Logopeediliste tundide näidise analüüsi skeem. Logopeedilised tunnid lasteaias: kuidas seda õigesti teha. Praktika aruanne

Tunni eesmärkide seadmisel ja planeerimisel võttis logopeed arvesse laste vanuselisi ja iseloomuomadusi. Tunni ülesehitus vastab koolituse, kasvatustöö ja korrigeerimise eesmärkidele, tunni etappide loogiline järjestus ja omavaheline seos, ühest etapist teise ülemineku selgus on jälgitav. Tunniplaani olemasolu ja selle elluviimise korraldus logopeedi poolt vastas tunni tegelikule kulgemisele. Logopeedil on välja kujunenud oma tööstiil ja süsteem. Laste aktiivsemasse olekusse üleviimiseks ühendab logopeed individuaalne töö eestpoolt. Logopeedi poolt läbimõeldud meetodite, võtete ja vahendite loov ümbermõtestamine, laste õpetamine toimus vastavalt kujunevale haridusolukorrale. Erinevad meetodid, meelelahutuslik esitlus, intonatsioonirikkus, õpetaja ekspressiivsed näoilmed aitasid kaasa laste huvi kasvule tunni vastu. Logopeed julgustab oskuslikult ja õigeaegselt laste tegevust. Peaaegu kõik lapsed näitasid tunni vastu huvi, näitasid piisavalt hea kvaliteetülesandeid, oskust teadmisi rakendada erinevaid olukordi. Kaheksast lapsest kuus näitas teadmiste sügavust, teadlikkust ja tugevust. Kogu tunni vältel püsis suurem osa lapsi kõrgelt aktiivsena, kuid tunni lõpuks oli kognitiivne aktiivsus vähenenud kahel lapsel. Üldiselt näitas istung positiivseid suundumusi kõne areng Ja korrigeeriv protsessüldiselt.

Taotlus nr 6

Nõuanded õpilaste vanematele madalamad klassid

„Rikkumised suulise ja kirjutamine»

Head vanemad, kui teie lapsel on kõnehäire, siis ärge peituge probleemi eest, lootes, et see "laheneb" iseenesest, vaid olge kannatlikud, suhtuge vajadusel poja või tütre probleemi mõistvalt, konsulteerida lapsega arstidega, hoida pidevalt suhteid õpetaja ja logopeediga, aidata lapsel õpiraskustest üle saada. Märgin need rikkumised, mis on esimese klassi õpilastel kõige levinumad:

  • Kõnelise kõneliini moodustamise puudumine. Siin esineb enamasti seatud helide automatiseerimatust, segu lähedastest helidest, asendustest, hägususest ja artikulatsiooni letargiast.
  • Fanemaatilise taju mittetäielik kujunemine.
  • Vormistamata foneemiline analüüs ja süntees.
  • Hääliku-silbi struktuuri rikkumine hääldamisel rasked sõnad.
  • Vaesus sõnavara.

· Kõne grammatilise kujunduse rikkumised.

· Madal üldistuste tase.

Nõrk verbaalne-loogiline mõtlemine, võimetus luua mõistete vahel loogilisi seoseid.

Tähelepanu ja mälu puudumine.

  • Vormistamata ajalis-ruumilised esitused.
  • Pikaajaline lateraliseerumisprotsess, kui paaritud sensomotoorsete organite juht jäi lõplikult kindlaks tegemata.
  • Raskused käte liigutuste dünaamilises ja kineetilises organiseerimises, mis raskendavad grafomotoorsete oskuste omandamist.
  • Emotsionaalse-tahtelise sfääri puudused.

Kõik need rikkumised raskendavad õpilaste poolt kooli õppekava väljatöötamist, eelkõige kirjutamis- ja lugemisoskust. Ja lõpuks võib see põhjustada düsgraafiat (kirjutamishäire) ja düsleksiat (lugemishäire). Kirjutamishäired on ühed kõige enam tegelikud probleemid kooliharidus, kuna alghariduse eesmärgist kirjutamine ja lugemine muutuvad teadmiste edasise omandamise vahendiks.

Düsgraafia peamised sümptomid on spetsiifilised (ei ole seotud õigekirjareeglite kasutamisega) vead, mis on püsivad. Nende vigade esinemine ei ole seotud vähenemisega intellektuaalne areng, ei raskete nägemis- ja kuulmispuudega ega kooliskäimise ebakorrapärasusega. 2.–4. klassi õpilaste kirju uurides leitakse järgmised püsivad vead:

  • Tähtede, silpide, sõnade, nende permutatsioonide väljajätmine, lisatähtede, silpide sisestamine
  • Akustiliste ja artikulatsiooniliste tunnuste poolest sarnaseid helisid tähistavate tähtede asendused ja segamine
  • Tähtede segamine graafiliselt sarnane
  • Kokkuleppe ja sõnade kontrolli rikkumine lauses

