, ularning nomidan tovushlar eshitiladi [L] - [P], "Sehrli sumka", "Uchinchi qo'shimcha" o'yini uchun kartalar, artikulyatsiya va barmoq gimnastikasi uchun rasmlar, heceler to'plami, kompyuter o'yini "Kolobok" .

Zamonaviy logopediya darslarini tahlil qilish sxemasi.

O'qituvchining ismi - nutq terapevti: _________________________

Sana "___" ____________ 20___ Tahlil qilinmoqda: ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬-________________________________________________________________

Tashrif maqsadi: __________________________________. Darsning xususiyati: ochiq, ishlaydigan _____________________.

Guruh (sinf) _________. Guruhdagi (sinfdagi) bolalar soni _____. ___ talaba qatnashdi.

Kasb-hunar shakli: individual, kichik guruh _____________________.

Dars mavzusi: ________________________________________________________________________________________________

Baholash shkalasi: 3 ball - past daraja, 4 ball - o'rtacha darajasi, 5 ball - yuqori daraja.

1. Darsning maqsad va vazifalarini tahlil qilish:

Dars mavzusi, maqsad va vazifalarining dastur materiali xususiyatlariga, guruh (sinf)ning istiqbolli ish rejasiga, nutq profiliga muvofiqligi.

Guruhning tayyorgarlik darajasi (sinf, bola).

Darsning maqsadi va vazifalarini belgilash va bolalarga etkazish.

2. Darsning maqsad va vazifalariga erishish darajasi:

tarbiyaviy

Tuzatish - rivojlanayotgan

Tarbiyaviy

Ta'lim, tuzatish - rivojlantiruvchi va tarbiyaviy vazifalarning birligi.

3. Darsning tuzilishi va tashkil etilishini tahlil qilish:

Dars tuzilishining uning maqsad va vazifalariga muvofiqligi

Dars bosqichlarining mantiqiy ketma-ketligi va munosabatlari

Darsning bosqichlari o'rtasida vaqtni taqsimlashning maqsadga muvofiqligi

Ta'lim shakllarini tanlashning ratsionalligi

Dars xulosasining mavjudligi, uning rivojlanish darajasi

Darsning jihozlanishi, atrof-muhit estetikasi, ko‘rgazmali qurollar va didaktik materiallar sifati, zamonaviy AKTdan foydalanish.

O'qituvchi - nutq terapevti va bolalarning oddiydan murakkabgacha ishini oqilona tashkil etish.

Dars mazmunining ko'rishda nuqsoni bo'lgan bolalar uchun dasturlar talablariga muvofiqligi

O'rganilayotgan materialni taqdim etishning to'liqligi, ishonchliligi, foydalanish mumkinligi

Axloqiy ta'sir darajasi, darsning tarbiyaviy yo'nalishi

Bolalarni yangi bilimlarni idrok etishga olib borish

Asosiy bilimlarni yangilash

Tashkilot mustaqil ish bolalar

O'qituvchi - nutq terapevtining ko'rsatmalari va yordami

Yangi materialni ishlab chiqish darajasi (samaradorlik)

Yangini ilgari o'rganilganlar bilan bog'lash

Takrorlash (tashkilot, shakllar, texnikalar, hajm)

5. Darsning tuzatuvchi yo'nalishini baholash:

Nutqni tushunishni rivojlantirish

Nafas olish mashqlari, artikulyar gimnastikadan foydalanish

To'g'ri tovush talaffuzini shakllantirish

Rivojlanish fonemik eshitish va idrok

Har xil tovush va bo'g'in tarkibidagi so'zlarni talaffuz qilish ko'nikmalarini mustahkamlash

Ko'nikmalarni o'rganish ovoz tahlili va sintez

So'z yasash va fleksiyaning amaliy ko'nikmalarini shakllantirish

Mustaqil gapirishni o'rganish

Nutqning tushunarliligi va ifodaliligini nazorat qilish

Bir nechta analizatorlarga asoslangan ishlarni yoqish

Yuqori aqliy funktsiyalarni rivojlantirish uchun mashqlar

Umumiy va nozik vosita ko'nikmalarini rivojlantirish uchun mashqlar

6. Darsni o`tkazish metodikasini tahlil qilish:

Usullar, usullar va o'quv vositalarini tanlashning asosliligi va to'g'riligini aniqlash.