Reeglina tekib düsgraafia kombinatsioonis düsleksiaga, kui lastel on raskusi lugemisoskuse omandamisega. Samal ajal on nende lugemine täis arvukalt korduvaid vigu. Lugemine muutub ju võimalikuks alles siis, kui laps suudab kõnes üksikuid helisid selgelt eristada. Ainult sel tingimusel täidetakse lapse jaoks tähetähised sobiva helisisuga. Kuni iga eraldi heli ei eristata kõnest õige täpsusega, täht jääb tühjaks graafiliseks stiiliks, ei seostata foneemiga. Mis omakorda tekitab olulisi raskusi tähtede meeldejätmisel, tugevate heli-tähe seoste loomisel. Ja kõnehäiretega lastele valmistab häälikute valimine kõrva järgi ja lähedaste helide eristamine märkimisväärseid raskusi.

Lisaks kaasneb düsgraafia sageli düsorfograafiaga või on selle tagajärg. See on kirjutamise õigekirjaoskuse, mis on kõneoskuse tüüp, kujunemise ja automatiseerimise häire. Selle häirega lapsed teevad palju õigekirjavigu, isegi tuttavate sõnadega, eeldusel, et nad teavad reegleid hästi. Seda häiret diagnoositakse vanuses 9 kuni 10 aastat. Samuti on suur probleem oluliselt vähendada laste sooritust koolis.

Kirjutamise ja lugemise rikkumine võib olla tingitud teatud kirjaliku kõne arenguks oluliste funktsionaalsete süsteemide moodustumise hilinemisest lapse erinevatel arenguperioodidel mõjunud ohtude tõttu. Lisaks võib kirjaliku kõne korraldamisel osalevate üksikute ajustruktuuride kvalitatiivse ebaküpsuse edasikandmisel esineda pärilik eelsoodumus. Ja on üsna ilmne, et suulise kõne alaarengu ja laste kirjutamise ja lugemise rikkumiste vahel on tihe seos. Kirjalikus kõnes kajastuvad nii suulise kõne foneetilis-foneemilised kui ka leksikaal-grammatilised tunnused. Seetõttu on nende rikkumiste kõrvaldamiseks vaja kompleksset parandusmeetmete süsteemi. Meetodid ja tehnikad korrigeeriv töö suunatud suulise kõne kõigi aspektide täiustamisele, kirjaliku kõne parandamisele, arendamisele vaimsed protsessid tihedalt seotud täisväärtusliku kõne kujunemisega. Ainult süstemaatiline vaevarikas töö, mis võtab sageli rohkem kui ühe õppeaasta, annab häid tulemusi. Kuid isegi sel juhul, kaugeltki mitte alati, antakse meie õpilastele hõlpsasti vene keele programmi assimilatsioon keskkoolis.

Logopeedi nõuanded

  • Kui märkad, et esimese klassi lapsel on raskusi kirjutamise ja lugemise valdamisega, tule logopeedi konsultatsioonile. Võtke tema märkmikud kaasa.
  • Kui teie lapsel on kirjutamis- ja lugemishäireid, siis tuleb last läbi vaadata lasteneuroloogi juures, teha elektroentsefalogramm, teha ajuveresoonte dopplerograafia.
  • Vajadusel määrab arst ravikuuri, mida tuleb järgida. Lõppude lõpuks on ravi taustal korrigeeriv töö tõhusam, see saavutab soovitud tulemuse kiiremini.
  • Õpi- või käitumisraskustega laps vii kindlasti psühholoogi konsultatsioonile. Kui tunde pakutakse, ärge keelduge.
  • Olge lapse probleemide suhtes tähelepanelik, ärge noomige vigade ja kehvade hinnete pärast, kui ta proovib, siis olge kannatlik.
  • Jälgi kodutöid, aita leida ja parandada vigu. Aga ära tee tööd lapse asemel!
  • Kui laps ei loe hästi, siis loomulikult ei meeldi talle lugeda. Seejärel lugege koos (kooris omakorda, rollides, juhi taga jne). Valige lapsele meelelahutuslikud raamatud, mis on huvitavalt avaldatud ja koos mängu elementidega.
  • Arutlege loetud materjali üle, õpetage lapsi ümber jutustama ja oma mõtteid väljendama. See arendab nii sidusat kõnet kui ka mõtlemisprotsesse. See ei tööta – parandage see, esitage näidis, suunavad küsimused.
  • Tulge sagedamini logopeedi juurde, küsige, konsulteerige, võtke osa parandustööst. Ainus viis last aidata on ju koostöö.

Meeldetuletus vanematele

"Kirjaliku kõne rikkumiste ennetamine"

1. Kasuta tähtedega tutvumisele, kõnekuulmise arendamisele ja oskuse arendamisele suunatud mänge ja harjutusi heli-kirja analüüs. Näiteks nimetage kordamööda iga häälik sõnas ja seejärel paluge lapsel leida heli asukoht; tuvasta lapsega häälikud, mis sõnas korduvad; millised häälikud sõnas erinevad jne.

2. Olge alati lapsele eeskujuks: sisse õige hääldus sõnad, kasutus leksikaalsed tähendused sõnad; proovige mitte teha sellega grammatilisi vigu.

3. Paigutage pulkadega sõnu, pöörake tähelepanu elementidele, mis sisalduvad tähtede õigekirjas.

4. Kui märkate, et teie laps loob kohmakaid seoseid, ei oska paberilehel liigelda ja tal pole piisavalt pliiatsioskusi, pöörake tähelepanu käe üld- ja peenmotoorika arendamisele.

Pöörake tähelepanu sellele, millist kätt laps joonistab. Kuidas ta näidisega töötab, kas ta vaatab seda sageli või joonistab mälu järgi. Joonistab jooni kiiresti või aeglaselt. Milliseid küsimusi te joonistamise ajal esitate?

Kui miski teeb teile muret ülaltoodud ülesannete täitmisel teie lapse poolt, võtke kindlasti ühendust spetsialistidega, nagu psühholoog ja logopeed.

1. Rõõmustage oma poja või tütre üle. Rääkige oma lapsega hoolival ja julgustaval toonil.

2. Kui laps sinuga räägib, kuula tähelepanelikult, segamata.

3. Teie selgitused peaksid olema lihtsad ja selged, rääkige selgelt, selgelt.

4. Proovige üles näidata huvi selle vastu, mida talle meeldib teha (joonistada, koguda jne).

5. Julgusta mängima teiste lastega ja mängima koos lapsega erinevaid mänge.

6. Säilita huumorimeel.

7. Julgustada lapse uudishimu ja loovust, soovi esitada küsimusi.

8. Ära kunagi ütle oma lapsele, et ta on halb, sest ta toob koju halvad hinded. Suhtumine märketesse peaks toimima. Jah, need on signaal õppimise seisu kohta, kuid mitte lause hilisemas elus.

9. Sinu kodu peaks olema turvaline saar lugematute sündmuste tormis, kus last usaldatakse ja mis kõige tähtsam,

kus teda armastatakse.

Taotlus nr.

Teema ja eesmärgid vastavad tunni sisule. Tunni ülesehitus on loogiliselt ühtlane, kõnematerjal vastab programmi nõuetele ja perspektiivne plaan tööd. Tunni materjal vastab selles logopeedilises rühmas osalevate laste vanusele ja individuaalsetele iseärasustele.

Tunni ülesehituses ühtsuse suund parandus-, kasvatus- ja hariduslikud ülesanded.

Välimus laste tikud õppimisprotsess. Logopeed häälestab kõik lapsed eelseisvaks tööks, mobiliseerib ja fokuseerib tähelepanu, kasutades kognitiivse protsessina erinevaid tähelepanu koondamise meetodeid ja vahendeid.

Tunni keskkonna ja varustuse esteetika ning didaktilise materjali kvaliteet hoitakse väga kõrgel tasemel.

Logopeediline tund on loogiliselt ja järjepidevalt üles ehitatud, kõigi planeeritud etappide kestus on säästev.

Tunni ülesehituses on jälgitav sõnaliste, visuaalsete ja praktiliste õppemeetodite kasutamine. Kõik kasutatavad meetodid on täielikult põhjendatud ja omavahel loogiliselt seotud. Logopeed tõmbab kogu tunni jooksul süstemaatiliselt lapse tähelepanu, loob huvitavaid mänguolukordi. Kasutatud visualiseerimine on täielikult kooskõlas tunni ülesehituse ja sisuga.

Logopeed suhtleb hästi kõigi lastega, viib kergesti dialoogi ja toetab iga last, kui tal on raske mõnele küsimusele vastata. Õpetaja on taktitundeline, välimus vastab kutse-eetika nõuetele. Logopeed on ligipääsetav, loogiline, emotsionaalne, diktsioon ja häälejõud vastavad kutsenõuetele.

Kõigil tunni etappidel kontrollib õpetaja lapse kõne hääldust, sõnavara ja grammatilist struktuuri. Tunnis paljastab ta süstemaatiliselt lapse vigu ja raskusi, osutab õigeaegselt tõhusat logopeedilist abi.

Tunnis jälgitakse esitatud nõuete adekvaatsust, võttes arvesse lapse kõnevõimet ja isiksuseomadusi, sihikindlust eesmärkide saavutamisel, doseerimisvõimet. uus materjal, linkige see eelmisega.

Tunni tulemuste põhjal võib järeldada, et tunni eesmärgid said täidetud, plaan täidetud, lapsed said kvaliteetsed teadmised, oskused ja vilumused.

Kasvataja-logopeed ___________________________________________________


Isiku kokkuvõte logopeediline seanss teemal "Heli automatiseerimine [L]"

Eesmärk: hääliku [L] - [R] moodustamine.