O'qitish usullari, usullari va vositalarining material mazmuni, qo'yilgan vazifalar, guruh (sinf, bola) imkoniyatlariga muvofiqligi.

Nutq terapevti o'qituvchisi tomonidan qo'llaniladigan turli xil texnika va usullar

Materialni taqdim etishning emotsionalligi

Ko‘rgazmali qurollar, didaktik materiallar, AKTdan foydalanish samaradorligi.

7. Bolalarning darsdagi mehnati va xulq-atvorini tahlil qilish:

Guruh ishini umumiy baholash (sinf, bola)

Faoliyatga qiziqish

Bolalar faoliyati (bola)

Bilim, ko'nikma va malakalarning sifati

Bilimning chuqurligi, ongliligi va kuchliligi, bilimlarni turli vaziyatlarda qo'llash qobiliyati

Noto'g'ri javoblar ustida ishlang

8. Darsning sanitariya-gigiyena holatini baholash:

Yoritish

Charchoq va ortiqcha ishlarning oldini olish

Faoliyatning o'zgarishi

O'z vaqtida va sifatli jismoniy tarbiya pauzalari, vizual gimnastika.

To'g'ri ish holatini saqlash

Yaxshi niyat, o'zaro tushunish muhitini yaratish

Vizual, nutqiy va didaktik materiallarni yuklashning maqsadga muvofiqligi

9. Darsda hozir bo'lganlar tomonidan berilgan savollarga javob berish jarayonida nutq terapevt o'qituvchisi tomonidan amalga oshirilgan o'z-o'zini tahlil qilishni baholash.

10. Dars natijalari:

O'qituvchi - nutq terapevtining ta'lim harakatlarining optimalligi

Bolalarning bilim, ko'nikma va malakalarining sifati

11. Boshqa o'qituvchilar - nutq terapevtlari faoliyatining amaliyotiga joriy etishga loyiq ijodkorlik elementlari.

12. O'qituvchi-logopedning shaxsiyati:

O'qituvchi - nutq terapevtining sinfdagi xotirjamligi va diqqatliligi

Ishda uslub va ohang

O'qituvchi nutqi - nutq terapevti (aniqlik, aniqlik, qulaylik, ekspressivlik, hissiylik)

O'qituvchi - nutq terapevti va bolalar (bola) nutqining nisbati

Bolalarga do'stona munosabat

Pedagogik etika normalariga rioya qilish

13. Umumiy xulosa va takliflar: ____________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Logopediya mashg'ulotlarini o'z-o'zini tahlil qilish sxemasi.

1. O’rganilayotgan mavzu bo’yicha dars tizimida tahlil qilinayotgan darsning o’rni.

2. Maqsadlarni asoslash va rejalashtirilgan dars rejasini amalga oshirish.

3. O'qituvchining xususiyatlari - guruhning nutq terapevti (sinf, bola).

4. Ushbu dars uchun material tanlash uchun motivatsiya.

5. Bolalar tomonidan sinfda bajariladigan topshiriqlar va mashqlar tizimini psixologik-pedagogik baholash.

6. Dars usullarini tanlashda motivatsiya, bu usullarning dars maqsadi, vazifalari va mazmuniga muvofiqligini baholash.

7. O'qituvchi - nutq terapevtining darsdan qoniqishi yoki noroziligi (uning alohida qismlari).

8. Belgilangan kamchiliklarni bartaraf etish bo'yicha logoped o'qituvchisi tomonidan rejalashtirilgan chora-tadbirlar.

9. Darsda erishilgan natijalarni baholash va asoslash.

10. O'z-o'zini hurmat qilish shartlardan biri sifatida ijodiy ish o'qituvchi - nutq terapevti.

Nutq terapiyasi darsini tahlil qilish,

"Oxochevskaya o'rta maktabi" shahar ta'lim muassasasida o'tkazildi

o'qituvchi - nutq terapevti Metelkina E.N.

1-sinf o'quvchilari bilan.

    Bolalar jamoasining xususiyatlari.

Darsda 4 nafar bola ishtirok etdi - bu guruh nutq terapiyasi darsi. Nutq terapiyasi tekshiruvi natijalariga ko'ra (2008 yil 1 sentyabrdan 15 sentyabrgacha) nutq terapiyasi xulosasi bilan guruh tuzildi: ONR ( umumiy rivojlanmaganlik nutq). Darsning davomiyligi 40 minut. (Dars o'rtasida dinamik pauza). Bolalardagi nutqning buzilishi tizimli xarakterga ega. Bu nutqning asosiy tarkibiy qismlari: uning tovush tomoni, leksik va grammatik tuzilishi, izchil nutqning etarli darajada shakllanmaganligi bilan namoyon bo'ladi.

    Dars mavzusi.

Nutq terapiyasi mavzusi: " S tovushi, C harfi.

Leksik mavzu: " Qish".

Grammatika mavzusi : "So'zlarning bo'g'inlarga bo'linishi, urg'u".

3.Darsning metodikasi.

Yangi o'quv vaziyatida bilimlarni mustahkamlash. Darsda korreksion va rivojlantiruvchi o`qitish usullaridan foydalanildi. O'qitish usullari: og'zaki, vizual, ko'rgazmali - obrazli.

4. Ushbu mavzuga murojaat qilishga nima sabab bo'ldi?

Birinchi sinf o‘quvchilari fonemalardan farqlanmagan holda foydalanadilar. Boshida bolalarning ko'pchiligi o'quv yili nutqida nuqsonlari bor edi.

5. Bu darsning logopediya darslari siklidagi o`rni.

1-sinfda tuzatish ishlari jarayoni azob chekayotgan bolalarni tarbiyalash bilan chambarchas bog'liq nutq buzilishlari, o'qish va yozish.

1-sinfda nutq terapiyasi quyidagi yo'nalishlarda olib boriladi:

. Rivojlanish fonemik idrok;

. Tayyorgarlik ishlari tovush talaffuzini aniqlashtirish va tuzatish uchun artikulyatsiya organlarini tayyorlash;

. Talaffuz qilish qiyin bo'lgan tovushlarni tuzatish va avtomatlashtirish.

(Bu holda. bilan ovoz bering);

. Vizual-mekansal funktsiyalarni, xotirani, diqqatni, analitik-sintetik faoliyatni rivojlantirish;

. Til tahlili va sintezi, lug'at boyligi, grammatik tuzilishini shakllantirish.

6. Dars turi.

Dars.

7. Maqsad:

Og'zaki va yozma nutqda s tovushi, S harfi haqidagi bilimlarni faollashtirish. "Qish" mavzusi bo'yicha so'z boyligini boyitish.

8. Vazifalar:

1. Nutq buzilishlarini tuzatish bo'yicha maqsadli tizimli ishlarni olib borish;

2. O‘quvchilarni o‘qitish samaradorligi va sifatini oshirish, og‘zaki va yozma nutqdagi kamchiliklarini oldini olish va bartaraf etish;

3. Tufayli talabalarning qobiliyatsizligining oldini olish turli xil buzilishlar og'zaki nutq;

4. O'z-o'zini va o'zaro nazorat qilish ko'nikmalarini, jamoada ishlash qobiliyatini rivojlantirish.

9. Dars muhiti.

Sinf dars mavzusiga muvofiq bezatilgan: qishki manzaralar tasvirlangan rasmlar.

Mebel o'qituvchi va o'quvchilarning sinfda erkin harakatlanishini ta'minlaydigan tarzda joylashtirilgan.

10. Uskunalar.

. Musiqa markazi.

. Tarqatma. (Ovozli uylar, harflar, tovush avtobuslari, kesilgan harf kartalari, harf kartalari).

. mavzu rasmlari.

. Hikoya rasmlari.

11. Dars bosqichlari.

. Tashkiliy.