1. Automatiseerige heli [L] silpides, sõnades, fraasides ja seotud tekstis.

2. Kinnitage isoleeritud hääldus heli [P], sisestage heli silpidesse.

3. Õppige helisid [L] - [P] eristama.

4. Arendada foneemilist tähelepanu, mälu.

5. Harjutus käände ja eessõna kokkuleppel.

6. Arenda kõne psühholoogilist baasi.

7. Arendage peenmotoorikat käte ettevalmistamine kirjutamiseks.

Varustus: peegel, mänguasjade komplekt - loomad, kelle nimel kuuleb helisid [L] - [P], "Võlukott", kaardid mängule "Kolmas lisa", pildid artikulatsiooniks ja sõrmevõimlemiseks, silpide komplekt, arvutimäng "Kolobok" .

Kaasaegsete logopeediliste tundide analüüsi skeem.

Õpetaja nimi - logopeed: _________________________

Kuupäev "___" ____________ 20_______ Analüüsimine: ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬-_________________________________________________________________

Külastuse eesmärk: ___________________________________________. Tunni eripära: avatud, töötav _________________________.

Rühm (klass) _________. Laste arv rühmas (klassis) _____. Kohal oli ___ õpilast.

Tegevuse vorm: üksikisik, alarühm _________________________.

Tunni teema: _____________________________________________________________________________________________________

Hindamisskaala: 3 punkti - madal tase, 4 punkti - keskmine tase, 5 punkti – kõrge tase.

1. Tunni eesmärgi ja eesmärkide analüüs:

Tunni teema, eesmärgi ja eesmärkide vastavus programmimaterjali tunnustele, rühma (klassi) pikaajalisele tööplaanile, kõneprofiilile.

Rühma (klass, laps) valmisoleku tase.

Tunni eesmärgi ja eesmärkide seadmine ja lasteni toomine.

2. Tunni eesmärgi ja eesmärkide saavutamise aste:

hariv

Korrigeeriv – arendav

Hariduslik

Kasvatus-, parandus- ja kasvatusülesannete ühtsus.

3. Tunni ülesehituse ja korralduse analüüs:

Tunni ülesehituse vastavus selle eesmärkidele ja eesmärkidele

Tunni etappide loogiline järjestus ja seos

Tunni etappide vahel ajajaotuse otstarbekus

Õppevormide valiku ratsionaalsus

Tunni kokkuvõtte olemasolu, selle arenguaste

Tunni varustus, keskkonna esteetika, visuaalsete abivahendite ja didaktilise materjali kvaliteet, kaasaegse IKT kasutamine.

Õpetaja töö ratsionaalne korraldamine - logopeed ja lapsed lihtsast keerukani.

Tunni sisu vastavus nägemispuudega lastele mõeldud programmide nõuetele

Õpitava materjali esituse terviklikkus, usaldusväärsus, kättesaadavus

Moraalse mõju aste, õppetunni hariduslik suund

Laste suunamine uute teadmiste tajumiseni

Algteadmiste uuendamine

Organisatsioon iseseisev töö lapsed

Õpetaja - logopeedi juhised ja abi

Uue materjali väljatöötamise aste (tõhusus)

Uue ühendamine varem õpituga

Kordamine (korraldus, vormid, tehnikad, maht)

5. Tunni korrigeeriva suunitluse hindamine:

Kõne mõistmise arendamine

Hingamisharjutuste kasutamine, artikulatiivne võimlemine

Õige häälduse kujundamine

Areng foneemiline kuulmine ja taju

Erineva kõla- ja silbistruktuuriga sõnade hääldamise oskuse tugevdamine

Oskuste õppimine helianalüüs ja süntees

Sõnamoodustuse ja käänamise praktiliste oskuste kujundamine

Iseseisvalt rääkima õppimine

Kontroll kõne arusaadavuse ja väljendusvõime üle

Mitmel analüsaatoril põhinevate tööde lubamine

Harjutused kõrgemate vaimsete funktsioonide arendamiseks

Harjutused üld- ja peenmotoorika arendamiseks

6. Tunni läbiviimise metoodika analüüs:

Meetodite, võtete ja õppevahendite valiku paikapidavuse ja õigsuse määramine.

Õppemeetodite, -võtete ja -vahendite vastavus materjali sisule, püstitatud ülesannetele, rühma (klass, laps) võimalustele

Logopeediõpetaja kasutatavad mitmesugused tehnikad ja meetodid

Materjali esitamise emotsionaalsus

Visuaalsete abivahendite, didaktilise materjali, IKT kasutamise efektiivsus.

7. Laste töö ja käitumise analüüs klassiruumis:

Üldhinnang rühma tööle (klass, laps)

Huvi tegevuse vastu

Laste aktiivsus (laps)

Teadmiste, oskuste ja võimete kvaliteet

Teadmiste sügavus, teadlikkus ja tugevus, oskus rakendada teadmisi erinevates olukordades

Töötage valede vastuste kallal

8. Tunni sanitaar-hügieeniliste tingimuste hindamine:

Valgustus

Väsimuse ja ületöötamise vältimine

Tegevuste muutmine

Õigeaegsed ja kvaliteetsed kehakultuuripausid, visuaalne võimlemine.