. Asosiy.

. Natija.

Psixologik salohiyatni ro'yobga chiqarish ko'rsatkichlari

sinflar.

Dars boshida talabalarda ijobiy hissiy kayfiyat va darsga motivatsiya yaratildi. Darsning har bir bosqichida bolalarning fonematik idrok etish, analitik va sintetik faollik va fonemik tasvirlarni rivojlantirishga qaratilgan bilim, ko'nikma va ko'nikmalarini kengaytirish ko'zda tutilgan. Menimcha, dars o'z maqsadiga erishdi. Kurs davomida barcha vazifalar bajarildi:

. Ovozning talaffuzini bo'g'inlarda, so'zlarda, iboralarda, jumlalarda tuzatish;

. tovushni ta'kidlash uchun intonatsiya ko'nikmalarini shakllantirish;

. fonemik tahlil va sintezning oddiy shakli (bo'g'in va so'zlarni sintez qilish, tovushning so'zdagi o'rnini aniqlash, so'zlarni bo'g'inlarga bo'lish, urg'u qo'yish) ko'nikmalarini rivojlantirish;

. tovush-harf tahlili va sintezini rivojlantirish;

. o'z-o'zini massaj qilish ko'nikmalarini takomillashtirish (ularning yordami bilan bolalar yuz mushaklarining mushaklarining his-tuyg'ularini yaxshiroq ushlaydi va nutq paytida ularni nazorat qiladi);

. "Qish" mavzusidagi lug'atni to'ldirish;

. nutq-eshitish, vosita, og'zaki-mantiqiy, hissiy, vizual xotira va vizual e'tiborni rivojlantirish;

. vizual gnoz va mnezisni rivojlantirish, (optik disgrafiyaning oldini olish);

. rus tili darslarida olingan bilim va ko'nikmalarni mustahkamlash;

. so'zlarning sillogik tuzilishini rivojlantirish.

Sinfda e'tiborni rivojlantirish.

Darsda diqqatni kuchaytirish uchun turli usullardan (og'zaki, vizual, vizual-majoziy) foydalanildi. Kognitiv qiziqishni shakllantirish uchun darsda bolalar kuzatish, sezish, eshitish va ko'rishni o'rgandilar, oldingi rivojlanishning kamchiliklarini tuzatdilar va shu bilan birga zarur o'quv ko'nikmalarini shakllantirdilar. Vizual materialning tashqi xususiyatlari diqqatni jalb qilish uchun ishlatilgan (yorqinlik, yangilik ...). Dars uchun material bolalarning imkoniyatlarini hisobga olgan holda tanlangan. Darsning sur'ati taklif qilingan vazifalarning murakkabligiga qarab o'zgardi. Sinfdagi faoliyatni o'zgartirish o'quvchilar e'tiborini saqlab qolishga yordam berdi. Darsda yosh va hisobga olingan individual xususiyatlar talabalar diqqatini.

Xotirani rivojlantirish.

Talabalar xotirasining individual xususiyatlari (og'zaki-eshitish, vosita, vizual, og'zaki-mantiqiy, hissiy) hisobga olingan.

Aqliy faoliyatni tashkil etish.

Darsning maqsadi va vazifalari aqliy faoliyatning rivojlanishiga va rivojlanishiga yordam berdi nutq faoliyati talabalar. Darsda turli xil tadbirlar o'tkazildi (vizual - majoziy, og'zaki - mantiqiy). O‘quvchilarning darsdagi aqliy faolligi ularning intellektual saviyasining o‘sishiga xizmat qildi, lug‘at to‘ldirildi, disgrafiyaning oldi olindi. Sinfda zarur o'quv ko'nikmalarini shakllantirish uchun har bir bolaning individual xususiyatlari hisobga olingan. Dars yakunida muammoli topshiriq qo’llanildi.(So’zlar Sani chanasining omonimlari).

axloqiy ahamiyatga ega sinflar.

Darsda ijobiy hissiy-axloqiy muhit hukmronlik qildi, shaxsga yo'naltirilgan yondashuv amalga oshirildi. Sinfda o'qituvchi va talabalar o'rtasidagi o'zaro munosabatlar do'stona, o'zaro tushunish va hamkorlikka munosabat rivojlandi. Uskunalar, jihozlar, darsning estetik dizayni mehnat madaniyatini tarbiyalashga yordam berdi.

Darsni gigienik baholash.

Darsning eng samarali vaqtidan unumli foydalanildi. Talabalarning xulq-atvori intizom talablariga javob berdi, begona suhbatlar bo'lmadi. Talabalarning sinfdagi ishi qo'shimcha stimullarga to'sqinlik qilmadi. Sinf xonasi gigiyenik edi.

Darsni umumiy baholash.

Dars natijalarini sarhisob qilar ekanmiz, shuni ta'kidlash kerakki, 1-sinf o'quvchilari bilan tuzatuvchi nutq terapiyasi quyidagi sharoitlarda natija beradi:

. Logopediya ishlari til tizimining barcha darajalarida amalga oshirilishi kerak;

. Tuzatish ishlarining bosqichma-bosqichligi va izchilligi;

. Tuzatish integratsiyasi nutq terapiyasi ishi rus tili va o'qish bo'yicha maktab o'quv dasturi bilan, bolaga o'qishda imkon qadar ko'proq yordam berish va o'qishning muvaffaqiyatini ko'rsatish uchun;

. Talabalarning so'z boyligini boyitish, izchil nutqni rivojlantirish va yozish va o'qish bilan bog'liq aqliy jarayonlarni tuzatish;

. O'yin va ko'ngilochar vazifalardan foydalanish;

. Og'zaki va yozma nutqning o'ziga xos buzilishlarini hisobga olgan holda ta'minlanishi kerak bo'lgan tuzatish ishlarining bosqichiga qarab, turli darajadagi murakkablikdagi mashqlarning etarli miqdori.

Logoped o'qituvchisining tuzatish va pedagogik faoliyatini nazorat qilish. Shaxsiy, kichik guruh va frontal nutq terapiyasi mashg'ulotlariga tashrif buyuring.

2 ta bolani logopediya tekshiruvini o'tkazing va nutq terapevti bilan birgalikda uni taklif qilingan sxema bo'yicha tahlil qiling.

Nutq terapevtining hujjatlari bilan tanishib chiqing va uning ro'yxatini kundalikda bering.

Logoped kabinetining uslubiy jihozlari.

Logopediya xonasining jihozlari bilan tanishing. Natijalarni kundalikingizga yozib oling.

Logopointlarda profil amaliyoti bo'yicha talabalarning mustaqil ishlarini o'quv-uslubiy ta'minlash

1. Ishning o'ziga xos xususiyatlari bilan tanishing ta'lim muassasasi: direktor, bosh o'qituvchi bilan suhbatlashing boshlang'ich ta'lim, defektolog. Natijalarni kundalikingizga yozib oling.

Ta'lim muassasasi rahbari, metodisti bilan suhbatda talabalar quyidagilar bilan tanishishlari kerak:

  1. ish yo'nalishlari bilan.
  2. Logopointning asosiy vazifalari.
  3. Bolalarni logopediya markaziga qabul qilishning o'ziga xos xususiyatlari: PMPK yo'nalishi, tashxislar, guruhlar soni, sinflar va boshqalar.
  4. Ta'lim muassasasi faoliyat yuritadigan asosiy ta'lim dasturlari.
  5. Qisqacha tavsif ular bilan hamkorlik qiladigan muassasalar, idoralarda ishlaydigan mutaxassislar.

Nutq terapevti bilan suhbatda talabalar quyidagilar bilan tanishishlari kerak:

o'z vazifalari bilan

· uning ish rejasi, u ishlaydigan bolalar guruhining xususiyatlari.

mavjud psixologik va pedagogik diagnostika.