Õige tööasendi säilitamine

Hea tahte, vastastikuse mõistmise õhkkonna loomine

Visuaalse, kõne ja didaktilise materjali koormuse teostatavus

9. Tunnis osalenute küsimustele vastamise käigus logopeedist õpetaja poolt tehtud eneseanalüüsi hindamine.

10. Tunni tulemused:

Õpetaja – logopeedi õpetamistoimingute optimaalsus

Laste teadmiste, oskuste ja võimete kvaliteet

11. Loovuse elemendid, mis väärivad juurutamist teiste õpetajate-logopeedide tööpraktikasse.

12. Õpetaja – logopeedi isiksus:

Õpetaja – logopeedi rahulikkus ja tähelepanelikkus tunnis

Stiil ja toon tööl

Õpetaja - logopeedi kõne (selgus, täpsus, juurdepääsetavus, väljendusvõime, emotsionaalsus)

Õpetaja - logopeedi ja laste (lapse) kõne suhe

Sõbralik suhtumine lastesse

Pedagoogilise eetika normide täitmine

13. Üldised järeldused ja ettepanekud: _________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Logopeediliste tundide eneseanalüüsi skeem.

1. Analüüsitava tunni koht uuritava teema tundide süsteemis.

2. Eesmärkide põhjendamine ja planeeritud tunniplaani elluviimine.

3. Õpetaja - rühma logopeed (klass, laps) iseloomustus.

4. Selle tunni materjali valiku motivatsioon.

5. Laste klassis sooritatavate ülesannete ja harjutuste süsteemi psühholoogiline ja pedagoogiline hindamine.

6. Tunnimeetodite valiku motiveerimine, nende meetodite vastavuse hindamine tunni eesmärkidele, eesmärkidele ja sisule.

7. Õpetaja - logopeedi rahulolu või rahulolematus tunniga (selle eraldiseisvate osadega).

8. Logopeedist õpetaja kavandatud meetmed märgitud puuduste kõrvaldamiseks.

9. Tunnis saavutatud tulemuste hindamine ja põhjendamine.

10. Enesehinnang kui üks tingimus loominguline tööõpetaja - logopeed.

Logopeedilise tunni analüüs,

toimus munitsipaalõppeasutuses "Okhochevskaya keskkool"

õpetaja - logopeed Metelkina E.N.

1. klassi õpilastega.

    Lastemeeskonna omadused.

Tunnis osales 4 last - see on rühmalogoteraapia tund. Logopeedilise ekspertiisi tulemuste järgi (1. septembrist 15. septembrini 2008) moodustati logopeedilise järeldusega rühm: ONR ( üldine alaareng kõne). Tunni pikkus on 40 minutit. (Dünaamiline paus tunni keskel). Laste kõnehäired on oma olemuselt süsteemsed. See väljendub kõne põhikomponentide ebapiisavas moodustamises: selle kõlapool, leksikaalne ja grammatiline struktuur, sidus kõne.

    Tunni teema.

Logopeedia teema: " Heli s, täht C.

Leksikaalne teema: "Talv".

Grammatika teema : "Sõnade jagamine silpideks, rõhk."

3. Tunni metoodika.

Teadmiste kinnistamine uues õpisituatsioonis. Tunnis kasutati korrigeerivaid ja arendavaid õppemeetodeid. Õppemeetodid: verbaalne, visuaalne, visuaalne - kujundlik.

4. Mis põhjustas selle teema poole pöördumise?

Esimese klassi õpilased kasutavad foneeme eristamata. Paljud lapsed alguses õppeaastal oli kõnepuudega.

5. Selle tunni koht logopeediliste tundide tsüklis.

Parandustöö protsess 1. klassis on tihedalt seotud põdevate laste haridusega kõnehäired, lugemine ja kirjutamine.

Logopeedilist tööd 1. klassis tehakse järgmistes valdkondades:

. Areng foneemiline taju;

. Ettevalmistustööd valmistada artikulatsiooniorganeid ette hääliku häälduse täpsustamiseks ja korrigeerimiseks;

. Raskesti hääldatavate helide korrigeerimine ja automatiseerimine.

(Sel juhul heli koos.);

. Visuaal-ruumiliste funktsioonide, mälu, tähelepanu, analüütilis-sünteetilise tegevuse arendamine;

. Keele analüüsi ja sünteesi, sõnavara, grammatilise struktuuri kujunemine.

6. Tunni tüüp.

Õppetund.

7. Eesmärk:

Teadmiste aktiveerimine hääliku s, tähe C kohta suulises ja kirjalikus kõnes. Sõnavara rikastamine teemal "Talv".