Kundalikka yozib oling umumiy ma'lumot:

mutaxassis ishining xususiyatlari haqida,

ish tavsiflarining mavjudligi,

Hamkasblar va bolalar bilan muloqot qilishda xatti-harakatlarning xususiyatlari,

so'rov o'tkazishning asosiy qoidalari,

professional nutqning xususiyatlari,

ichki xususiyatlar ish joyi,

Tashqi ko'rinish xususiyatlari.

muassasaning xususiyatlari.

harorat rejimi;

Ovoz izolyatsiyasi

yorug'lik va rang

Kosmosni tashkil qilish

Didaktik ta'minlash va o'quv materiallari;

· texnik vositalar.

bolaning F.I.

Tekshiruv sanasi.

So'rov usullari.

So'rovning bo'limlari.

Vizual va didaktik material.

Guruh va individual tarkibni yozing / kichik guruh darsi(faqat 2 ta tezis) va ularni taklif qilingan sxema bo'yicha tahlil qiling.

1. Mavzu bo'yicha darslar tizimida ushbu darsning o'rni.

Dars materialining dasturga, nutq va yosh xususiyatlari ushbu guruhdagi bolalar. Materialning hajmi va uning bolalar uchun ochiqligi. Ushbu darsning oldingi mashg'ulotlarga tayyorligi va keyingi mashg'ulotlar bilan bog'liqligi.

2. Darsning maqsadi va vazifalarini qo'yishning to'g'riligi.

Dars mavzusi va mazmunining maqsad va vazifalariga muvofiqligi. Tuzatish, tarbiyaviy va tarbiyaviy vazifalarning birligi. Tanlovning etarliligi nutq materiali dars vazifalari.



3. Darsni tashkil etish

Bolalar soni, xatti-harakati; darsning estetik dizayni, foydalaniladigan jihozlar, ko‘rgazmali qurollar va didaktik materialning sifati.

4. Darsning tuzilishi.

Asosiy bosqichlar, ularning mantiqiy ketma-ketligi, bir bosqichdan ikkinchi bosqichga o'tishning aniqligi, darsning davomiyligi va uning bosqichlari; frontal va individual ish uchun ajratilgan vaqt nisbati, nutq va nutq bo'lmagan vazifalar nisbati (ajratilgan son va vaqt bo'yicha), nutq terapevti va bolalarning bayonotlari. Darsning haqiqiy borishining rejalashtirilganiga mos kelishi, rejadan chetga chiqishlar, ularning sabablari.

5. Darsning bosqichlarini tahlil qilish.

Bosqichlarning mazmuni, bolalarni yaqinlashib kelayotgan bosqichga tayyorlash. O`qitishning didaktik tamoyillarini amalga oshirish. Alohida bosqichlarda qo`llaniladigan usul va uslublar, ularning dars maqsadlariga muvofiqligi. O`qitish metod va usullarining xilma-xilligi, o`zaro bog`liqligi, asosliligi. Logopedning o'qitish usullarini qo'llash xususiyatlari, dars materialini bilish, darsda ish uslublari va usullariga ega bo'lish, tuzatish o'qitish usullarini amalga oshirish, foydalanish qobiliyati. o'quv qurollari. Qo'llaniladigan metodik usullarning xususiyatlari (diqqatni jalb qilish usullari, kognitiv faollikni faollashtirish usullari va boshqalar), bolalarning charchashini oldini olish uchun bolalar faoliyatining turli shakllaridan (motor, ko'rish, eshitish) foydalanish. Dars davomida ijobiy hissiy fonni va maktabgacha yoshdagi bolalarning vazifalarga qiziqishini ta'minlash. Ishning individual va frontal shakllarining kombinatsiyasi. Darsning tarbiyaviy momentlaridan foydalanish, maxsus metodik usullardan foydalanish. Bolalar nutqini kuzatish, bolalar tomonidan yo'l qo'yilgan xatolarni tuzatish. Har bir bolaning nutq qobiliyati va shaxsiy xususiyatlarini hisobga olgan holda talablarning muvofiqligi. Ko'rsatmalar va nutq terapevtining savollariga kirish imkoniyati va ravshanligi, foydalanish har xil turlari savollar (etakchi, muqobil va boshqalar). Ratsional psixoterapiya elementlarini sinfga kiritish. Dars natijalarini sarhisob qilish, bolalar faoliyatini baholash.