8. Ülesanded:

1. Sihipärase süstemaatilise töö läbiviimine kõnehäirete korrigeerimisel;

2. Õpilaste õpetamise tulemuslikkuse ja kvaliteedi tõstmine, suulises ja kirjalikus kõnes esinevate puuduste ennetamine ja kõrvaldamine;

3. Õpilase ebaõnnestumise ennetamine, mis on tingitud mitmesugused rikkumised suuline kõne;

4. Enese- ja vastastikuse kontrolli oskuste arendamine, meeskonnatöö oskus.

9. Tunni õhkkond.

Klass on sisustatud vastavalt tunni teemale: talvemaastikke kujutavad maalid.

Mööbel on paigutatud selliselt, et oleks tagatud õpetaja ja õpilaste vaba liikumine klassiruumis.

10. Varustus.

. Muusikakeskus.

. Jaotusmaterjal. (Kõlamajad, kirjad, helibussid, lõigatud kirjakaardid, kirjakaardid).

. teema pildid.

. Jutupildid.

11. Tunni etapid.

. Organisatsiooniline.

. Põhiline.

. Tulemus.

Psühholoogilise potentsiaali realiseerimise indikaatorid

klassid.

Tunni alguses tekkis õpilastes positiivne emotsionaalne meeleolu ja motivatsioon tunniks. Tunni igas etapis on ette nähtud laste teadmiste, oskuste ja võimete laiendamine foneemilise taju, analüütilise ja sünteetilise tegevuse ning foneemiliste esituste arendamiseks. Minu arvates saavutas tund oma eesmärgi. Kursuse jooksul said täidetud kõik ülesanded:

. Hääliku häälduse fikseerimine silpides, sõnades, fraasides, lausetes;

. oskuste intonatsiooni kujundamine heli esiletõstmiseks;

. oskuste arendamine foneemilise analüüsi ja sünteesi lihtsas vormis (silpide ja sõnade süntees, hääliku koha määramine sõnas, sõnade jagamine silpideks, rõhu seadmine);

. heli-tähtede analüüsi ja sünteesi arendamine;

. enesemassaaži oskuste parandamine (nende abiga tabavad lapsed paremini näolihaste lihaste aistinguid ja juhivad neid kõne ajal);

. sõnastiku täiendamine teemal "Talv";

. kõne-kuulmis-, motoorse, verbaalse-loogilise, emotsionaalse, visuaalse mälu ja visuaalse tähelepanu arendamine;

. visuaalse gnoosi ja mnesi arendamine, (optilise düsgraafia ennetamine);

. vene keele tundides omandatud teadmiste ja oskuste kinnistamine;

. sõnade silbistruktuuri arendamine.

Tähelepanu arendamine klassiruumis.

Tunnis kasutati tähelepanu tõstmiseks erinevaid meetodeid (verbaalne, visuaalne, visuaalne-kujundlik). Tunnetusliku huvi kujundamiseks õppisid lapsed tunnis vaatlema, märkama, kuulma ja nägema, korrigeerides eelneva arengu ebapiisavust ning kujundades samal ajal vajalikke õpioskusi. Tähelepanu tõmbamiseks kasutati visuaalse materjali väliseid tunnuseid (heledus, uudsus ...). Tunni materjal valiti laste võimalikkust arvestades. Tunni tempo muutus vastavalt pakutud ülesannete keerukusele. Tegevuste muutmine klassiruumis aitas õpilaste tähelepanu säilitada. Tunnis arvestati vanust ja individuaalsed omadusedõpilaste tähelepanu.

Mälu arendamine.

Arvesse võeti õpilaste mälu individuaalseid iseärasusi (verbaalne-kuuldav, motoorne, visuaalne, verbaalne-loogiline, emotsionaalne).

Vaimse tegevuse organiseerimine.

Tunni eesmärk ja eesmärgid aitasid kaasa vaimse tegevuse arengule ja arengule kõnetegevusõpilased. Tunnis toimusid erinevat tüüpi tegevused (visuaalne - kujundlik, sõnaline - loogiline). Õpilaste vaimne tegevus klassiruumis aitas kaasa nende intellektuaalse taseme kasvule, täiendati sõnaraamatut ja hoiti ära düsgraafia. Klassiruumis vajalike õpioskuste kujundamiseks arvestati iga lapse individuaalseid iseärasusi. Tunni lõpus kasutati probleemset ülesannet.(Sõnad on Sani saani homonüümid).

moraalne tähtsus klassid.

Tunnis valitses positiivne emotsionaalselt-moraalne õhkkond, läbi viidi isiksusekeskne lähenemine. Õpetaja ja õpilaste suhtlus klassis on sõbralik, kujunenud on suhtumine üksteisemõistmisse ja koostöösse. Tunni varustus, varustus, esteetiline kujundus aitasid kaasa töökultuuri kasvatamisele.

Tunni hügieeniline hindamine.

Tunni kõige produktiivsem aeg oli efektiivselt ära kasutatud. Õpilaste käitumine vastas distsipliini nõuetele, kõrvalised vestlused puudusid. Õpilaste töö klassiruumis lisastiimuleid ei seganud. Klassiruum oli hügieeniline.