6. Nutq va nutqdan tashqari faoliyatning xususiyatlari, bolalarning sinfdagi xatti-harakatlari.

Faoliyat, qiziqishning namoyon bo'lishi, faoliyat tuzilishining shakllanish darajasi, topshiriqlarga diqqatni jamlash darajasi, darsning boshida va uning alohida bosqichlarida diqqatning barqarorligi, diqqatni bir vazifadan ikkinchisiga o'tkazish imkoniyati, bolalar faoliyati va xulq-atvoridagi og'ishlarning sabablari, sinfda bolalar tomonidan olingan yoki o'rnatilgan bilim, ko'nikmalar sifati.

7. Nutq terapevtining o'ziga xos xususiyatlari.

Bolalar guruhi bilan aloqa qilish imkoniyatlari, bolalarning e'tiborini nazorat qilish va ularni ish uchun tashkil etish qobiliyati, bolalarning faolligi, qiziqishi va e'tiborini oshirish usullariga ega bo'lish. maktabgacha yosh, bolalarga individual yondashuvni amaliy amalga oshirish, ularning shaxsiy xususiyatlarini hisobga olish, maqsadga erishishda qat'iyatlilik, pedagogik taktning namoyon bo'lishi. Nutq terapevtining nutqi (mavjudlik, mantiq, melodik-intonatsion ekspressivlik va emotsionallik, diksiya xususiyatlari, kuch, ovoz, temp va ritm). Nutq terapevtining ko'rinishi, bolalar bilan muloqot qilish jarayonida uning xatti-harakati.

8. Dars natijalari.

Maqsadga erishish, rejalashtirilgan rejani amalga oshirish, qo'llaniladigan usul va usullarning samaradorligi. Darsni bolalarning imkoniyatlariga qarab baholash. Sinflar jarayonida bolalar faoliyatining tabiati (mustaqillik darajasi, faollik darajasi, ish sur'ati).

9. Pedagogik xulosalar, darsni takomillashtirish bo'yicha tilaklar.

6. Ta’lim muassasasining ta’lim dasturlarini tahlil qiling. Natijalarni kundalikka yozing (tegishli kun uchun).

Tahlil rejasi ta'lim dasturi:

1. Dastur, nom.

2. Nazariy asoslash dasturlari.

3. Dastur maqsadlarining mohiyati.

4. Dastur vazifalarini yoshga qarab farqlash.

5. Uslubiy ta'minot.

6. An'anaviy dasturlar bilan bog'lanish. originallik.

8. Bolalarning yutuqlarini baholash mezonlarining mavjudligi.

7. Ota-onalar bilan nutq terapevtining maslahatlariga qatnashing. Natijalarni kundalikka yozing (tegishli kun uchun).

1. Maslahatlashuv sanasi.

2. Tutish shakli.

3. Kim bilan amalga oshirilganligi.

4. Konsultatsiya mavzusi.

5. Logoped xulq-atvorining xususiyatlari (aloqani o'rnatish, ishontirish qobiliyati, logoped tomonidan qo'llaniladigan atamalarga mos kelishi, ota-onalarning ta'lim darajasi).

6. Ota-onalarning xulq-atvorining xususiyatlari.

7. Maslahatlashuv natijalari.

8. Logopunktlarda ixtisoslashtirilgan amaliyotni tugatganligi haqida hisobot tuzing:

Amaliyot dasturini yakunlash

Dasturdan qanday og'ishlar sodir bo'ldi. Nega?

Dasturdan tashqari qanday ishlar qilindi?

Amaliyot davomida qanday asosiy didaktik vazifalarni hal qildingiz?

Ularni qanday hal qildingiz? Natijalar qanday edi?

Bolalar nutqini faollashtirish uchun qanday usul va usullardan tez-tez foydalangansiz?

Nutqni tekshirishning qanday usullaridan foydalangansiz?

Sizni qanday texnikalar qiziqtirdi?

Bolalar nutqini tekshirishda qanday qiyinchiliklarga duch keldingiz?

Amalda qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?