Üldine hinnang tunnile.

Tunni tulemusi kokku võttes tuleb märkida, et korrigeeriv logopeediline töö 1. klassi õpilastega annab tulemuse järgmistel tingimustel:

. Logopeedilist tööd tuleks teha keelesüsteemi kõigil tasanditel;

. Korrigeerimistöö järkjärgulisus ja järjepidevus;

. Parandusravi integreerimine logopeediline töö vene keele ja lugemise kooli õppekavaga, et aidata last võimalikult palju õppetöös ja näidata tema õpiedukust;

. Õpilaste sõnavara rikastamine, sidusa kõne arendamine ning kirjutamise ja lugemisega seotud vaimsete protsesside korrigeerimine;

. Mängu- ja meelelahutusülesannete kasutamine;

. Piisav arv erineva keerukusastmega harjutusi, olenevalt parandustöö etapist, mida tuleb ette näha, arvestades suulise ja kirjaliku kõne spetsiifiliste häirete püsimist.

Jälgida logopeediõpetaja parandus- ja pedagoogilist tegevust. Külastage individuaalseid, alarühma- ja frontaallogoteraapia tunde.

Viia läbi 2 lapse logopeediline uuring ja koos logopeediga analüüsida seda pakutud skeemi järgi.

Tutvuge logopeedi dokumentatsiooniga ja andke päevikusse selle loetelu.

Logopeedi kabineti metoodiline varustus.

Tutvuge logopeedilise ruumi sisseseadega. Kirjutage tulemused oma päevikusse.

Õppe- ja metoodiline tugi õpilaste iseseisvaks tööks profiilipraktikal logopunktides

1. Vii end kurssi töö spetsiifikaga haridusasutus: vestlege direktori, õppealajuhatajaga algharidus, kõnepatoloog. Kirjutage tulemused oma päevikusse.

Vestluses õppeasutuse juhi, metoodikuga peaksid õpilased tutvuma:

  1. koos tööjuhistega.
  2. Logopunkti põhiülesanded.
  3. Laste logopeedikeskusesse vastuvõtu iseärasused: PMPK suund, diagnoosid, rühmade, klasside arv jne.
  4. Peamised haridusprogrammid, mille alusel asutus tegutseb.
  5. Lühikirjeldus asutustes, büroodes töötavad spetsialistid, kellega tehakse koostööd.

Vestluses logopeediga peaksid õpilased tutvuma:

oma kohustustega

· tema tööplaan, lasterühma omadused, kellega ta töötab.

kättesaadav psühholoogiline ja pedagoogiline diagnostika.

Märkige päevikusse Üldine informatsioon:

spetsialisti töö omaduste kohta,

ametijuhendite olemasolu,

Käitumise tunnused kolleegide ja lastega suhtlemisel,

küsitluse läbiviimise põhireeglid,

professionaalse kõne tunnused,

interjööri omadused töökoht,

Välimuse omadused.

asutuse tunnused.

temperatuuri režiim;

Heliisolatsioon

valgustus ja värv

Ruumi organiseerimine

Didaktiliste ja õppematerjalid;

· tehnilised vahendid.

Lapse F.I.

Läbivaatuse kuupäev.

Küsitlusmeetodid.

Küsitluse osad.

Visuaalne ja didaktiline materjal.

Kirjutage üles rühma ja üksikisiku sisu / alarühma tund(ainult 2 kokkuvõtet) ja analüüsige neid vastavalt pakutud skeemile.

1. Selle tunni koht selle teema tundide süsteemis.

Tunni materjali vastavus programmile, kõnele ja vanuselised omadused lapsed selles rühmas. Materjali maht ja selle kättesaadavus lastele. Selle tunni ettevalmistamine eelneva koolituse järgi ja seos järgmisega.

2. Tunni eesmärgi ja eesmärkide seadmise õigsus.

Vastavus tunni teema ja sisu eesmärgile ja eesmärkidele. Parandus-, kasvatus- ja kasvatusülesannete ühtsus. Valiku adekvaatsus kõnematerjal tunniülesanded.



3. Tunni korraldus

Laste arv, käitumine; tunni esteetiline kujundus, kasutatud tehnika, visuaalsete abivahendite ja didaktilise materjali kvaliteet.

4. Tunni struktuur.

Põhietapid, nende loogiline järjestus, ühelt etapilt teisele ülemineku selgus, tunni ja selle etappide kestus; frontaal- ja individuaalseks tööks ettenähtud aja suhe, kõne- ja mittekõneülesannete suhe (arvu ja eraldatud aja osas), logopeedi ja laste ütlused. Tunni tegeliku käigu vastavus kavandatule, kõrvalekalded konspektist, nende põhjused.

5. Tunni etappide analüüs.

Etappide sisu, laste ettevalmistamine eelseisvaks etapiks. Õpetamise didaktiliste põhimõtete rakendamine. Üksikutel etappidel kasutatavad meetodid ja võtted, nende vastavus tunni eesmärkidele. Õppemeetodite ja -võtete mitmekesisus, seotus, kehtivus. Õppemeetodite kasutamise tunnused logopeedi poolt, tunni materjali tundmine, klassiruumis töömeetodite ja -võtete valdamine, korrigeerivate õppemeetodite rakendamine, kasutusoskus õppevahendid. Kasutatavate metoodiliste võtete tunnused (tähelepanu tõmbamise meetodid, kognitiivse tegevuse aktiveerimise meetodid jne), laste erinevate tegevusvormide (motoorse, visuaalse, kuulmisvõime) kasutamine laste väsimuse vältimiseks. Positiivse emotsionaalse tausta tagamine tunnis ja koolieelikute huvi ülesannete vastu. Individuaalsete ja frontaalsete töövormide kombinatsioon. Tunni õpetlike hetkede kasutamine, spetsiaalsete metoodiliste võtete kasutamine. Laste kõne jälgimine, laste tehtud vigade parandamine. Nõuete adekvaatsus, võttes arvesse iga lapse kõnevõimet ja isikuomadusi. Juhendite ja logopeediliste küsimuste kättesaadavus ja selgus, kasutamine mitmesugused küsimused (juhtiv, alternatiivne jne). Ratsionaalse psühhoteraapia elementide kaasamine klassiruumi. Tunni tulemuste kokkuvõtte tegemine, laste tegevuste hindamine.

6. Kõne ja mittekõnetegevuse tunnused, laste käitumine klassiruumis.

Aktiivsus, huvi avaldumine, tegevuse struktuuri kujunemise aste, ülesannetele keskendumise tase, tähelepanu stabiilsus tunni alguses ja selle üksikutel etappidel, võimalus suunata tähelepanu ühelt ülesandelt teisele, laste tegevuses ja käitumises esinevate kõrvalekallete põhjused, laste poolt klassiruumis saadud või fikseeritud teadmiste, oskuste kvaliteet.

7. Logopeedi omadused.

Võimalused lasterühmaga kokku puutuda, oskus kontrollida laste tähelepanu ja organiseerida neid tööle, laste aktiivsuse, huvi ja tähelepanu suurendamise tehnikate valdamine. koolieelne vanus, lastele individuaalse lähenemise praktiline rakendamine, võttes arvesse nende isikuomadusi, sihikindlust eesmärgi saavutamisel, pedagoogilise taktitunde avaldumist. Logopeedi kõne (kättesaadavus, järjepidevus, meloodilis-intonatsiooniline väljendusvõime ja emotsionaalsus, diktsiooni tunnused, tugevus, hääl, tempo ja rütm). Logopeedi välimus, tema käitumine lastega suhtlemise protsessis.

8. Tunni tulemused.

Eesmärgi saavutamine, plaani elluviimine, kasutatud meetodite ja võtete tulemuslikkus. Tunni hindamine vastavalt laste võimalustele. Laste aktiivsuse olemus klasside ajal (iseseisvuse aste, aktiivsuse tase, töötempo).

9. Pedagoogilised järeldused, soovid tunni täiustamiseks.

6. Analüüsida õppeasutuse haridusprogramme. Kirjuta tulemused päevikusse (vastava päeva kohta).

Analüüsi plaan haridusprogramm:

1. Programm, nimi.

2. Teoreetiline põhjendus programmid.

3. Programmi eesmärkide olemus.

4. Programmülesannete vanuseline diferentseerimine.

5. Metoodiline tugi.

6. Seos traditsiooniliste programmidega. originaalsus.

8. Laste saavutuste hindamise kriteeriumide olemasolu.

7. Käige vanematega logopeedi konsultatsioonidel. Kirjuta tulemused päevikusse (vastava päeva kohta).

1. Konsultatsiooni kuupäev.

2. Omandamise vorm.

3. Kellega see läbi viidi.

4. Konsultatsiooni teema.

5. Logopeedi käitumise tunnused (kontakti loomine, veenmisoskus, logopeedi poolt kasutatava terminoloogia sobitamine, vanemate haridustase).

6. Vanemate käitumise tunnused.

7. Konsultatsiooni tulemused.

8. Tehke logopunktides eripraktika läbimise aruanne:

Praktikaprogrammi läbimine

Millised kõrvalekalded programmist toimusid. Miks?

Mida on väljaspool programmi tehtud?

Millised olid peamised didaktilised ülesanded, mida praktikal olles lahendasite?

Kuidas sa need lahendasid? Millised olid tulemused?

Milliseid meetodeid ja võtteid kasutasite kõige sagedamini laste kõne aktiveerimiseks?

Milliseid kõneuuringu meetodeid kasutasite?

Millised tehnikad sind huvitasid?

Milliseid raskusi kogesite laste kõne uurimisel?

Mida uut olete praktikas õppinud?